سنگ شاخ گوزنی کلیه یا قاتل بیرحم کلیه ها

وقتی نام شاخ گوزن مطرح می شود از نظر ذهنی با تجسم شاخ های گوزن، تعجب می کنیم چه ارتباطی می تواند با کلیه داشته باشد. سنگ شاخ گوزنی چگونه به وجود می‌آید؟

اگی نیم برش طولی از کلیه ها را ببینیم مثل شکل زیر، داخل کلیه از لگنچه و حفره هایی به نام کالیس تشکیل شده است که در صورت رسوب مواد تشکیل دهنده سنگ در داخل این حفره ها تشکیل می شود که به آن سنگ شاخ گوزنی می گوییم. چون مثل شاخ گوزن شاخه دار می باشد.

اگر این سنگ در همه حفره ها تشکیل شده باشد به آن سنگ شاخ گوزنی کامل و اگر در بعضی از حفره های کلیه باشد به آن سنگ شاخ گوزنی ناقص می گویند. مثل شکل زیر:

imagesml.

علت تشکیل این سنگ های به این بزرگی چیست؟

شایعترین علت تشکیل این سنگ ها به علت عفونت ادراری با یک نوع خاصی از باکتری ها به نام اوره آز هستند که باعث قلیایی شدن محیط ادراری شده و زمینه تشکیل این سنگ را که ترکیبی از منیزیم و آمونیوم و فسفات هستند، ایجاد می کند. وجود انسداد در مسیر کلیه ها و همچنین به علت بزرگ شدن تدریجی سنگ های درمان نشده کلیه که اجزاء اولیه آنها کلسیمی می باشند از علل ایجاد کننده سنگ های ادرار شاخ گوزنی هستند.

آیا سنگ های کوچک درمان نشده در کلیه ها می توانند با گذر زمان به شاخ گوزنی تبدیل شوند؟

بله، سنگ های کلسیمی کوچک درمان نشده می توانند به عنوان عامل زمینه ای برای ایجاد عفونت ادراری و در نهایت با گذر زمان تبدیل به سنگ شاخ گوزنی شوند. اغلب این سنگ ها در بیماران دارای بیماری های زمینه ای از قبیل انسداد مزمن و مادرزادی کلیه، مثانه های عصبی و آنهایی که از روده برای ترمیم مثانه حالب استفاده شده است، دیده می شود که صدبرابر در زنان شایعتر از مردان می باشد.

علامت و نشانه های سنگ به این بزرگی در کلیه ها چیست؟

بین اندازه سنگ و علامت ارتباط معکوس وجود دارد. یعنی هر چه اندازه سنگ کوچکتر علامت دار ترند به خاطر اینکه کاملاً متحرک هستند. نتیجه می گیریم در سنگ های بزرگ و شاخ گوزنی چون سنگ حرکت نمی کند و ثابت است علامت آن خیلی کم و در رابطه با عوارض آن می باشد. این سنگ ها را کلیه خراب کن می نامند چراکه باعث تخریب فعالیت کلیه شده و امروزه یکی از علل از کار افتادگی کلیه ها همین سنگ های شاخ گوزنی هستند.

از علائم دیگر سنگ شاخ گوزنی عفونت های کلیه مقاوم به درمان می باشد. چون باکتری ها به عنوان پناهگاه از این سنگ ها استفاده کرده و پشت سنگ مخفی می شوند و لذا با قطع آنتی بیوتیک بلافاصله عفونت عود می کند پس عفونت ادرار مقاوم به درمان و نارسائی و از کارافتادن کلیه ها و درد مبهم پهلو می تواند علامت و نشانه سنگ شاخ گوزنی کلیه ها باشد.

سنگ کلیه

روش تشخیص سنگ های شاخ گوزنی

به علت اندازه بزرگ و شاخ شاخ بودن سنگ ها تشخیص آنها با هر وسیله ای از قبیل سونوگرافی، عکس ساده و CT اسکن به سادگی مقدور است.

بهتر است قبل از درمان حتماً عملکرد کلیه ها نیز بررسی شوند چرا که در بعضی مواقع این کلیه ها خاموش هستند و کار نمی کنند و لذا بهتر است به جای درمان و خارج کردن سنگ کلیه را برداریم.

روش های درمانی سنگ های شاخ گوزنی کدامند؟

1- عمل جراحی باز

از قدیم بهترین درمان سنگ های شاخ گوزنی عمل جراحی باز است که در این روش با برش در پهلو و دسترسی به کلیه مبتلا با شکاف و قاچ کردن کلیه سنگ را خارج می کنیم.

2- روش لاپاراسکوپی

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی عمل های لاپاراسکوپی جایگزین عمل جراحی باز شده است که یکی از این موارد درمان سنگ های شاخ گوزنی می باشد که به جای عمل جراحی وشکاف بزرگ، سنگ شاخ گوزنی را از سوراخ باریک لاپاراسکوپی خارج می کنند.

حسن این روش عدم شکاف و درد کمتر و زمان برگشت سریع به کار و فعالیت های روزمره است. شرط انجام این عمل تسلط کامل جراح بر عمل های لاپاراسکوپی می باشد.

3- روش PCNL

در این روش نیز به جای شکاف بزرگ پهلو با ایجاد تونل پوست به کلیه و گشاد کردن مسیر با عبور دوربین به داخل کلیه سنگ را به روش آندوسکوپی مشاهده و با لیزر یا سنگ شکنی های دیگر خرد کرده و با پنس خارج می کنیم و محل ایجاد تونل پوستی را فقط یک بخیه می زنیم. به علت شاخه شاخه بودن سنگ ممکن است مجبور شویم از دو یا سه تونل پوستی جهت خارج کردن سنگ ها استفاده کنیم. مثل شکل زیر

 

IMG_0438IMG_0553IMG_0439
در صورت سنگ باقیمانده پس از آندوسکوپی می توان آن را با سنگ شکنی برون اندامی کاملاً درمان کرد. روش انجام این روش را در فیلم زیر می بینیم.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داعی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام ،جناب دکتر ما زاهدان هستیم،برادرم با چند روز تب شدید دکتر عفونی مراجعه کردن،ایشون انتی بیوتیک سیپروفکت تجویز کردن تب قطع شد،بعد دکتر کلیه رفتن تشخیص سنگ شاخ گوزنی و انفیزماتوزی، دادن یعنی گفتن بین سنگ عفونت هست باکتری و چربی،سونو رنگی وساده آزمایش خون هم دادن،بعد گفتن باید عمل بشین و احتمال زیاد ما کلیه رو برداریم،خیلی ناراحت هستیم برادرم ۳۰سالشونه،آیا راه دیگری وجود ندارد،و میشه من عکس ها وآزمایشات رو براتون بفرستم شما هم نظر بدین،با روش pcnl نمیشه کاری گرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   معمولا اینجور مواقع با توجه به عفونت نیازه که کلیه خارج بشه
  2. تصویر کاربر داعی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر میشه این سی تی اسکن و اخرین ازمایش رو ببینید ،ممنون میشم،شاید راهی بود
  3. تصویر کاربر داعی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   گزارش سی تی رنگی و آزمایش خون و ادرار هست،لطف میکنید نظرتون رو بدید؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   با توجه به اینکه در کلیه هوا دیده شده ، به نظر خارج سازی کلیه گزینه مناسبی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من چند روزه درد کلیه سمت راست دارم،چون کلیه م سنگ سازه ،دیشب سونو فست و سیتی اسکن انجام دادم ،گفتن هیدرونفروز متوسط و سنگ تو دیستال حالب وجود داره میخواستم نظر تخصصیه شمارو بدونم،لطف میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ، سنگ های زیر ۶ میلیمتر حالب احتمال دفع خودبخودیشون زیاده ولی بالای ۶ میلیمتر معمولا خود بخود دفع نمیشود. برای سنگ های زیر ه میلیمتر تامسولوسین شبی ۱ عدد و نصف قرص هیدروکلروتیازید صبح ها مصرف شود. اگر دفع نشد باید tul شود. سنگ های بالای ۶ میلیمتر باید tul شوند.
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما،دردهای شدید پهلوی راست که به شکم و کمر هم میکشه،وقتی درد میگیرم با هیچ مسکنی آروم نمیشم زمان درد کشیدن از چند ساعت تا دو سه روز متغیره ،و در این بین من هیچ غذایی نمیتونم بخورم چون سریعا درد میگیرم و استفراغ ،در سونوگرافی کل کلیه و شکم که دادم ، تشخیص سنگ کلیه 3میل در کالیس تحتانی کلیه راست دادن (همان سمت پهلو که درد میگیره)،رفتم دکتر کلیه میگن سنگ 3میل اینقدر درد ایجاد نمیکنه،تو رو خدا کمکم کنید از شدت درد و غذا نخوردن به خاطر این مشکل شدیدا لاغر شدم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام سی تی اسکن انجام دهید احتمالا در حالب سنگ دارید که در سونوگرافی دیده نشده
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من سنگ کلیه سمت چپ11میل داشتم الان تبدیل شده به 9میل وقسمت upjقرار گرفته دکتر شیراز میگهtulنمیشه اگر بخوای pcnlمیخواستم واقعا نمیشه با tulکنار این 9میل یه 3میل و6میل هم قرار داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  بنده حسین نوری از اسلامشهر 27 سالمه و خیلی وقته که مشکل سنگ کلیه دارم، دوتا سنگ بزرگ ب اندازه تقریبی 20 و 10 میلیمتر فقط تو کلیه راست خودم دارم. کلیه چپ کاملا سالم و سنگی نداره.
  از طرفی مشکل پلاکت خون دارم.پلاکت خونم تو آخرین آزمایش شده بود 145.
  میخواست از شما خواهش کنم تا منو راهنمایی کنید که چجوری میتونم از شر سنگ کلیه خلاص بشم(احتمال زیاد عمل pcnl) با توجه به اینکه پلاکت خونم پایینه؟
  ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس ای وی بی بگیرید بفزستید ببینم

 • تصویر کاربر بهاره سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.مردادماه سال پیش همسرم سنگی به بزرگی ۳سانت داشت که دربیمارستان مدرس بستری شد.بعداز اینکه از اتاق عمل اومدبه اندازه۲۰ سانت پهلوی چمش رو شکافته بودند همراه باناله های بسیار زیاد و شکمش داشت بزرگ و بزرگتر میشد که فردای انروز مجدد بردند اتاق عمل و گفتن دبل جی را بد گذاشته اند که مجدد شکافتند.یکماه در بیمارستان بخاطر عفونت بستری بود با زخم باز و درن و سوند مرخص کردند.یک هفته بعد بخاطر تب و لرز شدید مجدد بستری شد یک هفته.این کار ادامه داشت تا سه ماه یک هفته خانه بود یکهفته بیمارستان که همش دبی جی میگذاشتند و خارج میکردند.از برج۹ پارسال دیگر علائم درد نداشت تا اول اردیبهشت امسال.با تب و لرز شدیدمراجعه کردیم به بیمارستان کهبهد از سیتی و سونو گفتند سنگ کلیه ندارد ولی کلیه چپ بادکرده که دبل جی گذاشتن و کشت از عفونت کلیه گرفتن که گفتن منفی است و با قرص کوتریموکسازول۴۰۰ به مدت سه ماه استفاده و استفاده تامسوور به مدت ده روز،مرخص کردند و گفتند سه ماه دیگر مراجعه کنیم برای خروج دبل جی.سوال من از شما اینه که چه بلایی سر کلیش اوردند که همش عفونت میکنه اقای دکتر؟ما باید چیکار کنیم که دیگه اینجوری نشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   نمیدانم باید از پزشگ معالج بپرسید منطقی تر ایت
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   ظاهرا علت عفونت بوده
  3. تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   اونها نمیدونن که من از شما پرسیدم دیگه.بعدم میدونم که عفونت هستش اگه بالارو بخونید من چندبار به عفونت اشاره کردم.من میخوام بدونم دلیل اینکه از موقعی که عمل باز کرده چرا همش داره عفونت میکنه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
  5. تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   خیلی ممنون
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من حدود60سال سن دارم باسنومشخص شده که توکلیه چپم سنگهای متعددی هست وسنگ شاخ گوزنی هم مشخص است وکلیه راستم سایزش کوچکترشده درمان چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   با عكس بياييد ببينم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام.پس از درد در سمت چپ شکم و سوزش هنگام ادرار به پزشک مراجعه کرده و با انجام ‌سونوگرافی داروهای سیتون، تاموسین و هیوتکس تجویز کردن.بعد از دو روز مصرف درد ندارم اما هنگام روزه گرفتن موقع ادرار سوزش احساس میکنم.آیا میتوانم روزه بگیرم؟و برای پیشگیری آیا میتوان داروهایی مثل سنکل را همیشه مصرف کنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  برای ازمایش تستسترون دو گزینه وجو دداره یکی free testeron ویکی هم بصورت معمولی تفاوت این دو نوع در چه چیزی هست وبرای چه مواردی استفاده میشوند ؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   مجموع هر ٢ مهم هستند
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دكتر كرمي
  روزتون بخير
  اقا من جند وقت هست ك دارم تحقيق ميكنم بروي سنك توالت هاي طبي ك تو بازار هست
  قسمتي ك با روش قرار ميكيره صاف نيست و شيبدار هستن
  از قسمت عقب ب جلو
  ميكن ك فشار كمتري رو با و زانو داره و هيج كاتالوك يا اطلاعات جامعي ندارن ك بدن
  ميشه خواهش كنم شما كمكم كنيدّ
  كه ايا از لحاظ دفع مدفوع و ادرار هم اين نوع سنك طبي ها كمك حال هست يا مضر هستن
  اكر نياز هست حضوري برسم خدمتتون براي جواب و اكر نياز هست عكس اين سنك توالت هارو براتون ارسال كنم.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   من شرمنده سرم شلوغ بیماران هستند موفق باشید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر