سرطان بیضه به زبان ساده

سرطان بیضه از سرطان های نادر است و در حدود 7-5 درصد مردان جوان را مبتلا می کند و بیشتر  این سرطان در سنین جوانی رخ می دهد.

شنیدن نام سرطان برای هر انسانی شوک آور و دردناک می باشد. خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی و روش های تشخیصی و درمانی پیشرفته امروزه اغلب سرطان ها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند کاملاً قابل درمان هستند که یکی از این سرطان ها، سرطان بیضه است. سرطان بیضه از سرطان های نادر و در حدود 7-5 درصد مردان جوان دیده می شود و با توجه به اینکه بیشتر  این سرطان در سنین جوانی اتفاق می افتد لذا با توجه به اهمیت آن دوست دارم که اطلاعاتی مفید در مورد آن در اختیار شما بینندگان و خوانندگان صفحه شخصی اینجانب قرار دهم.

امروزه در کشور های پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه ها در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد و به خانم ها و مردان جوان توصیه می کنند که به صورت منظم و مخصوصاً موقع استحمام پستان ها و بیضه ها را خود فرد معاینه کند و با احساس هر گونه سفتی و برجستگی بلافاصله به دکتر مراجعه نمایند. سوالاتی که مطرح می شوند عبارتند از:

درد بیضه در مردان

1- علت ایجاد سرطان بیضه چیست؟

در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برد که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر این معاینه را در هنگام تولد انجام می دهند و به مادرها نیز توصیه می کنم پس از زایمان پسر از نظر وجود 2 بیضه در کیسه بیضه نوزاد را معاینه کنند و در صورت خالی بودن کیسه بیضه بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایند. این بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد نزول می کنند و در غیر اینصورت شانس نزول خودبخودی بسیار پایین می باشد و باید با عمل جراحی بیضه نزول نکرده را در داخل قرار داد.

یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

2- علامت سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شده گی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجسته گی توده سفت در بیضه به همراه احساس سنگینی در همان بیضه خود را نشان می دهد که اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم و ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. پس در اینجا توصیه می کنم: در راستای پیشگیری بهتر از درمان است، مردان مجوان هر از چند گاهی بیضه هایشان را معاینه نمایند و هر یک از علائم ذکر شده را پیدا کردند بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

مرد مبتلا به سرطان بیضه

3- در صورت بزرگی بیضه و سفت شدن آن چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر جراحی کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت

4- طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه چطور می باشد؟

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند. نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5 (100%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هفته اي يك بار يا دو هفته يكبار پس از رابطه كمي با دوست دخترم دچار درد بيضه راست و گاهي زير معده ميشوم
  ميخواستم بدونم طبيعيه يا مشكلي دارد
  ١٩ سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   اینها بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر مقاوم شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.... مدتی هست که توده ای رو در سمت راست بیضه ای احساس میکنم... توده کوچکی که در حالت عادی درد ندارد اما زنانی که به آن دست میزنم احساس درد میگیرم... همچنین از ناحیه کشاله پای راست هم احساس درد میکنم... نظر شما در این مورد چیست?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربر نیک جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند وقتی بیضه سمت راستم ورم کرد و درد دارد حتی زمان ایستادن و خوابیدن محسوس ورم بیضه به دکتر مراجعه کردم آفلوکساسین و دیکلوفناک تجویر کرد و گفت احتمالا عفونت اورکیت و ... با آنتی بیوتیک بهتر نشد ولی با آنتی بیوتیک سیمروفلاکسسیسن ۲۵۰ بعد مصرف بلافاصله درد کمتر شد درد در ناحیه سمت راست بیضه و تا کلیه میره و گاهی کمر درد هم ایجاد میکنه بعد سیپرو کمی وزم کمتر شد محسوس بود بعد از ۲ هفته تموم شدن دوباره درد شروع شد و ورم داره میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر ادیب سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند وقته که لکه های روی بیضه ظاهر شدن که پوست پوست میشن ،دو تا لکه هم روی آلت تناسلیم جدیدا ظاهر شدن اگه لازم باشه عکس هم گرفتم ،که ارسال کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   عکس؟
  2. تصویر کاربر ادیب شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   عکس هاروفرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   نیامده است
  4. تصویر کاربر ادیب یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   تو همون تلگرام موقع پرسیدن سوال عکس هم فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   عکس نیامده دوباره بفرستید
  6. تصویر کاربر ادیب دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
  7. تصویر کاربر ادیب دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   این بیشتر نمای حساسیت دارد
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوتا مشکل دارم و واقعا دنبال حل کردنش میگردم ولی تا الان نتونستم حلش کنم
  اولی اینکه هر روز صبح که بیدار میشم میبینم مقداری منی از بدنم خارج شده بدون اینکه تحریک جنسی شده باشم و دوم اینک میخواستم بدونم اینکه اندام جنسی رو به جلو هست و یه حالتی شبیه تورم داره راه درمانی داره یا نه
  قبلا خود ارضایی میکردم و یه مدت بعد متوجه این دو موضوع شدم و مطمئنم دلیل هردوی اینها خود ارضائی بوده ولی نتونستم درمانش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   با ترک وورزش ونشاط وبا زمان بهتر میشود
 • تصویر کاربر امیرپیام شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عوارض عمل بیوپیسی بیضه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   عاضه خاصی ندارد
 • تصویر کاربر مهدى شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من طى ماه هاى گذشته ازاديبهشت تامهرامسال دونوبت آزمايش اسپرم انجام دادم كه هردوبامشكل حركتى اسپرم بوده است وباتجويزپزشك سونوگرافى انجام دادم كه طى آن واريكوسل گريد١به٢دربيضه سمت چپ تشخيص داده شدوگاهى اوقات دردهايي دربيضه سمت چپ خوداحساس مى كنم.بااين گزارشات درمان قابل تشخيص براى من چه مى باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر صادق سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جهت درمان مشکل ناباروری به متخصص ارولوژی مراجعه کردم. دکتر سونوگرافی و ازمایش نوشت. نتیجه سونو ابعاد بیضه های راست و چپ 39*22و39*21 ،اپیدیدیم و بیضه ها ابعاد و اکوی پارانشیم طبیعی ،واریکوسل و توده فضاگیر دیده نشد،هیدروسل در بیضه دو طرف دیده نشد،شواهدی از هرنیاسیون لوپهای روده به داخل کانال اینگوینال دیده نشد.
  کانون کلسیفیه به ابعاد 2mmدر قسمت فوقانی پارانشیم بیضه راست رویت شد.
  ساختار هترواکو توبلار اکستراتستیکولار در سمت مدیال بیضه های دو طرف با ارجحیت سمت راست دیده شد که نمای سونوگرافیک توبلار اکتازیا دارند.

  در ضمن چند روزی است در خوردن غذاهای کنجدی ،خرما و انجیر زیاد روی کردم که با درد در بیضه ها همراه شد.
  ایا گلسیفیه و ساختار هترواکو مشکل مهم و بدی و ربطی به کمبود اسپرم دارد یا نه ضمنا ده سال قبل عمل واریکوسل چپ انجام دادم که تاثیری در ناباروری نداشت.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
   بیایید مهاینه۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپسربچه ای دارم که ازبدوتولداختلال درظاهرآلت تناسلی داشته به گونه ای که به جنسیت بچه شک نموده وباسونوگرافی وآزمایش ژنتیک و.کاریوتایپ... جنسیت بچه مشخص شدکه پسربوده ولی در ظاهراندام تناسلی بچه مشاهده نمی شد وهم اکنون که پسرم درسن ۴سالگی است با معاینات پزشک مشخص شدکه بیضه هاداخل کیسه خودوتقریبا پایین هستند ولی هنوز آلت تناسلی بیرون نیامده وظاهریک خرطوم کوچک دارد و بامراجعه به پزشک های متعدد عنوان داشتندکه دلیل این قضیه مصرف مادر دردوران بارداری از شیاف های ضد سقط بچه بوده وتاحتی به برخی ازپزشکان نامدارتهران نیز مراجعه نموده ونتیجه نگرفته وعنوان داشتندکه بچه نیاز به عمل های متعددوسنگین داشته وبرخی نیزعنوان داشتندکه بچه دوجنسیتی است ومشکل داردتمنا میکنم دراین زمینه مرا راهنمایی نموده چون نگران بالا رفتن سن بچه هستم و وضعیت اوچه خواهدشدممنون ازکمک شما دکترعزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
   دکتر غدد بروید
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  آشپز هستم و 26 سال سن دارم الان حدود دو ماه است که بیضه سمت راست درد شدیدی دارد وحتی به دکتر مراجعه کردم که قرصهایی به نام ملوکسیکام و سیپروفلوکساسین به من داد که قرصام تموم شده ولی هنوزم درد دارم سونوگرافی گرفتم جوابشو براتون ارسال میکنم.
  لطفا اگر عکسها را مشاهده نمودید در جواب بیان کنید.با سپاس از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)
   بیایید معاینه۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات