درمان تومور بیضه

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه به همراه بیضه ها و پروستات هستند.

این اندامهای مردانه برای موارد زیر طراحی شده اند:

 • هورمونهای جنسی مردانه را برای رشد ماهیچه ها، استخوان ها و موهای بدن تولید و در بدن آزاد می کنند.
 • اسپرمها را تولید و آنها را برای تولید مثل آزاد می کنند و مایع منی را نیز به منظور حفاظت از اسپرمها تولید می کنند.
 • اسپرم را به دستگاه تناسلی زنانه، حمل می کنند.

در ادامه متن مباحث مربوط به سرطان بیضه از جمله درمان تومور بیضه را شرح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: کجی آلت

مشکلات مربوط به تومور بیضه

بیضه ها دو عدد غده کوچک تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ای در زیر آلت تناسلی به نام کیسه بیضه، نگهداری می شوند. اسپرم ها در کیسه بیضه، تشکیل و بالغ می شوند و سپس از آنجا، اسپرم به داخل مجرای دفران، که لوله ای در پشت بیضه ها است، حرکت می کند و هنگام انزال از مجرای ادرار خارج می شود. بیضه ها همچنین، هورمونهای مردانه ای مانند تستوسترون را می سازند.

تستوسترون، میل جنسی در مردان را کنترل می کند و همچنین باعث رشد ماهیچه ها، استخوانها و موهای بدن مردان می شود. بیضه های سالم، نه خیلی سفت هستند و نه خیلی نرم و کمی حالت اسفنجی مانند دارند. سفتی باید در کل ناحیه بیضه ها یکسان باشد، همچنین اندازه هر دو بیضه باید تقریبا برابر باشد، اگر چه ممکن است گاهی یکی از دیگری بزرگتر باشد.

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلولهای بیضه رشد می کنند تا تومور ایجاد کنند، این یک اتفاق نادر است. بیشتر از ۹۰ درصد سرطانهای بیضه از سلولهای زایا که مسئول تولید اسپرم هستند، شروع می شود. دو نوع سرطان سلول زایا (GCTs) وجود دارد. اولی سمینوما، که به کندی رشد میکند و به پرتو درمانی و شیمی درمانی بسیار خوب پاسخ میدهد، اما نوع غیر سمینوما، سریعتر رشد میکند و کمتر به پرتو درمانی و شیمی درمانی، پاسخ میدهد.

چند نوع غیر سمینوم وجود دارد: تومورهای کوریوکارسینوما، کارسینوم جنینی، تومورهای تراتوما و کیسه زرده. همچنین نوع دیگری از سرطانهای نادر بیضه ای وجود دارد که در سلولهای زایا تشکیل نمی شوند. تومورهای سلول لایدیگ که از سلولهای لایدیگ که مسئول تولید تستوسترون هستند، تشکیل می شوند و همینطور تومورهای سلولی سرتولی که از سلولهای سرتولی تشکیل می شوند.

سلولهای سرتولی مسئول حمایت از رشد طبیعی اسپرم ها هستند. تومورهای بیضه می توانند از بیش از یک نوع سلول ساخته شوند. سلول های سرطانی بیضه، براساس علائمی که از خود نشان می دهند و همچنین سایر عوامل، میتوانند به پیدا کردن روش درمانی مناسب برای شما کمک کنند.

سرطان بیضه چیست

علائم سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه ممکن است به سختی قابل توجه باشد، بخصوص در ابتدای ابتلا به بیماری. علائم تومور بیضه عبارتند از:

اگر در بیضه، توده ای یا قسمت سفتی را احساس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا او متوجه شود که آیا این توده تومور است یا خیر. این مساله باید در سریع ترین زمان ممکن، بررسی شود. حدود ۷۵ مرد از هر ۱۰۰ مرد با داشتن تورم یا توده ای در بیضه خود، به سرطان مبتلا هستند.

اکثر توده های موجود در کیسه بیضه، از نوع بیضه سرطانی هستند، پس حتما در صورت مشاهده توده ای در بیضه خود در اسرع وقت، به پزشک متخصص، مراجعه کنید. اکثر مردان، درباره داشتن علائم یا نشانه هایی شبیه موارد گفته شده، به کسی چیزی نمی گویند و به طور میانگین بیشتر از ۵ ماه طول می کشد تا درباره آن صحبت کنند. صبر کردن باعث گسترش سرطان خواهد شد.

پس در صورت مشاهده توده ای که بیشتر از دو هفته طول کشید، حتما با پزشک اورولوژیست خود صحبت کنید. اورولوژیست شما، بررسی میکند که آیا این توده، یک سرطان در حال رشد است یا اینکه دلایل دیگری همچون موارد زیر دارد:

 • اپیدیدیمیت: تورم اپیدیدیم. این عارضه اغلب با آنتی بیوتیک درمان می شود.
 • پیچش بیضه: این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • فتق مَغبِنی: هنگامی که بخشی از روده از طریق قسمت ضعیف ماهیچه های شکمی نزدیک به کشاله ران بیرون بزند، فتق مَغبِنی به وجود می آيد. این عارضه اغلب با جراحی درمان می شود.
 • هیدروسل: زمانی که مایع در کیسه بیضه جمع میشود. این عارضه خطرناک نیست، اما اگر آزاردهنده باشد‌، با جراحی قابل درمان است.
علائم سرطان بیضه

علل سرطان بیضه

دقیقا مشخص نیست که چرا سلولها با تشکیل تومور رشد می کنند. همچنین، ممکن است نتوانید از عوامل خطر بروز سرطان بیضه، جلوگیری کنید. بهترین روش این است که زودتر این مشکل را پیدا کنید.

چه کسانی به سرطان بیضه مبتلا می شوند؟

خطر ابتلا به سرطان بیضه، در مردان با شرایط زیر، افزایش می یابد:

سابقه خانوادگی: 

اگر پدر یا برادر شما، سرطان بیضه داشته است، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر خواهد شد.

بیضه های نزول نکرده:

اگر بیضه های شما قبل از تولد، افت نکرده باشند. این عارضه را میتوان کریپتورکیدیسم نیز نامید و زمانی است که پیش از تولد، بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه، نرفته باشند. احتمال رشد تومور بعد از این مشکل، بیشتر خواهد شد.

جراحی می تواند بیضه های نزول نکرده را به حالت اصلی خود برگرداند، اما سرطان در بیضه ها، همچنان میتواند ایجاد شود. از هر ۱۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این عارضه، ۸ نفر به سرطان مبتلا می شوند.

GCNIS:

این سلولهای عجیب و غریب در بیضه به نام نئوپلازی (افزایش غیر طبیعی) سلول های زایا در محل طبیعی خود (GCNIS) هستند و معمولا در طول آزمایش ناباروری یافت می شوند. میکرولیتیازیس یا کلسیفیکاسیون های کوچک در بیضه، یک عامل خطر برای سرطان بیضه نیستند، مگر اینکه شما یکی از عوامل خطر بالا را داشته باشید.

درمان سرطان بیضه

ایا سرطان بیضه درمان قطعی دارد؟ ایا درمان توده در بیضه امکانپذیر است؟ در بیشتر موارد، تیمی از پزشکان متشکل از اورولوژیست، انکولوژیست یا انکولوژیست پرتوشناسی برای یافتن بهترین برنامه درمانی برای درمان تومور بیضه، با هم مشورت و همکاری می کنند. انتخاب روشهای درمانی، براساس میزان سلامت بیمار و تشخیص دقیق نوع تومور خواهد بود. پیش از شروع درمان تومور بیضه، مردان باید با متخصص اورولوژیست خود درباره اینکه میخواهند در آینده بچه دار شوند یا خیر، صحبت کنند.

ناباروری و تغییرات در هورمونهای مردانه پس از یک سری درمانهای خاص، شایع است. ذخیره اسپرم در بانک اسپرم پیش از شروع درمان، مفید است به خصوص اگر تمایل دارید در آینده صاحب فرزند شوید. مردان همچنین می توانند قبل از جراحی، درباره پروتز بیضه سوال کنند. پروتز بیضه روشی است برای اینکه کیسه بیضه پس از برداشتن بیضه، طبیعی به نظر برسد.

علائم سنگ مثانه در مردان چیست؟

عمل جراحی:

انجام عمل جراحی، درمان اصلی سرطان بیضه است. براساس تشخیص تیم پزشکی همراه شما، گزینه های درمان دیگری نیز ممکن است ارائه شود. احتمال تغییرات در باروری باید پیش از انجام عمل جراحی، مورد بحث قرار گیرد.

ارکیکتومی:

ارکیکتومی برای تشخیص و درمان سرطان در مراحل اولیه یا مراحل بعدی، استفاده می شود. با استفاده از این روش جراحی، کل بیضه و توده درون آن را از طریق یک برش کوچک در کشاله ران، خارج می کند. در این روش، طناب اسپرماتیک نیز برداشته میشود.

پاتولوژیست نوع سلول سرطانی را پس از انجام جراحی، درجه بندی می کند. چکاپ همیشگی و دوره ای پس از انجام جراحی، برای اطمینان از عدم بازگشت سرطان، ضروری است. در صورتی که یک بیضه برداشته شود و بیضه دوم مشکلی نداشته باشد، سطح تستوسترون باید خوب باشد و بیضه باقی مانده باید تستوسترون کافی برای بدن را  تولید کند. همچنین اگر مردی، نگران ظاهرش است، انجام عمل پروتز بیضه، یک گزینه درمانی خوب است.

جراحی حفظ بیضه:

گاهی اوقات، جراحی حفظ بیضه (TSS)، برای برخی از مردان توصیه می شود. در این روش جراحی، فقط بافت تومور برداشته می شود، نه کل بیضه. برای انجام TSS، باید اندازه تومور بسیار کوچک باشد و همینطور مارکرهای تومور باید منفی باشند.

TSS، بهترین گزینه برای مردانی است که به جای سرطان های بدخیم، تومورهای خوش خیم دارند. اگر تومور سرطانی باشد و بیمار دارای بیضه طبیعی در طرف دیگر باشد، روش TSS توصیه نمیشود. چکاپ پس از جراحی برای بررسی سرطان، ضروری است.

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی:

دیسکسیون غدد لنفاوی خلفی صفاقی (RPLND)، یک جراحی پیچیده است که برای برخی از مردان مفید است. این روش درمانی، به یک جراح ماهر برای برداشتن غدد لنفاوی پشت شکم، نیاز دارد، تا به این ترتیب از عوارض جانبی محدود این بیماری، اطمینان حاصل شود. این جراحی یک گزینه برای بیماران مبتلا به سرطان مرحله اول که پیشرفته تر است، می باشد.

معمولاً از این روش درمانی، برای مردان مبتلا به تومورهای سلول زایای غیر سمینوماتوزی که ممکن است عود کنند، استفاده می شود. میتوان از این روش، به جای شیمی درمانی برای تورمورهای غیرسمینومای مرحله 2A یا 2B نیز استفاده کرد. پس از انجام جراحی RPLND، شیمی درمانی یا کنترل سرطان بر اساس محل سرطان، نوع سرطان و  احتمال خطر بازگشت سرطان، انجام می شود.

پرتودرمانی:

از پرتو درمانی  برای از بین بردن سلولهای سرطانی در بیضه یا غدد لنفاوی مجاور آن استفاده می شود. این روش درمانی، فقط در نوع سمینوما استفاده می شود زیرا برخی از اشکال غیر سمینوما، در برابر پرتو درمانی مقاوم هستند. این روش می تواند یک گزینه درمانی باشد، برای وقتی که سرطان بیضه (از هر نوعی)، بیش از حد به اندامهایی مانند مغز گسترش می یابد. (چند نوع پرتودرمانی استفاده می شود.)

شیمی درمانی:

شیمی درمانی سرطان بیضه به چه صورت است؟ شیمی درمانی برای سرطان هایی استفاده می شود که یا به خارج از بیضه ها، گسترش می یابند یا در حالتی هستند که مارکرهای تومور بعد از جراحی افزایش میابند. بررسی مارکرهای تومور سرم و انجام آزمایشهای تصویربرداری کمک می کنند تا میزان استفاده از شیمی‌ درمانی و اینکه آیا شیمی درمانی، می تواند کمک کننده باشد یا خیر، مشخص شود.

این داروها از طریق جریان خون در سراسر بدن حرکت می کنند و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. آنها می توانند سلولهای سرطانی را که به غدد لنفاوی گسترش یافته اند را، از بین ببرند. شیمی درمانی همچنین برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان پس از جراحی استفاده می شود. ممکن است چندین روش شیمی درمانی برای درمان سرطان بیضه، با هم ترکیب شوند.

این داروها در سه یا چهار بازه سه هفته ای، تجویز می شوند. گاهی اوقات نیاز است که جراحی های بیشتری برای برداشتن تومورها پس از اتمام شیمی درمانی انجام شود.

عکس سرطان بیضه

عکس سرطان بیضه

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ مرداد ۳( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  آقای دکتر بنده فردی 26 ساله تک بیضه هستم، عمل بیضه ام 18 سالگی بوده (زمانی که کودک بودم بالا رفته بود و عمل نکرده بودم و بعد از عمل هم دکتر گفت دیگه چیزی از بیضه‌ت باقی نمونده بود که بخوایم بیاریم پایین و از بین رفته بود) قبل از عمل، دکتر از من خواست آزمایش اسپرم بدم اون زمان گفت که تحرک بیضه‌ت کمه اما بعد از عمل خوب میشه، بعد از عمل دیگه آزمایش اسپرم ندادم و گذشت و گذشت تا این موقع که قصد تاهل دارم ... چند ماه پیش آزمایش اسپرم دادم، ممنون میشم بفرمایید وضعیت بنده به چه صورته آیا در باروری مشکلی دارم یا بعدها به مشکل میخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۳( 2 روز پیش)
   فعلا شرایط بدی ندارید ازدواج کنید اگر تا یکسال بعد اقدام بچه دار نشدین باید آزمایش مجدد انجام بشه
  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ مرداد ۳( 2 روز پیش)
   سپای
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۳( 2 روز پیش)
   🌺
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدعلی دوشنبه ۱۸ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  آزمایش اسپرموگرام دادم و گفتن مشکل جدی داریم و هرچه سریعتر به اورولوژیست مراجعه کنم
  در 4 یا 5 سالگی چرخش بیضه داشتم که عمل کردم و خوب شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   سونوگرافی بیضه ها ساده و کالر داپلر انجام شود
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۸ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت پدر ارولوژیست ایران دکتر کرمی عزیز
  من ۵ سال پیش عمل فتق کشاله ران سمت چپ انجام دادم بعد از عمل رگهای متصل به همان بیضه شدیدً متورم شده بود و درد هم داشت به جراح مربوطه اطلاع دادم گفت مشکلی نداره و با گذر زمان بهتر میشه
  الان با گذشت ۵ سال اون رگها باز هم تورم دارند و یه ضایعه هم روی بیضه قابل لمس هستش
  الان نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   باسلام و احترام باید از نزدیک معاینه شوید
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۶ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من داخل اب منیم یکی یا چند تا حباب بعضی وقتا هست علتش چیست من ۳۱ سالم زنم دارم ولی ۲ سال ازدواج کردم و اقدام فعلا برا بچه دارشدن نکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز مایع منی انجام شود
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر کرمی
  وقتتون بخیر و سلامت باشید
  من مدتیه که زیر شکمم و بالای آلت تناسلیم ی ورمی دارم که اصلا درد یا مشکلی برام ایجاد نکرده فقط گاهی شکم درد دارم که با فشار دادن این ورم و برگرداندن به حالت عادی شکم دردم خوب میشه...
  دست که میکشم بهش داخل این ورم باد خالی نیست و حس میکنم که تعدادی رگ یا چیز دیگه شاید توش باشه
  اول فکر کردم خودش خوب میشه ولی نشد و مدتیه نگران کرده.
  اگه میشه برای درمانش راهنمایی کنید.
  ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   چشم
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   چشم
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   آپلود کردم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   فتق هست درمانش فقط با جراحیه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضاپناه جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر من دو ماه پیش در فوتسال به بیضه ام با توپ ضربه وارد شد، بنده حضوری خدمتتون رسیدم و گفتین جواب سونوهات خوب هست و فقط واریکوسل داری و مشکلی نداری و مرداد برگرد دوباره ببینمت، درد بنده بعد از مدتی خوب شود ولی الان چند روز کمی بیضه و کشاله ران و زیر شکمم درد میکنه و بیضه هم داغ هست، الان دوباره سونو دادم و گفتن کمی فتق داری، ممنون میشم منو راهنمایی بکنین آیا نیاز به عمل فتق یا کار دیگه دارم؟ علت درد من از چی میتونه باشه؟ واینکه من عفونت ندارم که نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشم؟ ببخشین آقای دکتر و اینکه آیا ورزش(والیبال) واسه من ضرر داره و انجام ندم فعلا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۳( 2 هفته پیش)
   واتس هم پیام داده بودین فتق فعلا نیاز به عمل ندارم علت دزد میتونه هم فتق باشه هم واریکوسل عفونت ندارید ورزش هم ضرری براتون نداره
 • تصویر کاربر سعد چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام امروز از. مجاری ام خون اومد طوری که لباسم رو خیس کرد مدتی هم هست بیضه سمت راستم درد میکند خون از مجاری ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر سعد چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   سلام عکس بارگذاری نمیشه امکان داره از تلگرام براتون بفرستم
  3. تصویر کاربر سعد چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   سلام
  4. تصویر کاربر سعد چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   بارگذاری شد سونوگرافی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز و کشت ادرار انجام شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر داور جمعه ۱ تیر ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین . شش ماه پیش بخاطر سوزش ادرارم رفته بودم دکتر که آزمایش psa انجام دادم و بهم داروی پروستاباریچ و تامسولوسین تجویز کرد و الان هم دارم مصرف میکنم . تازگیا آزمایش دادم گفتن که جواب psa اتان عالی هست دارو اثر کرده و گفت سه ماه هم ادامه بده و ایشان گفتن درمانش طولانی می باشد البته سوزش ادرارم کاملا برطرف نشده هر از گاهی سوزش دارم . حالا تازگیا بیضه سمت راستم درد میکرد رفتم دکتر گفت هم واریکوسل گرید دو داری در سمت چپ و راست و هم اسپرماتوسل سمت راست داری و هم مستعد فتق هستی و باید عمل جراحی بشی . البته یه کیست یا توده مانند در بیضه سمت راست دارم . می‌خوام از شهرستان بیام خدمتت جنابعالی . آیا واقعا باید عمل جراحی بشم ؟ سونوگرافی بیضه هم برات فرستادم . لطف کنین راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ تیر ۳( 1 ماه پیش)
   بنده عمل جراحی رو به صلاح شما نمیدونم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .آقای دکتر کیسه پوستی بیضه هام هیچ زخم و جوشی نیست ولی صبح متوج شدم ازش خون میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت شما دکتر کرمی عزیز
  آقای دکتر ،بنده واریکوسل گرید 3 در بیضه چپ و واریکوسل گرید 2در بیضه راست و اسپرموتوسل در بیضه راست و دو عدد لنف نود در کشاله ران راست طبق سونوگرافی که گرفتم دارم.سوالم اینه که لنف نود خطرناک هست و اینکه امیدی به درمان بنده هست یا نه ؟
  و این که تشخیص و نظر شما چیست؟
  ممنون میشم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۶ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   و این که سرطان محسوب میشود ؟
  2. تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۶ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   در ضمن حدود بیست روزی هست که سوزش ادرار و کم فشاری ادرار و دردی در نواحی ناف و دردی در کلیه راستم فقط هنگام شب که می‌خوام دراز بکشم برای خواب (دردی شبیه به سرما خوردگی)برام پیش میاد.
   از شما دکتر گرامی بابت زیاد گویی معذرت خواهی میکنم.
   تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام لنف نود احتمالا در زمینه عفونت و واکنشی میباشد
  4. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر معذرت میخواهم ،میشه یک مقدار در موردش توضیح بدید و بفرمایید که باید چه کرد و اینکه خطرناک هست یا نه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ خرداد ۳( 1 ماه پیش)
   ده روز آنتی بیوتیک مصرف کنید ۳ ماه بعد سونورگافی مجدد انجام بدین مورد مهمی نیست بخاطر عفونت احتمالی هست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر