در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود

بیماری45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

1- کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

 1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
 2. هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
 3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل  نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
 4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  ببخشيد ديشب ازشما سؤال كردم فرموديد ivp بهتره.آقاي دكتر از امروز صبح كليه اي كه بزرگ شده بود و درد هم نداشت درد شديد گرفته وتوي ادرارش خونه.شرمنده از اينكه اينقدر مزاحم وقتتون ميشم.ولي خيلي نگرانيم.آقاي دكتر تا سوم آذر خيلي مونده اگه امكانش هست ما زودتر بيايم خدمتتون.تا حضورا بيايم راهي نيست كه كمكش كنه؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر غلام جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دو ماه پیش دو سال کردم ولی هنوز جواب ندادی علت چیست .پیگیری z96e772 و- n70c131
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش)
   با شرمنده گی سوالتان را تکرار نمایید
 • تصویر کاربر فریماه پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من 31 سال دارم و حدود 3 سال پیش فهمیدم در هر 2 کلیه کیست دارم و توسط پزشک تحت نظر هستم و فقط قرص آتوروستاتیت مصرف می کنم سوالم این است که هیچ راهی ندارد که این کیستها از بین برود و سوال دوم اینکه اگر بچه دار شوم بچه هم مبتلا می شود ؟ در ضمن متاهل هستم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر ارثی است حتما منتقل خواهد شد apck
  2. تصویر کاربر فریماه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   سلام با تشکر از جوابتان می خواستم بدون در خانواده من فقط من مبتلا هستم از کجا بدونم که ارثی است.یا نه؟و راه درمان ندارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   سونوگرافی مشخص میکند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سنگی به اندازه ی 12 میلی در حالب راست دارم که عمل TUL را برایم توصیه کرده اند .
  میخواستم از شما سوال کنم آیا امکان دفع آن بدون این عمل وجود ندارد؟
  یا راه دیگری بجز این عمل نیست ؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   حتما راهی ندارد با عکس مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر rezakhan چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسپاس فراوان از شما كه جواب بنده رو دادين.سيتوسكپي هم انجام شده از مثانه و خدارو شكر داخل مثانه توده نبوده.البته نا گفته نماند همسرم سال قبل عمل تنگي حالب انجام دادن در اون زمان كليه ايشان از اندازه طبيعي بزرگتر شده بود و حدود 15% كليه فقط كار ميكرد كه به ما گفتن مشگل تنگي بر طرف شده كليه هيچ مشگلي نداره و بعد از 2 ماه بعد ديديم كه قسمت جراحي شده سفت شده و روز به روز بزرگتر مي شود.با مراجعه به پزشك كه در كرج اين جراحي را انجام داده و سونوگرافي هم كرديم گفت مشگلي نيست وبه پزشك ديگري مراجعه كرديم كه پزشك گفت كليه خيلي بزرگ شده و داخلش خون جمع شده.مدتي هم بود داخل ادرار خون ديده ميشد كه يك دفعه كامل خون قطع شد و به حالت طبيعي برگشت.اما باز روز به روز كليه بزرگتر مي شد و وقتي گفتن بايد نفركتومي بشه بعد از اسكن هسته اي كه مطمئن شديم كامل كليه از كار افتاده عمل نفركتومي انجام شد و بعد جواب پاتولوژي به ما اينطوري گفتن كه ارسال مي كنم خدمتتون.
  Macroscopic:
  Specimen received in formalin , labled as right kidney , consists of a nephrectomy specimen including M:16*11*5 cm covered by perinephric fat , M:5*1.5*1 cm , and including urter M:0.5*0.5 cm.
  External surface is unremarkable . on sections multiple creamy fragile papillary tumoral masses are identified in renal pelvis M:12*6*4 cm . grossly tumorinvades into renal pelvis and sinus but renal vein are grossly free from tumor . cortical and medullary thickness of kidney are 0.5cm and 3cm respectively .
  No lymph node is included .
  SOS : M/10 EMB:5%
  Block descroption;1-3)tumor 4-5)tumor&peripelvic fat 6,7)tumor &renal paranchyma 8)non tumoral tissue 9)margin of ureter 10)ureter 11)perinefric fat

  Microscopic:
  Section show papillary structures lined with transitional epithelium showing high N/C ratio, large pleomorphic hyperchromatic nuclei, eosinophilic cytoplasmand prominent nucleoli with area of nests formation invading into lamina propria.

  Diagnosis:
  Right Kidney , Nephrectomy;
  - High Grade Urothelial Carcinoma of Renal Pelvis according to 2004 WHO grading system.
  - Tumor size: 12*6*4cm (total surface)
  - Tumor location: renal pelvis
  - Peripelvic fat: involved by tumor
  - Renal parenchyma: involved by the tumor
  - Perirenal fat: involved by tumor
  - Distal of ureter: involved by tumor
  - Renal vein: free from tumor
  - Necrosis : not identified
  - Vascular invasion(venous or lymphatic); not identified
  - Non neoplastic tissue : end stage renal disease
  - No lymph node is included
  - ICD: M-8130/3. C65.9
  NOTE – Patohologic staging is compatible with Pt3a,pNx,pMx(At least stage III)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   این سرطان لگنچه بوده و بعد از عمل شیمی درمانی و پی گیری می خواهد
  2. تصویر کاربر rezakhan چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   با تشكر فراوان از شما.
   در بيمارستاني كه اين عمل نفركتومي انجام شد (بيمارستان هاشمي نژاد) قبل از سيتوسكپي گفنمد شيمي درماني نياز هست اما بعد از سيستوسكپي خداروشكر گفتند كه به مثانه نرسيده فقط بايد لوله حالب را در بيارن.مي خواستم ببينم لوله حالب خارج شود باز هم نياز به شيمي درماني مي باشد؟؟؟ اونجا گفتند نياز نيست.فقط حالب خارج شود كافيست.
  3. تصویر کاربر rezakhan چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر نياز هست جواب سيتوسكپي هم براتون ارسال كنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. اینجانب شبها 2 بار جهت تخلیه ادرار بیدار می شوم ، ضمنا پس از انجام ادرار حس میکنم بطور کامل تخلیه صورت نگرفته و یک دقیقه بعد کمی ادرار برای تخلیه مجدد وجود دارد.البته ادرارم قطره قطره نیست فقط در یک زمان همهش تخلیه نمیشود . PSA اینجانب نبز 0/9 است. از قطره روغن کدوی طبی زردبند نیز استفاده می کنم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   چند سالتان است
  2. تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   من 46سالمه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اميرحسين چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد بند جوان 19 ساله هستم كه داراي سنگي به قطر 4ميل متر هستم كه در حالب كليه قرار دارد و داراي درد هاي مداوم هستم به دكتر مراجعه كردم و دارو هايي و توصيه هاي ذكر نمود ملي تاثير حاصل نشد خواهشمند هستم كه بنده را راهنمايي كنيد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   اگر دفع نشود باید tulانجام دهید02122642744 تماس بگیرید
 • تصویر کاربر سهيل پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر. خسته نباشيد
  بنده بعد از اينكه به يك پزشك داخلي مراجعه كردم بعد از انجام سونوگرافي مشخص شد كه سنگ 5ميليمتر در قسمت اينترامورال حالب چپ در محل uvj به صورت impactedوجود دارد. ميخواستم بدونم كه راهي براي دفع اين سنگ با دارو وجود داره يا نه؟ اگر راهي هست چطور؟ و اگر هم راهي وجود نداره ميخواستم هزينه عمل TUL رو با دفترچه تامين اجتماعي و يا آزاد بدونم ؟ متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   درمان tul است فیلم عمل را در اپارات ببینید با سرچ دکتر کرمی با مطب هماهنگ نمائید02122642744
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر با عرض پوزش فرمودی گرما وسرما مال کلیه نیست واسپاسم عضله است راه درمان چیست وبه چه دکتری مراجعه کنم واقعا درد مرا پیدا کردی خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   گرم نگاه داشتن کلیه و نرمش
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید