ناتوانی جنسی یعنی چه؟

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

 • فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی
 • علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون
 • چاقی مفرط
 • بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.
 • آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.
 • وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.
 • مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.
 • کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

3.9/5 - (16 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر بخاطر راهنمایی هاتون. پسری 26 ساله و مجردم. زمستان سال قبل دچار تکرر ادرار و جریان ضعیف ادرار شدم و به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی که دادم حجم پروستات 30 سی سی و التهاب پروستات تشخیص داده شد و دکتر طی چند مرحله برام داروهای زیر رو تجویز کرد از جمله (افلوکساسین، پروترال، پروکسور، تاوانکس) این داروها رو تا اوایل اردیبهشت ماه استفاده کردم. اما تو اواسط خرداد ماه متوجه شدم که دچار اختلال نعوظ شدم؛ به طوری که با دیدن یا شنیدن محرک ها دچار نعوظ نمیشم درحالی که قبلاً اینطور نبودم و با ماساژ دادن به نعوظ میرسم ( بعضی اوقات نعوظ کامل نیست و با جمع کردن و انقباض مقعد به نعوظ کامل میرسم و اگه از ماساژ دست بکشم نعوظ هم از بین میره) ولی نعوظ صبحگاهی دارم که بعضی از شب ها کامل و بعضی اوقات ضعیف و شل هست. تا حالا رابطه ی جنسی نداشتم ولی متاسفانه چند سالی هست که خودارضایی می کنم و خود ارضاییم هم طوری بود که تا چند ساعت خودم رو تو حالت نعوظ نگه میداشتم ( 2-3 ساعت و بعضی اوقات بیشتر).
  -دکتر این اختلال ممکنه به خاطر التهاب پروستات باشه؟
  -این اختلال ممکنه به خاطر نعوظ های طولانی در خودارضایی باشه؟
  -این مشکل ممکنه به خاطر نشت وریدی باشه؟
  این موضوع خیلی نگرانم کرده و روی زندگی آیندم تاثیر میذاره (این که ازدواج کنم یا نه) طوری که شب ها خواب راحتی ندارم و مدام دارم بهش فکر میکنم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر آرش جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   دکتر اکثر اوقات نعوظ های صبحگاهی م به صورت ناقص هستش و بعضی اوقات هم کامله
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر P. سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۳۴ سالدارم و تا ۱ماه پیش خود ارضایی داشتم اخص در ۱سال گذشته شدت بسیاری به نحوی که شاید روزی ۲ یا ۳بار میشد.الان که حدود یک ماه این کار رو ترک کردم اما دچار مشکلات متعددی شدم از جمله میتونم به این نکات اشاره کنم
  حس میکنم التم کاملا حس پوستتش رو از دست داده انگار چیزی حس نمیکنم و پوستش با تماس دست شروع به سوزش میکنه و اگر نعوظ کنم فقط هنگام ارضا کامل راست میشه و در این حالت هم کلاهک کوچک تر از بدنه هست و بسیار شل در ضمن من حتی در هنگام نعوظ هم در بدنه التم چیزی حس نمیکنم و همین باعث میشه به سرعت از نعوظ خارج میشه.
  اقای دکتر قبلا و تا این ۱ ساله گذشته هیچ مشگلی نداشتم ولی بعد از این مدت حتی شکل الت مخصوصا پوست الت وبیضه و کلاهک الت به طور محسوسی تغیر فرم و حالت داده. 3بار پیش پزشک رفتم نتیجه ای نگرفتم بام قرص ویگرا دادن اما با خوردن اونهم نعوظم ضعیف بود
  لطفا کمکم کنید من باید چه کار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   باید از نظر نشت وریدی بررسی شوید
  2. تصویر کاربر P. سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   در رابطه با از بین رفتن حس لامسه پوست الت چی باید بکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   این را نمیشود کاری کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر alibsb شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر جناب دکتر، آیا این زگیل تناسلی هست؟فقط یدونه و زیر کلاهک آلتم زده.
  و اینکه من بعضی جاها خوندم اگه زگیل ظاهر بشه ویروس بی خطره. درسته؟ (یعنی ویروس های سرطانزا زگیل نمی زنن)
  1. تصویر کاربر alibsb جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   آقای دکتر خواهشن جواب بدین، من خیلی استرس دارم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   این زگیل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر پوست و‌موی من این دارو‌رو‌برام تجویز کرده
  منم نا آگاه از عوارض یکی خوردم
  عوارض رو که سرچ کردم دیدم عوارض زیادی داره
  و ما هم قصد داریم که برای بارداری همسرم اقدام کنیم
  با توجه به اینکه نیمه عمر این دارو ۵ هفته اس،نگران هستیم در آینده مشملی پیش بیاد
  ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   قطع کنید
 • تصویر کاربر علي جمعه ۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام استاد بنده چندين سال ديابت كنترل نشده داشتم ويكسال قبل هم سكته مغزي خفيف كردم وحدود ٣ ساله كه نعوظ كامل ندارم ممنون ميشم راهنماي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   باید با اجازه دکتر مغز وداروهی قوی کننده نعوظ استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  حدود یک ماه هستش که روی آلتم زیر کلاهک
  لکه های سفیدرنگی ظاهر شده،گفتم شاید عفونت قارچی باشه برای همین روزی یکبار روشون پماد کلوتریمازول زدم اما تغییری نکرده و بیشتر هم شده،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  عکسش رو به پیوست ارسال کردم،البته توی عکس کامل واضح نیست و لکه ها کمرنگتر هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   بیشتر حساسیت است
  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسختون
   حساسیت به چه چیزی ممکنه باشه؟
   چون مرتب افزایش پیدا میکنه و وسعتش بیشتر میشه
   راه درمانی چی پیشنهاد میکنید؟
   یعنی دیگه ازپماد کلوتریمازل استفاه نکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   پماد تریامسینولون هر ۱۲ساعت بمالید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  چند هفته ای هست که روی نقاط مختلف آلتم دانه های ریزی ظاهر شده. می خواستم ببینم که ایا زیگیل تناسلی هست یا خیر. ؟
  همچنین چند روزی هم هست که یک‌دانه ی بزرگ‌تر زیره بیضه راستم‌ظاهر شده. که انرا فشار دادم و از ان مایعی سفید رنگ خارج‌شد ، عکس ارسال می‌کنم‌‌لطفا ببینید و‌ کمک‌کنید. ممنون. ⏪ A
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام خدا قوت
  من پسری 30 ساله هستم
  بنده مشکلی که دارم این هستش :
  ختنه ناقص شدم البته وقتی که بچه بودم و الان موندم چطوری درستش کنم ؟
  و ختنه ام به این صورت انجام شده که خدمتتون عرض میکنم
  ختنه من هم پوست اضافه داره و هم جای بخیش سوزش و خارش داره و چرک هم میکنه بعضی مواقع
  و شکل ظاهریش آزارم میده
  حالا اگه ممکنه بفرماییدکه :
  با چە نوعی ختنە باید بشم؟
  روش جدید و بدون عارضش چی هستش؟
  آیا درد داره ؟
  سرپای جراحی میشم یا بیهوشی؟
  و چند روز طول میکشه که از نوبت دهی تا زمان جراحیش که من شهرستانم و مصافت زیادی بایستی طی کنم؟
  طول درمانش چند روزه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین
  🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   باید بیایید ببینم

 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.دو سه ماه پیش یه لکه سفیدی کم روی آلت تناسلی من بود.بعد به مرور زمان هی میرفت و یکم جاش قرمز میشه و الان لکه سفیدی بزرگ تر شده بدون هیچ درد و خارشی..اگه دارویی هست بی زحمت اطلاع بدید و بیشتر وقتا این لکه ها قرمز هستند و هرس چندگاهی سفید میشن بدون هیچ درد و خارشی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   از اینها ازمایش دهید

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   از اینها ازمایش دهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام بنده هفته پیش رابطه جنسی دهانی با شریک جنسیم داشتم ایشون از فردای اونروز حالت گلو درد داشتن بعد از مراجعه به چندین دکتر نتیجه عفونت گلو تشخیص داده شد اما بنده طبق مطالبی که چند جا خوندم متوجه شدم که امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق دهان و تبدیل اون به سرطان حنجره وجود داره میخواستم بدونم راه تشخیص و درمان هست یا خیر چون هر دو بسیار نگرانیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   شک دارید عکس بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، شایعترین بیماری منتقل شونده ویروسی در دنیا است. بیش از 140 نوع…
هرپس سیمپلکس یکی از ویروس های بسیار شایع در سطح جهان می باشد، که به دو نوع…
چه تفاوتی بین سرطان مثانه و عفونت مثانه وجود دارد؟ عفونت مثانه یا همان التهاب مثانه، به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00