درمان دارویی و خانگی برگشت ادرار در کودکان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار در کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

برگشت ادرار از مثانه به حالب (ریفلاکس ادراری)

در شرایط طبیعی به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی داخل مثانه مصون هستند. بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت نماید.

برگشت ادراری

علایم برگشت ادرار در کودکان

-عفونت ادراری

در نیمی از کودکان مبتلا به عفونت ادراری و به ویژه دختر ها (پس از 6 ماهگی) برگشت ادرار دیده می شود. (در سن کمتر از شش ماهگی در صورت برگشت ادرار عفونی، شواهد عفونت منتشر در بدن و آسیب به عملکرد کلیه ها شایع تر است و این وضعیت به ویژه در پسر بچه های با دریچه مجرای خلفی ادراری بیشتر دیده می شود) عفونت ادراری ممکن است با یا بدون تب و شاید در همراهی با تهوع واستفراغ، اسهال یا یبوست و درد مبهم شکمی باشد.

-اختلال در ادرار کردن

که به صورت زور زدن حین ادرار کردن، قطع و وصل شدن جریان ادرار، قیچی کردن پاها، بیقراری حین ادرار کردن، شب ادراری (پس از آموزش کنترل ادرار) و … می باشد.

تشخیص برگشت ادرار 

در تشخیص علت برگشت ادرار در کودکان و یا مسیر و عوارض بیماری یاد شده ممکن است از روش های تشخیصی متنوعی بر اساس شرح حال اخذ شده و معاینه بالینی در هر مورد و روش های تصویربرداری یا آزمایشگاهی قبلی آن مورد، کمک گرفته شود. برخی از این روش ها عبارتند از: آزمایش کشت و کامل ادرار، عکس رنگی مثانه، عکس رنگی کلیه ها، سونوگرافی، اسکن هسته ای مثانه، اسکن هسته ای کلیه ها، بررسی داخل مثانه و مجرا با دوربین، نوار مثانه و ….

درمان برگشت ادرار در کودکان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار کودکان بدون نیاز به جراحی و فقط با درمان دارویی و غیرجراحی و با انتظار، درمان می شوند (به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادراری در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده و کلیه های آنها در اثر برگشت ادراری آسیب ندیده باشند).

در پسر بچه هایی که برگشت ادراری آنها به دلیل دریچه خلفی مجرا باشد، با انجام جراحی برای از بین بردن دریچه، مشکل آنها برطرف می شود. در مواردی که شدت برگشت ادرار در کودکان بالاست یا با گذشت زمان بیشتر می شود و نیز در مواردی که آسیب کلیه ها در اثر برگشت ادراری بیشتر می شود یا در مواردی که استریل نگه داشتن ادرار مقدور نیست و علی رغم مصرف آنتی بیوتیک، عفونت ادراری عود می کند و به ویژه در دختر هایی که بعد از سن پنج سالگی برگشت ادراری آنها باقیست، درمان جراحی پیشنهاد می شود.

درمان برگشت ادرار در کودکان

آشنایی با علت و دوره ی بی اختیاری ادراری، به کاهش تأثیرات روانی منفی حوادث ادراری کمک می کند. پزشکان از والدین سؤال می پرسند که کودک تا چه حد تحت تأثیر بی اختیاری ادراری قرار گرفته است، زیرا این موضوع می تواند بر تصمیم گیری در مورد درمان تأثیر بگذارد. درمان بی اختیاری ادراری بستگی به علت آن دارد. برای مثال، عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود.

کودکانی با مشکلات مادرزادی یا ناهنجاری های جسمی، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. برای درمان مشکل بی اختیاری ادراری، بسته به این که در شب اتفاق می افتد یا در روز، اقدامات خاصی می توان انجام داد.

بی اختیاری اداری شبانه (شب ادراری)

مؤترین راهکار طولانی مدت، استفاده از هشدار خیس شدن رختخواب یا آلارم شب ادراری است. با وجود اینکه این روش زمان بر است، اما وقتی که کودکان برای پایان دادن به شب ادراری تشویق شوند و خانواده ها با جدیت برنامه را دنبال کنند، میزان موفقیت آن 70% خواهد بود. برطرف شدن کامل علائم، پس از 4 ماه استفاده ی شبانه از این آلارم اتفاق می افتد. تنبیه کودکان برای خیس کردن رختخواب واقعاً کارساز نیست. این روش فقط عزت نفس کودک را پایین می آورد. قرص های خوراکی مانند دسموپرسین  و ایمی پر امین می توانند تعداد دفعات خیس کردن رختخواب را کاهش دهند.

گرچه با قطع دارو ها در اکثر کودکان، دوباره خیس کردن رختخواب اتفاق می افتد. والدین و کودکان باید از این احتمال آگاه باشند و اگر دوباره شب ادراری شروع شد، کودکان را تخریب شخصیتی نکنند. در حال حاضر، داروی ایمی پر امین به ندرت تجویز می شود، زیرا در موارد بسیار اندک می تواند موجب مرگ ناگهانی شود.

بی اختیاری ادرار در روز

اقدامات کلی ممکن است شامل تمرینات مهار ادرار فوری (تقویت اسفنکتر مجرای ادرار) باشد.

✔️ به تدریج طولانی کردن فاصله زمانی های رفتن به دستشویی (اگر فکر می کنید که کودک عضله مثانه ی ضعیفی دارد یا تخلیه ناکارآمد دارد)

✔️ تغییر رفتار (برای مثال، به تأخیر انداختن ادرار) از طریق تقویت مثبت رفتار و برنامه ریزی برای ادرار کردن

✔️ یادآوری زمان ادرار کردن به کودکان با ساعت زنگ دار یا آلارم تلفن همراه

✔️ انجام روش هایی که مانع از نگه داشتن ادرار در واژن می شوند (برای مثال، نشستن رو به عقب در توالت یا با زانو های با فاصله)

✔️ به کودکان نحوه تمرینات کنترل عضلات کف لگن (پیشابراه، واژن، مثانه و مقعد) و عضلات شکم را برای هماهنگی عضلات دستگاه ادراری آموزش دهید.

بی اختیاری ادرار در روز

برای آموزش تمرینات مهار ادرار فوری، به کودکان بگویید به محض اینکه احساس نیاز فوری به ادرار کردن پیدا می کنند، به دستشویی بروند و زمانی که در دستشویی هستند، از آنها بخواهید که تا جایی که می توانند ادرار خود را نگه دارند. وقتی که دیگر قادر به نگه داشتن ادرار خود نباشند، آنها باید شروع به ادرار کردن کنند اما هر چند ثانیه یک بار ادرار کردن را متوقف کنند و سپس دوباره آن را شروع کنند. این تمرین، عضله اسفنکتر مجرای  ادراری را تقویت می کند و به کودکان این اعتماد به نفس را می دهد که پیش از بروز حادثه ادراری ناخواسته، به دستشویی بروند.

این تمرین پس از معاینه کودک توسط پزشک، باید به او آموزش داده شود. دختربچه هایی که به چسبندگی لابیا دچار هستند، باید از کرم های حاوی استروژن استفاده کنند. اگر مشکل مربوط به اسپاسم مثانه باشد، دارو هایی مانند اُکسی بوتینین و تولترودین می توانند به درمان کمک کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  من۳۸سالمه سنگ کلیه۶۰میل داشتم عمل پی سی آن ال کردم الان مشکل من تنگی حالب هستش و دکترم گفته باید عمل باز انجام بشه سوال من اینه که راههای دیگه ای وجود داره که کم تهاجمی تر باشه واین مشکل تنگی حالب رو رفع کنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم یک سال وچهار ماه هست تقریبا حدود۳ماه پیش در مشهد عمل هیپوسپادیاس انجام دادیم و الان که نگاه میکنیم فکر میکنیم سوارخ محل خروج ادارا هنوز پایین تر هست و خیلی نگران هستیم که خدا نکرده عملش موفق امیز نبوده
  عکس رو فرستادم براتون دکتر لطفا راهنمایی کنید منو
  توسط دکتر توکلی طبسی عمل شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عمل خوب بوده ولی اگر از ظاهرش ناراحتید میتونید مجدد عمل کنید
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام منظورتون از ظاهرش کجی یا شکل الت هست ایا به مرور زمان رفع نمیشه

   و چون گوشت اضافه برداشته شده برای عمل مجدد مشکلی وجود نداره
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   شکل آلت و عدم وجود سوراخ روی نوک آلت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مشکل سوزش در نوک آلتم رو دارم.سونوگرافی کلیه و مثانه دادم که نتیجش عادی بود.
  الان هنگام ادرار و حتی یا بعدش در نوک آلتم احساس سوزش می کنم وگاهی حس می کنم چیزی نوک آلتم گیر کرده یا حس زخم دارم در نوک التم .وقتی لباس زیرم کشیده میشه به نوک الت احساس سوزش می کنم گاهی .هر چقدر ادارار یا منی غلیظ تر باشه این حس سوزش بیشتر میشه.سر آلتم دچار خشکی هست و خیلی وقت ها قرمز.)تا حالا رابطه جنسی نداشتم(ار نظر خود ارضایی تقریبا ۳ تا ۵ بار در هفته هست.
  خود ادرارم عادی هست و شاید یکم نیاز هست که برای خروج فشار بیارم که نمی دونم عادیه یا نه ولی بقیه حالت اداراری عادی هست.
  تشخیصتون چه چیزی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   آزمایش آنالیز و کشت ادراری جهت بررسی عفونت ادراری انجام بدید
  2. تصویر کاربر پدرام سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر من آزمایش کشت و آنالیز رو دادم و جوابش طبیعی بوده و عفونت ادراری دیده نشده. به نظرتون می تونه حساسیت پوستی باشه یا موضوع جدی تری هست .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   پس از التهاب پروستات هست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   کپسول تامسولوسین هر شب بک عدد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   قرص ملوکسیکام ۷.۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲۰ روز مصرف کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  احساس گرفتگی مجرا دارم در صورتیکه مجرا باز هست اما حس میکنم مجرا گرفته شده و چیزی در مجرا قرار دارد خواهشمند است راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سن تون؟جنسیت؟
  2. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سن 34 ومرد هستم
   با توجه به اینکه در ادرار مشکلی ندارم اما احساس گرفتگی در ناحیه آلت دارم و هنگامیکه دست میزنم به آن ناحیه درد خفیفی دارد
   خواهشمند است راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   چند روزی هست اینطور شدم گاهی اوقات قطع و وصلی دارد خواهشمند است چون شهرستان هستم جهت برطرفنمودن دارویی تجویزنمایید
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   تست آنالیز و کشت ادراری انجام بدید
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   احتمال زیاد عفونت ادراری گرفتید
  6. تصویر کاربر Re شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   در صورت امکان دارویی تجویز نمایید
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص داکسی سایکلین ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   قرص آزیترومایسین ۵۰۰ دو عدد با هم
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر ربیعی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام پسرم‌40 روزه که عمل هیپوسپادیاس انجام داده مجرای ادرار یک سانت پاینتر بود.بعد از عمل یک هفته سوند داشت الان دکتر بعداز 40 روز گفتن که پوست جوش نخورده و باید مجدد عمل بشه.میخواستم نظر شمارو بدونم باید عمل بشه وایا راهی جز عمل نداره...و چند درصد امکان داره با عمل دوم خوب بشه.و اینکه اصلا چرا این مشکل به وجود اومده کم کاری از ما بوده یا از جراح.متاسفانه دکتر جراحش هیچکدوم از این سوالاتو پاسخ ندادن.من خیلی نگرانم ..یعنی دوباره باید به همون سختی عمل اول و با سوند یک هفته ای عمل بشه؟الان نمیشه با کرم یا پماد جلوی مشکلو گرفت؟ با پاسخگو ییتون یه مادر و از نگرانی رها میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   کم کاری از جراح نبوده و عمل هایپوسپادیازیس جزو عمل هایی هست که احتمال عدم موفقیتش زیاده
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشه تا بتونم بگم الان در چه وضعیتی هست و به عمل مجدد نیاز هست و …/
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Masoud دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من در کودکی کج ادرار میکردم و در مطب نوک آلت و باز کردن ، حدودا 10 سال داشتم ، مشکلی نداشتم تا 18 سالگی با مراجعه به پزشک تشخیص تنگی دادند که با عمل مجرا و باز کردن ( عمل بسته ) و نوبت بعدی 22 سالگی با همین کار باز کردن ، دفعه بعدی در سن 25 سالگی با احتباس ادراری مواجه شدم بعد از ورزش و رفتم بیمارستان و مجرا و باز کردن ، و یک هفته از مثانه سوند داشتم ، مراجعه بعدی من پارسال بود که دکتر گفت باید دوباره عمل بشم و بعد از انجام عمل گفتند ناموفق بوده و حدود 20 روز از مثانه برای من سوند گذاشتن و بعدش هم مشکلی از لحاظ ادرار و باقیمانده ادرار در سونوگرافی نداشتم ، در حال حاضر بیضه درد داشتم و دکتر سونوگرافی داد و بعد از سونوگرافی مشکلی نبود و با مسکن درد بیضه خوب شد ولی باقیمانده ادرار 60 بود ، کلیه ها هم اندازه طبیعی داشتن ، فشار ادارم خوبه ولی بعضی موقع ها تکرر میگیریم و رنگ ادرار بی رنگ و زرد خیلی کمرنگه و به خطر کرونا و شلوغی بیمارستان ها اصلا نمیخوام بیمارستان برم ، لطفا راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدم و یا دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   عکس رنگی مجرا بگیرید RUG و VCUG بگیرید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر در تاریخ 6 تیر حین ادرار سوزش در ناحیه آلت پیدا کردم. که بعد از هر بار ادرار ابتدا سوزش بعد لخته خونی کنده میشد در ادامه خون میامد. 8 تیر به دکتر مراجعه کردم. ده عدد قرص تاوانکس و آمپول دپو مدرول و ده قرص پردینیزولون مصرف کردم تا 18 تیر.
  22 تیر با همان علائم قبلی مراجعه کردم برای ده روز مجدد روزی دو عدد قرص افلوکساسین و ناپروکسن یک عدد و امپول دپو مدرول مصرف کردم تا 2 مرداد. مجدد از 5 مرداد روزی ابتدا روزی یک عدد افلوکساسین برای 5 روز در ادامه سیپروفلوکساسین مصرف کردم تا 21 مرداد. هشت روز آخر هم روزی دو عدد سلکسیب.

  از 21 مرداد تا امروز 25 مرداد هم قرص داکسی سایکلین روزی دو عدد.

  تکرر ادرار زیاد. شبها با حالت نعوذ 4_5 بار از خواب بلند میشوم. بعد از ادرار مجدد میخوابم.
  ادرار قطع و وصل میشود. دو شاخه میشود. فشار کم و زیاد میشود. فشار یکنواخت دارد . در مسیر بیضه تا اوایل آلت در حین ادرار احساس سوزش دارم‌. البته فردا قرار هست مراجعه کنم مطب . سونو عادی بوده. ابعاد پروستات 18 سی سی‌.
  حجم باقیمانده ادرار 35 سی سی.
  ازمایش خون و ادرار در حین مصرف آنتی بیوتیک نرمال بود.

  کف مثانه سوزش دارم. که گاهی هست گاهی نیست.

  سکس محافظت نشده داشتم. روغن خراطین هم مصرف کرده بودم.
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   خونریزی در دو روز اول قطع شد. فنازومکس هم مصرف کردم تا پنج. روز اول. فقط علائم بعدی که تکرر ادرار و سوزش هست به مرور اضافه شد.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   عکس RUG و VCUG بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر [email protected] پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.مدتی بود که پسرم(۱۱سال هست، )پس از ادرار سوزش داشت.باانجام سیستوسکوپی متوجه شدن که مقداری مجاری ادراریش تنگ هست و نوک مجراش هم گفتن به علت ختنه تنگ هست .مجاری و نوک مجرا رو باز کردن .الان دوهفته ای هست که این عمل رو انجام داده ولی بعداز ادرار گاهی اوقات نوکش سوزش داره ولی بعداز ادرارهمیشه مجاریش از داخل سوزش داره دقیقا همون قسمت هایی که قبل از باز کردن میسوخته. البته خودش میگه مقدار سوزش کم شده ولی همچنان احساس سوزش رو داره.لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عماد پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  از ۶ ماهگی پسرم تشخیص عفونت ادراری و بعد از گرفتن عکس رنگی متوجه برگشت ادرار به هردو کلیه شدیم
  پزشکش توصیه کرد هرشب آنتی بیوتیک مصرف کنه الان پسرم چهارسالشه پارسال که پزشکش گفتن به مرور داروشو کم کنید سه روز یکبار وبعد هفته ای یکبار والانم هر دوهفته یکبار بهش آنتی بیوتیک میدم
  برگشت ادرار پسرم با توجه به اینکه به هردو کلیه س خوب میشه؟
  و اینکه داروشو کم کردم اشکالی نداره؟؟؟؟
  خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   مجدد vcug انجام بدین برای بررسی برگشت ادرار الانش
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با سلام 24 ساله هستم
  ادرارم با فشار کم خارج می‌شود به این صورت که ابتدا به صورت قطره قطره و سپس با آب گرم با جریان کم خارج می‌شود (ابتدای جریان 2 شاخه می‌شود و همچنین قطع و وصل می‌شود)
  اما درد و سوزشی موقع ادرار کردن ندارم
  بیضه هام به شدت درد می‌گیرد مخصوصا طرف چپ و طرف راست پهلو ام درد می‌کند (دردش کم و زیاد می‌شود)
  حالت تهوع بسیار شدید دارن، اشتهایم به شدت کم شده، خسته و بی حالم، دیروز اسهال بسیار شدید داشتم، کمرم نیز درد می‌کند و بعضی مواقع سوزش درد مقعد دارم
  سونوگرافی یک ماه پیش انجام دادم نرمال بود و باقی مانده ادرارم 23 بود ولی احساس میکنم از یک ماه پیش بد تر شدم و آزمایش عفونت ادرارم منفی شد
  سیپروفلوکساسین500 تجویز کردن گفتن تا 10 روز بخورم اگر بهبودی حاصل نشد سیستوسکوپی کنم
  نظر شما چیست آیا التهاب پروستات دارم یا تنگی مجرا
  خواهشا جواب بدید

  در جواب گفتید عکس RUG
  به علت تعطیلات عکس نگرفتم آیا عوارضی دارد یا خیر!؟
  و اینکه با مصرف ها قرص(حدود یک هفته) فشار ادرارم زیاد شد و مشکلات درد بیضه و کمرم رفع شد فقط الان با تاخیر ادرارم می آید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   بهتر است سیستوسکوپی انجام شود
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام رفتم دکتر نسخه برای عکس rug ازش بگیرم فیلم ادرار کردنم را نشان دکتر دادم گفت از من سالم تری و بهم نسخه نداد و گفت شبی ترازوسین 2 بخور
   میگه مشکل وسواس فکری هست و سالمی!!!!!
   میگم چند ثانیه با تاخیر ادرار میکنم 5 تا 10 ثانیه

   دکتر چیکار کنم
   شما میگی برو سیستوسکوپی کن
   دکترم میگه سالمی
   دکتر جباری میگه مشکل اعصاب و استرسه
   یه دکتر دیگه رفتم میگه مشکل التهاب پروستاته
   موندم گوش به حرف کدومتون بدم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   اگر سیستوسکوپی نرمال باشه ، چیز مهمی نیست
  4. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   دکتر خیلی شرمندم
   من به مدت 6 سال تقریبا هر روز خود ارضایی داشتم آیا علت تاخیر در ادرار کردنم به خاطر این میتونه باش
   ادرارم باریک نیست
   قطع و وصل نمیشه
   موقعی که آب زیاد میخورم پرفشار و مناسبه
   حجم باقی مانده ادرارم 23 بوده
   موقعی که آب گرم میریزم روی آلتم سریع ادرارم پرفشار و مناسب خارج میشه
   بخدا خیلی شرمندم
  5. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سوزش و دردی هم موقع ادرار کردن ندارم آقای دکتر
   فقط به خاطر مسائلی بسیار استرس داشتم از یک ماه پیش دقیقا از یک ماه پیش مشکلم شروع شد
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   نه ارتباطی نداره
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن دیگر، بیشتر در معرض خطر ابتلا به…
تحقیقات نشان داده است که درماتیت اسکروتال نوعی عفونت پوستی غیر مسری است که دستگاه تناسلی مردان،…
نقش بیضه ها در بدن، تولید و ذخیره سازی اسپرم است. اما عواملی مانند سیگار کشیدن و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر