انزال زودرس در مردان به چه معناست؟

امروزه زوجین جوان زیادی به بنده مراجعه می کنند که از اختلال در نعوظ و مخصوصاً انزال زودرس شاکی و نگران هستند. تعداد این مردان جوان که آمارها نشان می دهد در رده سنی 25 الی 35 سال هستند روز به روز به علت های مختلف از جمله افزایش استرس ها ی روحی فراوان، مشغولیت زیاد زندگی و غیره در حال افزایش می باشد.

در بعضی موارد انتظار غیر طبیعی فرد از خود و علیرغم نداشتن انزال زودرس باعث آشفتگی و صلب اعتماد به نفس فرد می گردد.

بر اساس آمار موجود در جامعه ما از هر 4-5 نفر یک نفر مبتلا به انزال زودرس واقعی هستند. عدم تعادل بین زن و مرد در رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم به علت انزال زودرس و در نهایت نارضایتی شریک جنسی است.

امروزه سر نخ و منشاء اغلب تنش های موجود بین زوجین بوده که در بسیاری از موارد به جدائی می انجامد. با توجه به اهمیت این موضوع و شیوع بالای آن در سطح جامعه مخصوصاً مردان جوان در اینجا سعی می کنم به این موضوع یک نگاه کامل علمی داشته باشم.

زود انزالی

اولین سوالی که مطرح می شود این است که :

زمان طبیعی یک مقاربت و انزال طبیعی چقدر است؟

در حالت نرمال زمان مقاربت از 3 دقیقه تا 10 دقیقه بین افراد از زمان دخول مرد متغیر است و در این فاصله زمانی انزال طبیعی گفته می شود. نکته بسیار مهم در اینجا همکاری زوجین در رسیدن به اوج لذت جنسی دوطرفه همزمان می باشد. مثلاً اگر در 3 دقیقه دوطرف همزمان به اوج لذت جنسی برسند برای هر دوطرف لذت بخش بوده و خانم ناراضی نخواهد بود. در مثالی دیگر ممکن است زمان رسیدن به اوج لذت جنسی خانم با تأخیر باشد و یک مرد علیرغم انزال در زمان طبیعی (یعنی 3-10 دقیقه) موفق به ایجاد ارگاسم در زن نمی شود. که این مورد انزال زودرس نبوده و مشکل در طرف مقابل و خانم می باشد.

تعاریف مختلفی در رابطه به انزال زودرس وجود دارد.

انزال کمتر از 3 دقیقه از زمان شروع دخول مرد و یا حرکت رفت و برگشت کمتر از 11 ضربه بعد از دخول را می توان در دایره انزال زودرس گنجاند.

شکلهای دیگر یک انزال زودرس دیگر عبارتند از:

1- انزال با کوچکترین تحریک و بدون تماس

2- انزال بلافاصله بعد از دخول

که این امر در نهایت باعث ناراحتی شریک جنسی شده و مرد را دچار استرس و اضطراب مضاعف کرده و باعث صلب اعتماد فرد شده و در نهایت باعث ترس مرد از مقاربت می گردد.

علل ایجاد کننده ی انزال زودرس چیست؟

1- استرس و اضطراب و هیجانهای شدید روحی و افسردگی

2- تیپ شخصیتی A که افرادی بی حوصله، عجول و عصبی، پرخاشگر و حساس هستند که به کوچکترین عامل محرک  بیرونی حساسیت فوق العاده نشان می دهند.

3- فواصل مقاربت طولانی که باعث حساسیت مرد می شود.

4-خجالت و کم روئی و عدم تجربه مقاربت قبلی که اغلب در زوج های جوان تازه ازدواج کرده دیده می شود که با گذر زمان بهبودی حاصل می شود.

5- استرس های حاد شغلی و از دست دادن عزیزان، خواب کم و عدم استراحت و کار زیاد و شکننده و خسته کننده

6- مکان مقاربت یا مقاربت در مکانی که به علل مختلف فرد نگران است باعث انزال زودرس می شود.

7- حالت مقاربت: بعضی از افراد نسبت به موقعیت خاص مقاربت حساس و زود هیجان زده می شوند که باید از آن اجتناب نمایند.

8-  بیماریهای جسمی: عملهای جراحی اخیر- بیماری های حاد و اختلالات عملکرد تیروئید و کم شدن دوپامین و افزایش سرتونفرین خون از علل انزال زودرس می باشد

9- از دست دادن اعتماد به نفس و تلقین و ترس انزال زودرس از علل ایجاد کننده و تشدید کننده می باشند

11-  اختلال در نعوظ و عدم سفت شدن کامل آلت مرد

انزال زودرس

12- بعضی از خانم ها انزال دیررس دارند و در زمان طولانی تری به اوج جنسی می رسند که این خانم ها اغلب سرد مزاج بوده یا ترس از مقاربت دارند و یا به علل افسردگی خیلی دیر به اوج لذت جنسی می رسند و یا حتی نمی رسند که در اینجا شامل انزال زودرس مردان نمی باشند و باید مشکل خانم درمان شود.

آیا انزال زودرس مردان درمان قطعی دارد؟

1-     با توجه به ذکر علل انزال زودرس باید ابتدا علت های زمینه ای ایجاد کننده انزال زودرس را درمان و حذف کرد و به عنوان مثال افزایش اعتماد به نفس، درمان افسردگی، درمان بیماریهای زمینه ای جسمی، کاهش استرس ها، افزایش زمان استراحت جسمی، کاهش مشغله روحی، کاهش تنشها و تعدیل  حالتهای عصبانیت و ایجاد و تقویت نشاط روحی از عوامل کمک کننده در درمان انزال زودرس هستند.

امروزه مهمترین و مشخص ترین درمان انزال زودرس رفتار درمانی است که نیازمند همکاری خوب خانم می باشد که باید با صبر و حوصله و بالابردن تحمل خود مرد را در جهت درمان یاری کند.

در این روش فرد باید یاد بگیرد که اعتماد به نفس خود را تقویت کند و با تجسم صحنه مقاربت  و تلقین به خود در جهت کنترل انزال را تمرین کند.

من به بیماران می گویم که موقع نزدیکی اولاً هیجان زده نشود و مصداق  هرگز حدیث حاضر و غایب شنیده ای  من در میان جمع و دلم جای دیگر است. توصیه اکید می کنم که مقاربت را با دخول شروع نکنند و با معاشقه و تحریک نقاط حساس خانم ها همزمان ذهنشان را از صحنه مقاربت دور بکنند به عنوان مثال فکر کنند در خیابان راه می رود یا مشغول کارهای روزمره هستند و از تماس های آلت تناسلی در زمان معاشقه اجتناب نمایند و تمام تلاششان را در جهت رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی خانم انجام دهند.

2-     دومین تکنیک جانسون می باشد که در اینجا توصیه می شود بلافاصله زمانی که احساس انزال پیدا می کند مقاربت را لحظاتی به تأخیر اندازد و بلافاصله بعداً شروع کند که این کار باعث و تمرین آن باعث تقویت کنترل فرد و مدیریت زمان انزال می شود.

تکنیک فشار: زمانی که احساس انزال پیدا می کنید دخول را تمام و نوک آلت یا گلانس را برای ثانیه هائی فشار دهید که این امر باعث کاهش شدت نعوظ و به تأخیر انداختن زمان انزال خواهد بود.

در دسترس بودن آب سرد و قرار دادن آلت لحظاتی در آن نیز به تأخیر انزال کمک خواهد کرد.

3-     سومین توصیه درمانی

معاشقه و تحریک زن و رساندن آن به اوج لذت جنسی و انجام دخول در انتهای معاشقه است.

دخول زودرس باعث انزال زودرس خواهد شد

4-     استفاده از داروهای مهارکننده جذب سروتونین و استفاده از کاندومهای تأخیر ی و استفاده از اسپری های بی حس کننده که معمولاً یک ربع قبل از مقاربت و فقط برای نوک آلت پاشیده می شود از عوامل کمک کننده دیگر  در درمان انزال زودرس می باشد.

نکته جالب در تأیید حرف های علمی ذکر شده توصیه بزرگان علمی ما از جمله فرمایش گرانقدر پیامبر گرامی اسلام و امام علی (ع) در رابطه با جماع می باشد که نشان از قوانین محکم و علمی و به روز دین اسلام در رابطه با تمام جزئیات زندگی فرد می باشد که شامل علمی ترین و به روز ترین دستورات می باشد.

پیامبر گرامی اسلام در حدیثی می فرمایند که در هنگام جماع با زنان مثل پرندگان  شتاب مکنید وصبر پیشه سازید.

مولای متقیان امام علی (ع) می فرمایند که در هنگام جماع با زن خود تعجیل نکنید که درو نمونه فوق نشان از دستورات .مترقی و به روز دین اسلام می باشد.

در خاتمه متذکر می شوم که چون انزال زودرس مشکل زوجین و هر دو طرف می باشد لذا لازم است که با صبر و تحمل و همکاری بیشتر مخصوصاً از طرف خانم ها همراه باشد تا مرد بتواند به نقطه کنترل و اعتماد به نفس برسد.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر YKH چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید آقای دکتر من تقریبا یک ماه پیش خود ارضایی بیش از حد داشتم حتی روزی به ۴ بار میرسید
  آقای دکتر الان نزریک به چند ردزه با نگاه کردن به فیلم های پورن هم تحریک نمیشممم اصلا هیچ حسی ندارممم هوس ندارم
  آیا گذراست یا مشکلی واسم پیش اونده ؟درضمن قبلا هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   با روانپزشک مسایل جنسی مشورت شود ، مشکل ارولوژی ندارید
  2. تصویر کاربر YKH سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   دکتر شرمنده ببخشید بازم تکرار میکنم یعنی مشکل جسمی نیست
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 روز پیش)
   بله مشکل جسمی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر R&f شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دوباره خدمت آقای دکتر کرمی آیا شما دکتر روانپزشک خوب سراغ دارید معرفی کنید چون قرص سرترالین رو اقای دکتر شیخ الاسلامی روانشناس و سکس تراپی می‌باشد تجویز کردن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   شخص خاصی را پیشنهاد ندارم
 • تصویر کاربر Soroush چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده نسبت به بدن خودم خیلی حس بدی دارم و از الت تناسلی خود خجالت زده ام ‌ و این عاملی شده که همیشه از سکس بیزار باشم بجای اینکه بدنبال ان باشم و رفته رفته حس و میل جنسیمو از دست دادم تا الان که دیگه هیچ حسی ندارم و اینکه خیلی وقته نعوظ ناخواسته یا صبحگاهی ندارم و دارم عذاب میکشم و اینکه در حالت نعوظ سفتی کمی دارم و اینکه ناتوانی جنسی را کامل در خود میبینم و جدا از این مسایل در کودکی ۲بار ختنه شدم و اینکه بجز مسیله قطر، اندازه کلاهک التم هم کوچک شده و حس میکنم التمو احساس نمیکنم از نظر روحی تا مرز دیوانگی رفتم و روم تاثیر گزاشته با اینکه طول التم ۱۴ سانت میباشد ولی به شدت از قطر ان ناراضی ام و حتی تا مرز تزریق چربی هم پیش رفتم و میدانم طول ان طبیعی است و شما در پاسخ میفرمایید روشی برای افزایش قطر ان نیز وجود ندارد ولی نیاز به کمک دارم
  لطفا منو یک راهنمایی کامل کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام وضعیت شما طبیعی است با توجه به حس ناراضی بودن از بدن خود ، با روانپزشک مشورت شود . کمکتون میکنه قطعا
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من در قسمت frenulum واطراف ان به شدت پوستم حساس هست و همین طور در حالت نعوظ این قسمت به شدت کشیده میشه .
  میخواستم ببینم راهکار جراحی ای در ایران داریم برای کمتر کردن حساسیت مثل lengthening of frenulum که در خارج انجام می شود و اینکه اصلا شما توصیه میکنید جراحی را؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   باید معاینه شوید تا راهکار گفته شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  آقای دگتر من 26 سال دارم
  یک سال و نیمه ازدواج کردم
  الان نزدیک یک ساله نعوظ خیلی پایینی دارم
  دکتر هم رفتم گفتن هیچی نیست ولی کلا نعوظم نابود شده میل جنسیمم صفر شده
  توی آزمایش‌ها هم فقط تستسرونم یکم پایین بود که اونم دکتر گفت از اون نیست
  آقای دکتر من تو زمان دبیرستان هم ی بار حس کردم که نعوظم ضعیف شده ولی اون خودش درست شد بعد ی مدت
  الان ی مدت حالم خوب میشه نعوظ دارم هفتاد هشتاد درصد کامل نمیشه اونوقتا نعوظ شبانه هم دارم تو شب هم کامل نمیشه نعوظم ولی بعضی وقتا مثل الان کلا نعوظم صفر میشه و نمیتونم نزدیکی کنم نمیدونم چکار کنم آقای دکتر اگر آزمایشی چیزی لازمه من انجام بدم توروخدا کمکم کنید آقای دکتر... وزنم زیاد بود یکم کمش کرده بودم یکم بهتر شده بود ولی الان دوباره خراب شده ولی آقای دکتر همون وقتم که نعوظ دارم از بیخ آلتم شل هست و مثلا صورت رو در نمیارم و با کش شرت سربالا نگه میدارم ولی کلا از قسمت انتهایی آلت سفت نمیشه حتی وقتایی که بقیه آلتم سفت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر تستوسترون پایینه باید تزریق شه و بررسی کاملتر شه. اضافه وزن هم باید برطرف شه
 • تصویر کاربر Fatima78521 شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم خود ارضایی طی 3.4 سال مداوم مثلا هفته ای یکبار و گاها چند روز پشت سرهم میتونه باعث نازایی در زنان بشه؟ و اگر ترک کنیم مشکل حل میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 هفته پیش)
   خیر ربطی نداره
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید من دچار زود انزالی فوق شدید هستم یعنی هنگام نزدیکی کمتر از 10 ثانیه ارضا میشم دکتر هم یه بار رفتم چندتا قرص و ویتامین داد ولی بدون کوچکترین اثری خودم قرص دپواکستین 30 مصرف کردم 3ساعت قبل و2ساعت قبل ولی اثری نداشت لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   برای ۴،۵ ماه مصرف شود. اگر تاثیر نداشت داروی سرترالین استفاده شود
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  خدا قوت

  جسارتا بنده ازمایش آنالیز اسپرم انجام دادم.
  نحوه نمونه گیری: مقاربت در منزل و انتقال نمونه در کمتر از 10 دقیقه تا آزمایشگاه

  الان هم یک فرزند 3 ساله دارم و قصد فرزند دوم رو داریم

  ممنون میشم نتیجه آزمایش رو ملاحظه بفرمایید. نگران هستم خیلی... دکتر زنان گفتن که شرایط خوب نیست چندان

  سپاسگزارم
  یاعلی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام عکس باز نمیشود لطفا مجددا عکس را ارسال کنید تا بررسی کنم و پاسخ دهم
  2. تصویر کاربر وحید شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سپاسگزارم جناب دکتر
  3. تصویر کاربر وحید شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   من از طریق ربات تلگرام بارگذاری کرده بودم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سرعت حرکت اسپرم ها پایین است. سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Arianshams یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ١٨ سالمه الان چند ماهي است كه التم خوب شق نميشه و بالا پايين التم يكم بي حسه امسال چندباري از تاخيري استفاده كردم از اون موقع اينجوري شده يه مدتم بيخيال شدم ولي درست نشد نميدونم چيكار كنم يه مدت خودارضايي ميكردم ولي الان گذاشتم كنار ولي درست نشد
  1. تصویر کاربر Arianshams شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بعد اقاي دكتر پارسالم ازمايش خون دادم سونو همچيم خوب بود ولي بعده اون اتفاق احساس مي كنم التم بي حسه يا اون ميل جنسي و ندارم كه قبل داشتم و يا خون بهش خوب نميرسه دير شق ميشه لطفا راهنمايي كنين
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   به مسایل روحی و خستگی روحی و جسمی برمیگرده مشکل جسمی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام بنده هفت سال هست زود انزالی دارم ولی با کاندوم حل شده ولی من دوس دارم ریشه ای حل بشه این روش هایی ک فرمودید اجرا کردم اما باز نتیجه نگرفتم
  بعد اینکه مدتی هست که پوست آلتم میسوزه و زخم میشه و همون حالت اگزمای داره ایقد درد داره ک نمیتونم دست بهش بزنم دوس دارم بدونم درمان این سوختگی وخارش وعلتش چیه چرااین اگزمای بوجودمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   برای اگزما پماد هیدروکورتیزون مفیده
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر