درد بیضه چرا؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

درد بیضه در بین مردان شایع است. هر مردی 2 عدد بیضه دارد که در کیسه های بیضه قرار گرفته اند و نقش اصلی آنها در رابطه با تولید نطفه و اسپرم و باروری مردان می باشد.

بیضه ها توسط آویزی به کناب طناب بیضه که از درون آنها اعصاب و رگ های بیضه عبور می کنند آویزان می باشند. با توجه به حساسیت بیضه ها کوچکترین تورم و التهاب و یا بیماری های دیگر باعث ایجاد درد بیضه می شوند که به تک تک این بیماری ها می پردازیم.

طناب بیضه

منشاء درد بیضه یا در داخل کیسه بیضه است یا اینکه دردهای انتشاری هستند که به علت عصب مشترک بیضه درد جاهای دیگر بدن به بیضه منتشر می شود که به اینها دردهای ارجاعی می گوییم.

به طور کلی علل درد بیضه عبارتند از:

1- پیچش بیضه یا تورشن

یکی از خطرناک ترین و دردناک ترین حالت که ممکن است برای بیضه اتفاق بیافتد پیچ خوردن آن به دور طناب بیضه است که باعث می شود:

1- درد شدید ناگهانی

2- تورم و قرمزی بیضه

3- بالارفتن بیضه مبتلا نسبت به بیضه دیگر می شود.

شایعترین سن تورشن یا پیچش بیضه قبل از بلوغ و بین سن 12-18 سالگی است. یک قانون کلی می گوید هر درد بیضه حاد در سن زیر بلوغ تورشن یا پیچش بیضه است مگر اینکه خلافش ثابت شود.

نکته مهم: اگر گره و پیچش بیضه در زیر سه ساعت از زمان وقوع آن باز نشود باعث سیاه شدن بیضه و از بین رفتن آن می شود. مثل شکل زیر:

پیچش بیضه

 

تشخیص: بر اساس شرح حال و معاینه می باشد.

درمان: باید هر چه سریعتر و به صورت اورژانسی به دکتر جراح کلیه مراجعه کنید تا عمل جراحی بیضه انجام و گره بیضه باز شود. اگر دیر بجنبید و بیضه سیاه شود درمان فایده ندارد.

2- اریون و التهاب بیضه

اریون یکی از بیماری های ویروسی است که باعث التهاب غده پارائید می شود و از عوارض آن التهاب شدید بیضه یا ارکیت می باشد که خود را با درد شدید و تروم بیضه نشان می دهد.

درمان: استراحت و مصرف مسکن و ضد درد می باشد.

3- ورم اپیدیدیم یا اپیدیدیمیت

اپیدیدیم زائده ای است که با بیضه ها و به قسمت پشت آن چسبیده است. ورم اپیدیدیم اغلب ثانویه به بیماری های مقاربتی و التهاب مجرا از قبیل سوزاک و کلامیدیا ایجاد می شود. این بمیاری اغلب در سنین 18 تا 40 سالگی که فرد از نظر جنسی فعال است ایجاد می شود و در شروع خود را به صورت ترشحات چرکی زرد و غلیظ از مجرای ادراری نشان می دهد و به تدریج باعث ورم شدید بیضه و درد بسیار شدید می شود.

علائم ونشانه های آن: تورم بیضه و تب و درد شدید بیضه، گرم و حساس شدن بیضه از علائم آن است.

تشخیص: با معاینه و آزمایش کشت از ترشحات مجرا و سونوگرافی می باشد.

ورم اپیدیدیم

درمان: استراحت، آنتی بیوتیک وسیع الطیف، گذاشتن کیسه یخ و بالا نگاه داشتن بیضه ها می باشد.

4- سرطان بیضه

یکی از بیماری های خطرناک بیضه که مردان جوان را مبتلا می کند، سرطان بیضه است.

علائم آن: بزرگی و سفت شدن بیضه و ممکن است با احساس سنگینی و درد ملایم خود را نشان دهد.

تشخیص: معاینه بالینی و سونوگرافی و تست سرطان بیضه می باشد.

سرطان بیضه

درمان: بلافاصله باید بیضه سرطانی را به روش جراحی از بدن خارج کنیم. در اینجا توصیه می کنم مردان جوان هر از چندگاهی بیضه خود را معاینه کنند و در صورت هر گونه احساس بزرگی و سفتی بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

5- هیدروسل

به جمع شدن آب به دور بیضه هیدروسل می گویند که در این حالت بیضه تدریجاً بزرگ می شود و ممکن است باعث درد خفیف بیضه شود.
تشخیص: با معاینه و سونوگرافی

درمان: درمان آن فقط با جراحی و تخلیه آب دور بیضه می باشد.

هیدروسل

6- هماتوسل

به جمع شدن خون در داخل بیضه هماتوسل می گویند که علت آن ضربه به بیضه می باشد.

هماتوسل

7- فتق

به پاره گی دیواره کف لگن و افتادن روده ها به کانال اینگوینال و کیسه بیضه می گویند و باعث برجستگی در محل می شود و باید با جراحی ترمیم گردد.

فتق

8- سنگ حالب فوقانی و تحتانی

به علت گیر افتادن سنگ در حالب که باعث ورم کلیه ها و حالب می شود و به علت عصب مشترک حالب با بیضه باعث انتشار درد به بیضه ها می شود که با درمان سنگ حالب از بین می رود.

9- ضربه به بیضه

هر گونه ضربه به بیضه باعث تورم و ممکن است باعث پارگی بیضه و خونریزی و تروم و در نهایت درد شود.

10- وازکتومی

وازکتومی که به معنی قطع کردن دوطرفه لوله های جنسی منی بر بیضه گفته می شود. که جهت نابارور کردن مردان انجام می شود می تواند باعث درد مزمن بیضه گردد.

11- اسپرماتوسل و کیست طناب بیضه

به جمع شدن اسپرم مرد داخل یک حفره ای که به صورت برجستگی کنار بیضه خود را مشخص می کند، اسپرماتوسل می گویند که اغلب نیاز به درمان ندارد. اگر اسپرماتوسل بزرگ شود باعث فشار و درد بیضه می شود که این حالت درمان آن جراحی و تخلیه اسپرماتوسل است.

12- بیضه پایین نیامده

در حالت طبیعی باید موقع تولد هر فرد دو بیضه در داخل کیسه بیضه داشته باشد در بعضی از افراد بیضه در بالای کیسه بیضه گیر می افتد و پایین نمی آید که می تواند منجر به درد بیضه شود.

13- واریکوسل

به واریسی شدن رگ های طناب بیضه یا آویز بیضه واریکوسل می گویند. واریکوسل شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد که بیش از 90 درصد موارد در بیضه طرف چپ ایجاد می شود. علامت آن گشادی رگ های آویز کننده بیضه است. افرادی که واریکوسل دارند وقتی شیئ سنگینی را بر می دارند و یا زیاد سرپا می ایستند احساس درد در ناحیه بیضه را دارند.

14- درد بیضه با منشاء روانی وعصبی

این افراد کسانی هستند ک از درد بیضه دائم شاکی هستند ولی در بررسی های انجام شده از جمله معاینه، سونوگرافی و آزمایش هیچ علتی برای درد بیضه پیدا نمی شود. این دردها از نظر پزشکی اهمیتی ندارند و درمان آنها بی خیالی و رفتار درمانی و افزایش آستانه تحمل بیمار و گرم نگاه داشتن محل است. به این دردها فانتوم Pain نیز می گویند و اگر با عمل جراحی بیضه فرد برداشته شود باز احساس درد را خواهند داشت و لذا بهترین درمان آن عدم تمرکز روی درد و بی خیالی نسبت به آن می باشد.

امیدوارم با ارائه اطلاعات فوق توانسته باشم در جهت ارتقاء سلامتی شما هموطن عزیز قدمی هر چند کوچک برداشته باشم. در صورت مشکلات کلیوی و درد بیضه جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسلم جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام
  چند وقت بود احساس درد خفیفی در بیضه ها داشتم رفتم سونوگرافی دادم در بیضه واریکوسل چپ گرید 2 و‌ دربیضه راست گرید 1 دارم آیا مشکل من هاد است و نیاز به جراحی دارم اگر نه درمان به چه شکل است آیا درمان دارویی دارد
  برای تمام شدن درد های خفیف و‌ کسل کننده اش چه کار باید بکنم غیر از مسکن چون مسکن موقتی است در ادامه تصویر سونو رو هم خدمتتون ارسال می کنم پیشاپیش ممنون از پاسخ گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام ،بايد معاينه شويد در صورتی که در معاینه هم شدید باشه نیاز به جراحی هست
 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چند روز متوجع شدم پاین بعصه چݐ م سفت شده دلیلش و نمیدونم دلیل شو دست که میزنم احساسش میکنم البته از زمان حیلی وقت اگه رابطم بیشتر میشد یکم درد داشتم ولی این حالط سفتی شو الان دیدم متوجع شدم مممون جواب من بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر hossein چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام،،قبلا 10 سال پیش واریکوسل داشتم،،یه مرتبه عمل کردم ،،الان 5 ساله ازدواج کردم،، مشکل اسپرم داشتم ازمایش دادم مقدارش 0.54 بوده،،چه دستوری دارید؟ ایا احتمال برگشت به شرایطی ک بتونم داری فرزند بشم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
 • تصویر کاربر صابری سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام پسر ۸ساله ام را عمل تورشن بیضه چپ کردند اورژانسی ۴۰روز پیش الان سونوگرافی اسکروتال انجام داده دکترش میگه باید ۳ماه دیگه صبر کرد با توجه به سونو که میفرستم براتون میشه لطفا بگید کار دیگه به جز صبر کردن میتوان انجام داد که بیضه چپ حفظ شود و ایا روی کلیه چپ تاثیر داره ؟اگر لازم باشد شما پذیرش میکنید من از شهرکرد بیاورم پسرم را مطب تان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سونوگرافی جدید انجام شود
  2. تصویر کاربر صابری دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   با سلام
   این سونو گرافی دو روز پیش انجام شده
  3. تصویر کاربر صابری دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   با سلام
   سونو که فرستادم برای دو روز پیش بوده جدید است
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   بیضه ی چپ بعدا باید پایین آورده شود
  5. تصویر کاربر صابری سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممنونم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   🙏
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سپهر شنبه ۲۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ممنون که وقت میگذارید من قبلا که اومدم اصلاح کنم دیدم رو بیضه ام یه چیزی هست مث یه نقطه قرمز فکر کردم خال امروز دیدم چندتا نقطه بیشتر هست مث یه خال قرمز وقتی فشار دادم ترکید و کلی خون اومد بیرون درد ندارم و اندازه بیضه هامم تغییر نکرده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   آنژیوکراتوم است باید کرایو شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  حدود سه ماه پیش به دیلی احساس درد خفیف در بیضه راست به دکتر مراجعه کردم .پس از معاینه دکتر تشخیص عفونت بیضه داد . آنتی بیوتیک به همراه قرص ناپروکسن به مدت ده روز مصرف کردم و بعد از ده روز سونوگرافی و آزمایش انجام دادم .که دکتر گفتند عفونت برطرف شده.و مشکلی هم در سونوگرافی مشاهده نکردند.اما بعد ازدو هفته مجددا درد شروع شد که پس از مراجعه دوباره ،دوباره دستور مصرف قرص ناپروکسن را دادند که بعد از مصرف تقریبا بهبودی حاصل شد .دکتر گفتند که دوره درمان این بیماری شاید تا شش ماه طول بکشد .مجددا از هفته گذشته پی از آنکه شروع به ورزش های کششی و دراز نشست کردم دوباره درد شروع شد و احساس بادکنکی درکیسه بیضه دارم .به نظر شما آیا دوباره ناپروکسن مصرف کنم ؟آیا بیماری جدی است ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از کشاله ران و کلیه ها هم انجام شود و عکس سونوگرافی جدیدی که انجام میدین و قبلی رو با هم بفرستین
 • تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر بزرگوار، بنده حدودا از ۲۵ روز قبل دچار درد بیضه خفیف شدم که با کمپرس آب گرم بهتر می شد، حدود یک هفته ای هم اصلا درد نداشت، اما الان به مدت چهار روز هست که درد کشاله ران راست به شدت درد میکنه همراه با درد بیضه خفیف، درد کشاله ران راست خیلی اذیت میکنه انگار که احساس پارگی رگ یا مویرگ دارم که خیلی سوزش داره و راه رفتن برام سخت کرده، مجردم ۲۸ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   با توجه به لنف نود در کشاله ران ، باید توسط دکتر متخصص داخلی معاینه شوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید، خواستم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید حدود یک هفته پیش موقع خواب لباسم تنگ بود درد زیادی در بیضه چپ احساس کردم و از خواب پریدم لباسم رو در اوردم و درد آروم شد، اما ازون زمان حدود یک هفته هست که هر از گاهی بیضه چپ من تیر میکشه، شدتش بالا نیست اما در هر صورت گاهی تیر میکشه، احساس میکنم بیشتر زمانی که عصبی بشم یا زمانی که تحریک جنسی باشه هست تیر کشیدنش اما در هر صورت هر زمان میتونه باشه تیر کشیدنش، ضمنا دست بهش میزنم درد خاصی نداره، ورم یا باد کردگی هم ظاهرا درش احساس نمیکنم این مشکل رو باید چکار کنم آیا فرضا خوردن ژلوفن استامینوفن کمک میکند یا باید برای بررسی خدمت شما برسم با تشکر
  ضمنا ۳۶ سالمه سابقه بیماری خاصی ندارم فقط گاهی سرترالین میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ دی ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من یه چند وقتیه ک احساس درد خیلی مبهم و خفیف تو بیضه چپ احساس میکنم . به شکلی ک اصلا اذیت کننده نیست . امروز متوجه شدم موقع لمس یکی از رگ زیر بیضه درد میکنه و متورمه ، احساس میکنم منشا درد از اونه . من قبلا هر از گاهی خیلی خفیف دردو احساس میکردم اما وقتی ک درباره مشکلات بیضه یه مطلبی رو خوندم دچار وسواس فکری شدم و احساس میکنم درد دارم .میخواستم نظر شما رو بدونم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  متاسفانه هفته قبل بعد از ازمایش اسپرم همسرم متوجه شدیم که آزواسپرم هستن.ایشون به مدت یک سال و نیم هست که به خاطر شرایط کار استرس خیلی خیلی زیادی داشتن به طوری که هرشب از شدت استرس از خواب میپریدن.میخواسنم بدونم ایا ممکنه این استرس روی اسپرم ها تاثیر گذاشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   ازمایش تکرار شود. اگر ازواسپرم هستن باید ازمایش ژنتیک داده شه و نمونه بردلری از بیضه ها انجام شه.
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر