11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (45 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر من دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير دكتر عزيز همسرم ازمايش اسپرم داده و متاسفانه تعداد اسپرماش٣ميليون بوده و تو ازمايشش گفتن اسپرم بالغ نداره و اسپرماش تحرك نداره حالا نميدونيم بايد چيكار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل انجام شود ، ازمایش در مرکز رویان تکرار شود
 • تصویر کاربر کامران چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید.واریکوسل گرید1به2دارم لذا خواهشمند است طبق جواب آزمایش اسپرم پیوست نیاز به عمل هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   اگر تا یک سال بچه دار نشدین عمل کنید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم
  بنده آزمایش اسپرم رو دادم
  Motile sperms 5.56
  Porgressive Sperms 4.89
  بود بقیه شون دیگه نرمال بودن رفتم دکتر یه تعداد قرص سلن پلاس با امگا و ال کارنتین تجویز کردن و گفتن واریکوسل درجه دو سمت چپ دارم.
  وگفتن اگه بچه دار نشدین بعد دو ماه مصرف قرص بیاین برای عمل.
  حالا سوالم اینه یک: مشکلم حاده؟!
  دو: بنظرتون عمل رو انجام بدم خطرناک نیست.
  سوم؛ روزه گرفتن بدنم رو ضعیف نمیکنه
  چهارم: مصرف سیگار حداقل پنج عدد در روز خوب شدنم را به تعویق نمی اندازه. سیگار کشیدن ایا طول درمان رو به تاخیر می اندازه؟! و سوال آخر آیا میتونم صبر کنم که خوب شم از عمل میترسم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   تا یک سال برای بچه دار شدن فرصت دهید اگر نشد عمل کنید
  2. تصویر کاربر احمد جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   دکتر من دو ساله که اقدام کردم نتیجه نگرفتم یعنی بازم صبر کنم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   پس بهتره واریکوسل عمل شه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرایی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلام
  من و همسرم تو اقدام برای بارداری بعد از یک سقط به خاطر تشکیل نشدن قلب هستیم دوست همسرم به ایشون پودر تستسترون بوستر که شامل تستسترون و ویتامین و ترکیبات آمینو کمپلکس و پروتئین هست دادن- میخواستم بدونم این پودر روی اسپرم ایشون تاثیر منفی میتونه داشته باشه؟ شما برای تقویت اسپرم چه پیشنهادی دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   توصیه نمیشه و نیازی نیست .
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام.من الان یک ساله عمل واریکوسل گرید1عمل کردم . یک طرفه الان دردزیرشکم وبیضه هام دارم وبیضه سمت راستم ورم کرده.سونوگرافی کردم الان دوباره عود کرده.همون گریدا.هیدروسل هم میگه دارم هردوطرف
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اون عود نیست احتمالا سونو خطا زیاد داره ، هیدروسل باید معاینه شه اگه شدید باشه عمل مبخواد
 • تصویر کاربر کورش سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عذر میخوام من یه مرد ۴۹ ساله هستم که بیماری دیابت نوع دو دارم خواستم بدونم که با توجه به اینکه نعوظ ندارم و حرکت اسپرم و خود اسپرم ضعیف هست میشه درمان کرد در ضمن خانم هم ۴۵ ساله هستش و دوبار سقط جنینداشته بصورت طبیعی لازم به ذکر که ما ۵ ساله ازدواج کردیم پیشاپیش از راهنمایی تون متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   باید سونوگرافی کالر داپلر عروق آلت انجام شود ، احتمالا در زمینه ی دیابت رگ های آلت آسیب دیده
 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پیشتون جراحی واریکوسل انجام دادم.۱۲تا آمپول HCG به دستور شما زدم.۹۹.۱۲.۴ آزمایش دادم طبق عکس ارسالی خوب بود.قرص هایی هم‌که برای تقویت اسپرم دادید رو هم مصرف میکنم.امروز۱۴۰۰.۲.۱ آزمایش دادم طبق عکس بازم ضعیف شد.تکلیف چیه؟؟آیا بازم آمپول بزنم؟ چه کاری باید انجام بدم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
 • تصویر کاربر رحیم یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام
  برای باروری مشکلی ندارد ؟
  چه داروهایی برای تقویت اسپرم مصرف کنم
  آیا نیاز به مصرف دارو دارد ؟
  چه دارویی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من واریکوسل دارم الان تقریبا 1ساله
  هیچ دردی ندارم دکترم گفته نیاز به عمل نداره هر شش ماه یک بار چکاب میشم با توجه به عکسای آزمایشاتم که فرستادم تحرک اسپرمم ضعیفه بنظر شما من نیاز به عمل دارم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   ازمایش اسپرم را بفرستید
  2. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۷ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر فرستادم 4 تا عکس فرستادم با حجم زیر یک مگابایت
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   همینجا بفرستید
  4. تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   اقای دکتر دوتا تصویر فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   ازمایشتون قابل قبوله و فعلا عمل نیاز نیست
  6. تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   مرسی اقای دکتر که وقت گزاشتین سوال قبلی رو جواب دادید

   آقای دکتر یه سوال دیگه دارم : آیا خود ارضایی زیاد روی اسپرم و واریکوسل اثر منفی میگذارد؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   خیر ربطی ندارد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 501 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  بنده ۳۳ساله و زنم ۳۰ ساله هست که شش ساله ازدواج کرده ایم و سه ساله که برای بچه اقدام میکنیم ابتدا به علت کیست تخمدان خانمم فقط او تحت درمان بود ولی بعدا دکتر او برای من آزمایش تجویز کرد که دکتر زنان گفته بود که مشکل اصلی من هستم که اسپرم دارای ضعف شکل و حرکت است ولی از لحاظ تعداد هیچ مشکلی نداره تمام قرص ها و مکمل ها را خوردم جواب نداد یکی از بیضه هام هم واریکسل خفیف داره ولی پروفسور زرگوشی برام تاموکسیفن تجویز کرد تا سه ماه که قرص مصرف کردم گفت پیشگیری کنید و آزمایش دادم که همه فاکتور ها خوب شده بود و بعد از آن بلافاصله زنم باردار شد ولی تو یک ماهگی به علت تشکیل نشدن قلب سقط شد و یکسال دیگه تلاش کردیم ولی بچه دار نشدیم دوباره نزد دکتر زرگوشی رفتم که الان هم گفته میکرو اینجکشن کنیم و دیگر هیچ دارویی تجویز نکرد به نظرتان سقط جنین به علت ضعف اسپرم بوده و چرا دکتر دوباره تاموکسیفن تجویز نکرد؟
  خدا بر علم و ایمان تان بیفزاید یاعلی ممنون
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   ربطی به اسپرم نداشت تشکیل نشدن قلب ، اگر تا یکسال بچه دار نشدید روش های کمک باروری امتحان شود
  4. تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   به نظرتان یک دوره دیگه تاموکسیفن مصرف کنم؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   قرص سلنیوم ۲۰۰ میلیگرم روزی یک عدد / ویتامین e روزی یک عدد / اسید فولیک ۱ میلیگرم روزی یک عدد / قرص ال کارنیتین ۱۰۰۰ میلیگرم روزی یک عدد مصرف شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

دوشنبه (مطب قلهک)

14:00 - 19:00

سه شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 12:00

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر