سرطان بیضه به زبان ساده

سرطان بیضه از سرطان های نادر است و در حدود 7-5 درصد مردان جوان را مبتلا می کند و بیشتر  این سرطان در سنین جوانی رخ می دهد.

شنیدن نام سرطان برای هر انسانی شوک آور و دردناک می باشد. خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی و روش های تشخیصی و درمانی پیشرفته امروزه اغلب سرطان ها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند کاملاً قابل درمان هستند که یکی از این سرطان ها، سرطان بیضه است. سرطان بیضه از سرطان های نادر و در حدود 7-5 درصد مردان جوان دیده می شود و با توجه به اینکه بیشتر  این سرطان در سنین جوانی اتفاق می افتد لذا با توجه به اهمیت آن دوست دارم که اطلاعاتی مفید در مورد آن در اختیار شما بینندگان و خوانندگان صفحه شخصی اینجانب قرار دهم.

امروزه در کشور های پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه ها در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد و به خانم ها و مردان جوان توصیه می کنند که به صورت منظم و مخصوصاً موقع استحمام پستان ها و بیضه ها را خود فرد معاینه کند و با احساس هر گونه سفتی و برجستگی بلافاصله به دکتر مراجعه نمایند. سوالاتی که مطرح می شوند عبارتند از:

درد بیضه در مردان

1- علت ایجاد سرطان بیضه چیست؟

در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برد که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر این معاینه را در هنگام تولد انجام می دهند و به مادرها نیز توصیه می کنم پس از زایمان پسر از نظر وجود 2 بیضه در کیسه بیضه نوزاد را معاینه کنند و در صورت خالی بودن کیسه بیضه بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایند. این بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد نزول می کنند و در غیر اینصورت شانس نزول خودبخودی بسیار پایین می باشد و باید با عمل جراحی بیضه نزول نکرده را در داخل قرار داد.

یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

2- علامت سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شده گی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجسته گی توده سفت در بیضه به همراه احساس سنگینی در همان بیضه خود را نشان می دهد که اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم و ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. پس در اینجا توصیه می کنم: در راستای پیشگیری بهتر از درمان است، مردان مجوان هر از چند گاهی بیضه هایشان را معاینه نمایند و هر یک از علائم ذکر شده را پیدا کردند بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

مرد مبتلا به سرطان بیضه

3- در صورت بزرگی بیضه و سفت شدن آن چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر جراحی کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت

4- طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه چطور می باشد؟

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند. نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سرطان بیضه به زبان ساده
5 (100%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۰:۰۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من دیشب عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم. الان که 24 ساعت گذشته حس می کنم که بیضه هام نسبت به قبل بزرگتر شده. آیا بزرگتر شدن بیضه در این فاصله کوتاه طبیعیه؟و به حالت عادی برخواهد گشت؟یا نکنه هیدروسل گرفتم.
  البته این رو هم بگم بزرگی غیرطبیعی نداره ولی در اینکه از قبل بزرگتر شده شکی نیست.
  باتشکر
  علی:
  با سلام. من دیشب عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم. الان که 24 ساعت گذشته حس می کنم که بیضه هام نسبت به قبل بزرگتر شده. آیا بزرگتر شدن بیضه در این فاصله کوتاه طبیعیه؟و به حالت عادی برخواهد گشت؟یا نکنه هیدروسل گرفتم.
  البته این رو هم بگم بزرگی غیرطبیعی نداره ولی در اینکه از قبل بزرگتر شده شکی نیست.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۰:۰۵( 1 هفته پیش)
   فعلا طبیعی است
 • تصویر کاربر ارسلان چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 22سال سن دارم مدت یک سال هست از ناحیه ی بیضه احساس درد میکنم ب دکترمراجعه کردم بعداز ازمایش سونوگرافی و کشت ادرار نتونستن تشخیص درست بدن و ب واریکسل مشکوک هستن اما نمیتونن پاسخ درس ب من بدن
  هرچند روز یکبار احساس تورم شدید در زیر بیضه دارم که تا کلیه هم درد میگیره تورم بشدت سفت میشه وقادر ب حرکت نیستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام. پدرم 63 سال سن دارد.وامروز رگ زیره بیضه تا مقعدش باد کرد ودرد کرد. دکتر بردمش برایش ام ار ای نوشته.آیاخودش خوب میشه.آیا عفونته.
  اینم عکسه چیزیه که نوشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۰( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به علت احتباس ادراری و داشتن سوند در طی 29 روز و مصرف قرص تامسولوسین به مدت پنج روز مداوم بنا به تشخیص پزشک مربوطه و قطع خودسرانه قرص فوق دچار انزال خشک شدم که پس از یک روز به اپیدیدیم ارکیت دچار شدم و پس از هفت روز درمان و ده روز بستری در بیمارستان و دو هفته استراحت، هنوز خوب نشدم و علائم التهاب و عفونت و درد مشهود هست و خواهشمندم که برای درمان هرچه زودتر کمکم کنید. (قرص کوآموکسی کلاو و سیپروفلوکساسین) مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶( 1 ماه پیش)
   امتی بیوتیک را ادامه دهید بیایید ببینم
 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  احساس فشار و سنگینی شدید در ناحیه بیضه راست که این فشار در ناحیه لگن توسعه پیدا میکنه ، همینطور جسم بیضه راست و عروق اون وقتی دست بهش میخوره و یا در زمان نشست و برخاست و حرکت دردناک هست . این فشار با تحریک جنسی بیشتر میشه ، با انزال ، بعضی وقتها بهتر و بعضی وقتها بدتر میشه . در مدتی که فشار به اوج خودش میرسه ادرار کردن سخت و بریده بریده انجام میشه . هرجسمی رو که از یک کیلو بیشتر باشه بلندکردنش برام دردناکه ، سرفه کردن ، صحبت کردن ، نشستن در روی نشیمن بلند صندلی ، درد و فشار رو به بیشترین حدخودش میرسونه یعنی به حدی که احساس میکنم در اون ناحیه چیزی منفجر خواهد شد .
  آنتی بیوتیک مصرف کردم مثل کوتریماکسازول و تاوانکس ولی اینها همه مدتی درد رو تسکین میدهند ولی باز شروع میشه . نمیدانم باید چه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۲( 2 ماه پیش)
   اين دردها عصبي است وليخبال شويد باورزش وابگرم بهترين درمان است
 • تصویر کاربر ali شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ali reza:
  سلام وقت بخیر جناب دکتر عزیز بنده بصورت مادر زاد هردوبیضه مابین کشاله ران بود و در سن 8 سالگی هردوبیضه رو توسط دکتر یموت پور در بیمارستان سوم شعبان عمل کردم اما متاسفانه بیضه چپم پایین نیامد گاهی اوقات یک بیضه کوچک در سمت چپ پایین می امد ولی اصلی در همان جای اول بازگشت و بالا ماند الان حدود 40 سال سن دارم و دارای یک فرزند دختر هستم به پزشک مراجعه کردم بابت اسپرم ضعیف که پیشنهاد عمل دادند خواستم خدمت برسم تا اگر بیضه سالم هست سرجای خودش در کیسه برگرده در غیر این صورت سریع خارج بشه تا تبدیل به سرطان نگردد سپاسگذارم اگر برای شنبه 6 5 وقت بدید ممنون میشم چون خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سلام دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بهزاد:
  سلام وقت بخیر
  من 37 سال سن دارم، بیضه راستم در سن 16 سالگی تحلیل رفته و تقریبا اثری ازش نیست.
  در سال 1381 جراحی واریکوسل نوع 3بیضه چپ انجام دادم و در سال 1386 ازدواج کردم که طی آن دو بار خانمم باردار شد که یکی در 2ماهگی و دومی در 6 ماهگی سقط شدن، بعد یک سری آزمایشات در سال 1388 مجدد واریکوسل بیضه چپ را جراحی کردم و در سال 1389 بچه دار شدیم. در سال 1395 اقدام برای بچه بعدی انجام دادیم که نتیجه نداد. با انجام آزمایش میزان اسپرم صفر بود، با نمونه برداری از بیضه چپ برای ivf اقدام کردیم. حال سوال من این است، آیا امکان جراحی واریکوسل بیضه چپ من برای بار سوم وجود داره؟ باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۵۴( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر میخواستم ببینم عمل فتق بیضه با لیزر امکانپذیر هست؟ با توجه به اینکه بیمار مسن هست و دارای نارسایی قلبی و پیس میکر هم دارد و از قرص وارفارین هم استفاده میکنه به غیر از جراحی چه روشی پیشنهاد میدین ؟
  مدت زیادی هم هست که تحمل کرده و کیسه بیضه خیلی بزرگ شده امکان پاره شدن کیسه وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۸( 4 ماه پیش)
   با توجه به شرایط عمل امکان پذیر نیست
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم 12 سالشه که دیروز وقتی از خواب بلند شد بیضه راستش درد میکرد سنگ کلیه هم داره از دیروز تا الان 2بار با روغن بادام چرب کردم گفتم شایده سرما خورده یکم بهتر شد و بیضه ای که درد میکنه یعنی همون بیضه راست درحد خیییلی کم قرمزه البته قرمزیش نسبت به همون دیروز کمتر شده شما نظرتون چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۹( 4 ماه پیش)
   حتما باید معاینه وسونو کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۹( 4 ماه پیش)
   توسط دکتر ارولوگ
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام یه چند وقتی است که بیضه راستم بزرگتر از اندازه معمول شده وهمچنین بیخ رانم از دو طرف دچار درد است آیا این دو به هم ربط دارند وآیا نیاز به انجام آزمایش ومراجعه به دکتر است؟پیش چه دکتری باید بروم الوروژیست ویانفرولوژیست بایدبروم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۴( 4 ماه پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر