انزال زودرس در مردان به چه معناست؟

امروزه زوجین جوان زیادی به بنده مراجعه می کنند که از اختلال در نعوظ و مخصوصاً انزال زودرس شاکی و نگران هستند. تعداد این مردان جوان که آمارها نشان می دهد در رده سنی 25 الی 35 سال هستند روز به روز به علت های مختلف از جمله افزایش استرس ها ی روحی فراوان، مشغولیت زیاد زندگی و غیره در حال افزایش می باشد.

در بعضی موارد انتظار غیر طبیعی فرد از خود و علیرغم نداشتن انزال زودرس باعث آشفتگی و صلب اعتماد به نفس فرد می گردد.

بر اساس آمار موجود در جامعه ما از هر 4-5 نفر یک نفر مبتلا به انزال زودرس واقعی هستند. عدم تعادل بین زن و مرد در رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم به علت انزال زودرس و در نهایت نارضایتی شریک جنسی است.

امروزه سر نخ و منشاء اغلب تنش های موجود بین زوجین بوده که در بسیاری از موارد به جدائی می انجامد. با توجه به اهمیت این موضوع و شیوع بالای آن در سطح جامعه مخصوصاً مردان جوان در اینجا سعی می کنم به این موضوع یک نگاه کامل علمی داشته باشم.

زود انزالی

اولین سوالی که مطرح می شود این است که :

زمان طبیعی یک مقاربت و انزال طبیعی چقدر است؟

در حالت نرمال زمان مقاربت از 3 دقیقه تا 10 دقیقه بین افراد از زمان دخول مرد متغیر است و در این فاصله زمانی انزال طبیعی گفته می شود. نکته بسیار مهم در اینجا همکاری زوجین در رسیدن به اوج لذت جنسی دوطرفه همزمان می باشد. مثلاً اگر در 3 دقیقه دوطرف همزمان به اوج لذت جنسی برسند برای هر دوطرف لذت بخش بوده و خانم ناراضی نخواهد بود. در مثالی دیگر ممکن است زمان رسیدن به اوج لذت جنسی خانم با تأخیر باشد و یک مرد علیرغم انزال در زمان طبیعی (یعنی 3-10 دقیقه) موفق به ایجاد ارگاسم در زن نمی شود. که این مورد انزال زودرس نبوده و مشکل در طرف مقابل و خانم می باشد.

تعاریف مختلفی در رابطه به انزال زودرس وجود دارد.

انزال کمتر از 3 دقیقه از زمان شروع دخول مرد و یا حرکت رفت و برگشت کمتر از 11 ضربه بعد از دخول را می توان در دایره انزال زودرس گنجاند.

شکلهای دیگر یک انزال زودرس دیگر عبارتند از:

1- انزال با کوچکترین تحریک و بدون تماس

2- انزال بلافاصله بعد از دخول

که این امر در نهایت باعث ناراحتی شریک جنسی شده و مرد را دچار استرس و اضطراب مضاعف کرده و باعث صلب اعتماد فرد شده و در نهایت باعث ترس مرد از مقاربت می گردد.

علل ایجاد کننده ی انزال زودرس چیست؟

1- استرس و اضطراب و هیجانهای شدید روحی و افسردگی

2- تیپ شخصیتی A که افرادی بی حوصله، عجول و عصبی، پرخاشگر و حساس هستند که به کوچکترین عامل محرک  بیرونی حساسیت فوق العاده نشان می دهند.

3- فواصل مقاربت طولانی که باعث حساسیت مرد می شود.

4-خجالت و کم روئی و عدم تجربه مقاربت قبلی که اغلب در زوج های جوان تازه ازدواج کرده دیده می شود که با گذر زمان بهبودی حاصل می شود.

5- استرس های حاد شغلی و از دست دادن عزیزان، خواب کم و عدم استراحت و کار زیاد و شکننده و خسته کننده

6- مکان مقاربت یا مقاربت در مکانی که به علل مختلف فرد نگران است باعث انزال زودرس می شود.

7- حالت مقاربت: بعضی از افراد نسبت به موقعیت خاص مقاربت حساس و زود هیجان زده می شوند که باید از آن اجتناب نمایند.

8-  بیماریهای جسمی: عملهای جراحی اخیر- بیماری های حاد و اختلالات عملکرد تیروئید و کم شدن دوپامین و افزایش سرتونفرین خون از علل انزال زودرس می باشد

9- از دست دادن اعتماد به نفس و تلقین و ترس انزال زودرس از علل ایجاد کننده و تشدید کننده می باشند

11-  اختلال در نعوظ و عدم سفت شدن کامل آلت مرد

انزال زودرس

12- بعضی از خانم ها انزال دیررس دارند و در زمان طولانی تری به اوج جنسی می رسند که این خانم ها اغلب سرد مزاج بوده یا ترس از مقاربت دارند و یا به علل افسردگی خیلی دیر به اوج لذت جنسی می رسند و یا حتی نمی رسند که در اینجا شامل انزال زودرس مردان نمی باشند و باید مشکل خانم درمان شود.

آیا انزال زودرس مردان درمان قطعی دارد؟

1-     با توجه به ذکر علل انزال زودرس باید ابتدا علت های زمینه ای ایجاد کننده انزال زودرس را درمان و حذف کرد و به عنوان مثال افزایش اعتماد به نفس، درمان افسردگی، درمان بیماریهای زمینه ای جسمی، کاهش استرس ها، افزایش زمان استراحت جسمی، کاهش مشغله روحی، کاهش تنشها و تعدیل  حالتهای عصبانیت و ایجاد و تقویت نشاط روحی از عوامل کمک کننده در درمان انزال زودرس هستند.

امروزه مهمترین و مشخص ترین درمان انزال زودرس رفتار درمانی است که نیازمند همکاری خوب خانم می باشد که باید با صبر و حوصله و بالابردن تحمل خود مرد را در جهت درمان یاری کند.

در این روش فرد باید یاد بگیرد که اعتماد به نفس خود را تقویت کند و با تجسم صحنه مقاربت  و تلقین به خود در جهت کنترل انزال را تمرین کند.

من به بیماران می گویم که موقع نزدیکی اولاً هیجان زده نشود و مصداق  هرگز حدیث حاضر و غایب شنیده ای  من در میان جمع و دلم جای دیگر است. توصیه اکید می کنم که مقاربت را با دخول شروع نکنند و با معاشقه و تحریک نقاط حساس خانم ها همزمان ذهنشان را از صحنه مقاربت دور بکنند به عنوان مثال فکر کنند در خیابان راه می رود یا مشغول کارهای روزمره هستند و از تماس های آلت تناسلی در زمان معاشقه اجتناب نمایند و تمام تلاششان را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی خانم انجام دهند.

2-     دومین تکنیک جانسون می باشد که در اینجا توصیه می شود بلافاصله زمانی که احساس انزال پیدا می کند مقاربت را لحظاتی به تأخیر اندازد و بلافاصله بعداً شروع کند که این کار باعث و تمرین آن باعث تقویت کنترل فرد و مدیریت زمان انزال می شود.

تکنیک فشار: زمانی که احساس انزال پیدا می کنید دخول را تمام و نوک آلت یا گلانس را برای ثانیه هائی فشار دهید که این امر باعث کاهش شدت نعوظ و به تأخیر انداختن زمان انزال خواهد بود.

در دسترس بودن آب سرد و قرار دادن آلت لحظاتی در آن نیز به تأخیر انزال کمک خواهد کرد.

3-     سومین توصیه درمانی

معاشقه و تحریک زن و رساندن آن به اوج لذت جنسی و انجام دخول در انتهای معاشقه است.

دخول زودرس باعث انزال زودرس خواهد شد

4-     استفاده از داروهای مهارکننده جذب سروتونین و استفاده از کاندومهای تأخیر ی و استفاده از اسپری های بی حس کننده که معمولاً یک ربع قبل از مقاربت و فقط برای نوک آلت پاشیده می شود از عوامل کمک کننده دیگر  در درمان انزال زودرس می باشد.

نکته جالب در تأیید حرف های علمی ذکر شده توصیه بزرگان علمی ما از جمله فرمایش گرانقدر پیامبر گرامی اسلام و امام علی (ع) در رابطه با جماع می باشد که نشان از قوانین محکم و علمی و به روز دین اسلام در رابطه با تمام جزئیات زندگی فرد می باشد که شامل علمی ترین و به روز ترین دستورات می باشد.

پیامبر گرامی اسلام در حدیثی می فرمایند که در هنگام جماع با زنان مثل پرندگان  شتاب مکنید وصبر پیشه سازید.

مولای متقیان امام علی (ع) می فرمایند که در هنگام جماع با زن خود تعجیل نکنید که درو نمونه فوق نشان از دستورات .مترقی و به روز دین اسلام می باشد.

در خاتمه متذکر می شوم که چون انزال زودرس مشکل زوجین و هر دو طرف می باشد لذا لازم است که با صبر و تحمل و همکاری بیشتر مخصوصاً از طرف خانم ها همراه باشد تا مرد بتواند به نقطه کنترل و اعتماد به نفس برسد.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت دکتر عزیز.بنده چند ماه پیش به دلیل تخلیه نشدن ادرار که کمی داخل مثانه میماند به متخصص مراجعه کردم .و بعد از ازمایش فهمیدند که واریکوسل دارم که گفتن باید عمل کنی و به دلیل کرونا و مشکلاتش هنوز برای عمل نرفتم سمت بیمارستان.ادرارم هنوز میمونه داخل مثانه تهش به اندازه چند قطره که بعد از اون احساس میکنم بی اختیار میخاد خارج بشه .چند وقتی هست با کوچکترین تحریک حتی با یک فکر احساس میکنم ارضا میشم .یک ماده بی رنگ و چسب ناک از التم خارج میشه .بدون دلیل .این مشکل از واریکوسل هست ؟ چون من نداشتم این مشکل رو .خواستم بدونم مشکل من چی میتونه باشه .ایا عمل لازم دارم یا دارویی .دکتر خوب در مشهد میشناسید معرفی کنید ؟ من 27 سالمه .مجردم .لاغر و کم خون وخسته .آیا از خود ارضایی های دوران نوجوانی میتونه باشه؟ دکتر لطفا کمکم کنید .زندگیم مختل شده و دارم به سمت انزوا کشیده میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، بله از خودارضایی های جوانی و کنونی میتونه باشه، ربطی به واریکوسل نداره، بابت باقی مانده ادراری سونوگرافی بدید
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یه جوان 23 ساله‌مجرد هستم
  در هفته بین 3 تا 4 بار محتلم‌میشم پشت سر هم؛ و این مسئله خیلی برام دردسره
  چه دارویی مصرف‌کنم‌تا‌کم‌بشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام، به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید، ازدواج کنید، دارویی ندارد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر باشه
  من یه پسر 28 ساله مجرد هستم
  اقای دکتر جدیدن آلتم برای خود ارضایی خیلی‌ سخت بلند میشه و بعد از دو سه دقیقه هم میخابه
  ولی مثلا وقتی پیش نامزدم مشغول عشقبازی هستم راحتتر بلند میشه زیر لباسم و خیلی دیرتر هم میخابه
  و حتی گاهی بعد از ارضا شدن میخابه
  من یکم کلا وسواس فکری و استری دارم
  مخصوصا وقتی توی سایتا هی میخوندم و به اصطلاح نشت وریدی رسیدم وقتی خوندمش واقعا نگران شدم و ترسیدم
  بنظرتون میتونه نشت وریدی باشه؟؟
  اخه قبلنا برای خود ارضایی خیلی راحت بلند میشد
  از نظر دارو هم
  یک سال پیش به مدت 6 ماه هر شب یک فیناستراید یک میخوردم
  ولی در کل خیلی نگرانم توی سایتا که نشت وریدی رو‌ میخوندم همه وجودمو استرس گرفت
  بنظرتون مشکل نشت وریدی هست؟
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   اقای دکتر اگر ممکنه جوابمو بدین.ممنونم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   این نشان میدهد شما مشکلی ندارید بیشتر روحی وروانی است دارو را قطع کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چندین گزارش در مورد درمان زودانزالی به وسیله قطع عصب دورسال وجود دارد كه همگی در حالت زودانزالی ابتدایی و زمانی كه بیمار با مشاوره بهبود نیافته است این روش را توصیه كرده اند. این عمل جراحی با كمك بیهوشی موضعی و جهت بی عصب كردن عضو صورت گرفته است و در آن زیر شاخه دیستال از شاخه ونترال عصب دورسال قطع می شود. هیچ گونه بررسی و یا مطالعه ای در مورد این نوع درمان صورت نگرفته است.. و آیا میشود برای درمان استفاده کرد بنده ۱۶ سال است که دیابت دارم و هم اکنون داراب نعوظ ضعیفی هم هستم... ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   من صد در صد مختلفم
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۴۳ساله هستم مبتلا به تیروییدکم کار هاشیماتو وروزانه دو قرص لووتیروکسین ۱/.مصرف دارم متادون وصنعتی متاسفانه گرفتارم در ازمایش ۵ماه پیش میزان تستسترون خون۱/۵۰ LH ۱/۷۹ prolactin ۱۵/۱۷ FSH ۱/۷۷ بود دوهفته یک امپول تستسترون ۵۰میلی گرمی استفاده کردم جواب خوبی نگرفتم کمی بهتر بودم
  درضمن زمانی که میزان موادمصرفی (مخدر)بدنم پایین می اید احساس تحریک بیشتری دارم
  استدعا دارم دستورات لازم صادرفرمایید از سیستم پرسش وپاسختان بسیار متشکرم برای ماها که در جنوب کشور ودور دست هستیم بسیار مفیده تشکر مجدد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سپهر چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر من در مواقع نزدیکی مشکل نعوظ و حفظ نعوظ دارم یعنی نعوظ صورت میگیره ولی نمیتونم حفظش کنم
  ولی به عنوان مثال توی خودارضایی این مشکلو ندارم
  ارضا میشم زود انزالی هم ندارم
  خیلی طول میکشه تا ارضا صورت بگیره
  میخواستم ببینم راه حلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   این از عوارض خود ارضایی است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   جسما مشکلی ندارید
  3. تصویر کاربر سپهر سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ گویی آیا راهی هست؟؟
  4. تصویر کاربر سپهر سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگوییتون آیا راهی هست ک مشکل حل بشه؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر mdf جمعه ۴ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من در مورد این سوال کرده بودم که آلت من در اثر خود ارضایی آسیب دیده که شما گفتید در اثر خودارضایی آسیب نمی بینه مگر اینکه بشکنه بعد گفتید عکس ارسال کن
  من سوالم رو اصلاح می کنم آلت من نشکسته ولی در اثر خودارضایی دچار ناتوانی جنسی یا بیماری جنسی شده
  این چندتا عکس رو مشاهده بفرمایید در حالت غیر نعوظ است در حالت نعوظ کاملا صاف است و هیچ انحنایی نداره
  در این تصاویری که مشاهده می فرمایید( از کنارین )در حالت غیر نعوظ سر آلت یک مقدار رو به پایین است و بیضه ها شل و افتاده است
  سوال اولم اینه که چه راهی وجود دارد که در حالت غیر نعوظ هم آلت و هم بیضه ها محکم و صاف مثل حالت اولش شود و این انحنا رو به پایین در حالت غیر نعوظ رو نداشته باشد
  و یک عکس دیگر دور لب آلت که( تصویر ازبالا) مشاهده می کنید یک چیزهایی انگار باز شده
  سوال دومم اینه که این چیزهایی که باز شده چی هست و راه درمان چگونه است
  بعد جناب دکتر هزینه درمان هر دو سوال رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امید شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد،من نزدیک به 7ماه داروی پاروکستین مصرف میکنم و اوایل عالی بود ولی الان با ترک تدریجی دارو اثرش کاملا از بین رفته و به مشکل قدیمم برخوردم لطفا راهنماییم کنید،ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 23 سال سن دارم متاسفانه از مدت ها پیش در نگه داری نعوط دچار مشکل شدم و حتی وقتی در حالت نعوظ قرار دارم احساس تحریکی در زیر التم احساس نمیکنم و تنها با لمس قسمت سمت چپ درست پایین کلاهک دچار تحریک میشم و در هنگام ارگاسم هم به همین دلیل کم بودن احساس زیر الت لذت کمی میبرم همچنین در هنگام ادرار در قسمت زیر الت هم فشار چندانی احساس نمیکنم و میل جنسیم هم کم شده لطفا کمک کنید وضعیتم رو بدونم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من 24 سالمه، وقتی به جنس مونث نزدیک میشم،یا حرفای حساس میزنم، آبی از بدنم خاج میشه و باعث میشه درد زیادی در بیضه هام شروع بشه و همینطور زیاد میشه و تا ارضا نشدم دردش ول نمیشه و بعد از ارضا شدن بعد از نیم ساعت دردش کم کم آروم میشه.
  این منو اذیت میکنه و نمیتونم با جنس مخالف زیاد برخورد کنم. راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر