تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند. واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است.

با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بارهای سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند.

 اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است. حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود.

سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

علت ایجاد سرطان بیضه در آقایان

 در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست، ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برند که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند.

بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل کیسه بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف، ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید، که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر، این معاینه را انجام می دهند. ممکن است بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد به صورت خود بخودی پایین بیایند و در غیر اینصورت شانس نزول خود به خودی، بسیار پایین می آید و کودک باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

بیضه نزول نیافته (ارکیدوپکسی) چگونه درمان می شود؟

یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شدگی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجستگی توده سفت در بیضه به همراه احساس سنگینی نشان می دهد. این بیماری اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد.

در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم، ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. 

در صورت بزرگی و سفت شدن بیضه چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر اورولوژی مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد.

هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد.

بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد.

اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت.

طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

معاینه بیضه توسط خود فرد

بهترین زمان برای معاینه و بررسی وضعیت بیضه ها پس از یک حمام گرم و در حالت ایستاده است، چرا که در این حالت کیسه های بیضه در حالت آرام و ریلکس قرار دارند. این کار تنها چند دقیقه از شما زمان می گیرد. برای شروع به موارد زیر در معاینه فردی بیضه های خود دقت کنید:

 خیلی آرام هر بیضه را در بین شصت و انگشتان خود بچرخانید. سطح هر بیضه را به شکل کامل لمس کنید. میزان سختی بیضه ها باید در همه نواحی آن ها یکسان باشد. همچنین باید بگوییم که بزرگتر بودن یک بیضه به نسبت بیضه دیگر کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 این دو ساختار های نرم و لوله مانند، در بالا و پشت بیضه های آقایان هستند. این لوله ها مسئولیت جمع آوری و حمل اسپرم ها را بر عهده دارند. باید با شکل و حس کلی این رشته ها در حالت نرمال آشنا باشید.

 توده های مختلف و برآمدگی بر روی بیضه ها موضوع عادی نیست، حتی اگر این موارد منجر به ایجاد درد نشده باشند. داشتن درد در حین دست زدن بیضه ها نیز موضوع غیر عادی است.

همیشه حواستان به هر گونه تغییر سایز، حالت و حس این ناحیه از بدنتان باشد. در صورت حس کردن توده و یا هر گونه تغییر در این ناحیه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکل شما عامل نگران کننده ای نباشد، اما اگر مشکل سرطان بیضه باشد، این مورد به زودی به نواحی مختلف بدن پخش می شود و باید هر چه سریعتر آن را متوقف کرد. در صورت تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه، درمان آن بسیار راحت تر از مراحل دیگر است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، حتما آن را با پزشک اورولوژی خود در میان بگذارید.

سرطان بیضه چگونه درمان می شود؟

معمولا یک تیم متشکل از متخصص اورولوژی ، انکولوژیست و انکولوژیست تشعشعات با همکاری هم به دنبال بهترین راهکار درمانی برای هر بیمار هستند. گزینه های درمانی پیش رو به تشخیص دقیق پزشک و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. از جمله گزینه های روی میز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نظارت و مراقبت بیمار
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

قبل از این که هرگونه پروسه درمانی آغاز شود، آقایان باید با متخصص اورولوژی خود در مورد تصمیمی که در زمینه بچه دار شدن دارند صحبت کنند. عقیم شدن و ایجاد تغییرات در هورمون های مردانه از جمله موارد شایع پس از برخی پروسه های درمانی هستند. ذخیره سازی اسپرم قبل از پیگیری پروسه های درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد آن هم برای افرادی که قصد دارند در آینده فرزند داشته باشند.

همچنین آقایان می توانند قبل از عمل جراحی درخواست یک پروتز بیضوی بدهند، بدین ترتیب اگر نیاز باشد در حین پروسه درمانی یکی از بیضه ها از بدن خارج شود، ظاهر این ناحیه فرد نامناسب نباشد.

نظارت و مراقبت از سرطان بیضه

تحت نظر قرار داشتن به معنای این است که تغییرات بدن فرد در ناحیه مربوطه به کمک جلسات معاینه متعدد بررسی شوند. این موارد شامل آزمایش بدنی، آزمایش های تومور سرطانی و آزمایش های تصویربرداری می شوند.

آزمایش های تصویری به کمک سونوگرافی کیسه بیضه های آقایان آغاز می شوند. همچنین ممکن است در این آزمایش ها از ایکس ری و سی تی اسکن قفسه سینه استفاده شود. مهم نیست از چه روش درمانی استفاده شود، همه آقایان باید برای نشانه های کاهش تستسرون نیز تحت آزمایش قرار گیرند.

تحت نظر بودن برای سرطان های سطح 0 و گاهی اوقات سطح 1 پس از عمل جراحی پیشنهاد می شود:

تحت مراقبت بودن شامل یک آزمایش بدنی، آزمایش تومور و تصویر برداری می شود: برای دو سال اول هر 4 الی 6 ماه و برای 3 تا 5 سال آینده هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT)، پس از عمل جراحی، شامل یک آزمایش بدنی و آزمایش شناسایی تومور می شود: در سال اول هر 2 الی 3 ماه، در سال دوم هر 2 الی 4 ماه، در سال سوم هر 4 الی 6 ماه و در سال چهارم و پنجم هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 مشکل تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT) ، پس از عمل جراحی، شامل آزمایش تصویر برداری قفسه سینه و دیگر آزمایش ها می شود: هر چهار الی شش ماه برای سال اول، هر 4 الی 12 ماه برای سال دوم، هر سال یکبار برای سال سوم تا پنجم.

عمل جراحی سرطان بیضه

راه درمان اصلی برای سرطان بیضه در آقایان عمل جراحی است. در بیشتر موارد، از ارکیکتومی استفاده می شود تا بیضه را به شکل کامل از بدن فرد خارج کنند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است راهکارهای دیگری پیشنهاد داده شوند. ایجاد تغییرات در امکان بچه دار شدن افراد باید قبل از انجام پروسه درمانی مورد بحث قرار گیرد.

برداشتن سرطان بیضه با ارکیکتومی

از ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان بیضه در مرحله اولیه و یا پیشرفته استفاده می شود. در این روش، بیضه و توده به شکل کامل از طریق ایجاد یک شکاف در کشاله ران خارج می شوند. رشته اسپرماتیک نیز در این پروسه از بدن فرد خارج خواهد شد.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود.

با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد.

بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

برداشتن سرطان بیضه با رتروپریتونی RPLND

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود.

در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

پرتو درمانی سرطان بیضه

از این روش درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی اطراف بیضه ها و یا گره لنفاوی استفاده می شود. از پرتو درمانی و تشعشعات جهت از بین بردن سلول های سمینوما سرطانی استفاده می شود، چرا که برخی از سلول های غیر سمینومایی سرطان در مقابل پرو و اشعه مقاوم هستند. در صورتی که سرطان بیضوی به سایر ارگان های بدن نظیر مغز رسیده باشد می توان از پرتو درمانی استفاده کرد. از انواع مختلفی از پرتو درمانی برای بیماران سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی سرطان بیضه

از شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که به بیرون از بیضه ها پخش می شوند و یا علائم تومور و سرطان پس از عمل جراحی بیشتر می شوند. نشانگر های تومور سرطانی و آزمایش های تصویری می توانند نشان دهند به چه میزان شیمی درمانی نیاز است و یا اینکه آیا شیمی درمانی می تواند کمکی کند یا خیر.

این داروها از طریق جریان خون در بدن پخش می شوند و دارای عوارض جانبی خاصی هستند. شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی که به گره لنفاوی رسیده اند را از بین ببرند، همچنین شیمی درمانی در کاهش ریسک بازگشت سرطان پس از عمل جراحی نیز موثر است.

گاهی اوقات ممکن است بیش از یک داروی شیمی درمانی برای سرطان بیضه مورد استفاده قرار گیرد و در چرخه های سه هفته ای این پروسه پیگیری می شود. گاهی اوقات جهت از بین بردن تومور ها پس از شیمی درمانی ، عمل جراحی انجام می شود.

سوالات متداول شما درباره

خبر خوب اینجاست که عمل جراحی در کنار شیمی درمانی و پرتو درمانی ( به تنهایی یا با هم) می توانند تقریبا 100 درصد از تومور های سرطانی سطح اولیه را درمان کنند، همچنین این روش های درمانی توانایی درمان حدود 85 درصد از تومور های پیشرفته تر را نیز دارند.

برای بیمارانی که در سن کم سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد شدن تومور های جدید پس از درمان، احتمال پایینی دارد. در بزرگسالان حدود 2 الی 3 درصد احتمال رشد کردن یک تومور در سمت دیگر وجود دارد. برای از بین رفتن نگرانی ها می توانید خودتان ناحیه بیضه ها را مرتب بررسی و آزمایش کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر amin یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پیرو سوال قبلی چون پسر ۵ ساله ام جراحی فتق و جابجایی بیضه راست از بالا به پایین انجام داده بعد از عمل گاها" میگه یک سمت سرم درد میکنه آیا سرد ناشی از عوارض بیهوشی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام بله میتونه ناشی از عوارض بیهوشی باشه. با پزشکی که بیهوشی ش رو انجام داد مشورت کنید
 • تصویر کاربر anonymousmaj شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  حدود پنج روز پیش خارش شدید روی بیضه‌هام حس کردم که فرداش دیدم دونه های قرمز روی الت و بیضه‌هام ظاهر شد.
  به اورولوژیست مراجعه کردم گفت std نیست و عفونت قارچیه و قرص و پماد‌های برام تجویز کرد.
  الان تقریبا روی سر الت مخصوصا سر مجرای ادرتر و تفریبت بیضه‌‌ام این دونه‌ها پخش شدن. دونه ها اول قرمز بودن الان تیره تر شدن و عموما خشک هست. درد یا سوزش یا سوزش ادرار ندارم. فقط بعضی اوقات خارش شدید حس می‌کنم مخصوصا موقع خواب. وقتی خارششون زیاد میشه هم حالت رطوبت به خودش گرفته ولی تاول نیستن و نمی‌تکرن. بوی خاصی هم ندارن.
  عکس هم پیوست کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر anonymousmaj جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   اسم دارو ها رو فراموش کردم بنویسم
   کپسول کلوگزاسیلین
   پماد های کاندیزول و تتراتاپیک
  2. تصویر کاربر anonymousmaj جمعه ۴ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   کپسول کلوگزاسیلین
   پمادهای کاندیزول و تتراتاپیک
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   اگر با اون داروها بهتر نشد از پماد هیدروکورتیزون و کالامین استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ۳۸ ساله هستم.در کیسه چپ بیضه من علاوه بر بیضه حس میکنم علاوه بر بیضه یه چیز نرم حدود یک سانت وجود داره. البته نه درد می‌کنه و نه چیز خاصی هست. من هم از قبل چون هیچ بازدید بیضه نداشتم نمی‌دونم حالت طبیعی هست یا خیر یا ناشی از وسواس هست. خواستم راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   اگر در بیضه چیزی لمس میکنین سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر مهراب شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر واریکوسل عمل کردم سمت چپ براثرضربه بوده اما بعداز جراحی یکم افتاده و رگ هاش حالت ورم داره یعنی رگ هاش از سمت راستی بیشتر تورم وبزرگتره آیا اگر خفیف باشه با دارو رفع میشه درضمن بیضه هام از حدنرمال کوچکترن اگر میشه برای برای اینکه بیضه هام از کوچکی به حد نرمال و طبیعی برسن دارویی تجویز کنید و آلتم خوب سفت نمیشه درحالت نعوض و اگر دارویی داره لطف کنید برامون تجویز کنی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   رگ های واریسی که در کیسه بیضه وجود داشته باشه ، بعد عمل هم دیده میشه. کوچکی بیضه باید بررسی سونوگرافی و ازمایش های هورمونی شود
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام این دون دون ها فقط روی بیضه هست و دوتاش بزرگتر هستند و دردی ندارند
  ایا زگیل تناسلیه و باید درمانی انجام بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   خیر زگیل نمی باشو نیاز به اقدام خاصی ندارد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پس از چندین روز خود ارضایی کردم. پس از آن بیضه هایم شدیدا شل شدند و بعد آن احساس کردم اپیدیدیم سمت راستم شدیدا سفت شده. و مانند سیخی از پوست بیضه بیرون زده(البته بدون پاره کردن) آن را معاینه کردم. اصلا درد نداشت. خود طنابی که از اپیدیدیم می رفت به بالا در مقطعی نزدیک آلت سفت شده بود. ولی پس از مدتی پوست بیضه ام جمع شد و این زائده رفت پشت بیضه و غیر قابل معاینه دوباره شد. این چه چیزی است؟
  و اینکه من ۱۶ سالم هست و بیست روز بود ارضا نشده بودم. اگر سونو نکنم و ولش کنم به مرور زمان بهتر می شه یا بدتر یا بدون تغییر می مونه؟ در ضمن بیضه ی من در حالت شل زیادی شل هست و باعث اذیت شدن می شه. ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام مشکلی نیست سونوگرافی کنید
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد.جناب اقای دکتر اتفاقان احساس درد در بیضه و کشاله ران حس می کنم ..چند روز پیش ب پزشک مراجعه کردم و معاینه شدم متاسفانه دکتر درست تشخیص نداد و برام داروی سوزش ادرار تجویز کرد و هنوز احساس درد دارم ..خواهش می کنم کمکم کنید چطور می تونم از وضعیت و سلامت بیضه و اپیدیدمیت خودم مطلع بشوم..ایا با سونو میشه تشخیص داد ..تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر هاتف شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر. بنده مدت طولانی هست که مشکل خارش پوست بیضه دارم (حدود 3 ماه). البته سال قبل هم این مشکل را داشتم بعد اصلاح با تیغ ولی بعد از یک ماه خوب شد. امسال مجدد با تیغ اصلاح کردم و 3 ماه است که مشکل خارش دارم. خارش به صورت قرمزی روی پوست بیضه در دو طرف ظاهر میشه و معمولا در صبح ها پدیدار میشه که پوست بیضه جمع شده. در عصر های پوست نرم و شل هست و خارشی ندارد یا کم است. به دکتر مراجعه کردم . یک دکتر عمومی پماد lamisil ضد قارچ تجویز کردند ولی تاثیر نداشت. پزشک متخصص پوست گفت اصلا قارچ نیست و پماد desonide 0.05{571458fe3d676cda16f9040862dfb4312fc4c85dda48326ea9168cfc153342b3} تجویز کردند ولی متاسفانه تاثیر نکرده ( بعد از دو هفته). رابطه جنسی با کسی نداشته ام و فکر نمیکنم که واگیر دار بوده باشه. ولی از لباس شویی مشترک ساختمان استفاده کرده ام و بعد از ان خشک کن. شاید علت همین باشه. اقای دکتر من دانشجو هستم تو کانادا و چون تازه اومدم اصلا اشنایی با دکتر خوب اینجا ندارم و متاسفانه پزشک هایی که اینجا مراجعه کردم اصلا نتونستن کمکی کنن. ممنون میشم شما لطفا کمک کنید . اگر امکان ویزیت انلاین باشه ، هزینه ویزیت رو تقدیم میکنم . لطفا کمکم کنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   از پماد مگاکورت استفاده کنین اگر نتیجه نداد با متخصص پوست مشورت کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  دکتر من سونوگرافی ک دادم یه سال پیش نوشته که یک توده اسکرولیت به قطر 4 میلیمتر در بیضه سمت راست مشاهده شده منظور از توده اسکرولیت چیه؟ و آیا خطرناکه؟
  دوما نوشته در بیضه سمت چپ یک کیست اپیدیدمی به قطر 9 میلیمتر هست آیا این خطرناکه؟ و دردی ک دارم تو پشت بیضه سمت چپم به این خاطر هستش؟ میشه عملش کنم یا تخلیش کنم به طوری که مشکلاتی اعم از نازایی و ناباروری برای خودم و اسپرمهام در آینده به وجود نیاره؟ خودم حس میکنم این درد پشت و بالای بیضم به خاطر این کیستست که اذیت میکنه.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام کیست اهمیت نداره ، مشکلی نیست. ولی برای معاینه با توجه به نتیجه ی سونوگرافی حتما حضوری مراجعه کنین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس بگیرین برای نوبت
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  Amir:
  سلام من یه مدت هست بعد از خود ارضایی بیضه هام بیشتر بیضه سمت چپ تیر میکشه حتی انقدر درد میکنه که زیر نافم هم درد میگیره

  کلن ناحیه پاین خیلی درد میکنه حتی اطرافش
  نمیتونم اصلأ راه برم چون درد بیضه سمت چپ تا بالای شکمم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر