جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دست یا سکس دهان

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زگیل تناسلی شایعترین بیماری مقاربتی در سطح دنیا می باشد که متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد. آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست و یا از راه دهان ممکن است؟ در این مقاله راههای انتقال زگیل تناسلی را شرح داده ایم. یکی از راه ها انتقال زگیل انتقال زگیل از طریق بوسیدن است

ایا دست زدن به زگیل تناسلی باعث انتقال میشود

انواع خاصی از HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست در طول رابطه جنسی گسترش می یابد. سویه متفاوتی از HPV باعث ایجاد نوع زگیل هایی می شود که در سایر قسمت های بدن خود پیدا می کنید. شما نمی توانید با لمس خود یا شخص دیگری با زگیل روی دست یا پاهای خود به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

علت زخم شدن کلاهک تناسلی مردان

راه های انتقال زگیل تناسلی

در رابطه با راههای انتقال زگیل تناسلی باید گفت که زگیل های تناسلی می توانند از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی بدون کاندوم و به اشتراک گذاریوسایل جنسی منتقل شوند. ویروس از طریق تماس نزدیک دستگاه تناسلی منتقل می شود، به این معنی که اگر با یک دستگاه تناسلی زگیل دار تماس داشته باشید، حتی اگر رابطه جنسی نفوذی یا انزال نداشته باشید، به احتمال زیاد دچار زگیل تناسلی می شوید. اگرچه نادر است، اما زگیل های تناسلی می توانند از طریق رابطه دهانی منتقل شوند و دهان و گلو را تحت تأثیر قرار دهند.

شما فقط می توانید زگیل های تناسلی را از شخص دیگری که به این ویروس مبتلا است دریافت کنید، اما توجه داشته باشید که همه افراد ممکن است ندانن که دارای زگیل تناسلی هستند. اگر زگیل ها داخلی باشند ممکن است کسی متوجه آنها نشود و افراد حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند می توانند ویروس را منتقل کنند. اگر خانمی در حین بارداری زگیل تناسلی داشته باشد، این خطر وجود دارد که بتواند آن را از بدو تولد به کودک خود انتقال دهد. از بوسه، در آغوش گرفتن، استخرهای شنا، استفاده از حوله یا کارد و چنگال نمی توانید زگیل تناسلی بگیرید.

انتقال زگیل تناسلی

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق دست دادن امکانپذیر است؟

خیر زگیل تناسلی از طریق دست دادن انتقال پیدا نمیکند. نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

ایا زگیل تناسلی از راه دهان منتقل می شود؟

بله – در مقاربت دهانی ویروس زگیل تناسلی از طریق دهان و لب های فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و برعکس آن نیز صادق است. ممکن است لب ها و زبان و حنجره و گلو فرد سالم از طریق تماس با آلت تناسلی فرد آلوده مبتلا به زگیل تناسلی شود.

در تماس دهانی ذرات HPV به وسیله بزاق یا موکوس آلوده و از طریق یک بریدگی یا تاول باز در دهان یا گلوی فرد سالم به او منتقل می شود. مادران نیز می توانند زگیل تناسلی را به کودکان خود منتقل کنند. اغلب تحقیقات بیان می کنند که گاهی اوقات HPV می تواند از طریق تماس دهانی با وسایل غذاخوری یا پزشکی آلوده انتقال یابد.

سیستم ایمنی معمولا ذرات HPV مهاجم را قبل از اینکه عفونتی ایجاد کنند از بین می برد. سیستم های ایمنی سالم معمولا عفونت های HPV را ظرف 1 تا 2 سال از بین می برند. با این حال، برخی عفونت های HPV می توانند پایدار باقی بمانند.

ایا زگیل تناسلی با کاندوم منتقل می شود؟

بله این امکان وجود دارد زیرا. کاندوم فقط قسمت پوشش داده شده را می پوشاند و به علت انتشار ترشحات علیرغم استفاده از کاندوم زگیل تناسلی به بیضه ها و پوست بالای عانه منتقل و باعث آلودگی فرد می گردد که از این قسمت ها به جاهای سالم انتقال داده می شود. پس زگیل تناسلی با کاندوم منتقل نمی شود.

آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن امکان دارد؟

انتقال ویروس اچ پی وی از طریق بوسیدن امکان پذیر می باشد در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی بشوند. از این رو می توان گفت که زگیل تناسلی می تواند از طریق بوسیدن انتقال یابد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی ممکن است؟

مطلقا خیر. یک درصد امکان انتقال آلودگی هنگام دستشویی وجود ندارد.

کندن زگیل تناسلی با دست خطرناک است؟

بله. دست زدن به زگیل تناسلی و کندن آن با دست یا با نخ و یا حتی بریدن آن با تیغ موجب ایجاد زخم و خونریزی می شود. از آن جایی که زگیل تناسلی آلوده می باشد، خون حاصل از کند آن نیز آلوده می باشد. از این رو خونریزی باعث ایجاد زگیل تناسلی در مناطق اطراف نیز می شود. شاید آن زگیل کنده شود و دیگر رشد نکند اما اطراف آن زگیل های جدیدی ایجاد می شوند.

آیا زگیل تناسلی مانعی برای ازدواج است؟

همچنانکه عرض کردم شانس ابتلا طرف مقابل در ازدواج حتمی است. تنها توصیه من در این موارد تزریق واکسن زگیل تناسلی به فرد سالم قبل از ازدواج می باشد که باعث تحریک ایمنی فرد شده و از ابتلا به زگیل تناسلی پرخطر جلوگیری می کند.

آیا زگیل تناسلی از مادر آلوده به جنین منتقل می شود؟

بله- در مواردی که شدت آلودگی خانم بالا است هنگام زایمان مخصوصاً زایمان طبیعی از مادر به بچه منتقل و ممکن است باعث زگیل در ناحیه لب و مخاط دهان و حنجره نوزاد گردد و لذا در موارد آلودگی شدید مادر جهت جلوگیری از ابتلا جنین بهترین راه انجام زایمان به صورت سزارین می باشد. پس بهتر است پیش از بارداری، به فکر درمان باشیم. زگیل تناسلی در دختر مجرد نیز امکان پذیر است.

ایا زگیل تناسلی از طریق لباس منتقل میشود؟

خیر شرط انتقال زگیل تناسلی برخورد پوست به مخاط است پس از طریق حوله یا لباس آلوده منتقل نمی شود.

برای از بین بردن زگیل چه باید کرد؟

برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان بلافاصله به پزشک مراجعه و از نظر تشخیص قطعی و درمان آن اقدام نمایید.

زگیل تناسلی بعد از انتقال به فرد به عنوان مهمان دائمی در محل ماندگار خواهد شد و در فواصل معینی ممکن است خودبخود از بین رود و دوباره رشد کند. با توجه به این نکته که بیشترین زمان آلودگی و انتقال به فرد سالم زمانی ایجاد می شود که زگیل به صورت برجسته است و هدف از درمان این است که زگیل های برجسته را از بین ببریم. فریز کردن زگیل تناسلی به خاطر عارضه کمتر و جواب درمانی بسیار بالا، درد کمتر و حذف سریع زگیل از منطقه آلوده و در یک جلسه کمتر از 5 دقیقه باعث شده است که امروزه به عنوان بهترین و طلائی ترین درمان زگیل تناسلی پیشنهاد گردد.

آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟

از جمله سوالاتی که در رابطه با زگیل تناسلی وجود دارد این است که ایا زگیل تناسلی مردان واگیردار است؟ در رابطه با زنان چطور؟ در جواب باید گفت که  بله، زگیل های تناسلی و ویروس هایی که باعث آنها می شود، هر دو بسیار مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد. وقتی ویروس گرفتید، همیشه عفونی هستید. حتی اگر علائمی مانند زگیل های تناسلی ندارید ، یا زگیل ها را معالجه و برداشته اید، باز هم می توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل های تناسلی آلوده کنید.

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

مردانی که برای زگیل تناسلی (روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مجرای ادراری) تحت درمان قرار می‌گیرند، باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و همچنین از بین رفتن درد، از رابطه جنسی خودداری کنند. این امر 1 تا 3 هفته زمان میبرد و بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد.

3.4/5 - (50 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام به تازگی ضایعه ای روی آلت بنده ظاهر شده محل اتصال به مثانه آیا این زگیل تناسلی است ؟
  من تا به حال رابطه جنسی نداشته ام و شرایط مذکور و معروف انتقال این ویروس را ندارم و تجربه نکرده ام ضایعه به طور کلی روی سطح نیست و مانند خال گوشتی است و از یک طرف متصل است یه طوری که می‌شود به یک طرف آن را خواباند.
  ضمنا رنگ آن کاملا متناسب با رنگ پوستم میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 6 روز پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
 • تصویر کاربر M دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر بنده داخل یک آزمایشگاه کارآموز هستم و در قسمت پذیرش بودم که ظروف ارسالی پاپ اسمیر از سمت پزشک زنان، را دادند به بنده تا قبض بیماران (۱۸بیمار)را تهیه کنم. با دستکش به بیرون ظروف پاپ اسمیر( ظروف حالت بطری‌های کوچک حاوی مایع پاپ اسمیر) دست میزدم و قبض هارا تهیه میکردم. بعد از اتمام کار باتوجه به بی تجربه بودن، بجای تعویض دستکش، به آن الکل متانول ریختم تا ضدعفونی شود. و الکل از روی دستکش آلوده، روی پوست ساق پای بنده چکید( متانول باخود پوستم تماس پیداکرد ).
  الان برای بنده ۳تا سوال پیش اومده ، ممنون میشم اگر پاسخ بدین.
  اول اینکه ناحیه بیرونی ظروف پاپ اسمیر حتما آلوده به ویروس hpv هستند؟
  و دوم اینکه باتوجه به اینکه نتیجه تست hpv یک بیمار مثبت درآمده، آیا بااین وجود امکان انتقال به بنده هست؟ ( چون من فقط با دستکش با ناحیه بیرون ظروف پاپ اسمیر تماس داشتم و متانول از روی دستکش روی پوست ساق پا چکید )
  و سوم اینکه اگر قرار به انتقال زگیل تناسلی به بنده باشه، همون ناحیه پوست ساق پا باید علائم را نشان بده یا ناحیه تناسلی و یا جای دیگر هم امکان بروز زگیل دارد؟
  ( بنده مجرد هستم و امکان تست پاپ اسمیر برای بنده وجود نداره اما۴روز بعدش رفتم واکسن گارداسیل ۴سویه زدم خیلی نگرانم ممنون میشم پاسخ بدین)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   خیر امکان انتقال نزدیک به صفر میباشد
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۶ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید دکتر جان ببخشید سوال در مورد زگیل تناسلی دارم من رو قسمت کنار آلت تناسلی ام یه زگیل کوچک مشکوک هس عکس میفرستم دکترجان لطف کنید جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   زگیل نیست اسکین تگه و کاری لازم نداره
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۳( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام با توجه به اینگه من بیماری ویتیلیگو دارم و لک سفید رو ناحیه تناسلی نیز وجود دارد مدت ۴ ماه متوجه خال های قوه ای رو الت تناسلی شدم باید چکار کنم اگه زگیل هست لیزر کنم یا فریز تو ازمایشگاه کیوان نمونه دادم با توجه به هزینه بالای لیزر ایا بیمارستان رازی هزینه بصورت دولتی داره ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۳( 4 هفته پیش)
   زگیل هست باید کرایو شود در مراکز دولتی درمانگاه های پوست انجام میشود
 • تصویر کاربر نسرین سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.
  امروز احساس سوزش در ناحیه کلیتوریس داشتم و احساس برجستگی زبر دارم وقتی دست میزنم. در عکس به دو قسمت مشکوک شدم، دونه های سفید کنار هم و قسمت قرمز شده.
  دکتر جان اینا چی هستن؟
  ممکنه زگیل تناسلی یا تبخال باشه؟
  قسمتهای دیگه طبیعیه؟
  ممنونم از وقتی که میذارین خدا خیرتون بده
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   مشکوک به زگیل تناسلی است باید تست پاپ اسمیر انجام شود
 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  يه يك ماهى هست روي لبه هاي واژنم دانه هاي ريز زده كه خطي هم هست از بالا تا پايين
  يعني زگيل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر ساناز جمعه ۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   بفرماييد
  3. تصویر کاربر ساناز جمعه ۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   بفرماييد
  4. تصویر کاربر ساناز جمعه ۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   بفرماييد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   خیر زگیل نیستند تست پاپ اسمیر انجام دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با مطب تماس گرفتم گفتن عکس بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس هارو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   در ربات تلگرام هم عکس فرستادم. اینجا هم مجدد آپلود میکنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   زگیل دارید باید کرایو شوند همکاران مطب با شما جهت نوبت دهی تماس خواهند گرفت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Amirch سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مبتلا به hpv نوع 53 شدم
  واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی بزنم کنارش درمان رو شروع کنم بهبود پیدا میکنم و اینکه تا چه حد نوع 53 خطرناک می‌باشد واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی شامل نوع 53 نیست باز با این اوصاف تاثیر داره بزنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   آقا هستید یا خانم؟
 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخر ببخشید من یه چند مدتی میشه که در ناحیه مقعد دارم عکسشو میفرستم میخواستم ببینم میتونه زیگیل تناسلی باشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   ضایعه شدیدا مشکوک به زگیل هست باید کرایو بشه
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۵ فروردین ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من چهار سال پیش زگیل مقعدی داشتم که سوزوندم و تو این چهار سال هم بازگشت نداشتم و همون موقع هم تو ناحیه الت هیچ موردی نبود . چند روزی هست این دونه رو بالای آلتم دیدم که عکسش رو براتون فرستادم . به نظرتون زگیل هست ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ فروردین ۳( 1 ماه پیش)
   در حد رویت عکس زگیل نیست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر