درمان تومور بیضه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه به همراه بیضه ها و پروستات هستند.

این اندامهای مردانه برای موارد زیر طراحی شده اند:

 • هورمونهای جنسی مردانه را برای رشد ماهیچه ها، استخوان ها و موهای بدن تولید و در بدن آزاد می کنند.
 • اسپرمها را تولید و آنها را برای تولید مثل آزاد می کنند و مایع منی را نیز به منظور حفاظت از اسپرمها تولید می کنند.
 • اسپرم را به دستگاه تناسلی زنانه، حمل می کنند.

در ادامه متن مباحث مربوط به سرطان بیضه از جمله درمان تومور بیضه را شرح خواهیم داد.

مشکلات مربوط به تومور بیضه

بیضه ها دو عدد غده کوچک تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ای در زیر آلت تناسلی به نام کیسه بیضه، نگهداری می شوند. اسپرم ها در کیسه بیضه، تشکیل و بالغ می شوند و سپس از آنجا، اسپرم به داخل مجرای دفران، که لوله ای در پشت بیضه ها است، حرکت می کند و هنگام انزال از مجرای ادرار خارج می شود. بیضه ها همچنین، هورمونهای مردانه ای مانند تستوسترون را می سازند.

تستوسترون، میل جنسی در مردان را کنترل می کند و همچنین باعث رشد ماهیچه ها، استخوانها و موهای بدن مردان می شود. بیضه های سالم، نه خیلی سفت هستند و نه خیلی نرم و کمی حالت اسفنجی مانند دارند. سفتی باید در کل ناحیه بیضه ها یکسان باشد، همچنین اندازه هر دو بیضه باید تقریبا برابر باشد، اگر چه ممکن است گاهی یکی از دیگری بزرگتر باشد.

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلولهای بیضه رشد می کنند تا تومور ایجاد کنند، این یک اتفاق نادر است. بیشتر از ۹۰ درصد سرطانهای بیضه از سلولهای زایا که مسئول تولید اسپرم هستند، شروع می شود. دو نوع سرطان سلول زایا (GCTs) وجود دارد. اولی سمینوما، که به کندی رشد میکند و به پرتو درمانی و شیمی درمانی بسیار خوب پاسخ میدهد، اما نوع غیر سمینوما، سریعتر رشد میکند و کمتر به پرتو درمانی و شیمی درمانی، پاسخ میدهد.

چند نوع غیر سمینوم وجود دارد: تومورهای کوریوکارسینوما، کارسینوم جنینی، تومورهای تراتوما و کیسه زرده. همچنین نوع دیگری از سرطانهای نادر بیضه ای وجود دارد که در سلولهای زایا تشکیل نمی شوند. تومورهای سلول لایدیگ که از سلولهای لایدیگ که مسئول تولید تستوسترون هستند، تشکیل می شوند و همینطور تومورهای سلولی سرتولی که از سلولهای سرتولی تشکیل می شوند.

سلولهای سرتولی مسئول حمایت از رشد طبیعی اسپرم ها هستند. تومورهای بیضه می توانند از بیش از یک نوع سلول ساخته شوند. سلول های سرطانی بیضه، براساس علائمی که از خود نشان می دهند و همچنین سایر عوامل، میتوانند به پیدا کردن روش درمانی مناسب برای شما کمک کنند.

سرطان بیضه چیست

علائم سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه ممکن است به سختی قابل توجه باشد، بخصوص در ابتدای ابتلا به بیماری. علائم تومور بیضه عبارتند از:

اگر در بیضه، توده ای یا قسمت سفتی را احساس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا او متوجه شود که آیا این توده تومور است یا خیر. این مساله باید در سریع ترین زمان ممکن، بررسی شود. حدود ۷۵ مرد از هر ۱۰۰ مرد با داشتن تورم یا توده ای در بیضه خود، به سرطان مبتلا هستند.

اکثر توده های موجود در کیسه بیضه، از نوع بیضه سرطانی هستند، پس حتما در صورت مشاهده توده ای در بیضه خود در اسرع وقت، به پزشک متخصص، مراجعه کنید. اکثر مردان، درباره داشتن علائم یا نشانه هایی شبیه موارد گفته شده، به کسی چیزی نمی گویند و به طور میانگین بیشتر از ۵ ماه طول می کشد تا درباره آن صحبت کنند. صبر کردن باعث گسترش سرطان خواهد شد.

پس در صورت مشاهده توده ای که بیشتر از دو هفته طول کشید، حتما با پزشک اورولوژیست خود صحبت کنید. اورولوژیست شما، بررسی میکند که آیا این توده، یک سرطان در حال رشد است یا اینکه دلایل دیگری همچون موارد زیر دارد:

 • اپیدیدیمیت: تورم اپیدیدیم. این عارضه اغلب با آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • پیچش بیضه: این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • فتق مَغبِنی: هنگامی که بخشی از روده از طریق قسمت ضعیف ماهیچه های شکمی نزدیک به کشاله ران بیرون بزند، فتق مَغبِنی به وجود می آيد. این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • هیدروسل: زمانی که مایع در کیسه بیضه جمع میشود. این عارضه خطرناک نیست، اما اگر آزاردهنده باشد‌، با جراحی قابل درمان است.
علائم سرطان بیضه

علل سرطان بیضه

دقیقا مشخص نیست که چرا سلولها با تشکیل تومور رشد می کنند. همچنین، ممکن است نتوانید از عوامل خطر بروز سرطان بیضه، جلوگیری کنید. بهترین روش این است که زودتر این مشکل را پیدا کنید.

چه کسانی به سرطان بیضه مبتلا می شوند؟

خطر ابتلا به سرطان بیضه، در مردان با شرایط زیر، افزایش می یابد:

سابقه خانوادگی: 

اگر پدر یا برادر شما، سرطان بیضه داشته است، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر خواهد شد.

بیضه های نزول نکرده:

اگر بیضه های شما قبل از تولد، افت نکرده باشند. این عارضه را میتوان کریپتورکیدیسم نیز نامید و زمانی است که پیش از تولد، بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه، نرفته باشند. احتمال رشد تومور بعد از این مشکل، بیشتر خواهد شد.

جراحی می تواند بیضه های نزول نکرده را به حالت اصلی خود برگرداند، اما سرطان در بیضه ها، همچنان میتواند ایجاد شود. از هر ۱۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این عارضه، ۸ نفر به سرطان مبتلا می شوند.

GCNIS:

این سلولهای عجیب و غریب در بیضه به نام نئوپلازی (افزایش غیر طبیعی) سلول های زایا در محل طبیعی خود (GCNIS) هستند و معمولا در طول آزمایش ناباروری یافت می شوند. میکرولیتیازیس یا کلسیفیکاسیون های کوچک در بیضه، یک عامل خطر برای سرطان بیضه نیستند، مگر اینکه شما یکی از عوامل خطر بالا را داشته باشید.

درمان سرطان بیضه

ایا سرطان بیضه درمان قطعی دارد؟ ایا درمان توده در بیضه امکانپذیر است؟ در بیشتر موارد، تیمی از پزشکان متشکل از اورولوژیست، انکولوژیست یا انکولوژیست پرتوشناسی برای یافتن بهترین برنامه درمانی برای درمان تومور بیضه، با هم مشورت و همکاری می کنند. انتخاب روشهای درمانی، براساس میزان سلامت بیمار و تشخیص دقیق نوع تومور خواهد بود. پیش از شروع درمان تومور بیضه، مردان باید با متخصص اورولوژیست خود درباره اینکه میخواهند در آینده بچه دار شوند یا خیر، صحبت کنند.

ناباروری و تغییرات در هورمونهای مردانه پس از یک سری درمانهای خاص، شایع است. ذخیره اسپرم در بانک اسپرم پیش از شروع درمان، مفید است به خصوص اگر تمایل دارید در آینده صاحب فرزند شوید. مردان همچنین می توانند قبل از جراحی، درباره پروتز بیضه سوال کنند. پروتز بیضه روشی است برای اینکه کیسه بیضه پس از برداشتن بیضه، طبیعی به نظر برسد.

علائم سنگ مثانه در مردان چیست؟

عمل جراحی:

انجام عمل جراحی، درمان اصلی سرطان بیضه است. براساس تشخیص تیم پزشکی همراه شما، گزینه های درمان دیگری نیز ممکن است ارائه شود. احتمال تغییرات در باروری باید پیش از انجام عمل جراحی، مورد بحث قرار گیرد.

ارکیکتومی:

ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان در مراحل اولیه یا مراحل بعدی، استفاده می شود. با استفاده از این روش جراحی، کل بیضه و توده درون آن را از طریق یک برش کوچک در کشاله ران، خارج می کند. در این روش، طناب اسپرماتیک نیز برداشته میشود.

پاتولوژیست نوع سلول سرطانی را پس از انجام جراحی، درجه بندی می کند. چکاپ همیشگی و دوره ای پس از انجام جراحی، برای اطمینان از عدم بازگشت سرطان، ضروری است. در صورتی که یک بیضه برداشته شود و بیضه دوم مشکلی نداشته باشد، سطح تستوسترون باید خوب باشد و بیضه باقی مانده باید تستوسترون کافی برای بدن را  تولید کند. همچنین اگر مردی، نگران ظاهرش است، انجام عمل پروتز بیضه، یک گزینه درمانی خوب است.

جراحی حفظ بیضه:

گاهی اوقات، جراحی حفظ بیضه (TSS)، برای برخی از مردان توصیه می شود. در این روش جراحی، فقط بافت تومور برداشته می شود، نه کل بیضه. برای انجام TSS، باید اندازه تومور بسیار کوچک باشد و همینطور مارکرهای تومور باید منفی باشند.

TSS، بهترین گزینه برای مردانی است که به جای سرطان های بدخیم، تومورهای خوش خیم دارند. اگر تومور سرطانی باشد و بیمار دارای بیضه طبیعی در طرف دیگر باشد، روش TSS توصیه نمیشود. چکاپ پس از جراحی برای بررسی سرطان، ضروری است.

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی:

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی (RPLND)، یک جراحی پیچیده است که برای برخی از مردان مفید است. این روش درمانی، به یک جراح ماهر برای برداشتن غدد لنفاوی پشت شکم، نیاز دارد، تا به این ترتیب از عوارض جانبی محدود این بیماری، اطمینان حاصل شود. این جراحی یک گزینه برای بیماران مبتلا به سرطان مرحله اول که پیشرفته تر است، می باشد.

معمولاً از این روش درمانی، برای مردان مبتلا به تومورهای سلول زایای غیر سمینوماتوزی که ممکن است عود کنند، استفاده می شود. میتوان از این روش، به جای شیمی درمانی برای تورمورهای غیرسمینومای مرحله 2A یا 2B نیز استفاده کرد. پس از انجام جراحی RPLND، شیمی درمانی یا کنترل سرطان بر اساس محل سرطان، نوع سرطان و  احتمال خطر بازگشت سرطان، انجام می شود.

پرتودرمانی:

از پرتو درمانی  برای از بین بردن سلولهای سرطانی در بیضه یا غدد لنفاوی مجاور آن استفاده می شود. این روش درمانی، فقط در نوع سمینوما استفاده می شود زیرا برخی از اشکال غیر سمینوما، در برابر پرتو درمانی مقاوم هستند. این روش می تواند یک گزینه درمانی باشد، برای وقتی که سرطان بیضه (از هر نوعی)، بیش از حد به اندامهایی مانند مغز گسترش می یابد. (چند نوع پرتودرمانی استفاده می شود.)

شیمی درمانی:

شیمی درمانی سرطان بیضه به چه صورت است؟ شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که یا به خارج از بیضه ها، گسترش می یابند یا در حالتی هستند که مارکرهای تومور بعد از جراحی افزایش میابند. بررسی مارکرهای تومور سرم و انجام آزمایشهای تصویربرداری کمک می کنند تا میزان استفاده از شیمی‌ درمانی و اینکه آیا شیمی درمانی، می تواند کمک کننده باشد یا خیر، مشخص شود.

این داروها از طریق جریان خون در سراسر بدن حرکت می کنند و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. آنها می توانند سلولهای سرطانی را که به غدد لنفاوی گسترش یافته اند را، از بین ببرند. شیمی درمانی همچنین برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان پس از جراحی استفاده می شود. ممکن است چندین روش شیمی درمانی برای درمان سرطان بیضه، با هم ترکیب شوند.

این داروها در سه یا چهار بازه سه هفته ای، تجویز می شوند. گاهی اوقات نیاز است که جراحی های بیشتری برای برداشتن تومورها پس از اتمام شیمی درمانی انجام شود.

عکس سرطان بیضه

عکس سرطان بیضه

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،همسر من ۴۶ساله و از درد و سنگینی در ناحیه بیضه رنج می برد،ما دارای دو فرزند بوده ولی درد زیاد ایشان را اذیت می کند،چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   سلام بعید است درد به خاطر واریکوسل ایشان باشد . باید معاینه شوند . ولی این دردها اکثرا ارجاعی است
 • تصویر کاربر آراد جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم11ماهشه بیضه چپش نزول نکرده توی سونوگرافی گفتن توی کانال هست چیکار باید بکنیم و اگه قرار به عمل باشه مث تا 2سالگی صبرکرد بیضه که توی کانال باشه از کدام روش جراحی استفاده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   سلام تا یک ماه دیگر اگر پایین نیاد باید عمل بشه روش عمل هم باز هست به شرطی که بیضه در کانال باشه
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  دکتر جان من 38 سالمه و حدود ۴ ساله که بخاطر رشد مو در قسمت بیضه و آلت خارش های بسیار شدید و اذیت کننده ای دارم و هر 2 یا ۳ روز مجبور میشم که با تیغ اصلاح کنم
  تا بلکه کمی از شر خارش های شدید رها بشم . لطفا بگین چه دارویی میتونم بگیرم که جلوی رشد مو و خارش بگیره
  ممنون میشم
  واقعیتش از دکتر رفتن در مورد این موضوع برام شدیدا خجالت آوره .
  باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اگر قارچ مطرح باشه خب دارو میخواد . بدون معاینه نمیشه نظر داد . اگر ضایعه ای باشه باید ریشه کن بشه .
 • تصویر کاربر حبیب چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  پسری ۸ سال و نیمه تمامی آزمایشات هورمونی آن و سونوگرافی بیصه خوب می باشد اما طول آلت تناسلی کوچک می باشد آیا نیاز به تزریق تستوسترون می باشد؟ و در صورت تزریق آیا دارای عوارض می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام خیر فعلا تا بلوغ باید صبر کرد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۹ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر پوست آلت تناسلی بنده شل شده و هنگامی که آلت در حالت غیر نعوظ هست پوست به علت شل و نازک بودن روی کلاهتک می افتد یا اینکه احساس میکنی دچار گوشت های بدشکلی است. که فکر میکنم به علت فشار وارد آمدن به آلت شده است. لطفا راهنمایی بفرمایید اگر هم چنانچه مهم نیست لطف کرم و صابون معرفی کنید و نحوه استفاده معرفی کنید برا بهتر شدن و زیباتر شدن پوست الت تناسلی و بیضه معرفی کنید و نحوه استفاده بگید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اگر پوست اضافه دارد باید برداشته شود کرم و صابون تاثیر نداره
 • تصویر کاربر دلیری یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر.بیضه سمت راست ماهی یا دوماهی شروع ب درد میکنه ۴ ،۳روزی درد میکنه و بعد اروم میشه توی همون چن روز درد ی تایمی بضیه دردش اروم میشه و میزنه ب پهلو ی چپم دقیقا ضبدری ینی بیضه راست درد میکنه اروم میشه بعد پهلوی راستم درد میکنه و بلعکس.این مشکل چن ساله دارم ۲۶ سالم از ۲۲ سالگی .تازگیا بعداز ارضاع شدنم درد میگیره ولی چن دقیقه بعد دردش میوفته .الان چن سال این مشکل دارم سنو از بیضه مثانه کلیه دادم همه چی طبیعی بود ولی درد دارم و نگرانم.ازامایشم دادم گفتن عفونت نداری.ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   سلام اگر بررسی هایی مثل سونو انجام شده و ازمایشات نرمال بوده جای نگرانی نیست . این ها درد احتقان است . پس از برقراری رابطه مستمر جنسی بهبود می یابد
 • تصویر کاربر امبرحسین سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب جناب دکتر کرمی بنده چهارسال پیش یک عمل واریکوسل کرید ۳شدید داشتم عمل کردم دکتر الان چون پاورلیفتینگ کارم یخورده رو خودم حساسم خودم میرم سنوگرافی چک میکنم اینبار ک رفتم زده بود احتمال پیشرفت عود واریکوسل خفیف موجود می‌باشد البته دقیق نمیدونم عکسشو ارسال کردم نگرانم دکتر میشه بگید آیا دوباره احتمال وجود داره چون زور ک میزنم رگ متورم موجوده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام خیر اهمیتی ندارد . چند سالتون هست ؟ مجرد یا متاهل ؟
  2. تصویر کاربر امبرحسین سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام دکتر ۲۵سالمه مجردم
  3. تصویر کاربر امبرحسین سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   ینی هیچ جای نگرانی نیست ک دیگ برمیگرده چون سنگین تمرین میکنم دکتر جان
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   احتمال عود دارد ولی براساس معاینه است نه سونو
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ح شنبه ۱۹ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر روی بیضه چپ یک عدد جوش در اومده چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام عکس بفرستید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 18 سال دارم و اینکه مقدار تستسترونم کم هس و به بلوغ نرسیده ام و به دکتر مراجعه کردم دکتر برای من قرص کلومفین نوشته و گفتن اگر با مصرف این دارو به نتیجه نرسیده امپول تستسترون تزریق باید کنی و من میخاستم بپرسم که با تزریق این امپول بیضه و الت من بزرگ میشه یا خیر چون رشد نداشته.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش)
   سلام بله طی چند جلسه تزریق و بررسی مداوم نتیجه میگیرید
 • تصویر کاربر معرفت شنبه ۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام.....پسرم ۴ماهشه....ازدوران جنینی کلیه راست هیدرونفروز خفیف دارد اتساع خفیف لگنچه قطر قدامی لگنچه حدود هشت لطفا توضیح دهید درمورد اقداماتی که بایدانجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر