علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده 27 سال دارم.
  سه ماهی میشه که بعضی اوقات مشکل اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی دارم. بعضی اوقات نرمال هستم در نعوظ ولی بعضی وقتها اختلال نعوظ دارم و میل جنسی کم هست.
  خودم فکر میکنم بعلت کاهش هورمون تستسترون هستش.
  چون بعضی از علائم کاهش هورمون تستسترون رو دارم.
  و برای اینکه مطمئن بشم برای تست تستسترون باید اول خدمت شما مراجعه کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   چون بعضی موقع است پس جسمی نیست وبیته به حالتهای روحی وروانی میباشد ورزش ونشاط کمک کننده است
 • تصویر کاربر مهدي پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دكتر
  بنده 36 ساله هستم از لحاظ نعوظ مشكلي ندارم ولي ميل جنسي ام كم شده در هفته توانايي بيش از دوبار ندارم قند خون ناشتام در چند بار كه گرفته ام 102،108و 98 بوده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   به قند ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر Nima یکشنبه ۹ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. جناب دکتر یه بار خدمتتون رسیدم برای ناتوانی جنسی نغوذ . یه قرص معرفی کردین زیاد تاثیری نداشت. البته خودم فکر میکنم پوست زیره بیضه هست. میخاستم خواهش کنم یه وقت بدین برای ادرس خیابان شریعتی خدمتتون برسم .. ممنون میشم. ❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر nima جمعه ۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من از مراجعينتون هستم
  كنار لبم برجستگى هست
  ميخاستم ببينم زگيل
  ممنون
  عكس ارسال شد
  1. تصویر کاربر nima جمعه ۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   o
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   زگیل نیست مطمین باش
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  بنده شهرستان هستم و چند روز پیش این سوال رو طی پرسش شماره 1280 از شما پرسیدم ( شش ماهی است که عروسی کردم روی آلتم یه دونه زگیل سیاه رنگ داشتم که کرایو کردم که طبق گقته دکترم از بین رفت ولی سر آلتم جوش های کوچکی هست که نتونستن تشخیص بدن دقیقا چیه ، اونها رو هم کرایو کردن ولی نه تنها از بین نرفتن زیاد هم شدن لطفا راهنماییم کنین ضمنا از کجا میتونم نوع زگیلم رو بدونم . ممنون ) برای نمونه برداری رفتم ولی دکتر بهم گفت الان زگیل فعال ندارم و نمیشه نمونه برداری کرد الان باید چکار کنم . برای خانمم واکسن و پاپ اسمیر بزنم یا خیر . لظفا راهنماییم کنین . خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   فعلا کاری نمیتوان کرد
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   باید ازمایش هورمونی بدهید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام تو رو خدا جواب بدید دارم از نگرانی میمیرم بنده یه سال پیش مشکل التهاب پروستات پیدا کردم یه دکتری بهم پروترال داد تا یه ماه خوردم نعوظم کم شد و میل جنسیم کاهش پیدا کرد رفتم پیش یه دکتر دیگه دارو روقطع کرد الان علائم پروستاتیم قطع شده اما نعوظم خیلی کمه و میل جنسیم صفره من چیکار کنم اینم بگم مطمئنم از نظر ویتامینی کل بدنم کمه اما تورو خدا کمکم کنید خواهش میکنم ازتون
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   آقای دکتر اینم بگم من فقط ۲۱ سالمه چند سال هم خودارضایی شدید داشتم ولی دو ماه هست که ترک کردم تو رو خدا کمکم کنید انگار میل جنسیم صفره خواهش میکنم😔
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   آقای دکتر اینم بگم من ۲۱ سالمه چندین سال خود ارضایی شدید داشتم ۱ ماه هست که تو ترکم تو رو خدا کمک کنید آقای دکتر خیلی نگرانم من سنی دارم قصد ازدواج دارم خواهش میکنم کمکم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   خیلی ممنون از پاسختون آقای دکتر . انشالله همیشه سلامت باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سپاس
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز آلت من کج مایل به چپ میباشد و دچار اختلال نعوظ دارم و حتی اگه نعوظ کند زود میخوابد و شل میباشد و در هنگام نعوظ آب از مجراش خارج میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بیماری ناتوانی جنسی دارم کمترین زمان برای بهبودی به نظر جنابعالی چی هست 2 ساله مشکل رو دارم متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من موقع ارضا شدن الان ۳ماهی میشه که وقتی ارضا میشم منی کم ازم خارج میشه وقتی ب پهلو میخوابم انزال خشک میشه و ایستاده هستم انزال با چند قطره انجام میشه قرص ضد افسردگی سرترالین و ریسپریدون هم مصرف میکنم مدت ۱سال ایا این عوارض قرص یا اینکه عقیم شدم خیلی نگرانم ایا خوب میشم یا باید جراحی انجام بشه تورو خدا راهنمایی کنید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   نگران نباش شم دارید ازمایش دهید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر