سنگ شاخ گوزنی کلیه یا قاتل بیرحم کلیه ها

وقتی نام شاخ گوزن مطرح می شود از نظر ذهنی با تجسم شاخ های گوزن، تعجب می کنیم چه ارتباطی می تواند با کلیه داشته باشد. سنگ شاخ گوزنی چگونه به وجود می‌آید؟

اگی نیم برش طولی از کلیه ها را ببینیم مثل شکل زیر، داخل کلیه از لگنچه و حفره هایی به نام کالیس تشکیل شده است که در صورت رسوب مواد تشکیل دهنده سنگ در داخل این حفره ها تشکیل می شود که به آن سنگ شاخ گوزنی می گوییم. چون مثل شاخ گوزن شاخه دار می باشد.

اگر این سنگ در همه حفره ها تشکیل شده باشد به آن سنگ شاخ گوزنی کامل و اگر در بعضی از حفره های کلیه باشد به آن سنگ شاخ گوزنی ناقص می گویند. مثل شکل زیر:

imagesml.

علت تشکیل این سنگ های به این بزرگی چیست؟

شایعترین علت تشکیل این سنگ ها به علت عفونت ادراری با یک نوع خاصی از باکتری ها به نام اوره آز هستند که باعث قلیایی شدن محیط ادراری شده و زمینه تشکیل این سنگ را که ترکیبی از منیزیم و آمونیوم و فسفات هستند، ایجاد می کند. وجود انسداد در مسیر کلیه ها و همچنین به علت بزرگ شدن تدریجی سنگ های درمان نشده کلیه که اجزاء اولیه آنها کلسیمی می باشند از علل ایجاد کننده سنگ های ادرار شاخ گوزنی هستند.

آیا سنگ های کوچک درمان نشده در کلیه ها می توانند با گذر زمان به شاخ گوزنی تبدیل شوند؟

بله، سنگ های کلسیمی کوچک درمان نشده می توانند به عنوان عامل زمینه ای برای ایجاد عفونت ادراری و در نهایت با گذر زمان تبدیل به سنگ شاخ گوزنی شوند. اغلب این سنگ ها در بیماران دارای بیماری های زمینه ای از قبیل انسداد مزمن و مادرزادی کلیه، مثانه های عصبی و آنهایی که از روده برای ترمیم مثانه حالب استفاده شده است، دیده می شود که صدبرابر در زنان شایعتر از مردان می باشد.

علامت و نشانه های سنگ به این بزرگی در کلیه ها چیست؟

بین اندازه سنگ و علامت ارتباط معکوس وجود دارد. یعنی هر چه اندازه سنگ کوچکتر علامت دار ترند به خاطر اینکه کاملاً متحرک هستند. نتیجه می گیریم در سنگ های بزرگ و شاخ گوزنی چون سنگ حرکت نمی کند و ثابت است علامت آن خیلی کم و در رابطه با عوارض آن می باشد. این سنگ ها را کلیه خراب کن می نامند چراکه باعث تخریب فعالیت کلیه شده و امروزه یکی از علل از کار افتادگی کلیه ها همین سنگ های شاخ گوزنی هستند.

از علائم دیگر سنگ شاخ گوزنی عفونت های کلیه مقاوم به درمان می باشد. چون باکتری ها به عنوان پناهگاه از این سنگ ها استفاده کرده و پشت سنگ مخفی می شوند و لذا با قطع آنتی بیوتیک بلافاصله عفونت عود می کند پس عفونت ادرار مقاوم به درمان و نارسائی و از کارافتادن کلیه ها و درد مبهم پهلو می تواند علامت و نشانه سنگ شاخ گوزنی کلیه ها باشد.

سنگ کلیه

روش تشخیص سنگ های شاخ گوزنی

به علت اندازه بزرگ و شاخ شاخ بودن سنگ ها تشخیص آنها با هر وسیله ای از قبیل سونوگرافی، عکس ساده و CT اسکن به سادگی مقدور است.

بهتر است قبل از درمان حتماً عملکرد کلیه ها نیز بررسی شوند چرا که در بعضی مواقع این کلیه ها خاموش هستند و کار نمی کنند و لذا بهتر است به جای درمان و خارج کردن سنگ کلیه را برداریم.

روش های درمانی سنگ های شاخ گوزنی کدامند؟

1- عمل جراحی باز

از قدیم بهترین درمان سنگ های شاخ گوزنی عمل جراحی باز است که در این روش با برش در پهلو و دسترسی به کلیه مبتلا با شکاف و قاچ کردن کلیه سنگ را خارج می کنیم.

2- روش لاپاراسکوپی

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی عمل های لاپاراسکوپی جایگزین عمل جراحی باز شده است که یکی از این موارد درمان سنگ های شاخ گوزنی می باشد که به جای عمل جراحی وشکاف بزرگ، سنگ شاخ گوزنی را از سوراخ باریک لاپاراسکوپی خارج می کنند.

حسن این روش عدم شکاف و درد کمتر و زمان برگشت سریع به کار و فعالیت های روزمره است. شرط انجام این عمل تسلط کامل جراح بر عمل های لاپاراسکوپی می باشد.

3- روش PCNL

در این روش نیز به جای شکاف بزرگ پهلو با ایجاد تونل پوست به کلیه و گشاد کردن مسیر با عبور دوربین به داخل کلیه سنگ را به روش آندوسکوپی مشاهده و با لیزر یا سنگ شکنی های دیگر خرد کرده و با پنس خارج می کنیم و محل ایجاد تونل پوستی را فقط یک بخیه می زنیم. به علت شاخه شاخه بودن سنگ ممکن است مجبور شویم از دو یا سه تونل پوستی جهت خارج کردن سنگ ها استفاده کنیم. مثل شکل زیر

 

IMG_0438IMG_0553IMG_0439
در صورت سنگ باقیمانده پس از آندوسکوپی می توان آن را با سنگ شکنی برون اندامی کاملاً درمان کرد. روش انجام این روش را در فیلم زیر می بینیم.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

4.3 (85%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود60سال سن دارم باسنومشخص شده که توکلیه چپم سنگهای متعددی هست وسنگ شاخ گوزنی هم مشخص است وکلیه راستم سایزش کوچکترشده درمان چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   با عكس بياييد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پس از درد در سمت چپ شکم و سوزش هنگام ادرار به پزشک مراجعه کرده و با انجام ‌سونوگرافی داروهای سیتون، تاموسین و هیوتکس تجویز کردن.بعد از دو روز مصرف درد ندارم اما هنگام روزه گرفتن موقع ادرار سوزش احساس میکنم.آیا میتوانم روزه بگیرم؟و برای پیشگیری آیا میتوان داروهایی مثل سنکل را همیشه مصرف کنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای ازمایش تستسترون دو گزینه وجو دداره یکی free testeron ویکی هم بصورت معمولی تفاوت این دو نوع در چه چیزی هست وبرای چه مواردی استفاده میشوند ؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   مجموع هر ٢ مهم هستند
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دكتر كرمي
  روزتون بخير
  اقا من جند وقت هست ك دارم تحقيق ميكنم بروي سنك توالت هاي طبي ك تو بازار هست
  قسمتي ك با روش قرار ميكيره صاف نيست و شيبدار هستن
  از قسمت عقب ب جلو
  ميكن ك فشار كمتري رو با و زانو داره و هيج كاتالوك يا اطلاعات جامعي ندارن ك بدن
  ميشه خواهش كنم شما كمكم كنيدّ
  كه ايا از لحاظ دفع مدفوع و ادرار هم اين نوع سنك طبي ها كمك حال هست يا مضر هستن
  اكر نياز هست حضوري برسم خدمتتون براي جواب و اكر نياز هست عكس اين سنك توالت هارو براتون ارسال كنم.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 3 سال پیش)
   من شرمنده سرم شلوغ بیماران هستند موفق باشید
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دختری 3 ساله دارم-توی 4 ماهگی بعد از عفونت ادراری مختصصای زاهدان تشخیص بر رفلکس گذاشتن - بعد از عکس هسته ایی و vcug گرید 4 به راست و گرید 3 به چپ گذاشتند-و تجویز آنتی بیوتیک تا الان - و هر سه ماه انتی بیوتیکش عوض میشه-تا الان عفونت ادراری فقط یکبار گرفته-الان پزشکان اصرار به تکرار vcug دارند-چون این نوع عکس برداری خیلی بچه رو اذیت میکنه-چندتا سئوال داشتم
  1-پزشکا میگن تا 5 سالگی خوب میشه-درسته؟
  2-آیا تکرار vcug لازمه؟
  3-درمان دیگه ایی هم هست به غیر جراحی باز؟
  4-نظر شما درباره defluxچیست-بعد این درمان دیگه بچه آنتی بیوتیک نمی خوره؟درمانش تضمینیه یا احتمال برگشت هست؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   اگر بتوانی با مدارک تشریف بیاورید vcug جدید بگیرید بهترین درمان جراحی است درصد هیچ عملی 100 در 100 نیست بهتر است حضوری بیایید نیازی به بچه نیست
  2. تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   ببخشید من از زابل هستم و راهم طولانی
   امکانش هست مدارک رو اسکن کنم براتون ارسال کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   بله حتما من در خدمتتان هستم فایل ضمیمه بفرست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات