سنگ مثانه چگونه تشکیل میشود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

ممکن است کمی برای شما عجیب باشد، اما ممکن است درون مثانه ی شما سنگ ایجاد شود! آیا از علت سنگ مثانه مطلع هستید! این سنگ ها توده های سختی هستند که از مواد معدنی موجود در ادرار به وجود می آیند و بیشتر در مردان بالای 50 سال شایع هستند.

سنگ مثانه در برخی موارد هیچ علائمی ندارد و خود به خود از بدن خارج می شود. حتی ممکن است متوجه نشوید که یک سنگ مثانه داشته اید! اما در بیشتر موارد، این سنگ ها باعث درد یا مشکلات دیگر ادراری می شوند. زمانی که این علائم را مشاهده کردید، باید آن را درمان کنید. در ادامه مطلب، علت سنگ مثانه را توضیح خواهیم داد.

سنگ مثانه

علت سنگ مثانه چیست؟

وظیفه ی مثانه، جمع آوری ادرار از کلیه ها است، تا در زمان نیاز بدن آن را به طور کامل دفع کند. بعد از دفع ادرار، مثانه باید به طور کامل خالی شود. اما به علت برخی از مشکلات سلامتی، مثانه به طور کامل خالی نشده و مقداری از ادرار در آن باقی می ماند. در مرحله ی بعد، برخی از مواد موجود در ادرار به یکدیگر می چسبند و کریستال هایی را تشکیل می دهند. با گذشت زمان، این کریستال ها باعث شکل گیری سنگ مثانه می شوند.

وجود برخی از مشکلات ممکن است مانع از تخلیه کامل مثانه شود. دو نمونه از رایج ترین آنها عبارتند از:

پروستات بزرگ شده: پروستات که فقط در مردان وجود دارد، اندامی است که به تولید مایع منی کمک می کند. با افزایش سن، پروستات معمولاً بزرگ تر می شود و می تواند به مجاری ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) فشار وارد کند. این اتفاق مانند پیچ خوردگی یک شلنگ است.

زمانی که این اتفاق می افتد، جریان ادرار در مجاری ادرار دچار مشکل می شود در نتیجه، مثانه نمی تواند به طور کامل خالی شود.

آسب عصبی: این مشکل که با نام «مثانه ی عصبی» نیز شناخته می شود، به این معنی است که اعصاب مثانه ی شما دیگر مثل قبل کار نمی کند. همین موضوع باعث می شود که ادرار در مثانه باقی بماند.

موارد دیگری هم وجود دارند که می توانند موجب مشکل در تخلیه ی کامل مثانه شوند. مانند:

 • جراحی بزرگ شدن مثانه: برخی از افراد این جراحی را برای درمان بی اختیاری ادرار انجام می دهند. بی اختیاری ادراری نوعی بیماری است که در آن فرد قادر به کنترل ادرار خود نیست. این جراحی می تواند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را افزایش دهد.
 • دیورتیکول مثانه: جدار مثانه از لایه های مخاطی و عضلانی تشکیل شده است. لایه مخاطی در سطح داخلی و لایه عضلانی در سطح خارجی قرار دارد. دیورتیکول مثانه در حقیقت بیرون زدگی لایه مخاطی از درون لایه عضلانی است. این حالت می تواند به صورت مادرزادی یا به هر دلیلی که انسداد در مسیر خروج وجود داشته باشد (مانند بزرگی خوش خیم پروستات و عفونت) ایجاد گردد.
احساس ادرار کاذب
 • تورم مثانه: این بیماری ممکن است به علت عفونت مجاری ادراری اتفاق بیفتد.
 • سیستوسل: افتادگی مثانه یا سیستوسل که مختص زنان است، زمانی رخ می دهد که لیگامان بالای نگهدارنده مثانه و عضله بین واژن و مثانه، ضعیف یا کشیده شده و در نتیجه باعث پایین آمدن مثانه و ایجاد فشار بر روی واژن می گردد. در نتیجه، می تواند جریان ادرار را مسدود کند.
 • رژیم غذایی: رژیم غذایی سرشار از چربی، قند و نمک که فاقد ویتامین های A و B است، می تواند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را افزایش دهد. این امر در کشورهای در حال توسعه بیشتر شایع است.
 • سنگ کلیه: سنگ کلیه با سنگ مثانه تفاوت دارد. اما یکی از این سنگ های کلیه می تواند به سمت مثانه ی شما حرکت کرده و در آنجا رشد کند.
 • تجهیزات پزشکی: تجهیزات و لوازم پزشکی مثل سوند (لوله ی نازکی که به تخلیه ی مثانه ی شما کمک می کنند) می توانند منجر به تولید کریستال هایی که سنگ مثانه را به جود می آورند شوند.

علائم سنگ مثانه چیست؟

برخی از سنگ های مثانه هیچ علائمی ندارند. اما در اغلب موارد، سنگ مثانه دیواره ی مثانه ی شما را اذیت کرده یا مانع از خروج درست ادرار می شوند. وقتی این اتفاق می افتد، شما ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

علل شایع درد مثانه در مردان + درمان

آزمایشات و تشخیص سنگ مثانه چیست؟

پزشک در مورد علائمتان از شما سؤال می پرسد. ابتدا با معاینه ی فیزیکی شروع کرده و قسمت زیرین شکم شما را بررسی می کند. بعد از آن ممکن است آزمایشات زیر تجویز شود:

1- سیتوسکوپی: پزشک یک لوله ی کوچک مجهز به دوربین (سیتوسکوپ) را در مجرای ادرای شما قرار داده و آن را به سمت مثانه می فرستد تا سنگ ها را پیدا کند.

2- عکس برداری: پزشک به کمک این تست می تواند محل و اندازه ی سنگ های مثانه را تشخیص داده و ببیند که وجود کدام سنگ باعث مسدود شدن ادرار شما شده است. این آزمایشات عکس برداری می تواند شامل سی تی اسکن، اشعه ایکس یا سونوگرافی باشد.

3- آزمایش ادرار: پزشک موارد غیر معمول در ادرار شما را بررسی کرده و عفونت و سایر مشکلات را تشخیص می دهد.

درمان های سنگ مثانه چیست؟

اگر سنگ مثانه ی شما کوچک است، ممکن است بتوانید با نوشیدن مقدار زیادی آب، آن را دفع کنید. اما اگر در تخلیه ی مثانه خود دچار مشکل شده اید، این راه جواب نمی دهد!

اگر سنگ مثانه خود به خود دفع نشود، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را برای شما تجویز کند:

✔️ خرد کردن سنگ ها: این روش با نام «سیستولیتولاپاکسی» شناخته می شود. پزشک ابتدا برای پیدا کردن سنگ ها، سیستوسکوپی انجام می دهد. سپس، به کمک اولتراسوند، لیزر یا موارد دیگر از طریق سیستوسکوپ برای شکستن و خارج کردن سنگ ها و تکه های کوچک استفاده می کند.

✔️ عمل جراحی: اگرد سنگ های مثانه آنقدر بزرگ هستند که پزشک با روش های دیگر نتواند آن را خرد کرده و خارج کند، شما ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. در این روش مثانه را باز کرده و سنگ ها را خارج می کنند.

جراحی مثانه

آیا می توانیم از سنگ مثانه پیشگیری کنیم؟

در ایده آل ترین حالت، شما با درمان علت به وجود آمدن سنگ مثانه، از آن پیشگیری می کنید. اما این موضوع همیشه کارساز نیست! البته، چند گزینه برای شما وجود دارد:

 • درمان دیورتیکول مثانه: شما برای از بین بردن این مشکل می توانید جراحی کنید. گاهی اوقات، درمان بزرگی پروستات می تواند از دیورتیکول جیوگیری کند.
 • پروستات بیش از اندازه بزرگ: درمان دارویی یا جراحی می تواند در حل این مشکل به شما کمک کند.
 • درمان آسیب عصبی: در صورت داشتن این بیماری، داروها یا کاتتر ها می توانند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را کاهش دهند.
 • زنان مبتلا به سیستوسل: شما ممکن است برای بهبود مثانه و سایر اندام های لگنی خود به جراحی نیاز داشته باشید.

گذشته از همه ی این ها، حتماً روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا از تبدیل شدن مواد معدنی ادرار به کریستال و تشکیل سنگ مثانه جلوگیری کنید. در مورد اینکه چه میزان آب در روز می توانید بنوشید با پزشک خود مشورت کنید و به یاد داشته باشید، در صورت بروز هرگونه مشکل در ادرار، مثل سوزش، درد، منقطع شدن، تکرر ادرار و … به پزشک مراجعه کنید.


دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

2.7/5 - (10 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من از پارسال متاسفانه با یه مشکل برخوردم
  اونم اینکه یه بار هنگام ارگاسم یه لحظه منی از آلتم خارج نشد وچند ثانیه احساس درد کردم وبعد منی خارج شد ، نمیدونم چرا یه لحظه منی برگشت خورد ،اولین بارم بود
  حالا از پارسال وبعد این اتفاق
  هنگام ارگاسم منی من کم شده و اصلا بافشار زیاد سابق بیرون نمیاد و کش دار هم شده.
  قبلا ی جنس مخالف رو میدیدم حس برانگیختگی و فشار جنسی داشتم ولی بعد اون اتفاق احساس میکنم حس میکنم بین فکرومغزم وآلت تناسلیم ارتباطی برقرار نیست وتحریک نمیشم ،وحتما باید با دست آلتم رو راست وتحریک کنم.
  حتی اخرای انزالم به درستی تخلیه نمیشه و انتهای انزالم قبلا بادست فشار میدادم راحت تخلیه میشد اما الان به عقب برمیگرده .
  ممنونم جواب بدید چون تو شهر ما متخصص کم هست یا اصلا نیست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ آبان ۱( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام چند سالتون هست ؟ ایا هنگام ادرار کردن هم ادرار باریک میاد ؟ سوزش ادرار ؟ تکرر ؟
  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۸ آبان ۱( 4 هفته پیش)
   سلام۳۱سالمه
   نه هنگام ادرار، ادرار باریک نیست
   تکرر در ادرار هم ندارم
   اوایل بعد اون اتفاق سوزش ادرار داشتم ولی الان چند ماه سوزش ندارم.
   ولی حس برانگیختگی سابق رو ندارم و هنگام ارگاسم منی کم میاد ، اخرای دفع منی هم به عقب برمیگرده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ آبان ۱( 4 هفته پیش)
   توصیه میشود سونوگرافی کلیه ها و ازمایش ادرار
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 16 ساله هستم که 1سال هست مشکل کم فشاری ادرار دارم
  ولی ادرارم به طور کامل تخلیه میشه
  هم مشکل تیروئید دارم هم غلظت خون شدید هم کم خونی و آب هم اصلا نمی خورم
  باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  باسلام پدرم سال۸۲ جراحی و پروستات خارج کرده اخیرا بعلت مشکل خروج ادرار ۱۰ روز سوند داشت سپس میله زد و ۱۴ روز سوند داشت علی رغم خروج سوند پس از یک هفته مشکل نشت و عدم کنترل ادراردارد لطفاً راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام اقی دکتر من حدود 15 روز ادرار میکنم بعضی وفتا البته بیشتر وقته ها سوزش ادار در قسمت خروج ادار دارم میسوزه نوک التم ، بنده حدود 6 سال که متوجه شدم زیگیل تناسلی دارم که کرایور میکنم و خدمت ارض بکنم که لباس لکه خون وجود ندارد ادار بنده خوب خارج میشه اگه مثانه پر باشه و فقط اخر ادار قطع میشه الان سوز در همون قسمت ابتای مجرا محل خروج هست ازمایش کشت ادار و سنو دادم طبیعی بود معذرت می خوام فقط هنگام خروج ادار اگه بادی معده خارج بشه قدرت پرتاب ادار کم زیاد میشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  2. تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   سلام دکتر عکس ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   در سونوگرافی کلیه ها خوبه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   من در عکس زگیل نمیبینم
  5. تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   دکتر درست زیگیل نیست ولی موقع ادار سورزش دارم اد قسمت ایتدا مجارا محل خروج ادار هست میسوز قسمت ختنه گاه داخل مجرا سورزش ادار برای چی هست الان حدود ۱۰ روز هست اینجوری هستم
   دکتر امکان دار موقع مدوع سوراخ مقعد در میگیر این سورز ادار برای اون باشه لطفا راهنمایی کنی برای سوزش ادار قسمت خارج شدن ادار مرسی
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزان چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  خسته نباشید
  اخیرا بعد از خود ارضایی دچار تکرر ادرار شده و همش تمایل به ادرار کردن دارم در صورتی قطره قطره میاد و باز هم تمایل دارم ادرار کنم! ممکنه منی کامل تخلیه نشده و موجب افونت شود در خود ارضایی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   طبیعی هست، با ترک خودارضایی مشکلتون رفع میشه
 • تصویر کاربر ماهان جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر فرزندم ۱۶ماه داشت که عمل هیپوسپادیاس انجام داده الان بعد ۳ ماه یک مجاری ادراری کوچک باز شده میخواستم بدونم دوباره باید عمل بشه یا سرپایی میشه بسته بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسر 21 ساله هستم و رابطه ای هم نداشتم تا به حال
  دقیقا در نوک مجرای آلتم یک درد نقطه ای حس میکنم و حدود یک هفته ای هست
  این درد به صورت مداوم در طول روز هستش
  وقتی سر مجرا رو یکم باز میکنم درد کاهش پیدا میکنه
  به نظرتون دچار چسبندگی شده؟
  یا چیز دیگه؟
  چیز خطرناکی هست؟
  چیکار باید بکنم دکتر خیلی استرس گرفتم بابتش و اینکه توی ظاهر آلت کاملا معمولی و نرمال هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   آزمایش ادرار انجام بدید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر سنم ۵۲ سال است از بچگی در سن ده سالگی ادرار بند امد با مراجعه به پز شک خوب شدم.ولی باز در سن ۲۳ سالگی باز عود کرد با عمل اینترنال باز شد باز عود کرد چند سال بعد عمل باز انجام دادم باز دوسال بعد باز عود کرد باز کردم الان باز بع از چند ماهی سونداژ میزنم باز ادرار باریک میاد راهی دیگه هست .تنگی سر مجرا به اندازه کمتر از نیم سانت ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ دی ۰( 11 ماه پیش)
   RUG انجام بدید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من ی مدت زیاد سوزش ادرار دارم
  ادرارم بی رنگ ولی وقتی دیز برم دستسویی پر رنگ میشه
  همش بیحال و سستم
  وزنم ۵۳کیلیو هستش سنم ۲۸ آقا
  نوک آلتم داغ تا مقعد
  داغ میشم
  گاهی فشارم میره بالا
  گوشام قرمز میشن
  هی باید اب بخورم برم دستشویی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تست آنالیز و‌ کشت ادراری جهت بررسی عفونت ادراری انجام بدید
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام انجام دادم اما عفونت نشون نمیده
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   3-سلام ، بايد جهت بررسي از نظر مثانه عصبي تست اروديناميك يا نوار مثانه بگيريد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من قبلاً توسط شما ویزیت شدم و سیستوسکوپی و نوار مثانه هم انجام دادید
  تشخیص تون برای ضعیف بودن فشار ادرار من،ضعف پمپاژ بصورت مادرزادی بود و یه قرص دادید که بخورم اما هیچ تغییری حاصل نشد و من واقعا بخاطر تخلیه نشدن ادرار از نظر عصبی تحت فشار هستم و لطفاً یک راهی به من معرفی کنید تا خوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   این قرص؟ نوار مثانه رو بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر