درمان تومور بیضه

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه به همراه بیضه ها و پروستات هستند.

این اندامهای مردانه برای موارد زیر طراحی شده اند:

 • هورمونهای جنسی مردانه را برای رشد ماهیچه ها، استخوان ها و موهای بدن تولید و در بدن آزاد می کنند.
 • اسپرمها را تولید و آنها را برای تولید مثل آزاد می کنند و مایع منی را نیز به منظور حفاظت از اسپرمها تولید می کنند.
 • اسپرم را به دستگاه تناسلی زنانه، حمل می کنند.

در ادامه متن مباحث مربوط به سرطان بیضه از جمله درمان تومور بیضه را شرح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: کجی آلت

مشکلات مربوط به تومور بیضه

بیضه ها دو عدد غده کوچک تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ای در زیر آلت تناسلی به نام کیسه بیضه، نگهداری می شوند. اسپرم ها در کیسه بیضه، تشکیل و بالغ می شوند و سپس از آنجا، اسپرم به داخل مجرای دفران، که لوله ای در پشت بیضه ها است، حرکت می کند و هنگام انزال از مجرای ادرار خارج می شود. بیضه ها همچنین، هورمونهای مردانه ای مانند تستوسترون را می سازند.

تستوسترون، میل جنسی در مردان را کنترل می کند و همچنین باعث رشد ماهیچه ها، استخوانها و موهای بدن مردان می شود. بیضه های سالم، نه خیلی سفت هستند و نه خیلی نرم و کمی حالت اسفنجی مانند دارند. سفتی باید در کل ناحیه بیضه ها یکسان باشد، همچنین اندازه هر دو بیضه باید تقریبا برابر باشد، اگر چه ممکن است گاهی یکی از دیگری بزرگتر باشد.

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلولهای بیضه رشد می کنند تا تومور ایجاد کنند، این یک اتفاق نادر است. بیشتر از ۹۰ درصد سرطانهای بیضه از سلولهای زایا که مسئول تولید اسپرم هستند، شروع می شود. دو نوع سرطان سلول زایا (GCTs) وجود دارد. اولی سمینوما، که به کندی رشد میکند و به پرتو درمانی و شیمی درمانی بسیار خوب پاسخ میدهد، اما نوع غیر سمینوما، سریعتر رشد میکند و کمتر به پرتو درمانی و شیمی درمانی، پاسخ میدهد.

چند نوع غیر سمینوم وجود دارد: تومورهای کوریوکارسینوما، کارسینوم جنینی، تومورهای تراتوما و کیسه زرده. همچنین نوع دیگری از سرطانهای نادر بیضه ای وجود دارد که در سلولهای زایا تشکیل نمی شوند. تومورهای سلول لایدیگ که از سلولهای لایدیگ که مسئول تولید تستوسترون هستند، تشکیل می شوند و همینطور تومورهای سلولی سرتولی که از سلولهای سرتولی تشکیل می شوند.

سلولهای سرتولی مسئول حمایت از رشد طبیعی اسپرم ها هستند. تومورهای بیضه می توانند از بیش از یک نوع سلول ساخته شوند. سلول های سرطانی بیضه، براساس علائمی که از خود نشان می دهند و همچنین سایر عوامل، میتوانند به پیدا کردن روش درمانی مناسب برای شما کمک کنند.

سرطان بیضه چیست

علائم سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه ممکن است به سختی قابل توجه باشد، بخصوص در ابتدای ابتلا به بیماری. علائم تومور بیضه عبارتند از:

اگر در بیضه، توده ای یا قسمت سفتی را احساس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا او متوجه شود که آیا این توده تومور است یا خیر. این مساله باید در سریع ترین زمان ممکن، بررسی شود. حدود ۷۵ مرد از هر ۱۰۰ مرد با داشتن تورم یا توده ای در بیضه خود، به سرطان مبتلا هستند.

اکثر توده های موجود در کیسه بیضه، از نوع بیضه سرطانی هستند، پس حتما در صورت مشاهده توده ای در بیضه خود در اسرع وقت، به پزشک متخصص، مراجعه کنید. اکثر مردان، درباره داشتن علائم یا نشانه هایی شبیه موارد گفته شده، به کسی چیزی نمی گویند و به طور میانگین بیشتر از ۵ ماه طول می کشد تا درباره آن صحبت کنند. صبر کردن باعث گسترش سرطان خواهد شد.

پس در صورت مشاهده توده ای که بیشتر از دو هفته طول کشید، حتما با پزشک اورولوژیست خود صحبت کنید. اورولوژیست شما، بررسی میکند که آیا این توده، یک سرطان در حال رشد است یا اینکه دلایل دیگری همچون موارد زیر دارد:

 • اپیدیدیمیت: تورم اپیدیدیم. این عارضه اغلب با آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • پیچش بیضه: این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • فتق مَغبِنی: هنگامی که بخشی از روده از طریق قسمت ضعیف ماهیچه های شکمی نزدیک به کشاله ران بیرون بزند، فتق مَغبِنی به وجود می آيد. این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • هیدروسل: زمانی که مایع در کیسه بیضه جمع میشود. این عارضه خطرناک نیست، اما اگر آزاردهنده باشد‌، با جراحی قابل درمان است.
علائم سرطان بیضه

علل سرطان بیضه

دقیقا مشخص نیست که چرا سلولها با تشکیل تومور رشد می کنند. همچنین، ممکن است نتوانید از عوامل خطر بروز سرطان بیضه، جلوگیری کنید. بهترین روش این است که زودتر این مشکل را پیدا کنید.

چه کسانی به سرطان بیضه مبتلا می شوند؟

خطر ابتلا به سرطان بیضه، در مردان با شرایط زیر، افزایش می یابد:

سابقه خانوادگی: 

اگر پدر یا برادر شما، سرطان بیضه داشته است، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر خواهد شد.

بیضه های نزول نکرده:

اگر بیضه های شما قبل از تولد، افت نکرده باشند. این عارضه را میتوان کریپتورکیدیسم نیز نامید و زمانی است که پیش از تولد، بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه، نرفته باشند. احتمال رشد تومور بعد از این مشکل، بیشتر خواهد شد.

جراحی می تواند بیضه های نزول نکرده را به حالت اصلی خود برگرداند، اما سرطان در بیضه ها، همچنان میتواند ایجاد شود. از هر ۱۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این عارضه، ۸ نفر به سرطان مبتلا می شوند.

GCNIS:

این سلولهای عجیب و غریب در بیضه به نام نئوپلازی (افزایش غیر طبیعی) سلول های زایا در محل طبیعی خود (GCNIS) هستند و معمولا در طول آزمایش ناباروری یافت می شوند. میکرولیتیازیس یا کلسیفیکاسیون های کوچک در بیضه، یک عامل خطر برای سرطان بیضه نیستند، مگر اینکه شما یکی از عوامل خطر بالا را داشته باشید.

درمان سرطان بیضه

ایا سرطان بیضه درمان قطعی دارد؟ ایا درمان توده در بیضه امکانپذیر است؟ در بیشتر موارد، تیمی از پزشکان متشکل از اورولوژیست، انکولوژیست یا انکولوژیست پرتوشناسی برای یافتن بهترین برنامه درمانی برای درمان تومور بیضه، با هم مشورت و همکاری می کنند. انتخاب روشهای درمانی، براساس میزان سلامت بیمار و تشخیص دقیق نوع تومور خواهد بود. پیش از شروع درمان تومور بیضه، مردان باید با متخصص اورولوژیست خود درباره اینکه میخواهند در آینده بچه دار شوند یا خیر، صحبت کنند.

ناباروری و تغییرات در هورمونهای مردانه پس از یک سری درمانهای خاص، شایع است. ذخیره اسپرم در بانک اسپرم پیش از شروع درمان، مفید است به خصوص اگر تمایل دارید در آینده صاحب فرزند شوید. مردان همچنین می توانند قبل از جراحی، درباره پروتز بیضه سوال کنند. پروتز بیضه روشی است برای اینکه کیسه بیضه پس از برداشتن بیضه، طبیعی به نظر برسد.

علائم سنگ مثانه در مردان چیست؟

عمل جراحی:

انجام عمل جراحی، درمان اصلی سرطان بیضه است. براساس تشخیص تیم پزشکی همراه شما، گزینه های درمان دیگری نیز ممکن است ارائه شود. احتمال تغییرات در باروری باید پیش از انجام عمل جراحی، مورد بحث قرار گیرد.

ارکیکتومی:

ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان در مراحل اولیه یا مراحل بعدی، استفاده می شود. با استفاده از این روش جراحی، کل بیضه و توده درون آن را از طریق یک برش کوچک در کشاله ران، خارج می کند. در این روش، طناب اسپرماتیک نیز برداشته میشود.

پاتولوژیست نوع سلول سرطانی را پس از انجام جراحی، درجه بندی می کند. چکاپ همیشگی و دوره ای پس از انجام جراحی، برای اطمینان از عدم بازگشت سرطان، ضروری است. در صورتی که یک بیضه برداشته شود و بیضه دوم مشکلی نداشته باشد، سطح تستوسترون باید خوب باشد و بیضه باقی مانده باید تستوسترون کافی برای بدن را  تولید کند. همچنین اگر مردی، نگران ظاهرش است، انجام عمل پروتز بیضه، یک گزینه درمانی خوب است.

جراحی حفظ بیضه:

گاهی اوقات، جراحی حفظ بیضه (TSS)، برای برخی از مردان توصیه می شود. در این روش جراحی، فقط بافت تومور برداشته می شود، نه کل بیضه. برای انجام TSS، باید اندازه تومور بسیار کوچک باشد و همینطور مارکرهای تومور باید منفی باشند.

TSS، بهترین گزینه برای مردانی است که به جای سرطان های بدخیم، تومورهای خوش خیم دارند. اگر تومور سرطانی باشد و بیمار دارای بیضه طبیعی در طرف دیگر باشد، روش TSS توصیه نمیشود. چکاپ پس از جراحی برای بررسی سرطان، ضروری است.

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی:

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی (RPLND)، یک جراحی پیچیده است که برای برخی از مردان مفید است. این روش درمانی، به یک جراح ماهر برای برداشتن غدد لنفاوی پشت شکم، نیاز دارد، تا به این ترتیب از عوارض جانبی محدود این بیماری، اطمینان حاصل شود. این جراحی یک گزینه برای بیماران مبتلا به سرطان مرحله اول که پیشرفته تر است، می باشد.

معمولاً از این روش درمانی، برای مردان مبتلا به تومورهای سلول زایای غیر سمینوماتوزی که ممکن است عود کنند، استفاده می شود. میتوان از این روش، به جای شیمی درمانی برای تورمورهای غیرسمینومای مرحله 2A یا 2B نیز استفاده کرد. پس از انجام جراحی RPLND، شیمی درمانی یا کنترل سرطان بر اساس محل سرطان، نوع سرطان و  احتمال خطر بازگشت سرطان، انجام می شود.

پرتودرمانی:

از پرتو درمانی  برای از بین بردن سلولهای سرطانی در بیضه یا غدد لنفاوی مجاور آن استفاده می شود. این روش درمانی، فقط در نوع سمینوما استفاده می شود زیرا برخی از اشکال غیر سمینوما، در برابر پرتو درمانی مقاوم هستند. این روش می تواند یک گزینه درمانی باشد، برای وقتی که سرطان بیضه (از هر نوعی)، بیش از حد به اندامهایی مانند مغز گسترش می یابد. (چند نوع پرتودرمانی استفاده می شود.)

شیمی درمانی:

شیمی درمانی سرطان بیضه به چه صورت است؟ شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که یا به خارج از بیضه ها، گسترش می یابند یا در حالتی هستند که مارکرهای تومور بعد از جراحی افزایش میابند. بررسی مارکرهای تومور سرم و انجام آزمایشهای تصویربرداری کمک می کنند تا میزان استفاده از شیمی‌ درمانی و اینکه آیا شیمی درمانی، می تواند کمک کننده باشد یا خیر، مشخص شود.

این داروها از طریق جریان خون در سراسر بدن حرکت می کنند و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. آنها می توانند سلولهای سرطانی را که به غدد لنفاوی گسترش یافته اند را، از بین ببرند. شیمی درمانی همچنین برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان پس از جراحی استفاده می شود. ممکن است چندین روش شیمی درمانی برای درمان سرطان بیضه، با هم ترکیب شوند.

این داروها در سه یا چهار بازه سه هفته ای، تجویز می شوند. گاهی اوقات نیاز است که جراحی های بیشتری برای برداشتن تومورها پس از اتمام شیمی درمانی انجام شود.

عکس سرطان بیضه

عکس سرطان بیضه

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمودرضا جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  بنده هجده سالمه و بیضه چپم از بچگی حساس تر بود و کیسه بیضه چپ بعضی وقتا دردهای خفیفی داشت مثلا یه ضربه اروم میخورد بیضه راست درد نمیگرفت اما بیضه چپ درد میکرد یه دوسالیه بهتر شده.الان هم مخصوصا شب موقع خواب گاهی اوقات کیسه بیضه چپ درد خفیف داره و ممکنه همراه با کشاله ران باشه. بعضی وقتا هم خود بیضه کمی حساس میشه جوری که اروم خودم معاینه میکنم یه ذره درد میکنه مخصوصا پشت بیضه. اکثر اوقات درد نداره و حساس نیست. مشکلش چیه؟؟
  کیسه بیضه راستم هم چن وقتی است بعضی شبا درد خفیفی داره همراه با کشاله ران و یه چیز عجیب اینه که بعضی وقتا خود بیضه انگار 180 درجه میچرخه و اپیدیدیم اون میاد جلو و دیدم که از دو سمت هم میچرخه بیشتر از سمت بیرون ولی یه دور کامل نمیخوره.و اکثر اوقات درد نداره و خود بیضه مثل بیضه چپ حساس نیست.مشکلش چیه؟؟
  و احساس میکنه بیضه راست یه ذره از بیضه چپ بزرگ تره
  تا بحال به پزشک مراجعه نکردم.رفلاکس بیضه رو انجام دادم برای هر دو بیضه و جمع شدن.داخل سایت یه بار سوال پرسیدم ازتون بخاطر محدودیت نشد سوالای دیگه بپرسم برا همون اومدم اینجا ازتون بپرسم
  لطفا راهنمایی کنید آقای دکتر استرس دارم... زمانی که بیضه راست شب موقع خواب درد میکنه وقتی رو به شکم میخوابم بعد چن دقیقه دردش خوب میشه
  و زمانی که فعالیت ورزشی شدید دارم شب موقع خواب یه کدوم از بیضه ها همراه کشاله ران و حتی تا ساق پام درد میکنه صب که بیدار میشم خوب میشه و معمولا مثلا بیضه راست درد میکنه بیضه چپ درد نمیکنه و برعکس یعنی هر دوشون باهم درد نمیکنن

  احتمال داره مشکلی داشته باشم؟و لازمه حضوری معاینه بشم؟با توجه به علائم تشخیصتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام ابتدا سونوگرافی از بیضه ها انجام شود دلیلی برای نگرانی شما نیست بیش از حد حساس شده اید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من بیضه هام وقتایی که شل هستن رنگش قرمز تر هست انگار جریان خون بیشتره ولی بعد از گذشت مدتی به حالت عادی بر میگرده درد هم ندارم اصلا.به نظرتون مشکلی هست یا عادیه.سونوگرافی که رفتم همه چیز نرمال بود
  یه سوال دیگه هم این که معمولا صبح تا عصر(زمانش خیلی معلوم نیست) بیضه ها به سمت داخل و شکم کامل جمع شده واصلا پیدا نیستنو شب ها و وقتایی که آروم ترم بازم شل ترن
  من استرسم یکم بالاست و هم چنین ضربان قلبم.

  عکس ها رو از طریق ربات تلگرام ضمیمه پیام میکنم در ضمن گاهی مثلاً با نگاه کردن به بیضه هام یهو جمع میشن.این مربوط به اعصابه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   همه عکس ها از طریق ربات تلگرام موقع ثبت پیام ضمیمه شده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام بایداز نزدیک معاینه شوید در ضمن عکس های آپلودی شما مشکل دارند و قابل رویت نیستند
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر.من دیروز هم از شما سوال پرسیده بودم
  من بیضه هام اکثرا رنگش قرمز رنگ هست ولی بعد از گذشت مدتی به حالت عادی بر میگرده درد هم ندارم اصلا.به نظرتون مشکلی هست یا عادیه.
  یه سوال دیگه هم این که معمولا صبح تا عصر بیضه ها به سمت داخل و شکم کامل جمع شده واصلا پیدا نیستنو شب ها بازم شل ترن
  من استرسم یکم بالاست و هم چنین ضربان قلبم.
  داخل سونوگرافی که چیزی نبود و نرمال بود
  عکس ها رو به ضمیمه میفرستم در ضمن گاهی مثلاً با نگاه کردن به بیضه هام یهو جمع میشن.این مربوط به اعصابه؟
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   عکس سونو هم دوباره میفرستم
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   سونو
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   دوست عزیز از خود بیضه عکس بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه سونوگرافی از بیضه هام انجام دادم بی زحمت بگین چجوریه
  بیضه هام مدام جمع میشن و انگار ناپدید میشن و دوباره شل میشن.فکر کنم از استرس و اعصاب بدن باشند.چون خیلی استرس دارم درضمن 27 سال سن دارم و مجردم
  1. تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   دکتر عکس های سونوگرافی از طریق ربات تلگرام براتون آپلود شده
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   بازم خدمتتون فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   سایز بیضه ها نرماله مشکلی ندارید مرتبط با استرس نیست کاملا سیرنرماله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۶ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی سال 98 پیش خودتون واریکوسل طرف چپم عمل شده تا الان خوب بودم الان دو ساله که متاهل شدم هنگام رابطه جنسی بیضه چپم با آلت درد میگیره درد خفیفی تو کشاله رانم دارم جای عمل یه کم ورم جزیی داره آیا این ورم نشانه بازگشت واریکوسل یا نشانه فتق؟ نسبت به گذشته خیلی میل جنسینم کم شده دچار دیر انزالی شدم اون لذت ارگاسم قبلا بهم دست نمیده ؟
  دکتر رفتم سونو گرافی کامل برام نوشت مشکلی نداشتم همه چیز سالم بود فقط تو سونو بیضه نوشته کانون‌های اکولوسنت توبولر تورتوس درخلف وبالای بیضه چپ با حداکثر قطر 3.4mm پس از انجام مانور والسالوا دیده شده که احتمال واریکوسل گرید 2 را مطرح می‌سازد؟ ؟؟؟
  هیدورسل و هرنی اسکروتال دیده نشد

  آقای دکتر آیا واریکوسل عود کرده یا نه؟
  یا اون ورم جزیی که میگم از فتق؟؟؟؟؟
  آیا مشکل بی میلی جنسی کم شدن منی دیر انزالی به واریکوسل ربط داره دلیلش چیه؟؟؟؟

  میخوام اقدام به باروری پسر کنم آیا مشکلی برام ایجاد نمیشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
  3. تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۵ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر فرستادم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ بهمن ۲( 5 ماه پیش)
   آنالیز مایع منی انجام شود احتمال عود واریکوسل مطرح است ولی ابتدا آنالیز رو انجام دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید چند سالی هست بغل بیضه سمت راستم وقتی دوتا انگشت میمالم فکرمیکنم یه چیزی به اندازه نخود هست که درد ندارد نظر جنابعالی چیست ممنون
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ دی ۲( 5 ماه پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ دی ۲( 5 ماه پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ دی ۲( 5 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی بیضه انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرعلی پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  پسرم تورشن بیضه چپ عمل کرده بعد عمل عفونت کرد موقع عفونت سونوگرافی دادیم میخواستم بدونم کانون هیپو اکو که گفتن خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 5 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقتیه سمت راست این ناحیه از کمرم یکم بالای باسن که عکسشو می‌زارم به همراه بیضه راستم درد میگیره در طول روز شاید چند بار اتفاق بیوفته و وقتی کمرمو به سمت داخل میدم این ناحیه کمر قشنگ دردش مشخص میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ دی ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام دهید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر کرمی عزیز بنده حدود سال ۹۹ با لمس بیضه سمت چپ احساس وجود یک توده کردم که بدون مراجعه به اورولوژی خودم مستقیم رفتم سونوگرافی و در سونوگرافی غیر از واریکوسل بیضه چپ هیچی نبود.در سال ۱۴۰۰ نیز دوباره بدون رفتن به اورولوژی ، سونوگرافی انجام دادم و دوباره مثل سال قبل هیچی نبود.اخرین بار هم سال ۱۴۰۰ سونوگرافی سوم رو انجام دادم و توده ای مشاهده نشد.اقای دکتر این توده چیه قابل لمس هستش ،ایا طبیعی ؟نیاز هستش حتما برم پیش اورولوژ معاینه کنه یعنی احتمال داره در هر سه مرتبه سونوگرافی نتونه این توده رو شناسایی کنه؟استرس دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۲( 6 ماه پیش)
   آزمایشات بدخیمی رو باید بدین و سونوگرافی حتما در مرکز معتبر انجام بشه و حتما توسط ارولوژیست معاینه شوید
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ دی ۲( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر سونو ها در مراکز معتبر انجام شده و با دقت یعنی قدرت سونوگرافی از معاینه بالینی کمتره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ دی ۲( 6 ماه پیش)
   میتونه تفاوت داشته باشه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سهرابی سه شنبه ۵ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  همونطور که توی دوتا عکس مشخصه، در یکطرف پوست بیضه‌ام سه چهارتا زخمِ گرد ایجاد شده که تقریبا ۵ الی ۶ ماه میشه که خوب نمیشن. اغلب میخاره و دردناکن و هربار خاروندنش باعث میشه زخم تازه‌تر بشه. طی این مدت، فقط یکبار بمدت دوسه هفته خوب شد ولی بعدا دوباره تازه شدن... چند دلیل احتمالی دارم براشون؛
  ۱. بعضی وقتا موقع استفاده از پودر واجبی زخمهای جزئی ایجاد میشدن که زودی خوب میشدن. خیلی وقته از واجبی ها استفاده میکنم و حساسیتی هم ندارم بهشون. پس احتمالا دلیلش این نیست.

  ۲. من تا بحال سه‌چهار بار سکس واژینال با یک شخص سالم داشتم، بدون کاندوم. اتفاقا، این زخم بیضه‌هام بعد از آخرین سکسی که داشتم ایجاد شدن و تا الان خوب نشدن. دو بار، بعد از سکس، روی تنه آلتم یک لکه قرمز بدون درد شبیه تاول که انگار لایه نازک پوست از روش کنده شده مشاهده کرده بودم اما خوب شدن ولی جاش محوه و کمی روشن دیده میشه. ولی زخم بیضه هام از بین نرفتن... پارتنرم شخص سالمیه و اولین تجربه‌یِ هم هستیم.

  ۳. من زیاد خودارضایی میکنم همین چندماه اخیر روزی تا دوسه بار انجامش میدم و بخاطر همین هربار کل ناحیه تناسلیم رو شستوشو میکنم! بعد شستوشو معمولا خشک نمیکردم و بخاطر همین همیشه این ناحیه بهمراه شُرتم همیشه مرطوب و خیس میمونن. احتمال داره بیماری قارچی گرفته باشم...؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۲( 6 ماه پیش)
   ضایعات قارچی مطرحه به متخصص پوست مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر