با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سوزش ادرار درد شکم وسوزش آلت ودرد زیر
  آلت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   بررسی وچکاب کنید
 • تصویر کاربر مر پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر
  پدرم سه هفته پیش عمل جراحی باز پروستات رو انجام داد و بعد از در آوردن سوند بعد از مدتی نزدیکی کرد و چند روزی است که بیضه ها متورم شده خواستم ببینم این تورم طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی ،اقا دکتر پدر من بعد از جراحی (درآوردن) پروستات و صوند(شلنگ) دچار ورم و درد بیضه ها شده است ایا طبیعی است یا احتیاج به مراجعه به دکتر هست یا اینکه از عوارض طبیعی عمل هستش ممنون میشم هر چه زودتر پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  من جوانی ۲۷ ساله هستم که ۴_۵ سال پیش به صورت اتقاقی مشکل تکرر شدید ادراری پیدا کردم جوری که همش دستشویی بودم به دکتر مراجعه کردم ازمایش و سونو انجام دادم که مشکل خواصی نبود جز التهاب واسم تاواناکس تجویز کردن استفاده کردم و بهتر شدم اما رفته رفته تا امسال مشکل دفع ادرار دوباره برگشت و رنگ ادرارم کدر و شیری رنگ هست اینبار به دکتر دیگه مراجعه کردم و سونو انجام دادم نشون داد سنگ ۳ میلی متری وجود داره در انتهای مجاری ادراری .همینطور میزان پروستات ۱۹ سی سی بود و مقدار مانده بعد از ادار ۱۱ سی سی بود .من همچنان اذیت هستم . باید چیکار کنم ؟؟ دکتر برام تاواناکسدبرای ۲۸؛روز نوشتن بعلاوه ترازوسین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   از نظر من نیاز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام بعد از عمل پروستات ک با لیزر انجام شد دو الی سه روز با سوند بیمار داشت بعد از کشیدن سوند بیداختیاری ادرار پیدا کرده و سن بیمارد۷۰میباشد ممنون میشم راهنمایی بفرماین تا از نگرانی در بیایم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام.پدرم 67 ساله دوبار عمل پروستات انجام داده و چند بار عکس. متاسفانه با گذشت چند ماه از آخرین عمل جراحی درد و سوزش شدید دارند و داروهای تجویز شده هیچ فایده ای ندارد. لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر Ehsan دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام.من همیشه رابطه جنسی با کاندوم داشتم تا چند ماه پیش که قصد بچه دار شدن داشتم بدون کاندوم چندباری رابطه داشتم مدتی بعد دچار سوزش و تکرر ادرار شدم ارمایش دادم عفونت نداشتم پزشک عمومی گفت عفونت پروستات داری و سیپروفلوکسسین و پروستا باربج یکماه داد مصرف کردم خوب شد م ماه بعدش مجدد عود کرد متخصص افلوکساسین پروستاتان و مترانیدازول یکماه داد ماه بعد همین ها بجای مترانیدازول ازبترومایسین داد اما یک مدتی خوب میشدم مجدد شروع میشه یک پزشک دیگه مراجعه کردم لوورفلوکسسین پروستاتان سلکوکسیب الوپرینول و تامسولوسین یکماه داد خوب شدم اما بازم عود کرد ماه بعد سیپروفلوکسسین الوپرینول سلکوکسیب و یک قرص کورتون داد اما فایده نداشت چندروز خوب میشم مجددا شروع میشه الانم هیدروکسیزین ملوکسیکام تامسولوسین داده اما هنوز میسوزم.سونو دادم اندازه پروستات عادی بود حجم ادرار داخل مثانه هم طبیعی بود.دکتر میگه rug کن شاید تنگی مجرا داری اما من فبلا مشکلی نداشتم تگه تنگب بود که قبلا هم مشکد داشتم.اقای دکتر دیگه نمیدونم چیکار کنم شهرستان هستم و نمیتونم حضوری خدمت برسم لطفا کمک کنید.۳۴ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   بهتر است سیستوسکوبی کنید من در خدمتم02122642744

 • تصویر کاربر کیان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر.پدر بنده77ساله که قبلا دچار تکرر ادرار شده بود باpsa9 برای نمونه گیری اقدام کردیم که متاسفانه جواب بیوبسی بدخیم تشخیص داده شد دستور سی تی از شکم ولگن واسکن استخوان انجام شد که تصویر آنها را خدمت شما ارسال میکنم دکترتامسولوسین 4. بیکلوتایمید50بتعداد30عددهر8ساعت یکعددوامپول دیفرلین 3ماه یکعددتجویز کردند وگفتند اماه دیگه عملشون کننددرضمن پدرم سال90 عمل بازقلب پیوند رگ انجام دادن الان حال عمومیشون خوبه لطفاراهنمایی بفرمایید بهترین راه درمان چیست وازنظرپزشکی چقدربه درمان ایشان امید هست اقای دکترلطفا جواب کامل بفرمایید که مابسیار نگرانیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   بهترین درمان رادیو ترابی وهورمون درمانی است

  2. تصویر کاربر کیان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام آقای دکتر پدرم را معاینه کردن گفتند با جراحی ورادیوتراپی وهورمون درمانی درمان قطعی تر میباشد بنظر شما عمل جراحی نکنیم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   نه نیازی نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید . ایا عارضه بی اختیاری ادرار بعد از عمل جراحی پروستات باز دائمی است یا موقتی ؟( سن بیمار که باید عمل کند ۵۸ سال است ) ممنون از شما
  1. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام‌. من کماکان منتظر پاسخ هستم !!!!
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام
   من کماکان منتظر پاسخ هستم !!!!
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بسته به مهارت جراح دارد مریضهای من 95 در صد بیاختیاری ندارند ومن در خدمتم02122642744

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امید جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۲۴ سالمه ۸ ماهه ک سوزش ادرار شدید دارم و سونو هم گرفتم سنگ ندارم و همکاراتون گفتن التهاب پروستاته و انواع قرصهای ضدالتهاب و سیپرو رو خوردم فقط یکبار ک کلردیازپوکساید و فلوکستین و لووفلوکساسین و تورلین ۱ زو خوردم یکماه خوب شدم باز سوزش گزفتم و دکتری ک زفتم گفت بزو زوانپزشک تا خوب شی الان ک دکتر اسنترا و گاباپنتین و کلردیازپوکساید بهم داده خیلی بهترم و فقط وقتی خیلی غلیظه سوزش دارم.. و ادرارم دوشاخه و فشارش زیاد باشه چند شاخه میشه و بعضی روزها بازیک میشه و قدرت پرشش کم میشه و اکثرا یکم طول میکشه تا شروع بشه بعضی اوقات.. و کراتینینم همبشه ۱.۲ بس ک قرص خوردم شده بود ۱.۴۵ ک قرصو ول میکردم شد ۱.۲۸ بعد از مدتی اما الان ک قرص میخورم دوباره فک کتم بره بالا و داخل ادرارم چند وقت پیش ک کراتم رفت بالا یکم کتون بود ک الان نیست و داخل ادرارم از بچگی همیشه ۲تا۳ خون هست و عفونتشم اخرین بار ۱تا ۲ بود.. و اب هم زیاد میخورم.. چ کنم جناب دکتر؟ایا قرصی هست ک برای کلیه خوب باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   همه قرصها را قطع کنید وفقط اب زیاد ونمک کم استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   با دارو خوب نمیشوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلوم انسانی یکی از متداول‌ترین ویروس ‌هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل…
واریکوسل یک رگ گشاد شده درون کیسه بیضه و اطراف بیضه ها است که می تواند باعث…
منی، مایع سفید رنگی است که از آلت تناسلی مردان خارج می شود. این ماده عمدتاً از…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر