انتقال زگیل تناسلی از طریق دست یا سکس دهان [اشتباه نکنید]

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زگیل تناسلی شایعترین بیماری مقاربتی در سطح دنیا می باشد که متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد. آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست و یا از راه دهان ممکن است؟ در این مقاله راههای انتقال زگیل تناسلی را شرح داده ایم.


راههای انتقال زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی بدون کاندوم و به اشتراک گذاریوسایل جنسی منتقل شوند. ویروس از طریق تماس نزدیک دستگاه تناسلی منتقل می شود، به این معنی که اگر با یک دستگاه تناسلی زگیل دار تماس داشته باشید، حتی اگر رابطه جنسی نفوذی یا انزال نداشته باشید، به احتمال زیاد دچار زگیل تناسلی می شوید.

اگرچه نادر است، اما زگیل های تناسلی می توانند از طریق رابطه دهانی منتقل شوند و دهان و گلو را تحت تأثیر قرار دهند.

شما فقط می توانید زگیل های تناسلی را از شخص دیگری که به این ویروس مبتلا است دریافت کنید، اما توجه داشته باشید که همه افراد ممکن است ندانن که دارای زگیل تناسلی هستند. اگر زگیل ها داخلی باشند ممکن است کسی متوجه آنها نشود و افراد حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند می توانند ویروس را منتقل کنند.

اگر خانمی در حین بارداری زگیل تناسلی داشته باشد، این خطر وجود دارد که بتواند آن را از بدو تولد به کودک خود انتقال دهد.

از بوسه، در آغوش گرفتن، استخرهای شنا، استفاده از حوله یا کارد و چنگال نمی توانید زگیل تناسلی بگیرید.

1- علت ایجاد کننده زگیل تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده زگیل تناسلی ویروسی به نام پاپیلوما می باشد که این ویروس به نام HPV شناخته می شود و با ورود به بدن و ناحیه تناسلی باعث ورود به مرکز فرماندهی سلول های پوستی ناحیه تناسلی شده و باعث تکثیر و در نهایت باعث برجستگی زگیل می شود.


2- راه های انتقال و آلودگی به زگیل تناسلی کدامند؟

انتقال زگیل تناسلی

امروزه زگیل تناسلی شایعترین بیماری مقاربتی در سطح دنیا می باشد. زگیل تناسلی جزء بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی با فرد آلوده می باشد و از مرد به زن و از زن به مرد در جریان مقاربت انتقال داده می شود و در موارد نادر ممکن است از طریق تماس وسایل آلوده نیز منتقل شود.


3- آیا از طریق دست دادن یا وسایل دیگر از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود؟

خیر


4- آیا انتقال زگیل تناسلی از راه دهان امکان پذیر است؟

بله – در مقاربت دهانی ویروس زگیل تناسلی از طریق دهان و لب های فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و برعکس آن نیز صادق است. ممکن است لب ها و زبان و حنجره و گلو فرد سالم از طریق تماس با آلت تناسلی فرد آلوده مبتلا به زگیل تناسلی شود.

در تماس دهانی ذرات HPV به وسیله بزاق یا موکوس آلوده و از طریق یک بریدگی یا تاول باز در دهان یا گلوی فرد سالم به او منتقل می شود. مادران نیز می توانند زگیل تناسلی را به کودکان خود منتقل کنند. اغلب تحقیقات بیان می کنند که گاهی اوقات HPV می تواند از طریق تماس دهانی با وسایل غذاخوری یا پزشکی آلوده انتقال یابد.

سیستم ایمنی معمولا ذرات HPV مهاجم را قبل از اینکه عفونتی ایجاد کنند از بین می برد. سیستم های ایمنی سالم معمولا عفونت های HPV را ظرف 1 تا 2 سال از بین می برند. با این حال، برخی عفونت های HPV می توانند پایدار باقی بمانند.


انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن

انتقال ویروس اچ پی وی از طریق بوسیدن امکان پذیر می باشد در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی بشوند. از این رو می توان گفت که زگیل تناسلی می تواند از طریق بوسیدن انتقال یابد.


5- انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی ممکن است؟

مطلقا خیر. یک درصد امکان انتقال آلودگی هنگام دستشویی وجود ندارد.


6- ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

پیشگیری از زگیل تناسلی

جواب منفی است. کاندوم فقط قسمت پوشش داده شده را می پوشاند و به علت انتشار ترشحات علیرغم استفاده از کاندوم زگیل تناسلی به بیضه ها و پوست بالای عانه منتقل و باعث آلودگی فرد می گردد که از این قسمت ها به جاهای سالم انتقال داده می شود. پس زگیل تناسلی با کاندوم منتقل نمی شود.


7- کندن زگیل تناسلی با دست خطرناک است؟

بله. دست زدن به زگیل تناسلی و کندن آن با دست یا با نخ و یا حتی بریدن آن با تیغ موجب ایجاد زخم و خونریزی می شود. از آن جایی که زگیل تناسلی آلوده می باشد، خون حاصل از کند آن نیز آلوده می باشد. از این رو خونریزی باعث ایجاد زگیل تناسلی در مناطق اطراف نیز می شود. شاید آن زگیل کنده شود و دیگر رشد نکند اما اطراف آن زگیل های جدیدی ایجاد می شوند.


8- آیا زگیل تناسلی مانعی برای ازدواج است؟

همچنانکه عرض کردم شانس ابتلا طرف مقابل در ازدواج حتمی است. تنها توصیه من در این موارد تزریق واکسن زگیل تناسلی به فرد سالم قبل از ازدواج می باشد که باعث تحریک ایمنی فرد شده و از ابتلا به زگیل تناسلی پرخطر جلوگیری می کند.


9- آیا دست زدن باعث انتقال زگیل های تناسلی میشود؟


10- آیا زگیل تناسلی از مادر آلوده به جنین منتقل می شود؟

بله- در مواردی که شدت آلودگی خانم بالا است هنگام زایمان مخصوصاً زایمان طبیعی از مادر به بچه منتقل و ممکن است باعث زگیل در ناحیه لب و مخاط دهان و حنجره نوزاد گردد و لذا در موارد آلودگی شدید مادر جهت جلوگیری از ابتلا جنین بهترین راه انجام زایمان به صورت سزارین می باشد. پس بهتر است پیش از بارداری، به فکر درمان باشیم. درمان زگیل تناسلی در زنان نیز امکان پذیر است.


11- ایا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

خیر شرط انتقال زگیل تناسلی برخورد پوست به مخاط است پس از طریق حوله یا لباس آلوده منتقل نمی شود.


12- در صورت مشاهده زگیل و یا شک به آن چه کار باید کرد؟

بلافاصله به پزشک مراجعه و از نظر تشخیص قطعی و درمان آن اقدام نمایید.


13- آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

جواب منفی است. زگیل تناسلی بعد از انتقال به فرد به عنوان مهمان دائمی در محل ماندگار خواهد شد و در فواصل معینی ممکن است خودبخود از بین رود و دوباره رشد کند. با توجه به این نکته که بیشترین زمان آلودگی و انتقال به فرد سالم زمانی ایجاد می شود که زگیل به صورت برجسته است و هدف از درمان این است که زگیل های برجسته را از بین ببریم.


14- چه راه های درمانی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

– مواد شیمیایی

از قبیل پدوفیلین که به محل زده می شود که باعث تحریک محل و ایجاد زخم می گردد و به عنوان خط اول درمان پیشنهاد نمی گردد.

– لیزر

که باعث تخریب ضایعه می شود ولی عوارض آن خطر تبخیر و آلودگی بیشتر و از طرفی هزینه بالای آن و ایجاد زخم که باعث شده است به عنوان خط اول درمانی پیشنهاد نشود.

– کرایو و یا انجماد زگیل

فریز کردن زگیل تناسلی به خاطر عارضه کمتر و جواب درمانی بسیار بالا، درد کمتر و حذف سریع زگیل از منطقه آلوده و در یک جلسه کمتر از 5 دقیقه باعث شده است که امروزه به عنوان بهترین و طلائی ترین درمان زگیل تناسلی پیشنهاد گردد. برای مشاهده فیلم درمان زگیل تناسلی با فریز کردن بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فریز کردن زگیل تناسلی


15- عوارض زگیل تناسلی چیست؟

ویروس زگیل تناسلی انواع متعددی دارد که نوع 16 و 18 آن به عنوان پرخطر بوده و در دراز مدت باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در خانم ها می گرند. شانس ایجاد سرطان آلت تناسلی مردان نیز با ابتلا به نوع پرخطر در آینده وجود دارد. در صورت ابتلا مجرای داخلی ممکن است باعث احتباس ادراری شود و یا در صورت ابتلاء حنجره فرد مبتلا باعث اختلال در تونوسینه صدا و گرفتگی آن گردد.


16- آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد؟

جواب بهترین راه پیشگیری اجتناب از مقاربت کنترل نشده و افراد الوده به زگیل هستند و بهترین درمان ما پیشگیری از ابتلاء به آن است. دومین راه پیشگیری استفاده از واکسن گاردانیل می باشد. این واکسن ها باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلاء شدید به ویروس زگیل و از جمله زگیل های پرخطر نوع 16 و 18 می باشد. امروزه به دخترهای سالم قبل از ازدواج و افراد سالم توصیه می گردد.


17- آیا زدن واکسن به فرد آلوده و مبتلاء تأثیری دارد؟

واکسن گارداسیل واکسن زگیل تناسلی

جواب خیر است. زدن واکسن به فرد آلوده هیچ تأثیر مثبتی ندارد.


18- چه عواملی باعث عود زودرس زگیل تناسلی و تشدید آن می شود؟

کاهش سیستم ایمنی بدن، دیابت، انواع سرطان ها، مصرف کورتون و افزایش استرس های شغلی می توانند از عوامل شعله ور کننده آن باشند.


19- آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟

بله ، زگیل های تناسلی و ویروس هایی که باعث آنها می شود، هر دو بسیار مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. وقتی ویروس گرفتید، همیشه عفونی هستید. حتی اگر علائمی مانند زگیل های تناسلی ندارید ، یا زگیل ها را معالجه و برداشته اید، باز هم می توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل های تناسلی آلوده کنید.


20- ایا زگیل تناسلی به دهان منتقل می شود؟

HPV در اثر تماس به پوست گسترش می یابد. اکثر افراد از طریق رابطه جنسی با کسی دارای زگیل تناسلی می باشد به HPV در ناحیه تناسلی خود مبتلا می شوند. اگر شما با این افراد رابطه جنسی دهانی برقرار کنید، ممکن است دچار زگیل در دهان یا گلوی خود شوید.


و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین راه پیشگیری کنترل رفتار جنسی است از مقاربت با افراد مشکوک و کسانی که شریک های جنسی قبلی داشته اند اجتناب نمایید.

2- کاندوم باعث جلوگیری از انتقال زگیل نمی شود.

3- به دخترهای جوان قبل از ازدواج با افراد آلوده تزریق واکسن گارداسیل توصیه می شود.

4- در صورت ابتلا یکی از زوجین به زگیل تناسلی طرف مقابل باید حتماً از نظر ابتلا به زگیل بررسی گردد.

5- در صورت ابتلا به زگیل تناسلی از دست زدن به آن و دستگاری منطقه اجتناب نمایید. افراد آلوده از وسایل بهداشتی اختصاصی استفاده نمایند. از قبیل حوله و …

6- در صورت ابتلا به زگیل از اصلاح موی منطقه با تیغ جهت جلوگیری از منتشر شددن آن اجتناب نمایید.

7- در صورت ابتلا به زگیل تناسلی از مقاربت دهانی جداً اجتناب نمایید. (به خاطر شانس ابتلا دهان و گلو و حنجره و لب ها)

8- بهترین روش درمانی زگیل در حال حاضر کرایو او انجماد آن می باشد.

در صورت شک به زگیل تناسلی جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان از وقتي رفتم ليزر موهاي زائد ،زائده هايي روي گردنم و اطراف ناحيه تناسليم بوجود اومده و هرموقع هم كه براي ليزر ميرم بزرگتر و بيشتر ميشن آيا اين زگيل تناسلي هست و اينكه آيا زگيل تناسلي از طريق لب گرفتن (لب به لب) منتقل ميشه ياخيرو فرق بين زگيلو تبخال رو هم توضيح ميشه بدين
  1. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام دكتر جان جواب پرسش من رو ندادين
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 6 روز پیش)
   مشکوک به زگیل است مراجعه کنید از نزدیک معاینه کنم در صورت تایید کرایو کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یلدا پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من 28 سالمه و واکسن گارداسیل نزدم هنوز .
  حدود سه سال قبل با فردی در ارتباط بودم که قبل از ارتباط به من گفتن که قبلا زگیل تناسلی داشتن و درمان کردن تایپ ویروس رو نمیدونستن که پر خطر هست یا نه .
  من با ایشون رابطه جنسی کامل نداشتم و فقط oral sex داشتم باهاشون ، الان خیلی نگران اچ پی وی ناحیه گلو هستم و این که مبتلا شده باشم .
  ایشون رو ناحیه تناسلیشون هیچ زگیلی نداشتن .
  و من هم در مدت این سه سال به زگیل دچار نشدم ولی برای ابتلا شدن به ویروس اچ پی وی به صورت مخفی میترسم چه ناحیه گلو و چه ناحیه تناسلی میترسم .
  لطفا بهم راهنمایی کنید من واقعا نگرانم
  من از درگیری حلق و حنجره با اچ پی وی میترسم
  ایا من الان اچ پی وی دارم ؟
  و ایا راهی داره که بتونم بفهمم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   اگر ضایعه ای نداشتند نگران نباشید و خطری برای شما هم نداره
 • تصویر کاربر پریا پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  عرض سلام و وقت بخیر. نامزدم در قسمت آلتش چندتا زگیل درآورده بود بعد پیش دکتر اورولوژی رفت ازش نمونه برداری کردن و دادن آزمایشگاه جواب آزمایش HPV Genotyping براش انجام دادند و 37 نوع رو بررسی کرده بود داخل برگه اینجوری نوشته بود و جوابش منفی درومده بود. در حالی که هم من هم نامزدم هردو زائده داشتیم. یعنی تشخیص اشتباه بوده یا آزمایش ؟ و این تست نمونه برداری رو لازمه من هم انجام بدم یا نیازی نداره ؟؟؟؟ برای منم جواب میده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   در مورد زگیل وقتی فرد مبتلا بشه ممکنه بدن بتونه مقابله کنه و ویروس از بدن پاک بشه ، ممکنه در بدن بمونه و عود کنه. بهترین درمان کرایو است. تیغ زدن و لیزر باعث پخش آن می شود. در مورد واکسن ، قبل از ابتلا به زگیل ، در خانم ها موثر است بعد از ابتلا اثر ندارد. در خانم ها باید پس از ابتلا سالانه پاپ اسمیر انجام شود از جهت خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
  2. تصویر کاربر پریا چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   ممنون اما من در مورد آزمایش اچ پی وی تایپینگ پرسیدم. زائده ها رو داشت و از اون زائده ها نمونه برداری کردن و داد آزمایشگاه و جواب ۳۷ نوع اچ پی وی تایپینگش منفی درومده بود. این آزمایش اعتبار داره اصلا؟ یا اینکه اون زایده ها زگیل نبوده چون برای خودمم زائده بود و دکترا بهم گفتن زگیل هستش. اما دیگه نمونه برداری نکردم چون نامزدم نمونه برداری کرد که برای اون جوابش منفی درومد.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   بله آزمایش معتبره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سحرامانی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  حدود یک هفته هست هنگام دفع ادار احساس سوزش و درد دارم و نمی دونم دختر هستم
  یه ضایعاتی در قسمت واژنم هست و نمی دونم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   زگیل نیست ولی پاپ اسمیر سالانه انجام بدید
 • تصویر کاربر صالخی شنبه ۱۰ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام واحترام جناب دکتر نزدیکی میکنم . نعوظ کامل دارم ولی اصلا منی نمی آید واضا نمیشوم ولذت نمیبرم سن 68 سال داروهایی که میخورم . اومنیک بزرگی خوشض خیم پروستات ریواروکسابان آمبولی ریه لووتیروکسین سدیم کم کاری تیروئید هیدرو کورتیزون که متخصص غدد داده وویتامین دی که دکتر داده ایمییل من [email protected] اومنیک 5 سال هست میخورم بعد صبحانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   از عوارش امنیک هست و طبیعی هست
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۷ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من از بچگی تبخال میزده روی لبم حالا ازدواج کردم میخاستم بدونم اسن تبخال ها ک گاهی رو لبم میزنه اگ با ناحیه تناسلی همسرم تماس پیدا بکنه ممکنه ایشون تبخال تناسلی بگیره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   در صورت وجود زخم‌ روی پوست احتمال انتقال هست
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  یه زایه گوشتی اطراف تناسلیم چندوقتیه هست من دخترم و دوماهه ک نامزد کردم سوالم این بود ک این زایه گوشای زگیله یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیست،نگران نباشید
 • تصویر کاربر ... پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میبخشید من خانومی ۲۶ ساله هستم به تازگی متوجه شدم hpv ۶۶ دارم در دهانمم هست یه دختر ۳ ماهه دارم یک بار هنگام گرفتن باد گلو لبم با لب دخترم تماس پیدا کرد احتمال داره گرفته باشه تورو خدا جواب بدید خیلی نگرانشم چیکار کنم دخترم نگیره خواهش میکنم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر با این راه ها منتقل نمیشه
 • تصویر کاربر یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک هفتس اطراف مقعدم زخم شده خارش وبیشتر سوزش دارم دکترهم رفتم تشخیص ندادن تست پاپ اسمیر دادم هنوز جوابش نیومده ولی خیلی نگرانم ک زگیل مقعدی باشه. به هیچ عنوان رابطه ی مقعدی نداشتم چقدر ممکنه زگیل مقعدی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر سام یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  در قسمت کلاهک آلت تناسلی بنده دو لک افتاده که نه برجستگی دارد و نه درد و نه خارش و فقط رنگش عوض شده و تیره تر شده است٫خواستم ببینم نگرانی خاصی دارد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر سام چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بفرمایید
  3. تصویر کاربر سام پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بفرمایید آقای دکتر
  4. تصویر کاربر سام جمعه ۲۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بفرمایید مشخص کردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   پماد کالامین دی و تریامسینولون هر ۸ ساعت
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در سال های وجود کرونا، همه ی ما از دلایل خلاقانه ای برای عدم حضور در رویداد…
افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر