جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد. اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث: توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد. عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

◾ آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

◾ دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

 • مصرف الکل
 • خوردن مایعات زیاد شبانه
 • قهوه و نسکافه شبانه
 • داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند
 • عفونت های ادراری حاد
 • یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد
 • حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

✔️ تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

✔️ عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

✔️ بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

بی اختیاری ادرار بعد از سوند

بیماران ممکن است بلافاصله پس از برداشتن کاتتر دچار مشکلات بی اختیاری شوند. بسته به مدت زمانی که کاتتر در محل بوده است، ممکن است این مشکل طی چند روز برطرف شود یا بیشتر طول بکشد.

برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

معمولا اشخاصی که مشکل بی اختیاری ادراری دارند به پزشک متخصص در اختلالات مجاری ادراری (اورولوژیست) و یا به متخصص زنان با آموزش ویژه در زمینه مشکلات مثانه و عملکرد ادرار مراجعه می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.1/5 - (17 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من از بچگی در گیر شب ادراری بودم بزرگ هم که شدم روم نشده برم دکتر من اکثر شبها که شب ادراری دارم خواب میبینم که مثلاً الان تو یک دستشویی خرابم هنگامی هم دارم خیس میشم حس میکنم داره میپاشه روم ادراری به خاطر خرابی دستشویی یا امثال این خوابا بعضی وقتا هفتی یکی دوبار شب ادراری دارم بعضی وقتا هم یک ماهی ندارم وقتی که اعصابم خراب بیشتر میشه ممنونت میشم اگر بتونی مشکل من حل کنی نمیدونی چه آدابی میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام مشکل اصلی شما عصبی است . با توجه به گهگاه بودن و همراه بودن با کابوس باید چند جلسه توسط روانپزشک تحت درمان قرار گیرید
 • تصویر کاربر Tohid جمعه ۲۸ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر مادرم به خاطر بی اختیاری یه بار عمل کرده درست نشده و وقتی که دستشویی بگیره دیگه نمیتونه نگه داره کلشو میکنه زیرش چه بیرون و چه در خونه باشه دومین بار رفته دکتر بهش قرصی دادن کمی جلوش گرفته اما اون عوارضی داره مثلا میگه حالت خفگی بهم دست میده در خواب.و تازگیا هم گفتن که فیزیوتراپیها میتونن با دستگاههاشون درمان کنن ۲۰ جلسه رفت اما از اون هم نتیجه نگرفت اگه شما کمک کنین بهش ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام بهترین راه درمان دارویی هست دارو چی خوردن ؟
  2. تصویر کاربر Tohid چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   Vsol 10
   Imipramine 25
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   اگر با همین داروها خوب بودن ادامه بدن اگر نه تولترودین ۲ میلی گرم هر ۱۲ ساعت
  4. تصویر کاربر Tohid جمعه ۲۸ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   بی نهایت ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مادر یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دختر 13 ساله ای دارم که برای کنترل ادار خود ضعیف است بیرون میرویم اگر بیشتراز نیم ساعت بیرون باشیم خودش را خیس میکند برای دومین بار هم در خواب شب اداری داشته لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر آئینی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  کارشناس مامائی ومطب دار هستم یه مراجعه کننده دارم که ازاین بیماری رنج می برد از دوران بچگی داشته پیش دکترهای زیادی رفته درمان نشده وفقط اکسی بوتینین بهش دادند من الان دارم روی تقویت عضلات کف لگن توسط ورزشهای کگل کار می کنم میشه لطفا راهنماییم کنید داروهای تقویت کننده عضلات چی هست که تجویز کنم براش وچه کارهای دیگری می تونم براش انجام بدم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   Vsol 5 هر روز یک عدد
 • تصویر کاربر مها سه شنبه ۸ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلام.پدرم ۹ماهه ک بدلیل فلج مثانه سوند دارن.مرتب از کنار سوندش ادرار می ریزه و شلوارش خیس میشه‌.دکتر براش قرص ویسول ۵میلی گرفت.که خوب شد.ولی مجددا با وجود مصرف این قرص نشت ادرار دارن و مرتب خیس میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   قرص دترولیت هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  من بخا طر تنگی مجرا استنت گذا شته ام ولی بعد از عمل دچار بی اختیاری ادرار شده ام لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   به پزشک خودتون مراجعه کنید شاید نیاز به سیستوسکوپی باشد
 • تصویر کاربر جودکی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  پدر من بعد از عمل پروستات خوش خیم و برداشتن پروستات و بعد از ۱۰ روز که سون را دراوردیم
  با بی اختیاریی در ادرار و نگفتن که ادرار دارد یا نه
  البته ۷۷ سال دارد
  کی خوب می شود
  چه باید کرد
  البته محل عمل و بخیه ها برایشان غیر قابل تحمل است و پزشکشان گفته باید اطراف عمل را فشار دهیم تا ترشحات خارج شود
  راهنپایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   بی اختیاری تا چن هفته میتونه ادامه دار باشه ، تحت نظر پزشک جراح خودتون باشین
 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 397 مشاهده پرسش
  سلام . پسر ۱۷ دارم تا امروز شب ادراری داشته دکتر زیاد مراجعه کردیم متاسفانه جواب نگرفتیم شش ماه اسپری دسموپرسین استفاده کرد طول دوره درمان تقریبا بهتر شده بود ولی پس از قطع دارو مجددا شب ادراریش شروع شد اخیرا به روانپزشک مراجعه کردیم قرص ایمی پرامین و آتوموکستین تجویز کرده یک ماهه مصرف میکنه ولی تاثیری فعلا نداشته هم خودش هم ما کلافه شدیم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   اسپری دسموپرسین رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک ماهی میشه پروتاتم را عمل کردم چون مثانم قبلا خالی نمی شد وبایستی زود به دستشویی می رفتم ولی حالا هم بعضی وقت ها باید زود زود به دستشویی برم آیا تکرر ادرارم به این زودی از بین میره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام به مرور از بین می رود زمان بدهیرگد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من ٣٧ سال سن دارم و گاهي شبها دچار شب داراري ميشم به اين صورت كهخواب ميبينم توي توالت هستم و در حال ادرار كردن و يهو از خواب ميپرم كه ميبينم خودم رو خيس كردم
  اقاي دكتر اين واقعا برام عذاب اوره و نميتونم راجع بهش با كسي حرف بزنم چه بايد بكنم؟؟
  لطفا كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام، پس از آزمایش ادرار و کشت ادرار مراجعه کنید، احتمال داره نیاز به تست عصب مثانه باشه، ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ صبح ها از ساعت۱۰ الی ۱۲تماس
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر