بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

کیست ساده کلیه

این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها اغلب :

 1- از نظر تعداد ۱ یا 2 تا هستند.

۲- ارثی نیستند.

دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر 6 ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای 6-7 سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.

کیست های مشکوک به سرطان کلیه

این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.

 کیست کلیه ارثی یا APCK 

که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود:

1- نوع غالب

2- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین 30-40 سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا 1 به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیست ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست متعدد کلیه

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر 3 ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان کیست ارثی کلیه و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

و اما توصیه های اینجانب

1- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن کیست ارثی کلیه بسیار مفید است.

2- در صورت حامل بودن کیست ارثی کلیه در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.

3- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست ارثی کلیه بررسی شوند.

4- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.

5- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام. من با درد شدید در پهلو وخون در ادرار به اورژانس بیمارستان مراجعه کردم بعداز انجام سی تی اسکن دکتر به من گفت که کلیه ت یه سنگ ریز داره. امروز سنگ رو دفع کردم اما هنوز احساس درد در پهلو دارم. (نتیجه آزمایش عفونت هم منفی شده) آیا درد بعداز دفع سنگ کلیه طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير اب زياد ميل كنيد شتشو داده ميشود
 • تصویر کاربر مينا یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  مادر شوهر ازمايش ادرار دادند در ازمايششون خون ديده شده
  بعد از انجام سونو در نتيجه گفتند فولنس دارند و توصيه به انجام اسكن دادند
  مي خواستم بدونم چه مشكلي دارند و درمانش چيه؟؟؟؟ مادر شوهر ازمايش ادرار دادند در ازمايششون خون ديده شده
  بعد از انجام سونو در نتيجه گفتند فولنس دارند و توصيه به انجام اسكن دادند
  مي خواستم بدونم چه مشكلي دارند و درمانش چيه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   فولنس مهم نيست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید... بنده 31 سال دارم و حدود 12 سال هست که به دیابت نوع یک مبتلا هستم.... وزن 80 کیلو گرم و قد 180... کراتینین خون من مدتهاست حوالی 1.2 و یکبار هم 1.3 بوده در حالی که سایر ازمایشات کلیوی از جمله ازمایش میکرو البومین ادرار 24 ساعته نرمال هست میخواستم بدونم که ایا نگرانی وجود دارد یا خیر؟ و آیا نیاز به بررسی سونوگرافی کلیه ها و یا سایر روشهای تشخیصی وجود داررد یا خیر؟ در ادامه خلاصه ازمایشات کلیه خود را در سال گذشته ارسال میکنم خدمتتون: (از جدید ترین به قدیم ترین( با تشکر
  تاریخ ازمایش : 961115
  Urea 22
  Bun 10
  Creatinine 1.2
  Calcium 9.4
  Phosphorus 4
  Sodium 140
  Potassium 4.6
  Micro albumin urine 24 hours = 3
  Creatinine urine 24 hours = 1248
  Corrected micro albumin to cr urine 24 hours = 2
  Urine volume 1200
  تاریخ ازمایش : 960729
  Urea 31
  Bun 14
  Creatinine 1.2
  Micro albumin urine 24 hours = 2
  Creatinine urine 24 hours = 1518
  Corrected micro albumin to cr urine 24 hours = 1
  Urine volume 1600
  تاریخ ازمایش : 960207
  Urea 23
  Bun 11
  Creatinine 1.1

  تاریخ ازمایش : 951114
  Urea 29
  Bun 14
  Creatinine 1.3
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   ازمایشات خمب وقابل فبولند ونیاز به درمان نیست
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  مثانه با سلام.دختر چهارساله ای دارم که دوبار بافاصله سه ماه خون بعداز دفع ادرارش دیدم.باراول ازمایش وکشت انجام دادم که عفونت بود بااستفاده دارو یک هفته ای درمان شد بعدازسه ماه دوباره بعدازادرارش خون دیدم که درد خیلی کمی داشت ولی خون روباچشم دیدم که لخته های کوچیک هم بود بازم دارواستفاده کرد ظاهرا خوب شد ولی هرهفته ازمایش ادرارازش میگیرم که خون در ادرارش مشاهده کردن بصورت میکروسکوپی ولی اصلا دردنداره...خواستم لطف کنید وبگید دلیل این خونریزیها چی میتونه باشه...ایا مشکل جدی مثل سرطانه یا نه مشکل خاصی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سونو كنيد اگر سالم باشد نياز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  فرزند دختر دو ماهه دارم که در سونوگرافی غربالگری متوجه بازگشت ادرار در هر دو کلیه شدیم بعد از زایمان کلیه چپ خوب شد اما کلیه سمت راست بزرگ شده و هنوز مشگل بازگشت ادرار وجود دارد و نوزاد درد در شکم دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   بايد بررسي بيشتر انجام شود
  2. تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   منظور از بررسی بیشتر انجام سیستوسکوپیه؟ آیا وضعیت فرزندم خطرناکه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   نه اسکن هسته ای اول باید انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شریعتی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. خسته نباشید پدر من چند وقت قبل برای چکاب برای فشارشون ازمایش دادن و بعدش هم گفتن حالا که نگرانی یک سنو از کلیه و مثانه و پروستاتت هم بگیر.(ایشون51 سالشون) تو رو خدا من نگران ئومورد از وضعیت ایشون هستم. یکی پروستات ایشون (چون پدر بزرگ من به واسطه این بیماری فوت شدن ) و یکی میکرولیتیازیس که در کلیه ایشون دیده شده.خواهشمندم مدارک ایشون رو بررسی بفرمایید و اگر نیازمند مدارک بیشتری هست بفرمایید تا خدمتتون ارسال کنم.اقای دکتر لطف کنید این دو مورد و هر موردی که در مدارک ایشون دیده شده رو بررسی کنید هر چه زودتر خواهش میکنم تاکید میکنم زودتر لطف کنید پاسخ سوال من رو بفرمایید که این موارد ذکر شده یعنی پروستات و میکرولیتیازیس کلیه و کلا هرچیزی که در مدارک ایشون دیده شده رو بفرماید که جای نگرانی و بررسی بیشتر هست ؟؟؟ یا کلا جای نگرانی وجود ندارد کلا برام توضیح بدید که وضعیت پدر به چه صورت. تشکر ویژه از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام باید هر ۳ماه ازمایش در جای معتبر تکرار شوpSA
 • تصویر کاربر رهام چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  کودک 11 ساله ضخامت جدار مثانه 2 میلیمتر .سنگ کلیه چند عدد در سینوس کلیه چپ که بزرگترین آن 4 میلیمتر است.هیدرو مفروز خفیف در کلیه چپ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   ازمایشات از نظر علل زمینه ای ضروری است ودرمان بر اساس علت است
 • تصویر کاربر هرمینه سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  تصویر کیست به ابعاد 47در 46میلیمتر در سینوس کلیه چپ دیده می شود که جز solid ندارد ودر کالر داپلر وسکولاریتی ندارد سبب اثر فشاری روی سیستم پیلو کالیسیل و هیدرو نفروز خفیف شده است اندازه کلیه و پارانشیم نرمال ذکر شده حالب ها طبیعی ومایع اسیت و پلورال افیوژن دیده نشده خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که ایا این کیست خطرناکه و احتمال بدخیمی داره یا نه و اینکه ایا جراحی لازم داره یا با دارو درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام. من سه هفته پیش با درد شدید پهلوی راستم از خواب بیدار شدم، و بعد از چند ثانیه از حال رفتم. بعد از اینکه به هوش آمدم حالت تهوع و استفراغ داشتم. آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی هم انجام دادم، متخصص داخلی از این آزمایش ها موردی تشخیص ندادن و پیشنهاد آندوسکوپی دادند. الان یک هفته است که گاهی باز دچار همان درد البته خیلی خیلی خفیف تر از آن روز میشوم که چند ثانیه طول میکشد. در یکی از پست های شما خواندم که ممکن از سنگ کلیه باشد و حرکت کرده باشد. ممنون می شوم بنده را راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام پدرم مردی 58 ساله که مشکل سنگ کلیه از دو ماه پیش داشته،با کراتین 11 به بیمارستان منتقل شد و بعد از 6 بار دیالیز وگذاشتن دبل جی کراتین به 2 رسید ،اما بعد از 2 ماه که دبل جی را خارج کردند دوباره در حال حاضر بعد از 3 روز با کراتین 9 بستری شد ،الان چه کار باید انجام دهیم؟ ضمنا میگویند مشکوک به سرطان میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   باید از نظر انسداد یا خرابی ونارسایی کلیه بررسی شود
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر