جراحی زیبایی آلت تناسلی

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه جوانانی را می بینیم که تحت تأثیر اطلاعاتی که از فضای مجازی کسب می کنند، به دنبال عمل های جراحی زیبایی آلت تناسلی هستند. عناوینی که برای جراحی زیبایی آلت تناسلی تبلیغ می شود عبارتند از:

  • قطور کردن آلت تناسلی
  • افزایش سایز آلت تناسلی
  • اصلاح کج شدگی آلت تناسلی
  • اصلاح هیپوسپادیازیس که مادرزادی می باشد.

در ادامه مقاله، به توضیح مطالب مورد نیاز در این زمینه می پردازیم.

جراحی زیبایی آلت

افزایش طول آلت تناسلی

طول و قطر آلت تناسلی بسته به شرایط فیزیکی و ارثی از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت است و در این مورد، مقایسه بین افراد و حتی پسرهای یک خانواده کاملا نادرست و غلط می باشد. اندازه نرمال آلت تناسلی در حالت نعوظ در پسر بچه های 2 ساله، 5-4 سانت و در سن 6-5 سالگی بین 7-6 سانت می باشد. بعد از بلوغ، رشد آلت تناسلی کاملاً متوقف می شود و دیگر رشدی نخواهد داشت.

طبق تعریف علمی، اگر اندازه آلت تناسلی یک مرد بعد از بلوغ، بالای 9 سانتی متر در حالت نعوظ باشد کاملاً نرمال است و نیاز به درمان ندارد. هیچ ارتباطی بین قد و جثه فرد و اندازه آلت تناسلی وجود ندارد. چه بسا افرادی با قد بلند آلت کوتاه دارند و برعکس افرادی با قد کوتاه یا متوسط آلت بلندی دارند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا راهی برای بزرگ کردن طول آلت تناسلی بعد از بلوغ وجود دارد؟ در این راستا در فضای مجازی مواردی از قبیل پمپ- انواع قرص- وزنه ها و تمرین های کششی آلت تناسلی و همچنین جراحی با عنوان افزایش طول و قطر آلت مشاهده می کنیم. که همه روش های غیرجراحی از اساس دروغ و هیچ اثری روی طول و قطر آلت ندارند.

جواب به تبلیغات کاذب در مورد افزایش طول و قطر آلت تناسلی به اختصار:

معرفی انواع قرص ها و لوسیون ها، که بر اساس مطالعات علمی ثابت شده هیچ اثری روی سایز آلت تناسلی ندارند و چه بسا ممکن است باعث حساسیت های پوستی نیز بشوند.


تمرین های فیزیکی برای بزرگی آلت از قبیل کشیدن آلت تناسلی، که اساساً دروغ و بی اثر است.


استفاده از دستگاه های کشنده که هیچ مطالعه ثابت شده علمی در گایدلاین های دنیا، برای تأیید آن وجود ندارد و توصیه نمی شود.


استفاده از دستگاه واکیوم: دستگاه واکیوم با مکانیسم پمپ خون به آلت تناسلی، در بعضی موارد برای اختلال در نعوظ و سفتی آلت استفاده می شود که آن هم در درازمدت باعث آسیب نسجی و بدتر شدن سفتی آلت می گردد. استفاده از آن برای افزایش طول و قطر آلت، کاملاً دروغ و هیچ اثری ندارد و اصلاً توصیه نمی گردد.

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

بر اساس تجربیات، وقتی که آلت تناسلی یک مرد در حالت نعوظ 9 سانت یا بالاتر باشد، به هیچ وجه جراحی را توصیه نمی کنیم. این عمل جراحی که اغلب با قطع رباط آویزان کننده آلت تناسلی همراه می باشد. حدود یک سانت اندازه آلت تناسلی را بیشتر می کند.

همین قطع رباط، باعث افتادگی آلت تناسلی در حالت نعوظ و همچنین موجب ناپایداری نعوظ یا سفتی آلت می گردد که به علت این عوارض غیرقابل برگشت، انجام آن را در حالت نرمال اصلاً توصیه نمی نمائیم.

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

روش جراحی دیگر زیبایی آلت تناسلی، تزریق زیرپوستی می باشد که شایعترین آن تزریق چربی است. در این روش با گرفتن چربی از قسمت های خود بدن، چربی به بدنه آلت تزریق می گردد که از عوارض آن جذب مجدد چربی و ایجاد ظاهر نامنظم پوست و از بین رفتن تقارن آلت است. به همین خاطر هم این روش، اصلاً توصیه نمی گردد.

آخرین تکنیک جراحی زیبایی آلت تناسلی: برداشتن غده های چربی ناحیه پوبیس یا عانه می باشد که در این روش چربی های ناحیه با عمل جراحی برداشته می شود و باعث می شود آلت تناسلی که در لابه لای چربی گم شده، خودش را نشان بدهد.

در بین عمل های جراحی دو عمل اصلاح انحناء آلت به روش پلیکاسیون و برداشتن چربی عانه و برداشتن پرده آلت، کاملا موثر هستند و  عوارض کمتری دارند و به همین ذلیل به شرح آنها می پردازیم:

آلت پرده دار: در این حالت محل اتصال پوست اسکروتوم و یا بیضه به ناحیه شکمی یا ونترال آلت، باعث کوتاه نشان دادن آلت تناسلی می گردد که علت آن مادرزادی و یا از عوارض ختنه می باشد و باعث آلت پرده دار می شود. در این روش قسمت اضافی پوست برداشته می شود و آلت شکل و اندازه نرمال خود را نشان می دهد که از نظر روحی روانی بسیار موثر و عارضه خاصی نیز ندارد.

این عمل سرپایی و بدون بستری در بیمارستان انجام می شود و فرد از فردای عمل، به کار و فعالیت های روزمره زندگی بر می گردد.

اصلاح انحنا آلت تناسلی: آلت تناسلی یک مرد ممکن است به صورت مادرزادی به علت عدم قرینه سیلندرهای آلت رو به پایین، بالا، چپ و یا راست انحناء و خمیده شود.

یکی از شایعترین مواردی که به صورت ثانویه باعث کج شدن آلت تناسلی مرد در میانسالی می شود (مخصوصاً در کسانی که دیابت دارند)، بیماری پیرونی است که به علت رسوب کلسیم قسمتی از آلت، کاملاً سفت و قوام سنگی پیدا می کند که باعث کج شدن آلت تناسلی به طرف بالا و پایین و چپ و راست می گردد.

این بیماری برخلاف تبلیغات انجام شده از قبیل استفاده از سنگ شکنی، تزریق داخل ضایعه و مصرف قرص و غیره هیچ درمانی ندارد و در صورت ایجاد انحنا و خمیدگی آلت، باید با عمل جراحی انحناء را ترمیم کرد.

آیا انحناء و کجی آلت نیاز به جراحی دارد؟

وقتی شدت انحناء یا کج شدگی بیش از 30 درجه باشد، باعث اختلال در روابط جنسی می گردد و باید به روش جراحی اصلاح خمیدگی انجام گردد. بهترین و کم عارضه ترین روش جراحی عمل Plication یا پلیکاسیون می باشد که در این روش به صورت سرپایی و بدون بستری در بیمارستان، اصلاح انحناء کاملا انجام می گردد. این روش جزء کم عارضه ترین عمل های جراحی می باشد.

دکتر حسین کرمی جراح و متخصص اورولوژی

4.2/5 - (16 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر