لاپاراسکوپی چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی انجام عملهای بزرگ از طریق شکاف های کوچک می باشد.در این راستا عملهای لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاص خود را پیدا می کنند. 

در عمل لاپاراسکوپی با عبور لوله های باریکی به نام تروکار و عبور وسایلهای جراحی از قبیل نور، دروبین، پنس و قیچی تمام مراحل عمل در درون شکم و بدون برش بدرستی و با بزرگنمایی محل عمل در تلویزیون انجام می شود.

روش انجام لاپاراسکوپی چگونه است؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می شود گاز را وارد حفره شکمی می کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگنمائی چند برابر آن در تلویزیون لوله های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و غیره تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می شود.

طول عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده – کیست و واریکوسل تا 3-5 ساعت برای عملهای بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

لاپاراسکوپی

عوارض عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

مثل تمام عملهای جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند از جمله:

 • عفونت محل تروکارها
 • آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده – کبد – طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند.
 • خونریزی از رگهای بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می شود.

حسن عمل لاپاراسکوپی به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه در محل ورودی لوله های تروکار انجام می شود. زیبائی پوست، درد کمتر و بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و روزمره های زندگی از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز می باشند.

درصد موفقیت های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عملها با درصد بالا و معادل عملهای جراحی باز انجام می شود.

چه عملهایی در رشته ارولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می شود؟

امروزه بیش از 90درصد عملهای جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در ارولوژی شامل: براشتن کلیه های سرطانی- برداشتن کلیه هایی که خاموش هستند

 • رفع محل تنگی حالب و کلیه ها که یکی از شایعترین ناهنجاریهای در کلیه ها می باشند
 • خارج کردن سنگهای بزرگ حالب
 • کاشتن مجدد حالبها به مثانه
 • برداشتن غده سرطانی پروستات
 • عمل جراحی واریکوسل که شایعترین علت ناباروری مردان است.
 • کیستهای بزرگ کلیه
 •  عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می شود.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نفرکتومی (برداشتن کلیه ها)

در این روش کلیه های سرطانی وغیر سرطانی که کار نمی کنند بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده ها که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می شود، کلیه را از شکاف باریک و کوچک خارج می کنیم. به علت شکاف کوچک محل عمل پس از عمل جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریعتر از بیمارستان مرخص گردیده و به کار خود بر می گردد. بخیه های محل عمل 3-5 روز بعد خارج می شود و به بیمار توصیه می شود در صورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی تیم پزشکی در ارتباط باشد.

همچنین لازم به ذکر است که کلیه های سرطانی در مراحل شورع و پائین سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملاً قابل درمان بوده و در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می شود و نیاز به برداشتن کل کلیه ها نیست. در کلیه های خاموش که باعث فشار خون و عفونت های ادراری می گردند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می شوند.

لاپاراسکوپیک پیلوپلاستی

تنگی محل حالب به لگنچه (UPJ) که اغلب مادرزادی بوده و در جنس مذکر و در طرف چپ اتفاق می افتد جزء بیماریهای بسیار شایع در ارولوژی می باشد که حتی در سونوگرافی دوران جنینی قابل کشف می باشد. بسته به شدت تنگی و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و همچنین زمان تشخیص به علت انسداد مادرزادی موجود فعالیت کلیه به درجاتی تحت تأثیر قرار گرفته و خراب می شوند.

علامتهای UPJ یا تنگی محل انسداد حالب به لگنچه ممکن است با درد پهلو، عفونت های ادراری، وجود خون در ادرار یا به صورت اتفاقی کشف می شوند و با توجه به اهمیت فوق به والدین توصیه می گردد در سنین پائین حتماً حداقل یکبار سونوگرافی از بچه ها را انجام دهند. هر چه شدت انسداد بیشتر و زمان تشخیص دیرتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر و غیر قابل برگشت خواهد بود.

برای بررسی بیشتر UPJO و تصمیم به عمل جراحی یا پیگیری آن از سونوگرافی، IVP و DTPA اسکن استفاده می شود. روشهای مختلفی برای درمان UPJO وجود دارد که از آن جمله به عمل جراحی باز، اندوپیلوتومی از بالا و پائین و گشاد کردن با بالون می توان اشاره کرد.

در حال حاضر 2 روش عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی بالاترین درصد موفقیت را دارد. حسن عمل لاپاراسکوپی جلوگیری از برش بزرگ روی پهلوها، درد کمتر و بهبودی سریع تر می باشد. تمام تکنیکهای عمل جراحی باز برای UPJO به روش لاپاراسکوپی قابل انجام می باشد.

در روش لاپاراسکوپی محل تنگی حالب به لگنچه قطع شده و برداشته می شود و قسمت گشاد حالب به لگنچه پیوند داده شده و با نخ ظریف ویکریل 4صفر دوخته می شود و یک عدد سوند دابل جی در حالب و کلیه ها قرار داده شده و 4 هفته بعد به صورت سرپایی خارج می شود.

ویدیو جراحی لاپاراسکوپی

 

درصد موفقیت عمل لاپاسکوپیک پیلوپلاستی

بسته به طول تنگی و سابقه جراح فرق می کند در مراکز جراحی مجهز تر و جراحان با سابقه عملهای زیاد لاپاراسکوپی درصد موفقیت بالای 90درصد باشد.

چه کارهایی برای پی گیری و ارزیابی موفقیت عمل ضروری است؟

بهترین وسیله برای ارزیابی درصد موفقیت و باز شدن محل انسداد انجام ایزوتوپ اسکن از نوع DTPA با تزریق لازیکس است که در صورت تخلیه کلیه عمل جراحی موفقیت آمیز بوده است.

لاپاراسکوپی_1

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.8/5 - (36 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زری چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  باسلام
  پارسال کلیه چپم را pcnlکردم بخاطر سنگ کلیه اما متاسفانه الان هم طبق سیتی اسکنی که انجام دادم مجموعه ای از سنگ به ابعاد ۳۴میلیمتر در لگنچه کلیه چپ دارم نظرتون چیه؟ آیا بازم جراحی pcnl انجام بدم؟ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سی تی اسکن و آزمایش Cr بیارید مطب ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اختر پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام من خانوم ۵۳ ساله هستم ،در کلیه راستم دو عدد کیست ساده اکوفری به سایز های ۲۰ و ۵۰ میلی متری و در کلیه چپم ۱۰ عدد کیست کلیه ساده اکوفری به سایز ۵ الی ۸ میلی متر دارم،آیا نیاز به جراحی لاپراسکوپی و تخلیه آن ها هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   کیست ساده تا زمانب که علامت دار نشه نیاز به جراحی نداره یعنی مثلا ادرار خونی یا درد پهلو
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   باید هر ۳ ماه بک بار سونوگرافی یا CTscan انجام بدید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مخسن پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  من مشکل سنگ کلیه دارم سی تی دادم ممنون اگه یه تفسیری از این عکسا بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سنگ واضحی دیده نمیشه گزارشش را بفرستید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من از حدود 2 سال پیش کریستال هایی به ابعاد 3 و 4 میل در هر دو کلیه ام دارم و تحت درمان هستم و به فراخور درمان و با توجه به نتایج سونوگرافی های انجام شده در طی این دو سال برخی ایام کریستالی نداشتم و برخی ایام هم ذرات کوچک تر از 3 بوده اند در حال حاضر دو سنگریزه به ابعاد 3.9 و 4 در کلیه و در قسمت تحتانی دارم میخواستم بدونم میتونم روزه بگیرم یا اساسا برای من ممنوعه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   کسی که سابقه ی سنگ داشته خیلی روزه براش توصیه نمیشه
 • تصویر کاربر پیام جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من سه سنگ کلیه 4،5،6 میلیمتر دوتا درکلیه‌ چپ . پنج میلیمتر در نزدیکی خروج ادرار است. و الان حدود دوماه میگذره و چهار هفته قبل با تصویر سی تی اسکن مشخص شد دفع نشدند. الان حدود دو هفته ایی هست که با هر بار استمنا فرداش کلیه ام درد میگیره. میخاستم بدونم آیا اصلا ربطی دارند این دو مشکل باهم؟ یا عصبیه؟ یک ماهه روزی دوتا قرص سیستون و یکی تامسولوسین میخورم نمیدونم دفع شده یا نه. پیش دوتا پزشک هم رفتم کفتند مشکلی نیست فقط آب زیاد بخورم تا دفع بشه و نیاز به سنگ شکن نیست. الان مشکل با عدم استمنا من حل میشه؟ یا ربطی نداره؟ برای دفع سنگم چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   مجدد سی تی رو تکرار کنین ، ربطی نداره
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی عزیز ، اقای 43 ساله هستم که چند روزی هست دچار تکرر همراه با ادرار قطره قطره شده ام . حدود دو هفته بود که زمان دفع ادرار شنریزه های قرمز رنگی داشتم البته بدون درد و سوزش ، متاسفانه روز قبل از مشکل فوق در طول مسیر محل کار تا منزل نیاز به دفع ادرار فوری پیدا کردم که به دلیل عدم دسترسی به سرویس بهداشتی حدود یک ساعتی تحمل کردم ولازم به ذکر هست مدت شش ماه بود بخاطر فشار خون 14 توسط پزشک قلب قرص لوزامیکس اچ - پرانول 10 تجویز و همچنین ویتامین های D , E , زینک به همراه C مصرف میشد.با بروز تکرر و ادرار قطره قطره شدن سونو شکمی انجام دادم که اعلام شد سایز کلیه راست 103 و کلیه چپ 104 ، سایز پروستات 30*32*33 میلیمتر و حجم 15 سی سی همراه با اکوی پارانشیمال هموژن و طبیعی دیده شده همچنین مشاهده 3 عدد شنریزه در سیستم کالیسیل هر یک از کلیه ها و مقادیری ذرات اکوژن معلق در داخل فضای مثانه دیده شده . ضمنا در حال حاضر انتی بیوتیک لووفلوکساسین وسیپروفلوکساسین 500 + تامسولوسین اپاس 4℅ + سلکسیب 200 + رواتینکس مصرف میشه حال از شما استاد محترم باتوجه به مشکل تکرر ادرار و گاه به گاه اورژانسی با وجود مشکلات مراجعه بدلیل شیوع ویروس کرونا تقاضای راهنمایی و درمان دارویی را برای این حقیر اعلام بفرمایید. باتشکر فراوان لطفا استاد بزرگوار اقای دکتر کرمی لطفا در خصوص درمان مشکل تکرر و ادرار قطره قطره راهنمایی و درمان دارویی را برایم اعلام بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به وجود سنگ بهتر است سی تی اسکن شوید تا اندازه دقیق و محل سنگ ها دیده شود. اگر کوچک باشند با قطره سنکول بهتر میشود. از کپسول تامسولوسین شبی ۱ عدد هم استفاده کنید
 • تصویر کاربر ايراهيم یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  بنده حدود دو ماه پيش با درد و خونريزي شديد به دكتر مراجعه كردم و بعد از سونو متوجه شدم يك سنگ در١٠ ميلي در ثلث مياتي حالب چپ و يك سنگ ٨/٥ ميل در كليس تحتاني كليه راست دارم و يك درزه دارو مصرف كردم و الان هيچ علايمي از درد و خونريزي ندارم و سنگ ها هم دفع نشده به نظرتون راه درمان و دفع سنگ كليه چيست اگه همين طور بمونه مشكلي پيش مياد
  ضمنا داروهاي مصرفي سيستون و اوروسيترا ١٠ و اكوپرينول ٣٠٠ و پروترااپاس ٠/٤ و يك دوره انتي بيوتيك
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   شما باید حتما TUL شوید ، سنگ حالب باید شکونده شه وگرنه به کلیه شما آسیب وارد میشه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   با شماره 09351142080 02122642744 هر روز از ساعت ۱۰ الی۱۲ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر سنگ 8 میلی متری در ناحیه uvj نیاز به عمل دارد یا قابل دفع است؟ در چه نیاز به عمل چه نوع عملی باید انحام شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سريعا بايد عمل تي يو ال كنيد واتساپ ٠٩٣٨٩٢٠١٢١٢ منتظرم با شماره ٠٩٣٥١١٤٢٠٨٠ ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تا ١٢ تماس
 • تصویر کاربر انورپرندوش جمعه ۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 28 سالمه سه بار عمل جراحی باد فتق داشتم هنوز خوب نشده ودرد سوزش شدید ناحیه فتق دارم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   بعد از عمل طبیعی است
  2. تصویر کاربر انورپرندوش جمعه ۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   ببخشیدمن ازمطبتون نوبت گرفتم 25تیرما نوبتمه بنظرت بیام واسه معاینه یا نه باتشکر از لطفتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   من در خدمتتان هستم ولی نیازی به مراجعه نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  می خواستم از شما بپرسم آیا از روی آزمایش خون و آزمایش کاریوتایپ نواری و آزمایش کروموزوم Y میتوانید تشخیص دهید که کسی بچه دار می شود یا خیر
  با تشکر و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

وقتی مسئله زود انزالی مطرح می شود، موضوع بیشتر به آقایان بر می گردد. تقریباً زودانزالی در…
هیدروسل تجمع مایعات درون کیسه ی بیضه است که اکثر این مایعات بدون دلیل ظاهری رشد می…
همه محتویات شکم توسط یک لایه محکم و نگه دارنده ای به نام فاسیا محافظت می شوند….

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00