برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد. اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث: توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد. عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

◾ آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

◾ دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

 • مصرف الکل
 • خوردن مایعات زیاد شبانه
 • قهوه و نسکافه شبانه
 • داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند
 • عفونت های ادراری حاد
 • یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد
 • حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

✔️ تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

✔️ عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

✔️ بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

بی اختیاری ادرار بعد از سوند

بیماران ممکن است بلافاصله پس از برداشتن کاتتر دچار مشکلات بی اختیاری شوند. بسته به مدت زمانی که کاتتر در محل بوده است، ممکن است این مشکل طی چند روز برطرف شود یا بیشتر طول بکشد.

برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

معمولا اشخاصی که مشکل بی اختیاری ادراری دارند به پزشک متخصص در اختلالات مجاری ادراری (اورولوژیست) و یا به متخصص زنان با آموزش ویژه در زمینه مشکلات مثانه و عملکرد ادرار مراجعه می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4/5 - (14 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  باسلام.اینجانب علی تقوی همانطور می دانید29 ساله دردمثانه ودردبیضه واحساس افتادگی بیضه به سمت پایین;واریکوسل دارم ودارویی که مصرف میکنم (prostavital)است وبه دلایل اصضطراب به خود ارضایی واستمنا روی آوردم وترک کردم تشخیص شما چیست(ادامه سوال باکدرهگیری:d65jg091186)وحتی درخواب اذیت ووقتی دستشویی می روم باآب داغ این درد ساکت میشود(حالت مسکن) سونوگرافی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر لیدا جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام.ممنون از اینکه پاسخ سوالات مردم را میدهید پدر بده 65سالشه. باتشخیص سرطان مثانه، عمل سوزاندن توده برایشان انجام شده و . دکتر هم برایشان 4 تا آمپول میتومایسین تجویز کرده اند که هفته ای یک بار در مثانه تزریق شود ک فعلا در هفته ی دوم تزریق هستند . ایشان اصلا سیگار نمیکشن وسالیان سال هر روز ورزش هم میکنن
  حال سوال من اینه که این سرطان از چه نوعیه و میتونم امیدوار باشم که بعد از این دوره آمپولها ، سلامتیشونو کامل به دست میارن؟ یا احتمال عود کردن و رشد سلول ها در آینده هم وجود داره؟ واقعا ممنون میشم اگر جواب بدین. تشکر
  جواب پاتولوژی اینطوری بود:specimen received in fixative consist of multiples pieces of gray white and soft tissue measuring0.5×0.5×0.3cm
  Diagnosis:
  bladder TURT
  Low grade transitional cell carcinoma
  Muscular layer is identified
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر لیدا جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
   واقعا ممنون از وقتی ک گزاشتید
   جواب پاتالوژی همین است
   چیز دیگه ای ننوشته
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
   باید پیگیری با سیستوسکوپی در خدمت باشم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  با سلام من بیمار قلبی هستم و قرص های فشار مصرف می کنم و یک استنت دارم. قرصهایم والستارتان، استاتین، آسپرین، آمیلی دیپین و پلاویکس می باشد. دو سال است استنت گذاشته ام و دارو مصرف می کنم اما در 6 ماه اخیر دچار مشکل نعوظ آلت شده ام و در عمل جنسی مشکل دارم. آیا برای حل این مشکل راه درمانی وجود دارد ؟ یا باید یا این مشکل بسازم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . آقای دکتر من 38 سالمه و شبها خواب دستشویی میبینم و دچار شب ادراری هستم . لطفا راهی برای درمان هست ؟ این موضوع آزارم میده بخصوص ک این موضوع و به همسرم نگفتم و بیشتر استرس دارم . ممنون میشم راهنمایی کتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام با توجه به سن حتما بايد نوار عصب مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ جهت نوار هماهنگ كنيد
 • تصویر کاربر ارمین دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  Armin:
  با سلام. دو هفته ای هست روی کیسه ی بیضه هام چهار تا جوش سر سفید رشد کرده. این مدت بهبود پیدا نکرده. و از سرشون ماده ی سفید رنگی در صورت فشار دادن خارج میشه.دقیقا خالت جوشو دارن.اما جوش بعد یه مدت ک ماده سفید خارج بشه بهبود پیدا میکنه ولی این ب نشده تو این مدت. میخواستم بدونم راه درمانش چی هست. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  باسلام مدت سه ماه است که از تکرر ادرار رنج میبرم.البته حدودا سه سال است که درگیرم ولی 3ماه اخیر شدیدتر شده است آزمایش قندم طبیعی است.پاسخ سونوگرافی و آزمایشم را ارسال میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام بايد نوار نثانه بگيريد
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  سلام من نزدیک 3ساله بعداز تخلیه ادرار وخروج ازدستشویی همان موقع دچارریزش چندقطره به هنگام راه رفتن یاخم شدن می شوم که حتی استبراهم میکنم وبه چنددکترهم مراجعه کردم وسونوگرافی هم انجام دادم گفتن هیچی نیست لطفا راهنماییم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام بايد نوار عصب مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر ميثم جمعه ۶ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام درد بيضه دارم ٢سال پيش عمل واريكسل انجام دادم ولي بازم درد دارم سونوگرافي هم كردم ولي چيزي نبود كلافه شدم چي كار كنم دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲۴ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام من سونوگرافی دادم اندازه بیضه راست۳۷*۱۷ و بیضه چپ۳۷*۱۵ را نشان داد.
  اندازه بیضه هام کوچک می باشد ایا درمانی وجود دارد؟ضمنا هیچ نوع مریضی مانند واریکوسل ندارم.
  ازدواج هم نکردم. ایا برای ازدواج مشکلی وجود دارد یا نه؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   ازمايش اسپرم دهيد
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 683 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من بیضه راستم از چپ بزرگتره.هم این که مخصوصا هنگام گرما خیلی نسبت به چپ آویزون تره.
  خودم به نظرم مایع منی مم از مقدار نرمال کمتره.
  چی کار باید بکنم؟
  ممنون میشم جوابتونو داشته باشم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سون كنيد اگر سالم باشد كار خاصي لازم نيست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر