جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نارسائی یا کم کاری کلیه و کابوس ترس از دیالیز

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

شاید در خانواده و فامیل شما کسانی بوده اند که کلیه هایشان از کار افتاده و به همین دلیل مجبورند دیالیز بکنند. امروزه یکی از عمده نگرانی های مراجعه کنندگان به مطب اینجانب کسانی هستند که از سلامتی کلیه و احتمال کشیده شدن کارشان به دیالیز شدیداً نگران هستند.

در راستای رفع این نگرانی ها و شعار پیشگیری بهتر از درمان است در اینجا مطالبی سلسله وار در رابطه با بیماریهای کلیه را به زبانی ساده بیان می کنم و امیدوارم با آشنائی با آنها و رعایت موارد ایمنی همیشه کلیه های سالمی داشته باشید.

نقش طبیعی کلیه در بدن ما چیست؟

هر فردی 2 تا کلیه دارد که در پشت و پهلو و زیر دنده ها قرار دارند و نقش عمده آنها تمیز کردن و دیالیز کردن خون از مواد زاید که بدن نیازی به آنها ندارد می باشد و اگر این مواد به صورت ترشح ادرار از بدن خارج نشوند باعث به خطر افتادن سلامتی کلی بدن می گردند و علائمی را ایجاد می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم. دومین نقش کلیه تنظیم املاح بدن از جمله سدیم و پتاسیم می باشد. در صورت به هم خوردن این تنظیم و بالا رفتن k ممکن است بلافاصله قلب ما از کار بیافتد.

تنبلی کلیه

نارسا شدن و یا کم کاری کلیه ها یعنی چه؟

اگر به علتی کلیه های ما کم کار شوند قادر به تصفیه و یا دیالیز طبیعی خون ما نشوند باعث تجمع مواد سمی در خون و به هم خوردن تنظیم املاح بدن ما می شوند. در حالت طبیعی در داخل کلیه میلیون ها واحد سلول های تصفیه کننده خون به نام نفرون قرار دارند که در نارسائی کلیه نفرون ها خون را تصفیه نمی کنند.

دو نوع نارسائی کلیه و یا کم کاری کلیه داریم:

1- نوع نارسائی کلیه حاد

که ناگهانی به علت هائی که ذکر خواهم کرد، کلیه ها به صورت ناگهانی کار نمی کنند.

2- نوع نارسائی کلیه مزمن

که تدریجاً به علت بیماری زمینه ای موجود و عدم کنترل آنها توسط فرد همه اعضای بدن دچار مشکل تدریجی می شوند از جمله کلیه ها. در رأس این بیماری ها می توان به دیابت کنترل نشده، فشار خون کنترل نشده و برگشت ادراری از مثانه به کلیه ها در اطفال اشاره کرد.

چه عواملی باعث کم کاری و یا از کارافتادگی کلیه های می شوند؟

درمان کم کاری کلیه

این عوامل به دو قسمت تقسیم می شوند:

1- عوامل ایجاد کننده حاد یا ناگهانی

اغلب به دنبال جراحی و خونریزی زیاد حین و پس از عمل و یا ضربه و تصادف و خونریزی شدید که خون به کلیه ها نمی رسد و لذا سلول های تصفیه یا دیالیز کننده کلیه ها دچار شوک شدید می شوند و عملکردشان مختل می شود و یا فردی به علت اسهال شدید دچار کم شدن مایعات بدن و لذا کاهش خون رسانی به کلیه ها می شود و کلیه اش ناگهانی آسیب می بیند.

2- ورم حاد کلیه

دومین علت ناگهانی از کار افتادن کلیه ها، ابتلا ناگهانی به ورم حاد کلیه ها می باشد که اغلب به علت ابتلا به بیماری ویروسی و یا باکتری از قبیل التهاب گلو به علت باکتری استرپتوکوک و یا به دنبال عفونت پوستی شدید و درمان نشده به صورت ثانویه کلیه ها دچار تورم و کم کاری می شوند. بعضی از عوامل که باعث از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می شوند عبارتند از:

 • کسی که بیماری قند دارد و کنترل نشده و اغلب بالا باشد.
 • فشارخونی که خوب کنترل نشود و به کلیه ها تدریجاً آسیب می زند.
 • برگشت ادراری در بچه ها مخصوصاً دختر بچه ها که باعث آسیب و ازکارافتادگی کلیه های اطفال می شوند و امروزه شایعترین علت دیالیز و پیوند کلیه ها در اطفال می باشد.
 • بیماری های کیست ارثی یا Apck: که در آن به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و از بدو تولد به جای نسج گوشتی کلیه، کیست رشد می کند و باعث از کارافتادگی کلیه ها در سنین جوانی و میانسالی می شود.
 • سنگ های بزرگ کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب، امروزه جزء شایعترین علت های از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می باشد و در اینجا توصیه می کنم که اگر سنگ های شاخ گوزنی در کلیه شما است و یا اگر سنگی در لوله حالب دارید سریعاً به دکتر جراح کلیه مراجعه نمایید.
 • انسدادهایی در مسیر خروجی ادرار باعث ازکارافتادگی و کم کاری تدریجی کلیه ها می شوند. این انسدادها می توانند مادرزادی باشند از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه(UPJO) و تنگی محل اتصال حالب به مثانه (UVJo). در مثانه های عصبی پرفشار و یا اکتسابی باشد: از قبیل گیرافتادن سنگ در لوله حالب، انسداد مجرا به علت بزرگی پروستات و یا تنگی مجرا از علل شایع اکتسابی می باشند.

سنگ های کلیه

علائم و نشانه های کم کاری کلیه ها کدامند؟

بسته به شدت ازکارافتادگی کلیه ها فرد دچار علائمی می شود که عبارتند از ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ادم و ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. ممکن است در شروع نارسائی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

تشخیص نارسائی کلیه چگونه است؟

بهترین روش تشخیص نارسائی کلیه: اندازه گیری اوره خون، کراتینین، BUN و سدیم و پتاسیم می باشد. ضمناً دفع زیاد پروتئین نیز می تواند از علائم نارسا شدن کلیه ها باشد. سونوگرافی نیز بسیار کمک کننده می باشد. در مواردی که علت اصلی نارسا شدن کلیه مشخص نیست، نمونه برداری از کلیه ها با سونوگرافی علت نارسائی کلیه را مشخص می کند.

اگر مبتلا به نارسائی کلیه شدیم چه باید کنیم؟

اولین اقدام شما مراجعه به دکتر می باشد که دکتر شما درخواست آزمایش خون وادرار و سونوگرافی از کلیه ها را خواهد کرد و براساس آنها تصمیم گیری های زیر اتخاذ خواهد شد:

 • اگر علت زمینه ای مشخص باشد باید بلافاصله آنها را درمان کرد به عنوان مثال اگر تنگی و مانعی در مسیر خروج ادرار وجود دارد باید بلافاصله با گذاشتن استنت و یا سوند به خروج ادرار و مواد سمی کمک کنیم. اگر برگشت ادراری وجود دارد باید درمان شود. دیابت و فشارخون کنترل شوند.
 • اگر علتی برای نارسائی کلیه کشف نشود باید از کلیه ها نمونه برداری کرد تا درمان صحیح بلافاصله شروع شود.
 • اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر 2 می باشد نگران نباشید چرا که با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذائی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذائی است مشکل شما کنترل و درمان خواهدشد.

کراتین خون

 • اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای 6-5 و اوره بالا باشدو علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد دو مسیر در مقابل شما قرار دارد:

باید به دکتر جراح مراجعه کنید تا شانت و یا فیستول عروقی از شما آماده کند که از آن هفته ای 2 الی 3 بار برای انجام دیالیز استفاده کنید. از انجام دیالیز نترسید چون در این شرایط سلامتی شما وابسته به انجام دیالیز می باشد. اگر به تعداد کافی و به موقع انجام ندهید دچار کم خونی ، ضعف و بی حالی، افسردگی و افت شدید بدنی خواهید شد. لذا من توصیه می کنم به موقع اقدام به انجام دیالیز کنید و در این فاصله به دنبال فردی که گروه خون آن به شما می خورد (ترجیحاً از فامیل و آشنا) بگردید تا برای رها شدن از دیالیز پیوند کلیه انجام دهید.

پیوند کلیه امروزه برای کسانی که کلیه هایشان ازکارافتاده است یکی از بهترین اقدامات درمانی انجام پیوند کلیه است. برای انجام پیوند کلیه ابتدا باید فردی که سازگاری نسجی با شما دارد را پیدا کنید و پس از انجام آزمایشات و بررسی دقیق در صورت سازگاری نسجی یکی از کلیه های فرد دهنده را دکتر جراح کلیه به شما پیوند می زند و لذا با عملکرد درست این کلیه، شما دیگر نیازی به انجام دیالیز نخواهید داشت.

درمان های نارسایی حاد کلیوی چیست؟

درمان فرد به علت نارسایی حاد کلیوی بستگی خواهد داشت. هدف درمان بازگرداندن عملکرد عادی کلیه است. در حین بهبودی کلیه ها، جلوگیری از تجمع مایعات و مواد زائد در بدن ضروری است. در اغلب موارد، یک متخصص کلیه که نفرولوژیست نامیده می شود وضعیت فرد را ارزیابی می کند.

1- رژیم غذایی

پزشک رژیم غذایی و مقدار مصرف مایعات را برای بیمار محدود خواهد کرد. این کار تجمع سمومی را کاهش می دهد که کلیه ها به صورت معمول دفع می کنند. معمولا داشتن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و دارای مقادیر کم از پروتئین، نمک و پتاسیم توصیه می شود.

با مصرف غذاهای مفید برای اوره و کراتین میتوانید کلیه های سالم تری داشته باشید.

2- دارو ها

پزشک می تواند جهت درمان یا پیشگیری از بروز همزمان هر گونه عفونت، دارو های آنتی بیوتیک تجویز کند. دارو های مدر یا ادرار آور جهت دفع مایعات به کلیه ها کمک می کنند. کلسیم و انسولین می توانند به فرد در پیشگیری از افزایش بیش از حد و خطرناک میزان پتاسیم در خون کمک کنند.

انسولین خون

هیچ داروی مخصوصی برای نارسایی مزمن کلیوی وجود ندارد اما برخی دارو ها می توانند به کنترل مشکلات به وجود آورنده و همچنین عوارض آن کمک کنند. احتمال دارد فرد جهت درمان و پیشگیری از مشکلات مختلفی که توسط نارسایی مزمن کلیوی ایجاد شده اند نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

3- دیالیز

ممکن است، فرد به دیالیز نیاز داشته باشد اما این نیاز همیشگی نبوده و به احتمال زیاد موقتی می باشد. دیالیز شامل هدایت کردن خون به خارج از بدن و به درون دستگاهی می شود که مواد زائد خون را تصفیه می کند. سپس خون تصفیه شده به درون بدن فرد باز می گردد. در صورتی که میزان پتاسیم در خون فرد به طرز خطرناکی بالا باشد، دیالیز می تواند جان او را نجات دهد.

در صورت ایجاد تغییرات در وضعیت ذهنی یا توقف دفع ادرار، دیالیز ضرورت می یابد. همچنین در صورت ابتلا به پریکاردیت یا التهاب قلب نیز ممکن است فرد به دیالیز نیاز داشته باشد. دیالیز می تواند به دفع محصولات زائد نیتروژن دار از بدن کمک کند.

در خاتمه توصیه های اینجانب برای اینکه کلیه هایی سالم داشته باشیم و کارمان به جاهایی مانند دیالیز نکشد:

1- هر دو ساعت یک لیوان آب میل کنید بهترین نوشیدنی آب است و سپس چای کم رنگ و مصرف میوه های آبدار

 درمان هیدرونفروز کلیه چیست

2- از پاشیدن بی رویه نمک به غذا اجتناب کنید

3- چکاب منظم را فراموش نکنید و با تشخیص به موقع بیمار های آسب رساننده به کلیه از قبیل دیابت، فشارخون، برگشت ادرار به کلیه، سنگ کلیه و وجود انسداد آنها را به موقع درمان کنید.

4- بازهم تأکید می کنم دیابت و فشار خونتان را کنترل کنید.

5- از مصرف غذاهای پرنمک و پر پروتئین به عنوان عادت اجتناب نمائید.

6- با بررسی دقیق قبل از ازدواج و در صورت سابقه خانوادگی بیماری کیستی کلیه در یکی از زوجین از ازدواج با چنین افرادی به علت انتقال نسل به نسل بیماری جلوگیری کنید.

7- در صورت مشاهده کوچکترین علائم و نشانه های نارسائی کلیه با پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

آیا با دیالیز کلیه برمیگردد؟

اگر بیمار به دلیل آسیب حاد کلیه (AKI) تحت دیالیز باشد، بهبودی امکان پذیر است و اغلب می توان دیالیز را متوقف کرد ولی اگر بیمار به دلیل بیماری مزمن کلیوی (CKD) دیالیز می شود، قطع آن می تواند منجر به مرگ یا بیماری شدید شود.

اگر دیالیز جواب ندهد چه می شود؟

بدون دیالیز، سموم در خون انباشته می شوند و باعث ایجاد وضعیتی به نام اورمی می شوند. بیمار هر دارویی را که برای مدیریت علائم اورمی و سایر شرایط پزشکی لازم باشد، دریافت می کند. بسته به سرعت تجمع سموم، مرگ شخص را معمولاً از چند روز تا چند هفته به دنبال دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (479 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  حدود 3سال است با خوش خیمی پروستات مزمن میسازم چند سال اخیر بیشتر اذیتم میکرد کلا کیفیت زنگیم ازم گرفته هفته پیش به ناگهان در جلسه ای با حمله شدیدتری از پروستاتیت مواجه شدم بطوری که یکجا احساس تمام مریضیهای روز را از تب و لرز و استخوان در گرفته تا احساس ادرار همراه با درد شدید سه روز که اصلا نمتونستم از ترس تب و لرز به پزشک مراجعه کنم در این حال هم میدونستم در قزوین که زندگی میکنیم با روش نوشتن دارو برای آن آشنا بودم طی مدت خونه بودم از پرازوسین . سیپروفلوکساسین و مسکن استفاده میکردم بعد از سه روز که آروم شدم رفتم دکتر ابتدا آزمایش خون و سونوگرافی راه گرفتن همون همون پروستاتیت نتبجه داد و کمی عفونت تو ادرار همون داروهای که خودم مصرف میکردم دکتر هم اونا را نوشته بود فقط بجای پروزاسین اومنیک0.4 نوشته بود. درد هنگام دفع ادار همون شدت درد را دارم . خواهش میکنم دکتر رهنمایم فرمایید چکار کنم از شر این درد و مریضی خلاص شوم آرزوی توفیق روز افزون و سلامتیتان را دارم
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   در متن سئوال ۳ سال درج شده ۳۰ سال صحیح است
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   ۵۹ سال هم سن ارم
  3. تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   ۸
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   این درد درمان ندارد داروی موجود فقط همینها است تنها درمان این مشکل عدم حساسیت به درد وبیخیالی است وبس
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با سلام .پدر من حدودا 70 سال دارند همراه با ناراحتی قلبی که سه استنت در قلبشون دارند با مشکل تکرر ادرار وپی اس ا 98 به دکتر مراجعه نمودند .پس از نمونه برداری درجه گلیسون5+4 بود ودر بن اسکن متاستاز استخوان دیده شد .در سی تی شکم ولگن مشکلی نبود .دکتر معالج برایشان ماهی یکبار امپول دیفرلین وپرتو درمانی تجویز نمودند .سوال من این است که با توجه به اینکه پدر سر حال هستن ودر داستخوان ندارند بایدپرتودرمانی شوند.واگر بشوند عوارض ان چیست .واینکه اگر پرتو نشوند وفقط هورمون درمانی شوند چه مشکلی پیش نیاد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   روش درمان همان است که فرمودین جراحی نمیخواهد هر دو ضروری است
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام .من 51 سال سن دارم .دراوایل یعنی آبان ماه سال قبل چند ماهی خیلی زیاد تکرر ادرار داشتم .شبها تا 2 یا3 باربیدار می شدم. داروهایی که استفاده کردم .تا چهارماه ترازوسین شبی نصف وقرص یا قطره پروستاتان وقرص اورتیدین که نسبت به قبلی بهتر بود. دوسه دوره انتی بیوتیک داکسی سیلین وسفییکسیم نیز مصرف کردم. با مصرف داروها گهگاه بهبود نسبی نیز پیدا کردم .ولی دراواخر ماه رمضان همین امسال دچار تب ولرزشدم وعفونت ادراری وpsa خونم نیز بالا رفت . این بارنیز با تجویز پزشک به مدت 12 هفته قرص افلاکساسین مصرف کردم که بعد از چند روز از مصرف انتی بیوتیک وقرص اورتیدین بهبود پیدا کردم طوری که کلاًدر24 ساعت حد اکثر 8 بارنیاز به ادرار کردن داشتم . ولی اخیراً وچند روز قبل از آزمایش آخرمجددا تکرر ادراردارم تقریبا هر دوساعت یک بار ؛ شبها نیز یک یا دوبار برای ادرارکردن بیدار می شوم .الان ودرحال حاضر دارو مصرف نمی کنم ، چه دستور می فرمایید؟ آیا حضورا خدمت برسم ؟
  درضمن ازقرص فیناستراید نیزتا کنون کلاًاستفاده نکردم.
  PSA تاریخ 28/9/95 2.12 حجم پروستات تاریخ 28/9/95 37 ml و pvr 24cc
  PSA تاریخ 6/1/96 1.90 حجم پروستات تاریخ 20/1/96 38 ml و pvr 14cc
  PSA تاریخ 3/4/96 10.80 مصادف با آخرماه رمضان (تب ولرز وعفونت شدید ادراری )
  PSA تاریخ 19/7/96 3.17 حجم پروستات تاریخ 18/7/96 39 ml و pvr 11cc
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر آرین شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده 19 سال سن دارم و دچار تکرر ادرار هستم و به عارضه خود ارضایی هم دچار بودم و احساس میکنم که سرطان پروستات گرفتم اقای دکتر نمیدونم چی به سرم میاد تکرر ادرار شک ندارم به از عوارض خودارضایی هسش آیا الان من سرطان پروستات دارم چکار کنم درمان شم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر هادي پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد 45 سال دارم حدود ٢٠ سال هست التهاب پروستات دارم بعد ادرار هم درد بيضه و هم سوزش دارم و بعد از دفع مني هم سوزش و هم درد قسمت زير بيضه و داخل مقعد درد ميكنه اكثر دارو مصرف كردم هيچ ننيجه نديدم الانم حدود 5 سال هست دكتر نرفتم يه نوع عادت شده واسم احساسم اينه همينجوري به دنيا اومدم خواستم ببينم درماني هست پيگيرش باشم ممنون از برنامه خوبتون موقع كه ازدواج كردم اشتباهم اين بود كه واسه جلوگيري جلو مني و ميگرفتم نميذاشتم مني بيرون بياد با اين روش ارضا ميشدم نذديك دو سه سال اين كارو ميكردم بعد تركش كردم الانم موقع نزديكي هيج لذتي نميبرم همش دردو سوزش يه مشكلي هم كه دارم موقع نشستن زياد يا رانندگي باسنم و كشاله ران داخل مقعدم خيلي درد ميكنه با موقع تخليه مني همين درد و احساس ميكنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   معمه مشكلات شما تلقينهاي روحي وعصبي است وبايد با روانكاو ٠٢١٨٨٢٠٩٢١٦ صحبت كنيد
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی
  با سلام/ اینجانب با 58 سال سن که پارسال بعد از ابتلا به عفونت شدید ادراری دارای PSA با رقم پنج و هشت دهم (5/8)طبق آزمایش در تاریخ 95/9/18 بودم در تاریخ 95/10/15 در مطب جنابعالی نمونه برداری پروستات شدم که نتیجه آزمایش نمونه برداری نرمال بود , حال و طبق دستور حضرتعالی در تاریخ 96/3/18 مجددا آزمایش PSA دادم که نتیجه آن پنج و سه دهم (5/3)شده که مراتب جهت اعلام دستور حضورتان ارسال می شود .تصویر نتیجه نمونه برداری و ازمایش جدید PSA پیوست شده اند./با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام خدارا شكر بالا نرفته ٣ ماه بعد تكرار PSA
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  درد خفیف سرآلت گاهی اوقات دارم همراه با احساس تخلیه ادرار تمامی آزمایشات کشت وسونو گرافی و خون همه داده ام همگی خوبه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   پس سالميد اهميت ندهيد
 • تصویر کاربر منصور سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام،
  اینجانب برای آخر خرداد ماه 96 وقت ویزیت گرفته ام. آیا تا آن تاریخ باید آزمایشی انجام دهم تا بررسی و معاینه دقیق تر باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   ازمايش كامل خون وسونوگرافي از كليه ومثانه وپروستات
 • تصویر کاربر رهام. سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. این علایم چیست. من چکار کنم که نتیجه بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   چه علايمي
 • تصویر کاربر دنیا یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  منظور از چسبندگی محل ختنه چیه ؟ پسرمو پنج روزه که ختنه کردم میخوام بدونم منظور از چسبندگی چیه که پیشگیری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   بايد دكترتان جوابگو باشد ولي ظاهرا نرمال است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل تناسلی و ازدواج چه ارتباطی با یکدیگر داند؟ایا کسی که زگیل تناسلی دارد میتواند ازدواج کند؟بله…
در این مقاله ما به بررسی ويروس اچ پی وی ۵۶ میپردازیم . همانطور که می دانید،…
در این مقاله سعی داریم غذاهای مناسب و مواد غذایی که برای پایین آوردن اوره و کراتین…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر