انواع HPV

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

Popiloma Virus H یا اچ پی وی یکی از شایعترین ویروس های موجود در طبیعت می باشد که باعث ایجاد زگیل می گردد. بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از 140 نوع ویروس HPV وجود دارد. HPV شایعترین ویروس منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده در دنیا است. بسیاری از موارد اچ پی وی بی علامت می باشد.

چهل نوع آن در ناحیه تناسلی باعث علامت به صورت خال های گوشتی برجسته می شود. علت 90 درصد زگیل های ناحیه تناسلی به علت ویروس نوع 6 و 11 که از ویروس های کم خطر نیز هستند ایجاد می شود. تاریخچه بیماری به دهه 20 میلادی بر می گردد. محققان شیوع بالای سرطان گردن رحم را در زنان روسپی مورد بررسی قرار دادند و در اواخر دهه 1970 پژوهشگران سرطان شناسی در آلمان ارتباط بین اچ پی وی یا همان عامل زگیل تناسلی و گردن رحم را کشف کردند.

Popiloma Virus H یا اچ پی

شیوع HPV یا زگیل تناسلی:

زگیل تناسلی و یا آلوده شدن به HPV شایعترین بیماری منتقل شونده در دنیاست. طبق آمار 30 الی 50 درصد کسانی که روابط کنترل نشده با شریک های جنسی مختلف دارند آلوده به ویروس زگیل تناسلی می شوند.

آمار میانگین جهانی ویروس اچ پی وی بین 9 الی 13 درصد است.

علائم بالینی زگیل تناسلی:

شایعترین علامت زگیل تناسلی به صورت خال های گوشتی قهوه ای رنگ در ناحیه تناسلی از قبیل آلت تناسلی مرد- کشاله ران- بیضه ها و مقعد و روی زبان و یا لب ها و درزنان در قسمت بیرونی واژن و اطراف آنها و همچنین پوست ناحیه پوبیس یا عانه می باشد. یکی دیگر از مکان های درگیر زگیل تناسلی نوک مجرا و داخل مجرای آقایان می باشد. دوره واگیری و بروز علامت زگیل ممکن است از چند هفته یا چند سال طول بکشد.

راه های انتقال زگیل تناسلی:

HPV جزء بیماری های منتقل شوند از طریق تماس جنسی یا STD می باشد. تنها راه انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی آلوده و با تماس پوست به مخاط می باشد. این انتقال از طریق تماس جنسی واژینال – دهانی و مقعد قابل انتقال می باشد.

برخلاف بعضی باورهای غلط این ویروس از طریق مراودات عمومی و زندگی روزمره  از قبیل دست دادن، بوسیدن معمولی، مسایل مصرفی از قبیل قاشق چنگال و بشقاب و حوله و حمام و غیره منتقل نمی شود. اپیلاسیون های آلوده و استفاده از تیغ آلوده فرد دیگری از راه های انتقال زگیل تناسلی می باشد.

عوارض پیچ خوردگی بیضه

راه جلوگیری از ابتلا به HPV یا زگیل تناسلی

تنها راه پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، اجتناب از فعالیت های جنسی متعدد و کنترل نشده می باشد.

توصیه های ضروری جهت جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

  • با افزایش تعداد پارتنرهای جنسی شانس ابتلا به زگیل های متعدد تناسلی بالا می رود و لذا قطعی ترین راه جلوگیری، اجتناب از فعالیت های جنسی آزاد می باشد.
  • آیا استفاده از پوشش یا کاندوم باعث جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی می شود؟

جواب این سوال که منفی است. چرا که تماس ترشحات جنسی برای انتقال زگیل تناسلی به پوست پوشیده نشده کافی است که HPV منتقل گردد.

  • هر تماس پوست به مخاط شامل مقعد- زبان و لب ها باعث انتقال زگیل از فرد آلوده به سالم می گردد و اجتناب نمایید.
  • استفاده از تیغ آلوده یکی از راه های نشر ویروس زگیل تناسلی می باشد و لذا توصیه می شود از تیغ برای رفع موهای زائد تناسلی استفاده نشود و در صورت استفاده آن را به جاهای سالم مثل گردن و زیر بغل به هیچ وجه استفاده ننمایید.
  • در مراکز آزمایشگاهی سعی شود که از اپیلاسیون های کاملاً بهداشتی استفاده گردد چرا که وسیله آلوده می تواند باعث انتقال زگیل گردد.
Rate this post

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مطالب بیشتری بخوانید

Popiloma Virus H یا اچ پی وی یکی از شایعترین ویروس های موجود در طبیعت می باشد…
نمونه برداری از پروستات جهت تأیید نهایی وجود سرطان پروستات و یا رد عدم وجود آن در…
سنگ در سیستم ادراری، به علت فوق اشباع شدن اجزاء تشکیل دهنده سنگ یا کریستال ها ایجاد…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00