جواب سوالهای شما درباره کیست کلیه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

خانم 45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست کلیه به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی درباره کیست کلیه مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست ساده کلیه

کیست کلیه چیست؟

دکترکرمی: کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

دکتر کرمی: کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود. اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

کیست متعدد کلیه

دکتر کرمی: در کلیه ها ما چند نوع کیست داریم:

✔️ کیست ساده کلیه

که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

✔️ کیست های متعدد

 این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

✔️ کیست های دیواره دار و نامنظم

 کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

Talking to Your Patient_1536x1200

آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

دکتر کرمی: کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود. اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

دکتر کرمی: کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی می باشد.

لاپاراسکوپی واریکوسل

نحوه عمل لاپاراسکوپی

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد. انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام می گردد. در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.
کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

 • قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
 • هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
 • کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
 • کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیست های کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشندکه در فیلم زیر با توضیحات دکتر کرمی و مراحل عمل را می بینید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1/5 - (29 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده در ۳۵ سالگی متوجه یک کیست ساده طی سونوگرافی در کلیه چپ شدم،در ۴۰ سالگی یک کیست دیگر کوچک ساب کپسولیک در کلیه راستم دیده شد.ایا با توجه به سنم، امکان داره کلیه پلی کیستیک غالب از نوع دو گرفته باشم،؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱( 1 هفته پیش)
   سلام اگر کیست فقط ساده مطرح شده اقدام خاصی نمیخواد فقط سالیانه از نظر سایز سونو کنید یک ازمایش عملکرد کلیه کراتینین انجام دهید خیر تعریف پلی کیستیک نیست
 • تصویر کاربر پونه شنبه ۱۵ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام کلیه راست با طول ۱۱۰mm و ضخامت پارانشیم ۱۵mm و کلیه ی چپ باطول ۱۱۸mm و ضخامت پارانشیم ۱۶mmمشاهده شده.یک کیست کورتیکال دارای کلسیفیکاسیون داخلی به قطر۳۰mm در کلیه راست و دو کیست مشابه به قطر ۱۵mm و ۱۶mm در کلیه چپ.یک کیست کورتیکال ساده به قطر ۲۱mmدر کلیه چپ دیده شده.یک سنگ به قطر ۴mmدر کلیس تحتانی کلیه چپ دیده شده.
  خیلی نگرانم لطفا بفرمایید کیست ها خطرناک است یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   سلام کیست های ساده اهمیتی ندارند کیست دارای کلسیفیکاسیون باید سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست انجام دهید
 • تصویر کاربر Atich چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم دیابت نوع دو دارند بدون هیچ علایمی و برای چکاپ سونوگرافی انجام دادیم داخل سونو نوشته شده : ضایعه سالید سیستیک به ابعاد ۲۴×۲۰ میلی متر در میدپل کلیه راست
  خیلی نگرانم احتمال بدخیمی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام با توجه به اینکه قسمت سالید ذکر شده حتما نیاز به یک سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست هست تا نظر نهایی رو بشه داد
 • تصویر کاربر رحیمی جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار وقت بخیر مادرم تعدادی کیست کوچک عمدتا پاراپلویک به ابعاد بزرگترین 15*25در کلیه چپ و در هر دو کلیه دارن.نگرانیم.
  پهلو و پشتشون درد می‌کنه. این کیست آیا ساده هست؟؟چه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 ماه پیش)
   با سلام و احترام اگر در سونوگرافی کیست ساده مطرح است اهمیتی ندارد فقط از جهت افزایش سایز هر ۶ ماه سونو کنند اگر کیست های دیگری مطرح شده بهتر است سی تی اسکن شکم و لگن انجام شود . همچنین بررسی کراتینین مهم است
 • تصویر کاربر رویامشهوری شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر همسرمن ۶۰ساله کیستهای حفره شکمی داره ۲بارهایپک کردن ولی بازکیستهامتاستازدارن توی لگن وبین کبدوکلیه سوالم ازخدمت شمااینه که میتونیم برسیم واسه درمان خدمت شما؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید سی تی اسکن انجام بدن و بیاین ببینن
 • تصویر کاربر پرنیا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پارسال فهمیدم کیست کلیه دارم دکتر گفتن که پلی کیستیک هست ولی گف آزمایش ژنتیک بده من هم دادم جوابش نیومده خیلی نگرانم من ۳۹ سالمه هم سمت رست وهم چپ کیست دارم ..من نگران آینده هستم نکنه که دچار نارسایی بشم ..البته چندسال پیش هم خون در ادرار داشتم که چندین آزمایش انجام دادم گفتن چیزی نیس لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش)
   بهتره با کلیه مدارک بیاید مطب ببینم
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  کیست کلیه ۲۵ میلیمتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 سال پیش)
   اگه ادرارتون خونی هست باید حتما به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آریا شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،پسرم ۴ سالشه و تو عکس رنگی و اسکن هسته‌ای مشخص شد که تو کلیه راست کیست پاراپلویک داره،عمل شد،جراح گفت که کیست و خارج نکرده فقط تخلیه کرده،گفتن اگه خارج بشه کلیه خونریزی میکنه و باید کلیه برداشته بشه چون کیست داخل کلیه قرار گرفته،حالا بعد از ۲ ماه که عمل شده کیست برگشته،تصویر اسکن هسته‌ای که براتون فرستادم مربوط به قبل از عمله و تصویر سونوگرافی مربوط به بعد از عمل..قبل از عمل کیست به اندازه 39در41 میلی بوده،بعد از عمل که عود کرده شده 15در16میلی...نظر شما چیه?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سی تی اسکن با تزریق انجام بده و بیاره مطب
 • تصویر کاربر آریا شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،پسرم 4 سالشه و تو عکس رنگی و اسکن هسته‌ای مشخص شد که تو کلیه راست کیست پاراپلویک داره،عمل شد،جراح گفت که کیست و خارج نکرده فقط تخلیه کرده،گفتن اگه خارج بشه کلیه خونریزی میکنه و باید کلیه برداشته بشه چون کیست داخل کلیه قرار گرفته،حالا بعد از 2 ماه که عمل شده کیست برگشته،تصاویر آی وی پی و اسکن هسته‌ای که براتون فرستادم مربوط به قبل از عمله و تصویر سونوگرافی مربوط به بعد از عمل...نظر شما چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   اسکن هسته ای فرستاده نشده
 • تصویر کاربر آتوسا سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  مادرم ۴۲سال سن داره و مدتی از کلیه راستش احساس درد داشت.سونوگرافی کلیه اش کرد متوجه شدیم که یک کیست پاراپلویک به اندازه ی ۱۸mm داره.وزن مادرم تقریبا بالا هست واین کیست ارثی هم نیست.راه درمانی چیه؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اگر کیست ساده باشه مشکلی نیست ، سالی یک بار سونوگرافی تکرار شه
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…
غده پروستات به اندازه یک گردو دورادور گردن مثانه را احاطه کرده است و مجرای خروجی ادراری…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر