درد بیضه چرا؟

درد بیضه در بین مردان شایع است. هر مردی 2 عدد بیضه دارد که در کیسه های بیضه قرار گرفته اند و نقش اصلی آنها در رابطه با تولید نطفه و اسپرم و باروری مردان می باشد.

بیضه ها توسط آویزی به کناب طناب بیضه که از درون آنها اعصاب و رگ های بیضه عبور می کنند آویزان می باشند. با توجه به حساسیت بیضه ها کوچکترین تورم و التهاب و یا بیماری های دیگر باعث ایجاد درد بیضه می شوند که به تک تک این بیماری ها می پردازیم.

طناب بیضه

منشاء درد بیضه یا در داخل کیسه بیضه است یا اینکه دردهای انتشاری هستند که به علت عصب مشترک بیضه درد جاهای دیگر بدن به بیضه منتشر می شود که به اینها دردهای ارجاعی می گوییم.

به طور کلی علل درد بیضه عبارتند از:

1- پیچش بیضه یا تورشن

یکی از خطرناک ترین و دردناک ترین حالت که ممکن است برای بیضه اتفاق بیافتد پیچ خوردن آن به دور طناب بیضه است که باعث می شود:

1- درد شدید ناگهانی

2- تورم و قرمزی بیضه

3- بالارفتن بیضه مبتلا نسبت به بیضه دیگر می شود.

شایعترین سن تورشن یا پیچش بیضه قبل از بلوغ و بین سن 12-18 سالگی است. یک قانون کلی می گوید هر درد بیضه حاد در سن زیر بلوغ تورشن یا پیچش بیضه است مگر اینکه خلافش ثابت شود.

نکته مهم: اگر گره و پیچش بیضه در زیر سه ساعت از زمان وقوع آن باز نشود باعث سیاه شدن بیضه و از بین رفتن آن می شود. مثل شکل زیر:

پیچش بیضه

 

تشخیص: بر اساس شرح حال و معاینه می باشد.

درمان: باید هر چه سریعتر و به صورت اورژانسی به دکتر جراح کلیه مراجعه کنید تا عمل جراحی بیضه انجام و گره بیضه باز شود. اگر دیر بجنبید و بیضه سیاه شود درمان فایده ندارد.

2- اریون و التهاب بیضه

اریون یکی از بیماری های ویروسی است که باعث التهاب غده پارائید می شود و از عوارض آن التهاب شدید بیضه یا ارکیت می باشد که خود را با درد شدید و تروم بیضه نشان می دهد.

درمان: استراحت و مصرف مسکن و ضد درد می باشد.

3- ورم اپیدیدیم یا اپیدیدیمیت

اپیدیدیم زائده ای است که با بیضه ها و به قسمت پشت آن چسبیده است. ورم اپیدیدیم اغلب ثانویه به بیماری های مقاربتی و التهاب مجرا از قبیل سوزاک و کلامیدیا ایجاد می شود. این بمیاری اغلب در سنین 18 تا 40 سالگی که فرد از نظر جنسی فعال است ایجاد می شود و در شروع خود را به صورت ترشحات چرکی زرد و غلیظ از مجرای ادراری نشان می دهد و به تدریج باعث ورم شدید بیضه و درد بسیار شدید می شود.

علائم ونشانه های آن: تورم بیضه و تب و درد شدید بیضه، گرم و حساس شدن بیضه از علائم آن است.

تشخیص: با معاینه و آزمایش کشت از ترشحات مجرا و سونوگرافی می باشد.

ورم اپیدیدیم

درمان: استراحت، آنتی بیوتیک وسیع الطیف، گذاشتن کیسه یخ و بالا نگاه داشتن بیضه ها می باشد.

4- سرطان بیضه

یکی از بیماری های خطرناک بیضه که مردان جوان را مبتلا می کند، سرطان بیضه است.

علائم آن: بزرگی و سفت شدن بیضه و ممکن است با احساس سنگینی و درد ملایم خود را نشان دهد.

تشخیص: معاینه بالینی و سونوگرافی و تست سرطان بیضه می باشد.

سرطان بیضه

درمان: بلافاصله باید بیضه سرطانی را به روش جراحی از بدن خارج کنیم. در اینجا توصیه می کنم مردان جوان هر از چندگاهی بیضه خود را معاینه کنند و در صورت هر گونه احساس بزرگی و سفتی بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

5- هیدروسل

به جمع شدن آب به دور بیضه هیدروسل می گویند که در این حالت بیضه تدریجاً بزرگ می شود و ممکن است باعث درد خفیف بیضه شود.
تشخیص: با معاینه و سونوگرافی

درمان: درمان آن فقط با جراحی و تخلیه آب دور بیضه می باشد.

هیدروسل

6- هماتوسل

به جمع شدن خون در داخل بیضه هماتوسل می گویند که علت آن ضربه به بیضه می باشد.

هماتوسل

7- فتق

به پاره گی دیواره کف لگن و افتادن روده ها به کانال اینگوینال و کیسه بیضه می گویند و باعث برجستگی در محل می شود و باید با جراحی ترمیم گردد.

فتق

8- سنگ حالب فوقانی و تحتانی

به علت گیر افتادن سنگ در حالب که باعث ورم کلیه ها و حالب می شود و به علت عصب مشترک حالب با بیضه باعث انتشار درد به بیضه ها می شود که با درمان سنگ حالب از بین می رود.

9- ضربه به بیضه

هر گونه ضربه به بیضه باعث تورم و ممکن است باعث پارگی بیضه و خونریزی و تروم و در نهایت درد شود.

10- وازکتومی

وازکتومی که به معنی قطع کردن دوطرفه لوله های جنسی منی بر بیضه گفته می شود. که جهت نابارور کردن مردان انجام می شود می تواند باعث درد مزمن بیضه گردد.

11- اسپرماتوسل و کیست طناب بیضه

به جمع شدن اسپرم مرد داخل یک حفره ای که به صورت برجستگی کنار بیضه خود را مشخص می کند، اسپرماتوسل می گویند که اغلب نیاز به درمان ندارد. اگر اسپرماتوسل بزرگ شود باعث فشار و درد بیضه می شود که این حالت درمان آن جراحی و تخلیه اسپرماتوسل است.

12- بیضه پایین نیامده

در حالت طبیعی باید موقع تولد هر فرد دو بیضه در داخل کیسه بیضه داشته باشد در بعضی از افراد بیضه در بالای کیسه بیضه گیر می افتد و پایین نمی آید که می تواند منجر به درد بیضه شود.

13- واریکوسل

به واریسی شدن رگ های طناب بیضه یا آویز بیضه واریکوسل می گویند. واریکوسل شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد که بیش از 90 درصد موارد در بیضه طرف چپ ایجاد می شود. علامت آن گشادی رگ های آویز کننده بیضه است. افرادی که واریکوسل دارند وقتی شیئ سنگینی را بر می دارند و یا زیاد سرپا می ایستند احساس درد در ناحیه بیضه را دارند.

14- درد بیضه با منشاء روانی وعصبی

این افراد کسانی هستند ک از درد بیضه دائم شاکی هستند ولی در بررسی های انجام شده از جمله معاینه، سونوگرافی و آزمایش هیچ علتی برای درد بیضه پیدا نمی شود. این دردها از نظر پزشکی اهمیتی ندارند و درمان آنها بی خیالی و رفتار درمانی و افزایش آستانه تحمل بیمار و گرم نگاه داشتن محل است. به این دردها فانتوم Pain نیز می گویند و اگر با عمل جراحی بیضه فرد برداشته شود باز احساس درد را خواهند داشت و لذا بهترین درمان آن عدم تمرکز روی درد و بی خیالی نسبت به آن می باشد.

امیدوارم با ارائه اطلاعات فوق توانسته باشم در جهت ارتقاء سلامتی شما هموطن عزیز قدمی هر چند کوچک برداشته باشم. در صورت مشکلات کلیوی و درد بیضه جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5 (89.41%) 17 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرجام سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در دی ماه 1397 تو فوتبال یه ضربه به بیضه ام خورد پس از اون الت من در حالت نیمه سفت یه مدت موند ولی کامل سفت نمیشد به مرور زمان اون سفتیش کمتر شد ولی بازم التم کامل سفت نمیشد هم سونوگرافی و انژیو انجام دادم گفتن که دو تا رگ به هم چسبیده و باید امبولیزه انجام بشه.من در تاریخ 22121397امبولیزه زیر نظره پروفسور قناعتی انجام دادم و فیستول بسته شد الان که بیشتر از یک ماه که امبولیزه انحام دادم ولی هنوز التم بلند نمیشه کامل .به نظرتون چیکار باید بکنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)
   باید تست کالر داپلر با تزریق پاپاورین انجام دهید
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، خسته نباشید

  دو سال پیش به دنبال استفاده (2 بار) از روغن زالو ، دچار جوشهای سفید رنگی شدم که با مراجعه به متخصص ، چربی فعال تشخیص داده شد و بعد مدتی بهبود پیدا کرد ، بعد اون مشکل اصلی اینجاست که الان روی آلتم لایه سفید رنگی ایجاد میشه که به ندرت خارش داره، خشکه و معمولا صبح ها و همچنین بعد از اصلاح به وضوح دیده میشه، و برام بشدت آزار دهندست
  بخصوص اینکه اگه نامزدم ببینه بدون شک احتمال قارچ و بیماری میده

  میخواستم بپرسم این ضایعه چیه و چطور درمان میشه

  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)
   این درمانها اساسا غلط وعیر علمی است وباید دکتر پوست بروید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام . تاریخ 14 فروردین بیضه من در وسط بازی توسط توپ ضرب دید...
  هر از چندگاهی بیضه سمت چپ یه درد کوچیکی میگیره و قطع میشه...
  میخواستم ببینم چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من فکر میکنم ایدز دارم اما میترسم برم ازمایش بدم اما نامزدم رفته بود دکتر بهش گفتن زگیل تناسلی داری الان براش ازمایش نوشته و دارو احتمال داره من ایدز داشته باشم اینجور شده ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   حتما ازمایش دهید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من هیدروسل داشتم و3روز هست که عمل جراحی کردم ولی هنوز متورم هست وباد داره آیا طبیعی است درد هم داره ورم داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده چند ماه پیش بابت درد بیضه پیام دادم 4 ماه پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم سه هفته بعد عمل سوار موتور شدم و بیضه و پای راستم گزگز میکرد و هنوز هم اون درد رو دارم مخصوصا صبح ها و بعد غذا خوردن در ضمن یه مقدار که سرپا وای میستم بدتر میشه و رگ هاش معلوم تر میشه نیاز هست سونو بدم و دکتر برم ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   نه بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من قبلا چندبار سوال پرسیدم ازتون، شوهرم سی سال و مبتلا به سرطان بیضه نوع سمینوما، که بیضه خارج شده و 18 جلسه رادیوتراپی شدن چون تو سی تی دو تا از غدد لنفاوی شکم متورم بودن، بعد از اتمام رادیوتراپی ها مرداد تموم شد، آبان آزمایش خون و سونو شکم و بیضه و عکس ریه انجام دادن همشون خوب بودن که دکتر گفتن اسفند بیا معاینه و آزمایش خون تا سی تی بنویسم، دیروز رفتن معاینه که معاینه گفتن علائمی نمیبینم و آزمایش خون رو هم به همراه قبلی و سونوی قبلی میفرستم براتون، آقای دکتر آزمایش خون جدید نسبت به قبلی بعضی ها متفاوت آیا علت خاصی هست؟ آیا نشانه عود میتونه باشه؟ کلا آزمایشش چطوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   از نظر من درمان درست است
 • تصویر کاربر فرجام چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دو ماه پیش تو فوتبال یه ضربه به بیضه ام وارد شد از اون روز من التم به نعوض نمیرسه و التم در حالت خوابیده ولی کمی سفت و رو به جلو قرار گرفته است.سونوگرافی و انژیو انجام دادم.بهم کفته شده که دو تا از رگها تو بیضه بهم چسبیده شدن و در یک نقطه خون مردگی بوجود اومده.لطف کنید راهنماییم کنید که چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   باید همان مسیر را همان دکتر امبولیزه کند
 • تصویر کاربر پيام سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ٥ سال قبل جراحي واريكوسل توسط جنابعالي انجام و پس از مدتي به دليل تورم و درد تشخيص هيدروسل و جراحي مدت انجام گرفته و مدتي است كه علاوه بر درد بيضه،كشاله ران و ناحيه باسن هم درگير و توام با درد شده است و اين درد مزمن و كلافه كننده است.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...
  من اکثر مواقع ازبیضه هام درد میکشه تا کمرمو بعضی اوقات این درد ب ران پا کشیده میشه شدت درد رانم طوری میشه ک انگار سوزن بهش میزنن; زیاد نمیتونم رو پا وایستم یا برعکس راه برم بیضه هام درد میگیرن همراه با پا و کمرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سونوبیضه کنید بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر