یائسگی مردانه چیست؟

 آمارها نشان می‌دهد 20 درصد از مردان بالای 60سال، 30درصد از مردان بالای 70 سال و50 درصد مردان بعد از 80 سالگی دچار کاهش سطح هورمونهای جنسی مردانه یا یائسگی مردانه هستند.

مردم یائسگی را واژه‌ای زنانه و پدیده‌ای فیزیولوژیک می‌دانند که در آن هومونهای زنانه وعادت ماهیانه حول وحوش 50 سالگی قطع می‌شود. جالب است بدانید که مشابه این روند در مردان نیز دیده می‌شود ولی سیر یائسگی مردانه متفاوت‌تر و بسیار آهسته تر از یائسگی زنانه است طوری که برای مرد محسوس نیست ولی در بعضی از مردان این کاهش آنقدر سریع است که مشکلاتی جسمی و زناشوئی برایشان پدید می‌آورد.

در ادامه گفتگو با دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه ومجاری ادراری چاپ شده در مجله سلامت آمده است. دکتر حسین کرمی فوق تخصص بیمارهای کلیه ومجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیشتر درباره علت یائسگی مردانه ، نشانه‌ها و درمان آن می‌گوید:

چرا مردان یائسه می‌شوند؟

یائسگی مردانه با کاهش هورمون تستوسترون که نوعی هورمون آندروژنی است ظاهر می‌شود. این کاهش بعد از سن 40 سالگی برای همه مردان رخ می‌دهد. البته ترشح تستوسترون روند نزولی را طی می‌کند ولی قطع نمی‌شود و مردان قدرت باروری را از دست نمی‌دهند. میزان کاهش آندروژن‌ها در هر مردی سالانه حدود یک درصد است. آمارها نشان می‌دهد 20 درصد از مردان بالای 60سال، 30درصد از مردان بالای 70 سال و50 درصد مردان بعد از 80 سالگی دچار کاهش سطح هورمونهای جنسی مردانه هستند.

مرد مبتلا به سرطان بیضه

کاهش هورمونهای مردانه با چه علائمی در مردان همراه است؟

کاهش میل جنسی ، کاهش حجم عضلات، کاهش تمرکز، اختلال در خواب، ضعف، بی‌حالی وخستگی زودرس می‌توانند از علائم کاهش هورمون تستسترون باشند. البته وجود این علائم صرفا به معنای یائسگی مردانه نیست و باید بررسی آزمایشگاهی انجام شود.

یعنی باید سطح هورمون در آزمایشگاه اندازه گرفته شود؟

در آزمایشگاه سطح هورمون تستوسترون خون اندازه‌گیری می‌شود. اگر سطح هورمون کمتر از 200 نانوگرم در 100 سی‌سی خون باشد؛ آندروپوز یا یائسگی مردانه اتفاق افتاده است ولی اگر بین 200 تا 300 نانوگرم در 100 سی سی خون باشد نشان از کاهش هورمون یا شروع یائسگی دارد.

در مردان یائسه یا در حال یائسگی بیمار از نظر کلسترول و هورمون ال دی ال نیز بررسی می‌شود چون با قطع هورمون مردانه این دو افزایش می‌یابند که عاملی هستند برای تصلب شرائین و احتمال حملات قلبی و مغزی را افزایش می‌دهند. بنابراین جلوگیری از یائسگی زودرس و به تاخیر انداختن آن نقش مهمی در سلامت جنسی و جسمی مردان دارد.

کاهش میل جنسی در مردان

آیا کاهش میل جنسی در مردان همیشه به دلیل کاهش هورمونهای جنسی است؟

کاهش میل جنسی ممکن است ریشه در مسائل روحی روانی مانند افسردگی، اختلالات خلقی یا بیماریهای جسمی مانند دیابت، فشارخون مزمن و… داشته باشد. همچنین مردانی که خواب خوبی ندارند شغل پراسترس دارند و به طور کلی کیفیت زندگی‌شان خوب نیست ممکن است کاهش میل جنسی داشته باشند بدون اینکه سطح هورمون تستوسترونشان پائین باشد. گاهی علت قطع یا کاهش تستوسترون ازجای دیگری است .

ترشح تستوسترون از غده‌ای به نام هیپوتالاموس و با ترشح هورمونی به نام جی ان آر اچ تنظیم می‌شود. این هورمون هیپوفیز را تحریک کرده و هورمون دیگری به نام ال اچ ترشح می‌شود که باعث تحریک بیضه و ترشح تستوسترون می‌شود. اگر به هر دلیل اختلالی در این مسیر وجود داشته باشد ترشح تستوسترون با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین وقتی مردی با شکایت کاهش میل جنسی به پزشک مراجعه می‌کند همه جوانب باید در نظر گرفته شود.

مردان چه کار کنند تا دچار یائسگی مردانه نشوند یا لااقل بتوانند آن را به تاخیر اندازند؟

کاهش تستوسترون خون با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر و جزئی از پدیده فیزیولوژیک بدن است. برای اینکه یائسگی مردانه را خفیف‌تر و شدت آن را به تاخیر بیاندازیم باید سبک زندگی سالم باشد. استعمال دخانیات، الکل، عدم تحرک، اضافه وزن، مصرف غذاهای ناسالم، وجود بیماریهای روحی روانی، وجود بیماریهای زمینه‌ای مانند فشار خون و دیابت کنترل نشده، مصرف داروهای اعصاب و روانگردان به تدریج باعث کاهش هورمون مردانه و ایجاد آندروپوز زودرس در مرد می‌شود.

یائسگی مردانه درمان دارد؟

بهترین درمان پیشگیری است و همه مردان باید کیفیت زندگی‌شان را به خصوص بعد از 40 سالگی بهتر کنند. مثلا ورزش کنند، غذاهای خوب بخورند و بیماریهای زمینه‌ای را کنترل کنند، بیماریهای زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون را کنترل کنند. در مواقعی هم که اختلالی در مسیر ترشحی تستوسترون وجود دارد می‌توان با جایگزین کردن هورمونها جی ان آر اچ یا ال اچ مشکل بیمار را برطرف کرد. اما وقتی برای مردی تشخیص آندروپوز داده شد و هورمون تستوسترون پائین بود بهترین کار این است که درمان آغاز شود.

درمان معمولا با تزریق هورمون تستوسترون است؛ البته تستوسترون به صورت ژل یا قرص هم وجود دارد که حتما باید با نظر پزشک تجویز شود چون تستوسترون زیاد عوارض خطرناکی برای بیمار دارد.چه عارضه‌ای؟ ورزشکاران زیادی را مشاهده می‌کنیم که از هورمون تستوسترون به عنوان داروئی برای عضله‌سازی استفاده می‌کنند. تزریق این هورمون به داخل عضله و برای حجیم کردن آن دارای عوارضی است. یکی از این عوارض سرطان پروستات زودرس است. متاسفانه ترکیبات هورمونی به راحتی در اختیار مران قرار می‌گیرد و مردان به هیچ وجه نباید بدون نظر پزشک اقدام به استفاده از این هورمونها کنند.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   باید از نظر علت بررسی شوید
  2. تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   خیلی چرتی هرسوالی ۱۰هزار هزینه میگیری . اینم خودم میدونستم ک باید علتو بدونیم نیاز ب گفتن شما نبود مسخره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   مودب باشید علت ۱۰ تومان جلوگیری از سوالهای بیخودی مثل شما است۲-بیماری نیازمند ویزیت وجکاب وارمایش های ضروری میباشد ولذا حضور ضروری است ۳-شماره حسابتاتن را بفرستید پولتان پس داده شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر من از کانون یه شب پیش استفاده کردم الان الات تناسلیم بی حس احساس نداره سفت نمیشه چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   با زمان بهتر ميشود
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دونه های ریز رو الت تناسلیم هستتا حالا رابطه جنسی نداشتم ولی تماس جنسی چرا؟ ایا اینا زگیلند....خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر منظورم اینه دخول انجام نشده فقط تماس سطحی بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
  4. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر شرمنده فایل صوتی کامل نیس
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر داشتید کرایو کنید خیالتانراحت است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر k شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر روی تنه آلت تناسلیم مو رشد کرده و این کاملا غیر طبیعیه.چون تا نزدیک ختنه گاه موی رشد شده وجود داره.اگه ممکنه دلایل این مشکل و طرز درمانشونو بگین.واقعا نگرانم.ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر Smz جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ۲۸سال دارم و طول آلت در هنگام نعوظ ۱۰ سانت وقطر ۳ و زیر ۳ دقیقه انزال میشم راهی هست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   نرمال است
 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر جان ۲سال پیش نوک مجرای ادرارم برجستگی کوچیکی بوجود اومد سفید رنگ بود و شفاف بود دکتر تشخیص دادن زگیل هست و با برق سوزانده شد . چند وقت بعد دانه های ریزی در ابتدای التم بوجود اومد اونم درمان کردم . ولی مجدد اوت کرد در مجموع ۳ بار کورتر کردم دکتر .
  الان هم بعد از گذشت ۲ سال چند لکه بسیار ریز در ریشه التم هست بیشتر به شکل خون مرده و بدون برجستگی و درد نمیدونم چیه . اینها یکسال هست که وجود دارند ولی توجهی بهشون نکردم
  مسئله دیگه اینکه یک ماه هست که نوک التم از داخل درد میکند و از داخل تیر میکشه دکتر من توجهی بهش نکردم تا اینکه امروز داخل مجرای نگاه کردم متوجه نقطه روشنی شدم
  عکسشو واستون میفرستم دکتر . دکتر از داخل مجرا موفق نشدم عکس بگیرم
  دکتر ترو خدا کمک کنید خیلی کیفیت زندگیم پایین اومده میترسم ازدواج کنم یا با کسی رابطه داشته باشم
  واقعا شادابی رو از زندگیه من گرفته راهنمایی کنید دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   زگيل است بياييد كرايو٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  [email protected]@.t...:
  سلام من 7 سال ازدواج کردم با کاندوم جلوگیری میکردم و مشکلی نداشتم برای نعوظ الان 2 روز تصمیم به بارداری داریم بدون کاندوم رابطه برقرار میکنیم به محض دخول یکم که میگذره آلتم شل میشه دیگه حس نداره و متاسفانه رابطه از بین میره تا حالا اینطور نبودم باید چه کنم فقط قبلا عمل واریکوسل کردم که 2سال گذشته آزمایش دادم دکتر گفت مشکلی نداری
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 37سالمه ومدتیه دچار ناتوانی شدم طوری که الت تناسلیم تحریک نمیشه ودچارسردی درناحیه بیضه شدم رابطه جنسی مدتی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر زگیل تناسلی داره و برای درمانش اقدام کرده و میخاستم بدونم من هم دچار این بیماری شدم یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرضیه یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام, من زنی ۳۳ ساله هستم که اگر روز قبل یا بعد از عادت ماهیانه نزدیکی با همسرم داشته باشم پوسته های قهوهای رنگی از واژنم خارج میشن .... میخواستم علتش رو بپرسم چون خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر