جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.8/5 - (53 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام
  ما یک سال و نیمه فیروزکوه زندگی میکنیم و من پسرم را کنار شوفاژ میخوابوندم,الان متوجه شدم اشتباه کردم ,ممکنه مشکلی برای بیضه های پسرم پیش بیاد؟۶سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام خیر اگر اندازه بیضه ها خوبه و هردو سر جاشون هستن مشکلی نیس بهتر است از گرما مستقیم دور باشه
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر .من در تاریخ ۱۴۰۱/۱/۳۰به مطب شما مراجعه کردم.وشما یک قرص بنام پنتو کسی فیلین برای من تحویز کردید .الان چند روز کل دارو خانه های تعران رفتم .میگن چنین قرصی نیست.الان من چکار کنم اگه جای هست این قزص بده لطفا معرفی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر.من در تاریخ ۱۴۰۱/۱/۳۰به مطب شما مراجعه کردم.وبرایم قرص پنتو کسی فیلین برام نوشتی .الان چند روز تمام دارو خانه های تهران رو رفتم .میگن این قرص نیست.حالا من چه کار کنم .اگه جای هست معرفی کنید برم تهیه کنم .ممنون از شما اگه امکانش هست راهنمایی کنید .با تشکر حامد حقی ابی
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جوانی 21 ساله هستم با درد کمی که ار ناحیه بیضه چپ و کشاله ران داشتم دکتر رفتم و دکتر سونو نوشت انجام دادم گفتن واریکوسل گرید 1 دارم میخواستم بدونم آیا با دارو حل میشه یا نه و اینکه در آینده ب گرید 2 و3 میرسه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر یاریپور دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  بنده خودم 37 ساله وشوهری 38 ساله یه بچه پسر دارم 8 ساله چهار سال هست برای بچه دوم اقدام میکنم موفق نشدم تعداد اسپرم شوهرم آخرین بار 8 میلیون مورفولوژی صفر بود دوبار آی وی اف ناموفق داشتم آیا امیدی هست همسرم با دارو درمان بشه ، اگه هست چه دارویی مؤثره لطفا راهنمایی کنید، البته در آی وی اف جنینی برامون تشکیل نشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   باید مدارک و ازمایشاتتون رو بفرستید که ببینم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۶ ماه پیش واریکوسل دو طرفه انجام دادم ولی اقدام کردیم دو سه ماه بچه دار نشدیم باید چیکار کنیم الان فرتومن سه ماهه دارم استفاده میکنم سلن پلاس هم میخورم با ویتامین c آزمایشات اسپرم ک جدیدا گرفتم و ارسال میکم براتون دکتر میگه شکل اسپرمت خوب نشده باید چیکار کنم موروفولوژی بره بالا، من دو تا آزمایش آخرمو براتون میفرستم لطفا راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۷ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من واریکوسل گرید بی دارم ایا نیاز هست عمل کنم ازمایش اسپرم هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر Majid پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من واریکوسل گرید 3 سمت چپ دارم
  و اینکه 19 سالمه و دانشجوام
  من خواستم از شما وقت بگیرم ولی وقتاتون تا 40 50 روز پره و من نیاز به عمل فوری دارم
  رفتم بیمارستان ناجا و بهم گفتن فقط سنتی عمل میکنن
  خواستم بدونم امکانش هست بعد از عمل نابارور بشم ؟ مثلا بد عمل کنن یا ی جور دیگه
  چون گفتن میکروسکوپی فقط تو کلینیک انجام میشه و کاملا ازاده و بیمه خودت و تکمیلی پذیرفته نیست
  در ضمن ی سوال شما تو کدوم بیمارستان عمل میکنید و با بیمه خدمات درمانی و همچنین بیمه تکمیلی ملت ، هزینش چقدر میشه ، یا اینکه شمام کلا ازاد عمل میکنین؟
  و اینکه امکانش هست در همین یکی دو هفته وقت بدین برای عمل ؟ دکتر اگه شما فعلا وقتتون پره ، بیمارستانی رو میشناسین که به روش میکروسکوپی عمل کنه و بیمه هم قبول کنه ؟
  1. تصویر کاربر Majid چهارشنبه ۱۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   عجب
   که اینطور
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   عکس باز نمیشه مجدد بفرستید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ببخشید دکتر بنده برای معاینه بیضه در تاریخ 2611400رفتم پیش متخص ارولوژی که معاینه کرد و گفت واریکوسل نداری فقط برای کیست یه سونو رنگی برام نوشت که خدارو شکر همه چی اوکی بود بعد از اون هم خودم یه سونو در تاریخ2621400که همه چی اوکی بود بعد از اون هم یدونه سونو در تاریخ 1661400انجام دادم که اونم همه چیش اوکی بود باز هم در تاریخ191400رفتم تو بیمارستان توسط دکتر کلیه و مجاری معاینه کرد گفت احتمال میدم واریکوسل گرید 1یا2داشته باشه که گفتم چند وقت پیش سونو دادم و جواب واریکوسل بودنش منفی بوده بنده خدا گفت که جواب سونو راست گفته بعد از اون در تاریخ 391400رفتم سونو انجام دادم البته سونو عادی که گفت
  اتساع وریدهادر کانال اینگوئینال سمت چپ تا حداکثردیامتر2.9mmدر هنگام مانور شدیدوالسالوامشاهد می شود ضمنا تمام سونو ها ضمینه این متن ارسال شده
  دکتر الان بنظرتون من واریکوسل دارم یا ن
  ممنونم از جواب دهیتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   2-سلام ،بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر ببخشید من برا پروستات بازم مزاحمتون شدم که سه تا قرص برام تجویز کردید منم دارم اون دارو هارو مصرف میکنم خواستم ببپرسم چرا مایع منی من بیرون نماید درحد یک قطره اونم ب زور میاد اسم قرص ها هم 1_تاوانکس
   2_ملوکسیکام
   3پروترال0/4
   دکتر اگه عوارض این دارو هاست بعد از چند وقت از اتمام دارو ها ب حالت اولیه بر میگرده با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   عارضه مصرف پروترال هست و طبیعیه
  4. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام دکتر بعد از اینکه واریکوسل جراحی کنم بعدش تو معاینه و سونوگرافی مشخصه قبلا واریکوسل داشتم یا کلا دیگه همه چی نرمال نوشن میده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   خیر طبیعی میشه
  6. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ آذر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر بعد من اگه واریکوسل گرید1داشته باشم بعد جراحی کنم بعد چند وقت تو معاینه طبیعی میشه چون من میخواهم برا استخدامی اقدام کنم
   2بعد دکتر احتمال هیدروسل تو کدوم جراحی کمتره
   3دکتر من دوتا کیست اپیدیدیم دارم اونارو میتونم جراحی کنم و اینکه جراحیشون راسته باعث ناباروری میشه ممنونم اگه جواب بدی
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   اگر بزرگ باشن میشه جراحی کرد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  الان یک سال میشه که واریکوسل خفیف دارم به متخصص اورولوژی مراجعه کردم بعد از انجام سونوگرافی واریکوسل مشخص شد وآزمایش اسپرم هم انجام دادم که مشکلی نداشتم با انجام فعالیت زیاد بیضه سمت چپ درد و ورم میکنه..دکتر اورولوژی هم چند تا قرص(باکلوفن۱۰_ سلکوکسیب۱۰۰میلی _گاباکیم)
  تجویز کرد .ولی بعد از تمام شدن قرص ها درد مجددا شروع شد.
  به نظر شما با انجام عمل اول اینکه واسه باروری مشکلی پیش نمیاد دوم اینکه این درد از بین میره..
  به خاطر بعد مسافت سخته مطب خدمت برسم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  سن ۳۱ سال و مجرد هستم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   باید معاینه بشید و اگر واریکوسل داشتید نیاز به جراحی هست
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

زگیل در سر نشانه ی چیست؟ زگیل در سر نشانه ی ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل سر…
فرق گوشت اضافه و زگیل در چیست؟ اولین تفاوت در شکل ظاهری می باشد، گوشت اضافه یک…
زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ هستند که در ناحیه تناسلی یا…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب