جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان تبخال تناسلی چیست؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

ممکن است در اطراف ناحیه تناسلی خود احساس خارش یا گزگز داشته باشید. تبخال تناسلی، معمولاً با تاول‌های دردناک و کوچکی همراه است که ظاهر می‌شوند و زخم‌هایی ایجاد می‌کنند که ترشح یا خونریزی می‌کنند. بیشتر افراد در عرض چند هفته پس از ابتلا به ویروس تبخال تناسلی، از شخص دیگری متوجه علائم می شوند. اولین باری که این اتفاق می افتد، ممکن است تب، سردرد یا سایر احساسات شبیه آنفولانزا نیز داشته باشید. برخی از افراد علائم کمی دارند یا هیچ علائمی ندارند.

تبخال تناسلی چیست؟

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماری های مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که بیماری تب خال تناسلی، یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن (که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند) افزوده می‌شود. دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌ توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است.

اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌ زند. تبخال تناسلی مردان و زنان، دومین بیماری شایع منتقله از طریق جنسی است که در صورت ابتلا به آن باید تا آخر عمر با آن مدارا و زندگی کنید چون درمان قطعی ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

تبخال تناسلی در افراد

تبخال تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده تبخال تناسلی، ویروس هرپس یا تبخال می باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد. نوع 1 که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب ها می گردد و نوع 2 که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان، و پوست ناحیه تناسلی اطراف می گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می یابند. ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب ها، و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابند.  

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی کدامند؟

بعد از 2 روز تا 2 هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

در حدود دو سوم افراد مبتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)علائمی را تجربه نکرده و یا علائمی خفیفی را تجربه می کنند که با دیگر عوارض پوستی اشتباه گرفته می شوند. در مواردی که علائم وجود ندارند، هرپس تناسلی باز هم قابل انتقال است. پزشکان ما، جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت خود انجام هر دو آزمایش هرپس نوع 1 و 2 را به بیماران توصیه می کنند.

 

علائم هرپس تناسلی در مردان

هرپس تناسلی در بیشتر موارد بدون هیچ علائمی می باشد ولی می تواند در بعضی موارد علائم زیر را داشته باشد که عبارتند از:

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و 4 هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد. هرپس سیمپلکس و سرطان یعنی چه؟ آیا هرپس باعث سرطان می شود؟

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا 8 بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد. 

بیماری هرپس

راه های تشخیص تبخال تناسلی مردان

پزشک معاینه ای جسمانی انجام داده و به دنبال زخم ها خواهد گشت. او می تواند مایعی را از تاول ها بدست آورده، آن را کشت داده و از نظر وجود هرپس آن را ارزیابی کند. آزمایش های خون و دیگر آزمایش ها نیز می توانند بر روی مایع گرفته شده از تاول انجام شوند. همچنین می تواند از طریق موارد زیر نیز بیماری را تشخیص دهد که عبارتند از:

عوارض تبخال تناسلی

درمان های تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد تصور می کند به تبخال تناسلی ابتلا یافته است باید هر چه زودتر با پزشک ملاقات کند. تشخیص تبخال تناسلی در هنگامی که زخم ها وجود دارند آسان تر است. در این صورت فرد می تواند درمان را زودتر آغاز کرده و احتمالا درد کمتری را در ارتباط با عفونت تجربه کند. هرپس تناسلی ( زگیل تناسلی) هیچ درمانی ندارد اما دارو ها می توانند به آن کمک کنند.

آسیکلوویر

درمان تبخال تناسلی با آنتی بیوتیک

کپسول آسایکلوویر400 را می توان به صورت روزانه برای درمان تبخال تناسلی استفاده کرد. این کپسول، باید به محض احساس هر گونه حس مور مور، سوزش یا خارش مصرف شوند.

درمان تبخال تناسلی با پماد

 داروی آسیکلوویر به صورت پماد موجود است و در مراحل اولیه یا در هنگام عود علائم بر روی زخم ها قرار داده می شود.

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

چند توصیه برای تبخال تناسلی

آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن:

قرص ویسول

سوالات رایج درباره ی تبخال تناسلی

در ادامه سوالات رایج درباره ی تبخال تناسلی را برای شما آورده ایم.

آیا این بیماری عود کننده است؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌ کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس، تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به ۸ بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم و به طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌ شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند (آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی، به شدت در حال افزایش است) بیشتر مشاهده می‌ شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌ بند و باری جنسی دارند، به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است، چون اطلاع و ترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر ( مقاربتی) جوانان ایجاد می‌‌ کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند، ولی آن را از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

4.3/5 - (92 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۹ دی ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام بنده مبتلا به زگیل تناسلی شدم والان نامزد هستم همسر بنده 16ساله هست آیا میتواند واکسن بزند توصیه شما چیست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 4 ماه پیش)
   رابطه ی جنسی داشتید باهم؟
  2. تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۹ دی ۲( 4 ماه پیش)
   رابطه طولانی یا همراه دخول خیر ولی تماس خیلی کوتاه مدت داشتیم یعنی درحد یک دقیقه یا شاید کمتر تماس داشتیم
  3. تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۹ دی ۲( 4 ماه پیش)
   رابطه طولانی یا همراه دخول خیر ولی تماس کوتاه مدت داشتیم یعنی درحد یک دقیقه یاشاید کمتر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ دی ۲( 4 ماه پیش)
   بهتره واکسن تزریق کنه شما هم ابتدا کاملا درمان بشید بعد نزدیکی داشته باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۸ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام بله دکتر نعوظ صبحگاهی دارم وبعد از بلند شدنم نعوظم تمام میشود ودکتر احساس میل جنسیم کم شده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ دی ۲( 5 ماه پیش)
   نعوظ صبحگاهی که کاملا نرماله متاهلید؟
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۵ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  دکتر من این آزمایش hpv من هست میخواستم ببینم نتیجه اش خوبه یا خیلی بده .کلا در چه وضعیتی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۲( 5 ماه پیش)
   شما در بدنتون ویروس زگیل تناسلی هست و در حال انتقال دادن به پارتنرتون هستید
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  حدود ۱۰روزه روی بیضه های من ایجاد شدن هیچ علایمی هم نداره زگیل هست؟اگر زگیل نباشی چی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ دی ۲( 5 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ دی ۲( 5 ماه پیش)
   در حد رویت عکس زگیل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  درود بر شما وقت بخیر
  حدود ۴ سالی هست ۳ تا توده زیر پوستی وجود داره که قائل لمس و حرکته با دست
  درد و سوزشی نداره اما نگرانم در موردشون
  این اواخر حس میکنم یکیشون بزرگ تر شده نسبت به قبل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ دی ۲( 5 ماه پیش)
   کجا؟
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱ دی ۲( 5 ماه پیش)
   زیر پوست آلت تناسلی
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۱ دی ۲( 5 ماه پیش)
   نمیدونم عکسی که فرستادم به دستتون رسیده یا خیر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ دی ۲( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از آلت انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ساسانو جمعه ۱ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من نزدیک 6 ماه هست که یوقتایی علائمی شبیه به جوش قرمز که بعدش شبیه به زخم میشه روی پوست آلتم شکل میگیره و بعد از گذشت یک هفته هم علائمش میره،و این سری بیشتر شد و البته کارم هم توی شرکت با لباس زخیم و جین هست و منطقه گرمسیر ممنون میشم راهنماییم کنید اگه ممکنه عکسشو براتون ارسال کنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر ساسانو چهارشنبه ۲۹ آذر ۲( 5 ماه پیش)
   سلام عکس ارسال شد جناب دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ دی ۲( 5 ماه پیش)
   به متخصص پوست مراجعه کنید روزانه با شامپو بچه استحمام کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شفیعی چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام..من ازحدود5سال پیش دورالت تناسلیم حالت خشکیدگی وپوسته پوسته شدن پیداکرد که بعصی مواقع ازبین میره وباکوچکترین لمس ودست مالیدن دوباره حالت خشکیدگیش برمیگرده که اصولا روغن نارگیل میزنم رواون نقطه..البته ازهمون موقع هاهم دچارتبخال تناسلی شدم که بعصی وقتهادرحدیکی یادودونه تبخال کوچک عودمیکنه که پمادآسکلوویرمیزنم وخوب میشه..ولی الان چندروزی هستش که سرالت تناسلیم حالت التهاب به رنگ صورتی وقرمزدیده میشه..ممنون میشم راهنماییم بفرمایید سلام..من ازحدود5سال پیش دورالت تناسلیم حالت خشکیدگی وپوسته پوسته شدن پیداکرد که بعصی مواقع ازبین میره وباکوچکترین لمس ودست مالیدن دوباره حالت خشکیدگیش برمیگرده که اصولا روغن نارگیل میزنم رواون نقطه..البته ازهمون موقع هاهم دچارتبخال تناسلی شدم که بعصی وقتهادرحدیکی یادودونه تبخال کوچک عودمیکنه که پمادآسکلوویرمیزنم وخوب میشه..ولی الان چندروزی هستش که سرالت تناسلیم حالت التهاب به رنگ صورتی وقرمزدیده میشه..ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..
  بنده شریک جنسیم تبخال تناسلی گرفته و اقدام به درمان هم کرده
  چند روز بعد از تبخال تناسلی میتوان رابطه جنسی برقرار کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آذر ۲( 6 ماه پیش)
   ۲ ماه
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  من 2 سال هست که با پارتنرم تو رابطه هستم و قبل از اون اصلا رابطه نداشتم
  و هیچ وقت هم ندیدم علامتی داشته باشه.چند روز پیش رو قسمت تناسلی خودم مثل جوش های قرمز و دارای التهاب و سوزش و خارش ایجاد شد پزشک گفتند تبخال تناسلی هست
  آیا امکان داره نباشه؟ و اینکه اگر تبخال هست نباید زودتر از این دو سال مشخص میشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱ آذر ۲( 6 ماه پیش)
   عکس رو آپلود کردم دوباره دکتر
  3. تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱ آذر ۲( 6 ماه پیش)
   عکس رو فرستادم دکتر
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ آذر ۲( 6 ماه پیش)
   بله تبخال تناسلی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عرشیا یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر دکتر، بنده امروز متوجه این زائده روی آلتم شدم ، درد و سوزش و خارش نداره فقط امروز چشمم افتاد متوجش شدم، نزدیکی جنسی چه دخول چه دهانی هم نداشتم تو سال اخیر ولی بخاطر شغلم مجبورم یه مدت زمان زیادی ۲ شلوار بپوشم و کار کنم و از اونور توی بوکس باید کاپ بیضه بزارم و مکمل هم فقط کراتین مصرف میکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید که ایا زگیل تناسلیه یا تبخال
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   زگیل یا تبخال نیست
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   ضربه خورده؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   زیاد عرق میکنید؟
  4. تصویر کاربر عرشیا شنبه ۲۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   خب پس اگه زگیل یا تبخال نیست که خداروشکر، عرق هم نسبتا میشه گفت زیاد بعد چون بخاطر گچ کاری یه مدت زمان زیادی مشغول کار هستیم تا بیام خونه لباسامو عوض کنم و دوش بگیرم طول میکشه
   ممکنه از مشکلات گوارشی یا کبد باشه ؟ چون قبلا هم همین نواحی دور کشاله رانم همچین چیزی زده بود ولی بعد دو سه روز خودش رفت
  5. تصویر کاربر عرشیا شنبه ۲۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   ضربه هم نخورده فقط عرق سوز شده و تحت تاثیر گرما و فشار بوده حس میکنم
   پماد یا قرص نیازه ؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه شوید بعد دارو شروع بشه
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۸ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   بهداشت فردی رو رعایت کنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر