جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علائم عفونت مثانه در خانمها و علت آن

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت مثانه یا التهاب مثانه یکی از شایعترین عفونت ها در خانم ها است. علل مختلفی در ایجاد عفونت مثانه در زنان دخیل هستند که عبارتند از:

 • آناتومی محل مجرا که نزدیک و بالای واژن قرار گرفته است.
 • کوتاه بودن مجرا در خانم ها

عفونت مثانه در آقایان در مقایسه با خانم ها خیلی نادرست ولی در مواردی که مقاربت های غیرمتعارف و مخصوصاً مقعدی و بدون کاندوم انجام شود در آقایان مجرا سریعاً عفونی به مثانه کشیده شده و می تواند باعث التهاب مثانه شود.

عوامل ایجاد کننده عفونت مثانه در خانم ها کدامند؟

دو عامل ویروسی و باکتریایی شایع ترین علل عفونت مثانه در خانم ها هستند که از نظر شیوع بیشترین عامل باکتری و مخصوصاً باکتری به نام Ecoli می باشد. این باکتری به صورت صعود از واژن یا مقعد وارد مجرای کوتاه زنان شده و در مثانه جایگزین شده و باعث التهاب مثانه یا سیستیت می شود.

در موارد نادر علت التهاب مثانه ویروسی به نام آدنو ویروس می باشد که باعث التهاب و خونریزی از مثانه می گردد که خودبخود بهبودی پیدا می کند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مثانه

علائم عفونت مثانه در خانم ها چیست؟

عامل مولد عفونت باعث التهاب در مخاط مثانه می شود و علائم آن به صورت تکرر ادراری ناگهانی، سوزش شدید ادراری، خونریزی ادراری، تغییر رنگ ادرار و بوی بد ادرار خود را نشان می دهد. در عفونت مثانه تب ناشایع است مگر اینکه عفونت سیر صعودی پیدا کرده و کلیه ها را نیز درگیر کند که در این صورت تب و لرز و درد پهلو نیز به عفونت مثانه و علائم آن اضافه می گردد.

عفونت مثانه چگونه تشخیص داده می شود؟

شرح حال بیمار و دادن آزمایش ساده و کشت و آنتی بیوگرام از ادرار بهترین و قطعی ترین روش تشخیص التهاب مثانه است. به بیمار توصیه می شود قبل از شروع آنتی بیوتیک از وسط ادرارش آزمایش بدهد و بعد از آماده شدن کشت و آنتی بیوگرام، آنتی بیوتیک مناسب و دارای حساسیت بالای درمان به بیمار به مدت 3 الی 5 روز داده می شود.

با توجه به شیوع بالای باکتری Ecoli به عنوان عامل عفونت مثانه و حساسیت بالای درمانی قرص های سیپروفلوکساسین و نیتروفورانتوئین نسب به این باکتری، داروهای انتخابی برای درمان عفونت مثانه می باشند.

بنده ابتلا آزمایش کشت ادرار و آنتی بیوگرام از بیمار مبتلا به عفونت مثانه درخواست میکنم تا بلافاصله انجام و از طرفی چون جواب 48 -72 ساعت طول می کشد تا آماده گردد یکی از قرص ها را بلافاصله برای کاهش ناراحتی بیمار تا زمان آماده شدن جواب آزمایش شروع میکنم. به بیمار توصیه می کنم مایعات زیاد مصرف کند و در کنار آنتی بیوتیک های فوق قرص تولترودین 200mg هر 12 سلاعت جهت کاهش سوزش ادرار و کاهش تکرر ادراری تجویز می کنم.

درد در پهلوها

علل عفونت مثانه مقاوم به درمان و عود کننده چیست؟

عوامل متعددی باعث عفونت های عود کننده یا راجعه و مقاوم به درمان می شوند که باعث اذیت بیمار و آزار روحی و روانی فرد می شوند که عبارتند از:

 • عدم تخلیه کامل ادراری و باقیمانده ادرار در مثانه که محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری و در نتیجه عفونت های مکرر ایجاد می کند.
 • عامل ادرار باقیمانده اختلال در پمپاژ مثانه و یا انسداد خروجی مثانه می باشند که باعث ادرار باقیمانده واضح می گردند.

اختلال در پمپاژ مثانه در کسانی که دیسک کمر پیشرفته و درمان نشده دارند، دیابتی ها و مثانه های عصبی شل که پمپ و موتور مثانه کار نمی  کند، شایع می باشد. شایع ترین علت انسداد در خروجی ادرار در آقایان بزرگی پروستات و در خانم ها تنگی مجرای ادراری مخصوصاً بعد از شروع یائسگی می باشد که مخاط مجرا شفافیت خود را از دست داده و باعث انسداد مجرا شده و ادرار خوب تخلیه نمی کند و ادرار باقیمانده باعث عود مجدد عفونت مثانه می گردد.

علت بعدی عفونت های مقاوم مثانه: 1- عدم انتخاب داروی صحیح و حساس به باکتری 2- عدم مصرف کامل دارو توسط بیمار و 3- پرودانس یا قدرت عفونت زائی بالای بعضی از باکتری ها است که با چسبیدن به مخاط مثانه در مقابل درمان مقاومت می کنند.

عوارض عفونت مثانه کدامند؟

عفونت های مثانه خوشبختانه در اغلب موارد و با درمان مناسب آنتی بیوتیکی 3 الی 5 روزه کاملا از بین می روند در صورت عدم درمان مناسب ممکن است عامل عفونی از مثانه به کلیه ها منتقل و باعث پیلونفریت یا التهاب کلیه و آسیب به کلیه ها شود که در موارد نادر اتفاق می افتد و بیشتر در بچه ها و افرادی که سیستم ایمنی معیوب دارند دیده می شود.

راه های پیشگیری از عفونت مثانه کدامند؟

رعایت موارد بهداشتی برای جلوگیری از ورود باکتری به مجرا و از طرفی عدم اجازه به رشد و تکثیر باکتری بهترین اقدام پیشگیرانه می باشد و لذا اجتناب از سکس های نامتعارف و عدم شستن مقعد در خانم ها از عقب ه جلو که باکتری ها را به طرف مجرا منتقل می کند و تخلیه مثانه بعد از مقاربت جنسی و مصرف مایعات زیاد و شفاف نگاه داشتن رنگ ادرار توصیه های پیشگیرانه و مهم هستند که بنده توصیه می نمایم.

درمان عفونت مثانه

درمان صحیح عفونت مثانه بر اساس آزمایش و کشت ادرار و تعیین نوع باکتری و مشخص شدن حساسیت باکتری به آنتی بیوتیک مناسب استوار می باشد و با انتخاب آنتی بیوتیک مناسب بر اساس کشت و آنتی بیوگرام با 3 الی 5 روز عفونت مثانه کاملاً درمان می شود و جای نگرانی ندارد.

4.2/5 - (13 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز.
  مادر بنده در ازمایش ادرارشون خون مشاهده شده که این سابقه هرازگاهی دیده میشد. سیستوسکوپی انجام شد . گزارش Cystitis glandularis داده شد. دکترشون یه دوره مصرف سلوکسیب دادن . ولی همچنان خون در ادراره. . الان قرص ارومکس تجویز شد. آیا درمان این بیماری همین است و اینکه این التهاب خطرناک است یا خیر.با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   باید تحت نظر باشند و به صورت دوره ای سیستوسکوپی شوند
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من یک خانم 23سال هستم که چند سالی هست مشکل تکرر ادرار دارم و ادرارم کامل تخلیه نمیشه و مقداری داخل مثانه باقی میمونه،تا الان دکتر های زیادی مراجعه کردم ولی تابه حال نتیجه نگرفتم و اکثرا گفتن که از اعصاب و استرس آخرین بارتقریبا 20 روز پیش آزمایش و سونو انجام دادم که 17سی سی ادرار باقی مونده وگفتن مثانه بیش فعال داری و بقیه سونو خوب بوده، آزمایش هم نوعی میکروب تشخیص دادن که دارو دادن؛میخواستم نظر شما رو بدونم🙏(قرص یوریناسین و کپسول امینیک به تازگی مصرف میکنم و قبلا هم اکسی بوتنین میخوردم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   نوار مثانه انجام شده؟
  2. تصویر کاربر فاطمه شنبه ۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   خیر تا به حال انجام ندادم و گفتن چون که ادرار باقی مونده زیاد نیست نیازی نیست انجام بدی.درضمن آقای دکتر من وقتایی که عصبی هستم،استرس دارم یا احساس سرما میکنم بدترمیشه .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با توجه به اینکه با دارو بهتر نشدین باید نوار مثانه انجام بشه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   شمارتون به همکارای مطب ارجاع شد باهاتون تماس خواهند گرفت
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۲۸ اسفند ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  دخترم 7 ماهش یه دفعه تب کرد بردمش بیمارستان بستری کردنش 10 روز بعدن گفتن برگشتی ادرار دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۸ اسفند ۲( 2 ماه پیش)
   اسکن هسته ای انجام شده؟
 • تصویر کاربر ارسلان جمعه ۴ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  متن سونوگرافی

  مثانه با ضخامت جداری افزایش یافته 4.9mmنامنظم
  حجم مثانه قبل تخلیه 160cc و رزیجوی ادار پس از یک بار voiding حدود 40 افزایش یافته اندازه گیری شد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم 8سالشونه دفع پروتئین دارن.قبلا دکتربردمشون قرص لوزارتان25 بهشون میدادن ،آلان پیش دکتر دیگه میبرم ایشون قرص کلسیم دوبسیلات 500دادن ،به نظر شما برای مشکل ایشون کدومو بدم بهترهست لطفاً راهنمایی کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   کودک شما باید تحت نظر نفرولوژیست باشد باید مدارکشون کامل بررسی بشه بعد بهتون بگم کدوم دارو مناسب ایشون هست فعلا دارویی که توسط نفرولوژیست شروع شده رو ادامه بدن
 • تصویر کاربر نیما شنبه ۲۲ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلاام جناب دکتر خسته نباشید من مشکل انحراف آلت دارم به سمت داخل یعنی نزدیک به شکم میخواستم بدونم بابت هزینه باید ویزیت داشته باشم یا میتونم بپرسم لطفا راه های درمانی که امکانش هست رو بهم بگین اگر با دارو یا مورد خاصی برطرف میشه چون شرایط خیلی بدی دارم برای هزینه پدر و مادرم طلاق گرفتن و اوضاع مالی خوبی ندارم ارادتمند شما اگر برای تشخیص نیاز به عکس هست انجام بدم جسارتا منو ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   عکس از آلت در حالت نعوظ بفرستید
  2. تصویر کاربر نیما جمعه ۲۱ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   با عرض معذرت، تا چه حد قابل درمان هست آقای دکتر
  3. تصویر کاربر نیما جمعه ۲۱ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   توی ذخیره سازی فایل مشکل پیدا میکند
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر بنده اقا 35 ساله هستم مجرد
  نزدیک 20 سالی هست یک چاک دو میلیمتری کنار سر الت بنده هست
  اصلا معلوم نیست چرا به وجود امده نه دردی دارد نه مشکلی نه ضربه ای خورده نه چیزی .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه گرامی لطفا عکس های ضایعات رو در سایت آپلود کنید (شرایط عمومی ارسال عکس مثل سایز و فرمت رو رعایت کنید)
  2. تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   ببخشید هیچ تصویری با هیچ فرمتی نه اینجا نه در تلگرام اپلود نمی شود
  3. تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   ببخشید اقای دکتر هیچ تصویری نه اینجا نه در تلگرام اپلود نمی شود
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   با ذکر نام و شرح مجدد مشکلتون به واتس اپ 09394620321 پیام بدید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محیا دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۲۰ خرداد سیستوسکوپی turbt انجام دادم و تومورهای مثانه رو دراوردن و تا ۱-۲روز خون ریزی داشتم که قطع شد ولی بعد ۳ هفته یه روز شدید خونریزی کردم و لخته های خون دیدم و قطع شد میخواستم علتش بدونم چیه؟خطرناکه؟و اینکه از بعد خونریزی کمرم به شدت درد میکنه؟چی کار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 11 ماه پیش)
   احتمالا لخته های باقی مانده عمل است اگر ادامه ندارد اقدامی نمیخواد
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام

  من دیشب حین نزدیکی با دست قسمت زیر بیضه ها رو هنگام خروج منی فشار دادم که منی خارج نشه ولی منی خارج شد و بعد از اون احساس سوزش در همون ناحیه و خونریزی حین ادارار رو دارم میخواستم راهنماییم کنین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام چند سالتون ؟ ادرار کاملا خونی است ؟
 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۴۷ سال دارم حدود ۱۰ سال هست که مشکل دفع ادرار دارم،شیراز بهترین پزشکان رو رفتم،انواع تست و معاینه کارآمد نبود،یکسال هست کاتتراسیون روزی ۴ بار انجام میدم،اما حالا درگیر سنگ مثانه هم شدم که مدارک پیوست میباشد،سوال :سنگ مثانه رو از چه روش لیزر کنم،آیا پروستات مشکلی یا ربطی به این قضیه داره،؟sns فایده داره؟ برای عمل میتونم به شما مراجعه کنم؟منتظر جواب گرانبهای شما هستم،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام مثانه نوروژنیک دارید عامل سنگ ها هم همین عدم خروج ادرار به خاطر مثانه نوروژنیک است درمان همان کاتتریزاسیون برای مثانه نوروژنیک است که احتمالا نوار مثانه هم داده اید. Sns روش خوبی است اما هرجایی انجام نمیشه و گران قیمت است برای خارج سازی سنگ ها باید یک بار با سیستوسکوپ ببینیم اگر بشه شکست که میشکنیم اگر نه باید باز عمل بشه اگر تمایل دارید در لیست عمل قرار گیرید شماره تلفن و مشخصات را بنویسید تماس میگیریم
  2. تصویر کاربر بابک سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)
   ۰۹۱۷۸۲۰۸۸۰۷
   داریوش قهرمانی وند
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 1 سال پیش)
   ممنون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر