آشنائی با بی اختیاری ادراری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

 

 

 

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

تکرار ادرار

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، …………. با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد.

اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث:  توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد.

عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

1-  آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

2- دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

1-مصرف الکل

2- خوردن مایعات زیاد شبانه

3- قهوه و نسکافه شبانه

4- داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند

5- عفونت های ادراری حاد

6- یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد

7- حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

1-تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

2-عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

3- بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمشید یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  بی اختیاری وقتی است که به همسرم نزدیک میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   باید تست عصب مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید ین م ته درد خفیف بیضه سوت چپ دارم چندوقت پیشم رفتم فوتسال وقتی ب توپ با پا چپ ضربه میزم بیضه سمت چپم درد میگیره رفتم دکتر سونوگرافی نوشت گفت شاید واریکوسل باشه اما گفت مشکلی نداره نمیدونم چکار کنم میشه راهنماییم کنی و بگی مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سونو بيضه كنيد
 • تصویر کاربر امیرعلی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  پسری یک سال و دو ماهه دارم . در سوندگرافی اسکروتوم مشخص شد که بیضه سمت راست در موقعیت اکتوپیک و در میانه کانال اینگوئینال واقع شده.. ابعاد بیضه راست 12.5 در 6.5 میلیمتر و بیضه چپ 14.5 در 9.5 است ... ایا برای جراحی دیر کردیم ...؟ خیلی نگران اینده پسرم هستیم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد هر چه زودتر باعمل بياريد سر جاي خود٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی،
  با سلام و احترام،
  اینجانب مصطفی بدرالدین ، دانشجو ساکن آمریکا و 32 سالم هست و تابستان گذشته (مرداد 96) در ایران تحت نظر جنابعالی در مطب ، تست یوروداینامیک انجام دادم و به تشخیص شما در بیمارستان نیکان، سیستوسکوپی انجام دادم.
  در مدت 6 ماه که از زمان انجام عمل میگذرد در آمریکا نیز خودم با استفاده از سوند و دستکش استریل، بطور منظم ماهی دوبار برای جلوگیری از تنگی مجدد مجاری ادراری اقدام میکنم. خوشبختانه همچنان شدت و مقدار ادرار نسبت به شرایط پیش از عمل که بسیار باریک و قطره ای بود، بسیار متفاوت است. اتفاقی که مرا نگران کرده است این بود که هفته گذشته برای اولین بار در زندگی ام، در خواب به مقدار زیاد ادرار کردم (اواین تجربه ی شب ادراری) . سوال بنده این است که آیا ارتباطی بین شب ادراری و بیماری تنگی مجاری وجود دارد؟ همچنین با توجه به سکونت من در خارج از ایران و هزینه های بالای درمان، آیا پیشنهادی برای رفع این نگرانی دارید؟
  در صورت نیاز، اطلاع بفرمایید دیگر مدارک پزشکی مورد نیاز را نیز ایمیل کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام سونداژ وا ادامه دهيد اولين فرصت كه امديد بايد سيستوسكوپي كنيد
 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بنده 21 ساله هستم و حدودا 3 تا 4 ماه است که کاهش فشار ادرار دارم و وقتی که میخواهم دفع ادرار کنم پس از مدتی ادرار با فشار کم خارج میشود و در مواقعی دچار قطع و وصل می باشد. من از قرص تلفست استفاده میکنم و آیا امکان دارد که مشکل از این قرص باشد یا مشکل جدی است؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر تقی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید سن پدر بنده ۵۹ سال است دو بار عمل تراش مثانه رو انجام داده و جواب آزمایش بعداز عمل دوم رو براتون ارسال کردم شما چه درمانی را پیشنهاد میکنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام بايد به علت بدخيم بودن تومور با سيستوسكوپي بايد پيگيري كنيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باسلام.اینجانب علی تقوی همانطور می دانید29 ساله دردمثانه ودردبیضه واحساس افتادگی بیضه به سمت پایین;واریکوسل دارم ودارویی که مصرف میکنم (prostavital)است وبه دلایل اصضطراب به خود ارضایی واستمنا روی آوردم وترک کردم تشخیص شما چیست(ادامه سوال باکدرهگیری:d65jg091186)وحتی درخواب اذیت ووقتی دستشویی می روم باآب داغ این درد ساکت میشود(حالت مسکن) سونوگرافی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر لیدا جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام.ممنون از اینکه پاسخ سوالات مردم را میدهید پدر بده 65سالشه. باتشخیص سرطان مثانه، عمل سوزاندن توده برایشان انجام شده و . دکتر هم برایشان 4 تا آمپول میتومایسین تجویز کرده اند که هفته ای یک بار در مثانه تزریق شود ک فعلا در هفته ی دوم تزریق هستند . ایشان اصلا سیگار نمیکشن وسالیان سال هر روز ورزش هم میکنن
  حال سوال من اینه که این سرطان از چه نوعیه و میتونم امیدوار باشم که بعد از این دوره آمپولها ، سلامتیشونو کامل به دست میارن؟ یا احتمال عود کردن و رشد سلول ها در آینده هم وجود داره؟ واقعا ممنون میشم اگر جواب بدین. تشکر
  جواب پاتولوژی اینطوری بود:specimen received in fixative consist of multiples pieces of gray white and soft tissue measuring0.5×0.5×0.3cm
  Diagnosis:
  bladder TURT
  Low grade transitional cell carcinoma
  Muscular layer is identified
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر لیدا جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   واقعا ممنون از وقتی ک گزاشتید
   جواب پاتالوژی همین است
   چیز دیگه ای ننوشته
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   باید پیگیری با سیستوسکوپی در خدمت باشم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام من بیمار قلبی هستم و قرص های فشار مصرف می کنم و یک استنت دارم. قرصهایم والستارتان، استاتین، آسپرین، آمیلی دیپین و پلاویکس می باشد. دو سال است استنت گذاشته ام و دارو مصرف می کنم اما در 6 ماه اخیر دچار مشکل نعوظ آلت شده ام و در عمل جنسی مشکل دارم. آیا برای حل این مشکل راه درمانی وجود دارد ؟ یا باید یا این مشکل بسازم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . آقای دکتر من 38 سالمه و شبها خواب دستشویی میبینم و دچار شب ادراری هستم . لطفا راهی برای درمان هست ؟ این موضوع آزارم میده بخصوص ک این موضوع و به همسرم نگفتم و بیشتر استرس دارم . ممنون میشم راهنمایی کتید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام با توجه به سن حتما بايد نوار عصب مثانه بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ جهت نوار هماهنگ كنيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

سیلدنافیل در دوز های 25 میلی گرمی، 50 میلی گرمی و 100 میلی گرمی در بازار موجود…
کراتین یک ماده زائد در خون شماست که از ساییدگی عادی ماهیچه ها به وجود می آید….
وقتی صحبت از سلامت آلت تناسلی می شود، بیشتر افراد به بیماری های مقاربتی و اختلال نعوظ…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر