درد بیضه چرا؟

درد بیضه در بین مردان شایع است. هر مردی 2 عدد بیضه دارد که در کیسه های بیضه قرار گرفته اند و نقش اصلی آنها در رابطه با تولید نطفه و اسپرم و باروری مردان می باشد.

بیضه ها توسط آویزی به کناب طناب بیضه که از درون آنها اعصاب و رگ های بیضه عبور می کنند آویزان می باشند. با توجه به حساسیت بیضه ها کوچکترین تورم و التهاب و یا بیماری های دیگر باعث ایجاد درد بیضه می شوند که به تک تک این بیماری ها می پردازیم.

طناب بیضه

منشاء درد بیضه یا در داخل کیسه بیضه است یا اینکه دردهای انتشاری هستند که به علت عصب مشترک بیضه درد جاهای دیگر بدن به بیضه منتشر می شود که به اینها دردهای ارجاعی می گوییم.

به طور کلی علل درد بیضه عبارتند از:

1- پیچش بیضه یا تورشن

یکی از خطرناک ترین و دردناک ترین حالت که ممکن است برای بیضه اتفاق بیافتد پیچ خوردن آن به دور طناب بیضه است که باعث می شود:

1- درد شدید ناگهانی

2- تورم و قرمزی بیضه

3- بالارفتن بیضه مبتلا نسبت به بیضه دیگر می شود.

شایعترین سن تورشن یا پیچش بیضه قبل از بلوغ و بین سن 12-18 سالگی است. یک قانون کلی می گوید هر درد بیضه حاد در سن زیر بلوغ تورشن یا پیچش بیضه است مگر اینکه خلافش ثابت شود.

نکته مهم: اگر گره و پیچش بیضه در زیر سه ساعت از زمان وقوع آن باز نشود باعث سیاه شدن بیضه و از بین رفتن آن می شود. مثل شکل زیر:

پیچش بیضه

 

تشخیص: بر اساس شرح حال و معاینه می باشد.

درمان: باید هر چه سریعتر و به صورت اورژانسی به دکتر جراح کلیه مراجعه کنید تا عمل جراحی بیضه انجام و گره بیضه باز شود. اگر دیر بجنبید و بیضه سیاه شود درمان فایده ندارد.

2- اریون و التهاب بیضه

اریون یکی از بیماری های ویروسی است که باعث التهاب غده پارائید می شود و از عوارض آن التهاب شدید بیضه یا ارکیت می باشد که خود را با درد شدید و تروم بیضه نشان می دهد.

درمان: استراحت و مصرف مسکن و ضد درد می باشد.

3- ورم اپیدیدیم یا اپیدیدیمیت

اپیدیدیم زائده ای است که با بیضه ها و به قسمت پشت آن چسبیده است. ورم اپیدیدیم اغلب ثانویه به بیماری های مقاربتی و التهاب مجرا از قبیل سوزاک و کلامیدیا ایجاد می شود. این بمیاری اغلب در سنین 18 تا 40 سالگی که فرد از نظر جنسی فعال است ایجاد می شود و در شروع خود را به صورت ترشحات چرکی زرد و غلیظ از مجرای ادراری نشان می دهد و به تدریج باعث ورم شدید بیضه و درد بسیار شدید می شود.

علائم ونشانه های آن: تورم بیضه و تب و درد شدید بیضه، گرم و حساس شدن بیضه از علائم آن است.

تشخیص: با معاینه و آزمایش کشت از ترشحات مجرا و سونوگرافی می باشد.

ورم اپیدیدیم

درمان: استراحت، آنتی بیوتیک وسیع الطیف، گذاشتن کیسه یخ و بالا نگاه داشتن بیضه ها می باشد.

4- سرطان بیضه

یکی از بیماری های خطرناک بیضه که مردان جوان را مبتلا می کند، سرطان بیضه است.

علائم آن: بزرگی و سفت شدن بیضه و ممکن است با احساس سنگینی و درد ملایم خود را نشان دهد.

تشخیص: معاینه بالینی و سونوگرافی و تست سرطان بیضه می باشد.

سرطان بیضه

درمان: بلافاصله باید بیضه سرطانی را به روش جراحی از بدن خارج کنیم. در اینجا توصیه می کنم مردان جوان هر از چندگاهی بیضه خود را معاینه کنند و در صورت هر گونه احساس بزرگی و سفتی بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

5- هیدروسل

به جمع شدن آب به دور بیضه هیدروسل می گویند که در این حالت بیضه تدریجاً بزرگ می شود و ممکن است باعث درد خفیف بیضه شود.
تشخیص: با معاینه و سونوگرافی

درمان: درمان آن فقط با جراحی و تخلیه آب دور بیضه می باشد.

هیدروسل

6- هماتوسل

به جمع شدن خون در داخل بیضه هماتوسل می گویند که علت آن ضربه به بیضه می باشد.

هماتوسل

7- فتق

به پاره گی دیواره کف لگن و افتادن روده ها به کانال اینگوینال و کیسه بیضه می گویند و باعث برجستگی در محل می شود و باید با جراحی ترمیم گردد.

فتق

8- سنگ حالب فوقانی و تحتانی

به علت گیر افتادن سنگ در حالب که باعث ورم کلیه ها و حالب می شود و به علت عصب مشترک حالب با بیضه باعث انتشار درد به بیضه ها می شود که با درمان سنگ حالب از بین می رود.

9- ضربه به بیضه

هر گونه ضربه به بیضه باعث تورم و ممکن است باعث پارگی بیضه و خونریزی و تروم و در نهایت درد شود.

10- وازکتومی

وازکتومی که به معنی قطع کردن دوطرفه لوله های جنسی منی بر بیضه گفته می شود. که جهت نابارور کردن مردان انجام می شود می تواند باعث درد مزمن بیضه گردد.

11- اسپرماتوسل و کیست طناب بیضه

به جمع شدن اسپرم مرد داخل یک حفره ای که به صورت برجستگی کنار بیضه خود را مشخص می کند، اسپرماتوسل می گویند که اغلب نیاز به درمان ندارد. اگر اسپرماتوسل بزرگ شود باعث فشار و درد بیضه می شود که این حالت درمان آن جراحی و تخلیه اسپرماتوسل است.

12- بیضه پایین نیامده

در حالت طبیعی باید موقع تولد هر فرد دو بیضه در داخل کیسه بیضه داشته باشد در بعضی از افراد بیضه در بالای کیسه بیضه گیر می افتد و پایین نمی آید که می تواند منجر به درد بیضه شود.

13- واریکوسل

به واریسی شدن رگ های طناب بیضه یا آویز بیضه واریکوسل می گویند. واریکوسل شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد که بیش از 90 درصد موارد در بیضه طرف چپ ایجاد می شود. علامت آن گشادی رگ های آویز کننده بیضه است. افرادی که واریکوسل دارند وقتی شیئ سنگینی را بر می دارند و یا زیاد سرپا می ایستند احساس درد در ناحیه بیضه را دارند.

14- درد بیضه با منشاء روانی وعصبی

این افراد کسانی هستند ک از درد بیضه دائم شاکی هستند ولی در بررسی های انجام شده از جمله معاینه، سونوگرافی و آزمایش هیچ علتی برای درد بیضه پیدا نمی شود. این دردها از نظر پزشکی اهمیتی ندارند و درمان آنها بی خیالی و رفتار درمانی و افزایش آستانه تحمل بیمار و گرم نگاه داشتن محل است. به این دردها فانتوم Pain نیز می گویند و اگر با عمل جراحی بیضه فرد برداشته شود باز احساس درد را خواهند داشت و لذا بهترین درمان آن عدم تمرکز روی درد و بی خیالی نسبت به آن می باشد.

امیدوارم با ارائه اطلاعات فوق توانسته باشم در جهت ارتقاء سلامتی شما هموطن عزیز قدمی هر چند کوچک برداشته باشم. در صورت مشکلات کلیوی و درد بیضه جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

درد بیضه چرا؟
4.4 (88%) 15 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بعضی اوقات ادرار رو نگه می دارم و دیر به دیر عمل تخلیه رو انجام میدم دو روز پیش بعد از اینکه عمل تخلیه رو انجام دادم بیضه سمت راستم شروع کرد به درد خفیف خیلی کم اول اصلا نمی تونستم تشخیص بدم کدوم سمته یه حالتی داره انگار منقبض میشه بعد ول میکنه بعد یه مدت خوب خوب میشه بعد یه بار همین اتفاق برای بیضه سمت چپ افتاد درد مثانه ندارم درد کلیه ندارم بیضه هیچ ورمی نکرده یا سفت نشده پشت کنکور هستم خیلی خیلی خیلی تحت فشارم تا جایی که ریفلاکس معده پیدا کردم و... احتمال داره به خاطر عصبی بودن باشه؟ نمی دونم به کی بگم خیلی هم ترسیدم و اصلا ضربه هم ندیده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 20 سالمه و تقریبا 5 سال میشه بیضه هام هیچکدوم در قسمت پایین آلت تناسلیم قرار ندارن و در قسمت و نواحی زیر ناف هستند به طوریکه با لمس کردن متوجه حرکت شون میشم و گاها درد شدیدی از ناحیه زیر ناف احساس میکنم آیا نیاز به عمل جراحی هستش یا با دارو رفع میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید حدود دو هفته هست ک سوار موتور که میشم وقت پیاده شدن احساس میکنم بیضه سمت راستم رفته بالا پوست بیضه رو میکشم حدودا سه الی چهار بار باید بکشمش تا بیضه برگرده سرجاش وقتی میاد بالا احساس خیلی بدی بهم دست انگار داره بیضم میاد بیرون!

  ممنونم زودتر جواب بدین!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر درد من هیچکدوم از علائم بالا رو نداره فقط الان یه چند روزی‌هست درد میکنه وقتی تو سرما هستم دردش بیشتر میشه و وقتی تو جای داغ‌ مثل حمام هستم درد نمیکنه البته روزهای اول دردش‌ بیشتر بود ولی الان فقط وقتی دست بهش میزنم ممنون از شما لطفا کمکم کنید(۱۶سال)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   سونو كنيد بفرستيد
 • تصویر کاربر روح سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مایش تجزیه منی دادم و ideal forms تو مرفولوژی صفر درصد قید شده است؟ علت چیست؟ چه کار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پس من یک سال و سه ماهه بود به خاطر عدم نزول بیضه وفاق عمل شد الان بعد از سه هفته هنوز هم بیضه ها پایین نیستند خواستم ببینم آیا این طبیعی هست و باید چه کار کنم؟درضمن بیضه‌ها وقتی به دنیا آمد پایین بودند بعد از سه ماهگی رفتند بالا تا 15 ماهگی صبر کردیم دکتر گفت باید عمل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر مهدي شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بإسلام خدمت دكتر من ورزشكار هستم بر اثر وزنه زدن فتق كوچيك گرفتم كه بيضه سمت راستم درد گرفته به دكتر مراجعه كردم گفت احتياج به عمل نداره دارو داد ولي گفت اصلا نبايد ورزش كني من بدنسازمً نميتونم ورزش نكنم چيكار كنم آيا ميتونم عمل كنم و بعد از بهبودي كامل بعد از سه ماه دوباره ورزش بدنسازي كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.یه سری جوش های زیر پوستی روی بیضه ها وجود داره که دکتر گفت مشکلی نیست میشه درش آورد و آزمایش اسپرم هم انجام دادم که ضمیمه میکنم که مورفولژی خوبی هم نداشت.در ضمن هیچ واریکوسلی هم تشخیص داده نشد. شغلم دانشجو هست دلیل کیفیت غیر طبیعی اسپرم ها چیه چکار باید بکنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر بچه دتر طبیعی نشوید باید ز روشهای کمکی تستفاده کنید مثل ای وی اف
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قیلا از شما سوال پرسیده بودم درمورد شوهرم که بیضه راستش رو درآوردن، جواب پاتولوژی و سی تی اسکن رو فرستاده بودم، باز میفرستم براتون، سوالم اینه آقای دکتر جواب پاتولوژی سمینوما شد و دوتا از غدد لنفاوی درگیر بودن که 18 جلسه رادیو تراپی تجویز شد، جلسه ها اواخر مرداد تموم شد عوارض رادیو تراپی درد شکم و ریزش مو ناحیه و خستگی رو داشت، الان دکتر برا اولین سی تی بعد از رادیو تراپی 10 آذر وقت داده، آقای دکتر از مرداد تا شهریور درد شکم رد داشت بعد کامل رفع شد الان موهای ریخته رشده رشد دارن، ولی دو روزه باز شکم درد داره، آیا طبیعیه؟ پیشرفت نکرده باشه تو این مدت؟ سر وقت بریم دکتر یا بنظرتون زودتر مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   رمانش رادیو تراپی ایت
  2. تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   یعنی از رادیوتراپی هست دیگه؟ آخه خوب شده بود کامل از اواخر شهریور تا دو روز پیش هیچ دردی نداشت،نگران شدم پیشرفت کرده باشه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   دکتر انکولوژی بروید
  4. تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر من جواب رو نمیتونم ببینم، ببخشید که دوباره میپرسم منظورتون این بود که از عوارض ذادیوتذاپی هست بعد از اینهمه مدت، عوارض طولانی مدت هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و سپاس از توجه شماهردو کلیه من سنگ ساز و دارای سنگ کلیه هایی در ابعاد 5و 6میلیمتر هستماز 20روز پیش بیضه سمت چپ متورم شدبعد از مصرف آنتی بیوتیک و طی 20روز تورم و التهاب تا حد زیادی از بین رفت. ولی مجددا از چند روز پیش درد خفیفی دارم که مستمر است. به توصیه حضرتعالی سونوگرافی (داپلر)از بیضه انجام دادم که به حضور ارسال می شود. لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون
  1. تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   با سلام علیرغم یک هفته ازسوال هنوز پاسخی دریافت نشده است/با سپاس
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   با سی تی اسکن بیایید ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر