برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اگر شما مبتلا به انواع بی اختیاری ادراری هستید و بدون اختیار خودتان را خیس می کنید حتماً مطلب زیر را بخوانید تا با انواع آن و روشهای درمانی جدید آشنا شوید چرا که امروزه بسیاری از آنها بدون جراحی و با سادگی با مصرف دارو قابل درمان هستند.

تعریف بی اختیاری ادراری

از نظر پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادراری که بسته به شدت آن می تواند با یک سرفه و عطسه و یا به صورت حمله ناگهانی که حتی فرد بدون انیکه خود را به دستشوئی برساند لباس خود را خیس می کند، اتفاق می افتد.

دکتر کرمی در فیلم زیر به طور مختصر بی اختیاری ادراری را توضیح می دهند.

علائم و نشانه های بی اختیاری ادراری

بسته به شدت بی اختیاری و نوع آن علائم و نشانه های فرق می کنند که به شرح تک تک آنها می پردازیم.

1- بی اختیاری استرسی

این نوع بی اختیاری اغلب در خانم های میانسال با زایمان های متعدد دیده می شود. علت اصلی آن افتادگی کف لگن و شل شدن دریچه نگه دارنده ادرار در مثانه است که باعث می شود با سرفه و عطسه، با صدای بالا و حرکات ورزشی ، دفع غیرخودی ادراری اتفاق می افتد. اگر شما مبتلا به درجاتی از بی اختیاری استرسی هستید حتماً به دکتر ارولوژی مراجعه نمائید. دکتر معالج شما بسته به شدت بی اختیاری دستورات زیر زا به شما توصیه خواهد کرد.

الف: تمرین تقویت عضلات: در این حالت به شما گفته می شود که عضلات باسن خود را منقبض کرده و چند ثانیه نگه دارید و ول کنید و این کار را در طور روز چندین بار تکرار نمائید.

ب: توصیه های داروئی: شامل داروهایی که باعث قوی شدن عضله دریچه مثانه می شود.  هر دو روش داروئی و ورزشی با تقویت و سفت کردن دریچه مثانه به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

ث: توصیه های مهم دیگر: کاهش وزن ومخصوصاً حدف چربی های شکمی و همچنین درمان سرفه های مزمن نیز با مکانیسم کاهش فشار شکمی به کنترل ادرار شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادراری

2- بی اختیاری اورژانسی

در حالت بی اختیاری اورژانسی شما به صورت ناگهانی دفع ادرار پیدا خواهید کرد که ممکن است با سوزش نیز همراه باشد و متعاقب آن بدون اینکه خود را به دستشوئی برسانید لباس زیر خود را خیس خواهید کرد. عللی که باعث بی اختیاری ادراری اورژانسی می شوند عبارتند از: سکته های مغزی، بیماری M.S، پارکینسون و عفونت های حاد ادراری و در زمانی که هیچ کدام از علل فوق عامل بی اختیاری اورژانسی نباشد به آن مثانه بیش فعال گفته می شود.

3- بی اختیاری لبریزی

دو  عامل باعث بی اختیاری لبریزی می شوند:

◾ آسیب اعصاب به موتور مثانه: که اغلب در دیابت کنترل نشده، آسیب نخاعی بعد از جراحی های وسیع لگن مثل سرطان روده بزرگ اتفاق می افتد که مثانه قادر به احساس پرشدگی و پمپاژ ادرار نمی باشد و لذا ادرار در داخل مثانه جمع شده و به صورت لبریز سرازیر می شود و بی اختیاری ایجاد می کند.

◾ دومین علت بی اختیاری لبریزی تنگی های مزمن مجرا و بزرگی پروستات درمان نشده می باشد که باعث می شوند خروجی مثانه بسته می شود و ادرار در داخل مثانه جمع شده و بی اختیاری لبریزی ایجاد می کند. درمان این نوع بی اختیاری لبریزی اغلب زدن سوند توسط خود بیمار می باشد که به آن سونداژ متناوب می گویند به این معنی که به علت عدم توانائی پمپاژ مثانه برای تخیه ادرار بیمار را آموزش می دهیم که روزی 4-5 بار مثانه خود را با سوند تخلیه نماید  چرا که ادرار باقیمانده در مثانه اگر تخلیه نشود باعث نارسائی و از کارافتادگی کله های بیمار می گردد.

درمان این نوع بی اختیاری اورژانسی اغلب استفاده از داروهای شل کننده عضلات مثانه و کنترل انقاباضات خودبخودی مثانه می باشد که اغلب با داروهای جدید موجود در بازار مشکل بیمار حل می شود. در مواردی که به درمان دارودی جواب نمی دهند و مثانه سرکش می شود تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا بزرگ کردن مثانه با استفاده از قسمتی از روده کوچک که به آن سیستوپلاستی می گویند حجم مثانه را بزرگ می کنیم و مشکل بیمار حل می گردد.

مثانه عصبی

4- بی اختیاری ادراری واقعی

در این نوع بیماری دریچه نگاه دارنده ادرار در مثانه به علت جراحی و یا آسیب نخاعی کاملاً از کارافتاده است و در این حالت مثانه همیشه باز است و ادرار را نگاه نمی دارد و فرد همیشه خیس می باشد. درمان این حالت گذاشتن دریچه مصنوعی در روی مثانه است که بسیار پر هزینه می باشد.

یادتان باشد بی اختیاری ادراری یک نشانه است نه بیماری. اگر مبتلا به بی اختیاری ادراری هستید مراجعه به دکتر را به تأخیر نیندازید چون در اغلب موارد با درمان داروئی قابل کنترل است.

چه عواملی باعث تشدید بی اختیاری ادرار می شوند و یا باعث بی اختیاری ادراری موقت می گردند؟

بله، بی اختیاری ادراری می تواند به صورت اتفاقی و موقتی با موارد زیر دیده شود:

 • مصرف الکل
 • خوردن مایعات زیاد شبانه
 • قهوه و نسکافه شبانه
 • داروهای فشار خون که پر ادراری می آورند
 • عفونت های ادراری حاد
 • یبوست که با حذف آنها بی اختیاری موقتی بلافاصله قطع می گردد
 • حاملگی

چرا بی اختیاری ادراری را باید سریعاً درمان کنیم؟

بی اختیاری ادراری توام با عوارض زیر می باشد:

✔️ تحریک مزمن پوست توسط ادرار که باعث زخم محل می شود

✔️ عفونت ادراری: بی اختیاری باعث افزایش عفونت ادرار می شود

✔️ بی اختیاری باعث افت کیفیت زندگی فرد شده و از نظر روحی و روانی افسرده کننده است چون فرد به خاطر آن از ورزش، مقاربت جنسی، بودن در اجتماعات و مسافرت دوری می گزیند و دچار افسردگی می شود.

چه اقداماتی برای تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری شما ضروری است؟

باید آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی از نظر ادرار باقیمانده انجام دهید. قطعی ترین و طلائی ترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری های ادراری تست ارودینامیک یا نوار مثانه است. در بعضی موارد سیستوسکوپی نیز کمک کننده خواهد بود.

آیا همه بیماران مبتلا به بی اختیاری نیاز به جراحی دارند؟

خوشبختانه با پیشرفت در تکنولوژی اغلب بیماران نیاز به جراحی ندارند. درمان بی اختیاری ادراری بر اساس نوع بی اختیاری می باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

 

درمان بی اختیاری ادراری

1-بی اختیاری استرسی: اغلب با داروهای تقویت کننده دریچه مثانه و تمرین منقبض کردن روزانه کف عضلات لگن بیمار را کنترل می کنیم. اگر جواب نداد باید با عمل جراحی، گردن مثانه بالا کشیده شود.

2- درمان بی اختیاری اورژانسی: اغلب داروئی می باشد. در مواردی که جواب ندهد تزریق بوتاکس و بزرگ کردن مثانه با روده کوچک یا سیستوپلاستی می باشد.

3-درمان بی اختیاری لبریزی: سونداژ متناوب توسط فرد بهترین درمان می باشد که به بیمار آموزش می دهیم روزی 5-4 بار خودش با سوند مثانه را تخلیه کند.

4-بی اختیاری واقعی: چون دریچه کاملاً خراب و نارسا است بهترین درمان کاشتن دریچه مصنوعی برای مثانه می باشد.

در خاتمه امیدوارم مطالب ذکر شده باعث افزایش اطلاعات پزشکی شما بیننده عزیز سایت شده و قدمی مؤثر در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است برداشته باشم.

برای بی اختیاری ادرار به چه دکتری مراجعه کنیم؟

معمولا اشخاصی که مشکل بی اختیاری ادراری دارند به پزشک متخصص در اختلالات مجاری ادراری (اورولوژیست) و یا به متخصص زنان با آموزش ویژه در زمینه مشکلات مثانه و عملکرد ادرار مراجعه می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آئینی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  کارشناس مامائی ومطب دار هستم یه مراجعه کننده دارم که ازاین بیماری رنج می برد از دوران بچگی داشته پیش دکترهای زیادی رفته درمان نشده وفقط اکسی بوتینین بهش دادند من الان دارم روی تقویت عضلات کف لگن توسط ورزشهای کگل کار می کنم میشه لطفا راهنماییم کنید داروهای تقویت کننده عضلات چی هست که تجویز کنم براش وچه کارهای دیگری می تونم براش انجام بدم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   Vsol 5 هر روز یک عدد
 • تصویر کاربر مها سه شنبه ۸ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام.پدرم ۹ماهه ک بدلیل فلج مثانه سوند دارن.مرتب از کنار سوندش ادرار می ریزه و شلوارش خیس میشه‌.دکتر براش قرص ویسول ۵میلی گرفت.که خوب شد.ولی مجددا با وجود مصرف این قرص نشت ادرار دارن و مرتب خیس میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ تیر ۰( 6 ماه پیش)
   قرص دترولیت هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  من بخا طر تنگی مجرا استنت گذا شته ام ولی بعد از عمل دچار بی اختیاری ادرار شده ام لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 7 ماه پیش)
   به پزشک خودتون مراجعه کنید شاید نیاز به سیستوسکوپی باشد
 • تصویر کاربر جودکی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  پدر من بعد از عمل پروستات خوش خیم و برداشتن پروستات و بعد از ۱۰ روز که سون را دراوردیم
  با بی اختیاریی در ادرار و نگفتن که ادرار دارد یا نه
  البته ۷۷ سال دارد
  کی خوب می شود
  چه باید کرد
  البته محل عمل و بخیه ها برایشان غیر قابل تحمل است و پزشکشان گفته باید اطراف عمل را فشار دهیم تا ترشحات خارج شود
  راهنپایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   بی اختیاری تا چن هفته میتونه ادامه دار باشه ، تحت نظر پزشک جراح خودتون باشین
 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام . پسر ۱۷ دارم تا امروز شب ادراری داشته دکتر زیاد مراجعه کردیم متاسفانه جواب نگرفتیم شش ماه اسپری دسموپرسین استفاده کرد طول دوره درمان تقریبا بهتر شده بود ولی پس از قطع دارو مجددا شب ادراریش شروع شد اخیرا به روانپزشک مراجعه کردیم قرص ایمی پرامین و آتوموکستین تجویز کرده یک ماهه مصرف میکنه ولی تاثیری فعلا نداشته هم خودش هم ما کلافه شدیم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اسپری دسموپرسین رو ادامه بدین
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک ماهی میشه پروتاتم را عمل کردم چون مثانم قبلا خالی نمی شد وبایستی زود به دستشویی می رفتم ولی حالا هم بعضی وقت ها باید زود زود به دستشویی برم آیا تکرر ادرارم به این زودی از بین میره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به مرور از بین می رود زمان بدهیرگد
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من ٣٧ سال سن دارم و گاهي شبها دچار شب داراري ميشم به اين صورت كهخواب ميبينم توي توالت هستم و در حال ادرار كردن و يهو از خواب ميپرم كه ميبينم خودم رو خيس كردم
  اقاي دكتر اين واقعا برام عذاب اوره و نميتونم راجع بهش با كسي حرف بزنم چه بايد بكنم؟؟
  لطفا كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، پس از آزمایش ادرار و کشت ادرار مراجعه کنید، احتمال داره نیاز به تست عصب مثانه باشه، ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ صبح ها از ساعت۱۰ الی ۱۲تماس
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر
  آقای دکتر من حدودا یک ماهه که ادرارم خیلی کم دفع میشه یعنی میزان ادرارم نسبت به حجم مایعات مصرفی خیلی کمه حس میکنم مثانه م پره اما وقتی میرم چند قطره بیشتر نمیاد میخواستم ببینم چه مشکلی میتونم داشته باشم لازم هست که پیگیری کنم؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، سن چند سال هست؟ سونوگرافی انجام دهید از مثانه و کلیه
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  ببخشید من جوان 20 ساله ای هستم . من سال از اینکه بیضه سمت راستم خیلی بزرگ شده بود نگران شدم و به دکتر مراجعه کردم و ایشون پس از معاینه منو فرستادن سونو گرافی و هیدروسل مزمن تشخیص داد و اما همون زمان که به دمتر هم گفتم یک چیزی اندازه ی نخود بالای بیضه ی راستم وجود آمده بود که سونوگرافی چیزی نشون داد تا اینکه الان همون توده تقریبا به اندازه ی یک توپ پینگ پنگ شده است . البته زمانی که این توده را با انگشت لمس میکنم نه زیاد سفت و نه زیاد نرم هست ولی وقتی با ناخن روشو لمس میکنم احساس میکنم توش به صورت خط خطی هستش . حالا واقعا میترسم سرطان بیضه باشه .
  لطفا منو راهنمایی کنید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر غلامرضا سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  بیضه سمت راست اینجانب از بیش از 40 سال قبل که یاد دارم بزرگتر از سمت چپ می باشد. اخیراً که جهت چکاپ به پزشک مراجعه کردم ایشان مرا به سونوگرافی ارجاع دادند . تصویر نتیجه سونو در تصویر ضمیمه تفدیم می گردد. آیا با توجه به عدم احساس درد نیاز است جهت جراحی اقدام نمایم ؟ لازم به ذکر است سن اینجابت 58 سال می باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر