ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر. چند ماهيه كنار سوراخ آلتم چند تا خراش كوچيك ايجاد شده. اول خيلي جدي نگرفتم و فكر كردم خوب مي شه اما الان چند وقتيه توي آلتم احساس سوزش كم و خارش هم دارم( تاكيد مي كنم توي آلت خارش داره نه پوستم ). تشخيصه شما چيه و نياز به پزشك دارم يا خير ؟ چه پزشكي بايد برم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اینها مرضی نیستند
 • تصویر کاربر آفرين سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقاي دكتر
  تعدادي دانه روي آلت و اطراف آلت همسرم هست كه فكر كنم زگيل تناسلي است ميتونم عكس بفرستم ع مرحله بعد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام
  جناب دکتر من دچار بیماری اضطراب و‌وسواس هستم،دو سه تا ضایعه که مثل جوش میمونه روی آلتم‌ مشاهده کردم نمیدونم چیه،من رابطه کامل جنسی‌ نداشتم فقط در حد هم آغوشی و اورال سکس(سکس دهانی به صورتی که آلت منو خورد)
  خیلی میترسم لطفا بگید اینا چیه تبخال یا زگیل هست ؟اگر نیست اسمش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   خوب دکتر جان چیه این؟اسمش چیه؟اگه زگیل نیست چرا پیگیری کنم؟
   برای زیبایی میشه کرایو کنم که‌بره؟
   تو قران دکتر کامل جواب بده نگرانم ممنون میشم
  3. تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   دکتر جان تورو قران جواب بده
   اگه زگیل نیست چیه که میگید هر ۳ماه پیگیری میخواد؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر وسواس داسته باشید از انجا ازمایش hpvدهید وای من توصیه نمیکنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من زگیل تناسلی داشتم پیش شما کرایو کردم ۶ ماه پیش و دیگر عود زگیل نداشتم.
  ابتدای ادرارم دو شاخه است یعنی خیلی دقت می کنم دو شاخه می بینم بعد به هم متصل می شود در حد کمتر از یک سانت ، من سوزش ادرار و درد ندارم و تخلیه ادارم به راحتی انجام می شود . می خواستم ببینم احتمال دارد زگیل داخل مجرای ادرارم باشه؟یا مشکلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ميلاد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  من ٣١ سال دارم و مشكل نعوظ دارم و حتماً قبل سكس بايد سيدنافيل استفاده كنم ٢ سالي هست اين مشكلو دارم اصلاً بي حس آلت تناسليم زود انزال هم هستم ممنون ميشم راهنماييم كنيد چون اصلاً سر اين موضوع ديگه نميتونم با كسي ارتباط برقرار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   بیشتر عصبی است با دکتر روانکاو صحبت کنید
 • تصویر کاربر said چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من كرايو كردم ولي داره بازم تكثير ميشه چه كار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   بهترین درمان باز کرایو است
 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده از مهره پنج و شش گردن دچار ضایعه نخاعی شده ام. بدین لحاظ در نعوظ با مشکلاتی مواجه هستم. با استفاده از قرص هایی مثل ویزارسین و ... به نعوظ کامل میرسم اما در حین رابطه بعد از چند ثانیه، نعوظ را از دست میدهم. اما اگر رابطه انجام ندهم، در حالت نعوظ به شکل مطلوب باقی میماند. در این باب راهنمایی فرمائید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر دکتر ستون فقرات اجازه دهد قرص تادالافیل ۱۰یک ساعت قبل از سکس استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۲۸ ساله و مجرد هستم تاکنون نزدیکی نداشته ام و سه ماه پیش یک مرتبه خون از ادرار خارج شد و تکرر ادرار و آهسته امدن ادرار و خارج شدن منی در اواخر ادرار با پزشک مطرح گردید و آزمایش مثانه و پروستات دادم و مشخص شد مثانه کامل تخلیه نمی شود و قرص کوتریموکسازول و پروستاتان تجویز گردید.
  از سنوات قبل هر روز نعوظ کمتر شده و الان در حد چند ثانیه دارم. استرس کار و زندگی زیاد هست اکنون احساس دارم زود انزال هستم.
  میخواهم ازدواج کنم اما موارد فوق آزار دهنده شده است و نمیدانم باید چکار کنم.
  خوشحالم که کمک میکنید و با بیماران در ارتباط هستید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   بیخودی نگرانید اقدام کنید اگر مشکل داشتید در خدمت هستم الان مشکلی ندارید وتلقین نکنید
 • تصویر کاربر Kamran جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسری ۱۸ ساله ام و حدود دو ساله که نعوظ صبحگاهی ندارم .همینطور در مواقعی که خودارضایی می کنم آلتم قبل از اتمام و انزال میخوابد و معمولا نعوظ ناقص دارم .همچینین احساس له شدگی از داخل بخشی از سمت چپ آلتم دارم. امکان دارد که من عقیم شده باشم ؟لطفا کمکم کنید
  با سپاس
  1. تصویر کاربر Kamran جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   G
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   در سن شما این مسایل بیشتر روحی وروانی است نه جسمی لذا ورزش وقطع خود ارضایی مشکل را حل میکند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی است که آلت تناسلی مردانه ام خیلی سفت نمی شود؟
  و حتی به نظر می رسد میزان منی هم کاهش پیدا کرده است.
  بنده 45 ساله ام و قبلا هم به لحاظ جنسی در وضعیت مطلوبی بوده ام.
  با احترام سابقه واریکوسل هم داشته ام.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   بیشتر روحی وروانی است تلقین نکنید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر