راه های تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

سوالی که بسیاری از زوج های جوان دارند این است که راهکار های تقویت اسپرم برای بارداری چیست؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع مطالبی آورده شده است.

اگر شما و همسرتان در باروری مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. ناباروری بیش از آنچه تصور می کنید شایع است.

این مساله از هر شش زوج، یک زوج را درگیر می کند و محققان تخمین می زنند که مشکلاتی در باروری که تنها به مرد مرتبط باشد، از هر سه مورد، یک مورد را شامل می شود.

در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال بارداری انجام دهید. احتمال باروری را می توان با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر راهکارهای مربوط به سبک زندگی افزایش داد.

در این مقاله برخی از فاکتورهای اصلی مانند سبک زندگی، غذاها، مواد مغذی و مکمل هایی که با بهبود باروری و تقویت اسپرم در مردان ارتباط دارند، ذکر شده است.

مرتباً ورزش کنید

ورزش منظم علاوه بر اینکه برای سلامتی عمومی شما مفید است، می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون و و تقویت اسپرم و در نتیجه بهبود باروری شود.

مطالعات نشان می دهد مردانی که به طور منظم ورزش می کنند دارای سطح تستوسترون بالاتر و کیفیت مایع منی بیشتری نسبت به مردان غیرفعال هستند.

با این حال، نباید بیش از حد ورزش کنید، زیرا ممکن است نتیجه عکس داشته و سطح تستوسترون را کاهش دهد. دریافت مقدار مناسب روی می تواند این خطر را به حداقل برساند.

اگر به ندرت ورزش می کنید اما می خواهید باروری خود را بهبود ببخشید، فعالیت بدنی را در اولویت اصلی خود قرار دهید.

ورزش مفید برای تقویت اسپرم برای بارداری

به میزان کافی ویتامین C مصرف کنید

احتمالاً با توانایی ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا هستید. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین C، ممکن است باعث تقویت اسپرم و بهبود باروری شوند.

استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که سطح اکسیژن فعال (ROS) به حد مضر در بدن برسد. وقتی به دلیل بیماری، پیری، سبک زندگی ناسالم یا آلاینده های محیطی، قدرت دفاعی آنتی اکسیدانی بدن بسیار زیاد شود، این اتفاق می افتد.

ROS به طور مداوم در بدن تولید می شود، اما میزان آن در افراد سالم کنترل می گردد. مقادیر بالای ROS ممکن است باعث آسیب بافتی و التهاب شده، و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش دهد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و میزان بیش از حد ROS ممکن است منجر به ناباروری در مردان شود.

مصرف کافی آنتی اکسیدان، مانند ویتامین C، میتواند به خنثی کردن برخی از این اثرات مضر کمک کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین C ممکن است کیفیت مایع منی را بهبود بخشند.

مطالعه ای در مردان نابارور نشان داد که مصرف مکمل های 1000 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز تا 2 ماه باعث افزایش تحرک اسپرم تا 92٪ و تعداد اسپرم بیش از 100٪ می گردد. همچنین تعداد سلول های اسپرم بد شکل تا 55٪ کاهش می یابد.

یک مطالعه مشاهده ای دیگر در کارگران صنعتی هند نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C پنج بار در هفته به مدت 3 ماه ممکن است از آسیب DNA ناشی از ROS در سلول های اسپرم محافظت کند.

مکمل های ویتامین C همچنین باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم ها می شوند، در حالی که تعداد سلول های تغییر شکل یافته اسپرم را کاهش می دهند.

روی هم رفته، این یافته ها نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به بهبود باروری در مردان نابارور مبتلا به استرس اکسیداتیو کمک کند.

با این حال، قبل از ادعای قطعی، نیاز به مطالعات کنترل شده است.

استفاده از ویتامین سی برای تقویت اسپرم برای بارداری

آرام باشید و استرس را به حداقل برسانید

در شرایطی که دچار استرس می شوید، داشتن روحیه دشوار است، اما این نگرانی ممکن است به جز نداشتن تمایل به رابطه جنسی، جنبه های دیگری هم داشته باشد. استرس ممکن است رضایت جنسی را کاهش داده و قدرت باروری را مختل کند.

محققان معتقدند هورمون کورتیزول میتواند تا حدودی این اثرات مضر استرس را توضیح دهد.

استرس طولانی مدت باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که اثرات منفی شدیدی روی تستوسترون دارد. وقتی کورتیزول بالا می رود، سطح تستوسترون کاهش می یابد.

در حالی که اضطراب شدید و غیرقابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اما می توان با استفاده از روش های آریلکسیشن، انواع خفیف استرس را کاهش داد.

مدیریت استرس می تواند به سادگی قدم زدن در طبیعت، مراقبه، ورزش یا گذراندن وقت با دوستانتان باشد.

کاهش استرس های روزانه برای تقویت اسپرم

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D می تواند برای باروری زنان و مردان مهم باشد. این ویتامین، ماده مغذی دیگری است که ممکن است سطح تستوسترون را افزایش دهد.

یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که مردان دارای کمبود ویتامین D احتمالاً سطح تستوسترون پایینی دارند.

یک مطالعه کنترل شده بر روی 65 مرد با سطح تستوسترون پایین و کمبود ویتامین D این یافته ها را تایید می کند. مصرف 3000 واحد ویتامین D3 هر روز به مدت 1 سال میزان تستوسترون را حدود 25٪ افزایش داد.

سطح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم در ارتباط است، اما شواهد متناقض می باشد.

استفاده از ویتامین دی

مکمل های حاوی شنبلیله مصرف کنید

شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) یک گیاه خوراکی و دارویی محبوب است.

مطالعه انجام گرفته در 30 مردی که چهار بار در هفته تمرینات قدرتی انجام می دادند، اثرات مصرف روزانه  500 میلی گرم عصاره شنبلیله را تجزیه و تحلیل کرده است.

سطح تستوسترون، قدرت و میزان از دست دادن چربی در این مردان در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.

مطالعه دیگر روی 60 مرد سالم نشان داد که مصرف 600 میلی گرم تستوفن، مکمل ساخته شده از عصاره دانه شنبلیله و مواد معدنی، به مدت 6 هفته روزانه میل و عملکرد جنسی و قدرت را بهبود می بخشد.

این یافته ها با مطالعه بزرگتر دیگری در 120 مرد سالم تأیید شد. مصرف روزانه 600 میلی گرم تستوفن به مدت 3 ماه باعث بهبود عملکرد نعوظ و میزان فعالیت جنسی می شود.

همچنین، این مکمل به طور قابل توجهی سطح تستوسترون را افزایش داد.

بخاطر داشته باشید که همه این مطالعات عصاره شنبلیله را بررسی کرده اند. بعید است که شنبلیله کامل، که در پخت و پز و چای گیاهی استفاده می شود، به همان اندازه موثر باشد.

عصاره شتبلیله برای تقویت اسپرم ضعیف برای بارداری

به میزان کافی روی دریافت کنید

روی یک ماده معدنی ضروری است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف یافت می شود.

دریافت مقدار کافی روی یکی از ارکان باروری در مردان است.

مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که کمبود روی با سطح تستوسترون پایین، کیفیت پایین اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان ارتباط دارد.

همچنین، مصرف مکمل های روی میزان تستوسترون و تعداد اسپرم را در کسانی که دچار کمبود روی هستند، افزایش می دهد.

علاوه بر این، مکمل های روی ممکن است سطح تستوسترونی که به خاطر ورزش های شدید و بیش از حد ایجاد شده است، را بهبود دهد.

آزمایش های کنترل شده باید این یافته های مشاهده ای را تأیید کنند.

مصرف روی و زینک برای تقویت اسپرم

گیلاس زمستانی

Ashwagandha که برخی به آن گیلاس زمستانی می گویند یک گیاه دارویی است که از زمان های بسیار قدیم در هند استفاده می شده است.

مطالعات نشان می دهد که گیلاس زمستانی ممکن است با افزایش سطح تستوسترون، باعث تقویت اسپرم شده و باروری مردان را بهبود بخشد.

یک مطالعه در مردانی که تعداد سلولهای اسپرم کمی داشتند، نشان داد که مصرف 675 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود باروری می شود.

به طور مشخص، در مقایسه با مقدار اسپرم در شروع مطالعه، تعداد اسپرم ها 167٪، حجم مایع منی 53٪ و تحرک اسپرم ها 57٪ افزایش یافته است. در مقابل، حداقل پیشرفت در بین کسانی که تحت درمان دارونما قرار گرفته بودند مشاهده شد.

افزایش سطح تستوسترون ممکن است تا حدی سبب بروز این اثرات شده باشد.

یک مطالعه بر روی 57 مرد جوان در یک برنامه تمرینی قدرتی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح تستوسترون، توده عضلانی و قدرت در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما می شود.

این یافته ها با شواهد مشاهده ای نشان می دهد که مکمل های گیلاس زمستانی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم، تحرک اسپرم، وضعیت آنتی اکسیدانی و سطح تستوسترون شوند.

استفاده از گیلاس زمستانی

ریشه ماکا بخورید

مصرف مکمل های ریشه ماکا ممکن است میل جنسی، و همچنین قدرت باروری و عملکرد جنسی را بهبود بخشد و باعث تقویت اسپرم شود.

ریشه ماکا یک غذای گیاهی محبوب است که بومی مرکز پرو است. به طور سنتی، از آن برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود.

چندین مطالعه در مردان نشان داد که مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا خشک برای دوره های حداکثر 3 ماهه میل جنسی را بهبود می بخشد و این اطلاعات را خود افراد گزارش کرده اند.

مطالعات همچنین نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف، مصرف 2.4 گرم ریشه خشک ماکا به مدت 12 هفته نعوظ و عملکرد جنسی را کمی بهبود بخشید.

مصرف روزانه 1.75 گرم پودر ریشه ماکا به مدت 3 ماه همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم و تحرک آن در مردان سالم می شود.

این یافته ها تا حدی با بررسی های تکمیلی تأیید شده است، اما محققان خاطرنشان کردند که شواهد موجود کم است و قبل از ادعای قطعی نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

بعلاوه، به نظر نمی رسد ریشه ماکا بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد. مصرف 1.5-3 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 3 ماه هیچ تاثیری بر تستوسترون یا سایر هورمون های تولید مثلی در مردان سالم و بارور نداشت.

منبع: healthline

دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی و درمان ناباروری مردان

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بنده رفتم سنوگرافی و گفتن که قطر وریدهای واریسی در اطراف بیضه سمت چپ3/2 میلیمتر می باشد که مطرح کنده واریکوسل گرید 2 در اطراف بیضه سمت چپ می باشد. واریکوسل واضح در اطراف بیضه سمت چپ هم دیده نشده_لطفا میشه بگید که نیاز به عمل دارم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر ر جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام جناب آقای دکتر نسبت به این سوال باسلام بنده ۷ماه پیش عمل واریکسل بادرجه ۳را عمل کرده ام وروش عمل نیز روش قدیمی قطع کردن شریانها بوده است ونیزازبیضه ها نمونه برداری کردند که نتیجه آن اکتیو بودن اسپرم را مشخص نموده اند,به تازه گی که سنوگرافی داده ام نشان داده که وارکسل عود کرده است حال باید برای در مان چه کرد پذشک معالجم جواب داد نمی شود برای باردوم عمل کرد وبرای باروری وفرزند دار شدن لقاح مصنوعی انجام بدهید نظر شما چیست بنده تمایل دارم که به صورت طبیعی انجام شود راه حلی دارد متشکرم,فرمودید که سنوگرافی دلیل عود نیست ولازم به عمل ندارد لطفا شما بفرمایید راه حل اینکه متوجه بشویم عمل موفق بوده یا خیر چیست وچه در مانی را پی بگیریم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   بله موفق بوده
 • تصویر کاربر محمدفيروزي شنبه ۹ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  بخاطر دانشجو بودن و مشكل مالي خواستم بپرسم قيمت جراحي لاپاراسكوپي واريكوسل دوطرفه چقدر هست وبنده ازعهده هزينه برميايم يانه
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   بر اساس تعرفه وزارت بهداشت
 • تصویر کاربر فرشید جمعه ۸ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  من 3روز پیش عمل واربکوسل دو طرفه داشتم که طرفه راست درجه 2 و طرف چپ درجه 3 بود. بعد از سه روز گذشتن از عمل رانه پایه چپم بی حس میشود و وقتی میخواهم تکان دهم درد زیادی حس میکنم مانند اینکه یک سوزن را فرو میکنن در آن محل. آیا این طبیعی میباشد یا به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   درست ميشود صبر كنيد
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید قبولی طاعات
  بنده ۱۷سال سن دارم.تقریبا یک هفته هست که با درد بیضه مواجه شدم و حتی از شدت درد نمیتوانم آن را لمس کنم.ولی در آن هیچ تورم و رنگ قرمزی دیده نمیشود.علت این چیست؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سونو کنید
 • تصویر کاربر آآرمین چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام.

  آیا روش خاصی برای گرفتن اسپرم غیر از تماس
  با آلت (خودارضایی)وجوددارد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام 35سال دارم وساکن اهواز.قصد عمل واریکوسل دارم به روش لاپاراسکوپی،لکن درپرداخت هزینه آن مشکل دارم،بیمه تامین اجتماعی هستم اما تکمیلی ندارم.آیادر بیمارستان میلاد که متعلق به تامین اجتماعیست عمل لاپاراسکوپی هم انجام میشود؟وآیا رایگان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   نه آنجا باز است
 • تصویر کاربر پرواز جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام یه فرد چند بار میتونه عمل واریکسول انجام بده شوهر من ۵سال پیش انجام داد باردار شدم ولی باز مشکلش برگشته ایا میشه دوباره عمل کرد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   یک بار عمل کافی است
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام من واریکوسل شدید دارم و نیاز به عمل جراحی.هزینه آن چقدر است و آیا شما بیمه نیروهای مسلح قبول می کنید یا مرکز درمانی شما با آن طرف قرارداد است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   بايد اول معاينه شويد
 • تصویر کاربر ارسلان سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خوبی دکتر
  خسته نباشی
  دکتر ازتون آدرس و تلفن ميخواستم که فردا بیام ویزیت بشم دکتر من واریکوسل گرید 3 دارم و الان از قبل خیلی بدتر شده و درد دارم ميخواستم جراحی شو شما انجام بدین ممنون دکتر من شنبه باید پرونده ببرم به پادگانم میتونید تا جمعه پرونده اوکی کنید که ببرم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 4 سال پیش)
   09351142080
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر