بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

کیست ساده کلیه

این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها اغلب :

 1- از نظر تعداد ۱ یا 2 تا هستند.

۲- ارثی نیستند.

دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر 6 ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای 6-7 سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.

کیست های مشکوک به سرطان کلیه

این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.

 کیست کلیه ارثی یا APCK 

که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود:

1- نوع غالب

2- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین 30-40 سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا 1 به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیست ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست متعدد کلیه

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر 3 ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان کیست ارثی کلیه و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

و اما توصیه های اینجانب

1- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن کیست ارثی کلیه بسیار مفید است.

2- در صورت حامل بودن کیست ارثی کلیه در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.

3- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست ارثی کلیه بررسی شوند.

4- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.

5- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5 (70%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر. دو سه روزی است که در ناحیه کشاله ران چپ احساس درد دارم (البته موقع حرکت دادن پا مثلا نشستن در ماشین یا دستشویی و تند راه رفتن) بخصوص وقتی صبح ها از خواب بلند میشم و بدنم خشک هست مخصوصا موقع نشستن در دستشویی ولی بعد از تحرک از مقدار درد ناشی از تحرک کاسته میشه البته کار من طوری هست که تقریبا 7/5 ساعت در روز باید ایستاده باشم ولی بیشتر این زمان رو در حال راه رفتن هستم تا یکجا ثابت ایستادن. در حالت طبیعی هم وقتی پای چپم رو حدود 45 تا 50 درجه باز میکنم در قسمت کشاله ران احساس درد می کنم نگرانم که علتش فتق کشاله ران باشه البته تا حالا برجستگی یا چیزی شبیه اون رو در کشاله رانم ندیدم. علت این درد چه چیزی می تونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر برجسته گی ندارید فتق نیست ودرمان ان استراحت است
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  دکتر دوتا سونوگرافی میفرستم لطف کنید برام بررسی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید اسکن هستهای بکنید
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تعداد۴ الی۵ عددسنگ به اندازه۵.۵میلی درکلیه چپ دارم که میخواستم ببینم بادارو قابل درمان هست یاباید عمل جراحی کنم؟شماچه توصیه ای میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سي تي اسكن كنيد بياوريد ببينم بدون تزويق
 • تصویر کاربر نظری شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، همسر بنده ۴۰ ساله و سابقه سنگ کلیه دارد، در بهمن ۹۶ تحت عمل tul با استنت دبل جی قرار گرفته اند، آیا میتوانند روزه بگیرند
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر الان سنگ ندارد بله
 • تصویر کاربر فریده جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر مادر من امروز سونوگرافی شده و تشخیص افزایش اکوژنیسیته مختصر کلیه ها و همچنین کیست اکوفری با دیواره منظم و قطر ۸میلیمتر در پارانشیم کلیه چپ دیده میشود.آیا احتمال بیماری پارانشیماتوز وجود داره؟دوباره باید آزمایش بشه؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمايش اوره وكراتبنين چقدر است?
 • تصویر کاربر سلام جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سنگ کلیه من 36میلی هست که حرکت کرده اومده انتهای حالب و ورودی مثانه ولی دفع نمیشه داروی گشاد کننده هم دونوبت داخل سرم گرفتم ولی دفع نشده تقریبا درداولی که گرفتم وشدید بود تاالان چهارروز پیش بود.باید چکارکنم اینم سونوگرافی سه روز پیشمه که بعد اون داروهای باز کننده گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سریعا بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. مادرم 71 سالشه. مدتهاست که کلیه هاش سنگ داره. جدیدا که بعد از ظاهر شدن درد شدید، سونو گرافی انجام داد که تصویرش را در ادامه میگذارم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بايد عمل ينگ شكني حالب انجام شود فيلم من در سايتم وا ببينيد تماس يك شنبه من مطبم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من با درد شدید در پهلو وخون در ادرار به اورژانس بیمارستان مراجعه کردم بعداز انجام سی تی اسکن دکتر به من گفت که کلیه ت یه سنگ ریز داره. امروز سنگ رو دفع کردم اما هنوز احساس درد در پهلو دارم. (نتیجه آزمایش عفونت هم منفی شده) آیا درد بعداز دفع سنگ کلیه طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام وتبريك سال نو وپوزش از تاخير اب زياد ميل كنيد شتشو داده ميشود
 • تصویر کاربر مينا یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادر شوهر ازمايش ادرار دادند در ازمايششون خون ديده شده
  بعد از انجام سونو در نتيجه گفتند فولنس دارند و توصيه به انجام اسكن دادند
  مي خواستم بدونم چه مشكلي دارند و درمانش چيه؟؟؟؟ مادر شوهر ازمايش ادرار دادند در ازمايششون خون ديده شده
  بعد از انجام سونو در نتيجه گفتند فولنس دارند و توصيه به انجام اسكن دادند
  مي خواستم بدونم چه مشكلي دارند و درمانش چيه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   فولنس مهم نيست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید... بنده 31 سال دارم و حدود 12 سال هست که به دیابت نوع یک مبتلا هستم.... وزن 80 کیلو گرم و قد 180... کراتینین خون من مدتهاست حوالی 1.2 و یکبار هم 1.3 بوده در حالی که سایر ازمایشات کلیوی از جمله ازمایش میکرو البومین ادرار 24 ساعته نرمال هست میخواستم بدونم که ایا نگرانی وجود دارد یا خیر؟ و آیا نیاز به بررسی سونوگرافی کلیه ها و یا سایر روشهای تشخیصی وجود داررد یا خیر؟ در ادامه خلاصه ازمایشات کلیه خود را در سال گذشته ارسال میکنم خدمتتون: (از جدید ترین به قدیم ترین( با تشکر
  تاریخ ازمایش : 961115
  Urea 22
  Bun 10
  Creatinine 1.2
  Calcium 9.4
  Phosphorus 4
  Sodium 140
  Potassium 4.6
  Micro albumin urine 24 hours = 3
  Creatinine urine 24 hours = 1248
  Corrected micro albumin to cr urine 24 hours = 2
  Urine volume 1200
  تاریخ ازمایش : 960729
  Urea 31
  Bun 14
  Creatinine 1.2
  Micro albumin urine 24 hours = 2
  Creatinine urine 24 hours = 1518
  Corrected micro albumin to cr urine 24 hours = 1
  Urine volume 1600
  تاریخ ازمایش : 960207
  Urea 23
  Bun 11
  Creatinine 1.1

  تاریخ ازمایش : 951114
  Urea 29
  Bun 14
  Creatinine 1.3
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   ازمایشات خمب وقابل فبولند ونیاز به درمان نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر