جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

11 راه کار ساده برای افزایش کیفیت اسپرم

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

آیا افزایش اسپرم امکانپذیر است؟ در این مطلب قصد داریم شما را با چند روش طبیعی برای افزایش کیفیت اسپرم آشنا کنیم.

1. ورزش کردن

مطالعات متعددی نشان داده اند كه كاهش وزن و ورزش در بین افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می تواند منجر به بهبودی و یا افزایش کیفیت اسپرم شود. با این حال، به صورت علمی هنوز ثابت نشده است که افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) سالمی هستند، حتما تعداد و کیفیت اسپرم بهتری هم دارند!

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت، ۴۵ مرد مبتلا به چاقی که سبک زندگی بی تحرکی داشتند مورد بررسی قرار گرفتند. مزایای انجام یک برنامه ورزشی هوازی به مدت ۱۶ هفته و برای حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت ۵۰ دقیقه بر روی این شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که ضربان قلب شرکت کنندگان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود پیدا کرد. همچنین نتایج به دست آمده نشان داد که انجام تمرینات ورزشی منظم باعث افزایش کیفیت اسپرم و تحرک آن در این شرکت کنندگان شده است.

افزایش کیفیت اسپرم مردان با ورزش کردن

2. پرهیز از مصرف دخانیات

طی یک تحلیل گسترده که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتایج بیش از ۲۰ مطالعه با مجموع حدود ۶۰۰۰ شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج به دست آمده از این تحلیل نشان داد که سیگار کشیدن به طور مداوم باعث کاهش کیفیت اسپرم در بارداری می شود.
محققان دریافتند افرادی که کمتر سیگار می کشند و یا اصلا سیگار نمی کشند، نسبت به افرادی که به طور متوسط یا سنگین دخانیات مصرف می کنند، از کیفیت اسپرم بالاتری برخوردار هستند.

تاثیر سیگار کشیدن در اسپرم مردان

3. پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر

تعداد مطالعات کنترلی انجام شده برای بررسی رابطه ی بین سلامت و کیفیت اسپرم و مصرف مواد مخدر و الکل بسیار محدود است. این امر به این دلیل است که استفاده از مواد مخدر و الکل در آزمایش ها تا حدی غیر قانونی است.
با این حال طی یک بررسی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داده شد که استفاده از موادی مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین باعث کاهش تولید اسپرم می شود.

4. پرهیز از مصرف دارو

مصرف برخی از داروهای تجویزی ممکن است به طور بالقوه تولید اسپرم سالم را کاهش دهند و به محض قطع مصرف دارو، تعداد اسپرم ها به حالت طبیعی برمی گردد و یا افزایش می یابد.

داروهایی که ممکن است به طور موقت تولید و کیفیت اسپرم را کاهش دهند عبارت است از:

❎  برخی از آنتی بیوتیک ها
❎  ضد آندروژن ها
❎ داروهای ضد التهابی
❎ داروهای ضد روان پریشی
❎ داروهایی که بر پایه ی مخدر هستند
❎ داروهای ضد افسردگی
❎ داروهای استروئیدهای آنابولیک، که ممکن است حتی تا یک سال پس از قطع دارو بر تعداد اسپرم ها تاثیر بگذارند
❎ تستوسترون برون زا یا مکمل
❎ متادون

5. شنبلیله

شنبلیله مدت هاست که به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سلامت اسپرم های ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد و تصور می شود که مصرف شنبلیله می تواند به بهبود تعداد و کیفیت اسپرم کمک کند.
در واقع طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داده شد که ترکیبات منحصر به فرد ماده ی فروساپ که می توان آن را از دانه های شنبلیله استخراج کرد، می تواند کیفیت کلی اسپرم و تعداد اسپرم تولیدی را ارتقاء دهد.
محصولات مختلفی از شنبلیله به صورت مکمل خوراکی تولید شده است که می توان آن ها را از داروخانه ها، عطاری ها و یا به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه ی پزشک تهیه کرد.

6. ویتامین دی D

محققان هنوز دلیل موجهی برای رابطه ی بین مصرف ویتامین دی و افزایش کیفیت اسپرم پیدا نکرده اند، ولی به نظر می رسد که سطح ویتامین دی و کلسیم بر سلامتی اسپرم تاثیر دارد. طی یک بررسی کلی تعداد ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی، محققان دریافتند که ارتباط معنا داری بین بهبود باروری و سطح بالاتر ویتامین دی در مردان مورد مطالعه وجود دارد.
با این حال، محققین این مطالعه هنگام تفسیر نتایج به دست آمده با احتیاط صحبت می کنند و تاکید دارند که برای اثبات یافته های خود به آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است. همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که کمبود کلسیم می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد.
شما می توانید مکمل ویتامین دی را از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

7. آشوا گاندا (جینسینگ هندی)

آشوا گاندا مدت هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی درمانی برای اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفته است.
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۴۶ مرد با تعداد اسپرم کم مورد بررسی قرار گرفتند.
شرکت کنندگان روزانه ۶۷۵ میلی گرم آشوا گاندا به مدت ۹۰ روز مصرف کردند و نتایج نشان داد که تعداد اسپرم در این شرکت کنندگان تا حدود ۱۶۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
آشوا گاندا را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

خاصیت جینسینگ در بهبود کیفیت اسپرم

8. مصرف آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به غیرفعال کردن ترکیبات موسوم به رادیکال های آزاد که به سلول ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و طی برخی مطالعات انجام شده نشان داده شده است که رابطه ی معنا داری بین مصرف آنتی اکسیدان و افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.
طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که آنتی اکسیدان هایی که ممکن است به افزایش تعداد اسپرم های سالم کمک کنند عبارتند از:

👈 بتا کاروتن
👈 بتا کریپتوکسانتین
👈 لوتئین
👈 ویتامین سی C

9. مصرف چربی های سالم

مصرف چربی های اشباع نشده برای رشد سالم غشا اسپرم بسیار حائز اهمیت هستند. از جمله این چربی ها می توان به امگا ۳ و امگا ۶ اشاره کرد.
طی یک بررسی از سه مطالعه ی مختلف که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داده شد که مردان ناباروری که اسیدهای چرب حاوی امگا سه مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که این مکمل را مصرف نمی کردند، بهبودی قابل توجهی در تعداد، غلظت و کیفیت اسپرم داشتند.
مکمل امگا ۳ و امگا ۶ را می توانید به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها و بدون نسخه ی پزشک تهیه کنید.

10. کاهش مصرف چربی های ناسالم

تاثیر کیفیت اسپرم در بارداری

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی از سنین ۱۸ تا ۲۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس، تعداد اسپرم آنها به طور نسبی کاهش می یابد.

11. پرهیز از قرار گرفتن در محیط آلوده

محققین بر این باورند که عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی می تواند سلامت و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
از این رو تصور می شود که آلودگی محیطی می تواند ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم داشته باشد.


دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی

3.9/5 - (61 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هدیه دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با سلام عکس قبل عمل وبعد
  الان ۸ماه از عمل گذشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 4 روز پیش)
   آخرین آزمایش مایع منی رو بفرستید
 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۱ خرداد ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب دکتر وقتتون خوش. من ۴۵سالمه و خانومم ۴۰سالشه دوساله واسه بچه دارشدن اقدام کردیم باراول ivfچون تخمک خانومم کم بود نتیجه نگرفتیم. اما الان با ازمایش اسپرم خودم متوجه شدیم که dfiخودم بسیار بالاست حدود ۵۱
  میخاستم ببینم راهی وجود داره که نتیجه بگیرم و مراقبت و یا داروی خاصی نیاز به مصرف دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۳( 3 هفته پیش)
   آنالیز مایع منی رو بفرستید
 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام وقت بخیر، من ۱ هفته ای هست درد بیضه راست و کشاله راست و یک وقتایی کمردرد(دردش جوری هست که انگار همون لحظه انزال رخ میدهد و کمر خالی میشود) و یک وقتایی زیر شکم درد میگیره، سونو بیضه انجام دادم نوشته سمت چپ گرید ۳ و سمت راست گرید ۱ ، پارسال هم درد داشتم سونو انجام دادم سمت چپ گرید ۲ بود که خدمتتون رسیدم شما معاینه کردین و فرمودین من اصلا واریکوسل ندارم.
  الان میخواهم بپرسم از خدمتتون با اینکه واریکوسل توی سونو پیشرفت کرده ایا مبتلا به واریکوسل شدم یا ندارم و این درد از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   تا زمانی که آنالیز مایع منی نرماله و مشکل نازایی ندارید نیاز به عمل نیست
  2. تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   ممنونم آقای دکتر
   من مجردم
   میتونم تا چن سال بیخیالش بشم و موقعی که ازدواج کردم اونجا متوجه میشم که مشکلی هست خدای نکرده یا نه و بعدش اقدام کنم؟
   یا همین الان باید ازمایش مایع منی رو بدم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   بله فعلا اقدامی لازم نیست
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   بله فعلا اقدامی لازم نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عاشق پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴ ساله ازدواج کردم و باتوجه به اینکه هم سن خودم و خانمم بالا هست از اول اقدام کردیم ولی جواب نگرفتیم وچند تا آزمایش دادم که در آزمایش ها تعداد اسپرم هام کم می باشد جهت درمان چکار باید بکنیم که نتیجه داشته باشد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   آزمایشات رو بفرستید و چند سالتونه؟
  2. تصویر کاربر عاشق سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام خودم ۴۲ سالم هست خانمم ۴۰ سال
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با توجه به سن بالا و کاهش ذخیره ی تخمکی از روش های کمک باروری باید استفاده کنید
  4. تصویر کاربر عاشق چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   با سلام آقای دکتر منظورتون ivfهست یا روش دیگر باتشکر
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   IuI یا IVF
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام سه سالی میشه که برای بچه دار شدن اقدام کردم ولی نتیجه ای نگرفتم بیضه سمت چپ واریکوسل گرید سه داشتم که عمل کردم ولی شکل و حرکت وتعداد نرمال اسپرمم کمه چه کاری باید انجام بدم در ضمن هفته یکی دوباره هم قلیون میکشم دکترای زیادی هم رفتم داروهایی مثل ال کارنتین ویتامین E ویتامین cو فرتیل اید برام تجویز کردن ولی نتیجه ای نداشته برام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   از روش های کمک باروری استفاده کنید
 • تصویر کاربر پویا سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  هزینه عمل چقدره و یه نوبت میخوام واسه اول برج ۲
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با مدارک کامل خودتون جهت ویزیت حضوری و تعیین پلن جراحی به مطب مراجعه کنید همکاران مطب با شما جهت هماهنگی های لازم تماس خواهند گرفت
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام من عمل فتق سمت چپ و راست انجام دادم یکسال پیش. الان بعضی موقع درد شدید وسوزش جای عمل دارم وموقع راه رفتن بیضه هام درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   با سلام سونوگرافی از بیضه ها انجام شود
 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۸ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر...خدا بهتون سلامتی بده چقدر خوبه ک دکترای دلسوزی مثل شما هنوزم هستن واقعا متشکرم از شما
  سوال بنده این هستش پنج ساله ازدواج کردم و از ازدواج قبلیم یک بچه دارم و در ازدواج دوم جلوگیری هم داشتم اما حالا بچه دار نمیشم و من و شوهرم همه ازمایشی دادیم و سالمیم فقط همسرم خیلی کم حجم اسپرمش کمه وگرنه تعدادشون عالیه و خودم کمی تنبلی تخمدان دارم ب نظرتون باید چکار کنم
  بازم سپاس از وجود ارزشمندتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۴ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   آزمایش مایع منی رو بفرستید
  2. تصویر کاربر فریبا جمعه ۴ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر عکس رو فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   با سلام و احترام آزمایش آنالیز و کشت ادرار انجام شود از نظر مایع منی
  4. تصویر کاربر فریبا یکشنبه ۶ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   اقای دکتر متوجه منظورتون نشدم الان مایع منی اش چطوره خوبه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   آزمایشی که گفتم رو انجام بدین
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام من دو سال قبل عمل واریکوسل دوطرفه گرید ۲ داشتم . اوایل عملم کاملا احساس رضایت داشتم پس ازگذشت 5ماه از عمل که خود ارضایی داشتم دیگه انگار هیچ چیز مثل قبل نیست . حس میکنم آلتم بی حس و خیلی حساس شده بیضه چپم یک طرفه هست و بیضه راستم کوچک شده و آویزان هستش تو بحث نعوض هم خیلی دیگه آلتم تحریک نمیشه . همچنین هنگام ورزش پست پای راستم تیر میکشه .احتمال مجدد عود واریکوسل هست ، یا نیاز به جراحی مجدد دارم ، راه های درمانی دیگر چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ اسفند ۲( 3 ماه پیش)
   به جراح معالج خود با توجه به احتمال عوارض بعد عمل مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۷ بهمن ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..خوب هستید.من ۷ سال عروسی کردیمه ولی رابطه مون به دو دقیقه نمیرسه.ولی اگر متوقف و مجدد استارت بزنیم به ۱۰ دقیقه میرسه.ممنون میشم راهنمای کنیم
  سوال دومم اینه ما الان یه دختر ۴ ساله داریم میخوایم یه پسر هم داشته باشیم شما چه راهکاری برامون پیشنهاد دارید.تحت نظارت پزشگ.IVF..ممنون.خسته نباشد..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   خودتون رو درگیر جنسیت فرزندانتون نکنید.مهم سلامتیه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ بهمن ۲( 3 ماه پیش)
   سرترالین ۵۰ میلی گرم هر روز یک عدد تا یک ماه مصرف کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

اگر میخواهید بدانید که زگیل تناسلی مردان در مراحل اولیه چگونه است بهتر است بدانید که این…
استرس بخشی طبیعی از زندگی است که توسط اتفاقات و موقعیت های مختلف ایجاد می شود. برای…
واریکوسل گرید 3 چیست؟و چگونه درمان می شود؟ در ابتدا باید بدانید که واریکوسل چیست؟ واریکوسل به…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر