آشنائی با بی اختیاری ادراری

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

 

 

 

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

تکرار ادرار

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، …………. با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد.

اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث:  توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد.

عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

1-  آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

2- دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

1-مصرف الکل

2- خوردن مایعات زیاد شبانه

3- قهوه و نسکافه شبانه

4- داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند

5- عفونت های ادراری حاد

6- یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد

7- حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

1-تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

2-عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

3- بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام . پسر ۱۷ دارم تا امروز شب ادراری داشته دکتر زیاد مراجعه کردیم متاسفانه جواب نگرفتیم شش ماه اسپری دسموپرسین استفاده کرد طول دوره درمان تقریبا بهتر شده بود ولی پس از قطع دارو مجددا شب ادراریش شروع شد اخیرا به روانپزشک مراجعه کردیم قرص ایمی پرامین و آتوموکستین تجویز کرده یک ماهه مصرف میکنه ولی تاثیری فعلا نداشته هم خودش هم ما کلافه شدیم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   اسپری دسموپرسین رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک ماهی میشه پروتاتم را عمل کردم چون مثانم قبلا خالی نمی شد وبایستی زود به دستشویی می رفتم ولی حالا هم بعضی وقت ها باید زود زود به دستشویی برم آیا تکرر ادرارم به این زودی از بین میره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام به مرور از بین می رود زمان بدهیرگد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من ٣٧ سال سن دارم و گاهي شبها دچار شب داراري ميشم به اين صورت كهخواب ميبينم توي توالت هستم و در حال ادرار كردن و يهو از خواب ميپرم كه ميبينم خودم رو خيس كردم
  اقاي دكتر اين واقعا برام عذاب اوره و نميتونم راجع بهش با كسي حرف بزنم چه بايد بكنم؟؟
  لطفا كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام، پس از آزمایش ادرار و کشت ادرار مراجعه کنید، احتمال داره نیاز به تست عصب مثانه باشه، ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ صبح ها از ساعت۱۰ الی ۱۲تماس
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر من حدودا یک ماهه که ادرارم خیلی کم دفع میشه یعنی میزان ادرارم نسبت به حجم مایعات مصرفی خیلی کمه حس میکنم مثانه م پره اما وقتی میرم چند قطره بیشتر نمیاد میخواستم ببینم چه مشکلی میتونم داشته باشم لازم هست که پیگیری کنم؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام، سن چند سال هست؟ سونوگرافی انجام دهید از مثانه و کلیه
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  ببخشید من جوان 20 ساله ای هستم . من سال از اینکه بیضه سمت راستم خیلی بزرگ شده بود نگران شدم و به دکتر مراجعه کردم و ایشون پس از معاینه منو فرستادن سونو گرافی و هیدروسل مزمن تشخیص داد و اما همون زمان که به دمتر هم گفتم یک چیزی اندازه ی نخود بالای بیضه ی راستم وجود آمده بود که سونوگرافی چیزی نشون داد تا اینکه الان همون توده تقریبا به اندازه ی یک توپ پینگ پنگ شده است . البته زمانی که این توده را با انگشت لمس میکنم نه زیاد سفت و نه زیاد نرم هست ولی وقتی با ناخن روشو لمس میکنم احساس میکنم توش به صورت خط خطی هستش . حالا واقعا میترسم سرطان بیضه باشه .
  لطفا منو راهنمایی کنید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر غلامرضا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  بیضه سمت راست اینجانب از بیش از 40 سال قبل که یاد دارم بزرگتر از سمت چپ می باشد. اخیراً که جهت چکاپ به پزشک مراجعه کردم ایشان مرا به سونوگرافی ارجاع دادند . تصویر نتیجه سونو در تصویر ضمیمه تفدیم می گردد. آیا با توجه به عدم احساس درد نیاز است جهت جراحی اقدام نمایم ؟ لازم به ذکر است سن اینجابت 58 سال می باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر رحیم یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام
  بیضه چپ تحش مقداری لخته قابل ملاحضه وجود داره رگهای ورودی به خود تخم هم انگاری عجیبه مثل بیضه راست نیست درد ندارم اما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر جمشید یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  بی اختیاری وقتی است که به همسرم نزدیک میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   باید تست عصب مثانه بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید ین م ته درد خفیف بیضه سوت چپ دارم چندوقت پیشم رفتم فوتسال وقتی ب توپ با پا چپ ضربه میزم بیضه سمت چپم درد میگیره رفتم دکتر سونوگرافی نوشت گفت شاید واریکوسل باشه اما گفت مشکلی نداره نمیدونم چکار کنم میشه راهنماییم کنی و بگی مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۶ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سونو بيضه كنيد
 • تصویر کاربر امیرعلی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  پسری یک سال و دو ماهه دارم . در سوندگرافی اسکروتوم مشخص شد که بیضه سمت راست در موقعیت اکتوپیک و در میانه کانال اینگوئینال واقع شده.. ابعاد بیضه راست 12.5 در 6.5 میلیمتر و بیضه چپ 14.5 در 9.5 است ... ایا برای جراحی دیر کردیم ...؟ خیلی نگران اینده پسرم هستیم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   بايد هر چه زودتر باعمل بياريد سر جاي خود٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر