اندازه سنگ کلیه

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سنگ در سیستم ادراری، به علت فوق اشباع شدن اجزاء تشکیل دهنده سنگ یا کریستال ها ایجاد می شود. کریستال ها در حقیقت مثل دانه های شکر می مانند که با جمع شدن و چسبیدن به یکدیگر، باعث تشکیل هسته سنگ ( در اندازه های چند میلی متری تا چند سانتی متری) در کلیه ها و حالب و مثانه می شوند.

انواع سنگ های سیستم ادراری

نوع سنگ هایی که در سیستم ادراری تشکیل می شود عبارتند از:

 • سنگ های اگزالات کلسیم که 70 درصد سنگ های کلیه را تشکیل می دهند.
 • سنگ های فسفات کلسیم
 • سنگ های اسیداوریکی
 • سنگ های استراویتی
 • سنگ های سیستینی

از نظر ظاهری شکل و اندازه سنگ ها کاملاً متفاوت می باشند. شکل سنگ ها به صورت گرد، دایره، بیضی شکل، شکل شاخ گوزنی و سنگ های خاردار و همچنین سنگ هایی با دیواره صاف هستند.

سنگ های سیستم ادراری

احتمال دفع خود به خودی سنگ های سیستم ادراری چقدر است؟

درصد دفع خود به خودی سنگ از کلیه، با اندازه سنگ در ارتباط می باشد. 95 درصد سنگ های زیر 4 میلی متر خود به خود با مصرف مایعات فراوان و حرکت های ورزشی دفع می شوند و نیاز به درمان ندارند. اگر اندازه سنگ بین 4 الی 6 میلی متر باشد 50-60 درصد احتمال دفع سنگ وجود دارد.

با افزایش اندازه سنگ، شانس دفع خود به خودی سنگ پایین می آید. به عنوان مثال احتمال دفع سنگ های بالای 6 میلی متر و زیر یک سانت، فقط 5 الی 10 درصد و شانس دفع سنگ های بالای یک سانت، صفر است و باید بسته به شرایط، جهت دفع آنها از سنگ شکنی بیرون اندامی و یا درون اندامی کمک گرفت.

سنگ های بزرگ کلیه چه خطری دارند؟

هر چه اندازه سنگ کلیه بزرگتر باشد احتمال انسداد و خفه کردن کلیه بیشتر می شود. به عنوان مثال به سنگ های شاخ گوزنی که به شکل شاخ گوزن و شاخه شاخه کل کلیه را پر می کنند، قاتل خاموش کلیه ها اطلاق می شود.

چرا که بی صدا عملکرد کلیه ها را آرام آرام از کار می اندازند و چه بسا شخص زمانی متوجه حضور این سنگ ها می شود که کلیه های خود را از دست داده است و لذا اهمیت چکاب سالیانه با سونوگرافی و سی تی اسکن در اینجا مشخص می گردد.

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه بر اساس محل قرار گرفتن آن و اندازه سنگ کلیه فرق می کند. امروزه با پیشرفت در تکنولوژی، 95 درصد سنگ های سیستم ادراری به روش های سنگ شکنی بیرون اندامی و درون اندامی و اغلب سرپایی و بدون بستری در بیمارستان درمان می شوند که به تک تک آنها در اینجا اشاره می شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی

سنگ شکنی بیرون اندامی:

این روش خط اول درمان سنگ های کلیه و حالب فوقانی (که اندازه آنها بالای 6 میلی متر و زیر 5/1 سانت است)، می باشد. در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود، بیمار در زیر دستگاه سنگ شکنی به مدت یک ربع تا 20 دقیقه می خوابد و با تاباندن امواج سنگ شکنی بر روی سنگ، اقدام به خرد کردن و سنگ شکنی می شود.

در افراد چاق و کسانی که سنگ بزرگ در حالب فوقانی یا کالیس تحتانی دارند، درصد موفقیت سنگ شکنی پایین می باشد و باید از روش های دیگر استفاده کرد. قبل از سنگ شکنی حتما باید داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و پلاویکس قطع شود. همچنین سنگ شکنی بیرون اندامی در خانم های حامله یا آنوریسم عروقی ممنوع می باشد.

روش TUL:

این تکنیک بهترین درمان سنگ های لوله حالب است که کلیه را به مثانه وصل می کند. گیر افتادن سنگ در لوله حالب و انسداد آن به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و از موارد اورژانس اورولوژی می باشد. اگر در عرض 3 الی 4 هفته سنگ حالب درمان نشود، باعث تورم و خفه شدن کلیه ها و از بین رفتن عملکرد کلیه ها می شود.

درمان طلائی سنگ هایی که در لوله حالب گیر می کنند، سنگ شکنی درون اندامی به روش آندوسکوپی یا همان TUL می باشد. در این روش که با بی حسی کمری به صورت سرپایی انجام می شود، با عبور دوربین های باریکی به نام یورتروسکوپ از مجرا، وارد مثانه و لوله حالب می شویم و با مشخص کردن سنگ و با استفاده از دستگاه سنگ شکنی و گذاشتن مستقیم پروب سنگ شکنی روی سنگ، آن را کاملاً خرد کرده و خارج می کنیم.

روش PCNL یا خارج کردن سنگ از کلیه ها از طریق تونل پوستی:

امروزه روش PCNL، درمان طلائی سنگ های شاخ گوزنی و سنگ های بزرگ کلیه و یا سنگ هایی که به سنگ شکنی بیرون اندامی جواب نداده اند، می باشد. در این روش که با بی حسی نخاعی و بیهوشی عمومی انجام می شود، با استفاده از دستگاه عکس برداری، محل سنگ در کلیه مشخص و با عبور سوزن از پوست به کلیه، مسیر را کاملاً گشاد می کنیم.

سپس با ایجاد تونل پوستی و استفاده از دوربین مخصوص، نفروسکوپ وارد کلیه شده و محل سنگ را مشخص و با استفاده از پروب سنگ شکنی سنگ را کاملاً خرد و تکه تکه کرده و با پنس خارج می نمائیم و در پایان عمل به جای شکاف یک وجبی پهلو، تنها یک بخیه به محل زده می شود. حسن این عمل با جلوگیری از شکاف پوستی، درد کمتر، زمان کمتر بستری شدن در بیمارستان و زمان سریع برگشت بیمار به کار و فعالیت های روزمره زندگی می باشد.

توصیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

اگر می خواهید به سنگ در سیستم ادراری مبتلا نشوید:

 • هر 2 ساعت یک لیوان آب مصرف نمایید.
 • رنگ ادرار همیشه روشن و به رنگ آب باشد.
 • از مصرف بی رویه نمک اجتناب نمایید.
 • از رژیم های غذایی فست فود و پر پروتئین و چربی دار کمتر استفاده نمایید.
 • از افزایش وزن و چاقی مفرط جلوگیری نمائید.
 • فعالیت های ورزشی منظم داشته باشید.
 • اگر مبتلا به سنگ سازی متعدد و فعال هستید، با مراجعه به دکتر از داروهای پیش گیری کننده از سنگ کلیه مداوم استفاده نمائید.
 • با انجام چکاب منظم و سونوگرافی، هر 6 ماه از وضع سلامتی کلیه ها مطمئن شوید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.5/5 - (36 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زرکش شنبه ۱۹ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام، حدود دو هفته س که درد در ناحیه پهلو رو به پشت دارم، رفتم سونو نوشته کلیه راست سنگ ۳میل داره، در مورد کلیه چپ چیزی ننوشته اما اونم درد داره،سوزش ادرار ندارم، برای دفع این سنگ باید چکار کنم، نیاز به داروی خاصی هست؟
  چجوری باید متوجه شدم که سنگ دفع شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام این سایز سنگ اصلا اهمیتی ندارد . سنگ داخل حالب معمولا درد میده . درد شما از کلیه ها نیست و درد عضلانی و یا از کمر است برای این سنگ هیچ اقدامی لازم نیست . فقط مایعات فراوان بخورید
 • تصویر کاربر کریمی پنجشنبه ۱۷ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  کلیه راست به طول 109م م وضخامت پارانشیم 13م م وکلیه چپ به طول 106م م وضخامت پارانشیم 12م م با ابعاد ومحور و پوزیسیون و اکوژنیسیته نرمال مشاهده شدند
  میکرولیتاز مشکوک به دیامتر 3م م در کالیس تحتانی کلیه چپ دیده میشود
  شواهدی از سنگ قابل اندازه‌گیری در کلیه راست هیدرونفروز و توده فضاگیر درکلیه ها مشاهده نشده مثانه ضخامت جداری نرمال داشته و فاقد سنگ دیورتیکول وتوده فضاگیر می‌باشد
  جناب آقای دکتر سنم 51سال قبلاً سابقه سنگ نداشتم
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی مشکلی ندارد اون سنگ ذکر شده هم اهمیتی ندارد و بسیار کوچک است
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. چند روز پیش سنو گرافی انجام دادم متوجه شدم کلیه سمی راست کالیس تحتانی سنگ ۸ م م هست ....برای درمان و دفع آن چه باید بکنم . هیچگونه دردی یا سوزش اداری ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام فعلا اقدامی نمیخواد مایعات فراوان بخورید
  2. تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   روزه میتونم بگیرم ...اهل خوزستانم ۴۲ سالمه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   به هر حال کلیه سنگ ساز هست و بهترین راه جلوگیری مصرف اب فراوان است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام. من کلیه ام سنگداره. اوایل تابستان یه سنگ به اندازه 17 میل توی حالب سمت چپم گیر کرده بود که عمل TUL انجام دادم. تغریبا 2 ماه پیش تکرر ادرار شدید گرفتم رفتم دکتر سونوگرافی برام نوشت. توی سونوگرافی اومده دوتا سنگ به اندازه 6 و 11 میل در کلیه چپم دارم. درضمن نوشته پروستات و طحالم بزرگتر از حالت طبیعی است. دکتر دارو داد. تکرر ادرارم کم شده ولی خوب نشده. چکار کنم آقای دکتر. درضمن با سنگها چکار کنم. فعلا درد ندارن. برم سنگ شکن یا نه؟ راستی آقای دکتر من میتونم روضه بگیرم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   سلام چند سالتون هست ؟ توصیه میکنم یک سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست کنید که سایز دقیق سنگ بدست بیاد . اگر همین حدود بود سنگ شکنی انجام بشه . برای سنگ های کیسه صفرا هم به متخصص جراحی عمومی جهت تعیین تکلیف مراجعه کنید کلیه شما سنگ ساز هست اگر مایعات کم مصرف کنید احتمال تشکیل سنگ زیاد میشه
 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام . مادرم ۸۲سالش ومبتلا به سنگ کلیه شاخ گوزنی و۶و۳میلی .دکترا بخاطر سن زیادشون وناتوانی جسمی حاضر به عمل نشدن .و داروی اوروسیترا5 مصرف میکنن .وچون شدیداً پوکی استخوان دارن براشون d3 وکلسیم کربنات تجویز کردن .ولی گویا مکمل کلسیم برا سنگ کلیه ضرر داره .خواهش میکنم شما یه مکمل کلسیم خوب جایگزین کنید هم برا استخوانش هم برا سنگ کلیه مفید باشه .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام اون سنگ شاخ گوزنی که تشکیل شده با مصرف مکمل کلسیم تغییر انچنانی نخواهد کرد . مصرف متعادل مکمل تاثیر چندانی ندارد
 • تصویر کاربر نظام چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام این سنگ دفع میشه یا نه
  . یک سنگ به طول 17میلی متر و ضخامت 6میلی متر در پروگزیمال حالب در فاصله 35میلی متری UPJ راست دیده میشود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   در سوال قبلی کامل توضیح دادم یک سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست کنید بفرستید ببینم این سنگ اگر دقیق سایز زدا باشن دفع نمیشه
 • تصویر کاربر نظام چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام.آیا سنگ 17 میلیمتری دفع میشود یا نیاز به عمل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام کجا قرار گرفته این سنگ ؟ بفرستید سونوگرافی رو ببینم
  2. تصویر کاربر نظام چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   سلام سریعا یک سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست انجام دهید گزارش را بفرستید این سنگ اگر سایز درست زده باشن دفع نمیشه در سی تی اسکن باید دقیق ببینه و سایز بزنه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشید من دارای سنگ حالب به اندازه ۲.۵ سانتیمتر هستم میخواستم بهترین روش را برای درمان تجویز نمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام گزارش سی تی رو بفرستید این سنگ حتما باید tul بشه یعنی عمل سنگ شکنی از طریق مجرا
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر ممنونم از پاسخ شما فرستاده بودم اگر ممکن هست وقت بدین برای سنگ شکن تشکر
  3. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   جواب سی تی اسکن هنوز نگرفتم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   کجا براتون دبل جی گذاشتن کلیه راست رو ؟ حتما گزارش سی تی رو احتیاج دارم چون نمیتونم از روی عکس سایز بزنم اگر سایز بزرگتر باشه باید عمل باز کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  من چند بار در شبانه‌روز باید بصورت اورژانسی برم دستشویی و شب که خواب هستم وقتی غلت میزنم و چپ و راست میشم نیاز به اذرار کردن پیدا میکنم.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۰ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   سلام چند سالتونه ؟ از کی شروع شده این مسئله ؟ سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری انجام دهید
 • تصویر کاربر سعیدبهرامی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام الت تناسلی من در حالت عادی بسیار کوچک و به اندازه دو سه سانتیمتر است قرار برم ازمایش ادرار بدم واسه ازدواج و بسیار خجالت میکشم لطفا راهنمایی کنید چه کنم که الت بدون تحریک بزرگ بشه و نعوظ کنه که ابروم نره تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اندامهای تناسلی مردانه شامل قسمتهای داخلی و خارجی است. اندامهای اصلی تولید مثل شامل آلت تناسلی، کیسه…
چربی بالای آلت (FUPA) موردی طبیعی است. به این چربی، مونس پوبیس (تپه ونوس) یا پانیکولوس نیز…
زگیل تناسلی شایعترین بیماری منتقل شونده از طریق تماس جنسی آلوده است. بیش از 140 نوع HPV…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر