آیا درمان قطعی سرطان مثانه با تزریق آمپول امکان دارد؟

تصویر دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان‌های سلول‌های پوششی است. این سرطان دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص کانسر مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز این بیماری در مردان بیشتر است.


سرطان مثانه در سفیدپوستان بیش از سیاه‌پوستان مشاهده می‌شود. در ایران، مردان چهار برابر بیش‌تر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

مثانه چیست؟

مثانه یک عضو توخالی، مانند کیسه است که در قسمت پائین شکم قرار داشته و محل تجمع ادرار می باشد.

درمان قطعی سرطان مثانه

عملکرد مثانه چیست؟

مثانه محل تجمع ادرار می باشد. ادرار پس از تولید در کلیه ها از راه دو لوله باریک به نام میزنای (حالب) وارد مثانه شده و در آنجا جمع می شود. وقتی حجم ادرار داخل مثانه افزایش یابد، احساس ادرار ایجاد شده و تخلیه صورت می گیرد.

سرطان مثانه چیست؟

رشد سلولهای سرطانی در دیواره مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. 

سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

شیوع تومور مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان 5/2 برابر زنان). مهمترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد. میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد.

مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به تومور مثانه است. برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه  می باشند.

آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان مثانه با چه علائمی مراجعه می کنند؟

شایعترین علامت تومور مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده نشود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است اما در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر ادرار، فوریت ادرار و سوزش ادرار باشد.

وجود حتی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه کنید. گاهی بیماران با علائم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.

سرطان مثانه چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار) در این روش با بررسی نمونه ادراری بیمار (معمولاً در سه نوبت) ممکن است بتوان سلولهای سرطانی را مشخص نمود.

روشهای تصویربرداری که عبارتند از:

پس از تشخیص سرطان مثانه چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تراش دادن تومور از طریق مجرای ادرار اولین کاری است که برای تمام سرطانهای مثانه باید انجام شود. تومور تراش داده شده جهت بررسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. پاسخ آزمایشگاه نوع سرطان و میزان نفوذ آن در جدار مثانه را مشخص می نماید.

راه های درمانی سرطان مثانه چیست؟

در سال 2019 و اوایل2020، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چند داروی جدید را برای درمان سرطان مثانه در تمام مراحل تأیید کرد و از ارائه درمان های بیشتر در آینده ای نزدیک خبر داد. در ادامه ی مطلب، نمایی کلی از درمان های کنونی سرطان مثانه را مشاهده می کنید. بسته به میزان پیشرفت سرطان درمانهای متفاوتی وجود دارد.

تومورهای سطحی مثانه:

 • تراش دادن تومور از طریق مجرا (TUR)
 • تزریق مواد داخل مثانه ای پس از TUR که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل تومور می گردد.
 • تراش مجدد تومور در صورت عود

درمان های سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی (NMIBC)

درمان این نوع سرطان مثانه، معمولاً از طریق جراحی با روشی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) و سپس تزریق های داخل شکمی با دارویی به نام گورین کالمت باسیلوس (BCG) انجام می شود. BCG یک واکسن باکتریایی است که در ابتدا برای ایمن سازی بدن در مقابل توبرکلوزیس استفاده می شد، اما امروزه می تواند واکنش ایمنی وسیعتری در برابر سلول های سرطانی ایجاد کند.

 
این دارو، قطعاً تأثیر درمان را در بیمارانی که تومور آنها برداشته شده است، بیشتر می کند؛ با این حال، بیش از نیمی از بیماران، در عرض یک سال عود مجدد این بیماری را تجربه می کنند و برخی دیگر به طور کلی به درمان با داروی  BCG پاسخ نمی دهند. دارو های شیمی درمانیِ داخل شکمی (جمسیتابین و میتومایسین)، برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی با درجه های بالاتر استفاده می شوند.

عکس تزریق آمپول ب ث ج در مثانه

عکس تزریق آمپول ب ث ج در مثانه

گزینه های درمانی جدید برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی

گزینه های درمانی جدید برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی عبارتند از:

Check Mark on Google Android 12.0 نسخه ی جدیدی از داروی گورین کالمت باسیلوس (BCG) که هنوز در حال توسعه است، VPM1002 نام دارد. آزمایشات بالینی نشان می دهند که این روش درمانی برای بیش از نیمی از کسانی که به درمان با BCG استاندارد پاسخ نداده اند، مؤثر است.

Check Mark on Google Android 12.0 نوعی ژل میتومایسین به نام . UGN101سازمان غذا و داروی آمریکا، اخیراً برای درمان سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی درجه پایین، یک طرح با اولویت بازنگری را به این دارو اختصاص داده است. در یک آزمایش بالینی، 59% از بیماران مبتلا به سرطان مجدد، با این دارو به طور کامل درمان شدند و 84% از آنها طی یک سال عود مجدد سرطان را تجربه نکردند.

Check Mark on Google Android 12.0 نسخه جدیدی از اینترفرون (سیتوکین)، نادوفاراژن فیرادنوت نامیده می شود. درحالیکه، این روزها از اینترفرون زیاد استفاده نمی شود، 53% از بیماران مبتلا به سرطان مثانه درجه پایین، با مصرف نادوفاراژن فیرادنوت به نتایج خوبی دست یافتند اما به درمان با BCG پاسخ ندادند.

در آزمایشات بالینی این دارو، 41% از بیماران طی یک دوره ی 16 ماهه به بهبودی کامل دست یافتند.

در یک کارآزمایی بالینی کوچک برای داروی تنظیم ایمنی دیگری به نام دوروالوماب (یک داروی ضد  PD-L1) همراه با داروی اولاپاریب (یک مهارکننده ی  PARP1 با نام تجاری لینپارزا)، 50% از بیماران پیش از برداشتن تومور، پاسخ های پاتالوژیکی کاملی را نشان دادند. داروی آتزولیزوماب (تسنتریک) نیز یک داروی ضد  PD-L1است که به عنوان یک درمان کمکی برای سرطان مثانه تهاجمی، در بقای بدون بیماری طولانی مدت با شکست مواجه شده است.

درمان سرطان مثانه متاستاستیک و پیشرفته

سازمان غذا و دارو در دسامبر 2019، داروی انفورتومب ودوتین را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مثانه پیشرفته، که به درمان با شیمی درمانی یا داروهای تنظیم کننده ایمنی پاسخ نداده بودند، تأیید کرد. با این که داروهای آتزولیزوماب و پمبرولیزوماب، قبلاً توسط سازمان غذا و دارو به عنوان درمان خط اول سرطان مثانه متاستاستیک تأیید شده بودند، بعد ها مشخص شد که این دو دارو فقط برای بیمارانی مؤثرند که سرطان های مثبت PD-L1 دارند، بنابراین استفاده از این دارو های ایمنی، به گروه کوچکی از بیماران محدود می شوند.

همچنین در دسامبر 2019، سازمان غذا و دارو، ترکیبی از دو داروی انفورتومب و پمبرولیزوماب را بر اساس میزان پاسخ اولیه 63% از بیماران و کنترل بیماری 90% ، یک طرح درمانی موفق اعلام کرد. این نتایج واقعاً عالی هستند. استفاده از داروی آتزولیزوماب همراه با شیمی درمانی, به عنوان درمان خط اول سرطان نتایج امیدوارکننده ای داشت، اما ترکیبی از دو داروی ایمنی (دوروالوماب و ترملیموماب) در مقایسه با شیمی درمانی به تنهایی، با شکست مواجه شده است.

نحوه پیگیری پس از درمان سرطان مثانه

ممکن است احتیاج به شیمی درمانی یا اشعه درمانی باشد. به دلیل احتمال زیاد عود سرطان مثانه انجام سیستوسکوپی کنترل ضروری است.

تومور عمقی مثانه

در بیمارانی که سرطان مثانه به لایه های عمقی رسیده است، روش انتخابی درمان برداشتن کامل مثانه می باشد. پس از عمل برای بیمار با استفاده از روده کیسه ای به جای مثانه درست می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

3.5/5 - (11 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرجس شنبه ۹ تیر ۳( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  پروستات هنگام تخلیه ادرار درد دارد در سونوگرافی نشان داده شده که پروستات بزرگ شده در آزمایش در ادرار خون دفع شده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۳( 3 هفته پیش)
   مدارکتون رو به صورت کامل اپلود کنید
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر.
  پدر من ۷۹ ساله هستن، ماه گذشته عمل tur براشون انجام شد. جواب پاتولوژی رو خدمتتون فرستادم. پزشکشون تزریق ۶ هفته BCG توصیه کردن. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   باید نمونه برداری مجدد انجام شود
  2. تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۸ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   یعنی قبل از تزریق امپول‌ها؟چرا باید تکرار بشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   چون بافت نمونه عمق کافی نداشته و عضله دیده نشده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Hadi جمعه ۱۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سه هفته پیش،به این ویروس جدید که شبیه کرونا است مبتلا شدم و کم کم موقع ادرار کمی سوزش داشت تا بعد از دوهفته هم احساس می کنم هر دو ساعت ادرار دارم هم کمی اذیت میکنه موقع ادرار متشکر ۴۷ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ فروردین ۳( 3 ماه پیش)
   با سلام و احترام سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادراری با تعیین سایز پروستات و باقیمانده ادراری انجام دهید
 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۲۲ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم و 29 سالمه و مجردم ی وقتای حس میکنم یچی تو مثانه م گیر کرده حالت راحتی نداره بیشتر اخر مثانه ته ته بعدش ول میکنه در کل اینجورم ی وقتای زیاد میرم دستشوی بعد ادرار ک تخلیه شد بلند میشم ک برم انگا حالت دوباره دستشویی بهم دست میده ک یچیز دیگ میخاد خارج بشه یچیز سفید رنگ حالت تکه ی گاهیم زرد بدون بو ادم فک میکنه عفونته گاهیم میزنه ب کلیه چپم و حالت نبضی و الان پایین کلیه م هم ی حالت نمیدونم درد یا گرفتگی یا چیز،دیگ نمیدونم و خیلی مواقع ادرام سفیده ی وقتایم درد حس میکنم البته من قبلا واریکوسل از نوع گرید 3 داشتم ک عمل کردم 5 سال پیش و گاهی یچیزی میزارم رو مثانه م ک بهش فشار بیاد و اون حالت یادم بره در کل من تو قسمت مثانه م و کلیه چپم احساس راحتی نمیکنم یبارم سنگ کلیه دفع کردم ولی قبل اونم ایجو بودم نمیدونم عفونت مجاری ادار یا التهاب پروستات یا مثانه نمیدونم چند وقت پیش سونو دادم و ازمایش،و چکاپ
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام مجددا عکس هارو آپلود کنید
  2. تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 6 ماه پیش)
   عکس مجدد
  3. تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۱ دی ۲( 6 ماه پیش)
   عکس مجدد
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ دی ۲( 6 ماه پیش)
   سونوگرافی کلیه هاو مجاری ادراری با تعیین باقیمانده ادرار انجام بدین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محیا سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  من ۲۸ سالمه چندماه پیش من سونوگرافی انجام دادم و توده ای در موانه من دیده شد،دیروز سیستوسکوپی انجام دادم و عکس انرا فرستادم که دکترم گفته بود توده رو برمیداره ولی دیروز توده رو برنداشت و ازمایش سیتولوژی سه نوبت داده میخواستم بدونم چرا توده رو برنداشتن؟اقدام درست چیه؟و اینکه ایا سرطان مثانه هست؟وخامت اوضاع در چه حده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام شباهت ان به توده مثانه بسیار زیاد است . باید قطعا برداشته بشه و برای پاتولوژی فرستاده بشه تا ببینن در چه حد نفوذ کرده و عمق دارد
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر بابام سنگ کلیه داره در کلیه چپ که۳۶ م است که باید لیزر بشه الان چند وقتیه که مثانش درد میکنه و ادرارش هم به راحتی نمیاد و سوزش ادرار هم داره سونو انجام داده طبق سونو
  مثانه دارای ضخامت جداری افزایش یافته و حاوی دبری ته نشین شده در زمینه سیستیت حاد میباشد
  سنش هم ۵۷ سال است سونو هم فرستادم براتون نگاه کنی
  الان باید چه دارویی مصرف بکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام ادرار راحت تخلیه میشه ؟ ازمایش ادرار و کشت ادرار بدهند اون سنگ هم باید به روش pcnl خارج بشه اگر خواستن نوبت بدیم
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   دکتر ادرارش به راحتی تخلیه نمیشه تو آزمایش ادرار هم کمی خون تو ادرارش بود مثانش از کلیش بیشتر درد داره الان اگه میشه بگید چه دارویی مصرف کنه تا موقع لیزر سنگ.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   تامسولوسین شبی یک عدد
  4. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   قرص تامسولسین داره دکتر
   دکتر اینکه تو سونو گفته ضخامت جداره مثانه افزایش و حاوی دبری ته نشین شده که زمینه سیستیت حاد است منظورش چیه
   به غیر از تامسولسین دارویی دیگه نیاز نیست بخوره
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   یعنی ادرار به خوبی خارج نمیشه هر موقع شرایطشو داشت باید سیستوسکوپی بشه و داخل مثانه رویت بشه . ازمایش ادرار و کشت ادرار حتما انجام بشه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۸ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 14ساله که تومور مثانه دارم 8یا9بار جراحی شدم و ب س ژ و یک بار متومایسین تزریق شده ولی همیشه عود داشته و درجه تومر بدخیم 1بوده .5ساله از آخرین جراحی میگذره الان سونو دادم دوباره از همون محل اندازه تومور 2.2در1میل هست .چیکار باید بکنم .آیا داروی جدید برای درمان هست پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام حتما باید تراشیده شود . مدارک را بفرستید همین جا نوبت بدم بیاین برای عمل و ادامه پیگیری
 • تصویر کاربر ورمزیار چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  آخرین روش های درمان وداروی کشف وتاییدشده کدامند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   برای چه بیماری ؟ مشکلتان چیست ؟
  2. تصویر کاربر ورمزیار چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   باسلام خدمت آقای دکترکرمی آخرین داروهای تاییدشده برای تومورمثانه کدامند؟ باتشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   باید ببینم چه گرید و استیجی در پاتولوژی دارد . اولین اقدام turt ویا تراشیدن توده هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ورمزیار دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر مردی شصت ساله هستم هفت سال هست تومورمثانه دارم حالا پزشک معالجم بعدهزبرداشتن توموروجواب پاتولوژی میگویدتوموربدون پایه شده وباید مثانه برداشته شودودرسی تی اسکن هم گسترش سرطان به عضله رانشان داده است ولی درپاتولوژی بعدی که ازنمونه برداری دوباره ازمحل تومورکه فبل برداشته شده بود ضعیف بهتری دارد علائم جزئی ازبدخیمی دیده شده است حالا میخواستم بپرسم آیابا برداشت تومورداخل مثانه بخش گسترش به عضله ی مثانه هم ازبین می رودیاخیر؟ وبرای درمان آن چه باید بکنم باتشکرخیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام اگر گسترش به عضلیه داشته بهتره برداشته بشه که کامل همه چیز برداشته میشه
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپدرم به سرطان مثانه دچار شده و تا حالا ۴ بار عمل شدن و یک بار ۶ تا ب ث ژ تزریق کردن . تا به حال درجه سرطان low گرید بوده اما در آخری پاتولوژی hihgt گرید شده . اکنون ب ث ژ رو تکرار کنیم یا مثانه رو برداریم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام عکس پاتولوژی را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه (مطب نیکان)

14:00 - 19:00

دوشنبه

تعطیل است

سه شنبه (مطب نیکان)

13:00 - 19:00

پنج شنبه (مطب نیکان)

09:00 - 14:00

جستجو

حالب

+54 مطلب

پرسش از دکتر