11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. 

با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند.

مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد.

همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است.
این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد.
طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.

4/5 - (4 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رنجبر دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام من تیر ماه عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم بعد از سه ماه هم آزمایش اسپرم دادم و سه ماه هم برای بار داری اقدام کردم همسر هم زیر نظر دکتر زنان بود طبق آزمایش همه چیز نرمال هست آیا نیاز به مصرف قرص دارم یا همین طور ادامه بدم برای بارداری
  1. تصویر کاربر رنجبر یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   تا الان هم نتیجه نگرفتیم
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه ، تا یک سال فرصت دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضوی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۴۶ سالمه مشکل نعوظ داشتم رفتم دکتر اورولوژی سونوگرافی نوشت تو سونوگرافی معلوم شد واریکوسل شدید وگرید ۳در طرف راست با حداکثر قطر وریدی 4.5mmودر طرف چپ باحداکثر قطروریدی3mmدیده شد من خودم هیچ دردو سنگینی در بیضه ها ومشکلی احساس نمیکنم و ۲ فرزند دارم وقصد فرزند آوردن ندارم میخواستم بپرسم حتما باید عمل کنم پزشک گفته باید جراحی بشم اگه جراحی نکنم مشکلی برام پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر فرزند دیگری نمیخواهید نیاز به عمل نیست. اختلال نعوظ ربطی به واریکوسل ندارد و ان باید جداگانه بررسی شود
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتربنده ۱۰سال پیش ازدواج کردم حدود۶ماه پیش اقدام به بچه دار شدن کردیم که متاسفانه همسرم دوبارسقط جنین در همون ماه اول بارداری داشت به پزشک مراجعه کردم طی آزمایش سونوگرافی گفتند واریکوسل دارم وبایدحتماعمل بشم جواب سونو وازمایش روبراتون میفرستم لطفاراهنماییم کنیدایاراه جایگزینی هست یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   تا ۶ ماه دیگر فرصت دهید ، اگر بچه دار نشدید عمل شوید
 • تصویر کاربر احمدزاده یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 7 سال هست ازدواج کردم اما هنوز بچه دار نشدم من چند روز پیش رفتم آزمایش اسپرم دادم آزواسپرمی تشخیص داده شده و آزمایش خون هم دادم و هم سونوگرافی دادم لطفا ازمایش اسپرم و آزمایش خون و جواب سونوگرافی را مشاهده بفرمایید مشکل از کجاست جواب آزمایش و سونوگرافی ارسال کردم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   باید آزمایش ژنتیک کاریوتایپ بدهید ، و همچتین از بیضه هاتون باید نمونه برداری شه از ابن جهت که ایا در بیضه اسپرم یافت می شود یا خیر
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۲۲ ساله مجرد واریکسل سمت راست گرید ۱ و سمت چپ گرید ۲ داشتم که به تازگی عمل کرده ام و قبل عمل ازمایش اسپرم هم دادم که فقط یکم مشکل حرکت سرعت اسپرم ۸ بود و بنا به توصیه پزشک برای هر دو طرف عمل میکروسکوپیک انجام دادم و الان برای ماه اول قرص ویتامین ای،کارنیمکس۲۵۰،پنتافیل ۴۰۰ و قرص زینک پلاس تجویز کردن و بعد از اتمام ۲ ماه هم دارو تجویز خواهند کرد و بعد از ان ازمایش اسپرم خواهم داد.
  عکس ازمایش رو خدمتتون میفرستم حضرتعالی بی زحمت ارزیابی داشته باشین که اگر مشکلی نداشتم خیالم اسوده بشه چون اطرافیان واقعا نگرانم میکنن به خاطر اینکه میگن فلانی واریکسل داشت عمل کرد بچه دار نمیشه و... از این حرفا که خیلی به روحیم تاثیر میزاره.
  پیشاپیش تشکر میکنم از حضرتعالی
  دعا گویتان هستیم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   مشکلی نیست با این ازمایش میتونین بچه دار شین
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  من 17 سالمه هنگام انقباض بیضه در سمت راست بیضه و همچنین کمی در چپ حالت کرم مانندی میگیره
  ولی هنگام شل بودن بسیار طبیعی هستش
  بعد ی سوال دیگه من از چندین سال پیش گه گاهی دلم درد میگرفت تو طول روز اون موفع ها هم سونو دادم اما چیزی مشاهده نشد
  میخاستم بگم دل درد از نشانه های واریکوسله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سونو بیضه ها از جهت واریکوسل انجام شود
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام دکتر 25 ساله هستم مجردم.تو سن13 یا14 سالگی یه وزنی سنگین رو بلند کردم از اون زمان تاحالا بیضی سمت چپم ورم داره نمیدونم چی میگید شما درحالت ایستاده کاملا مشخص هست آیا احتیاج ب عمل دارم.درد هم داشتم یک یا دو سالی میشه درک شکم ندارم...اگ میشه راهنمای کنید...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   احتمالا فتق دارید. باید سونوگرافی انجام شود. اگر فتق باشد باید عمل شود. با تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ جهت نوبت تماس گرفته شود
 • تصویر کاربر mamad072 شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام
  27 سالمه و مجرد قصد ازدواج دارم
  لطفا دو تا آزمایشم رو بررسی کنید و بگین
  1- آیا بهتر شدم؟ و مشکلی برای بچه دار شدن ندارم.
  2- نیاز به چه دارویی دارم؟
  3-آیا نیاز هست در یک مرکز معتبر تر آزمایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   تقریبا مثل قبله ، میتونین با این ازمایش بچه دار شین. جهت تقویت اسپرم ها میتونین پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر mamad72 شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام 27ساله و مجردم قصد ازدواج دارم. سال 92 عمل واریکوسل گرید 3رو عمل کردم.
  سال 96برج4 و سال 99برج8 آزمایش دادم. دکترم بعد معاینه و البته با دیدن آزمایشام گفت خوبه و میتونی برای ازدواج اقدام کنی.
  لطفا بگین که نتیجه های آزمایش چجوریه؟ و آیا نیاز به دارو دارم؟ آیا افت داشته نتیجه آزمایشم یا بهتر شده؟
  و بگین که یک مرکز معتبر ترجیحا مشهد و اگه نه هر جای دیگه ای که دوباره آزمایش بدم تا مطمئن جلو برم برای ازدواج.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه و میتونین بچه دار شین
 • تصویر کاربر saeed شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای پروفسور کرمی
  احتراماً، با توجه به عدم موفقیت در باروری طی 6 ماه گذشته و نتایج آزمایش جدید(تصویر پیوست)، خواهشمند است نقطه نظرات ارزشمندتان را ابلاغ فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نتایج قابل قبول است ، تا یک سال فرصت دهید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر