بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری کودکان

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند) به داخل سیستم ادراری و رشد و تکثیر آن در سیستم مجاری ادراری، ایجاد التهاب و تورم در مخاط است. بروز علائم ناشی از آن به صورت تغییر رنگ ادرار، خونریزی ادراری، بوی بد ادرار، تب و لرز و درد، ایجاد سوزش و احساس کاملاً ناخوشایند برای بیمار می شود. بسته به سن و محل درگیری به عفونت، علائم و نشانه های آن کاملاً متفاوت می باشد.

علائم و نشانه های عفونت ادراری:

در سنین نوزادی بوی بد ادرار، بی قراری، تب و عدم شیر گرفتن نوزاد به همراه اسهال و استفراغ، می تواند از علائم ابتلا به عفونت های سیستم ادراری باشد. در بچه ها و بزرگسالان، تکرر ادرار، سوزش ادرار، خون در ادرار به همراه بوی بد ادرار و کدورت رنگ ادراری از علائم و نشانه های شایع عفونت ادراری می باشد. وقتی عفونت ادرار به کلیه ها می رسد علامت های شایع آن: تب و لرز و درد پهلو است که نشانه پیلونفریت یا التهاب شدید کلیه ها است.

لازم به یادآوری است نفوذ عامل عفونت و باکتری به کلیه ها در سنین پایین و بچه ها، بسیار خطرناک است زیرا کلیه ها را که در حال رشد و نمو هستند تخریب کرده و چه بسا باعث آسیب جدی به کلیه ها و کوچک شدن و نارسا شدن کلیه ها می شود و لذا باید عفونت های ادراری در کودکان به موقع تشخیص داده شده و درمان سریع و مناسب را جهت جلوگیری از آسیب به کلیه ها شروع کرد.

علائم و نشانه های عفونت ادراری در کودکان

در چه مواقعی باید به عفونت ادراری در کودکان شک کرد؟

همچنان که توضیح داده شد در سنین پایین، علامت عفونت ممکن است خود را با بی قراری کودک، عدم خوردن شیر، اسهال، تب، بوی بد ادرار و تغییر رنگ ادرار نشان دهد که در صورت شک به عفونت (که اغلب توسط مادرها تشخیص داده می شود) باید کودک را نزد پزشک متخصص برد.

روش تشخیص عفونت ادراری کودکان چیست؟

بهترین و دقیق ترین و قطعی ترین روش تشخیص عفونت ادراری، آزمایش و کشت و آنتی بیوگرام از ادرار می باشد که باید قبل از شروع درمان دارویی این نمونه گرفته شود.

در بچه ها و بزرگسالان MSU یا نمونه وسط ادرار و ریختن آن به ظرف آزمایشگاهی و بررسی باکتری و کشت و آنتی بیوگرام، نوع باکتری آلوده کننده و حساسیت آن به دارویی که باکتری حساس است و سریعاً با مصرف آن دارو عامل عفونت حذف می شود، بهترین راه تشخیص و درمان است. در نوزادان با توجه به عدم همکاری نوزاد، آسپیراسیون و کشیدن ادرار از طریق سرنگ و  مثانه، یکی از راه های تهیه ادرار مناسب برای آزمایش می باشد.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری کودکان کدام است؟

اساس انتخاب آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری کودکان بر اساس کشت ادراری و سنجیدن درجه حساسیت باکتری به نوع دارو می باشد.

عوامل مستعد کننده عفونت ادراری کودکان چیست؟

شایع ترین راه انتقال و ورود عامل عفونت زا و باکتری، به روش صعودی و از طریق نوک مجرای ادراری می باشد و پس از ورود باکتری به مجرا، به سیستم ادراری فوقانی از قبیل مثانه، کلیه منتقل می شود. دومین راه آلودگی سیستم ادراری به عفونت، هماتوژن یا از طریق خون می باشد.

عوامل مستعد کننده عفونت ادراری عبارتند از:

عدم رعایت بهداشت: با توجه به اینکه منبع عفونت از ناحیه مقعد و واژن به طرف مجرا است، توصیه می شود شستشوی این ناحیه همیشه از جلو به عقب باشد تا عامل بیماری زا را وارد مجرای ادراری نکند. مصرف مایعات زیاد، تخلیه به موقع و کامل مثانه و جلوگیری از باقی ماندن ادرار به مدت طولانی در مثانه، از عواملی هستند که از رشد و تکثیر باکتری و متعاقب آن عفونت ادراری جلوگیری می کنند.

وجود انسداد و مانع در تخلیه ادراری چه به صورت مادرزادی از قبیل تنگی مجرا و خروجی ادرار، تنگی محل اتصال لوله حالب به مثانه و کلیه که اغلب مادرزادی هستند و یا به هر علتی مانند اینکه پمپ مثانه خود پمپاژ نکند و یا انسداد عملکردی که اغلب در مثانه های عصبی دیده می شود، باعث عدم تخلیه کامل ادرار، باقی ماندن آن در مثانه و ایجاد عفونت های ادراری متعدد و مقاوم به درمان می شوند و باید انتخاب داروی خط اول بر اساس بیشترین حساسیت عامل عفونی که اغلب باکتری است باشد.

در آزمایش کشت و آنتی بیوگرام، درصد حساسیت باکتری به نوع دارو گزارش می شود و پزشک از این اطلاعات جهت درمان درست و صحیح و سریع عفونت استفاده می کند.

اصولاً شایع ترین نوع باکتری ایجاد کننده عفونت ادراری از خانواده Ecoli می باشد که به داروهایی از قبیل، شربت سیفکسیم، شربت یا قرص نیتروفورانتوئین و فلوتورکینولونها از قبیل: سیپروفلوکساسین بسیار عالی جواب می دهد. تأکید می گردد انتخاب نهایی دارو و دوز مصرفی دارو و روزهای مصرف آن، باید توسط پزشک تنظیم گردد.

راه های پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان

چون عوامل متخلفی در ایجاد عفونت ادراری دخالت دارند و از طرفی شایع ترین راه ایجاد عفونت ادراری از راه صعودی و از مجرای تحتانی است، لذا توصیه می گردد:

 • در هنگام شستشوی ناحیه تناسلی بعد از دستشوئی رفتن شستشوی محل از جلو به عقب باشد.
 • مایعات به اندازه کافی مصرف و رنگ ادرار را به رنگ آب نگاه داشت.
 • دستشویی رفتن باید به موقع و با تخلیه کامل مثانه همراه باشد.
 • از نگاه داشتن ادرار در مثانه و تأخیر به دستشوئی رفتن ها که به صورت عادت در می آید جلوگیری کرد.
 • عوامل مستعد کننده ابتلا به عفونت های ادراری را که ذکر شد باید اصلاح کرد از قبیل انسدادهای سیستم ادراری، مثانه های عصبی و غیره
 • در صورت شک به عفونت ادراری، باید سریعا به پزشک مراجعه و تحت بررسی و درمان مناسب قرار گرفت.

دکتر حسین کرمی متخصص و جراح کلیه و مجاری ادراری

3.2/5 - (25 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ariyan پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسنه نباشید
  من 30 ساله و مجرد هستم و بعد از بیماریم ،نزدیکی نداشتم اصلا.قبلا هم پیام دادم و گفتین آزمایش کشت بدم و جوابشو واستون بفرستم،من حدود 8 ماه هستش که از بیماری سوزاک رنج میبرم و در این مدت ترشح از آلت تناسلی و خارش دارم و ادرارم همیشه زرد هستش و بوی تندی داره. قبلا کلی آزمایش کشت انجام دادم و طبق آنتی بیوگرام دارو مصرف کردم ولی بعد از 15 تا 20 روز که قرص هام تموم میشد،دوباره علایمم بر می گشت (دارو هایی که مصرف کردم و خوب نشدم : اجنتامایسین 6 عدد،آمیکاسین 4 عدد،کوتریموکسازول،سیپروفلوکساسین،تاوانکس،داکسی سایکلین،سفتریاکسون،اسپکتینومایسین) الان هم حدود 1 ماه هستش که دارو مصرف نمیکنم و ترشحاتم صبح بعد از بیدار شدن از خواب زیاد هستش و در طول روز هم ترشح زیاد دارم. این آزمایش هم آخرین آزمایشم هست که ادرار اول و وسط و کشت و کشت مجرا هم دادم
  لطفا قویترین درمان رو واسم در نظر بگیرین تا خوب شم آقای دکتر
  دیگه خسته شدم به خدا
  ممنونم از شما بروفسور کرمی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سلام کلیندامایسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت دو هفته
  2. تصویر کاربر ariyan پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   فقط همين يدونه قرص رو مصرف كنم آقاى دكتر؟
   سفوكسيتين مصرف نكنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سفوکستین تزریقی هست که سخت گیر میاد
  4. تصویر کاربر ariyan پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   آقاى دكتر جسارتاً من ٨ ماهه درگير اين بيماريم واسه همين جسارتاً قوي ترين درمان رو ميخوام انجام بدم
   بازم جسارت منو ببخشيد
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 7 ماه پیش)
   سفوکستین اگر پیدا شد یک گرم تزریق کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ariyan سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسنه نباشید
  من از شهرستان مزاحمتوم میشم،من حدود 7 ماه هستش که از بیماری سوزاک رنج میبرم و در این مدت ترشح از آلت تناسلی دارم.آزمایش کشت مجرا انجام دادم که ۀنتی بیوتیک ها رو واسم مشخص کرد (آمیکاسین،کوتریموکسازول و جنتامایسین) که بعد از تزریق و مصرف این قرص ها و آمپول ها بعد از 1 ماه دوباره ترشح دارم.به نظر شما چیکار کنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   سلام باید بررسی کامل شوید ازمایش هارو برام بفرستید کشت ادرار انجام دهید چند سالتونه ؟ و اخرین بار کی رابطه جنسی داشتید ؟
  2. تصویر کاربر ariyan سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   ٣٠ سالم هستش
   و آخرين بار همون ٧ ماه پيش
   بعد از بيماريم ديگه رابطه نداشتم،
   تو اين آزمايش كه تاريخش ١٤٠١،٠٧،٢٥ هست،بعد اين آزمايش من ٦ تا جنتامايسين و ٤ برگ كوتريموكسازول مصرف كردم كه بعد از اتمام دوره مصرف ،حدود ١ ماه خوب شده بودم ولي دوباره بعد ١ ماه ترشح دارم و الان ٤ عدد آميكاسين ٥٠٠ تزريق كردم و يخورده بهتر شدم ولي باز خيلي كم ترشح دارم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   کشت مجدد مجرا و ادرار انجام دهید کوتریموکسازول را ادامه دهید
  4. تصویر کاربر ariyan سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   دكتر كوتريموكسازول رو الان ادامه بدم يا برم اول كشت بدم و بعداً ادامه بدم كوتريموكسازول رو؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)
   بله کشت را بدهید ببینیم به چی حساس است بعدا فعلا کوتری ادامه دهید تا جواب بیاد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر