علت وجود خون در ادرار چیست؟

یکی از مواردی که همیشه باعث استرس و اضطراب و نگرانی بیمار می شود مشاهده خون در ادرار می باشد. دکتر کرمی درباره علل وجود خون در ادرار و نحوه درمان آن صحبت می کند.

از نظر علائم بالینی وجود خون در ادرار به دو صورت می تواند تشخیص داده شود.

1- خونریزی میکروسکوپی

به عنوان مثال فردی برای چکاب خود به دکتر مراجعه و درخواست آزمایش کامل خون و ادرار می کند و در بررسی آزمایش ادرار وجود خون در ادرار تشخیص داده می شود.

2- به صورت ماکروسکوپی

همان مشاهده خون در ادرار با چشم است. در این موقع بیمار در هنگام تخلیه مثانه خود متوجه تغییر رنگ ادرار و وجود خون در ادرار می شود. این خون ممکن است کاملاً خون شفاف یا دفع لخته های متعدد خون باشد که فرد را شدیداً نگران می کند.

علت وجود لخته خون در ادرار

چه عواملی باعث خونریزی در ادرار می شود؟

موارد زیر باعث خونریزی ادراری می شوند که به شرح آنها می پردازیم:

1- عفونت ادراری

هر گونه التهاب و تورم چه با منشأ ویروسی و چه با منشأ باکتری می تواند باعث خونیریزی در ادرار شود و نکته مهم این است که وقتی خونریزی ادراری به علت التهاب و تورم مجرا و مثانه و کلیه باشد علائم دیگر از قبیل سوزش شدید ادرار، درد، تکرر ادرار و گهگاهی تب نیز به همراه دفع خون دیده می شود.

وقتی فرد آزمایش ادرار می دهد علاوه بر سلول های خونی سلولهای التهابی و باکتری نیز در ادرار وجود دارد این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک و مصرف مایعات فراوان سریعاً بهبودی پیدا می کند. از نمونه عفونت ویروسی که باعث التهاب شدید و خونریزی شدید از مثانه می شود می توان به آدنوویروس اشاره کرد که فرد ناگهانی دچار خونریزی شدید از مثانه می شود و علیرغم خونریزی شدید بیماری خودبخود کنترل می گردد.

 

 

2- وجود خون به علت تومور یا سرطان

یکی از شایعترین علت خونریزی ادراری، سرطان های دستگاه ادراری مخصوصاً سرطان مثانه است ولی در سرطان لوله حالب و کلیه ها نیز خون در ادرار دیده می شود. شایعترین منشأ خون در ادرار در زمینه سرطان مثانه می باشد. کسانی که سیگار، قلیان و انواع دودها را استفاده می کنند، چندین برابر سرطان مثانه در اینها بالاست.

هر فرد سیگاری و آشنا با دخانیات که با خونریزی ادراری مراجعه می کند، باید حتماً از نظر سرطان مثانه بررسی شود. سابقه شیمی درمانی مخصوصاً با سیکلوفسفامید و رادیوتراپی لگن نیز از عوامل مستعد کننده سرطان مثانه و خونریزی می باشند. وجود سوند مثانه دراز مدت و عفونت های مزمن تحریک کننده و سنگ مثانه درمان نشده می توانند از علل ایجاد کننده سرطان مثانه و خونریزی باشند.

3- وجود خون به علت سنگ کلیه، حالب و مثانه

یکی از علل شایع خونریزی ادراری وجود سنگ در سیستم ادراری اعم از سنگ کلیه ها، مثانه و حالب می باشد. حرکت سنگ و تحریک موضعی آن باعث التهاب مخاط مثانه و مجرا و کلیه شده و باعث ایجاد خونریزی در ادرار می شود که با درمان سنگ خونریزی نیز از بین خواهد رفت.

سنگ های کلیه

4- خونریزی به علت الهتاب مزمن

از قبیل ورم مزمن مجرای پروستات و ورم مزمن مثانه و یا ابتلا به بیماری های گرانولوماتوز از قبیل سل و سیستوزومیازیش می توانند باعث خونریزی ادرار شوند.

5- اختلالات خونریزی

ناهنجاری های انعقاد خون که معمولا وراثتی هستند (مانند هموفیلی) می توانند سبب پدیدار شدن خون در ادرار شوند و معمولا بدون درد می باشند. تنها تعداد کمی از بیماران به پدیدار شدن خون در ادرار در اثر اختلالات انعقادی مبتلا می شوند اما از آنجایی که ممکن است این خونریزی در جایی دیگری رخ داده و معمولا با درمان قابل پیشگیری می باشد، شناسایی این بیماران اهمیت دارد. بیمارانی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند نیز می توانند به هماچوری مبتلا شوند. این نشانه ای جهت بازبینی فوری میزان دوز داروی مصرفی می باشد.

6- بیماری کم خونی داسی شکل

این بیماری ارثی بوده و در بریتانیا عمدتا در جمعیت های آفریقایی و آفریقاییان کارائیبی وجود دارد. این بیماری سبب حملات درد و کم خونی شده و معمولا در دوران کودکی شروع می شوند. به همین دلیل، اغلب قبل از رخداد عوارض کلیوی این بیماری تشخیص داده می شود. از آنجایی که خون در ادرار ناشی از کم خونی داسی شکل عوامل مختلفی دارد، این عارضه باید بررسی شود. به دلیل اینکه تصویر برداری با ماده حاجب می تواند در این بیماران سبب به وجود آمدن یک وضعیت بحرانی شود، بهتر است این کار صورت نگیرد.

7- وجود انسداد در مسیر اداری

به علت بزرگی پروستات و تنگی مجرا که باعث زور زدن هنگام تخلیه ادرار می شوند از علل خون در ادرار هستند.

8- ناهنجاریهای مادرزادی

از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه یا UPJO، دیورتیکول های مثانه و مجرا از علل خونریزی در مثانه هستند.

دلایل وجود خون در ادرار

9- مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون

رقیق شدن بیش از حد خون باعث خونریزی در همه جای بدن از جمله خونریزی ادراری می شوند از این داروها می توان به آسپرین، پلاویکس، وارفارین، دپیریدامول اشاره کرد که با تنظیم دوز دارو خونریزی قطع خواد شد.

10- خونریزی از ادرار با علت ناشناخته

در مواقع بسیاری بیمارانی را می بینیم که علیرغم خون در ادرار در بررسی های انجام شده هیچکدام از عوامل ذکر شده را پیدا نمی کنیم. به این نوع خونریزی اسانسیل یا خونریزی بدون علت خاص ذکر می شود که به بیمار توصیه می کنیم که نگران خونریزی نباشد و با مصرف مایعات زیاد و دوری از انجام فعالیت های سنگین ورزشی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

✅ علت وجود خون در ادرار زنان

گاهی اوقات افراد، خون ناشی از دوران قاعدگی یا تحرکات روده ای را با این بیماری اشتباه می گیرند، بنابراین باید مطمئن شد که این خون از ادرار می آید. در صورتی که خون در ادرار با دیگر علائمی مانند درد شدید پهلو یا کمر، تب یا ناتوانی در ادرار همراه باشد آن وضعیت جدی است.

در این موارد، فرد باید فورا به بخش فوریت های پزشکی مراجعه نماید. بسته به علت وجود خون در ادرار پزشک ممکن است جهت درمان عفونت یا توقف خونریزی برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز کند. همچنین، ممکن است پزشک هیچ دارویی تجویز نکند. در حالی که ممکن است زنان به دیدن خون ماهانه عادت داشته باشند اما وجود خون در ادرار می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

اگر خون در ادرار ما مشاهده شد، چه کار کنیم؟

اصلاً نگران نباشید با مراجعه به دکتر پس از شرح حال و معاینه توسط دکتر آزمایش های زیر جهت تشخیص توسط دکترتان درخواست خواهد شد:

1- آزمایش ساده ادرار و کشت ادرار

2- آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت جهت بررسی علت خوش خیم و یا سرطانی خون در ادرار

3- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کاملاً پر و خالی

4- اگر بررسی های فوق به نتیجه نرساند، انجام عکس رنگی با تزریق ماده حاجب از قبیل IVP و سی تی اسکن درخواست خواهد شد.

5- با توجه به شایعترین محل خونریزی که از مثانه است سیستوسکوپی بررسی تشخیصی مهم دیگر می باشد.

 

درمان خونریزی ادراری

با تشخیص و درمان علت های زمینه ای ذکر شده خونریزی از ادرار حذف می شود.

و اما توصیه های اینجانب

1- وجود خون در ادرار را همیشه جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه نمایید چه میکروسکوپی باشد و چه خون قابل مشاهده

2- هیچ ارتباطی بین شدت خونریزی و شدت خطرناکی علت آن وجود ندارد به عنوان مثال یک تومور ممکن است باعث خونریزی میکروسکوپی شود در حالیکه عفونت ادراری ساده باعث دفع زیاد خون گردد پس وجود خون در ادرار مهم است نه شدت و اندازه آن

3- جهت جلوگیری از خونریزی ادراری و سرطان مثانه وکلیه از مصرف انواع دخانیات سیگار، قلیان و … شدیداً اجتناب نمایید.

4- با مراجعه به دکتر هر چه سریعتر جهت درمان قطعی علت های خونریزی دهنده ادراری اقدام نمایید.

5- در طول روز نمک کم و آب فراوان میل کنید.

6- ادرارتان را به رنگ رقیق و شبیه به آب نگاه دارید.

7- در صورت مشاهده خون در ادرار جهت نوبت دهی با شماره  02122642744 تماس بگیرید.

 دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۰ روز پیش عمل tulشدم که Djگذاشته شده بود به علت بسته بودن حالب وبعد از ۱۲ روز Djرو برداشتن ولی بعد از ۵ روز هنوزخون زیاد در ادرار دارم همراه با لخته های خون با توجه به مصرف مایعات زیاد ولی هنوز ادامه داره لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   به مركز عمل مراجعه نماييد
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام ...اینجانب جوان ۲۵ساله مدت حدود شش سال است مخصوصا درفصول سرد سال بعداز ادرار چند قطره خون می آید وهیچ علائم دیگری نداشته ام ولی مدتی که خیلی حساس شده ام درد درناحیه دوکلیه موقع زیاد سرپا ایستادن میکنم...در ضمن بنده اضافه وزن زیاد وعادت های غلطی چون کم آب خوردن ونگه داشتن ادرار و...هستم ودرطول شبانه روز در بهترین حالت بیشتر از چهار بار تخلی و دستشویی نمی روم .....واقعا میترسم چیز خاصی باشه ....آخرین کلام اینکه بسیار تلقین در بنده اثر میگذاره و....ممنون میشم اگر جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   ازمايش ادرار وسونو بدهيد
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  احساس احتباس ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر كرمي
  من به راحتي تحريك ميشم و معمولا نعوظ طولاني مدت دارم.
  بعد از نعوظ زير شكم و بالاي آلت تناسليم به شدت دچار درد ميشه.
  لطفا راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند روز سوزش ادرار تکرر ادرار درد هردو پهلو درد
  بعداز ادرار
  درد سوزش سر حالت تناسلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 11 ماه پیش)
   ازمايش ادرار وسونو
  2. تصویر کاربر جعفر پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   سنو کلیه ها نرمال
   مثانه ضخامت جدار افزایش یافته
   ازمایش ادرار sp 1.001 تمیز ph 7
   اقای دکتر روز ی ساعت ی ساعت ادرار دارم شب دو یا سه مرتبه بیدار میشم تنگی مجرا دارم مثانه درد میکنه مقدار باقی مانده ادرار در سنو 8cc بود بعد از ادرار الت درد و نوک الت سوزش خارش دارد چه دارویی مصرف کنم خوب شم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   ازمایش وسونو کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجیدسلمانی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  *حدود11سال میشه ک من مبتلاهستم ب تکررادرار،خودرارضایی زیادمیکردم ازسال 84 حتی چن بارتوی روز،ی رابطه مقعدی هم حدود11سال پیش داشتم وتکررادرارم چن وقت بعدازین خودارضاییهاشروع شد لحظه ارگاسم ی بخشی ازمنی ک خارج میشدازمجراناخودآگاه خودم جلوی تخلیه کامل رومیگرفتم و این ب دفعات زیاداتفاق می افتادتااینکه این مشکلوپیداکردم،الانم بعدازارگاسم شدن احساس داشتن ادرار روبیشتردارم

  موردبعداینکه رابطه مستقیم وجودداره بین احساس شدیدتکررادرارمن بااجابت مزاج ب این معنی ک وقتی مدفوع رودفع میکنم ب دلیل فشاری ک میادب روده ومقعدبعدازدفع این احساس ادرارب مراتب شدیدتروآزاردهنده تره وزمانیکه سعی میکنم ک مقاومت کنم دربرابرتخلیه ادرار دربیشترمواقع نیازب اجابت مزاج پیدامیکنم.مشکل یبوست وروده تحریک پذیرهم دارم

  *خوردن بعضی ازمیوه هامثل پرتقال،نارنگی،کیوی،خربزه،طالبی

  *خوردن آش وسوپ،نوشابه،چای،ماست ودوغ بشدت این تکرر ادرارو بیشتروحادترمیکنه ب گونه ای ک شب 3مرتبه من بیرون روی دارم خصوصاچای وآش

  *موردبعدی اینکه ی وقتایی احساس نیازم ب تخلیه ادراربامیزان خروجی ادرارم همخونی نداره وگاهی این همخونیه وجودداره

  اضافه کنم ک بنده ب هیچ عنوان مشکل بی اختیاری ادرارندارم واینکه چ موقع احساس نیازب ادراروچ بعدازتخلیه ادراردرنواحی پهلوهااحساس فشارمیکنم ک توصیفش سخته درواقع ی احساسی شبیه ب احساس نفق،نتایج سونوگرافی وآزمایشاتمم نرمال بوده،داروهایی ک برام تجویزشده شامل ترازوسین،کلومیپرامین10،لگزوپرام،ویسول5،یوریناسین،اوکسی بوتینین واوفلوکساسین،اسپری دسموپرسین،باکلوفن،ی قطره کاهش حجم ادرارویه آمپول هم برای عفونت بوده ک برای سوزاک هم تجویزمیشه ک هیچکدوم اثری نداشته توبهبودبیماریم،جناب دکترشمارابجان زهرای فاطمه کمکم کنیدازکاروزندگیم افتادم دارم داغون میشم،سوال دوم اینکه پارسال بخاطرریزش موحدود3یا4ماه فیناستراید1میل مصرف کردم ولی بخاطرکم شدن حجم منی کنارگذاشتم،قبلش حجم وجهش منی خیلی خوب بودالان باوجودیکسال واندی ک ازآخرین مصرفم گذشته حجم وجهش اسپرمم عین سابق نشده،جناب دکترشمارابخداکمکم کنید جناب دکتربهبودی کامل روبدست میارم؟وچقدطول میکشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   بابد تست ارودینامیک بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر نادعلی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر فرزند پسر 9 ساله ای دارم که هرگاه تحرک زیاد یا دوچرخه سواری می کند بعد از ادرار در لباس زیر لکه های زرد رنگ و یا به ندرت خونی مشاهده می شد و در آزمایش خون هم ادرار فاقد خون بود، فقط در سونوگرافی فولنس خفیف کلیه چپ مشهود بوده است. در مشهد به دکتر متخصص مراجعه کردیم گفتند تنگی مجرا می باشد و با یک عمل کوچک در خرداد ماه تنگی رو برطرف کردند تا اول مهر مشکلی نداشته ولی متاسفانه دوباره همان مشکل مشاهده می شود. لطف بفرمایید علت و راه درمان را ذکر فرمایید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر چکاب سالم است کهم نیست
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،آیا اگر پدر بنده سنگ کلیه دارند من نیز مستعد دچار شدن به این بیماری می باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نه ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از ادرار بازهم احساس ادرار با سوزشی بسیار خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   ازمايش وكشت ادرار دهيد اينستاگرام من را كه حاوي بيش از ١٥٠٠ كليپ اموزشي است فالو كنيدdrkarami
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام الان نزدیک دو ماه است که سوزش ادرار بدون عفونت دارم و چون اروپا زندگی میکنم از هفت خان رستم برای رسیدن به متخصص باید بگذرم آزمایش ادرار منفی هست ولی سوزش ادرار باقی. سونوگرافی و آزمایش خون هم نرمال بود علت چیست راه درمان چیست باسپاس از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   اب زياد هر ٢ ساعت يك ليوان ومصرف قرص vesicare بعد از صبحانه يك عدد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر