ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لرضا شنبه ۲۸ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب
  اینجانب 33 سالمه که مشکل نشت وریدی پیدا کردم
  که با تادالافیل مشکلم حل نمیشه
  ایا با عمل مشکل حل میشه
  و شما خودتون جراحی انجام میدین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ن شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من چند وقته ضايعه هايي روي واژنم ديدم ولي تاحالا رابطه اي از جلو نداشتم خواهش ميكنم كمكم كنيد ميخواستم ببينم اينا زگيل تناسلي هستند يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   این زگیل واضح است ودرمانش کرایو است
 • تصویر کاربر Heide شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر همسرم چند سال پیش از تبخال تناسلی گرفتن و به منم منتقل شد ولی خودشون بثوراتی نداشتن اما تو جواب آزمایش خونشون منفی نشون داد. علتش چیه؟ ایا لمکان داره کسی که این ویروس و چند ساله داره ولی تو ازمایش منفی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من از بچگی زمانی که یادم بوده این گوشت اضافه ای که روی التم ناحیه ختنه ، بوده و چند سالی هست که یه چیز کوچولو مثل زگیل کنارش زده
  و زیر آلتم بالای پرده شبیه به همون 2 تا هست که توی عکس میبینید
  سوال 1 :آیا همشون زگیل هستن؟ هر 4 تا ؟ حتی اون گوشت اضافه زگیل هست؟ برداشتنش مشکله ؟؟یا با لیزر یا کرایو درست میشه؟
  سوال 2 : روی کیسه بیضه دون دون های سفیدی هست تقریبا از همشون مو بیرون اومده آیا اون ها غدد چربی هستن و بی خطر؟ و یا زگیل هستن؟
  سوال 3 : وضعیت دور کلاهک آلت توی عکس نرماله؟ دون دون های ریز رو میگم
  سوال 4 :شما رفع زگیل تناسلی رو با لیزر بهتر میدونید یا کرایوتراپی؟ خودتون با کدوم انجام میدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   با سلام اینها زگیل نیستند طبیعی هستند
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   میشه با لیزر یا کرایوتراپی اونا رو برداشت؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   شما سالمید واینها کاملا طبیعی هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آلت تناسلی من به سمت چپ چرخش داره و نعوظ نداره امکانش هست من را راهنمایی کنید ممنون میشم میخواهم ازدواج کنم میترسم یا یه نوبتی هر چه زودتر بهم بدید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   عکس بفرستید
 • تصویر کاربر Erfan شنبه ۹ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من پسری 21 ساله هستم و از یکسال پیش متوجه وجود یه دانه کوچکتر از عدس در قسمت زیرین بدنه آلت تناسلی ام شده ام که تنها با فشار دادن آن قسمت قابل لمس است و در حالت نعوظ هم با لمس قابل احساس است از طرفی هیچگونه مشکلی هم تا این مدت برام نداشته و تغییری هم نکرده، خواستم نظر شما رو بدونم، یه دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر
  من از نظر تمیزی تو رابطه بسیار حساسم ، یعنی هر هفته با تیغ موهای زائد بدنمو شیو میکنم ، چند وقتیه نمیدونم از حساسیت پوستی هست یا زگیل میخواستم ببینم این دونه کوچیک چیه چون از نظر روحی واقعا داره اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر تر و خدا واضح جواب بده 3بار دارم سوال میکنم 1ساله مشکل نعوظ دارم این عکس ازمایشکه میفرسم ببینید من نشت وریدی دارم یا نه ؟؟بعد تزریق پاپاورین 3ساعت التم سفت سفت بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   بر اساس این تست مشکل شما عصبی وروحی است نه نشت وریدی
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   با دکتر روانکاو صحبت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر pooriam شنبه ۴ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .. همسر من دچار تبخال تناسلی شده در صورتی که من رابطه خارج از ازدواج ندارم . ایا ایشان رابطه داشته اند ؟ و این بیماری تنها از راه تناسلی یا دهانی فرد مبتلا به بیماری انتقال پیدا میکند ؟ من با ایشان رابطه دهانی داشته ام ولی علائم بیماری را ندارم .. لطفا پاسخ دهید که ایا با این توضیحات ایشان خیانت کرده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند روزی بود کلاهک التم پوست پوست می شد و می ریخت پوست هاش و بعدش شروع شد به قرمزی هرموقع رابطه که انجام می دادم التم می سوخت و کلاهکش و زیرکلاهکم می سوخت و قرمز می شد و بعد هر رابطه ام کلا می سوختم و درد داشتم الان هم جدیدن یک دانه سیاه رنگ کوچک روی کلاهکم زده که نمی دونم چیه کلا اقای دکتر رابطه انجام می دم و یا بهش دست می زنم درد می گیره و می سوزه من باید چیکار کنم خیلی نگرانم توروخدا جواب بنده رو بدین
  1. تصویر کاربر حسین جمعه ۳ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر چرا جواب بیمارهاتون نمی دین بنده هم پول دادم هم ۴روزهه جواب بنده ندادین اخه این درسته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر حسین شنبه ۴ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر از جوابی که دادین فقط دلیل اینکه بنده همش در رابطه کلاهک التم می سوزه و متورم و قرمز می شه دلیل پس چیه راه درمانش کجاست و اینکه این نقطه سیاه که به وجود اومده پس چیست بازم تشکر و ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   از پماد تریامسینولون هر ۱۲ساعت بزنید
  5. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر خدا خیرتون بده
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر