جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علائم اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اپیدیدیمیت، لوله ای نازک واقع در پشت بیضه که مایع جنسی را ذخیره و حمل می کند، می باشد. مردان مبتلا به اپیدیدیمیت بیضه، ممکن است هنگام ادرار یا مقاربت درد داشته باشند یا در ادرار یا مایع منی خود، خون ببینند.

از علل اپیدیدیمیت بیضه، می توان به تجمع باکتری ها (به عنوان مثال E. coli) در مجرای ادرار اشاره کرد که به بیضه ها منتقل شده و عفونت های مقاربتی (STIs) مانند سوزاک و کلامیدیا ایجاد می نماید. اپیدیدیمیت حاد، قابل درمان است و به طور معمول با آنتی بیوتیک درمان می شود، در حالی که هدف درمان نوع مزمن آن، تلاش برای کاهش ناراحتی کلی در هنگام عود بیماری ست.

اپیدیدیمیت بیضه چیست؟

اپیدیدیمیت، بیماری التهابی شایع اپیدیدیم (لوله پیچ خورده ای واقع در قسمت پشت بیضه) است. اپیدیدیم، وظیفه حمل و ذخیره اسپرم های بالغ را بر عهده دارد.

انواع اپیدیدیمیت

مردان ممکن است به نوع حاد یا مزمن اپیدیدیمیت مبتلا باشند. 

1- اپیدیدیمیت حاد

اپیدیدیمیت حاد با علائم ناگهانی و شدید مشخص می شود.

2- اپیدیدیمیت مزمن

. اپیدیدیمیتی که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد، مزمن محسوب می گردد. اگر علت اصلی عفونت مشخص نشده و در نتیجه درمان نگردد، اپیدیدیمیت حاد می تواند تبدیل به نوع مزمن شود. اپیدیدیمیت مزمن، برخلاف حاد، به طور کامل قابل درمان نیست، اما به صورت علامتی قابل کنترل می باشد.

اپیدیدیمیت
تفاوت بیضه سالم و اپیدیدیمیت بیضه

علائم اپیدیدیمیت بیضه

علائم اپیدیدیمیت و التهاب بیضه، می تواند شامل موارد زیر باشد:

✔️درد، تورم و حساسیت در کیسه بیضه. فقط یک طرف کیسه بیضه آسیب دیده است.

✔️دردی که در ابتدا در پشت یکی از بیضه ها شدیدتر است. در عرض چند ساعت به موارد زیر گسترش می یابد: 1-کل بیضه 2-بخش عمده کیسه بیضه 3- در بعضی موارد، کشاله ران

✔️عدم توانایی راه رفتن بدون لنگیدن به دلیل وجود درد

✔️قرمزی و گرما در ناحیه دردناک

✔️سوزش هنگام دفع ادرار

✔️تجمع مایع آبکی در کیسه بیضه

✔️تب، لرز و احساس سوزش هنگام ادرار کردن

✔️ترشح غیر طبیعی، سفید یا زرد از نوک آلت تناسلی مرد

تشخیص عفونت بیضه

برا ی تشخیص اپیدیدیمیت بیضه علائمتان را به پزشک می گویید و او در مورد سابقه پزشکی، سابقه جراحی و فعالیت جنسی شما سوال خواهد کرد. سپس ناحیه تناسلیتان را معاینه می نماید.

برای تشخیص ممکن است به انجام یک یا چند آزمایش زیر نیاز داشته باشید:

 آزمایش ادرار

تجزیه و تحلیل شیمیایی ادرار.

 کشت ادرار

این آزمایش، وجود باکتری در ادرار را مشخص می کند، که نشان دهنده UTI احتمالی ست.

 تست های آزمایشگاهی

مایع گرفته شده از داخل مجرای ادرار یا ترشح آلت تناسلی.

 آزمایش خون

برای بررسی علائم عفونت، از جمله STD.

 سونوگرافی

ممکن است به سونوگرافی نیاز داشته باشید. که یک تست بدون درد است و از امواج صوتی استفاده می کند. به کمک این تست، جریان خون را در بیضه ها اندازه گیری می نمایند.

 اسکن رادیونوکلئید

اسکن رادیونوکلئید، آزمایش دیگری است که ممکن است لازم داشته باشید. در این آزمایش، مقدار کمی ایزوتوپ رادیواکتیو به خون شما تزریق می شود. اگر ایزوتوپ نزدیک بیضه تجمع یابد، ممکن است پیچ خوردگی بیضه را نشان دهد.

علائم ممکن است به قدری شدید باشد که پزشک به بررسی پیچ خوردگی بیضه نیاز داشته باشد. پیچش ناگهانی و دردناک بیضه ممکن است سبب قطع خونرسانی بیضه گردد.

در حقیقت، اصطلاح خارش بیضه، اصطلاح نادرستی است، زیرا بیضه ها در داخل کیسه بیضه قرار دارند و نمی خارند. چیزی که معمولاً باعث ایجاد احساس خارش می شود، پوست کیسه بیضه و کشاله ران است. خارش بیضه ها، که به آن خارش تخم ها نیز گفته می شود، می تواند ناخوشایند باشد.

عوارض اپیدیدیمیت

در صورتی که اپیدیدیمیت درمان نشود، می تواند عوارض خاصی ایجاد نماید، از جمله:

⛔اپیدیدیمیت مزمن

ممکن است التهاب مداوم شود، حتی در صورت عدم وجود عفونت باکتریایی.

⛔آبسه 

یک گلوله چرکی می تواند در داخل اپیدیدیم یا ساختارهای مجاور آن تجمع یابد و برای تخلیه چرک نیاز به جراحی داشته باشد.

⛔تخریب اپیدیدیم

التهاب می تواند به طور دائمی به اپیدیدیم و بیضه آسیب برساند یا حتی آن را از بین ببرد، که می تواند منجر به ناباروری گردد.

⛔گسترش عفونت

عفونت می تواند از کیسه بیضه، به هر ساختار یا سیستم دیگری در بدن منتقل شود.

مقاله پیشنهادی دکتر حسین کرمی: علت نعوظ صبحگاهی مردان چیست؟

درمان عفونت بیضه

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه کدام است؟ اپیدیدیمیت ناشی از باکتری ها، با آنتی بیوتیک، اغلب داکسی سایکلین (Oracea® ، Monodox®)، سیپروفلوکساسین (Cipro®)، لووفلوکساسین (Levaquin®) یا تری متوپریم-سولفامتوکسازول (Bactrim®) درمان می شود. دوره درمانی آن ها معمولاً 1 تا 2 هفته است.

مردان مبتلا به اپیدیدیمیت، همچنین می توانند علائم خود را با استفاده از موارد زیر تسکین دهند:

درمان اپیدیدیمیت
درمان اپیدیدیمیت (عفونت بیضه) با آنتی بیوتیک

انتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

1- برای اپیدیدیمیت حادی که به احتمال زیاد، توسط بیماری های منتقله از راه جنسی کلامیدیا و سوزاک، ایجاد شده است دارو های زیر تجویز می شود:

سفتریاکسون 250 میلی گرم IM تک دوز به علاوه داکسی سایکلین 100 میلی گرم، خوراکی، دو بار در روز، و به مدت 10 روز.

2- برای اپیدیدیمیت حادی که به احتمال زیاد، توسط بیماری های منتقله از راه جنسی کلامیدیا و سوزاک، و ارگانیسم های روده ای ایجاد شده است (مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند) آنتی بیوتیک های زیر توصیه می گردد:

سفتریاکسون 250 میلی گرم IM تک دوز به علاوه لووفلوکساسین 500 میلی گرم، خوراکی، یک بار در روز، و به مدت 10 روز. یا افلوکساسین 300 میلی گرم خوراکی دو بار در روز و به مدت 10 روز.

3- برای اپیدیدیمیت حادی که به احتمال زیاد توسط ارگانیسم های روده ایجاد گردیده است قرص های زیر کاربرد دارند:

لووفلوکساسین 500 میلی گرم، خوراکی، یک بار در روز، به مدت 10 روز. یا افلوکساسین 300 میلی گرم، خوراکی، دو بار در روز، و به مدت 10 روز.

اگر به عفونت مجاری ادراری یا سایر عوامل خطر برای اپیدیدیمیت مبتلا هستید، پزشک، راه های دیگر جلوگیری از عود بیماری را به شما می آموزد.

4.6/5 - (33 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر من ۱۷ سالمه و از ۳ سال پیش درد بیضه ام شروع شد و قسمتی از شکمم و کمرم و کشاله ام درد میکرد که با خوردن قرص هایی مثل نوافن درد کنترل میشد و ۳ روزه تموم میشد الان من یکدفعه ای درد بیضه داشتم و تب و استفراغی که منو ترسوند
  چندتا سوال داشتم ۱_به خاطر اینکه ۳ سال گذشته امکان ناباروری هست ۲_ من نزدیک ۱ سال و خورده ای هست دارم راکوتان مصرف میکنم امکان داره از اون باشه ۳_تحت درمان قرار بگیرم خوب میشم کامل یا بازم بعد از درمان درد خواهد کرد یا کامل تموم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۳( 5 روز پیش)
   اگر درد بیضه دارید سریعا به اورژانس مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سوران چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت عالی بخیر ،من تقریبا بیست روز پیش عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم هنگامی که بخیه داشتم تحریک میشدم تا مرض ارضا شدن ولی می‌ترسیدم خود ارضایی کنم بعدشم که بخیه هارو در آوردم چهار روز بعدش سکس داشتم که سه روز بعد سکس احساس ی درد خفیف در بیضه چپم کردم ی دو روز که گذشت درد همچنان خفیف بود ولی بعد که دست ب بیضه چپم زدم بالای بیضه احساس میکنم ی برآمدگی یا ی رگه که متورم شده الان که پنج روز از این جریان گذشته این رگ یا اون برآمدگی در حال کوچیک تر شدنه و دست میزنم مثل روز اول درد ندارها و خفیف تر شده ایا این عفونت داره البت اول کشاله رانمم خفیف احساس درد که نه ولی نرمال نبود اونم الان مشکل نداره ا آیا. من دچار عفونت بیضه شدم البت شکر خدا روز ب روز برآمدگی کاش پیدا میکنه ممنون میشم جواب بدین سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر Mahmod چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر هجده سالمه و دوسالی هست که گاهی اوقات کیسه بیضه راستم به همراه کشاله ران درد های خفیفی داره و بعضی وقتا رگ های پشت بیضه یا همون اپیدیدیم که پشت بیضه هست میاد جلو بیضه . درد شدید و ناگهانی هم نداشتم و درد های خفیف طوریه که مثلا شب موقع خواب درد میکنه و صب دردی نداره و احساس میکنم اپیدیدیم اون کمی بزرگ تر از بیضه چپه و کیسه بیضه سمت چپم هم از کودکی درد های خفیفی داشت و خود بیضه سمت چپ نسبت به بیضه راست از کودکی نسبت به ضربه حساس تر بود و تا همین دو سه سال پیش همین طور بود و بهتر شد.الان هم گاهی اوقات مخصوصا شب موقع خواب یه درد مبهم در کیسه بیضه چپم هست و طوری که کل ران پای چپم حتی تا ساق پا درد میکنه و معمولا صب دیگه دردی نداره
  مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   با سلام سونوگرافی بیضه ها و اسکروتوم انجام شود
  2. تصویر کاربر Mahmod چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   چشم آقای دکتر. یه سوال‌فقط اپیدیدیم بیضه سمت راست میاد جلو بیضه و اپیدیدیم بیضه چپ اینطور نیست.ممکنه پیچ خوردگی یا همون تورشن بیضه باشه؟
   یا مشکل اساسی دیگه ای هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   تورشن دردناکه و اینمدت زمانی که شما داشتین باید تا الان بیضه مذکور از بین میرفت
  4. تصویر کاربر Mahmod چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   اینکه اپیدیدیم میچرخه میاد جلو بیضه
   دلیلش چیه؟
   اینو داخل هر سایت و صفحه ای نگاه کردم توضیحی براش نبود...
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 2 ماه پیش)
   اپیدیدیم نیست احتمالا کیست سر اپیدیدیم هست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر پرتویی پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  جناب دکتر، بنده ۴۹سال دارم چند مانیست که بیضه سمت چپم بزرگ شده و درد خاصی هم احساس نمی‌کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام دهید به همراه سونوگرافی بیضه
 • تصویر کاربر Ramin چهارشنبه ۲۹ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  درود
  من 30 سالمه. من توی کودکی بیضه نزول نکرده داشتم که زیر دوسالگی عمل کردم. الان هیچ علائم و مشکلی ندارم اما نگرانم. چون یجا خوندم که بیضه نزول نکرده ممکنه باعث سرطان بشه. ذهنم درگیره. پیش یه متخصص رفتم معاینه کرد و گفت هیچ مشکلی نداری و آزمایش ادرارمم سالم بود.
  ممکنه بفرمایید لازمه سونوگرافی بدم؟ نگرانیم طبیعیه؟ ممنون میشم توضیح بدید. اگر نیاز به هزینه ای است پرداخت میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود آزمایشات بدخیمی هم میتونید انجام بدین
  2. تصویر کاربر Ramin یکشنبه ۲۶ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   سلام ممنون
   شما میتونید برای من سونوگرافی بنویسید؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۶ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   به صورت اینترنتی خلاف قوانین کشور میباشد
  4. تصویر کاربر Ramin دوشنبه ۲۷ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی بیضه ارسال شد
   پزشک سونوگرافی گفت مشکلی نداره.
   آیا بیضه ها سالم است؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ آذر ۲( 3 ماه پیش)
   بله مشکلی ندارن
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۸ آذر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یکی سونوگرافی گرفتم میخواستم نگاه کنید عکس توی چیزی براتون بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۲( 4 ماه پیش)
   با سلام عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۸ آذر ۲( 4 ماه پیش)
   سلام من 45 روز پیش عمل جراحی کجی آلت کردم قبل از اینکه عمل کنم مشکلی نداشتم حالا زیر بیضه که کمی فشار میدم درد میگیره و تیر میکشه تا سر آلت حالا سونوگرافی کردم میخوام لطفا کنید ببینید متوجه نشدم چطور بفرستم
  3. تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۸ آذر ۲( 4 ماه پیش)
   سلام شرمنده من 45 روز پیش عمل جراحی کجی آلت کردم قبل از اینکه عمل کنم مشکلی نداشتم حالا زیر بیضه که کمی فشار میدم درد میگیره و تیر میکشه تا سر آلت حالا سونوگرافی کردم میخوام لطفا کنید ببینید متوجه نشدم چطور بفرستم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۲( 4 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر تفسیر سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  عکس سونو سینه دارم و میخوام تفسیرشو بدونم مادر بنده سرطان سینه چپ داشتن و تخلیه کردن الان گاهی دستشون و زیر بغلشون درد دارن و سفت شده و باد کرده
  در سونوگرافیسون اینارو نشون داده.
  تصویر یک ناحیه mass like و هترو اکو حاوی نواحی متعدد مدور و هایپواکو داخلی قسمت داخلی به شانه چپ در محل تورم به سایز تقریبی 30*60 mm مشهود است که اثر فشاری آن بر عروق مجاور مشاهده میشود.
  شواهد ناشی از وجود ادم در ناحیه داخلی شانه و قسمت فوقانی بازوی چپ مشهود است. تصویر 2 الی 3 عدد لنف نود ری اکتیو به سایز 5*13 mm در ناحیه axillary راست مشاهده میشود.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   همراه عزیز در تخصص بنده نیست به فوق تخصص جراحی توراکس و یا فلوشیپ پستات مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آیسان دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یک ماهی هست بیضه راستم بالاتر از بیضه چپم و کمی جلوتر هست و جدیدا بیضه چپم حالت افتاده دارد قبلا اینجوری نبود چیز جدی هست؟
  و اینکه مجردم و موقع خود ارضایی یا فعالیت بیضه چپ بالاتر از بیضه راستم هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   سونوگرافی از بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر محترم حسین کرمی
  من چند وقتی هست که سوزش ادرار دارم
  در این مدت سوزش ادرار کم وزیاد میشه به طوری که بعضی وقتها بیضم درد میگیره و نوک آلت تناسلی به سوزش میافتد و ادرارم همراه با سوزش هست و بعضی موقع هم زیر معده ام درد میگیره
  من تقریبا ۱۵ سال پیش عمل وازکتمی کردم
  سنم هم ۴۷ سالم
  میخواستم سوال کنم ببینم میتونم وازکتومیمو بر گردانم یا نه
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ مهر ۲( 5 ماه پیش)
   بله عمل جراحی قابل انجام است ولی امکان برگشت کمتر از ۱۵ درصد میباشد
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مجردم اصلا جنب نمیشم
  خیلی کم بعد از مثلا چند ماه جنب میشم
  آیا مشکلی دارم از نظر جنسی چی کار کنم
  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   با سلام و احترام آیا در نعوظ مشکلی دارید؟ رابطه ی جنسی نداشته اید؟ خودارضایی میکنید؟
  2. تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   مجرد هستم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   همراه عزیز آیا به نعوظ کامل میرسید؟ تحریک جنسی میشوید؟
  4. تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   بله
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   نگران نباشید در حال حاصرمشکل جنسی ندارید قبل از ازدواج آنالیز مایع منی انجام دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

کولپوسکوپی زگیل تناسلی چیست؟ کولپوسکوپی که نوعی معاینه دستگاه تناسلی زنان است، ابزاری مؤثر برای تشخیص زگیل…
واریکوسل یکی از بیماری های بیضه است که مردان را درگیر میکند، واریکوسل در واقع به معنای…
چرا باید یورودینامیک یا نوار مثانه انجام بدهیم؟ تست یورودینامیک میزان ذخیره و ترشح ادرار را در…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر