ناتوانی جنسی یعنی چه؟

امروزه زوجین زیادی در مطب و کلینیک به اینجانب مراجعه می کنند که از ناتوانی جنسی مرد شاکی و ناراضی هستند.از نظر روانکاوی داشتن یک مقاربت جنسی منظم و موفق توأم با رضایت طرفین یکی از پایه های قرص و محکم زندگی زناشوئی می باشد که باعث انس و الفت بیشتر زوجین نسبت به هم می گردد.

 در صورتی که رایطه زناشویی با موفقیت و با رضایت شریک جنسی نباشد می تواند باعث سست شدن رابطه ی دوطرف و بروز مشکلات عدیده در زندگی زناشوئی گردد.

ناتوانی جنسی چیست؟

از نظر علمی اگر یک مرد در حین مقاربت قادر به نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی نگردد و یا اینکه حین مقاربت سفتی آلت از بین برود و باعث شود که یک مقاربت کامل و توأم با اوج لذت جنسی نباشد به این شرایط ناتوانی جنسی اطلاق می شود.

انزال زودرس

 چگونه نعوظ ایجاد می شود؟

در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

 آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟

بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.

 علل کلی ناتوانی جنسی مرد عبارتند از:

1- فاکتور روحی و روانی و استرس و اضطراب و افسردگی

2- علل داروئی: مصرف داروهای افسردگی، فشار خون

3- چاقی مفرط

4- بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی و مغزی و دیابت و فشار خون از علل های شایع ناتوانی جنسی مردان هستند. قند خون بالا و کنترل نشده، فشار خون بالا و بالا بودن چربی خون در دراز مدت باعث انسداد رگها و لذا باعث کاهش خونرسانی و اختلال در نعوظ می گردد.

5- آسیب نخاعی و سابقه جراحی سرطان پروستات، سرطان کولون که در اینجا به علت آسیب به عصب های آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

6- وجود بیماری های زمینه ای عروقی در آلت که ممکن است به علت تنگی شریان و یا خراب شدن دریچه های وریدی باعث عدم سفت شدن آلت تناسلی مرد گردد.

7- مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر از عوامل شناخته شده در ایجاد ناتوانی جنسی مردان می باشند.

8- کاهش هورمون های جنسی و مخصوصاً تستوسترون نیز از علل نادر ناتوانی جنسی می باشند.

تشخیص ناتوانی جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی بر اساس شکایت زوجین و مراجعه به دکتر و گرفتن شرح حال توسط پزشک می باشد. وظیفه پزشک در مرحله اول تشخیص علت روحی و روانی ناتوانی جنسی از نوع جسمی می باشد. در ناتوانی جنسی با منشأ روحی و روانی فرد ایجاد نعوظ در خواب و مخصوصاً در صبح را ذکر می کند. ولی در ناتوانی جنسی با منشاء جسمی این امر اتفاق نمی افتد. تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء جسمی بر اساس چکاب و اندازه گیری قند خون، فشار خون، چربی خون، وجود بیماری های زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی، MS، پارکینسون، سکته مغزی، آسیب نخاعی و یا سابقه جراحی کف لگنی به علت سرطان پروستات و یا کولون می باشد.

 آیا تست های تشخیصی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد؟

بله، 2 تست بسیار مهم عبارتند از:

1- Rigi Scan

تشخیص ناتوانی جنسی

که در این روش بیمار به مدت یک و یا دوشب کاملاً تحت نظر گرفته شده و با بستن وسیله ای به آلت فرد وقوع نعوظ شبانه را ثبت می کنند که اگر اتفاق بیافتد ناتوانی جنسی بیشتر منشاء روحی دارد.

2- کالر داپلر سونوگرافی

کالر داپلر سونوگرافی با تزریق پاپاورین می باشد که در اینجا ابتدا آمپول پاپاورین با سرنگ ظریف و باریک انسولین به آلت تزریق می شود که این امر باعث افزایش جریان خون به آلت و ایجاد نعوظ می شود. به وسیله این تست سالم بودن و یا اختلال در عملکرد عروقی آلت تناسلی مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر نشت وریدی به علت خرابی دریچه های لانه کبوتری ورید ها علت ناتوانی جنسی مرد باشد بلافاصله بعد از تزریق و ایجاد نعوظ سفتی آلت تدریجاً از بین می رود.

سومین وسیله تشخیص: کاورنزوزوگرافی و یا عکس برداری از رگهای آلت تناسلی است که با تزریق ماده حاجب انجام می شود و در صورت نشت وریدی دقیقاً محل آن را مشخص می کند.

 درمان ناتوانی جنسی

1- درمان روانی

درمان بر اساس تشخیص استوار می باشد. اگر فردی در زمینه مسائل روحی و روانی دچار ناتوانی جنسی است باید درمان شود. به عنوان مثال کاهش استرس و اضطراب های روزمره، درمان افسردگی، ورزش، ایجاد نشاط روحی و استراحت جسمی بیشتر و مسافرت های کوتاه مدت.

2- درمان علل زمینه ای

کنترل قند خون و فشار خون و اصلاح چربی های خون، کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و مواد مخدر و قطع مصرف الکل از توصیه های اکید برای حذف علل زمینه ای است.

3- درمان داروئی

من در اینجا لازم می دانم تأکید کنم که از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و دستور داروئی باید فقط توسط پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری باشد. داروهای موجود در بازار تحت نام سیلدنافیل تادالافیل امروزه با درصد موفقیت بسیار بالا برای بسیاری از افراد با ناتوانی جنسی استفاده می شود. در کسانی که سابقه سکته قلبی و مغزی دارند، فشارخون پائین تر و کمتر از 60/90 و بالای 10/170 دارند، کسانی که داروی گشادکننده رگ قلب از قبیل نیتروگلیسیرین و غیره استفاده می کنند و کسانی که تنگی عروق قلبی و نارسائی قلبی دارند مصرف این داروها بسیار خطرناک و باعث مرگ و میر آنها می شود. لذا در موارد فوق مصرف داروهای ذکر شده ممنوع می باشد.

4- استفاده از واکیوم

با استفاده از این دستگاه مکش خون به آلت ایجاد و باعث ایجاد نعوظ می گردد. در اینجا لازم می دانم که بگویم علیرغم تبلیغات گسترده در رابطه با استفاده از واکیوم برای ایجاد نعوظ محکم و افزایش طول آلت تناسلی از نظر علمی این قضیه کاملاً ثابت شده نیست. در بسیاری از موارد بیمارانی که از واکیوم استفاده می کنند رضایت از درمان ندارند.

5- پروتز آلت

عوارض پروتز

 درمان آخر جراحی و گذاشتن پروتز آلت است که در این روش به عنوان درمان آخر وسیله انعطاف پذیر را با جراحی در درون آلت تناسلی می گذارند که فرد با تغییر انحنای آن نعوظ مصنوعی ایجاد می کند که در دراز مدت به علت جسم خارجی و ایجاد عفونت اغلب برداشته می شود و این روش برای افراد دیابتی به علت شانس بالای عفونت روش مناسبی نمی باشد.

و اما توصیه های اینجانب

اگر می خواهید سلامت جنسی و نعوظ ماندگار داشته باشید:

 • به صورت منظم قند خون و فشار خون و چربی خود را کنترل کنید.
 • اگر دیابت و فشار خون وچربی بالا دارید دقیقاً تحت نظر پزشک کنترل کنید و  داروها را منظم مصرف نمایید.
 • مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر را قطع کنید.
 • در صورت بالا رفتن PSA خون خود و مشاهده خون در مدفوع بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت داشتن افسردگی و بیماریهای عصبی از قبیل MS و یا پارکینسون به موقع با مراجعه به دکتر درمان کنید.
 • ورزش منظم و روزمره با کنترل رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید.
 • از مصرف خودسرانه داروها اجتناب نمایید.
 • چاقی مفرط خود را درمان نمایید.
 • به صورت منظم مقاربت داشته باشید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر pooriam شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .. همسر من دچار تبخال تناسلی شده در صورتی که من رابطه خارج از ازدواج ندارم . ایا ایشان رابطه داشته اند ؟ و این بیماری تنها از راه تناسلی یا دهانی فرد مبتلا به بیماری انتقال پیدا میکند ؟ من با ایشان رابطه دهانی داشته ام ولی علائم بیماری را ندارم .. لطفا پاسخ دهید که ایا با این توضیحات ایشان خیانت کرده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند روزی بود کلاهک التم پوست پوست می شد و می ریخت پوست هاش و بعدش شروع شد به قرمزی هرموقع رابطه که انجام می دادم التم می سوخت و کلاهکش و زیرکلاهکم می سوخت و قرمز می شد و بعد هر رابطه ام کلا می سوختم و درد داشتم الان هم جدیدن یک دانه سیاه رنگ کوچک روی کلاهکم زده که نمی دونم چیه کلا اقای دکتر رابطه انجام می دم و یا بهش دست می زنم درد می گیره و می سوزه من باید چیکار کنم خیلی نگرانم توروخدا جواب بنده رو بدین
  1. تصویر کاربر حسین جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   اقای دکتر چرا جواب بیمارهاتون نمی دین بنده هم پول دادم هم ۴روزهه جواب بنده ندادین اخه این درسته
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر حسین شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر از جوابی که دادین فقط دلیل اینکه بنده همش در رابطه کلاهک التم می سوزه و متورم و قرمز می شه دلیل پس چیه راه درمانش کجاست و اینکه این نقطه سیاه که به وجود اومده پس چیست بازم تشکر و ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   از پماد تریامسینولون هر ۱۲ساعت بزنید
  5. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر خدا خیرتون بده
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   سپاس
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا آزمایش خون مبتلا بودن یا از بین رفتن بیماری زگیل تناسلی را پس از عمل لیزر نشان می دهد؟ آیا قرص جدید ahcc برای درمان زگیل پس از لیزر و برطرف شدن همیشگی آن در جریان خون تاثیر 100 درصدی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   صد در صد دروغ است
 • تصویر کاربر ح.م پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید
  من هفته دیگه شنبه یعنی ۲۰ مهر وقت دارم که بیام مطب پیشتون، فقط هفته قبل که زنگ زدم به مطب برای وقت گرفتن ،خانم منشی ازم پرسید مشکلتون چی هست ؟ ومن روم نشد بگم فکرکنم زکیل تناسلی کرفتم و گفتم سنگ کلیه دارم....و منشی هم گفت که سونوگرافی جدید داری ومنم گفتم دارم...البته قبلا مشکل سنگ کلیه داشتم که خدارو شکر برطرف شدش.
  ازنظر شما مشکلی نیست که به عنوان بیمار سنک کلیه بیان پیشتون؟ولی هدف من اینه که منو معاینه کنید ببینم این ضایعه که میبینم زکیل هست یا نه؟ قبلا هم به شما پیام داده بودم اینحا شما فرموده بودین از همون جاییکه شک داری زکیل هست چندتا عکس بگیروبرام بفرست ،که من هرکاری کردم حجم عکسها بیشتراز یک مگا بایت میشد ونتونستم عکس بفرستم.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   بفرمایید زگیل خارج از نوبت بیایید ببینم یا عکس همینجا بفرست ببینم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  32 ساله هستم
  متاهلم
  تا به حال رابطه جنسی بی بند و بار نداشتم ولی چند تا زگیل در ناحیه زیر پوست بیضه دارم که نگرانم کرده البته چند ساله که هست حدود 15 سال از. زمانی که یادمه مَی شه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   بیایید با کرایو درست میکنم
 • تصویر کاربر m یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اقاي دكتر براي بهتر شدن كيفيت اسپرم مصرف ويتامين c فوليك اسيد و روي و...قبل از باراداري ايرادي نداره در ضمن ازمايش اسپرم نرمال بوده است (چند وقت قبل از بارداري شروع بشه بهتره)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   نیازی به انها ندارید وفایده ندارند
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود...
  اقای دکتر شاید بشه گفت چند سالی می‌شود که روی آلتم رگ‌هایی را مشاهده می‌کنم. اما یکی از این رگ‌ها حالت غضروفی دارد و از سمت راست ساقه آلتم تا به سمت چپ ادامه دارد و گویی به دور آلتم حلقه شده باشد. البته بیشتر از سمت راست قابل دیدن است و گاهی هم کاملا ناپدید می‌شود. این رگ(؟) زیر پوست آلتم حالتی شناور دارد. می‌خواستم بدانم که آیا این یک‌ تورم است یا رگ؟ یا حتی آسیب‌دیدگی... و اینکه آلتم در حالت نعوظ صاف و مستقیم است، اما گاهی خیلی نادر قبل از نعوظ به حالت ساعت شنی در می‌آید. و اینکه من نگرانم بیماری پلاک پیرونی باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام اینها رگهای سطحی نرمال الت وطبیعی است
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   ممنون از شما. آقای دکتر پس این حالت ساعت شنی می‌گیره گاهی، البته هنگام نعوظ برطرف می‌شه همیشه. در این حالت مشکل چندانی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر
  من توسایت هم بهتون پیام دادم ولی تعدادکاراکترهازیاد بود و فرستاده نمیشد خیلی مختصر سوالمو پرسیدم
  22 روز پیش من روی زبونم زخم شد و 9 روزه خوب شدوعصرانه چن تا گردو خوردم و ته زبانم سمت راست ی زخم درومد ک رفتم پیش دکتر و گفتن ک افته و قرص اهن و ویتامین جوشان و دهانشویه دادواون زخم کناره انتهایی هم خوب شد بعداون گوجه خوردم ک تونت نوشتا بودن گوجه خوبه منم خوردم واینبار کناره سمت چپ زخم شدوچن روزه خوب شد
  وچون تو نت سرچ میکنم همش تو استرسم وهی زبونم زخم میشه و ی روزدوروزه خوب میشه دیروزم ی پرز روی زبونمو کندم والان جاش میسوزه.
  10 11 ماه پیش اخرین رابطه دهانی داشتم بعداون هیچ رابطه ای نداشتم ن دهانی و ن واژنی
  تا3 4 ماه پیش ک اون هم درحد دخول بود وسکس دهانی نداشتم فقط لب و بوسه بود
  از 27 مردادماه دهن من زخم میشه وبهبودپیدامیکنه
  روی زبونم هم سفیدک زده طوری ک باناخن میخارم پاک میشه ودهانشویه میزنم بهترمیشه.تیکه های قرمزکمرنگ روش هست ک بدون پرز هستن حالت زبان جغرافیایی
  کناره زبونم سمت چپ پرزاش بزرگ شدن و این منو نگران کرده
  دیروزم تو نت خوندم ک بیماری باعث گلو دردمیشه نمیدونم تلقینه چیه گلوم دردمیکنه وانگار چرک کرده
  عکسارو براتون میفرستم توروخدا کمکم کنین میترسم از ازمایش دادن چون واقعا استرس زندگیمو داغون کرده
  چن سالی هم هس ک زندگیم پراز تنش و استرسه
  اول امید ب خدا بعد شما دکترای عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهداد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من در حالت نعوظ بودم كه با يك فشار كوچك صداي تَق از آلتم شنيدم و سريع نعوظ رو از دست دادم و الان خيلي به سختي ميتونم نعوظ داشته باشم كه اون هم اصلا موندگار نيست و به حالت كامل نميرسه و سريع هم از دست ميره. هيچ دردي ندارم.كبودي ندارم.ادرارم با خون يا درد و سوزش همراه نيست.ولي كلا ناتوان شدم.لطفا راهنمايي بفرمائيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امين جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر خسته نباشيد من بيست روز پيش خود ارضايى داشتم دو روز خود ارضايى بعد سكس بعد هم فرداش خود ارضايى شريك جنسى ام ازمايش داده hsv نداشت من هم حدود نه ماه سكس نداشتم اما الان زير الت قرمز شده جوش چرمى هم بود من هم ندونسته با سوزن امپول سوراخ كردم بعد الكل ژل ضد عفونى زدم الان زير الت مرطوب يه جوش چركى داره البته همونجا رو سوزن زدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر