ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Kamran جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسری ۱۸ ساله ام و حدود دو ساله که نعوظ صبحگاهی ندارم .همینطور در مواقعی که خودارضایی می کنم آلتم قبل از اتمام و انزال میخوابد و معمولا نعوظ ناقص دارم .همچینین احساس له شدگی از داخل بخشی از سمت چپ آلتم دارم. امکان دارد که من عقیم شده باشم ؟لطفا کمکم کنید
  با سپاس
  1. تصویر کاربر Kamran جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   G
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   در سن شما این مسایل بیشتر روحی وروانی است نه جسمی لذا ورزش وقطع خود ارضایی مشکل را حل میکند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی است که آلت تناسلی مردانه ام خیلی سفت نمی شود؟
  و حتی به نظر می رسد میزان منی هم کاهش پیدا کرده است.
  بنده 45 ساله ام و قبلا هم به لحاظ جنسی در وضعیت مطلوبی بوده ام.
  با احترام سابقه واریکوسل هم داشته ام.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   بیشتر روحی وروانی است تلقین نکنید
 • تصویر کاربر رامین جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من شهرستان هستم.میخواستم برای کاهش میل جنسیم و همین طور بیضه هام از لحاظ سلامت و مشکوک بودن نسبت ب وجود برامدگی رو سطح بیضه ام معاینه شم.میخواستم ببینم چجور باید از آقای دکتر وقت گرفت برای معاینه حضوری و اینکه چون از شهرستان میام چه اقداماتی باید انجام بدم و قبل اومدن چه چیزایی رو رعایت کنم تا نتیجه معاینه دقیق باشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناری شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من ز‌گیل تناسلی زنان داشتم با داروی ساختگی به نامpodofilin اگر درمان شد و از بین رفت حالا با کوچکترین خارشی فکر میکنم زگیل در اوردم ناری:
  من ز‌گیل تناسلی زنان داشتم با داروی ساختگی به نامpodofilin اگر درمان شد و از بین رفت حالا با کوچکترین خارشی فکر میکنم زگیل در اوردم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   این دارو سوزاننده است بهترین درمان کرایو است
 • تصویر کاربر هومن شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من یکبار رابطه نامشروع داشتم که باعث زگیل تناسلی روی التم شد که هشت ماه پیش با کرایو درمانش کردم ضمن این که یک عدد بود و مدت چند سال به همان اندازه باقی مانده بود اما الان درمان شده و اثر یک لکه سفید به جا مانده . حدود ده روز پیش زیر التم یک سری دونه دیدم که پیوست عکس ارسال میکنم دکتر تو اصفهان گفتند زگیل نیست و یه داروی ترکیب کلوتریمازول کالاندولا دپانتنول برام نوشتند میخواستم بدونم این ها زگیل هستند؟ الان دو هفتست که عقد کردم اگه علامت زگیل روی التم نداشته باشم میتونم این را به خانمم انتقال بدم؟ اگه احتیاج به واکسن هست از کجا باید تهیه کنم؟ خانمم الان 34 سالشون هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر said سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من زگيل تناسلي داشتم و پيش خودتون كرايو كردم و الان ظاهرن ديگه چيزي نيست ايا ممكن كه دوباره شروع به رشد كنه و ايا ممكن با نزديكي دوباره با شخص ديگه اون هم مبتلا بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر کیوان یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مدت 7 ماه هستش که متوجه زگیل های بزرگ روی تنه آلتم شدم که با مراجعه به دکتر و با لیزر و محلول پودوفیلین رفع شد. ولی بعدش فقط زگیل های ریز اندازه سر سوزن روی تنه آلتم مجددا پیدا میشه که با محلول پودوفیلین ازبین میره اما بازم جای دیگه تنه آلتم پیدا میشه و کامل ازبین نمیره واقعا خسته شدم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  در طول این مدت هم انواع ویتامین ها را دارم مصرف میکنم مثل ویتامین د مولتی ویتامین و ....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   نیاز به اقدام خاصی دیگر نیست
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر، 31 ساله هستم
  از چهارده سالگی به طور نامنظم رابطه جنسی داشتم همیشه به راحتی نعوظ پیدا می کردم اما از همون ابتدا حفظ نعوظ برام سخت بود اما به هر شکلی انجام میدادم، از بیست و هشت سالگی رابطه های جنسی رو تقریبا کنار گذاشتم تا یک سال گیش که در سی سالگی ازدواج کردم، همچنان مشکلی در نعوظ ندارم، نعوظ صبحگاهی هم در شصت درصد روز ها دارم، اما مشکل نگه داشتن نعوظ بسیار برام شدید و تا حدود نود درصد مواقع غیر ممکن شده، شاید شش دقیقه بشود و بخاطر دیرانزال بودنم زمان کمی هست. از همون ابتدا از ارکتو و ویاگرا استفاده کردم، وقتی نصف یک عدد قرص ویاگرا رو استفاده می کنم دقیقا تا سه روز پیاپی در صورت تحریک جسمی به راحتی سکس طولانی انجام میدم، بخاطر همین حس می کنم مشکل به شدت روانی هست و قرص بیشتر حس تلقین به من میده چون از نظر علمی یک نصفه قرص فکر نکنم بتونه برای شش هفت مرتبه سکس در سه روز کافی باشه... به هر حال چون این مشکل حفظ نعوظ از همون ابتدای بلوغ به صورت خفیف با من بود و با افزایش سن شدید شد می خواستم بدونم راهکارش چیه؟
  آیا لازم به آزمایشی هست
  چون در شهرستان هستم و دکتر خوبی پیدا نکردم اگر لازم باشه تهران خدمتتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   نیاز به اقدام خاصی در سن شما نیست
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دو ماهه پیش برای زگیل تناسلی ک تازه فهمیده بودم زگیله رویه التم بود رفتم‌دکتر و دکتر و دکتر با لیزر تعداد 13 عدد زگیل ک دیده میشد رو سوزوند و بعد به من کپسول پاور فیت داد برای 4 ماه و سه تا واکسن گارداسیل داد ک یکیشو همون موقع زدم یکیشم الان زدم بعد دوماه و بعدیو باید 4 ماه بد بزنم.تو این مدت من روزانه چند نخ درحد 4 5 نخ سیگار کشیدم.و الان دوباره التم زگیل دراورده و حس میکنم نسبت به قبل بیشتر شده و مقعدم هم خارش و یکم درد خیلی خفیف پیدا کرده الان حس میکنم مقعدم هم زگیل گرفته باید چیکار کنم اقای دکتر؟؟به دکتر زنگ زدم گفت تا واکسناتو نزدی نیا پیشم سگارو یه هفتس دیگه نمیکشم دکتر گفت نکش فک نمیکردم باعث عود بشه.خیلی استرس و ترس دارم اقای دکتر چیکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   زگیل ک یکی دوتایی رو نوک الت دیده میشه ولی به اندازه سر سوزن و شاید ریزتره طوریه ک تو عکس دیده نمیشه خودمم به زور میبینم یه طورایی.یه حالت پوست مرغیه خیلی کم هم رویه بیضه ایجاد شده ولی برجسته نیست اقای دکتر.
  3. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   من نمیدونستم اقای دکتر ک چه روشی خوبه من تو شهرستانم به مشهد نزدیکم اولین دکتری ک تو اینترنت دیدم رفتم پیشش از استرس زیاد و اونم این درمانو پیشنهاد کرد و انجام داد.سپاس از راهنماییتون اقای دکتر خیالم راحت شد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
  5. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاس فراوان از شما دکتر مهربان و خوب❤🙏
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب.در صورت داشتن شریک جنسی ثابت و پیشگیری از تبخال تناسلی چه باید کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر