راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد گرامی
  بنده چند مدت پیش آزمایش اسپرم آنالیز رو دادم ،خواستم ببینم نتیجه آزمایش بنده خوبه یا ضعیفه ممنون میشم جواب بدین
  volume:2
  color:milky
  viscosity:normal
  ph:alkalie
  total sperm count 73.2
  count per ml:36.6
  active motile:55
  aluggish motile:5
  non motile:40
  normal shape:70
  head defects:20
  neck/mid piece:10
  w.b.c/hpf:13-15
  ممنون میشم جواب رو به میلم ارسال کنید.
  1. تصویر کاربر هادی جمعه ۲۷ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   یه موقع پاسخ ندینا !!!!
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 5 سال پیش)
   حرکت کم است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید .همسر من واریکوسل گرید دودر سمت چپ وگرید یک درسمت راست داشتند ازمایش اسپرموگرام ایشون هم نود درصد اسپرم ابنرمال داشتند وما برای بارداری میخواهیم اقدام کنیم .پزشک اورولوزی تنها سمت چپ را عمل کرد وسمت راست که گرید یک بود را گفتند که نیاز به عمل ندارد حال با توجه با اینکه ما میخواهیم بچه دار شویم ایا بهتر نبود که هر دو طرف عمل میشد ؟خواهش میکنم جواب من را بدهید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام.
  من چند ما هی است ازدواج کرده ام.قبل از خروج آب منی. آبی به نام ودی به مقدار نسبتا زیادی از من خارج میشود آیا این مسئله در روابط زناشویی و آینده ی ما بخصوص خودم مشکلی ایجاد نمیکند؟؟
  با سپاس...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقاي دكتر من آزمايش اسپوگرام دادم و تعداد اسپرم هاي زنده گريد A من 5 است و دكترم ميگه بايد بالاي 14 باشد و يراي من سونوگرافي تجويز كرده و از آنجا كه خودم از آزمايش اسپرمم راضي نبودم نياز است كه آزمايش رو تكرار كنم يا طبق تجويز برم سونوگرافي بدم
  با تشكر فراوان از سايت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۵ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده به دکتر فوق تخصص کلیه مراجعه کردم و ایشان تشخیص دادند بنده واریکوسل دارم از من خواستند آزمایش اسپرم انجام بدهم و بنده پشت گوش انداختم سوالم اینه که آیا یه دکتر عمومی هم میتواند همان آزمایش را برایم بنویسد و سوال دومم این است که بنده باوجود اینکه 22سال سن دارم اما ریش و سبیلم در نیامده و بدنم کم مو است ایا این نشانه ای از کمبود تستسترون در بدن من هست یا نه با توجه به اینکه این مسعله به هیچ عنوان ارثی نیست آیا این کمبود تستسترون ربطی به واریکوسل دارد یا نه و آیا با درمان واریکوسل این مشکل کمبود تستسترون رفع میشود؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   مراجعه به دکتر غدد
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  هر از چند گاهی کنار های بیضه های پسرم که دوازده سال است درد میگیرد که دست زدن به آن تشدید میکند. مسکن میدهیم آروم می شود لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   باید ببینم سونو کنید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۶ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  اقا دکتر من واریکوسل نوع دوم ینی هردو طرف واریکوسل داشتم الان که دوسال هستش عمل کردم هنوز طرف چپ واریکوسل دارم.اقای دکتر به حرف دکترهایی که رفتم از نظر اسپرم خوبم.ولی سایز بیضه هام خیلی خیلی کوچک .پیش دکتر خودم رفتم ولی جوابی بهم نداد رفتم پیش دکتر دیگه اونم جواب درستی بهم نداد دوباره دکترمو عوض کردم ولی بازم اون دکتر جواب درستی بهم نداد الان دوباره درد بیضه هام برگشت بعدش اندازه حجم اب منی خروجی کم این عا رو به دکترهایی که رفتم گفتم ولی چیزی نشد من ازقزوین بهتون پیام دادم اگه میشه منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  1-ببخشید این بیماری و عملش روی کیفیت رابطه جنسی تاثیر میزاره؟
  2-بعد از عمل هم احتمال ناباروری هست هنوز یا عملش ینی درمان و حل شدن مشکل ناباروری؟!!!!؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 5 سال پیش)
   نه اصلا
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید عرض میکنم خدمت اقای دکتر
  واریکوسل دارم بیضه سمت چپ من کوچک تر از بیضه سمت راست من هست بعد از عمل واریکوسل بیضه چپ رشد کرده و اندازه بیضه راست میشه یا نه؟
  اگر نمیشه پس راهی هست که رشد کنه و هم اندازه بشه؟
  و سوال بعدی هم اینه که بعد از عمل تمامی رگ ها از بین میره یا حداقل کمتر میشه که اندازه کیسه بیضه به ظاهر یکسان باشه ؟
  ایا اگه دیر تر برای عمل اقدام کنم اسیبی به بیضه سمت چپم وارد میشه؟
  زودتر عمل کنم بهتره یا عجله نکنم و در اینده اقدام کنم اسیبی به بیضه وارد نمیشه ؟
  بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   عمل برای بزرگی بیضه کمک نمیکند زود عمل نید بهتر است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 5 سال پیش)
   کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی نازنین..
  من یک سال پیش عمل واریکوسل لاپاروسکوپی گرید 3 پیش شما انجام دادم بعد یک سال ورزش بدنسازی انجام میدم روزی که عضله پا تمرین میکنم و فشار میارم بعدش بیضه چپم خیلی درد میکنه خواستم بدونم عوارض داره چه مشکلی پیش میاد ، فقط یک بار فشار اوردم و اینطوری
  شد.
  ممنون از راهنمایتون..
  خسته نباشید..
  از ته قلب واقعا دوستون دارم،،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴( 5 سال پیش)
   تشکر زیاد فشار نیارید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر