ناتوانی جنسی یعنی چه؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آمپول پاپاورین چیست؟ این آمپول یکی از  امپول تقویتی برای نعوظ است که عروق خونی را گشاد میکند وسبب بهبود گردش خون میشود از این آمپول برای بهبود اختلال نعوظ در آقایان نیز استفاده می شود. این داروی میتواند ناتوانی جنسی در آقایان را درمان و یا بهبود ببخشد.

چرا رابطه ی جنسی اهمیت دارد؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند. از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد. در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

امپول تقویتی برای نعوظ

آمپول تقویتی برای نعوظ

آمپول های تقویتی برای نعوط با گشاد کردن رگ ها باعث می شوند که خون بهتر در رگ ها جریان پیدا کند و در نتیجه نعوظ بهتر صورت میگیرد.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد.

 تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

تست تشخیص ناتوانی جنسی

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

تشخیص ناتوانی جنسی

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی با پاپاورین

پاپاورین متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای گشاد کننده ی عروق (واسودیلاتور) می باشد و امپول تقویتی برای نعوظ است. داروهای گشاد کننده ی عروق، سبب گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه ی آن، جریان خون را افزایش می دهند. پاپاورین برای ایجاد نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود. زمانی که پاپاورین به آلت تناسلی تزریق می شود، جریان خون به آلت تناسلی را افزایش داده و منجر به نعوظ خواهد شد.

تزریق پاپاورین برای مردانی که دچار اختلال نعوظ نیستند توصیه نمی شود. در صورت عدم استفاده ی درست از این دارو، آسیب دیدن دائمی آلت تناسلی و خطر از دست دادن کامل قدرت نعوظ وجود دارد. مصرف پاپاورین تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد. این دارو به صورت مایع تزریقی در دسترس می باشد.

جایگزین پاپاورین

برای درمان اختلال نعوظ و درمان ناتوانی جنسی به جز پاپاورین از خیلی داروی های دیگری نیز میتوان استفاده کرد، اما از انجایی که این مسئله پر اهمیتی است باید به پزشک مراجعه کرده و بعد از بررسی داروی مناسب برای شما تجویز شود.

مصرف پاپاورین

محل تزریق آمپول پاپاورین

برای تزریق پاپاورین:

◾ محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. با استفاده از یک سوزن استریل، دارو را به آرامی و به طور مستقیم داخل قسمت پایه ی آلت تناسلی –همانگونه که پزشک برای شما توضیح داده است- تزریق کنید. نباید پاپاورین در عمق کم زیر پوست تزریق شود. تزریق پاپاورین معمولاً دردناک نیست. هر چند ممکن است پس از تزریق، در انتهای آلت تناسلی خود احساس گز گز کنید.

◾در صورتی که عمل تزریق با درد فراوان همراه باشد، یا متوجه کبودی یا ورم در محل تزریق شدید، به این معناست که تزریق را در عمق کم (زیر پوست) انجام داده اید. عملیات تزریق را متوقف کنید. سوزن را بیرون بکشید؛ محل دیگری را برای ادامه ی تزریق انتخاب کنید.

◾پس از آنکه تزریق کامل شد برای جلوگیری از کبودی، ناحیه مورد نظر را فشار دهید. سپس طبق دستور العمل های پزشک، آلت تناسلی خود را ماساژ دهید. این امر کمک می کند که دارو در تمامی نقاط آلت تناسلی پخش شود و تأثیر بهتری داشته باشد.

◾این دارو معمولاً پس از 10 دقیقه تأثیر خود را نشان می دهد. رابطه ی جنسی خود را تا دو ساعت بعد از تزریق دارو انجام دهید.

دوز داروی مصرفی

دوز دارو پاپاورین

دوز دارو برای بیماران مختلف، متفاوت می باشد. دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا بروشور دارو را دنبال کنید. اطلاعاتی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد تنها دوز میانگین دارو را نشان می دهد. اگر دوز شما با این مقادیر متفاوت بود، تا زمانی که پزشک از شما نخواسته، آن را تغییر ندهید. میزان داروی مصرفی همچنین، به قدرت دارو مرتبط است. علاوه بر این، تعداد دفعات مصرف روزانه، فاصله ی بین هر بار مصرف و طول دوره ی درمان با توجه به بیماری شما تعیین می شود.

دوز پیشنهادی برای درمان صد در صد نعوظ در بزرگسالان:

30 الی 60 میلی گرم (mg) پاپاورین به آرامی در محلی از آلت تناسلی که پزشک پیشنهاد داده است، تزریق شود. 1 الی 2 دقیقه را برای تزریق کامل دارو در نظر بگیرید. مصرف بیش از یک دوز در روز ممنوع است. همچنین، از مصرف بیش از 3 بار در هفته، یا 2 روز متوالی خودداری کنید.

نگهداری از دارو

 • دارو را درون ظرف در بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگه دارید. دارو نباید در معرض انجماد قرار گیرد.
 • دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 • داروی تاریخ گذشته (منقضی شده) یا دارویی که دوره ی درمان آن تمام شده است را دور بیندازید.

موارد احتیاط

تزریق پاپاورین را دقیقاً همانگونه که پزشک برایتان توضیح داده است انجام دهید. دارو را در دوز یا دفعات بیشتر از حد تجویز شده مصرف نکنید. در صورت مصرف بیش از حد پاپاورین، ممکن است نعوظ شما بیش از حد قوی شده و برای مدتی طولانی بازگشت ناپذیر باشد. به این مشکل پریاپیسم گفته می شود، که می تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر این مشکل برطرف نشود، احتمال قطع شدن جریان خون به آلت تناسلی یا آسیب دیدگی دائمی وجود دارد. در صورتی که نعوظ شما بیش از 4 ساعت طول کشید یا دردناک شده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این موارد می توانند از علائم پریاپیسم بوده و به منظور پیشگیری از آسیب دیدگی های دائمی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

در صورتی که در محل تزریق دچار خونریزی شده اید، تا زمان بند آمدن خونریزی محل را فشار دهید. در صورت قطع نشدن خونریزی به پزشک اطلاع دهید. معاینه ی شخصی آلت تناسلی باید به طور منظم انجام شود. در صورتی که در محل تزریق متوجه برآمدگی شدید، یا آلت تناسلی شما کج شده است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه ها ممکن است مربوط به رشد بافت های ناخواسته (فیبروز) بوده، که باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه، مجاری ادراری تناسلی 

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4/5 - (24 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر
  من از نظر تمیزی تو رابطه بسیار حساسم ، یعنی هر هفته با تیغ موهای زائد بدنمو شیو میکنم ، چند وقتیه نمیدونم از حساسیت پوستی هست یا زگیل میخواستم ببینم این دونه کوچیک چیه چون از نظر روحی واقعا داره اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  دکتر تر و خدا واضح جواب بده 3بار دارم سوال میکنم 1ساله مشکل نعوظ دارم این عکس ازمایشکه میفرسم ببینید من نشت وریدی دارم یا نه ؟؟بعد تزریق پاپاورین 3ساعت التم سفت سفت بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   بر اساس این تست مشکل شما عصبی وروحی است نه نشت وریدی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   با دکتر روانکاو صحبت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر pooriam شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .. همسر من دچار تبخال تناسلی شده در صورتی که من رابطه خارج از ازدواج ندارم . ایا ایشان رابطه داشته اند ؟ و این بیماری تنها از راه تناسلی یا دهانی فرد مبتلا به بیماری انتقال پیدا میکند ؟ من با ایشان رابطه دهانی داشته ام ولی علائم بیماری را ندارم .. لطفا پاسخ دهید که ایا با این توضیحات ایشان خیانت کرده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند روزی بود کلاهک التم پوست پوست می شد و می ریخت پوست هاش و بعدش شروع شد به قرمزی هرموقع رابطه که انجام می دادم التم می سوخت و کلاهکش و زیرکلاهکم می سوخت و قرمز می شد و بعد هر رابطه ام کلا می سوختم و درد داشتم الان هم جدیدن یک دانه سیاه رنگ کوچک روی کلاهکم زده که نمی دونم چیه کلا اقای دکتر رابطه انجام می دم و یا بهش دست می زنم درد می گیره و می سوزه من باید چیکار کنم خیلی نگرانم توروخدا جواب بنده رو بدین
  1. تصویر کاربر حسین جمعه ۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   اقای دکتر چرا جواب بیمارهاتون نمی دین بنده هم پول دادم هم ۴روزهه جواب بنده ندادین اخه این درسته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
  3. تصویر کاربر حسین شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر از جوابی که دادین فقط دلیل اینکه بنده همش در رابطه کلاهک التم می سوزه و متورم و قرمز می شه دلیل پس چیه راه درمانش کجاست و اینکه این نقطه سیاه که به وجود اومده پس چیست بازم تشکر و ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   از پماد تریامسینولون هر ۱۲ساعت بزنید
  5. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر خدا خیرتون بده
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  آیا آزمایش خون مبتلا بودن یا از بین رفتن بیماری زگیل تناسلی را پس از عمل لیزر نشان می دهد؟ آیا قرص جدید ahcc برای درمان زگیل پس از لیزر و برطرف شدن همیشگی آن در جریان خون تاثیر 100 درصدی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   صد در صد دروغ است
 • تصویر کاربر ح.م پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید
  من هفته دیگه شنبه یعنی ۲۰ مهر وقت دارم که بیام مطب پیشتون، فقط هفته قبل که زنگ زدم به مطب برای وقت گرفتن ،خانم منشی ازم پرسید مشکلتون چی هست ؟ ومن روم نشد بگم فکرکنم زکیل تناسلی کرفتم و گفتم سنگ کلیه دارم....و منشی هم گفت که سونوگرافی جدید داری ومنم گفتم دارم...البته قبلا مشکل سنگ کلیه داشتم که خدارو شکر برطرف شدش.
  ازنظر شما مشکلی نیست که به عنوان بیمار سنک کلیه بیان پیشتون؟ولی هدف من اینه که منو معاینه کنید ببینم این ضایعه که میبینم زکیل هست یا نه؟ قبلا هم به شما پیام داده بودم اینحا شما فرموده بودین از همون جاییکه شک داری زکیل هست چندتا عکس بگیروبرام بفرست ،که من هرکاری کردم حجم عکسها بیشتراز یک مگا بایت میشد ونتونستم عکس بفرستم.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   بفرمایید زگیل خارج از نوبت بیایید ببینم یا عکس همینجا بفرست ببینم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام
  32 ساله هستم
  متاهلم
  تا به حال رابطه جنسی بی بند و بار نداشتم ولی چند تا زگیل در ناحیه زیر پوست بیضه دارم که نگرانم کرده البته چند ساله که هست حدود 15 سال از. زمانی که یادمه مَی شه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   بیایید با کرایو درست میکنم
 • تصویر کاربر m یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باسلام
  اقاي دكتر براي بهتر شدن كيفيت اسپرم مصرف ويتامين c فوليك اسيد و روي و...قبل از باراداري ايرادي نداره در ضمن ازمايش اسپرم نرمال بوده است (چند وقت قبل از بارداري شروع بشه بهتره)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   نیازی به انها ندارید وفایده ندارند
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  درود...
  اقای دکتر شاید بشه گفت چند سالی می‌شود که روی آلتم رگ‌هایی را مشاهده می‌کنم. اما یکی از این رگ‌ها حالت غضروفی دارد و از سمت راست ساقه آلتم تا به سمت چپ ادامه دارد و گویی به دور آلتم حلقه شده باشد. البته بیشتر از سمت راست قابل دیدن است و گاهی هم کاملا ناپدید می‌شود. این رگ(؟) زیر پوست آلتم حالتی شناور دارد. می‌خواستم بدانم که آیا این یک‌ تورم است یا رگ؟ یا حتی آسیب‌دیدگی... و اینکه آلتم در حالت نعوظ صاف و مستقیم است، اما گاهی خیلی نادر قبل از نعوظ به حالت ساعت شنی در می‌آید. و اینکه من نگرانم بیماری پلاک پیرونی باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام اینها رگهای سطحی نرمال الت وطبیعی است
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون از شما. آقای دکتر پس این حالت ساعت شنی می‌گیره گاهی، البته هنگام نعوظ برطرف می‌شه همیشه. در این حالت مشکل چندانی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر
  من توسایت هم بهتون پیام دادم ولی تعدادکاراکترهازیاد بود و فرستاده نمیشد خیلی مختصر سوالمو پرسیدم
  22 روز پیش من روی زبونم زخم شد و 9 روزه خوب شدوعصرانه چن تا گردو خوردم و ته زبانم سمت راست ی زخم درومد ک رفتم پیش دکتر و گفتن ک افته و قرص اهن و ویتامین جوشان و دهانشویه دادواون زخم کناره انتهایی هم خوب شد بعداون گوجه خوردم ک تونت نوشتا بودن گوجه خوبه منم خوردم واینبار کناره سمت چپ زخم شدوچن روزه خوب شد
  وچون تو نت سرچ میکنم همش تو استرسم وهی زبونم زخم میشه و ی روزدوروزه خوب میشه دیروزم ی پرز روی زبونمو کندم والان جاش میسوزه.
  10 11 ماه پیش اخرین رابطه دهانی داشتم بعداون هیچ رابطه ای نداشتم ن دهانی و ن واژنی
  تا3 4 ماه پیش ک اون هم درحد دخول بود وسکس دهانی نداشتم فقط لب و بوسه بود
  از 27 مردادماه دهن من زخم میشه وبهبودپیدامیکنه
  روی زبونم هم سفیدک زده طوری ک باناخن میخارم پاک میشه ودهانشویه میزنم بهترمیشه.تیکه های قرمزکمرنگ روش هست ک بدون پرز هستن حالت زبان جغرافیایی
  کناره زبونم سمت چپ پرزاش بزرگ شدن و این منو نگران کرده
  دیروزم تو نت خوندم ک بیماری باعث گلو دردمیشه نمیدونم تلقینه چیه گلوم دردمیکنه وانگار چرک کرده
  عکسارو براتون میفرستم توروخدا کمکم کنین میترسم از ازمایش دادن چون واقعا استرس زندگیمو داغون کرده
  چن سالی هم هس ک زندگیم پراز تنش و استرسه
  اول امید ب خدا بعد شما دکترای عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر