سرطان مثانه درمان و پیشگیری

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان‌های سلول‌های پوششی است. سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص کانسر مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر است.

سرطان مثانه در سفیدپوستان بیش از سیاه‌پوستان مشاهده می‌شود.در ایران، مردان چهار برابر بیش‌تر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند.

مثانه چیست؟

مثانه یک عضو توخالی، مانند کیسه است که در قسمت پائین شکم قرار داشته و محل تجمع ادرار می باشد.

درمان قطعی سرطان مثانه

عملکرد مثانه چیست؟

مثانه محل تجمع ادرار می باشد. ادرار پس از تولید در کلیه ها از راه دو لوله باریک به نام میزنای (حالب) وارد مثانه شده و در آنجا جمع می شود. وقتی حجم ادرار داخل مثانه افزایش یابد، احساس ادرار ایجاد شده و تخلیه صورت می گیرد.

سرطان مثانه چیست؟

رشد سلولهای سرطانی در دیواره مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. در صورت عدم درمان تومور ممکن است رشد کرده، به خارج مثانه گسترش یابد و یا حتی به اعضاء دوردست دست اندازی کند.

 سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

 

 

شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان 5/2 برابر زنان)
مهمترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد. میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد. مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان مثانه است. برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه  می باشند.

آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان مثانه با چه علائمی مراجعه می کنند؟

شایعترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده نشود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است اما در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر ادرار، فوریت ادرار و سوزش ادرار باشد.

وجود حتی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

گاهی بیماران با علائم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.

سرطان مثانه چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار) در این روش با بررسی نمونه ادراری بیمار (معمولاً در سه نوبت) ممکن است بتوان سلولهای سرطانی را مشخص نمود.

روشهای تصویربرداری که عبارتند از:

 • سونوگرافی

 

 • IVP

 

 • سی تی اسکن یا ام آر آی: جهت تعیین میزان پیشرفت سرطان

 

 • عکس قفسه سینه: جهت ارزیابی دست اندازی به استخوان

 

 • اسکن استخوان: جهت ارزیابی دست اندازی به استخوان

 

 • سیستوسکوپی: روش بررسی و دیدن مثانه به وسیله دستگاه می باشد. با سیستوسکوپی می توان تومورها را در مثانه مشاهده نمود، از آنها نمونه برداری کرد و یا به طور کامل آن ها را تراشیده و خارج نمود.

 

پس از تشخیص سرطان مثانه چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تراش دادن تومور از طریق مجرای ادرار اولین کاری است که برای تمام سرطانهای مثانه باید انجام شود. تومور تراش داده شده جهت بررسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. پاسخ آزمایشگاه نوع سرطان و میزان نفوذ آن در جدار مثانه را مشخص می نماید.

 

 

راه های درمانی سرطان مثانه چیست؟

بسته به میزان پیشرفت سرطان درمانهای متفاوتی وجود دارد.
تومورهای سطحی مثانه:

1- تراش دادن تومور از طریق مجرا (TUR)

2- تزریق مواد داخل مثانه ای پس از TUR که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل تومور می گردد.

3- تراش مجدد تومور در صورت عود

نحوه پیگیری پس از درمان سرطان مثانه 

بیماران باید سه ماه یکبار برای سال اول، شش ماه یکبار سال دوم و سپس سالانه سیستوسکوپی و بررسی سیتولوژی شوند تا عود احتمالی تومور مشخص و درمان شود.
ممکن است احتیاج به شیمی درمانی یا اشعه درمانی باشد.
به دلیل احتمال زیاد عود سرطان مثانه انجام سیستوسکوپی کنترل ضروری است.

تومور عمقی مثانه

در بیمارانی که سرطان مثانه به لایه های عمقی رسیده است، روش انتخابی درمان برداشتن کامل مثانه می باشد. پس از عمل برای بیمار با استفاده از روده کیسه ای به جای مثانه درست می شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

سرطان مثانه درمان و پیشگیری
4 (80%) 1 رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی برداشتن مثانه

باسلام، بیمار مورد نظر دارای تومر در جداره داخلی مثانه است که چندین مرحله تراش داده و از پرتو درمانی هم استفاده کرده است، هم اکنون دفع ادرار از طریق لوله های نفرستومی در دو کلیه انجام می شود، آیا با وجود استفاده از پرتو درمانی ، امکان جراحی برداشتن مثانه و جایگزین کردن مثانه مصنوعی وجود دارد و امکان موفقیت این جراحی چقدر خواهد بود، با تشکر
کدام نوع مثانه جایگزین اعم از مصنوعی و یا نوع جایگزین شده توسط روده مناسب تر است
مشاهده پاسخ دکتر
2
مثانه

.:
سلام
دختری هستم 29ساله
مجرد
سه چهار سال میشه که نشت ادرار دارم
کار میرم محل کارم توالت نداره
تا ظهر خودم را نگه میدارم
از وقتی که کار رفتم اینجور شدم
حالا وقتی دسشویی دارم و حجمش هم زیاد نیست کلیه هام سوزش پیدا میکنه
سنو مثانه پر و خالی انجام دادم
دکتر گفت که مثانه کامل انجام نمیشه
سیستوسکوپی انجام بده
که چون دختر بودم انجام ندادم
حالا دکتر سنو از حالب نوشته
نظر شما چیه
چه سنویی انجام بدم
یا چه درمانی در پیش بگیرم
مشاهده پاسخ دکتر
3
عفونت مکرر ادرار

سلام من متاهل ۲۶ سالمه وزایمان هم نداشتم.یکساله که هردوماه درمیون عفونت ادرارمیگیرم که درازمایش ادرارباکتریfew است وخودسرانه باسیپرو وافلوکساسن خوب میشم.ولی بعدیکی دوماه دوباره سوزش پیشابراه میگیرم .سونوسالم بود وباقیمونده ۲۵ سیسی بود.خیلی به این موضوع فکرمیکنم وقتایی که
ذهنم سمت مثانه وحجم ادرارم میره حجم ادرارمثلا ۲۵۰ یا۳۰۰ روبایدخالی کنم بعضی وقتا تا۴۰۰ یا۵۰۰ سیسی . ولی تکررندارم.سابقه عفونت رحم دارم که توهمین یکساله هست وتاحدودی خوب شده.یه دکتری میگفت اعصابه.ولی فک میکنم مشکلی هست به خاطر عفونت و سوزش پیشابراه..ایااحتمال تنگی مجراهست ؟؟؟چون احساس میکنم قبلا راحتترتخلیه میشد والان کمی باریکه ادرارم.وایا لیزرزخم دهانه رحم به مثانه یاپیشابراه اسیب میزنه؟؟چون پارسال زخم دهانه رحم روسوزونددکترم.وبعداون سوزش گرفتم.یکی ازپزشکا گفت به خاطرلیزرزخم تحریک شده مثانت ولی چراسوزش میگیرم همیشه؟؟اگه تنگی باشه کاملا درمان میشه؟؟لطفا بفرمایین مشکلم چیه وچون واقعا ذهنم درگیرشده وافسرده شدم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
اسپاسم و تنگی مجرا

سلام و عرض ادب.بنده با مشکل تکرر ادرار به متخصص مراجعه کردم.مشکوک ب تنگی مجرا بودم.سیستوسکوپی کردم و تنگی شدید داشتم که رفع کردن و دکتر گفت اسپاسم مثانه هم دارم.قرص باکلوفن.پروتزال وافلوکساسین تجویز کردند و مصرف میکنم و دو هفته از سیستوسکوپی میگذره و فشار ادرار خوب شده.اما تکرر ادراری ام ب شدت بیشتر شده و دائم مثانه پره و نیاز ب تخلیه دارم.به نظر شما باید چیکار کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
ممنون میشم اگه مطابق تست ارسالی اظهار نظر بفرمایین

باسلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
بنده ریبوار زارعی ساکن کردستان مدت4سال است که بیماریMSبرام تشخیص داده شده وبا داروی سینووکس تحت درمان هستم درطول این چند سال بنده دچار تکرر ادرار بوده و مشکلات فراوانی را تحمل نموده ام متاسفانه همین امر سبب شده که برای مراجعه با شهرهای بزرگ جهت درمان این مساله محدودیت داشته باشم که خدا خواست و با پیج شما در اینستاگرام آشنا شدم برای تکرر ادرار تست یورودینامیک هم دادم که خدمتتون ارسال می نمایم همچنین بنده دچار سردمزاجی ونبود میل جنسی شدم ممنون میشم ازتون اگه راه حلی برای مشکلم ارائه بدین
مشاهده پاسخ دکتر
6
پوسته و قرمزی الت تناسلی

Milad:
درود، بنده مدتی قسمت پایین تر از سر التم پوست پوست میشد، حالا سر التم هم اینطور شده و اسیب پذیر و قرمز..در سر التم کمی هم حالت ترک خوردگی هم داره...و همین طور کمی سوزش با تحریک پذیری ممنون میشم راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
7
شب ادراری

سلاک آقای دکتر
مردی 49 ساله هستم در طی 5 سال اخیر حدود 4 بار دچار شب ادراری شدم .مضافا به اینکه حدود 2 سال است که تخلیه ادرار به راحتی قبلا انجام نمی شود ومقداری از ادرار در قسمت نشیمنگاه مجرای ادرار باقی میماند اه باید با استبرا خارج شود.سونوگرافی از پروستات انجام دادم که گفتند اندکی بزرگ شده ولی برای سن من طبیعی است.
نوار تخلیه ادرار وهمچنین عکس رادیولوژی مجرای ادرار در فایل پیوست ارسال میگردد
لطفا در مورد شب ادراری هم راهنمایی بفرمایید با تشکر و احترام
مشاهده پاسخ دکتر
8
ریزش ادرار قطرهای

سوزش ادراری هم ندارم و راحت ادرار مییاد ولی کامل تخلیه منیشه .من دارو میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟ تشخیص شما برام مهنه و راه حل چیه؟ ترجیح میدم دارو مرف کنم.البته خانم دکتر پرهیز گفتن با لیزر تنگی مجاری ادراری را باز کنن۰من مجرد هستم ۳۶ سالمه مشاهده پاسخ دکتر
9
احساس ادار دایم

سلام جناب دکتر حدود ۵۰ روز پیش دچار تکرر ادرار شدم البته نه خیلی شدید که به پزشک مراجه کردم که سیسکوسکوپی انجام دادند و تشخیص التهاب پروستات و تنگی مجرای خفیف در قمست قدامی دادند و بیان کردن کخ تنگی برطرف شده است ولی از زمان انجام این کار دچار احساس دایم ادرار شدم بطوری که با بیرون امدن از دستشویی احساس نیاز مجدد میکنم البته میتوانم تا ۲ ساعت و بیشتر هم با این حس مقابله کنم و ریزش ندارم و همچیت هیچ گونه سوزشی در دفع یا باریکی ادرار ندارم ..آزمایش تست منی دادم مقدار کمی باکتری گرم مثبت داشتم که در ابتدا آزیتروماسین به مدت ۱۰ روز و سپس داکسی سایکلین استفاده میکنم البته در طی رمان به علت درد زیر ییصه متوجه شدم دچار واریکسول شدید هم هستم ...مطب جنابعالی وقت گرفتم اما نوبتم ۲۵ روز دیگر است تا ان زمان چه کنم اقای دکتر؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
خون در ادرار

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
مادر من سال ۹۴ بعلت وجود خون در ادرار اومدن خدمت شما که در سونو گرافی مشکل داشتن وسیستوسکوپی و عمل شدن و ۶ جلسه ب ث ژ
بعد از اون شما فرمودین هر سه ماه سونوگرافی بشن و تا الان انجام شده و خداروشکر هیییچ مشکلی وجود نداشت
این بار علاوه بر سونو آزمایش خون و ادرار ( چکاپ کامل) انجام دادن
خداروشکر در سونو هیییچ چیز مشکوکی نیست و مثانه پاک پاک است ولی در ادرار کمی خون هست
آیا از نظر شما مشکلی وجود داره ؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 141 بعدی »
4 نظرات
 1. فرزانه می گوید

  سلام در سونو گرافی پدر من نوشته ناحیه از افزایشfocaoضخامت جدار مثانه به طول ۳۳ م.م در قسمتهای خلفی آن رویت میشود (ضخامت۱۸م.م) ک سطح نامنظم دارد سیستوسکوپی و bioopsyتوصیه میشود میخوام بدونم سرطان بابا چقدر خطرناکه و اینکه دکتر چرا عجله ندارد ده روز دیگه سیستوسکوپی انجام میشه مکه این نیست ک سرطان سریع رشد میکند پس چ دلیل داره در ضمن ایشان دکتر ایجادی هستند و فرمودن خطر مرگ نداره و تومور اینقدر سریع رشد نمیکنه تو رو خدا همه چیز رو در موردش بهم بگید در مورد مراحل درمان هم اطلاعات کسب کردم کراتین بابا ۲.۴ است لطفا عاجزانه در خواست راهنمایی دارم ایشون درد پهلو و کمر دارند پاها ورم کرده هماجولی هم هستند البته چند روز قطع شده بازم ممنون

 2. دکترحسین کرمی می گوید

  لطفا مدارکش را بیارید نگاه کنم

 3. roya می گوید

  با سلام خدمت آقای دکتر، چند ساله پیش عمه بنده سرطان تخمدان داشتند و طبقه گفتهٔ‌ اطرافیان امکان اینکه این نوع سرطان در ما هم وجود داشته باشد زیاد است،از آنجا که من خودم کیست تخمدان دارم و تحت نظر دکتر زنان و زایمان هستم خواستم ببینم که آیا امکان اینکه بنده هم به این نوع بیماری مبتلا شوم هم هست یا نه؟ طبقه علائمی‌ که دارم از قبیل تکرر ادرا،و ترشح زیاد و حتی گاهی‌ اوقات از این ترشحات بوی بدی استشمام می‌کنم،آیا این علائم نشان دهنده این بیماری هست یا نه؟ با تشکر فراوان.

 4. دکترحسین کرمی می گوید

  سرطان تخمدان ارثی نیست بوی خاص به خاطر عفونت است متخصص زنان مراجعه کنید

نظرات بسته شده است.