تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند. واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است. با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بارهای سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

درمان خارش بیضه

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند. اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است. حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود. سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

توده در بیضه
توده در بیضه

علت ایجاد سرطان بیضه در آقایان

 در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست، ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برند که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل کیسه بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف، ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید، که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر، این معاینه را انجام می دهند. ممکن است بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد به صورت خود بخودی پایین بیایند و در غیر اینصورت شانس نزول خود به خودی، بسیار پایین می آید و کودک باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

بیضه نزول نیافته (ارکیدوپکسی) چگونه درمان می شود؟

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شدگی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجستگی توده سفت در کیسه بیضه به همراه احساس سنگینی نشان می دهد. این بیماری اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم، ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. 

در صورت بزرگی و سفت شدن بیضه چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر اورولوژی مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان مثانه درمان می شود؟

طول عمر سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

معاینه بیضه توسط خود فرد

بهترین زمان برای معاینه و بررسی وضعیت بیضه ها پس از یک حمام گرم و در حالت ایستاده است، چرا که در این حالت کیسه های بیضه در حالت آرام و ریلکس قرار دارند. این کار تنها چند دقیقه از شما زمان می گیرد. برای شروع به موارد زیر در معاینه فردی بیضه های خود دقت کنید:

معاینه بیضه

 خیلی آرام هر بیضه را در بین شصت و انگشتان خود بچرخانید. سطح هر بیضه را به شکل کامل لمس کنید. میزان سختی بیضه ها باید در همه نواحی آن ها یکسان باشد. همچنین باید بگوییم که بزرگتر بودن یک بیضه به نسبت بیضه دیگر کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 این دو ساختار های نرم و لوله مانند، در بالا و پشت بیضه های آقایان هستند. این لوله ها مسئولیت جمع آوری و حمل اسپرم ها را بر عهده دارند. باید با شکل و حس کلی این رشته ها در حالت نرمال آشنا باشید.

 توده های مختلف و برآمدگی بر روی بیضه ها موضوع عادی نیست، حتی اگر این موارد منجر به ایجاد درد نشده باشند. داشتن درد در حین دست زدن بیضه ها نیز موضوع غیر عادی است.

همیشه حواستان به هر گونه تغییر سایز، حالت و حس این ناحیه از بدنتان باشد. در صورت حس کردن توده و یا هر گونه تغییر در این ناحیه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکل شما عامل نگران کننده ای نباشد، اما اگر مشکل سرطان بیضه باشد، این مورد به زودی به نواحی مختلف بدن پخش می شود و باید هر چه سریعتر آن را متوقف کرد. در صورت تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه، درمان آن بسیار راحت تر از مراحل دیگر است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، حتما آن را با پزشک اورولوژی خود در میان بگذارید.

درمان سرطان بیضه

معمولا یک تیم متشکل از متخصص اورولوژی ، انکولوژیست و انکولوژیست تشعشعات با همکاری هم به دنبال بهترین راهکار درمانی برای هر بیمار هستند. گزینه های درمانی پیش رو به تشخیص دقیق پزشک و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. از جمله گزینه های روی میز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نظارت و مراقبت بیمار
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

قبل از این که هرگونه پروسه درمانی آغاز شود، آقایان باید با متخصص اورولوژی خود در مورد تصمیمی که در زمینه بچه دار شدن دارند صحبت کنند. عقیم شدن و ایجاد تغییرات در هورمون های مردانه از جمله موارد شایع پس از برخی پروسه های درمانی هستند. ذخیره سازی اسپرم قبل از پیگیری پروسه های درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد آن هم برای افرادی که قصد دارند در آینده فرزند داشته باشند. همچنین آقایان می توانند قبل از عمل جراحی درخواست یک پروتز بیضوی بدهند، بدین ترتیب اگر نیاز باشد در حین پروسه درمانی یکی از بیضه ها از بدن خارج شود، ظاهر این ناحیه فرد نامناسب نباشد.

اندازه بیضه ها

نظارت و مراقبت از سرطان بیضه

تحت نظر قرار داشتن به معنای این است که تغییرات بدن فرد در ناحیه مربوطه به کمک جلسات معاینه متعدد بررسی شوند. این موارد شامل آزمایش بدنی، آزمایش های تومور سرطانی و آزمایش های تصویربرداری می شوند. آزمایش های تصویری به کمک سونوگرافی کیسه بیضه های آقایان آغاز می شوند. همچنین ممکن است در این آزمایش ها از ایکس ری و سی تی اسکن قفسه سینه استفاده شود.

مهم نیست از چه روش درمانی استفاده شود، همه آقایان باید برای نشانه های کاهش تستسرون نیز تحت آزمایش قرار گیرند. تحت نظر بودن برای سرطان های سطح 0 و گاهی اوقات سطح 1 پس از عمل جراحی پیشنهاد می شود:

تحت مراقبت بودن شامل یک آزمایش بدنی، آزمایش تومور و تصویر برداری می شود: برای دو سال اول هر 4 الی 6 ماه و برای 3 تا 5 سال آینده هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT)، پس از عمل جراحی، شامل یک آزمایش بدنی و آزمایش شناسایی تومور می شود: در سال اول هر 2 الی 3 ماه، در سال دوم هر 2 الی 4 ماه، در سال سوم هر 4 الی 6 ماه و در سال چهارم و پنجم هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 مشکل تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT) ، پس از عمل جراحی، شامل آزمایش تصویر برداری قفسه سینه و دیگر آزمایش ها می شود: هر چهار الی شش ماه برای سال اول، هر 4 الی 12 ماه برای سال دوم، هر سال یکبار برای سال سوم تا پنجم.

جراحی سرطان بیضه

راه درمان اصلی برای سرطان بیضه در آقایان عمل جراحی است. در بیشتر موارد، از ارکیکتومی استفاده می شود تا بیضه را به شکل کامل از بدن فرد خارج کنند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است راهکارهای دیگری پیشنهاد داده شوند. ایجاد تغییرات در امکان بچه دار شدن افراد باید قبل از انجام پروسه درمانی مورد بحث قرار گیرد.

جراحی بیضه

برداشتن سرطان بیضه با ارکیکتومی

از ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان بیضه در مرحله اولیه و یا پیشرفته استفاده می شود. در این روش، بیضه و توده به شکل کامل از طریق ایجاد یک شکاف در کشاله ران خارج می شوند. رشته اسپرماتیک نیز در این پروسه از بدن فرد خارج خواهد شد.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود. با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

برداشتن سرطان بیضه با رتروپریتونی RPLND

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود. در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

پرتو درمانی سرطان بیضه

از این روش درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی اطراف بیضه ها و یا گره لنفاوی استفاده می شود. از پرتو درمانی و تشعشعات جهت از بین بردن سلول های سمینوما سرطانی استفاده می شود، چرا که برخی از سلول های غیر سمینومایی سرطان در مقابل پرو و اشعه مقاوم هستند. در صورتی که سرطان بیضوی به سایر ارگان های بدن نظیر مغز رسیده باشد می توان از پرتو درمانی استفاده کرد. از انواع مختلفی از پرتو درمانی برای بیماران سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان بیضه

از شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که به بیرون از بیضه ها پخش می شوند و یا علائم تومور و سرطان پس از عمل جراحی بیشتر می شوند. نشانگر های تومور سرطانی و آزمایش های تصویری می توانند نشان دهند به چه میزان شیمی درمانی نیاز است و یا اینکه آیا شیمی درمانی می تواند کمکی کند یا خیر.

این داروها از طریق جریان خون در بدن پخش می شوند و دارای عوارض جانبی خاصی هستند. شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی که به گره لنفاوی رسیده اند را از بین ببرند، همچنین شیمی درمانی در کاهش ریسک بازگشت سرطان پس از عمل جراحی نیز موثر است.

گاهی اوقات ممکن است بیش از یک داروی شیمی درمانی برای سرطان بیضه مورد استفاده قرار گیرد و در چرخه های سه هفته ای این پروسه پیگیری می شود. گاهی اوقات جهت از بین بردن تومور ها پس از شیمی درمانی ، عمل جراحی انجام می شود.

سوالات متداول شما درباره سرطان بیضه

خبر خوب اینجاست که عمل جراحی در کنار شیمی درمانی و پرتو درمانی ( به تنهایی یا با هم) می توانند تقریبا 100 درصد از تومور های سرطانی سطح اولیه را درمان کنند، همچنین این روش های درمانی توانایی درمان حدود 85 درصد از تومور های پیشرفته تر را نیز دارند.

برای بیمارانی که در سن کم سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد شدن تومور های جدید پس از درمان، احتمال پایینی دارد. در بزرگسالان حدود 2 الی 3 درصد احتمال رشد کردن یک تومور در سمت دیگر وجود دارد. برای از بین رفتن نگرانی ها می توانید خودتان ناحیه بیضه ها را مرتب بررسی و آزمایش کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.8/5 - (5 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من حدودا 4 روز پیش عمل واریکوسل انجام دادم واریکوسل گرید 3 داشتم ، بعد الان متوجه شدم همچنان واریکوسل در بیضه چپ قرار داره کوچیک هست ولی حسش میکنم ، این برام مشکل ایجاد نمیکنه ؟ نیازی نیست دوباره عمل کنم ؟ تو بلند مدت احتمالش هست بزرگتر بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   سلام خیر مشکلی نیس
  2. تصویر کاربر جواد شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   مچکرم 🙏
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   خواهش میکنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی .چند سالی هست که روی بیضه ام چند تا برامدگی مشاهده میکنم که شبیه جوش که بزرگترینش اندازه نخود وریزتر است وحالت سفتی هم داره.درد وخارشی هم احساس نمیکنم چند وقتیه نسبت بهشان حساس شدم خاستم بدونم دلیل ایجادشون چیه وچطوری درمان کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر هزاره جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام
  32 ساله و مجرد هستم
  سونوگرافی انجام دادم و وارکوسل گرید 3 دارم
  آزمایش اسپرم هم در 3 نوبت و با فواصل زمانی مختلف انجام دادم که ارسال کردم
  آیا نیازی به انجام عمل هست؟ عمل و جراحی اورژانسی هست یعنی باید سریعا انجام شود؟
  ممنون اگر راهنمایی کامل بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام با توجه به گرید بالای واریکوسل جهت جلوگیری از اسیب به اسپرم ها عمل کنید
  2. تصویر کاربر هزاره جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   آیا زمان عمل مهم هست؟ یعنی اگر با یه وقفه چند ماهه انجام شود مشکلی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  من 15 روز پیش عمل واریکسل دو‌طرفه انجام دادم در حال حاضر در ناحیه بیضه درد دارم
  دکتر متوجه کیست در ناحیه بیضه شد
  و بعد از ازمایش سونوگرافی
  یک توده هتروژن دیده شد که در جواب ازمایش مشخصه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   کجا و توسط چه کسی عمل شدید ؟ تا یک ماه درد طبیعی است و بعدش درد خفیف ممکنه باشه مجدد عکس بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   توسط دکتر سید حسینی
   متاسفانه ایران نیستن در حال حاضر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   تورم بیضه هم دارید ؟ احتمالا هماتوم است . باید شورت تنگ بپوشید و زیر بیضه ها حوله بزارید
  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   عکس جواب سونو‌ رو ارسال کردم خدمتتون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بله رویت شد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  یک شاگرد  نوجوان 18ساله دارم که میگه هورمون هاش زیادتر از بقیه است .سیستم ایمنی خیلی قوی تری هم  داره. بسیار باهوش هم هست. ومیگه تنها درمان این بیماری خون دادن . هجامت  و برقرار کردن رابطه ی جنسی است که به تعادل برسه . اگر این کارو انجام نده بدنش کبود میشه . تمرکز نداره.  آیا این حرف ها درست هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   خیر
  2. تصویر کاربر مریم جمعه ۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   یعنی حرف هاش نادرسته . افزایش هورمون هاش باعث چه بیماریی میشه ودرمانش چیه. یک بار عکس کمرش راهم برام فرستاد که کبود شده بود
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   بررسی های دیگر باید بشه ربطی به هورمون نداره . متخصص داخلی از نظر انعقادی بررسی کنه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...من 36 سالمه متاهل و یک فرزند...کیست بیضه دارم(هر دو بیضه)...چند سال پیش بعد از معاینه و سونو ...فرمودین که اگه اذیتت کرد عمل کن ...اگه اذیتت نکرد بزا بمونه مشکلی نداره...منم چون اذیتم نمیکنه بیخیالش شدم...الان میخوام موهای بدنم رو لیزر کنم...اگه بیضه یا اطراف بیضه لیزر بشن مشکلی واسه کیست ایجاد میکنه یا نه...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست ارتباطی به کیست نداره لیزر
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۶ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام

  آقای دکتر در بیضه راستم یه حس خاص دارم سونوگرافی هم کردند هیچ موردی نبود . فقط بیشتر همه مشکلم اینه که هنگام سکس و فقط موقع انزال یه حس سوزش مانند و درد طوری در بیضه ام دارم

  خودم حسم اینه کامل تخلیه نمیشه ممنون میشم جواب بدید

  )سونو دو بیضه رفتم هیچ چیزی مشاهده نشد)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۶ تیر ۲( 2 ماه پیش)
   سلام این دردهای گهگاهی در بعضی افراد جوان رویت میشه جای نگرانی ندارد معمولا در اثر احتقان و خالی شدن ناگهانی است
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۲ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  از من پرسیدید که بعد رابطه جنسی ایجاد شده؟
  خیر. چند ماه است که ظاهر شده و برداشت خودم این بود که بر اثر سایش یا خاراندن ایجاد شده و اهمیتی ندادم و فقط پودر میزدم ولی بهتر نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشه مشکوک هست . شکل تیپیک زگیل را ندارد ممکنه ضایعه قارچی باشه
  2. تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنونم
  3. تصویر کاربر افشین پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   میام خدمتتون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۲( 3 ماه پیش)
   خواهش میکنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر خسته نباشید
  بنده مدتی هست در بیضه هام احساس سفتی میکنم . آلتم شل شده و در حالت نعوظ هم به طور کامل سفت نمیشه
  در هنگام ادرار تقریبا به یک طرف دیگه چرخش پیدا می‌کنه و انگار از کار افتاده
  در حالت نعوظ هم شل و به یک طرف دیگه خم شده
  رو ساقه آلت تناسلیم به تازگی تا وسط مو درآمده و احساس کبودی در آلت تناسلی رو دارم
  انگار بیضه من بدون تحریک میخواد شروع به انزال کنه و وقتی شلوار تنگ میپوشیدم انگار میخواست برام انزال اتفاق بیفته بدون اینکه تحریک بشم یعنی چند وقتی هست بدون تحریک بیضه و آلتم شروع به لرزش می‌کنه
  بوی بدی هم درالتم حس میکنم
  تقریبا اکثر این مشکلات از زمانی شروع شد که در زمان ادرار بسیار به خودم فشار آوردم به طوری که مایع شبیه به منی بسیار زیادی از من خارج شد
  احساس درد در بیضه هام هم دارم به طوری که اگر به چپ یا راست یا به شکم بخوابم درد بیشتر میشود
  آزمایش بیضه دادم واریکوسل گرید ۱ در سمت راست و گرید ۱تا ۲ در سمت چپ البته نوشته شده تحت مانور والسالوا در صورتی که بنده فراموش کردم فشار وارد کنم
  جناب دکتر با این توصیفات به نظر شما مشکل بنده چیه و قابل درمانه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ رابطه جنسی داشته اید ؟ علایم ربطی به واریکوسل ندارد
  2. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   سلام ۲۱ سال .
   رابطه جنسی خیر
   بعد از فشار آوردن زیاد در ادرار و خارج شدن مایع شبیه منی که خدمتتون عرض کردم تقریبا این علایم از اون موقع شروع شد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   به تدریج بهبود می یابد جای نگرانی ندارد . مشکلی برای رابطه جنسی ندارید . فقط یک ازمایش ادرار و کشت ادرار دهید
  4. تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   ببخشید این که التم نسبتا شل شده و در هنگام ادرار مقداری چرخش پیدا می‌کنه که قبلاً اینطور نبود و درد بیضه ها که گاهی برام پیش میاد برام نگرانی ایجاد کرده
   البته چند وقتی هست که قسمت پایین شکمم هم درد گرفته که نمیدونم مرتبط هست یا نه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   خیر ارتباطی ندارد با افزایش سن شلی بیضه و کشیدگی پوست ایجاد میشه نگران نباشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر hadi.gh سه شنبه ۲ خرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو سه روز قبل مشکل بیضه داشتم سمت راست
  شما گفتید سونوگرافی بگیر بفرست برام فرستادم
  کیست بیضه دارم درسته ؟ کمی احساس درد دارم نه زیاد چه خطری داره راه درمانش چیه ؟
  ممنون میشم دقیق راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ خرداد ۲( 4 ماه پیش)
   عکس سونو را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر