بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

کیست ساده کلیه

این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها اغلب :

 1- از نظر تعداد ۱ یا 2 تا هستند.

۲- ارثی نیستند.

دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر 6 ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای 6-7 سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.

کیست های مشکوک به سرطان کلیه

این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.

 کیست کلیه ارثی یا APCK 

که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود:

1- نوع غالب

2- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین 30-40 سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا 1 به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیست ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

کیست متعدد کلیه

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر 3 ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان کیست ارثی کلیه و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

و اما توصیه های اینجانب

1- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن کیست ارثی کلیه بسیار مفید است.

2- در صورت حامل بودن کیست ارثی کلیه در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.

3- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست ارثی کلیه بررسی شوند.

4- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.

5- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5 (70%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هیوا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ...:
  سلام خسته نباشید
  خواهرم 5سال پیش در سونوگرافی به شیوه‌ای اتفاقی فهمید که کلیه راستش در ناحیه حالب دچار تنگی است. ما در کردستان هستیم و در مراجعه به شهر ارومیه و با تشخیص پزشک معالجش مورد عمل جراحی قرار گرفت که بعد از یکسال و انجام ازمایش عکس رنگی از کلیه فهمیدیم که دوباره حالب دچار تنگی شده است و این بار با گذاشتن لوله در قسمت تنگی مورد معالجه قرار گرفت و بعد از 5 بار دیگر به علت تنگیهای مکرر مجبور به لوله گذاری شد. ماه گذشته که اسکن هسته‌ای از کلیه هایش انجام شده باز متوجه همان تنگی شدم. اندازه کلیه راست که تنگی در ان دیده شده 37میلیمترو کلیه چپ 83. ما دیگر واقعا مستاسل شده‌ایم و نمیدانیم که چه کار کنیم که بعد از این همه معالجه تنگی برطرف شود
  سوال دومم نیز اینست که حالب کلیه راست مشکل دارد اما کلیه چپ نیز کوچک شده است
  خیلی نگرانیم لطفا راهنماییمان کنید و اگر لازم است به تهران بیاییم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   شما نياز به درمان اضافه نداريد
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند روز پیش شوهر من با درد زیاد اورژانسی به علت سنگ حالب که قبلا در کلیه بود از راه مجاری ادرار عمل شدند به گفته پزشک سنگ 11میا در 4میل است ولی متاسفانه دکتر نتوانسته سنگ را خارج کنه ودر توضیحات گفت که لوله حالب با ریک بوده ابزار عبور نکرده تا به سنگ برسه وداخل حالب لوله گذاشته اند که قراره یک ماه دیگه در بیاره وگفته اگه نشه باید جراحی بشه راستش قبولش برام سخته که ایا کوتاهی وکمی تبحر بوده یا روند طبیعیشه به خاطر همین میترسیم ادامه درمان را با ایشان چون فرصت تحقیق برای دکتر مناسب نداشتیم و اینکه میشود در این مرحله ادامه کار را با متخصص دیگری پیگیری کرد خواهش میکنم خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی نگرانم وسرگردان بالاخره بحث کلیه در میان است سپاسگزارم.سن همسرم 50
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام IVPبگيريد لياييد بلينم
 • تصویر کاربر مونا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختر ۲۹ ساله باکره هستم رابطه جنسی کامل نداشتم ؛ ی زگیل روی دستگاه تناسلی زدم که با سوزاندن رفع شد حالا دکترم میگه برو واکسن بزن که دفع بعد نوع پر خطرش نگیری واکسن برای سن من الان مناسب جواب میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مادر جمعه ۶ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.مادر من ۸۲سال دارن و تکرر ادرار داشتن و پزشک براشون ویستول تجویز کردن٬ولی مادر من از موقعی که این قرص رو میخورن کنترل ادرار ندارند و زود به زود باید تخلیه کنند و خیلی از این موضوع ناراحت هستند به نظر شما چکار باید بکنند .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)

   راه درمان جز سوند ندارد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.با تشکر از زحماتتون.
  میشه یه بار دیگه اندازهای سنگ رو برای شکستن با دستگاه یا روش pcnl بفرمایید.و تا چه اندازه ایی خودش امکان دفع داره. میدونم خیلی گفتین اما من یادم نمونده شرمنده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   بالای یک سانت کلیه
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. اينجانب داراي يك عدد سنگ كليه به ابعاد 4.5 ميلي متر مي باشم. پس از مراجعه به پزشك داروي "اوروسيترا 5 ميلي اكي والان" را روزانه به تعداد هر 12 ساعت 2 عدد تجويز نموده اند. آيا اين دارو داراي عوارض مي باشد و يا در درمان و دفع سنگ كمك قابل ملاحظه اي خواهد نمود؟ با تشكر
  1. تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲۵ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   با سلام و احترام
   عليرغم پرداخت هزينه، متاسفانه به اين سئوال پاسخي داده نشده است. با تشكر
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   با پوزش داروها كاملا درس هستند ادامه دهيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام این سونو برای پسرم هست کلیه راست ۵۷ میلیمتر و ضخامت پارانشیم ۹ میلیمترکلیه چپ طول ۶۲و ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر قطر حالب در این سمت ۱۰ میلیمتر و دیامتر لگنچه ۱۰ میلیمتر است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   بهتر تست عکس رنگی ای وی پی بگیرید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خواهرم 35 سالش است. بعد از انجام اسکن هسته ای که انجام داد مشخص شد هیدرونفروز شدید در کلیه راست دارد و عملکرد کلیه 15 درصد است. به تعدادی فوق تخصص مراجعه کردیم که عده ای تشخیص دادند که این مساله مادرزادی بوده و عده ای هم احتمال بیماری اتوایمیون دادند. چون آزمایش خون ایشان همه پارامترها سالم بود غیر از ANA که مثبت بود ولی تمام فاکتورهای دیگر مربوط به بیماری های رماتیسم منفی بود. ایشان درد زیادی در کف پا به صورت ممتد و مزمن دارند. خواستم بدونم آیا نیاز به جراحی برای اصلاح تنگی حالب به لگنچه و استنت گذاری به روش لاپارسکوپی هست یا ایشان کاندید نفرکتومی هستند ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   جدا از تشخیص باید رفع انسداد شود
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب اقای دکتر .. ببخشید بعد از پی سی ان ال کی میشه به فعالیتهای روز مره به طور کامل پرداخت ؟ بعدش ایا علاوه بر اب مصرف دمنوشها و چای ایرادی داره ؟ ممنونم از پاسخ دهی سوالای قبلیم در این مورد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام دختر چهارماه و نیمشه ازمایش و داروی که دکتر براش تجویز کرده رو براتون میفرستم مشکلش با این داروایا حل میشه روزی یک و نیم سی سی هر شش ساعت بهش میدم دکتر گفت تا تموم شدن شربت بدم بهش ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   دکتر اطفال بروید بهتر است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر