درمان تبخال تناسلی چیست؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماریهای مقاربتی جنسی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که بیماری تب خال تناسلی، یکی دیگر از بیمارهای مقاربتی جنسی شایع از نوع ویروسی است؛ که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن (که اغلب هم اقشار جوان جامعه هستند) افزوده می‌شود. دکتر حسین کرمی فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: شاید بی‌ توجهی مجامع بهداشتی نسبت به این بیماری، کشنده نبودن آن است.

اما تب خال تناسلی فقط یک تب خال ساده نیست زیرا بیماری با عودهای مکرر، تا آخر عمر گریبان فرد را می‌گیرد و واقعا کیفیت زندگی بیمار را بر هم می‌ زند. تبخال تناسلی مردان و زنان، دومین بیماری شایع منتقله از طریق جنسی است که در صورت ابتلا به آن باید تا آخر عمر با آن مدارا و زندگی کنید چون درمان قطعی ندارد و تنها راه، مبتلا نشدن با آن است. بنابراین با دادن اطلاعاتی کامل در این خصوص می‌توان جلوی انتشار ویروس از انسانی به انسان دیگر را گرفت.

تبخال تناسلی در افراد

تبخال تناسلی چیست؟

علت ایجاد کننده تبخال تناسلی، ویروس هرپس یا تبخال می باشد. دو نوع ویروس تبخال وجود دارد. نوع 1 که اغلب باعث ایجاد تبخال در لب ها می گردد و نوع 2 که اغلب باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی در آلت مردان و زنان، و پوست ناحیه تناسلی اطراف می گردد.

هر دو ویروس مسری بوده و از فردی به فرد دیگر انتقال می یابند. ویروس تبخال دهانی از طریق تماس لب ها، و ویروس تبخال تناسلی از طریق مقاربت جنسی انتقال می یابند.  

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی کدامند؟

بعد از 2 روز تا 2 هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

در حدود دو سوم افراد مبتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)علائمی را تجربه نکرده و یا علائمی خفیفی را تجربه می کنند که با دیگر عوارض پوستی اشتباه گرفته می شوند. در مواردی که علائم وجود ندارند، هرپس تناسلی باز هم قابل انتقال است. پزشکان ما، جهت کسب اطلاعات در ارتباط با وضعیت خود انجام هر دو آزمایش هرپس نوع 1 و 2 را به بیماران توصیه می کنند.

علائم هرپس تناسلی در مردان

هرپس تناسلی در بیشتر موارد بدون هیچ علائمی می باشد ولی می تواند در بعضی موارد علائم زیر را داشته باشد که عبارتند از:

 • زخم ها یا تاول ها بر روی آلت تناسلی
 • زخم ها، تاول ها یا اولسر ها (نوعی زخم) درون یا اطراف مقعد، باسن و ران ها
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • بدن درد
 • تورم گره های لنفی
 • مننژیت
 • انسفالیت
 • عفونت چشمی
 • اگزمای هرپتیکوم

imagesd

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و 4 هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد.

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا 8 بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد. imagesn

راه های تشخیص تبخال تناسلی مردان

پزشک معاینه ای جسمانی انجام داده و به دنبال زخم ها خواهد گشت. او می تواند مایعی را از تاول ها بدست آورده، آن را کشت داده و از نظر وجود هرپس آن را ارزیابی کند. آزمایش های خون و دیگر آزمایش ها نیز می توانند بر روی مایع گرفته شده از تاول انجام شوند. همچنین می تواند از طریق موارد زیر نیز بیماری را تشخیص دهد که عبارتند از:

 • وجود تاول های متعدد پوستی در ناحیه تناسلی
 • ممکن است کاملا ً بی علامت باشد که با آزمایش خون تشخیص داده می شود.
 • آزمایش از ترشحات تاول های کنده شده

عوارض تبخال تناسلی

✔️ حملات درد، سوزش و آزردگی روحی و روانی فرد و فشار روحی ناشی از آن که با بیحالی و کم حوصلگی همراه است

✔️ ابتلاء جنین مادر حامله آلوده: که در این موارد بهترین پیشگیری انجام سزارین برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد می باشد.

خوشبختانه بر خلاف زگیل تناسلی در اینجا شانس ابتلا به سرطان بالا نمی رود و درد آن آزاردهنده است.

درمان های تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد تصور می کند به تبخال تناسلی ابتلا یافته است باید هر چه زودتر با پزشک ملاقات کند. تشخیص تبخال تناسلی در هنگامی که زخم ها وجود دارند آسان تر است. در این صورت فرد می تواند درمان را زودتر آغاز کرده و احتمالا درد کمتری را در ارتباط با عفونت تجربه کند. هرپس تناسلی ( زگیل تناسلی) هیچ درمانی ندارد اما دارو ها می توانند به آن کمک کنند.

 • هنوز روش قطعی برای درمان تبخال تناسلی وجود ندارد و لذا در صورت ابتلاء فرد در حالت حاد، از مسکن و ضد درد و مصرف مایعات زیاد استفاده شود.
 • در رابطه با پماد برای تبخال تناسلی باید گفت که پماد و قرص های آسیکلوویر، طبق دستور و مجوز پزشک جهت درمان استفاده می شود. این دارو ها می توانند در بسیاری از افراد درمان را تسریع کرده و درد ناشی از تبخال تناسلی را کاهش دهند. همچنین، می توانند برای درمان بروز اولیه یا عود کننده استفاده شوند.

آسیکلوویر

در صورتی که دارو ها برای درمان یک بروز عود کننده استفاده می شوند، باید به محض احساس هر گونه حس مور مور، سوزش یا خارش مصرف شوند. این دارو ها می توانند برای پیشگیری از عود علائم به صورت روزانه مصرف شوند. داروی آسیکلوویر به صورت پماد موجود است و در مراحل اولیه یا در هنگام عود علائم بر روی زخم ها قرار داده می شود.

 • در صورت عدم توانایی فرد جهت ادرار کردن ممکن است موقتاً سوند گذاشته شود.

همه روش های فوق موقتی بوده و جهت کنترل علائم استفاده می شود.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:

بهترین درمان زگیل تناسلی مردانه

توصیه های پیشگیری

✔️ از برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک و آلوده بپرهیزید.

✔️ استفاده از کاندوم: به علت عدم پوشاندن کامل ناحیه تناسلی امکان جلوگیری 100 درصد نمی باشد ولی درصد ابتلا را کاهش می دهد.

✔️ در موقع فعال بودن ویروس که با تاول های گروهی همراه است و زمانی که تاول ها مرطوب هستند از مقاربت جنسی اجتناب کنید چون شانس ابتلا طرف مقابل بسیار بالا می رود.

✔️ در صورتیکه بی علامت هستید با انجام آزمایش خون از عدم ابتلا به آن آگاه شوید.

✔️ در زمانیکه تبخال دهانی دارد تماس با ناحیه تناسلی باعث ابتلاء فرد مقابل خواهد شد پس اجتناب نمائید.

✔️ آگاه باشد تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و جهت مدارا با آن:

✔️ استرس خود را کاهش دهید

✔️ ایمنی بدن خود را ورزش  و کنترل قند و بیماری های زمینه ای بالا نگه دارید

✔️ از قرص های پیشگیری از عود در زمان های استرس و سرماخوردگی و عادت ماهیانه استفاده نمائید.

قرص ویسول

پرسش و پاسخ:

آیا این بیماری عود کننده است؟

تب خال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌ کند. اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان داخل بدن باقیمانده وتحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سر گیری فعالیت ویروس، تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تب خال، شروع عادت ماهیانه در خانمها و هرگونه تغییر در وضعیت روحی وجسمی است. عود ممکن است با همان شدت یا خفیف‌تر باشد. عود بیماری ممکن است به ۸ بار درسال هم برسد.

افراد آلوده به ویروس برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

این افراد باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند. یعنی داروهای ضد ویروس با دوز کم و به طور مداوم مصرف شوند. تنها خبر خوش بیماری تب خال تناسلی این است که هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی‌ شود.

چرا این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟

ویروس تب خال تناسلی در افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند (آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تب خال تناسلی، به شدت در حال افزایش است) بیشتر مشاهده می‌ شود . به طور خلاصه همه کسانی که بی‌ بند و باری جنسی دارند، به یکی از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا هستند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اما هدف ما اطلاع رسانی بیشتر به جوانان است، چون اطلاع و ترس از بیماری حتما محدودیتی در رفتارهای پرخطر ( مقاربتی) جوانان ایجاد می‌‌ کند. استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند، ولی آن را از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری  و فوق تخصص لاپاراسکوپی

4.3/5 - (89 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر

  من با خانمی که هیچ علائم و ضایعه ای در دهان و اطراف دهان نداشتن رابطه دهانی داشتم یعنی اون خانوم برای من انجام دادن این خانم تا بحال سابقه بروز تبخال نداشته حالا فرض بر این باشه که حرفش درست نباشه ایا امکان داره ویروس Hsv1 و۲ رو به من انتقال بده ؟
  من بعداز گذشت دوهفته علائمی نداشتم و این خانم هم همچنان علائمی نداره ؟ آزمایش خون قابل استناد هست؟
  1. تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   صرفا رابطه دهانی بوده ، بدون هیچ علائم ظاهری و آیا بوسیدن بدون علائم هم ویروس رو منتقل میکنه؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام و احترام در صورت وجود زخم در دهان و آلت قابل انتقال است در غیر اینصورت به احتمال خیلی زیاد انتقالی صورت نخواهد پذیرفت
  3. تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   آزمایش خون قابل استناد هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 2 ماه پیش)
   نه نشان دهنده ی انتقال و یا فعال بودن بیماری نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مريم شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر، حدود سه هفته قبل در سفر آبي كه داشتم علائمي مانند سرماخوردگي برام بوجود اومد و همزمان هم سوزش وحشتناك زمان دفع ادرار داشتم وقتي از سفر برگشتم بلافاصله به پزشك مراجعه كردم و تشخيص دادن كه تبخال بوده و دارو دادن و بهتر شدم الان تقريبا ٤ شب هست به علت خارش شديد در ناحيه واژن و مقعد و حتي اطراف ران نميتونم بخوابم باز به دكتر مراجعه كردم چند پماد دادن كه اصلا درماني نداشت علت اين خارش ها چيه؟ و اينكه من دو ساله ازدواج كردم قبل از اون و بعد از اون هم شريك جنسي بجز همسرم نداشتم چطور اين تبخال رو گرفتم؟ ممنونم كه زمان ميذاريد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ شهریور ۲( 3 ماه پیش)
   سلام حتما باید توسط متخصص زنان معاینه کامل شوید . اگر تبخال تشخیص قطعی است باید اسیکلوویر مصرف کنید
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام روی ناحیه کلاهک آلت تناسلی بنده چیزی شبیه برفک مشاهده میشود . یعنی پوست خشک هست و وقتی پوست برداشته میشود کمی زیر آن قرمز و ملتهب است. حدود پنج سال پیش این اتفاق برای اولین بار برای من پیش اومد و. با پماد ضد قارچ و کرم مرطوب کننده خوب شد و بعد از مدتی دوباره ظاهر شد و در طول این پنج سال حدودا سه چهار بار بصورت کم و زیاد درگیر شدم ولی. این بار باز هم کل سر آلتم درگیر شده است .
  البته سابقه قارچ لای انگشت پا را هم دارم که آن هم هر چند وقت یک بار اوت میکند و با پماد و شامپو ضد قارچ خوب میشود. شریک جنسی مطمعن دارم و ایشون چند ساله با بنده رابطه دارند و هیچ مشکلی هم ندارند. و بیماری قارچی هم از بنده به ایشون منتقل نشده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش)
   مجدد عکس بفرستید اپلود نشده
  2. تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام چشم.
  3. تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام چند بار اقدام کردم انجام نشد . مجدد از تلگرام ارسال میکنم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 3 ماه پیش)
   احتمالا در زمینه قارچ هست . کلوتریمازول مصرف کنید . اگر بعد یک هفته بهتر نشد متخصص پوست ببینه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام دوسه هفته هست روی آلت مردانه ام یه لکه قرمز به اندازه یک عدس بوجود آمده نه سوزش داره نه درد نه خارش دو سه روز تتراسایکلین زدم فایده ای نداشت
  چه دارویی مصرف کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   عکس بفرستید 

    

  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش)
   عکس ارسال شد نمیدونم رسید یا خیر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   پماد کالامین هر ۱۲ ساعت تا دو هفته به تدریج از بین میره 

  4. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)
   تشکر از شما
   دلیل خواصی میتونه داشته باشه بعد از درمان.
   که پیشگیری کنم مجددا بوجود نیاد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   خیر در حد عکس مورد خاصی نیست 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرشاد یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  دانه هایی به رنگ سفید روی التم وجود دارن که از گذشته بودن و به صورت تجمع یافته با تعداد زیادی دیده میشن .... هیچ گونه درد و خارشی هم ندارم و زیر پوست هستن ... 34 ساله هستم و پوست چربی دارم بطوریکه هنوز درگیر جوش صورت هستم و معمولا هر روز دوش میگیرم... سکس هم نداشتم و چون در شرف ازدواج هستم قدری حساس شدم . میتونه خطرناک باشه؟ و برای رفع شون درمانی وجود داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 4 ماه پیش)
   خیر طبیعی است این ها غدد چربی هستن اهمیتی ندارن
 • تصویر کاربر شهریار چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام
  پیرو سوالات قبلیم درمورد رابطه تبخال تناسلی و تورم غدد لنفاوی..
  خیر من فقط پس از همان رابطه به مدت دوهفته تورم غدد لنفاوی داشتم...الان میخاهم مطمین شوم ک علت تورم من تبخال تناسلی بوده و بیماری دیگری نبوده تا خیالم راحت بشه و به زندگی ام ادامه بدم چون واقعن همش استرس و اظطراب دارم...ایا با گزشت این مدت نمونه برداری از غدد لنفاوی من نشان میدهد ک علت تورم غدد من چ بوده؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   خیر اگر برای مدت ها قبل بوده و الان تورم ندارید احتیاجی نیست علت همان هرپس بوده
  2. تصویر کاربر شهریار چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   یعنی عفونت اولیه تبخال تناسلی ممکن است تا دوهفته سبب تورم غدد لنفاوی شود؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهریار چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام
  پیرو سوالات قبلی که پرسیدم...من بعد از یک تماس جنسی محافظت نشده مبتلا به تبخال تناسلی شدم که دراولین عفونت ان علایم شدیدی داشتم به طوریکه اطراف الت تناسلی و کیسه بیضه تا مقعد و داخل رانهایم همش تاول تبخال زده بودو همزمان بااین تاولها غدد لنفاوی کشاله ران و زیربغل یک سمتم هم متورم و سوز میزدند،الان میخاهم مطمین شوم ک ایا علت تورم غدد من مربوط ب تبخال تناسلی بوده یانه؟؟بهمین خاطر است که مدام میپرسم تبخال تناسلی باید چقد شدید باشد که سبب تورم غدد لنفاوی شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   بله به احتمال بسیار بالا مربوط به همان بوده است . تورم غدد لنفاوی در هرپس اتفاق می افتد
  2. تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۶ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   چگونه باید مطمین شوم که علت تورم غدده من همان تبخال تناسلی بوده؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   تنها راهش نمونه برداری از غدد لنفاوی است
  4. تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۶ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   من ده سال از این موضوع گزشته است ایا هنوز با نمونه برداری از غدد لنفاوی نشان میدهد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   هنوز هم تورم غدد لنفاوی دارید ؟
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام خدمت دکتر حسین کرمی عزیز شرمنده ام که وقت گرانبهای شما رو گرفتم من مشکل پاپول مروارید دارم لطفا کمکم کنید ممنونم میشم 🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   هیچ اقدامی نمیخواد
 • تصویر کاربر شهریار دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر
  در عفونت اولیه تبخال تناسلی که عفونت معمولن شدید است و علایم ان نمایان میشود،چرا در بعضی افراد غدد لنفاوی کشاله ران متورم میشود ولی در بعضی افراد متورم نمیشود؟
  بلتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   بستگی به قدرت و تعداد ویروس
  2. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۴ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   منظورتان از قدرت چیست؟قدرت بدن یا قدرت ویروس؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   قدرت ویروس
  4. تصویر کاربر شهریار دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   تبخال تناسلی که فقط یک نوع میباشد،پس چطور میشود که قدرتش فرق دارد؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ تیر ۲( 5 ماه پیش)
   شما با این سوالات دنبال چه هستید ؟ تعداد ویروس در همه افراد یکسان نیست . میزان نهفتگی ویروس در همه یکسان نیست . بعضی ها به خاطر سیستم ایمنی پایین مثل افراد hiv جور دیگری بروز میدهند علایم را . دقیق بفرمایید به دنبال چه هستید ؟
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شهریار دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  باسلام
  در عفونت اولیه تبخال تناسلی که فرد برای اولین بار ویروس را دریافت میکند و علایم ان اشکار میشود،از روی چ علایم ظاهری میتوان فهمید که عفونت شدید بوده است یا خفیف؟
  1. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   منظورم این است که از روی چ علامت ظاهری میتوان فهمید که عفونت اولیه شدید است؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   تعداد ضایعات و گستردگی تب و لرز فرد
  3. تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   ایا تعدد و زیاد بودن ضایعات تبخال در اولین عفونت سبب تورم غدد لنفاوی میشود؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   بله ممکنه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر