خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوستی (PCNL)

سنگ کلیه یک بیماری شایع دستگاه ادراری است. در گذشته، تمام موارد سنگهای بزرگ کلیه به روش عمل جراحی باز و با ایجاد شکاف وسیع در ناحیه پهلو یا شکم درمان می شدند.

در این روش بیماران تا چندین ماه از درد محل برش جراحی و عوارض ناشی از آن مثل فتق محل عمل شکایت داشتند. خوشبختانه در چند دهه گذشته با ابداع روش هایی مثل سنگ شکنی با امواج صوتی برای سنگهای کوچکتر از 2 سانتی متر و روش PCNL برای سنگهای بزرگتر از 2 سانتی متر می توان اکثر سنگهای کلیه را براحتی و بدون شکاف وسیع پهلو درمان نمود.

قبل از عمل سوراخ کوچک پوستی (PCNL)

قبل از عمل، بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. به منظور کاهش خطر خونریزی به هنگام عمل سوراخ کوچک پوستی (PCNL) و بعد از آن مصرف داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب از 10روز قبل از عمل قطع می گردد.

جراحی

بیمار معمولاً یک روز زودتر در بیمارستان بستری می شود. از شب قبل از عمل سوراخ کوچک پوستی (PCNL) ناشتا نگهداشته می شود و برای بیمار سرمهای تزریقی و آنتی بیوتیک تزریقی شروع می شود. برای بیمار سه واحد خون رزرو می گردد.

عمل سوراخ کوچک پوستی (PCNL) به کمک بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ابتدا بیمار از راه مجرای ادرار سیستوسکوپی و یک لوله در داخل حالب کلیه مبتلا به سنگ قرار داده می شود و لوله بوسیله شوند ادرار ثابت می گردد. جراح از طریق ایجاد یک سوراخ بر روی پشت بیمار وارد کلیه شده و با کمک عکسبرداری سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید. در انتهای عمل در صورت نیاز از طرق این سوراخ یک لوله بداخل کلیه قرار داده می شود.

بعد از جراحی

بیمار حدود 1-2 ساعت در اتاق ریکاوری (بهبودی9 نگهداری می شود و بعد از به هوش آمدن کامل به بخش منتقل می شود. بعد از عمل، بیمار بعلت داشتن سوند ادراری، کمی سوزش در مجرای ادرار داشته و بعلت شکستن سنگها در داخل کلیه رنگ ادرار کمی خون آلود می باشد که بتدریج برطرف می شود. معمولاً بعد از 24 ساعت لوله پهلوی بیمار و بعد از 48 ساعت سوند ادراری بیمار خارج می شود. در صورتی که از سوراخ پهلو ترشحی مشاهده نشود بیمار روز بعد مرخص می گردد.

هنگام مراجعه به منزل

بعد از ترخیص معمولاً حدود یک هفته بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوستی (PCNL)
به مطلب امتیازدهیدسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
شن ریزه کلیه نوزاد

با سلام
در ماه اخر بارداری خانومم در سونوگرافی که انجام شد مقداری ادرار تخلیه نشده در کلیه جنین دیده شد که توصیه شد هفته اول بعد از تولد سونو انجام شود و پس از ان توصیه شد سه ماه بعد تکرار شود. در حال حاضر که پسرم 35 ماهه است سونو انجام شده شن ریزه حدود 2 میلیمتر در کلیه راست مشاهده شد و ازمایش خون نرمال و کشت باکتری منفی بود. فوق تخصص نوزادان یک داروی محلول ساختنی دادن. با مراجعه به فوق تخصص مجاری ادراری نوزادان ایشون vcug نوشتن که هنوز انجام نشده. ولی بعد از یه هفته که داروی محلول رو دادیم یک سونوی مجدد انجام شد که هیچ شن و سنگی در کلیه و مثانه مشاهده نشد و کلیه و مجاری ادراری نرمال اعلام شد. شما چه توصیه ای دارید؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2
کلیه

با سلام پسرم از شکایت درد شکم بردم سونوگرافی با کوچکی یکی از کلیه ها شدیم پسرم ۸ ساله هست ودر اون یکی کلیه سنگ ریزه دارد آیا درمان دارد ممنون مشاهده پاسخ دکتر
3
کلیه مادر زادی

سلام... دیشب برادرم دل درد شدید داشتن که مشکوک به آپاندیس بود اما تو آزمایش و سونوگرافی چیزی نشون داده نشد حتی صفرا و کبد هم سونو کردن... اما متاسفانه در سونوگرافی مشخص شد که یکی از کلیه ها به صورت مادر زادی کوچیکتر و پایینتر از جای اصلی میباشد... این موضوع خیلی نگرانمون کرده ممنون میشم توضیحات لازم رو ارائه بدین. با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
سنگ شکن با دستگاه لیزری

با سلام میخواستم بدونم که آیا در مطب سنگ شکن با دستگاه لیزری انجام میشود و مراحل و هزینه آن چقدر است مشاهده پاسخ دکتر
5
هزینه عمل کلیهpcnl

یک سنگ شاخ گوزنی 32میلی دارم تو کلیه چپ هزینه عملpcnlچقدره و کی میتونم مراجعه کنم البته با دفترجه تامین اجتماعی مشاهده پاسخ دکتر
6
التهاب کلیه

بنده از 2ساله قبل چندین بار دچار سنگ کلیه شدم ولی در حال حاضر حدود یکسال مشکل سنگ ندارم ولی بعضی وقتا درد خفیف کلیه راست دارم که امروز رفتم سونو گرفتم و گفتند کلیه راست هنوز التهاب داره و نوشته فلونس متوسط تا شدید بهمراه دیلاتاسیون خفیف پلویس کلیه، واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
سنگ کلیه

با سلام.من سونوگرافی انجام دادم و توی جواب سونو گرافی نوشته تصویر یک سنگ به دیامتر 3 میلیمتر در کالیسهای وسطی کلیه چپ دیده میشود.
لطفا راهنمایی کنید ممنون و با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
8
سنگ کلیه

سلام آقای دکتر-همسرم با انجان سی تی اسکن مشخص شده سه سنگ به ابعاد 12-7/5-3- در سیستم جمع کننده کلیه راست وجود دارد -خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی نگران حال همسرم هستم چیکار باید بکنم بدون عمل جراحی میشه دفع بشه یا باید جراحی بشه -چه جراحی باید انجام بشه ممنون میشم جواب بدید مشاهده پاسخ دکتر
9
تغییر اندازه کلیه و تکرر ادرار

سلام آقای دکتر
من حدودا در شهریور سال 95 سونوگرافی کلیه انجام دادم به دلیل تکرر ادرار، یک سنگ کوچک در کلیه مشاهده شد. حدود یک یا دو ماه بعد مجدد سونوگرافی انجام دادم و سنگ رفع شده بود. اندازه کلیه راست 105 و کلیه چپ 105 مشاهده شد. امسال در فروردین 97 دوباره دچار تکرر ادرار شدم بعد آزمایش ادرار انجام دادم آزمایش مشکلی نداشت فقط مقدار زیادی خون در ادرار وجود داشت. من دیگ پیگیری نکردم. الان بعد از حدود سه ماه دوباره مشکل تکرر پیدا کردم. گفتن به خاطر استرس هست. دوباره سونوگرافی انجام دادم همه چی رو گفتن نرمال هست. اندازه کلیه راست 114 و کلیه چپ 103 مشاهده شد. باتوجه به اینکه سایز کلیه ها بخصوص کلیه راست تغییر کرده آیا مشکلی وجود داره. آقای دکتر مشکل تکرر ادرار هم هنوز رفع نشده. گاهی اوقات هم احساس درد دارم. سه ماه پیش هم که خون در ادرار وجود داشت فک نمی کنم پریود بودم. یادم نمیاد. لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم.
خیلی ممنون از شما
متشکرم 🙏
مشاهده پاسخ دکتر
10
پروتئین در ادرار

سلام ۳۶ سال سن دارم از سال ۸۹ هر وقت تست ادرار میدم بیشتر موارد پروتئین ادرار منو تریس گزارش میکنه
یه بار هم به متخصص داخلی مراجعه کردم گفت اهمیتی نداره ولی یک تست ۲۴ ساعته بده که منفی بود دلیلش چی میتونه باشه
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 228 بعدی »
6 نظرات
 1. سید روح اله حسینی می گوید

  سلام
  ایا بدون بیهوشی می شود سنگ را از کلیه جدا کرد برای کسی که مشکل قلبی دارد چه راهی وجود دارد

 2. دکترحسین کرمی می گوید

  با بیحسی نخاعی میشود باید دکتر قلب اجازه بدهد

 3. دکترحسین کرمی می گوید

  سلام با بیحسی میشود ولی باید دکتر قلب و بیهوشی اجازه دهند

 4. صالح می گوید

  سلام وخسته نباشید اینجانب یکبار برای سنگ کلیه عمل جراحی عمل باز برش کلیه انجام دادم ازانجایی که کلیه هام سنگ سازمیباشدمیتوان ازطریق سوراخ کردن پوستی انجام داد

 5. دکترحسین کرمی می گوید

  بله

 6. alireza می گوید

  سلام من عفونت شدید کلیه دارم ازمایش دارم ….چه دارویی استفاده کنم ….ایا داروی عطاری هم وجود دارید که پیشنهاد بدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.