علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر کرمی. بنده مدتی زیادی است که وقتی طولانی مدت مثلا 3 هفته انزال نداشته باشم مایعی از مثانم خارج میشه که شبیه چرک هست و معمولا بعد از ادرار خارج میشود و یک حالت انسداد در مثانه احساس می کنم و با کمی فشار آوردن به خودم از مثانم این مایع خارج می شود که کدر رنگ بوده و شبیه چرک هستش(بعضی اوقات خیلی زیاد و بعضی اوقات کم است). این مایع چی هست و چیکار باید انجام بدم. در ضمن بعضی اوقات سوزش ادرار شدیدی نیز پیدا میکنم.
  با تشکر فراوان از جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   از نظر من مهم نيست
 • تصویر کاربر صبیحه چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  همون سوال مثانه پسر 21 ساله م که گاهی چند قطره میریزه خوب تخلیه نمیشه سونو نشون داده که از سفتی عضلات مثانه س اما دارو گیاهی که تجویز کردن خوب نشد درمانش چیست جناب دکتر من تبریزی هستم همزبونیم ی راهنمایی کنین چند روز پیشم سوال کردم قرار بود تا 48 ساعت جواب بدین ولی خبری نشد لطفا جواب بدین نگران آینده وازدواجشم لطف کنین تمنا میکنم جواب بدین دو بار سوالمو عنوان کردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مری چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون میشم تا آخر بخونین من 36 سالمه لاغری مفرط دارم و بسیار ضعیف هستم مدتی بود در اثر فشار روانی زیادی بودم و در این ده روز اهیر از ناحیه قلب دچار مشکل بودم دکتر بمن گفت از اضطرابه و باید فورا بری روانپزشک ، گاهی در کلیه سمت چپم درد دارم دردی که با گرم کردنش معمولا بهتر میشم،مدتی که قلبم ناراحت بود تکرر ادرارم داشتم ، خیلی ادرار کردم ، ادرارم خوب و زیاد بود اما چندروز آخر احساس میکنم حجم ادرارم کم شد ، و البته بگم یک هفته زودتر از وقت موعود پریود شدم و دیروز اولین روزم بود شب متاسفانه خود ارضایی کردم وقتی رفتم دستشویی کاملا حس کردم انگار کل ناحیه تناسلیم بسته شده، انگار خودم متوجه شده بودم که ادرارم نمیاد ، ادرام در حد چند قطره اومد و خون قاعدگیم هم نیومد ، اومدم کمی اب خوردم باز نیم ساعت بعد دستشوییم گرفت باز همون حالت ، اما شب خوابیدم دم دمای صبح رفتم دستشویی ادرارم اومد البته یکم با تاخیر کوتاه و با همون حجم کم عادی مثل چند روز گذشته ، اما صبح که رفتم دستشویی ادرارم راحت اومد اما خب کلا حجمش کم شده و خیلی صاف میریزه دقیقا شبیه ریختن خون پریود ، اما نگرانیم اینجاست که توی این چهار پنج بار اخر که دستشویی رفتم ، دوبار ادرارم با خون اومد ، لحظه اول قرمز و کم کم خونش کمتر اما کاملا خون مشاهده میشد ، خواستم بپرسم این از قاعدگیمه؟ آخه ناحیه قاعدگی با ادرار باهم فرق داره چطور ممکنه دوسه بار این خون انقدر با ادرار ترکیب بشه طوریکه انگار ادرارت کاملا خونه؟ آیا این ادرار با فشار کم میتونه باعث قاطی شدنش با خون قاعدگی باشه اونهم با تکرار؟ البته دوبار که رفتم ادرارم عادی بود ، خواستم باتوجه به توضیحاتم راهنمایی بفرمایید گه علت حجم کم ادرارم بعد از چند روز تکرر ادرار چیه؟ سوال دوم آیا این خون در ادرار که چندبار پیش اومده و زیادم هست میتونه از قاطی شدنش با فاعدگی باشه؟ سوال سوم اونشب که خود ارضایی کردم بعدش ادرارم قطره ای اومد، علتش چی بود و اینکه بعد چندساعت ادرارم اومد باز میتونه مشکل باشه؟ بابت پرحرفیم شرمنده در حال حاضر وضعیت مالی خوبی ندارم که پول ویزیت بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نرگس چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.رنگ ادرارم دوروزه که قهوه ای شده سوزش ودردهم ندارم فقط رنگش قهوه ایه علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی.
  من بعضی وقتها احساس سردی در آلتم میکنم میخواستم لطفا علتشو واسم بفرماین. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 19 سال دارم و حدود 5 سال خودارضایی میکردم الان نزدیک یک سال است این بیماری را بطور کامل ترک کرده ام اما مقداری تکرر ادرار دارم مقدارش کم است و مشکلی ایجاد نمیکند اما چون نماز میخوانم در این مورد برایم مشکل ایجاد میکند لطفا بگویید که چطور تکرر ادرار ام به پایان برسد و تمام شود؛سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر زیبا دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.دختری هستم سن 34 سال. دوماه هست که ازدواج کردم. چندوقتی هست که موقع ادرار، ادرارم مستقیم نیست و کج به بیرون ریخته میشود و گاهی بعداز تخلیه، احساس ادرار دارم باز. و ظاهرا خوب تخلیه نمیشم. این چند وقته استرسم زیاد بود بخاطر ازدواجم و بقول معروف هول و وَلا داشتم زیاد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر گلثوم چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من 6 ساله که سالی 2 الی 3 بار سوزش ادرار میگیرم و به شدت اذیت میشم که مجبور میشم هر دقیقه برم دستشویی.تو این مدت خیلی رفتم دکتر(دکتر زنان) ناگفته نماند از دمنوش هم استفاده میکنم در اون موقع و نتیجه ای نگرفتم و الان 4 روزه دوباره سوزش گرفتم که هرکاری کردم خوب نشدم و دردمثانه امونمو بریده توروخدا بگید چیکار کنم که برای همیشه از این درد خلاص شم.خییییلی ممنون درضمن 6 ساله ازدواج کردم و از ماه اول ازدواجم سوزشم شروع شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..خواهری دارم تازه پیوند کلیه کرده ولی متاسفانه ادرارش کامل تخلیه نمیشه پزشکامیگن بخاطر مشکل عصبای مثانه اس باید سند بزنه خواستم بپرسم خارج از کشور جایی برای درمانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان ندارد
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی هستم با سن 76 سال. سال ها پیش جهت بی اختیاری ادراری و دفع فوری ادرار به جنابعالی مراجعه نموده و بعد از نوار مثانه جنابعالی تشخیص دادید که مثانه لرزش داره و قابل جراحی نیست و ورزش کگل و قرص دتروسیتول را تجویز کردید که دیگر قرص تاثیر گذار نبوده و باعث اذیت و مشکلات اجتماعی ایجاد کرده آیا میتوان از قرص میرابگرون یا هر داروی دیگری استفاده کرد ؟ در صورت امکان مصرف آیا تداخل دارویی با این داروها دارد یا خیر؟ سپاس گزارم (داروهایی که به علت لرزش عصبی استفاده می شود شامل پرانول - آملوپرس پنج دهم - آسپرین - آلپرازولام)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   راه دیگر تزریق بوتاکس است که ان هم مسکلات خود را دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر