نارسائی یا کم کاری کلیه و کابوس ترس از دیالیز

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

شاید در خانواده و فامیل شما کسانی بوده اند که کلیه هایشان از کار افتاده و به همین دلیل مجبورند دیالیز بکنند. امروزه یکی از عمده نگرانی های مراجعه کنندگان به مطب اینجانب کسانی هستند که از سلامتی کلیه و احتمال کشیده شدن کارشان به دیالیز شدیداً نگران هستند.

در راستای رفع این نگرانی ها و شعار پیشگیری بهتر از درمان است در اینجا مطالبی سلسله وار در رابطه با بیماریهای کلیه را به زبانی ساده بیان می کنم و امیدوارم با آشنائی با آنها و رعایت موارد ایمنی همیشه کلیه های سالمی داشته باشید.

نقش طبیعی کلیه در بدن ما چیست؟

هر فردی 2 تا کلیه دارد که در پشت و پهلو و زیر دنده ها قرار دارند و نقش عمده آنها تمیز کردن و دیالیز کردن خون از مواد زاید که بدن نیازی به آنها ندارد می باشد و اگر این مواد به صورت ترشح ادرار از بدن خارج نشوند باعث به خطر افتادن سلامتی کلی بدن می گردند و علائمی را ایجاد می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم. دومین نقش کلیه تنظیم املاح بدن از جمله سدیم و پتاسیم می باشد. در صورت به هم خوردن این تنظیم و بالا رفتن k ممکن است بلافاصله قلب ما از کار بیافتد.

تنبلی کلیه

نارسا شدن و یا کم کاری کلیه ها یعنی چه؟

اگر به علتی کلیه های ما کم کار شوند قادر به تصفیه و یا دیالیز طبیعی خون ما نشوند باعث تجمع مواد سمی در خون و به هم خوردن تنظیم املاح بدن ما می شوند. در حالت طبیعی در داخل کلیه میلیون ها واحد سلول های تصفیه کننده خون به نام نفرون قرار دارند که در نارسائی کلیه نفرون ها خون را تصفیه نمی کنند.

دو نوع نارسائی کلیه و یا کم کاری کلیه داریم:

1- نوع نارسائی کلیه حاد

که ناگهانی به علت هائی که ذکر خواهم کرد، کلیه ها به صورت ناگهانی کار نمی کنند.

2- نوع نارسائی کلیه مزمن

که تدریجاً به علت بیماری زمینه ای موجود و عدم کنترل آنها توسط فرد همه اعضای بدن دچار مشکل تدریجی می شوند از جمله کلیه ها. در رأس این بیماری ها می توان به دیابت کنترل نشده، فشار خون کنترل نشده و برگشت ادراری از مثانه به کلیه ها در اطفال اشاره کرد.

چه عواملی باعث کم کاری و یا از کارافتادگی کلیه های می شوند؟

درمان کم کاری کلیه

این عوامل به دو قسمت تقسیم می شوند:

1- عوامل ایجاد کننده حاد یا ناگهانی

اغلب به دنبال جراحی و خونریزی زیاد حین و پس از عمل و یا ضربه و تصادف و خونریزی شدید که خون به کلیه ها نمی رسد و لذا سلول های تصفیه یا دیالیز کننده کلیه ها دچار شوک شدید می شوند و عملکردشان مختل می شود و یا فردی به علت اسهال شدید دچار کم شدن مایعات بدن و لذا کاهش خون رسانی به کلیه ها می شود و کلیه اش ناگهانی آسیب می بیند.

2- ورم حاد کلیه

دومین علت ناگهانی از کار افتادن کلیه ها، ابتلا ناگهانی به ورم حاد کلیه ها می باشد که اغلب به علت ابتلا به بیماری ویروسی و یا باکتری از قبیل التهاب گلو به علت باکتری استرپتوکوک و یا به دنبال عفونت پوستی شدید و درمان نشده به صورت ثانویه کلیه ها دچار تورم و کم کاری می شوند. بعضی از عوامل که باعث از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می شوند عبارتند از:

 • کسی که بیماری قند دارد و کنترل نشده و اغلب بالا باشد.
 • فشارخونی که خوب کنترل نشود و به کلیه ها تدریجاً آسیب می زند.
 • برگشت ادراری در بچه ها مخصوصاً دختر بچه ها که باعث آسیب و ازکارافتادگی کلیه های اطفال می شوند و امروزه شایعترین علت دیالیز و پیوند کلیه ها در اطفال می باشد.
 • بیماری های کیست ارثی یا Apck: که در آن به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و از بدو تولد به جای نسج گوشتی کلیه، کیست رشد می کند و باعث از کارافتادگی کلیه ها در سنین جوانی و میانسالی می شود.
 • سنگ های بزرگ کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب، امروزه جزء شایعترین علت های از کارافتادگی تدریجی کلیه ها می باشد و در اینجا توصیه می کنم که اگر سنگ های شاخ گوزنی در کلیه شما است و یا اگر سنگی در لوله حالب دارید سریعاً به دکتر جراح کلیه مراجعه نمایید.
 • انسدادهایی در مسیر خروجی ادرار باعث ازکارافتادگی و کم کاری تدریجی کلیه ها می شوند. این انسدادها می توانند مادرزادی باشند از قبیل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه(UPJO) و تنگی محل اتصال حالب به مثانه (UVJo). در مثانه های عصبی پرفشار و یا اکتسابی باشد: از قبیل گیرافتادن سنگ در لوله حالب، انسداد مجرا به علت بزرگی پروستات و یا تنگی مجرا از علل شایع اکتسابی می باشند.

سنگ های کلیه

علائم و نشانه های کم کاری کلیه ها کدامند؟

بسته به شدت ازکارافتادگی کلیه ها فرد دچار علائمی می شود که عبارتند از ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ادم و ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. ممکن است در شروع نارسائی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

تشخیص نارسائی کلیه چگونه است؟

بهترین روش تشخیص نارسائی کلیه: اندازه گیری اوره خون، کراتینین، BUN و سدیم و پتاسیم می باشد. ضمناً دفع زیاد پروتئین نیز می تواند از علائم نارسا شدن کلیه ها باشد. سونوگرافی نیز بسیار کمک کننده می باشد. در مواردی که علت اصلی نارسا شدن کلیه مشخص نیست، نمونه برداری از کلیه ها با سونوگرافی علت نارسائی کلیه را مشخص می کند.

اگر مبتلا به نارسائی کلیه شدیم چه باید کنیم؟

اولین اقدام شما مراجعه به دکتر می باشد که دکتر شما درخواست آزمایش خون وادرار و سونوگرافی از کلیه ها را خواهد کرد و براساس آنها تصمیم گیری های زیر اتخاذ خواهد شد:

 • اگر علت زمینه ای مشخص باشد باید بلافاصله آنها را درمان کرد به عنوان مثال اگر تنگی و مانعی در مسیر خروج ادرار وجود دارد باید بلافاصله با گذاشتن استنت و یا سوند به خروج ادرار و مواد سمی کمک کنیم. اگر برگشت ادراری وجود دارد باید درمان شود. دیابت و فشارخون کنترل شوند.
 • اگر علتی برای نارسائی کلیه کشف نشود باید از کلیه ها نمونه برداری کرد تا درمان صحیح بلافاصله شروع شود.
 • اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر 2 می باشد نگران نباشید چرا که با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذائی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذائی است مشکل شما کنترل و درمان خواهدشد.

کراتین خون

 • اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای 6-5 و اوره بالا باشدو علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد دو مسیر در مقابل شما قرار دارد:

باید به دکتر جراح مراجعه کنید تا شانت و یا فیستول عروقی از شما آماده کند که از آن هفته ای 2 الی 3 بار برای انجام دیالیز استفاده کنید. از انجام دیالیز نترسید چون در این شرایط سلامتی شما وابسته به انجام دیالیز می باشد. اگر به تعداد کافی و به موقع انجام ندهید دچار کم خونی ، ضعف و بی حالی، افسردگی و افت شدید بدنی خواهید شد. لذا من توصیه می کنم به موقع اقدام به انجام دیالیز کنید و در این فاصله به دنبال فردی که گروه خون آن به شما می خورد (ترجیحاً از فامیل و آشنا) بگردید تا برای رها شدن از دیالیز پیوند کلیه انجام دهید.

پیوند کلیه امروزه برای کسانی که کلیه هایشان ازکارافتاده است یکی از بهترین اقدامات درمانی انجام پیوند کلیه است. برای انجام پیوند کلیه ابتدا باید فردی که سازگاری نسجی با شما دارد را پیدا کنید و پس از انجام آزمایشات و بررسی دقیق در صورت سازگاری نسجی یکی از کلیه های فرد دهنده را دکتر جراح کلیه به شما پیوند می زند و لذا با عملکرد درست این کلیه، شما دیگر نیازی به انجام دیالیز نخواهید داشت.

درمان های نارسایی حاد کلیوی چیست؟

درمان فرد به علت نارسایی حاد کلیوی بستگی خواهد داشت. هدف درمان بازگرداندن عملکرد عادی کلیه است. در حین بهبودی کلیه ها، جلوگیری از تجمع مایعات و مواد زائد در بدن ضروری است. در اغلب موارد، یک متخصص کلیه که نفرولوژیست نامیده می شود وضعیت فرد را ارزیابی می کند.

1- رژیم غذایی

پزشک رژیم غذایی و مقدار مصرف مایعات را برای بیمار محدود خواهد کرد. این کار تجمع سمومی را کاهش می دهد که کلیه ها به صورت معمول دفع می کنند. معمولا داشتن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و دارای مقادیر کم از پروتئین، نمک و پتاسیم توصیه می شود.

با مصرف غذاهای مفید برای اوره و کراتین میتوانید کلیه های سالم تری داشته باشید.

2- دارو ها

پزشک می تواند جهت درمان یا پیشگیری از بروز همزمان هر گونه عفونت، دارو های آنتی بیوتیک تجویز کند. دارو های مدر یا ادرار آور جهت دفع مایعات به کلیه ها کمک می کنند. کلسیم و انسولین می توانند به فرد در پیشگیری از افزایش بیش از حد و خطرناک میزان پتاسیم در خون کمک کنند.

انسولین خون

هیچ داروی مخصوصی برای نارسایی مزمن کلیوی وجود ندارد اما برخی دارو ها می توانند به کنترل مشکلات به وجود آورنده و همچنین عوارض آن کمک کنند. احتمال دارد فرد جهت درمان و پیشگیری از مشکلات مختلفی که توسط نارسایی مزمن کلیوی ایجاد شده اند نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

3- دیالیز

ممکن است، فرد به دیالیز نیاز داشته باشد اما این نیاز همیشگی نبوده و به احتمال زیاد موقتی می باشد. دیالیز شامل هدایت کردن خون به خارج از بدن و به درون دستگاهی می شود که مواد زائد خون را تصفیه می کند. سپس خون تصفیه شده به درون بدن فرد باز می گردد. در صورتی که میزان پتاسیم در خون فرد به طرز خطرناکی بالا باشد، دیالیز می تواند جان او را نجات دهد.

در صورت ایجاد تغییرات در وضعیت ذهنی یا توقف دفع ادرار، دیالیز ضرورت می یابد. همچنین در صورت ابتلا به پریکاردیت یا التهاب قلب نیز ممکن است فرد به دیالیز نیاز داشته باشد. دیالیز می تواند به دفع محصولات زائد نیتروژن دار از بدن کمک کند.

در خاتمه توصیه های اینجانب برای اینکه کلیه هایی سالم داشته باشیم و کارمان به جاهایی مانند دیالیز نکشد:

1- هر دو ساعت یک لیوان آب میل کنید بهترین نوشیدنی آب است و سپس چای کم رنگ و مصرف میوه های آبدار

 درمان هیدرونفروز کلیه چیست

2- از پاشیدن بی رویه نمک به غذا اجتناب کنید

3- چکاب منظم را فراموش نکنید و با تشخیص به موقع بیمار های آسب رساننده به کلیه از قبیل دیابت، فشارخون، برگشت ادرار به کلیه، سنگ کلیه و وجود انسداد آنها را به موقع درمان کنید.

4- بازهم تأکید می کنم دیابت و فشار خونتان را کنترل کنید.

5- از مصرف غذاهای پرنمک و پر پروتئین به عنوان عادت اجتناب نمائید.

6- با بررسی دقیق قبل از ازدواج و در صورت سابقه خانوادگی بیماری کیستی کلیه در یکی از زوجین از ازدواج با چنین افرادی به علت انتقال نسل به نسل بیماری جلوگیری کنید.

7- در صورت مشاهده کوچکترین علائم و نشانه های نارسائی کلیه با پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

آیا با دیالیز کلیه برمیگردد؟

اگر بیمار به دلیل آسیب حاد کلیه (AKI) تحت دیالیز باشد، بهبودی امکان پذیر است و اغلب می توان دیالیز را متوقف کرد ولی اگر بیمار به دلیل بیماری مزمن کلیوی (CKD) دیالیز می شود، قطع آن می تواند منجر به مرگ یا بیماری شدید شود.

اگر دیالیز جواب ندهد چه می شود؟

بدون دیالیز، سموم در خون انباشته می شوند و باعث ایجاد وضعیتی به نام اورمی می شوند. بیمار هر دارویی را که برای مدیریت علائم اورمی و سایر شرایط پزشکی لازم باشد، دریافت می کند. بسته به سرعت تجمع سموم، مرگ شخص را معمولاً از چند روز تا چند هفته به دنبال دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.5/5 - (485 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژگان یکشنبه ۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲سال دارم در ۱۳سالگی تهالم خون ریزی کرد و کلیه ام آسیب دید و مقداری از کبد تهال برداشتند و بعد به کلیه چپم شانت بسته زدن به رگ گردنم و این باعث شد کبدم خوب بشه الان بعد از این همه سال نه دارویی مصرف کردم نه چیزی فقط امسال قرص آلوپینول ۱۰۰تجویز شد و آمپول ۴۰۰۰اریتروپویتین و من قبل مصرف این دو تا کراتینم زیر دو بود الان در عرض دوماه کراتینم ۴شده میخواستم بزارم بچه دار بشم که انگار دیگه نمیشه هنوز بهم نگفتن دیالیز بشم کلی رژیم گرفتم خیلی ناراحتم اگر میتونید منو راهنمایی کنید چیکار کنم 😔😔😔😔😔
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   همراه گرامی باید به نفرولوژیست مراجعه کنید مشکل جراحی ندارید
  2. تصویر کاربر مژگان پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   بله جراحی کردم در ۱۳سالگی ولی الان کراتینم در عرض چندماه ۴شده ایا با رژیم غذایی امکان داره کراتین کلیه پایین بیاد؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خیر چندان تفاوتی با رژیم غذایی نخواهد داشت
  4. تصویر کاربر مژگان شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   پس یعنی هیچ درمانی ندارد 😔😔؟؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   باید تحت نظر نفرولوژیست باشید
  6. تصویر کاربر مژگان شنبه ۸ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   خیلی ممنون از راهنمایی 🌹🌹🌹
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)
   🌺
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر سعیدی جمعه ۳ فروردین ۳( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  من همسرم ۱۳ سال است نارسایی کلیه دارد به علت فشار خون بالا نارساییی گرفت تحت نزر خانم مخدومی بو در ارومیه همیشه کراتینش ۴ بو د کمو زیاد میشد تا یک ماه قبل وقتی ازمایش داد کراتینش ۸ به بالا بو د گفتند یاید دیالیز بشه ولی ۵ سال قبل براش فیستول گزازشتند در دست چپش محز احتیاط ..الانم ۵ بار دیالیز شدند مشکلی نداشت تا بار ۵ م که یکدفعه خونش تو لوله لخته کرد و یکدفعه دستش ورم کرد درد شدید داشت فیستولش سفته سفت شو وکبودو سیاده شد دستش
  ...بعد رفتیم ارومیه دتره خوش گفت باید بستری بشی ای عفونته دستت خوبشه ..الان دستش خوبتره ولی گفتند تاریخ ۶ باید عمل بشی این فیستول ببندیم در دست راستت یک فیستول دیگرو بزاریم ..تو بیمارستلنم همه روزه از ش ازمایش میگرن کراتینش ۷ وخوردای یگن دیالیز لازم نداری ...اقای دکتر تورو خدا راهنماییم کنید باید چکار کنیم دوباردستوعمل کنه چیکار کنیم یا بعد عید بیایم پیشه خودتون من به شما ایمان دارم جوبمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۳( 4 ماه پیش)
   کار بیمار شما نزد نفرولوژیست و متخصص جراحی عروق انجام خواهد شد در محدوده ی تخصصی من نیست به پزشک معالج خودتون اعتماد داشته باشید
 • تصویر کاربر رضاعیده شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام من خانومم دوروز پیش باعلائم خون درد ادرار به درمانگاه مراجعه میکنه وباسنوگرافی معلوم میشه که سنگ کلیه داره باید عمل بشه ولی نمیتونم خصوصی ببرم من کارگرم فقط تامین اجتماعی دارم وبیمارستان تامین اجتماعی نوبت راحت گیر نمیاد میخواستم من وراهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
 • تصویر کاربر الف سه شنبه ۱۷ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من در هفته ۱۱بارداری هستم و قبل بارداری سنگ کلیه در کالیس تحتانی داشتم که الان ۸ونیم میل شده و حرکت کرده در حالب گیر کرده،دردش خیلی اذیتم میکنه میتونم تو بارداری جراحی ریرس رو انجام بدم؟ریرس رو بدون بیهوشی و با اپیدورال هم میشه انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   باید عوارض جراحی من جمله احتمال سقط رو قبول کنید
 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر، من ۱۲ روز قبل بدلیل سنگ‌۱۹ میلی مت در لگنچه کلیه عمل pcnl انجام دادم ، بعدش عفونت کردم و ۷وروز ایمی پنم دریافت کردم تا خوب شدم، الانم میگن ۸ میلی متر ازسنگ‌۱۹ میل جا مونده و خارج نشده و در کلیس تحتانی کلیه راست هستش ، دبل جی هم‌تا ۲۰‌روز گقتن‌باشه بعد بیا برداریم‌، اون سنگ ۸ میلی رو چجوری در میارن؟ دکترم میگن که همون روز که دبل جی رو بردارم اونم برمیدارم، نگرانم با این کلیه که عمل شده وعفونت کرده باز مشکلی برام‌پیش بیاد لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   بستگی به محل سنگ داره شاید اصلا بیرون نیاد سنگ باقیمونده
 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۱۵ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام. برادر من از ۲۷ یالگی متوجه سدیم تنبلب کلیه داره کراتینش ۳و نیم بود بعد شد ۲ و ۳. الان ۲۴ یالشه رفته آزمایش داده کراتینش ۵.۷ بود یک بارم ۶.۴ رو نشون داد سونو هم اندازه کلیه اش ۹۰ میله یکی هم۸۹. موندیم چکار کنیم. آزمایش هم داد ipth هم رو ۳۰۸ هستش.
  لطفا راهنمایی کنین اصاا نمیدونمی چکار کنیم. چه دارویی مصرف کنه. یا این که دیالیز کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۲( 6 ماه پیش)
   باید تحت نظر نفرولوژیست باشه احتمالا نیاز به دیالیز خواهد داشت
 • تصویر کاربر فرناز یکشنبه ۲۶ آذر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، در مورد کراتین بالای پدرم و نارسایی کلیه بهتون پیام داده بودم، فرموده بودید آزمایشها و سونوگرافی رو براتون بفرستید،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۲( 7 ماه پیش)
   کراتینین پدرتون بالا نیست نارسایی کلیه هم ندارند
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر همسر بنده از سالگی دیابت داشته و الان 45 سالشه. ولی کنترل قند وفشار خون همیشه با تحت نظر بودند دکتر متخصص انجام شده. 15 سال پیش کراتین 3.5 بود و دکتر برای اطمینان برای ایشون فیستول گذاشت و دائم تحت نظر بودند دراین مدت با کنترل دارویی و بویژه غذایی کراتین تا مرز 7 بالا رفت و با نظارت دکتر قلب و تکنیک جدیدی که افیشننسی قلب رو بالا می‌برد و انجام فعالیت ورزشی مجدد کراتین به زیر 5 برگشت

  حالا دکتر قلب و کلیه هرو دو فرمودند به طور موقت 7ال8 جلسه دیالیز کنی خوب میشی


  به دکتر نفرولوژیست دیگه مراجعه کردیم فرمودند با این کراتین من کسی رو دیالیز نمیکنم

  سوال من اینه که آیا برای بیماری مزمن کلیه 7الی8 بار دیالیز موقتی عمل درستیه؟ یا دیگه کلا ازاین به بعد باید دیالیز بشوند و به دنبال پیوند باشیم؟
  ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   باید از نفرولوژیست ها بپرسید پیوند اصلا آسان نیست اگر گفته اند که موقتی ۸ جلسه انجام شود با ۸ جلسه دیالیز چیزی از دست نخواهید داد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باسلام اگر کلیه در اثر تصادف از کار بیفته با چند مرحله دیالیز فعال میشن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   کلیه از کار افتاده با دیالیز شروع به کار نمیکند
 • تصویر کاربر باقرزاده جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدر من ۵۸ سالش هست کراتینش ۶ بود سدیم و پتاسیم نرمال گفتن با کاراتر موقت باید دیالیز بشن ... آیا امکان برگشت کلیه هست؟ ک نیاز ب دیالیز نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   بله ممکنه برگشت اتفاق بیفته ولی باید علت عدم کارکرد کلیه مشخص بشه . اگر بیماری داخلی باشه بر نمیگرده اما اگر علت پروستات باشه یا سنگ ممکنه کارکرد برگرده
  2. تصویر کاربر باقرزاده جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   دکتر امروز کراتینش شده ۴.۱۹ نظرتون چیه
   بعد دیالیز دوم شده این
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۶ تیر ۲( 1 سال پیش)
   اینجوری که نمیشه نظر داد باید مدارکش رو ببینم . سونوگرافی و بقیه ازمایشات . مشخصه که با دیالیز کراتینین میاد پایین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر