راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

4/5 - (26 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  میخواستم بدونم درد واریکوسل نشانه چیه و تمرین بدنسازی با کش باعث بیشتر شدنش میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، زور زدن باعث تشدید واریکوسل میشود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم اگه جواب سوالمو بدید رفتم سونوگرافی دادم واسه بیضه یه مدتی زیر بیضم و کشاله رانم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر سوسن دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  5 سال از ازدواجمان گذشته 3 بار ای وی اف ناموفق داشتیم.همسرم تعداد کم اسپرم مورفولوژی صفر و عدم تحرک اسپرم دادند. از نظر ژنتیک و کاربوتایپ مشکلی ندارند.سونوگرافی واریکوسل گرید 3 نشون داده.ایا نیاز به عمل داره؟همسرم 48 سالشونه.فرزند نداریم.و چقدر احتمال باروری بعد از عمل وجود دارد.باتشکر مدارک و ازمایشات همه مال دوماه اخیر بوده و مستند قابل ارسال می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حنا پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام همسررم قبلا واريكوسلش رو عمل كرده و حدود ٩ ماه پيش من با قرص باردار شدم الان ازمايش ايشون مورفولوژي ٤درصد و ابنرمال ٩٦ درصد هست ولي دكتر اورولوژ گفت مشكلي نيست براي بارداري درصورتي كه من در ٧هفته بارداري سقط كردم الان هم حدود يكماهه كه كيوتن پلاس مصرف ميكنه و به تازگي پروفرتيل
  چكار كنيم براي اقدام ميترسم از سقط مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   سقط خانم به تزمایش ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر جمشيداسمعيلي یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  باسلام بعدازيك روز عمل واريكوسل درادارم خون هست دليل؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   ارتباطی به ذعمل ندارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام
  منو همسرم شش ماه اقدام به بارداری کردیم ک نتیجه نداد رفتیم واسه چکاپ که ازمایش اسپرم داد و دکترش گفت چیزی نیست و با دارو حل میشه ، دو ماه بعد ازمایش داد که نتیجه تغییر نکرد ( سرعت حرکت اسپرم گرید a پایین بود) ( ازمایش رو ضمیمه میکنم) بعد رفتیم ی دکتر دیگه بلافاصله گفت طبق نتایج ازمایش واریکوسل داره ولی ظاهرا مشخص نیس که رفتیم سنوگرافی ( ضمیمه خواهد شد) سونو نشون داد واریکوسل خفیف گرید 1 داره ی طرف ی طرف هم دو ، و باید عمل بشه. برا ترس از عمل رفتیم دکتر دیگه و ما رو فرستادن مرکز ناباروری یزد برای ازمایش ( اهل یزدیم) تو اون ازمایش همسرم اصلا از نظر سرعت هم مشکلی نداشت که ضمیمه میکنم. الان حدودا یک سال بیشتره که اقدام کردیم و نتیجه حاصل نشد و فقط داره ویتامین و فولیک اسید مصرف میکنه، اطفا تشخیص بدید عمل لازمه یا با دارو حل میشه و مشکل جدی نیست.
  ممنونم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ دی ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۴ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   بله ما قبل این ازمایش ها هم اقدام داشتیم و یک سالی شده که الان بچه میخایم . ظاهرا چیزی مشخص نیست اقای دکتر ، میخام ببینم رو تجربه خودتون بیماری با این شرایط را عمل کردید یا دارو تجویز کردید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   در معاینه شدید باشد عمل بهتر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  واریکوسل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زاهدان یکبار عمل واریکوسل بیضه چپ انجام دادم که الان دوباره رفتم دکتر پ آزمایش دادم دوباره بیضه چپ واریکوسل دارد و برگشت کرده آیا عملی که توسط شما انجام میشود درمان قطعی واریکوسل هست یا برگشت دارد باتشکر خداقوت
  1. تصویر کاربر هادی جمعه ۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   salam
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   یک بار عمل کافی است وعمل مجدد نیازی ندارد
  3. تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام آقای دکتر زاهدان دکتر سونو دادم گفتن باید دوباره عمل بشه درد دارم گفتن به نطفه آسیب میرسونه
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   نيازي نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر یه مدت روی آلت تناسلی دقیقا جای که پوست به نوک آلت وصل میشه پوست پوست شده بود طوری که رابطه داشتن برام دردناک بود چون همراه با سوزش و خارش بود یه مدت از کرم آ د استفاده کردم پوست پوست شدن قطع شد ولی جاش به رنگ صورتی تیره تر در اومده اندازه نصف ناخن و یه خورده هنوز خارش داره امکانش هست راهنمایی بفرمایید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   اين حساسيت است
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام آقای دگتر من سه روز پیش عمل واریکوسل انجام داد بعد از سه روز حمام کردم بعد از حمام متوجه شدم بیضه هام ورم کرد چند ساعت بعد یکم ورم کمتر شد شب متوجه شدم باز ورم بیشتر شده آیا میتونه هیدروسل باشه یا عادیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   طبيعي است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

Popiloma Virus H یا اچ پی وی یکی از شایعترین ویروس های موجود در طبیعت می باشد…
نمونه برداری از پروستات جهت تأیید نهایی وجود سرطان پروستات و یا رد عدم وجود آن در…
سنگ در سیستم ادراری، به علت فوق اشباع شدن اجزاء تشکیل دهنده سنگ یا کریستال ها ایجاد…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00