درمان دارویی و خانگی برگشت ادرار در کودکان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار در کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

برگشت ادرار از مثانه به حالب (ریفلاکس ادراری)

در شرایط طبیعی به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی داخل مثانه مصون هستند. بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت نماید.

برگشت ادراری

علایم برگشت ادرار در کودکان

-عفونت ادراری

در نیمی از کودکان مبتلا به عفونت ادراری و به ویژه دختر ها (پس از 6 ماهگی) برگشت ادرار دیده می شود. (در سن کمتر از شش ماهگی در صورت برگشت ادرار عفونی، شواهد عفونت منتشر در بدن و آسیب به عملکرد کلیه ها شایع تر است و این وضعیت به ویژه در پسر بچه های با دریچه مجرای خلفی ادراری بیشتر دیده می شود) عفونت ادراری ممکن است با یا بدون تب و شاید در همراهی با تهوع واستفراغ، اسهال یا یبوست و درد مبهم شکمی باشد.

-اختلال در ادرار کردن

که به صورت زور زدن حین ادرار کردن، قطع و وصل شدن جریان ادرار، قیچی کردن پاها، بیقراری حین ادرار کردن، شب ادراری (پس از آموزش کنترل ادرار) و … می باشد.

تشخیص برگشت ادرار 

در تشخیص علت برگشت ادرار در کودکان و یا مسیر و عوارض بیماری یاد شده ممکن است از روش های تشخیصی متنوعی بر اساس شرح حال اخذ شده و معاینه بالینی در هر مورد و روش های تصویربرداری یا آزمایشگاهی قبلی آن مورد، کمک گرفته شود. برخی از این روش ها عبارتند از: آزمایش کشت و کامل ادرار، عکس رنگی مثانه، عکس رنگی کلیه ها، سونوگرافی، اسکن هسته ای مثانه، اسکن هسته ای کلیه ها، بررسی داخل مثانه و مجرا با دوربین، نوار مثانه و ….

درمان برگشت ادرار در کودکان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادراری در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده و کلیه های آنها در اثر برگشت ادراری آسیب ندیده باشند).

در پسر بچه هایی که برگشت ادراری آنها به دلیل دریچه خلفی مجرا باشد، با انجام جراحی برای از بین بردن دریچه، مشکل آنها برطرف می شود. در مواردی که شدت برگشت ادرار در کودکان بالاست یا با گذشت زمان بیشتر می شود و نیز در مواردی که آسیب کلیه ها در اثر برگشت ادراری بیشتر می شود یا در مواردی که استریل نگه داشتن ادرار مقدور نیست و علی رغم مصرف آنتی بیوتیک، عفونت ادراری عود می کند و به ویژه در دختر هایی که بعد از سن پنج سالگی برگشت ادراری آنها باقیست، درمان جراحی پیشنهاد می شود.

درمان برگشت ادرار در کودکان

آشنایی با علت و دوره ی بی اختیاری ادراری، به کاهش تأثیرات روانی منفی حوادث ادراری کمک می کند. پزشکان از والدین سؤال می پرسند که کودک تا چه حد تحت تأثیر بی اختیاری ادراری قرار گرفته است، زیرا این موضوع می تواند بر تصمیم گیری در مورد درمان تأثیر بگذارد. درمان بی اختیاری ادراری بستگی به علت آن دارد. برای مثال، عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود.

کودکانی با مشکلات مادرزادی یا ناهنجاری های جسمی، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. برای درمان مشکل بی اختیاری ادراری، بسته به این که در شب اتفاق می افتد یا در روز، اقدامات خاصی می توان انجام داد.

بی اختیاری اداری شبانه (شب ادراری)

مؤترین راهکار طولانی مدت، استفاده از هشدار خیس شدن رختخواب یا آلارم شب ادراری است. با وجود اینکه این روش زمان بر است، اما وقتی که کودکان برای پایان دادن به شب ادراری تشویق شوند و خانواده ها با جدیت برنامه را دنبال کنند، میزان موفقیت آن 70% خواهد بود. برطرف شدن کامل علائم، پس از 4 ماه استفاده ی شبانه از این آلارم اتفاق می افتد. تنبیه کودکان برای خیس کردن رختخواب واقعاً کارساز نیست. این روش فقط عزت نفس کودک را پایین می آورد. قرص های خوراکی مانند دسموپرسین  و ایمی پر امین می توانند تعداد دفعات خیس کردن رختخواب را کاهش دهند.

گرچه با قطع دارو ها در اکثر کودکان، دوباره خیس کردن رختخواب اتفاق می افتد. والدین و کودکان باید از این احتمال آگاه باشند و اگر دوباره شب ادراری شروع شد، کودکان را تخریب شخصیتی نکنند. در حال حاضر، داروی ایمی پر امین به ندرت تجویز می شود، زیرا در موارد بسیار اندک می تواند موجب مرگ ناگهانی شود.

بی اختیاری ادرار در روز

اقدامات کلی ممکن است شامل تمرینات مهار ادرار فوری (تقویت اسفنکتر مجرای ادرار) باشد.

✔️ به تدریج طولانی کردن فاصله زمانی های رفتن به دستشویی (اگر فکر می کنید که کودک عضله مثانه ی ضعیفی دارد یا تخلیه ناکارآمد دارد)

✔️ تغییر رفتار (برای مثال، به تأخیر انداختن ادرار) از طریق تقویت مثبت رفتار و برنامه ریزی برای ادرار کردن

✔️ یادآوری زمان ادرار کردن به کودکان با ساعت زنگ دار یا آلارم تلفن همراه

✔️ انجام روش هایی که مانع از نگه داشتن ادرار در واژن می شوند (برای مثال، نشستن رو به عقب در توالت یا با زانو های با فاصله)

✔️ به کودکان نحوه تمرینات کنترل عضلات کف لگن (پیشابراه، واژن، مثانه و مقعد) و عضلات شکم را برای هماهنگی عضلات دستگاه ادراری آموزش دهید.

بی اختیاری ادرار در روز

برای آموزش تمرینات مهار ادرار فوری، به کودکان بگویید به محض اینکه احساس نیاز فوری به ادرار کردن پیدا می کنند، به دستشویی بروند و زمانی که در دستشویی هستند، از آنها بخواهید که تا جایی که می توانند ادرار خود را نگه دارند. وقتی که دیگر قادر به نگه داشتن ادرار خود نباشند، آنها باید شروع به ادرار کردن کنند اما هر چند ثانیه یک بار ادرار کردن را متوقف کنند و سپس دوباره آن را شروع کنند. این تمرین، عضله اسفنکتر مجرای  ادراری را تقویت می کند و به کودکان این اعتماد به نفس را می دهد که پیش از بروز حادثه ادراری ناخواسته، به دستشویی بروند.

این تمرین پس از معاینه کودک توسط پزشک، باید به او آموزش داده شود. دختربچه هایی که به چسبندگی لابیا دچار هستند، باید از کرم های حاوی استروژن استفاده کنند. اگر مشکل مربوط به اسپاسم مثانه باشد، دارو هایی مانند اُکسی بوتینین و تولترودین می توانند به درمان کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.8/5 - (6 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  بسم الله
  سلام دکتر
  خداقوت
  دیشب پس از مقاربت خوابم برد
  صبح برای خروج ادرار با مانعی در مجرا مواجه شدم که به شدت و با سوزش ادرار آن منی خشک شده در مجرا را کند و عبور کرد
  در حالی که کاملا زخم شدن مجرا را احساس می کردم رگه ای از خون همراه با بقیمانده ادرار بیرون ریخت
  در حال حاضر سوزش دارم و هنگام ادرار اذیت می شوم
  به نظر میرسد زخم در سر آلت (ابتدای مجرا) ایجاد شده

  چه باید بکنم؟
  نگرانم منجر به عفونت هم بشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ آبان ۱( 4 هفته پیش)
   با سلام و احترام اگر هنگام ادرار کردن فشار ادرار کاهش یافته و همچنان سوزش دارید و یا ادرار قطره قطره میاد بهتر است بررسی شوید حتما پس از رابطه جنسی ادرار کنید
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و ارزوی قبولی طاعات خدمت شما دکتر محترم
  بنده متاسفانه از روز دوم و سوم عید 1401 دچار انسداد مجرا شدم، و متاسفانه بقدری تحت فشار قرلر گرفتم که زمین رو با چنگ میکنم.
  بعد از مراجعه به دکتر در دسترس و انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و دکتر معالج برای بنده قرص:

  1_ تامسوور 0.4
  2_پتاسیم سیترات
  3_آلوکیم 100

  و در ادامه :
  5_تاوانکس
  6_پرازوسین 1 میلی گرم
  7_فیناید 5 ( که من 3 روز استفاده کردم)

  تجویز نمود. ولی الان متاسفانه بعد از تقریبا 30 روز هنوز نتیجه ای حاصل نشده است. و فقط از فشار اولیه رهایی پیدا کرده ام ولی همچنان فشار ادرار پایین و در بعضی مواقع قطره چکانی هم میشود.


  در حال حاضر به بنده پیشنهاد داده شده رادیولوژی رتروگراید انجام دهم که بنده با همکاران خودم مشورت کردم، شما رو به بنده پیشنهاد کرده اند که با شما مشورت کنم،


  که آیا با توجه به اینکه بنده 39 سال دارم و با توجه به شنیدن فایل صوتی جنابعالی تقریبا چنین دلایلی نداشته ام جهت تنگی مجرا،

  رادیولوژی رتروگراید انجام دهم یا راه مطمین تری رو شما پیشنهاد میکنید ؟

  ممنون پاسخ دهی جنابعالی

  در صورت امکان به بنده اگر نوبتی هم داده شود خدمت جنابعالی می رسیم


  اورژانس هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)
   RUG و VCUG انجام بدید
 • تصویر کاربر لطفی شنبه ۲۱ اسفند ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده حدود دو سال است که در ناحیه U مجرا دچار تنگی هستم و هر 50 روز سیستوسکوپی انجام میدم و وقتی باز میشه تا حدود 50 روز هیچ سوزشی ندارم و بعد از 50 روز کم کم سوزش شروع میشه
  آیا میتوانم خودم از نلاتون استفاده کنم و دیگه برای سیستوسکوپی که نیاز به بیهوشی است و خیلی آزار دهنده است به بیمارستان مراجعه نکنم یا اینکه تا آخر عمر باید هر دو ماه یکدفعه برای باز کردن تنگی سیستوسکوپی انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   1-سلام، بهتر است سونوگرافي كنيد.
  2. تصویر کاربر لطفی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   منظور از سونوگرافی چیه ؟؟؟
  3. تصویر کاربر لطفی سه شنبه ۱۷ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   یعنی چی ؟؟؟
   سونوگرافی که فقط گرفتن عکس هستش چه ارتباطی به تنگی مجرا و باز کردن مجرا داره ؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ اسفند ۰( 8 ماه پیش)
   سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری و مثانه
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر جهاد پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام من یک سال پیش سیستوسکوبی انجام دادم مجرای اداری تنگ شده بود بعداز عمل به مدتی سوند گذاشتن دکتر تجویز سوندنیلاتون ۱۶بادوپماد تریامسینولون استونایدوپمادچشمی به مدت سه ماه روزی یک بار انجام بدم اما الان بعدازمدتی حس میکنم ادرام کردنم مثل قبل نیست اما اگر همان روش سوند روانجام بدم یکم بهتر میشم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   باید RUG و VCUG انجام بدید
 • تصویر کاربر ایوب شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده33سال دارم
  و در7سالگی هیپوسپادیازیس عمل کردم
  چند سال میشه که احساس میکنم که مثانه کامل خالی نمیشه
  برای همین به دکتر مراجعه کردم و ایشون دستور دادند که سیستوگرافی جهت تنگی مجرا بشم
  و خوشبختانه تنگی مجرا دیده نشد در عکس
  فقط قسمن مه آتوس دچار تنگی شده
  و دکتر فرمودند که نیاز به عمل نیس
  فقط باید تا چند مدت با سوند نلاتون همراه با پماد تریامسینولون جهت باز شدن سر آلت آقدام بکنم
  و روزی یکبار اینکار باید انجام بشه
  سوال بنده این هستش که این روش موثره
  در دراز مدت!؟
  یا باید اقدام خاصی انجام بدم
  و اینکه اگر سوند نلاتون یکساعت سر آلت باشه مشکلی بوجود نمیاره!
  ممنونم میشم اگه جواب رنده رو بدید
  1. تصویر کاربر ایوب پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   Bjik
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   باید عکس رنگی از مجرا بگیرید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   RUG و VCUG
  4. تصویر کاربر ایوب شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   دکتر جان عکس RUGگرفتم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   عکسش رو بفرستید
  6. تصویر کاربر ایوب شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   IMG-20211203-WA0002.jpg
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   احتمال زیاد نباز به عمل دارید
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)
   باید بیایید معاینه کنم02122642744
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام
  من۳۸سالمه سنگ کلیه۶۰میل داشتم عمل پی سی آن ال کردم الان مشکل من تنگی حالب هستش و دکترم گفته باید عمل باز انجام بشه سوال من اینه که راههای دیگه ای وجود داره که کم تهاجمی تر باشه واین مشکل تنگی حالب رو رفع کنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم یک سال وچهار ماه هست تقریبا حدود۳ماه پیش در مشهد عمل هیپوسپادیاس انجام دادیم و الان که نگاه میکنیم فکر میکنیم سوارخ محل خروج ادارا هنوز پایین تر هست و خیلی نگران هستیم که خدا نکرده عملش موفق امیز نبوده
  عکس رو فرستادم براتون دکتر لطفا راهنمایی کنید منو
  توسط دکتر توکلی طبسی عمل شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   عمل خوب بوده ولی اگر از ظاهرش ناراحتید میتونید مجدد عمل کنید
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام منظورتون از ظاهرش کجی یا شکل الت هست ایا به مرور زمان رفع نمیشه

   و چون گوشت اضافه برداشته شده برای عمل مجدد مشکلی وجود نداره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   شکل آلت و عدم وجود سوراخ روی نوک آلت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مشکل سوزش در نوک آلتم رو دارم.سونوگرافی کلیه و مثانه دادم که نتیجش عادی بود.
  الان هنگام ادرار و حتی یا بعدش در نوک آلتم احساس سوزش می کنم وگاهی حس می کنم چیزی نوک آلتم گیر کرده یا حس زخم دارم در نوک التم .وقتی لباس زیرم کشیده میشه به نوک الت احساس سوزش می کنم گاهی .هر چقدر ادارار یا منی غلیظ تر باشه این حس سوزش بیشتر میشه.سر آلتم دچار خشکی هست و خیلی وقت ها قرمز.)تا حالا رابطه جنسی نداشتم(ار نظر خود ارضایی تقریبا ۳ تا ۵ بار در هفته هست.
  خود ادرارم عادی هست و شاید یکم نیاز هست که برای خروج فشار بیارم که نمی دونم عادیه یا نه ولی بقیه حالت اداراری عادی هست.
  تشخیصتون چه چیزی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری جهت بررسی عفونت ادراری انجام بدید
  2. تصویر کاربر پدرام سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر من آزمایش کشت و آنالیز رو دادم و جوابش طبیعی بوده و عفونت ادراری دیده نشده. به نظرتون می تونه حساسیت پوستی باشه یا موضوع جدی تری هست .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   پس از التهاب پروستات هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب بک عدد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   قرص ملوکسیکام ۷.۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲۰ روز مصرف کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  احساس گرفتگی مجرا دارم در صورتیکه مجرا باز هست اما حس میکنم مجرا گرفته شده و چیزی در مجرا قرار دارد خواهشمند است راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سن تون؟جنسیت؟
  2. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سن 34 ومرد هستم
   با توجه به اینکه در ادرار مشکلی ندارم اما احساس گرفتگی در ناحیه آلت دارم و هنگامیکه دست میزنم به آن ناحیه درد خفیفی دارد
   خواهشمند است راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   چند روزی هست اینطور شدم گاهی اوقات قطع و وصلی دارد خواهشمند است چون شهرستان هستم جهت برطرفنمودن دارویی تجویزنمایید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   تست آنالیز و کشت ادراری انجام بدید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   احتمال زیاد عفونت ادراری گرفتید
  6. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   در صورت امکان دارویی تجویز نمایید
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   قرص داکسی سایکلین ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   قرص آزیترومایسین ۵۰۰ دو عدد با هم
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر ربیعی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام پسرم‌40 روزه که عمل هیپوسپادیاس انجام داده مجرای ادرار یک سانت پاینتر بود.بعد از عمل یک هفته سوند داشت الان دکتر بعداز 40 روز گفتن که پوست جوش نخورده و باید مجدد عمل بشه.میخواستم نظر شمارو بدونم باید عمل بشه وایا راهی جز عمل نداره...و چند درصد امکان داره با عمل دوم خوب بشه.و اینکه اصلا چرا این مشکل به وجود اومده کم کاری از ما بوده یا از جراح.متاسفانه دکتر جراحش هیچکدوم از این سوالاتو پاسخ ندادن.من خیلی نگرانم ..یعنی دوباره باید به همون سختی عمل اول و با سوند یک هفته ای عمل بشه؟الان نمیشه با کرم یا پماد جلوی مشکلو گرفت؟ با پاسخگو ییتون یه مادر و از نگرانی رها میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   کم کاری از جراح نبوده و عمل هایپوسپادیازیس جزو عمل هایی هست که احتمال عدم موفقیتش زیاده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشه تا بتونم بگم الان در چه وضعیتی هست و به عمل مجدد نیاز هست و …/
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر