بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

کیست ساده کلیه

این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها اغلب :

 1- از نظر تعداد ۱ یا 2 تا هستند.

۲- ارثی نیستند.

دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر 6 ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای 6-7 سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.

کیست های مشکوک به سرطان کلیه

این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.

 کیست کلیه ارثی یا APCK 

که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود:

1- نوع غالب

2- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین 30-40 سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا 1 به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیست ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست متعدد کلیه

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر 3 ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان کیست ارثی کلیه و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

و اما توصیه های اینجانب

1- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن کیست ارثی کلیه بسیار مفید است.

2- در صورت حامل بودن کیست ارثی کلیه در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.

3- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست ارثی کلیه بررسی شوند.

4- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.

5- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5 (70%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۲۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مثانه با سلام.دختر چهارساله ای دارم که دوبار بافاصله سه ماه خون بعداز دفع ادرارش دیدم.باراول ازمایش وکشت انجام دادم که عفونت بود بااستفاده دارو یک هفته ای درمان شد بعدازسه ماه دوباره بعدازادرارش خون دیدم که درد خیلی کمی داشت ولی خون روباچشم دیدم که لخته های کوچیک هم بود بازم دارواستفاده کرد ظاهرا خوب شد ولی هرهفته ازمایش ادرارازش میگیرم که خون در ادرارش مشاهده کردن بصورت میکروسکوپی ولی اصلا دردنداره...خواستم لطف کنید وبگید دلیل این خونریزیها چی میتونه باشه...ایا مشکل جدی مثل سرطانه یا نه مشکل خاصی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سونو كنيد اگر سالم باشد نياز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  فرزند دختر دو ماهه دارم که در سونوگرافی غربالگری متوجه بازگشت ادرار در هر دو کلیه شدیم بعد از زایمان کلیه چپ خوب شد اما کلیه سمت راست بزرگ شده و هنوز مشگل بازگشت ادرار وجود دارد و نوزاد درد در شکم دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد بررسي بيشتر انجام شود
  2. تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   منظور از بررسی بیشتر انجام سیستوسکوپیه؟ آیا وضعیت فرزندم خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   نه اسکن هسته ای اول باید انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شریعتی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. خسته نباشید پدر من چند وقت قبل برای چکاب برای فشارشون ازمایش دادن و بعدش هم گفتن حالا که نگرانی یک سنو از کلیه و مثانه و پروستاتت هم بگیر.(ایشون51 سالشون) تو رو خدا من نگران ئومورد از وضعیت ایشون هستم. یکی پروستات ایشون (چون پدر بزرگ من به واسطه این بیماری فوت شدن ) و یکی میکرولیتیازیس که در کلیه ایشون دیده شده.خواهشمندم مدارک ایشون رو بررسی بفرمایید و اگر نیازمند مدارک بیشتری هست بفرمایید تا خدمتتون ارسال کنم.اقای دکتر لطف کنید این دو مورد و هر موردی که در مدارک ایشون دیده شده رو بررسی کنید هر چه زودتر خواهش میکنم تاکید میکنم زودتر لطف کنید پاسخ سوال من رو بفرمایید که این موارد ذکر شده یعنی پروستات و میکرولیتیازیس کلیه و کلا هرچیزی که در مدارک ایشون دیده شده رو بفرماید که جای نگرانی و بررسی بیشتر هست ؟؟؟ یا کلا جای نگرانی وجود ندارد کلا برام توضیح بدید که وضعیت پدر به چه صورت. تشکر ویژه از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام باید هر ۳ماه ازمایش در جای معتبر تکرار شوpSA
 • تصویر کاربر رهام چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  کودک 11 ساله ضخامت جدار مثانه 2 میلیمتر .سنگ کلیه چند عدد در سینوس کلیه چپ که بزرگترین آن 4 میلیمتر است.هیدرو مفروز خفیف در کلیه چپ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   ازمایشات از نظر علل زمینه ای ضروری است ودرمان بر اساس علت است
 • تصویر کاربر هرمینه سه شنبه ۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تصویر کیست به ابعاد 47در 46میلیمتر در سینوس کلیه چپ دیده می شود که جز solid ندارد ودر کالر داپلر وسکولاریتی ندارد سبب اثر فشاری روی سیستم پیلو کالیسیل و هیدرو نفروز خفیف شده است اندازه کلیه و پارانشیم نرمال ذکر شده حالب ها طبیعی ومایع اسیت و پلورال افیوژن دیده نشده خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که ایا این کیست خطرناکه و احتمال بدخیمی داره یا نه و اینکه ایا جراحی لازم داره یا با دارو درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من سه هفته پیش با درد شدید پهلوی راستم از خواب بیدار شدم، و بعد از چند ثانیه از حال رفتم. بعد از اینکه به هوش آمدم حالت تهوع و استفراغ داشتم. آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی هم انجام دادم، متخصص داخلی از این آزمایش ها موردی تشخیص ندادن و پیشنهاد آندوسکوپی دادند. الان یک هفته است که گاهی باز دچار همان درد البته خیلی خیلی خفیف تر از آن روز میشوم که چند ثانیه طول میکشد. در یکی از پست های شما خواندم که ممکن از سنگ کلیه باشد و حرکت کرده باشد. ممنون می شوم بنده را راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم مردی 58 ساله که مشکل سنگ کلیه از دو ماه پیش داشته،با کراتین 11 به بیمارستان منتقل شد و بعد از 6 بار دیالیز وگذاشتن دبل جی کراتین به 2 رسید ،اما بعد از 2 ماه که دبل جی را خارج کردند دوباره در حال حاضر بعد از 3 روز با کراتین 9 بستری شد ،الان چه کار باید انجام دهیم؟ ضمنا میگویند مشکوک به سرطان میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   باید از نظر انسداد یا خرابی ونارسایی کلیه بررسی شود
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من کلیه ام پروتئین دفع می کنه علتدفع پروتئین از کلیه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   با نمونه برداری از کلیه مشخص میشود
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادر من با خوردن گوشت و سبزيجات و به قول خودشون غذاهايي با مزاج گرم دچار گر گرفتگي و داغ شدن كف پا ميشود
  قبلا اين مشكل كمتر بود ولي جديدا داغ شدن كف پاهاشون و درد گرفتن كف پاهاشون موقع پياده روي بشدت افزايش پيدا كرده
  ممكن اين مشكلات ربطي به نارسايي كليه داشته باشد؟ اين نوع آلرژي به اكثر مواد غذايي و ميوه و حتي تره در سبزي خوردن كه باعث بروز مشكلات زيادي در بدنشون شده و همينطور خشك شدن پوست صورت و بدن بطوري كه در بيشتر روزها يك تا دوكيلو ماست و خنكي ميخوره تا مثلا اثر گرمي يه خرما يا حتي اثر يه پرتغال رو از بين ببره
  ميتونيد بگيد اين نوع آلرژي از كجا نشأت ميگيره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   اینها حساسیت هستند وبه دکتر الرژی مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  برادر من ١٠سال پيش پيوند كليه كردن دوماه قبل كراتينشون دور و بر ٣بود الان شده ٤
  واي بقيه ازمايشاتش نرمالدر اين وضعيت چيكار بايد كرد؟
  ماي فورتيك روزي ٤عدد و ايمونورعال٧٥ميل صبح و شب ميخوره
  آيا راهي هست كراتينشون بياد پايين يا چيكار بايد كرد؟من آزمايش قبلي شونو ميفرستم ولي جديدشون فعلا ندارم
  1. تصویر کاربر معصومه یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   F56qj381390
  2. تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   باسلام
   من ديروز سوالي از شما پرسيدم كه فعلا جواب نگرفتم برادر من الان تهران هستن و چند روز ديگه برميگردن تبريز اگه ممكنه جواب سوالمو زود بدين كه ايشون هم بدونن تكليفشونو و ااينكه اگه لازمه به كجا و كدوم دكتر مراجعه كنن
   در ضمن جواب ازمايششون هم براتون ميفرستم
   لطفا جواب سوالمو سريعتر بدين چون واقعا نگرانيم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر