تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه در کشورهای پیشرفته آموزش معاینه پستان ها در خانم ها و معاینه بیضه در آقایان جزء توصیه های ضروری توسط بهداشت جهانی می باشد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه دو بیماری مختلف بیضه محسوب می شوند. واریکوسل به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری سیاه رگ های بیضه ایجاد می شود که شایع ترین علت آن مادرزادی است. با این حال ممکن است که فشار بیش از حد، زور زدن بیش از حد، برداشتن بارهای سنگین یا وجود غده در داخل شکم و فشار به آن، باعث بسته شدن رگ ها، خراب شدن درچه های لانه کبوتری و در نهایت واریکوسل شود.

درمان خارش بیضه

پس به خراب شدن درچه های سیاه رگ های بیضه مرد، بیماری واریکوسل گفته می شود. از هر 10 مرد، ممکن است 4 نفر از آنها واریکوسل داشته باشند. اما نکته بسیار مهم در رابطه با واریکوسل، نقش آن در باروری است. حدود 40 درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشوند، بیماری واریکوسل در آنها تشخیص داده می شود. البته اگر شخصی صاحب فرزند باشد ولی به بیماری واریکوسل نیز مبتلا باشد، نیازی به درمان ندارد. بهترین درمان واریکوسل، عمل جراحی است.

در سرطان بیضه از نسج، پارانشیم و یا به اصطلاح گوشت بیضه، سلول هایی به صورت غیر عادی شروع به تکثیر بی رویه می کنند و به سرطان بیضه تبدیل می شوند. رشد بی رویه ی چنین فرآیندی در نهایت سبب از بین رفتن پارانشیم بیضه یا نسج بیضه می شود. سرطان بیضه در اوایل کاملا بی علامت است ولی ممکن است در گذر زمان، بیضه بزرگ و سفت شود درست مثل سنگ!!

امروزه به جامعه بهداشت جهانی توصیه میشه  حتما مردان جوان موقع استحمام، بیضه های خود را معاینه کنند تا اگر تغییری در قوام و اندازه بیضه پیدا کردند، حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. بهترین و کاملترین وسیله تشیخص سرطان بیضه معاینه و سونوگرافی می باشد.

بیشتر بدانید…

درمان تومور بیضه

توده هیپواکو در بیضه چیست؟

در سونوگرافی اصطلاحی به نام هایپواکو داریم که بافت خالی است، یعنی یک فضای خالی داریم. هایپواکو نشان دهنده ی خوردگی نسج طبیعی بیضه توسط سلول های سرطانی و خالی شدن آنهاست.

عکس سرطان بیضه:

توده در بیضه
توده در بیضه

علت ایجاد سرطان بیضه در آقایان

 در حالت کلی علت ایجاد کننده سرطان بیضه مشخص نیست، ولی بعضی از عوامل شناخته شده خطر ایجاد سرطان بیضه را شدیداً بالا می برند که در رأس آن ها بیضه های پایین نیامده هستند. بیضه در حالت طبیعی و در دوران جنینی از ناحیه کمر به طرف کیسه های بیضه طی مسیر کرده و در داخل کیسه بیضه ها قرار می گیرد. به علت های مختلف، ممکن است بیضه در این مسیر در شکم و یا کانال بالای بیضه گیر بیفتد و پایین نیاید، که به آن بیضه نزول نکرده گفته می شود.

امروزه متخصصین زنان و زایمان و پزشکان اطفال در هنگام تولد نوزاد پسر، این معاینه را انجام می دهند. ممکن است بیضه ها 2 تا 3 ماه بعد از تولد به صورت خود بخودی پایین بیایند و در غیر اینصورت شانس نزول خود به خودی، بسیار پایین می آید و کودک باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. یکی از علل شناخته شده سرطان بیضه، بیضه های نزول نکرده هستند. هر چه بیضه در قسمت بالاتر گیر افتاده باشد شانس تبدیل شدن به سرطان بیشتر است و در حالت کلی این بیضه ها 5-4 برابر بیضه های طبیعی در معرض سرطان بیضه هستند.

علائم سرطان بیضه

سرطان بیضه اغلب خود را به صورت بزرگ شدگی تدریجی بیضه و یا تغییر قوام و سفت شدن تمام بیضه و یا قسمتی از آن و یا برجستگی توده سفت در کیسه بیضه به همراه احساس سنگینی نشان می دهد. این بیماری اغلب توسط خود فرد و در معاینه خود مشخص می گردد. در مراحل پیشرفت ممکن است با انتشار به شکم، ریه و کبد با سرفه، ضعف، کم خونی و کاهش وزن خود را نشان دهد. 

در صورت بزرگی و سفت شدن بیضه چه کار باید کرد؟

اولین اقدام این است که به دکتر اورولوژی مراجعه نمایید. دکتر پس از معاینه بیضه شما درخواست آزمایشات هورمونی سرطان بیضه و سونوگرافی خواهد کرد. هر گونه تغییر قوام بیضه در سونوگرافی تحت عنوان هیپواکو سرطان بیضه است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. در صورت شک به سرطان بیضه قطعی ترین و بهترین روش درمان برداشتن همان بیضه است که به صورت عمل سرپائی انجام می شود و سپس نمونه را به آزمایشگاه جهت بررسی نوع سرطان بیضه می فرستند و پس از آن بر اساس گزارش آزمایشگاه پاتولوژی ادامه درمان توسط دکتر شما انجام خواهد شد.

در اینجا لازم می دانم ذکر کنم که سرطان بیضه سریعاً از طریق مسیر غده های لنفی به درون شکم بیمار منتشر می شود و لذا جهت بررسی آن دکترتان حتماً از شما CT اسکن شکم و لگن نیز درخواست خواهد کرد. بسته به جواب پاتولوژی گزارش شده اگر نوع سرطان بیضه سمینوما باشد تنها چند جلسه رادیوتراپی کافی است و نیاز به شیمی درمانی و جراحی دیگر ندارد. اگر نوع سرطان غیر سمینوما باشد باید حتماً از طریق جراحی شکم مسیر غده های لنفی بررسی و آنها را برداشت تا خطر انتشار کم شده و یا از بین برود. در صورت بزرگ شدگی غده های لنفاوی باید از شیمی درمانی کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان مثانه درمان می شود؟

طول عمر سرطان بیضه

اگر این سرطان زود تشخیص داده شود در 95 درصد بیماران بهبودی کامل حاصل می شود ولی اگر در مرحله پیشرفته باشد این شانس پایین می آید ولی باز با شیمی درمانی و جراحی و رادیوتراپی امروزه بیماران مبتلا سالهای سال به زندگی خود ادامه می دهند.

نکته بسیار مهم در اینجا حفظ نطفه های مرد برای باروری می باشد. چون اغلب افراد مبتلایان به سرطان بیضه جوان هستند و در بسیاری از موارد تصمیم به بچه دار شدن دارند لذا توصیه می کنم قبل از هر اقدام درمانی باید به یک مرکز نگهداری اسپرم مراجعه و در بانک اسپرم نطفه های خود را پس انداز کنند که در آینده از آنها جهت بارداری زوجین استفاده کنند.

معاینه بیضه توسط خود فرد

بهترین زمان برای معاینه و بررسی وضعیت بیضه ها پس از یک حمام گرم و در حالت ایستاده است، چرا که در این حالت کیسه های بیضه در حالت آرام و ریلکس قرار دارند. این کار تنها چند دقیقه از شما زمان می گیرد. برای شروع به موارد زیر در معاینه فردی بیضه های خود دقت کنید:

معاینه بیضه

 خیلی آرام هر بیضه را در بین شصت و انگشتان خود بچرخانید. سطح هر بیضه را به شکل کامل لمس کنید. میزان سختی بیضه ها باید در همه نواحی آن ها یکسان باشد. همچنین باید بگوییم که بزرگتر بودن یک بیضه به نسبت بیضه دیگر کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

 این دو ساختار های نرم و لوله مانند، در بالا و پشت بیضه های آقایان هستند. این لوله ها مسئولیت جمع آوری و حمل اسپرم ها را بر عهده دارند. باید با شکل و حس کلی این رشته ها در حالت نرمال آشنا باشید.

 توده های مختلف و برآمدگی بر روی بیضه ها موضوع عادی نیست، حتی اگر این موارد منجر به ایجاد درد نشده باشند. داشتن درد در حین دست زدن بیضه ها نیز موضوع غیر عادی است.

همیشه حواستان به هر گونه تغییر سایز، حالت و حس این ناحیه از بدنتان باشد. در صورت حس کردن توده و یا هر گونه تغییر در این ناحیه، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مشکل شما عامل نگران کننده ای نباشد، اما اگر مشکل سرطان بیضه باشد، این مورد به زودی به نواحی مختلف بدن پخش می شود و باید هر چه سریعتر آن را متوقف کرد. در صورت تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه، درمان آن بسیار راحت تر از مراحل دیگر است. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، حتما آن را با پزشک اورولوژی خود در میان بگذارید.

درمان سرطان بیضه

معمولا یک تیم متشکل از متخصص اورولوژی ، انکولوژیست و انکولوژیست تشعشعات با همکاری هم به دنبال بهترین راهکار درمانی برای هر بیمار هستند. گزینه های درمانی پیش رو به تشخیص دقیق پزشک و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. از جمله گزینه های روی میز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نظارت و مراقبت بیمار
 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی

قبل از این که هرگونه پروسه درمانی آغاز شود، آقایان باید با متخصص اورولوژی خود در مورد تصمیمی که در زمینه بچه دار شدن دارند صحبت کنند. عقیم شدن و ایجاد تغییرات در هورمون های مردانه از جمله موارد شایع پس از برخی پروسه های درمانی هستند. ذخیره سازی اسپرم قبل از پیگیری پروسه های درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد آن هم برای افرادی که قصد دارند در آینده فرزند داشته باشند. همچنین آقایان می توانند قبل از عمل جراحی درخواست یک پروتز بیضوی بدهند، بدین ترتیب اگر نیاز باشد در حین پروسه درمانی یکی از بیضه ها از بدن خارج شود، ظاهر این ناحیه فرد نامناسب نباشد.

اندازه بیضه ها

نظارت و مراقبت از سرطان بیضه

تحت نظر قرار داشتن به معنای این است که تغییرات بدن فرد در ناحیه مربوطه به کمک جلسات معاینه متعدد بررسی شوند. این موارد شامل آزمایش بدنی، آزمایش های تومور سرطانی و آزمایش های تصویربرداری می شوند. آزمایش های تصویری به کمک سونوگرافی کیسه بیضه های آقایان آغاز می شوند. همچنین ممکن است در این آزمایش ها از ایکس ری و سی تی اسکن قفسه سینه استفاده شود.

مهم نیست از چه روش درمانی استفاده شود، همه آقایان باید برای نشانه های کاهش تستسرون نیز تحت آزمایش قرار گیرند. تحت نظر بودن برای سرطان های سطح 0 و گاهی اوقات سطح 1 پس از عمل جراحی پیشنهاد می شود:

تحت مراقبت بودن شامل یک آزمایش بدنی، آزمایش تومور و تصویر برداری می شود: برای دو سال اول هر 4 الی 6 ماه و برای 3 تا 5 سال آینده هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT)، پس از عمل جراحی، شامل یک آزمایش بدنی و آزمایش شناسایی تومور می شود: در سال اول هر 2 الی 3 ماه، در سال دوم هر 2 الی 4 ماه، در سال سوم هر 4 الی 6 ماه و در سال چهارم و پنجم هر 6 الی 12 ماه.

تحت مراقبت بودن بیماران مرحله 1 مشکل تومور های سلول های جرمی غیر سمینومایی ( NSGCT) ، پس از عمل جراحی، شامل آزمایش تصویر برداری قفسه سینه و دیگر آزمایش ها می شود: هر چهار الی شش ماه برای سال اول، هر 4 الی 12 ماه برای سال دوم، هر سال یکبار برای سال سوم تا پنجم.

جراحی سرطان بیضه

راه درمان اصلی برای سرطان بیضه در آقایان عمل جراحی است. در بیشتر موارد، از ارکیکتومی استفاده می شود تا بیضه را به شکل کامل از بدن فرد خارج کنند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است راهکارهای دیگری پیشنهاد داده شوند. ایجاد تغییرات در امکان بچه دار شدن افراد باید قبل از انجام پروسه درمانی مورد بحث قرار گیرد.

جراحی بیضه

برداشتن سرطان بیضه با ارکیکتومی

از ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان بیضه در مرحله اولیه و یا پیشرفته استفاده می شود. در این روش، بیضه و توده به شکل کامل از طریق ایجاد یک شکاف در کشاله ران خارج می شوند. رشته اسپرماتیک نیز در این پروسه از بدن فرد خارج خواهد شد.

اگر یک بیضه از بدن خارج شود و بیضه دیگر در کیسه باقی بماند، سطح تستسترون فرد با مشکلی مواجه نمی شود. بیضه باقی مانده در بدن سالم است و می تواند تستسترون کافی را تولید کند. 10 الی 15 درصد از افراد نجات یافته سرطان بیضه دارای سطح پایین تستسترون هستند که این مشکل قابل درمان است. اگر فردی با ظاهر کیسه بیضه های خود پس از ارکیکتومی مشکل داشته باشد، می تواند از پروتز مخصوص بیضوی استفاده کند.

بسیاری از پسران می توانند وقتی بزرگ شدند صاحب فرزند شوند. عموما رشد نرمال اسپرم در بیضه باقی مانده، اتفاق می افتد و در نتیجه مرد می تواند بچه دار شود. با این حال ریسک عقیم شدن به نسبت افراد عادی بسیار بالاتر است. قبل از انجام عمل جراحی حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. ذخیره سازی اسپرم می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. بهبود یافتگان سرطان بیضه می توانند پس از گذشت 6 ماه به پزشکان متخصص باروری مراجعه کنند.

ارکیکتومی یک پروسه درمان سرپایی است و در نتیجه اکثر پسران در همان روز مرخص می شوند. پسر شما باید حداقل برای دو هفته از شرکت در ورزش های فیزیکی و همراه با درگیری خودداری کند ولی می تواند پس از گذشت یک هفته به مدرسه برود.

کیسه بیضه ها پس از عمل جراحی ورم می کند. این ورم معمولا در عرض دو الی چهار هفته پس از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از حدود دو الی سه هفته می توانید فعالیت های عادی خود را دنبال کنید. صبر کنید تا جای زخم جراحی بهبود یابد و بعد می توانید داشتن رابطه جنسی را آغاز کنید. تا چند هفته از بلند کردن اجسام سنگین و کارهایی که به زور و تلاش نیاز دارند خودداری نمایید.

مدت زمان بستری شدن پس از TUL

عمل جراحی TTS برای برداشتن سرطان بیضه

عمل جراحی TTS تنها در برخی موارد خاص توسط پزشکان پیشنهاد داده می شود. در این نوع از عمل جراحی تنها تومور سرطانی از بدن فرد خارج می شود و بیضه در بدن باقی خواهد ماند. برای این روش درمانی، توده سرطان باید بسیار کوچک باشد. عمل تی تی اس برای کسانی مناسب است که سرطان خوش خیم دارند.

زمانی که از عمل جراحی TTS استفاده می شود، فرد باید به شکل مرتب تحت نظر قرار بگیرد چرا که امکان بازگشت سرطان وجود دارد. دیگر عوارض جانبی نظیر عقیم شدن نیز محتمل هستند. اگر تومور بدخیم باشد و مرد یک بیضه سالم داشته باشد، دیگر عمل جراحی تی تی اس پیشنهاد نمی شود.

برداشتن سرطان بیضه با رتروپریتونی RPLND

برش گره لنفاوی رتروپریتونی ( RPLND ) یک عمل جراحی پیچیده است که از آن جهت کاهش عوارض جانبی برداشته شدن گره های لنفاوی پشت معده استفاده می شود. در این روش از یک جراح حرفه ای استفاده می شود و می تواند برای برخی آقایان کاربردی باشد. عمل RPLND برای آقایانی با سرطان سطح یک و احتمال بالای بازگشت آن مناسب است.

می توان از این روش به جای شیمی درمانی برای بیمارانی با تومور های سطح IIA یا IIB غیر سمینومایی استفاده کرد. پس از این عمل جراحی، به کمک شیمی درمانی یا تحت نظر بودن جهت جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان استفاده می شود. در این روش درمانی حتما باید یک جراح بسیار حرفه ای و با تجربه بیمار را عمل کند.

پرتو درمانی سرطان بیضه

از این روش درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی اطراف بیضه ها و یا گره لنفاوی استفاده می شود. از پرتو درمانی و تشعشعات جهت از بین بردن سلول های سمینوما سرطانی استفاده می شود، چرا که برخی از سلول های غیر سمینومایی سرطان در مقابل پرو و اشعه مقاوم هستند. در صورتی که سرطان بیضوی به سایر ارگان های بدن نظیر مغز رسیده باشد می توان از پرتو درمانی استفاده کرد. از انواع مختلفی از پرتو درمانی برای بیماران سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان بیضه

از شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که به بیرون از بیضه ها پخش می شوند و یا علائم تومور و سرطان پس از عمل جراحی بیشتر می شوند. نشانگر های تومور سرطانی و آزمایش های تصویری می توانند نشان دهند به چه میزان شیمی درمانی نیاز است و یا اینکه آیا شیمی درمانی می تواند کمکی کند یا خیر.

این داروها از طریق جریان خون در بدن پخش می شوند و دارای عوارض جانبی خاصی هستند. شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی که به گره لنفاوی رسیده اند را از بین ببرند، همچنین شیمی درمانی در کاهش ریسک بازگشت سرطان پس از عمل جراحی نیز موثر است.

گاهی اوقات ممکن است بیش از یک داروی شیمی درمانی برای سرطان بیضه مورد استفاده قرار گیرد و در چرخه های سه هفته ای این پروسه پیگیری می شود. گاهی اوقات جهت از بین بردن تومور ها پس از شیمی درمانی ، عمل جراحی انجام می شود.

سوالات متداول شما درباره سرطان بیضه

خبر خوب اینجاست که عمل جراحی در کنار شیمی درمانی و پرتو درمانی ( به تنهایی یا با هم) می توانند تقریبا 100 درصد از تومور های سرطانی سطح اولیه را درمان کنند، همچنین این روش های درمانی توانایی درمان حدود 85 درصد از تومور های پیشرفته تر را نیز دارند.

برای بیمارانی که در سن کم سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، ایجاد شدن تومور های جدید پس از درمان، احتمال پایینی دارد. در بزرگسالان حدود 2 الی 3 درصد احتمال رشد کردن یک تومور در سمت دیگر وجود دارد. برای از بین رفتن نگرانی ها می توانید خودتان ناحیه بیضه ها را مرتب بررسی و آزمایش کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4.2/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱ تیر ۳( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما بنده به مدت یکسال فیناستراید یک میلیگرم مصرف میکردم که در اواخر مصرف بیضه درد شدیدی گرفتم و دارو را قطع کردم. اما بعد از ۴/۵ سال همچنان بیضه درد دارم
  البته به مدت ۹سال ماینوکسیدیل مصرف میکنم که البته همه پزشک هایی که به آن ها مراجعه کردم ماینوکسیدیل را در ایجاد درد بیضه بی تاثیر میدانند. با این وجود اخیرا ماینوکسیدیل هم قطع کردم.
  داروهای زیادی برای درد مصرف کردم که همگی بی تاثیر بودند فقط ملوکسی کام سه سال پیش مصرف کردم که تا حدودی موثر بود که بعدحدود یکماه به دلیل تاری دید و خستگی زیاد کنار گذاشتم
  برای این مشکل که ۴/۵ سال درگیر آن هستم به پزشک های زیادی مراجعه کردم و هیچ نتیجه ای نگرفتم به جز بیضه درد میل جنسی خیلی پایین هم دارم و بعد انزال بیضه دردم تشدید میشود
  علاوه بر درد بیضه ۸ماهه درد نوک سینه و یک ماهه درد زیر بغل هم دارم
  بیضه ها در حداقل سایز نرمال هستند و نتیجه سونوگرافی و ازمایش هورمون هم پیوست ارسال کردم
  شرایط من مشابه پرسش۸۰۱۸۲ هست که شما به ایشون فرمودید اگر سونوگرافی مشکلی نداره پس مشکلی نیست
  من تا الان به بیش از ۴۰ پزشک مراجعه کردم و نتیجه ای ندیدم.

  در مورد شرایط خودم باید بگم که به دلیل این مشکل ادامه زندگی کاملا برام دشوار شده
  و فقط یک تقاضا دارم ممنون میشم اگر اطلاعاتی در خصوص ارتباط با فرد پرسش کننده ۸۰۱۸۲ به من بدهید شاید ایشون بعد از ۶ سال راه حلی پیدا کرده باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ تیر ۳( 3 روز پیش)
   دوست عزیز با توجه به اینکه به بیش از ۴۰ پزشک مراجعه کردین توصیه میکنم به فوق تخصص های درد بیهوشی مراجعه کنید تا بلوک عصبی براتون ایجاد بشه
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۵ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما
  سال ۱۴۰۱هنگام لمس بیضه چپ توده ای را حس کردم و بعد به اورولوژ رفتم و بعد از معاینه دکتر گفت این طبیعیه، کلسیم هستش ممکنه بزرگتر هم بشه ولی اهمیتی نداره دوباره سونوگرافی نمودم بعد از یک نیم سال اما ایندفعه در بیضه راست گفت کلسیم هست ولی بیضه چپ مثل سابق چیزی نشون نداد الان آقای دکتر این بیماری همون کلسیفیکاسیون که تو لوله های اسپرم ساز رسوب کلسیم میکنه ؟چون تو نت سرچ کردم نوشت بود اگه درمان نشه ممکنه بدخیم بشه.
  ضمنا بابت واریکوسل میتونم کاراته کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   همونطور که اشاره شده اهمیت بالینی خاصی ندارد
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   الان آقای دکتر نیاز هست هرسال سونو بدم و اینکه اگه این کلسیفیکاسیون ها بزرگ بشه باید چکار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   نیاز به اقدامی نیست بله سالانه سونو بشه
  4. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر تمام افراد باید سالانه سونو بیضه بدن و اینکه نگفتید کاراته کار کنم یا نه بابت واریکوسل.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   خیر شما باید سال بعد تکرار کنید منعی ندارد از بیضه بند استفاده کنید
  6. تصویر کاربر حسین شنبه ۱۹ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   ممنونم آقای دکتر از وقتی که گذاشتید فقط ببخشید سونو سالانه بابت واریکوسل میفرمایید؟یا مورد دیگه ای هست که باید چک بشه چون فرمودید کلسیفیکاسیون ها اهمیت ندارند؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ خرداد ۳( 1 هفته پیش)
   هر دو هم واریکوسل هم کلسیفیکاسیون با توجه به احتمال ضربه خوردن مداوم بیضه
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ببخشین بنده عمل واریکوسل گرید ۳ سمت چپ ریفلاکس شدید داشتم که عمل کردم بیمارستان ولیعصر تهران الان حدود ۳ ماه می‌گذرد که همچنان درد داخل بیضه دارم وقتی هم دست میزنم بهش درد می‌کند علت از چی میتونه باشه راهنمایی کنید دو بارم سونوگرافی دادم اردبیل شهر خودم چیزی نشون نداده دکتر اینجا گفتن باید در نهایت آزمایش تخصصی بدین منظور سونوگرافی رنگی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   عمل واریکوسل جهت بهبود پارامترهای اسپرم انالیزه اینکه باعث بهبود درد بشه یا نشه رو باید به جراح معالج خودتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شفیعی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام . عرض ادب- اقای دکتر پدر من بعد ازمایش چکاپ و دیدن free psa=6 این دو ازمایش را انجام دادند. 77 سالشان هست و هیچ علامت خاصی نداشتند فقط با چکاپ ما شک کردیم. میشه نظرتان را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   آزمایشات رو بفرستید
  2. تصویر کاربر شفیعی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   سلام خدمت شما
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   باید پروستات برداشته بشه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر دوسالی هست که ازناحیه زیر شکم سمت چپ درد دارم درست در مسیری که گاهی بیضه ضربه میخوره بوجود میاد وقتی شدید میشه تا بیضه چپم و کشاله ران و پای سمت چپم هم کشیده میشه.سونوگرافی رفتم کلیه و مثانه و بیضه و پروستات همه چی نرمال بود فقط بیضه سمت چپ واریکوسل گرید ۱ بود که گفتن درد ربطی به این واریکوسل نداره.
  سیتی اسکن هم دوسال پیش کردم که داخل لوله حالب دوتا نقطه سفید رنگ بود که یه دکتر گفتن سنگ هست و سنگ شکن کردم ولی چیزی دفع نشد و دردم خوب نشد یه دکتر دیگه هم گفتن سنگ نیست و بخاطر سیتی اسکن بوده ولی داخل سونوگرافی چیزی نشون نداده
  چندتا دکتر هم رفتم گفتن مشکلی نداری و بخاطر اعصابه و برو پیش متخصص درد دارو بزنه به عصب بیضه
  یه چیزی که اقای دکتر خیلی نگرانم میکنه بیضه چپم از،بیضه راستم بالاتره و برجسته تر نه اینکه بزرگتر باشه نه منطورم اینه که وقتی کیسه بیضه جمع میشه از،بیضه راست برجسته تر هست به طوری که وقتی پاهاموروی هم میندازم میاد بالا بطوری که از رو شلوار مشخصه دکتر هم گفت مشکلی نداره
  میخواستم بدونم نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   موردی که گفتین کاملا نرماله
 • تصویر کاربر ایرانی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان دکتر من بیماری پوستی پیسی۹۰درصد به بالا دارم وبیضه راست هم ندارم تک بیضه ام و واریکوسلم چند سال پیش عمل کردم دکتر شرایط معافیت دارم ۳۵سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   باید از کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح استعلام بگیرید بستگی به شرایط خودتون و میزان تحصیلات و ... داره
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.... بنده در خرداد 1401 دچار سرطان بیضه سمت راست شدم جواب پاتولوژی نان سینما که 75 درصدش کیسه زرده. بودکه در زمان تشخیص آلفا فیتو پروتیین 112 بود و بتا hcg 15000 ولی متاسفانه ال دی اچ رو نگرفت دکتر بعد عمل آلفا شد 18 و بتا 5600 و ldh 375 و در تصویر برداری مشخص شد سه لنف نود 4 سانتی وجود دارد و دکتر معرفی کردن برای شیمی درمانی که از مهر 1401 تا اسفند 1401 شیمی شدم در اثر سیس پلاتین متاسفانه کلیه هام کم کار شدن و الان کراتین خونم 2 هستش و سنمم در زمان تشخیص 24 سال بود .... بعد 6 دوره شیمی درمانی یک لنفود 5 در 6 میل ماند که دکتر نجفی آنکولوژیست در رشت گفتن این ریشه خشک شده ست و نیازی نیست از آخرین سی تی اسکن 7 ماه میگذرد و هر سه ماه تومور مار کر هارو چک میکنم آخرین چک مربود می شود به سه هفته قبل که آلفا 4.7 بود و بتا 1.1و ldh 438 .... سه سوال دارم ... افزایش ldh آیا به معنای عود بیماری ست ضمن اینکه دوره قبل چکاپ آلفا 2.5 بود؟ دوم چرا چند جایی نوشته کیسه زرده در بزرگسالان خطرناک است ؟ و سوال آخر اینکه با توجه به اوضاع کلیه آیا بیماری عود کند می توانم شیمی درمانی کنم و درمان شوم؟
  1. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۸ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   ضمن اینکه از بعد شیمی درمانی همیشه درد بالای کمر و پشت قفسه سینه دارم و 8 قبل هم سیتی قفسه سینه و آندو سکوپی انجام دادم ولی مشکلی نبود الان هم دارم گاهی اوقات با شدت بیشتر ... کلا استرس زیادی دارم در مورد عود بیماری و وضعیت کلیه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   افزایش Ldh به تنهایی نشانه عود تومور نیست دوست عزیز استرس و اضطراب شما خطرناک تر از توده ی بیضه ی شماست وقتی عودی نداشتید به فکر اینکه اگر عود کرد کلیه کم کاره نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  کوچک شدن بیضه سلام اقای دکتر
  خدا قوت
  بیضه سمت چپم بالا بوده که تو بچگی عمل شده
  یه چند سالی میشه که بیضه سمت راستمم از تا الان هرروز کوچیک تر و نرم تر میشه
  و درد مبهمی دارم که تا کشاله رانم حس میشه
  افلوکساسین و سلبرکس خوردم درد بهتر میشه ولی کوچیک بودن هنوز به حالت قبل برنگشته
  و کیسه بیضه ام همیشه جمع هستش
  کم پیش میاد باز شه
  ممنون میشم اگه راهنمایی هست کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی بیضه ها انجام دهید
  2. تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   خدا قوت
   سونوگرافی انجام شده
   عکس سونوگرافی رو فرستاده بودم تو کانال تلگرامتون
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   تو سایت آپلود کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر m چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسرم 17 سالشه هشت ماهگی فتق عمل کرد از هموم موقع بیزهاش با هم فرق داره ینی یکش کوچیکتر از اونیکیه همون سمتی که فتق عمل کرده کوچیکتره ینی یکیش دوبرابر اون یکیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. حدود سه ماه پیش دو نفر از بچه ها به شوخی یه مقدار آلت و بیضه های من را کشیدند که درد زیادی اون موقع احساس نکردم و پهلوهایم را هم فشار دادند همچنین خیلی تقلا کردم که از دستشان فرار کنم بعد نیم ساعت بیضه هام به درد آمد که سونو از بیضه ها گرفتم و گفتند سالم هست.
  بیضه ها و آلت من همیشه حالت خمیری و شل هستند.
  بیضه ها بعدازظهر خیلی افتاده و شل هستند و چروک میشن . همچنین آلت تناسلی هم همینطور هست. یه مقدار سر آلت سوزش دارد و رنگ پریده هست بیشتر مواقع و جمع هست و کمتر ول می شود مثل اینکه خون بخوبی بهش نرسد. میل جنسی کم شده و نعوظ صبح ندارم. اضطراب دارم . بیشتر وقت ها احساس ضعف دارم و یبوست هم دارم.
  چندین سونو گرفتند میگن مشکلی نیست. بی زحمت سونو ها را چک کنید. ممنون میشم کمک کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   نعوظ صبحگاهی اصلا ندارید؟ طی یک ماه اخیر
  2. تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   سلام. اوایل که این مشکل پیش امد یک دکتر ویتامین ای و ال کارنیتین بهم داد. نعوظ صبحگاهی و شب داشتم
   ولی الان خیلی خیلی کم شده و جدیدا اصلا ندارم
   ببخشید مجرد هستم و موقع ارضا اصلا آلتم سفت نمیشه و شاید ده دقیقه طول بکشه تا یه کم آلت سفت میشه
  3. تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   ببخشید. حدود دو سال قبل سابقه بیماری پانیک و اضطراب و افسردگی داشتم که با دارو بهتر شد و الان داروی آن را مصرف نمی کنم ولی استرس و اضطراب زیادی در این مدت داشته ام.
   اگر لازم هست از بیضه ها و آلت عکس بفرستم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   علل روانی برای شما مطرحه باید به روانپزشک مراجعه کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر