آخرین درمان سرطان مثانه در سال 2021

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان‌های سلول‌های پوششی است. این سرطان دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص کانسر مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز این بیماری در مردان بیشتر است.


سرطان مثانه در سفیدپوستان بیش از سیاه‌پوستان مشاهده می‌شود. در ایران، مردان چهار برابر بیش‌تر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

مثانه چیست؟

مثانه یک عضو توخالی، مانند کیسه است که در قسمت پائین شکم قرار داشته و محل تجمع ادرار می باشد.

درمان قطعی سرطان مثانه

عملکرد مثانه چیست؟

مثانه محل تجمع ادرار می باشد. ادرار پس از تولید در کلیه ها از راه دو لوله باریک به نام میزنای (حالب) وارد مثانه شده و در آنجا جمع می شود. وقتی حجم ادرار داخل مثانه افزایش یابد، احساس ادرار ایجاد شده و تخلیه صورت می گیرد.

سرطان مثانه چیست؟

رشد سلولهای سرطانی در دیواره مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. 

سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

شیوع تومور مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان 5/2 برابر زنان). مهمترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد. میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد.

مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به تومور مثانه است. برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه  می باشند.

آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان مثانه با چه علائمی مراجعه می کنند؟

شایعترین علامت تومور مثانه وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده نشود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است اما در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر ادرار، فوریت ادرار و سوزش ادرار باشد.

وجود حتی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه کنید. گاهی بیماران با علائم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.

سرطان مثانه چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار) در این روش با بررسی نمونه ادراری بیمار (معمولاً در سه نوبت) ممکن است بتوان سلولهای سرطانی را مشخص نمود.

روشهای تصویربرداری که عبارتند از:

پس از تشخیص سرطان مثانه چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تراش دادن تومور از طریق مجرای ادرار اولین کاری است که برای تمام سرطانهای مثانه باید انجام شود. تومور تراش داده شده جهت بررسی به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود. پاسخ آزمایشگاه نوع سرطان و میزان نفوذ آن در جدار مثانه را مشخص می نماید.

راه های درمانی سرطان مثانه چیست؟

در سال 2019 و اوایل2020، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چند داروی جدید را برای درمان سرطان مثانه در تمام مراحل تأیید کرد و از ارائه درمان های بیشتر در آینده ای نزدیک خبر داد. در ادامه ی مطلب، نمایی کلی از درمان های کنونی سرطان مثانه را مشاهده می کنید. بسته به میزان پیشرفت سرطان درمانهای متفاوتی وجود دارد.

تومورهای سطحی مثانه:

 • تراش دادن تومور از طریق مجرا (TUR)
 • تزریق مواد داخل مثانه ای پس از TUR که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل تومور می گردد.
 • تراش مجدد تومور در صورت عود

درمان های سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی (NMIBC)

درمان این نوع سرطان مثانه، معمولاً از طریق جراحی با روشی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) و سپس تزریق های داخل شکمی با دارویی به نام گورین کالمت باسیلوس (BCG) انجام می شود. BCG یک واکسن باکتریایی است که در ابتدا برای ایمن سازی بدن در مقابل توبرکلوزیس استفاده می شد، اما امروزه می تواند واکنش ایمنی وسیعتری در برابر سلول های سرطانی ایجاد کند.

 
این دارو، قطعاً تأثیر درمان را در بیمارانی که تومور آنها برداشته شده است، بیشتر می کند؛ با این حال، بیش از نیمی از بیماران، در عرض یک سال عود مجدد این بیماری را تجربه می کنند و برخی دیگر به طور کلی به درمان با داروی  BCG پاسخ نمی دهند. دارو های شیمی درمانیِ داخل شکمی (جمسیتابین و میتومایسین)، برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی با درجه های بالاتر استفاده می شوند.

گزینه های درمانی جدید برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی

گزینه های درمانی جدید برای سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی عبارتند از:

Check Mark on Google Android 12.0 نسخه ی جدیدی از داروی گورین کالمت باسیلوس (BCG) که هنوز در حال توسعه است، VPM1002 نام دارد. آزمایشات بالینی نشان می دهند که این روش درمانی برای بیش از نیمی از کسانی که به درمان با BCG استاندارد پاسخ نداده اند، مؤثر است.

Check Mark on Google Android 12.0 نوعی ژل میتومایسین به نام . UGN101سازمان غذا و داروی آمریکا، اخیراً برای درمان سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی درجه پایین، یک طرح با اولویت بازنگری را به این دارو اختصاص داده است. در یک آزمایش بالینی، 59% از بیماران مبتلا به سرطان مجدد، با این دارو به طور کامل درمان شدند و 84% از آنها طی یک سال عود مجدد سرطان را تجربه نکردند.

Check Mark on Google Android 12.0 نسخه جدیدی از اینترفرون (سیتوکین)، نادوفاراژن فیرادنوت نامیده می شود. درحالیکه، این روزها از اینترفرون زیاد استفاده نمی شود، 53% از بیماران مبتلا به سرطان مثانه درجه پایین، با مصرف نادوفاراژن فیرادنوت به نتایج خوبی دست یافتند اما به درمان با BCG پاسخ ندادند.

در آزمایشات بالینی این دارو، 41% از بیماران طی یک دوره ی 16 ماهه به بهبودی کامل دست یافتند.

در یک کارآزمایی بالینی کوچک برای داروی تنظیم ایمنی دیگری به نام دوروالوماب (یک داروی ضد  PD-L1) همراه با داروی اولاپاریب (یک مهارکننده ی  PARP1 با نام تجاری لینپارزا)، 50% از بیماران پیش از برداشتن تومور، پاسخ های پاتالوژیکی کاملی را نشان دادند. داروی آتزولیزوماب (تسنتریک) نیز یک داروی ضد  PD-L1است که به عنوان یک درمان کمکی برای سرطان مثانه تهاجمی، در بقای بدون بیماری طولانی مدت با شکست مواجه شده است.

درمان سرطان مثانه متاستاستیک و پیشرفته

سازمان غذا و دارو در دسامبر 2019، داروی انفورتومب ودوتین را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان مثانه پیشرفته، که به درمان با شیمی درمانی یا داروهای تنظیم کننده ایمنی پاسخ نداده بودند، تأیید کرد. با این که داروهای آتزولیزوماب و پمبرولیزوماب، قبلاً توسط سازمان غذا و دارو به عنوان درمان خط اول سرطان مثانه متاستاستیک تأیید شده بودند، بعد ها مشخص شد که این دو دارو فقط برای بیمارانی مؤثرند که سرطان های مثبت PD-L1 دارند، بنابراین استفاده از این دارو های ایمنی، به گروه کوچکی از بیماران محدود می شوند.

همچنین در دسامبر 2019، سازمان غذا و دارو، ترکیبی از دو داروی انفورتومب و پمبرولیزوماب را بر اساس میزان پاسخ اولیه 63% از بیماران و کنترل بیماری 90% ، یک طرح درمانی موفق اعلام کرد. این نتایج واقعاً عالی هستند. استفاده از داروی آتزولیزوماب همراه با شیمی درمانی, به عنوان درمان خط اول سرطان نتایج امیدوارکننده ای داشت، اما ترکیبی از دو داروی ایمنی (دوروالوماب و ترملیموماب) در مقایسه با شیمی درمانی به تنهایی، با شکست مواجه شده است.

نحوه پیگیری پس از درمان سرطان مثانه

ممکن است احتیاج به شیمی درمانی یا اشعه درمانی باشد. به دلیل احتمال زیاد عود سرطان مثانه انجام سیستوسکوپی کنترل ضروری است.

تومور عمقی مثانه

در بیمارانی که سرطان مثانه به لایه های عمقی رسیده است، روش انتخابی درمان برداشتن کامل مثانه می باشد. پس از عمل برای بیمار با استفاده از روده کیسه ای به جای مثانه درست می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

4.4/5 - (5 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.با توجه به تعداد زیاد سوالات پاسخ شما تا 4 روز کاری به صورت پیامک اطلاع رسانی خواهد شد  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دانیال سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام.بعد از درمان تومور مثانه با ب ث ژ جهت جلوگیری از عود تومور چه کار میتوان انجام داد. مصرف مکملهای زینک و ویتامین ای و q10 و سلنیوم آیا تاثیری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 9 ماه پیش)
   سیستوسکوپی و بررسی هر ۳ ماه
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جواب آزمایش پدرم رو براتون فرستادم گذرم 58سالشه و تشخیص تومور مثانه دادن الان در چه مرحله ایی هستن امکان خوب شدن هس؟
  1. تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   چرا پاسخ نمیدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش)
   مشکوک به سرطان هستند و باید سیستوسکوپی بشن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  با سلام.پدرم از دو سال پیش turb انجام داده تو آخرین سیستوسکوپی دکتر این تشخیص رو داده و چیز دیگه ای نگفته.میخواستم نظر شمت رو هم بدونم.سی تی اسکن و سونوگرافی هیچ چیزی نشون نداده بوددند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   باید هر ۳ ماه سیستوسکوپی بشن
 • تصویر کاربر Matin جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام پدرم جانباز از ناحیه مثانه است ،حالا سه تومور قطر 5ثانتی توی مثانه داره، نمونه برداری کردن(turbt)و جوابش که اومد سرطان بد خیم درجه پایین است، پدرم نمی خواد خودشو درمان کنه ، آیا درمان نکند به درجه بالاتر تبدیل می شود؟ و چه اتفاقی می‌افتد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ بهمن ۰( 10 ماه پیش)
   بله بدتر میشه
 • تصویر کاربر Pariya شنبه ۱۸ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر۳۰ساله هستم حدود ۶ ماه بیشتره که سوزش ادرار و تکرر ادرار شدید دارم خیلی دکتر رفتم نوار مثانه سونوگرافی عکس همه سالم بودن اخرین دکتری ک رفتم سیستوسکوپی کردن گفتن تنگی مجاری ادرار دارم۲ بار میل زدن هرکدوم به فاصله یک ماه ولی خوب نشدم داروهای مصرفی باکلوفن ۱۰ افلوکساسین ۳۰۰ترازوسین ۲ دکترگفته ک باز باید میل بزنیم ولی دیگه خسته شدم واقعا خونه نشین شدم باید ب نظرتون چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ دی ۰( 10 ماه پیش)
   RUG انجام بدید و بیارید ببینم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..بابام تومور مثانه داره…دو ماه پیش سیستوسکوپی کردن و تومور و تراش دادن…نتیجه پاتولوژی اومد نوشته عضله پروپریا مثانه درگیره ولی درجه بدخیمیش پایینه…به دکتر بابام گفتم میگه نگران نباش کوریون مثانه هست و جای نگرانی نیست…بعد شیش تا آمپول ب ث ژ نوشت و گفت سه ماه بعد برای سیستوسکوپی مجدد بیاین…الان داریم این آمپولا رو با سوند داخل مثانه تزریق میکنیم…دفعه اول تفاله سفید اومد و دفعه های بعد تفاله های بزرگ سیاه میاد و بعد خوب میشه…به پرستار گفتم میگه طبیعیه.. دکتر بابام میگه سطحیه و t1 محسوب میشه…از طرفی دکتر بابام توی جنوب شرق بهترینه و بیست سال سابقه اورولوژی داره..موندم چه کار کنم به نظرتون به تشخیص دکتر بابام اعتماد کنم…از طرفی بابام از بیماریش خبر نداره و اگه بفهمه دور از جون سکته میکنه و نذاشتم بفهمه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   تشخیص درست و درمان صحیح بوده
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   آقای دکتر تصویر پاتولوژی برای شما ارسال شد مشاهده کردین؟ t1 رو پزشک اورولوژی بابام نوشتن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ آذر ۰( 1 سال پیش)
   دیدم،درمان درسته
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر۳۷ سال سن دارم مدتی هست که رنگ مایع منی کمی زرد رنگ شده و هنگام انزال مثل قبل جهش ندارد و حس میکنم مایع منی به طور کامل تخلیه نمیشه و روز بعد با فشار بعد از ادرار تخلیه میشه کم کم و احساس گرفتگی در نوک آلت دقیقا زیر کلاهک دارم که در حالت عادی هم اینو احساس میکنم و به ندرت اتفاق میفته که بعد از انزال ادرار کردن با کمی سوزش همراه باشد فشار ادرار خوب هست ولی در انتها باریک و با فشار تخلیه کامل میشه و در فصل سرما تکرر ادرار دارم لطفا راهنمایی فرمایید🙏🙏🙏
  این پرسش رو یک ماه پیش مطرح کردم که دستور مصرف کپسول تامسولوسین و قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ و ملوکسیکام ۷.۵ رو دادید به مدت سی روز ولی مشکل گرفتگی نوک آلت همچنان ادامه دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   مولتی ویتامین WELLMAN برای آقا و مولتی ویتامین WELLWOMAN برای خانم پودر اندروفرتی هر ۱۲ ساعت
 • تصویر کاربر وکیلی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  من پدرم یک سال هست کارسینوما in situ های گرید دچار هستند و ب ث ژ تزریق کردند و خوشبختانه تو این ندت سیستوسکپی شون خوب بود ولی داخل سیتولوژی همیشه چند تا سلول مشکوک دیده میشه و نمیزند مثبت ولی میزنه تعدادی سلول مشکوک دیده شد .برخی دکترا میگن باید این دفعه سیستوسکپی انجام شود که داخل حالب ام برویم ولی برخی از دکتر ها میگویند ن اینکار خطرکاک است و ممنکه سلول سرطانی را خودمان با اینکار بالا ببریم و به جاهای دیگه ببریم . الان دکتر از شما میخواستم بپرسم نظر شما در باره ی این کار چیست ؟خیلی ممنونم خدا سلامتی بده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید هر ۳ ماه سیستوسکوپی بشن
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم برج ۴ امسال عمل توده مثانه کرد وتوده بدخیم بود وبعد از عمل ۶ آمپول ب ث ژ تزریق کرد وبعد از سه ماه وسونوگرافی گرفتن ۶ توده ۱۰ تا ۲۰ میلی در مثانه دیده شده ودکتر گفته دوباره باید عمل کنه وب ث ژ بعد از عمل تزریق کنه سوالم من اینه اگه دوباره رشد کنه چکار باید کرد دکتربرداشتن مثانه راهم هم مطرح کرد در ضمن برج ۴ اولین عمل پدرم بود لطفا راهنمایی فرمایید چه درمان‌های براشون مطرح مکنید با توجه به شرایطش
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید مجدد برداشته بشه
 • تصویر کاربر پریسا یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من مادرم 64سالشه مشکل مثانه داره برگشت ادرار و450سی سی برگشت و کلیه سمت راستش کم کار شده روزی 4دفعه از سوند نلاتون برای تخلیه ادرارش استفاده میکنم آیا درمانی داره لطفت راهنمایی بفرمایید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   باید VCUG بگیرن و عکسش رو بیارن ببینم
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

عفونت ادراری به معنی ورود عامل عفونت زا (که اغلب باکتری و از خانواده Ecoli می باشند)…
آیا پروستات اندازه خاصی دارد؟ اندازه نرمال پروستات چقدر است؟ پروستات به اندازه یک گردو کوچک و…
از نظر تعریف، ختنه به بریدن قسمتی از بخش انتهایی پوست آلت گفته می شود. عمل ختنه…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر