با عوارض عمل پروستات آشنا شوید

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود. عوارض عمل پروستات چیست؟

عمل پروستات

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود.

عکس بزرگی پروستات

1- کاهش جریان ادراری

2- قطع و وصل شدن ادرار

3- قطره قطره آمدن ادرار

4- تکرر ادراری

5- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار

6- عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه

7- بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

50درصد مردان بالای 50 سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

عوارض عمل پروستات

اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارد که به ذکر آنها می پردازیم:

1- عوارض حین عمل پروستات

بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت 24-48 ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.

2- بی اختیاری ادراری

عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.

3- توانایی جنسی

در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیند و یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شد و به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.

4- ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار

بعد از عمل برای 3-4 هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدید، باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

درمان پروستات

اول درمان داروئی پروستات است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

اگر شدت تنگی مجرا به علت پروستات بالا باشد و به درمان داروئی جواب ندهند بهترین اقدام درمان جراحی پروستات می باشد.

1- عمل باز پروستات

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.

درمان طلائی پروستات برای کسانی که 1- حجم پروستات آن ها بالای 60-70 گرم می باشد 2- همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند 3- سمت رشد بزرگی پروستات به داخل مثانه است، عمل جراحی باز می باشد. در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر 50 گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم مثل شکل و آنها را خارج می کنیم.

پس چه در عمل جراحی پروستات باز و چه بسته همه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

2- عمل پروستات با لیزر

لیزر هولمیوم می تواند به روش های مختلف برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم (HoLAP) مقدار اضافی بافت پروستات توسط لیزر از بین می رود.

این کار نتیجه ای همانند جراحی پروستات چه باز و چه بسته در پی دارد. مزایای عمده روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم کاهش از دست دادن خون، مدت زمان کمتر کاتتر (لوله) گذاری و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان می باشد. یک نوع روش تخریب پروستات به وسیله لیزر هولمیوم، برش پروستات به وسیله آن لیزر (HoLRP) است. در این فرایند برای برش بافت اضافی از یک لیزر هولمیوم استفاده می شود.

جراحی پروستات به وسیله لیزر هولمیوم از طریق مجاری ادرار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات نعوظ و انزال معکوس شود. اما از مزایای استفاده از لیزر این است که می توان بافت بیشتری برداشت. همچنین برای مردان با هر اندازه پروستات مناسب است همچنین برای مردان مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که دارو های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین) مصرف می کنند؛ مناسب است.

3- درمان خانگی پروستات

برخی اقدامات احتیاطی می توانند به اجتناب از بدتر شدن علائم بزرگی پروستات و عوارض آن کمک کنند. فرد نباید در هنگام احساس نیاز شدید، دفع ادرار خود را به تاخیر اندازد. باید در هنگام احساس نیاز، هر چه زودتر ادرار دفع شده و مثانه به طور کامل تخلیه شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- بهترین و قطعی ترین روش درمان بزرگی پروستات، درمان جراحی آن است. باز یا بسته

2- بزرگی پروستات درمان داروئی ندارد و داروها پروستات را فقط کوتاه مدت شل می کنند و لذا درمان تسکینی هستند.

3- علیرغم پیشرفت تکنولوژی جراحی در حال حاضر بهترین درمان برای پروستات های بزرگ جراحی باز و پروستات تهای زیر 50 گرم عمل بسته TURP یا لیزری می باشد.

4- چکاب منظم PSA را در بالای 50 سال فراموش نکنید.

5- از عوارض عمل پروستات نترسید چرا که عارضه مهم ندارد و بدون بیهوشی و با یک شب بستری برای همیشه از شر بزرگی پروستات و اختلال در تخلیه ادرار و بدون مصرف قرص راحت می شوید.

6- عمل جراحی خوش خیم پروستات چه باز و چه بسته عود ندارد.

7- در صورت داشتن بزرگی پروستات و اختلالات تخلیه ادراری جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

8- جهت آگاهی بیشتر شما فیلم عمل های اینجانب در رابطه با عمل باز و بسته پروستات رانگاه کنید.

ویدیو جراحی پروستات به وسیله دکتر کرمی

سونوگرافی پروستات چیست؟

سونوگرافی پروستات از امواج صوتی استفاده میکند تا تصویری از غده پروستات مردان  تولید کند و برای کمک به تشخیص علائمی مانند مشکل در ادرار کردن یا بالا بودن نتایج آزمایش خون استفاده میشود. همچنین این آزمایش برای بررسی برآمدگی که هنگام معاینه مقعدی پیدا شده است، مشخص کردن اختلالات و بررسی این که آیا غده بزرگ شده است، استفاده میشود. سونوگرافی ایمن، بدون تهاجم بوده و از اشعه ی رادیواکتیو استفاده نمی کند.

این فرآیند نیاز به آمادگی خاصی ندارد. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود تا گان (نوعی لباس مخصوص) بپوشید و به پهلو بخوابید و زانوهایتان را در شکمتان جمع کنید. برای بدست آوردن تصویر هایی با کیفیت بالا، ترنسدیوسر سونوگرافی –یک استوانه پلاستیکی در حدود اندازه انگشت- به مقدار کمی در مقعد شما وارد خواهد شد.

اگر انجام نمونه برداری برنامه ریزی شده باشد، ممکن به شما بگویند از مصرف آسپرین و دیگر داروهای رقیق کننده خونی بین 7 تا 10 روز قبل از این فرآیند خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تنقیه کنید تا روده هایتان پاکیزه گردند.

آیا می شود بدون عمل  و با دارو پروستات را درمان کرد. برای آشنایی بیشتر بر روی لینک درمان دارویی بزرگی پروستات کلیک کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1967 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب وتبریک سال جدید
  تقریبا اوایل مهرماه با درد و سوزش ادرار به پزشک مراجعه کردم - سونوگرافی شکم ولگن همه سالم فقط در پروستات کیست به اندازه 9.7 میلی متر تشخیص داده شد و سایز پروستات 20 سی سی و نرمال نوشته بود - اهمیتی ندادم چون درد ساکت شد - الان دوباره به لحاظ درد نامعلوم در شکم ، دور ناف و ... سونوگرافی مجدد انجام دادم دوباره همه سالم بود و اینبار کیست پروستات در ناحیه پریفرال قطر 10 میلی متر شده بود و حجم پروستات 24 سی سی شده که نوشته بزرگتر از حد طبیعی است - اکوژنسیته پروستات نسبتا افزایش یافته است - تشخیص پروستاتیت دادند و یه سری دارو - سوال :
  1- باتوجه به اینکه پزشک معالج آزمایش psa نوشته برام خطری تهدید میکنه از لحاظ سرطان پروستات؟
  2- باتوجه به اینکه سن من 32 سال هست آیا این مشکل غیر طبیعی نیست ؟
  3- من در همه مطالب که مطالعه کردم بالاخره ننوشته بود این نوع کیست ها با دارو از بین رفتنی هستند یا نه ؟ اگه ازبین نمیره وجود آن خطرناک هست یاخیر ؟ آیا نیاز به عمل جراحی یا لیزر هست یا خیر ؟ ( تاکید بر چگونگی از بین رفتن کیست )
  4-این کیست باعث بزرگی شده یا خود پروستات بطور طبیعی داره بزرگ میشه
  5-باتوجه به اینکه مشکل پروستات سابقه ارثی داره تو خونواده ما ، تاکی این مشکل من به جراحی میکشه
  و چکار کنم که بزرگ شدن پروستات به تاخیر بیفته
  ازینکه وقت میذارید وجواب سوالهام رامیدین صمیمانه سپاسگزارم - امیدوارم سال خوبی داشته باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   همه نرمال هستند بیخودی نگرانی
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴( 6 سال پیش)
   تشکر از پاسختون - اما جناب آقای کرمی اگه امکانش هست راجع به کیست داخل پروستات بیشتر بگین - میخواستم بدونم بزرگ شدن پروستات مربوط به خود بافتش میشه یا در اثر تشکیل این کیست ها بزرگ میشه - و اینکه این کیست ها از بین رفتنی هستند با دارو یا نه ؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم بفرمایید تعداد دفعات ارتباط جنسی در مسیله پروستات چقدر تاثیر دارد؟

  آیا تعداد دفعات آن جهت افراد 52 ساله رد هفته چند بار باید باشد؟

  سپاسگزارم دعای خیر دارم براتون
  1. تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام دکتر منتظر جواب هستم ممنونم
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر کرمی
  حدود دو سال قبل تحت جراحی لیزری پروستات قرار گرفتم که خوش خیم بوده از ماه بعد از جراحی مشکل جنسی پیدا کردم و مشکل نعوظ الت تناسلی دارم به پزشک مراجعه کردم ایتدا گفتند بعد مدتی خوب میشوم ولی متاسفانه مشکلم حل نشد از قرص vigrex هم استفاده کردم. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 6 سال پیش)
   بررسی لازم است
 • تصویر کاربر الناز یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی
  مزاحمتون شدم راجع به مشکل همسرم ازتون سوال کنم. همسرم 34 سال سن داره دچار مشکل بزرگی پروستات شده از کپسول امنیک استفاده می کنه (حدودا 2ماه )است. بعضی اوقات دچار درد و مشکل در میزان مایع منی دارد . می خواستم اگر لطف کنین من رو راهنمایی کنید که بونم این مشکل درمان قطعی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 6 سال پیش)
   دارو برای سن ایشان خوب نیست
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید دکتر عزیز من بزرگی پروستا ت 70سی سی است قرص تامسولسین مصرف میکنم و18عدد آمپول جنتامایسون زدم بخاطر عفونت ادرای- 50 سال دارم از اسفند 92 تا کنون 3 بار سند زدم خواهشمند است راهنمای فرمایید چه دارویی برای کوچک کردن پروستات مناسب است داروهای مصرف شده سفیکسیم 400-پرازوسین 1- تامسولسین ,PSA 9/90- 5/30- 4/2 طی 2 ماه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ آذر ۹۳( 6 سال پیش)
   بايد سيستوسكوپي شويد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤وقت سيستوسكوپي بگيريد
 • تصویر کاربر هامد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ازمایش psaدادم شده 0.7ایا مشکلی دارم یانه البته من واسه ادرار کردم کمی مشکل دارم و سوزش موقع دفع
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 6 سال پیش)
   نه مشکلی ندارید
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 5 ماه پیش عمل سیستو سکوپی کردم و از ان موقع ترشح از مجرا دارم.علایمی مثل سوزش شدید ادرار
  کم شدن فشار ادرار هم داشتم که به مرور خوب شد ولی ترشح خوب نشد. چند بار به دکتر مراجعه کردم و دارو هایی مثل تاوانکس و2 نوع امپول... دادند(تعداد قرصها کم بود و در دوره های 10 الی 20 روزه بود) که کمی ترشحات کمتر شد ولی بهتر نشد.
  در حال حاضر این علایم رو دارم:1_ 1 با ر خون در منی 2_زخم های آلت تناسلی و خارش(یه دوره شدید شد ولی الان بهتر شده و ثابت یه زخم های کوچکی می شود 3_درد شدید (اسپاسم عضله) در پشت کتف سمت راست و پهلو و کمر سمت راست(1 بار تقریبا 10 روز مداوم درد رو داشتم خود به خود خوب شد و دوباره 3 روز گرفتم که تازگی دوباره خودش خوب شد. 4_ترشحات مداوم هم زرد هم سفید و بعضی وقتا(اغلب صبح وقنی بیدار میشم) چسبناک و زرد 5_ ترشحات سفید بعد از ادرار یا مخلوط با ادرار(شبیه منی)
  الان دکتر 120 عدد قرص پروستاتان و 60 عددسیپرو فلوکساسین500 تجویز کرده.سوالم اینه که بیماریم چیه و درمانش ایا طولانیه؟ و اینکه قرص ها درست تجویز شده یا مثل دوره های قبل بی اثره
  ممنونم و خیلی شرمندم که طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   کشت از ترشحات بدهید
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر . من مردی 52 ساله هستم حدود دوهفته هست که تکرر ادرار دارم .ولی بدون درد و سوزش و هیچ تغییر رنگ و بو . تنها دهانم خشک میشود و به این خاطر آب زیاد میخورم ممنون میشم از راهنمائی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   چکاپ نمایید
 • تصویر کاربر میرصدوقی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد و تشکر فراوان
  پدرم 84 ساله سرطان پرستات دارد دیفرلین 11 هر سه ماه +زولتکس مصرف می کند متاسفانه متاستاز به استخوان لگن داشته است .آیا واکسن آنفلا نزا برای ایشان ضرر ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   نباید ضرر داشته باشد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام پدر بنده 75 ساله 6 ماه پیش عمل پروستاتکتومی انجام دادند .نمونه برداری از لنف منفی بود در آزمایش اول بعد از عمل psa /005 بوده اکنون به عدد 3/. رسیده است . این افزایش ناشی از چیست و چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 6 سال پیش)
   پی گیری با پزشگتان
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

هیدرونفروز، یک بیماری است که بار کلیوی را افزایش داده و می تواند به آن آسیب برساند….
قرص سیپروفکت جهت درمان عفونت های باکتریایی برای بیماران تجویز می شود. این دارو برای درمان عفونت…
ادرار می تواند ویژگی هایی همچون بوی بد، تند یا شیرین داشته باشد. رایج ترین عوامل بوی…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

کلیه

+54 مطلب

مثانه

+54 مطلب

بیضه

+54 مطلب

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر