علت داشتن درد در هنگام انزال در آقایان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

انزال دردناک به علایم درد اشاره دارد که به هنگام انزال مرد اتفاق می ‌افتند. این مسئله، مشکل نادر در بین جمعیت مردان نیست.

دلایل متعددی نیز وجود دارند که چرا این اتفاق ممکن است رخ دهد. در برخی از مردان، ممکن است انزال دردناک صرفا حاد باشد و به صورت موقتی اتفاق افتد.

مردان زیادی در مورد مشکل انزال دردناک احساس شرمساری دارند. این چیزی است که می ‌تواند در توانایی ‌های مردان در اتاق خواب اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات، ممکن است مردان ترجیح دهند که در آمیزش جنسی شرکت نداشته باشند. این عقیده به منظور کاهش دادن خطر تجربۀ درد در ناحیۀ تناسلی است.

مردان باید اطلاع داشته باشند که درمان‌ هایی در این زمینه موجود هستند. در بسیاری از موارد، درمان نتایج موفقیت ‌آمیزی را به بار خواهد آورد. این اتفاق می ‌تواند به بیماران کمک کند که اعتماد به نفس خود را مجددا در اتاق خواب کسب کنند. همچنین می‌ تواند به تسکین دادن دردی که مرد در زمان انزال تجربه می کند کمک کند.

علائم انزال دردناک

علائم با توجه به شرایط می ‌توانند بین بیماران متفاوت باشند. برخی از مردان نیز متوجه می ‌شوند که علائم به تدریج تغییر می ‌کنند.

گاهی اوقات احتمالا علائم به صورت بسیار رنجش‌آور نباشند. احتمالا درد خفیف باشد و سریعا بعد از انزال از بین برود. مواقع دیگر، امکان دارد عذاب‌آورتر باشد. ممکن است مردان درد شدیدی را به هنگام انزال تجربه کنند. شاید درد می توانست بیشتر نیز طول بکشد.

برخی از علائمی که اغلب توسط مردان گزارش می‌ شوند شامل موارد زیر هستند:

 • درد احتمالا در زمانی که مرد در حال انزال است ایجاد شود. اما به هر حال، برخی اوقات، درد صرفا بلافاصله بعد از اینکه مرد انزال کرده است ایجاد می‌ شود. این می ‌تواند به صورت احساس سوزش شرح داده شود.
 • ممکن است درد، آلت و ناحیۀ اطراف مانند قسمت راست روده و مثانه را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برخی از مردان درد را در زمان ادرار کردن بعد از انزال تجربه خواهند کرد. مواردی وجود دارند که درد ممکن است به اندازۀ 24 ساعت باقی بماند به دلیل اینکه مرد انزال کرده است.

علت انزال دردناک در مردان چیست؟

دلیل درد انزال یا انزال دردناک در مردان عبارتند از: 

علت انزال دردناک

1- پروستاتیت و درد در انزال

پروستاتیشت التهاب غدۀ پروستات است که بین مثانه و آلت واقع می شود. احتمالا التهاب حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (علائم 6 هفته یا بیشتر طول بکشند) باشد.

شدت علائم متفاوت هستند. علائم پروستاتیت حاد شدیدتر از پروستاتیت مزمن هستند که می‌توانند اذیت‌آور اما تحمل پذیر باشند.

پروستاتیت می تواند عفونی و غیرعفونی باشد. پروستاتیت عفونی با عفونت باکتریایی ایجاد می شود. پروستاتیت غیرعفونی التهاب پروستات بدون هیچ علائمی از عفونت است.

دکتر شما پروستاتیت را بر اساس آزمایش های ادرار و خون تشخیص خواهد داد. ممکن است که پروستاتیت غیرعفونی به خودی خود از بین برود، در حالی که پروستاتیت عفونی باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود.

علائم پروستاتیت:

2- سیستیت

سیستیت عفونت مثانه است. اگرچه سیستیت در زنان رایج تر است، می‌تواند در مردان نیز رخ دهد به ویژه در مردانی که در ادرار کردن مشکل دارند (مثل افرادی که پروستات بزرگ‌ شده دارند). عفونت زمانی اتفاق می افتد که باکتری هایی که در داخل مثانه قرار می گیرند وارد بافت مثانه می شوند و موجب التهاب می شوند.

سیستیت با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. اگر سیستیت را درمان نشده رها کنید، می تواند منجر به عوارضی مثل عفونت کلیه شود.

علائم سیستیت

آزاد نکردن اسپرم و ماندن اسپرم در بیضه معمولاً بی خطر است، اما به علت آن بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می توانند باعث مشکل در آزاد کردن اسپرم شوند و منجر به ناباروری گردند.

3- عفونت های منتقل شده به صورت جنسی

انزال دردناک نشانه ای از عفونت های متعدد منتقل شده به صورت جنسی (STI) است. STI های رایج که ممکن است انزال دردناک را موجب شوند عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفیلیس
 • تریکومونیازیس

STI ها باید توسط پزشک درمان شوند. آزمایش خون یا نمونه ای از مایع از آلت شما تعیین خواهد کرد که شما کدام یکی از این عفونت ها را دارید. STI ها با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. اگر مشخص شود که شما STI دارید، باید به شریکان جنسی خود اجازه دهید که این موضوع را بدانند و آنها را ترغیب کنید که آزمایش دهند.

علائم عفونت های جنسی:

4- تنگی مجرای ادراری و انزال دردناک

تنگی مجرای ادراری زمانی است که زخمی وجود دارد که میزراه را یعنی لوله ای که مثانه را تخلیه می کند، مسدود می کند. این انسداد جریان ادرار را کاهش می دهد و تخلیۀ کامل مثانه را دشوار می کند. به دلیل اینکه مایع منی نیز از میزراه می گذرد، تنگی مجرا می تواند مقداری از مایع منی یا همۀ آن را در زمان ارگاسم مسدود کند و موجب درد شود.

زخم از التهاب در میزراه ایجاد می شود. ممکن است التهاب توسط عفونت (مثل STI)، جراحی قبلی یا در صورتی که چندین سوند ادراری داشته اید، ایجاد شود.

علائم تنگی مجاری ادرار: 

5- اپیدیدیمو-ارکیت

اپیدیدیمیت بیضه

اپیدیدیمو-ارکیت عفونت  است، لوله ای در بیضه که اسپرم ها را ذخیره و حمل می کند. در برخی موارد، بیضه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. اپیدیدیمو-ارکیت معمولا از طریق عفونت های باکتریایی (مثل STI ها) یا یک ویروس ایجاد می شود.

علائم این بیماری مشابه علائم پیچش بیضه است که شرایط سختی است که ممکن است نیازمند جراحی باشد. پس سریعا با پزشک خود ملاقات کنید.

دکتر شما سونوگرافی انجام خواهد داد و نمونۀ ادراری برای تایید تشخیص خواهد برداشت. درمان به علت بیماری بستگی دارد. اگر علت بیماری باکتریایی باشد، باید به شما آنتی بیوتیک داده شود. اپیدیدیمو-ارکیت ویروسی احتمالا به خودی خود بهبود یابد. می توانید هر دردی را با داروهای درد بدون نسخه تسکین دهید.

علائم اپیدیدیمو یا همان عفونت بیضه:

6- سیستیت بینابینی (سندرم مثانۀ دردناک)

سیستیت بینابینی (IC) یا سندرم مثانۀ دردناک، شرایط مزمنی است که موجب درد و ناراحتی در مجرای ادراری می‌شود. ممکن است خفیف یا شدید باشد. علت IC ناشناخته است، اگرچه تصور بر این است که این شرایط نوعی اختلال خودایمنی باشد. اغلب در افرادی با فیبرومیالژیا، سندرم  روده تحریک پذیر و سندرم خستگی مزمن اتفاق می افتد. IC در زنان نسبت به مردان رایج تر است اما می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

پزشک آزمایش های متعدد شامل آزمایش های خون و ادرار و برخی اوقات سیستوسکوپی انجام خواهد داد که در این آزمایش پزشکان با اسکوپ مثانۀ شما را بررسی می کنند. همچنین احتمالا باید تحت معاینۀ انگشتی مقعدی قرار گیرید.

 در حالی که هیچ درمانی برای IC وجود ندارد، روش‌ هایی برای کنترل علائم وجود دارند. درمان ها شامل تغییرات سبک زندگی، درمان فیزیکی کف لگن، داروی خوراکی، چکانش های مثانه (شستشو های مثانه) یا جراحی هستند.

علائم سیستیت بینابینی

7- مجرای ادراری مسدود شده

مجرای ادراری کانالی است که منی از طریق راه آن از بیضه ها به میرزاه که از آلت آزاد می شود، حرکت می کند. مجرای ادراری می تواند برخی اوقات مسدود شود و موجب درد و کاهش مقدار نرمال انزال شود، اگرچه این اتفاق رایج نیست. انسداد می تواند از جراحی اخیر کشالۀ ران، بیضه های کوچک، التهاب یا زخم ایجاد شود. برای برداشتن انسداد معمولا جراحی مورد نیاز است

علائم مجرای مسدود شده: 

8- برخی از علل احتمالی دیگر درد هنگام انزال

شرایط دیگری که می توانند موجب انزال دردناک شوند عبارتند از:

 • آسیب عصبی از جراحی اخیر فتق
 • عوارض جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی.
 • علل روانی-اجتماعی مثل سابقۀ اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، یا سوءاستفادۀ جنسی.

تشخیص دردناک بودن انزال

جهت تشخیص ابتد پزشک سوال های زیر را از شما می پرسد:

مراجعه به پزشک

 • چه مدت ارگاسم داشته اید؟
 • ارگاسم شما چقدر طول می کشد؟
 • آیا انزال می کنید یا ارگاسم خشکی دارید؟
 • چه علائم دیگری دارید؟
 • وقتی که ادرار می کنید آیا درد یا احساس سوزش دارید؟
 • ادرار شما نرمال به نظر می رسد؟
 • در حال حاضر هیچ دارویی استفاده می کنید؟
 • تاکنون تحت درمان برای سرطان قرار گرفته اید؟
 • سابقۀ خانوادگی سرطان پروستات وجود دارد؟
 • دیابت دارید؟

سپس آزمایش های زیر را برای شما تجویز می کند:

 • آزمایش های ادرار برای بررسی عفونت
 • آزمایش آنتی ژن ویژۀ پروستات برای ارزیابی مشکلات پروستات شامل سرطان

ممکن است بسته به نتایج، آزمایشات بیشتر مثل آزمایش های خون یا آزمایشات تصویربرداری مورد نیاز باشند.

عوارض انزال دردناک

خود انزال دردناک عوارض احتمالی کمی برای بررسی دارد. این عوارض به طور کلی تغییراتی را در عزت نفس مرد به عنوان نتیجۀ اختلال جنسی شامل می شوند. برخی از مردان متوجه می شوند که انزال دردناک منجر به مشکلاتی در ارتباط آنها می شود.

همچنین حائز اهمیت است که عوامل اصلی را در نظر بگیریم. ممکن است برخی از علل در ورای انزال دردناک موجب عوارضی شوند. ناتوانی از تشخیص و درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ممکن است منجر به علائم ادراری شود. این اتفاق ممکن است خطر عود عفونت های مجرای ادراری را افزایش دهد.

به طور مشابه، مردی با سرطان پروستات نیازمند درمان مناسبی است. زمانی که سرطانی درمان نمی شود، می تواند بدتر شود. سرطان پروستات که به مرحلۀ پیشرفته تری پیش می رود می تواند خطرناک شود.

درمان درد در هنگام انزال

درمان برای انزال دردناک به علت آن بستگی دارد.

معاینه ای با سابقۀ پزشکی کامل شامل سوالاتی در مورد سلامت روانی و ارتباطات مرد باید آغاز شود. دکتر سوالاتی در مورد داروهای فعلی و گذشتۀ مورد استفاده و هر STI جدید یا سابقۀ STI خواهد پرسید. غربالگری جامع STI نیز می تواند سودمند باشد.

در بیشتر موارد، درمان علت اصلی، علائم انزال دردناک را نیز بهبود می بخشد. برخی گزینه های درمانی احتمالا عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت پروستات یا STI
 • اگر عامل بد دارو است، دارو را تغییر دهید.
 • جراحی برای درمان سرطان پروستات و مشکلات دیگر پروستات
 • روان درمانی و تغییرات سبک زندگی برای حل کردن مسائل ارتباطی و احساسی

دکتر حسین کرمی متخصص مجاری ادراری و ناحیه تناسلی

4.5/5 - (143 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من از زود انزالی قبل از دخول رنج می برم با کوچکترین تماس خارج از رحم انزال رخ می دهد

  جدیدا مشکل نعوذ هم پیدا کرده ام
  مشکل روحی روانی یا عصبی یا استرس ندارم
  به دکترهای زیادی هم رجوع کرده ام ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام
  خواهشمندم درحل این مشکل به من کمک کنید
  ۷ سال است که ازدواج کرده ام واین مشکل را ازروز اول داشتم
  با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد را بخوانید
 • تصویر کاربر آریا شنبه ۷ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  بنده در سن ۲۹ سالگی ۱۰ سال است که دچار زودانزالی می شوم. از ۱۶ سال پیش سکس داشته و ۱۳ سال است که خودارضایی نمی کنم. در شرایطی که اگر ۲ هفته سکس نداشته باشم گاها در کمتر از ۲۰ ثانیه ارضا می شوم.
  ۹ سال پیش آقای دکتری به بنده گفتند که می بایستی به تقویت اسفنج آلت خود بپردازم که درمان ایشان مفید واقع نشد.
  خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
  از این مشکل شدیدا رنج می برم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   مطلب زود انزالي سايت من را ببينيد
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  با سلام و دعای خیر
  آقای دکتر آیا مصرف مقطعی ترامادول 100 میلی در ماه برای تاخیری برای باروری و اسپرم مضر و اعتیاد آور است؟ چون بنده در ماه و یا در 45 روز یکبار 100 میلی استفاده میکنم و خوب هم جواب میدهد.ضمنا داروهای ضد افسردگی برای من تهوع ،لرز و تبش قلب می آورد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 7 سال پیش)
   ترمادل معتادت میکند
 • تصویر کاربر ک- شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  باسلام
  مشکل زود انزالی دارم با استفاده از اسپری + سیلد نافیل مشکل را حل میکردم ولی چند مدتی است که این روش هم جواب نمی دهد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   بیشتر عصبی است
 • تصویر کاربر بهروزکلانتری پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید .ببخشید ۸سال ازدواج کردم ومیخواستم بچه دارشم ولی این مشکلات نذاشتند .البته حرکت اسپرم هم خیلی ضعیف است درحدصفر چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 7 سال پیش)
   باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر ابراهیم.س یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 826 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. آیا قرص آفرودیت برای درمان قطعی زود انزالی موثر هست یا نه این قرص چقدر موثر است فایده داره استفاده کنم.قرص پیشنهادی شما چیه که استفاده کنم .ممنون تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   مؤثر نيست
  2. تصویر کاربر ابراهیم.س جمعه ۲۹ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام دکتر. منو راهنمایی کنید که چه قرصی استفاده کنم.تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 8 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر من به شدت زود انزالم یعنی یه طوری شده واقعا نگرانم یجوری که اصلا نمیشه در ضمن مجرد هستم ۲۵ سالمه اگه لطف کنید یه راهنمایی کنید چیکار کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  اقای دکتر کرمی مشکلی که من دارم زود انزالی بیش از حد هست در کمتر از یک دقیقه بعد از نزدیکی ارضا میشم در ضمن تمامی کارهایی از قیبل کیگل و دست نگه داشتن از سکس هنگام ارضا شدن رو انجام دادم اما فایده ای نداشته ممنون میشم اگه راه حلی بهم پیشنهاد بدین در ضمن اگه پاسخ رو به ایمیلم بفرستین بی نهایت ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام مطلب سایت من را بخوانید
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...حدود 2 سال پیش یه مطلب تو اینترنت خواندم که نوشته بود برای حجیم کردن آلت خود ادرار خود را با انگشت در داخل مجرای آلت نگهدارید و تا 20 ثانیه نفس عمیق بکشید...منم فقط محض کنجکاوی چن بار این حرکتو انجام دادم...بعد متوجه شدم که دیگه توانایی کنترل منی را ندارم..یعنی بعضی وقتا حتی یه عکس تحریک آمیزم باعث میشه که منی خارج بشه بدون حتی شق شدن آلت...آیا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   دروغ است نه
 • تصویر کاربر soheil شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲۴ سالم ه و تا الان هیچ نوع رابطه جنسی نداشتم و خب به همین بهم فشار وارد میشه .
  برای رفع نیاز خود ارضایی میکنم اما خیلی زود ارضا میشم (زیر ۵ دقیقه ) و راضی نیستم . یه مدت قرصهای ضد افسردگی مصرف میکردم بهتر بود ولی کم کم اثر اونها هم از بین رفت . طول آلت هم در حالت نعوظ ۱۴ سانتی متر است . کلا رضایت ندارم از وضع جنسی . میخواستم ببینم با توجه به شرایطم طبیعیه و بعد از ازدواج به مرور درست میشه یا نه ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 8 سال پیش)
   شما کاملا سالمید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر