آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

آیا فکر میکنید که درد کمر شما ممکن است ربطی به سرطان بیضه داشته باشد؟ در این مقاله با آوردن چندین نمونه نشان داده شده که گاهی ممکن است این چنین باشد.

آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

اگرچه سرطان بیضه در تمامی نقاط جهان به یک میزان شایع نیست اما نمی ‌توان شیوع آن را نادیده گرفت. حدود 1 درصد از مردانی که در رده سنی بین 15 الی 35 سال قرار دارند، مبتلا به سرطان بیضه هستند. این نوع تومور قوی که در یک یا هر دو بیضه رشد می کند و در صورت گسترش تومور به بقیه اندام ها، می ‌تواند موجب بروز درد در پایین کمر شود. در ادامه با برخی از علل غیر عادی کمردرد آشنا خواهید شد.

کمر درد معمولاً از علائم سرطان بیضه تلقی نمی‌ شود؛ زیرا به دلیل بروز علائم فیزیکی مختلف که حاکی از این مشکل هستند، کمر درد در این گونه موارد نادیده گرفته می‌ شود. مهم ترین علائم سرطان بیضه شامل ورم بیضه، قرمزی و همچنین درد در مراحل اولیه پیشرفت تومور می‌ شود. کمر درد معمولاً زمانی بروز می یابد که سرطان به خارج از بیضه گسترش پیدا می‌ کند.

در پژوهشی که در سال 1987 انجام شد، دو نوجوان دارای کمر درد مورد بررسی قرار گرفتند. پزشکان با توجه به این علائم دریافتند سرطان بیضه به بیرون از بیضه پیشرفت کرده است. در مطالعات آزمایشی اخیر که در سال 2014 با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 1987 انجام شده است حاکی از آن است کمر درد از علائم سرطان بیضه است.

✅ چرا نباید کمردرد را نادیده گرفت؟

 در سال 1987 محققی به منظور برقراری ارتباط بین کمر درد و سرطان بیضه به ذکر دو پژوهش موردی پرداخت. مورد اول پسر بچه 17 ساله ای بود که کمر درد شدید وی در نتیجه دررفتگی دیسک بود. این درد به حدی شدید بود که وی را از انجام فعالیت باز داشت و در هنگام سرفه و عطسه نیز افزایش می یافت اما به دیگر قسمت های بدن پراکنده نشد.

حتی پس از یک ماه درمان درد تشدید شد و همچنین باعث ضعف و بی حسی در قسمت چپ بدن شد. دوره دو هفته ای کشش عضلات نیز موجب بدتر شدن شرایط شد. عکس‌ برداری های نخاعی و عصبی حاکی از فشردگی در ناحیه پایین ستون فقرات بود.

در همین مرحله کیسه بیضه مورد بررسی قرار گرفت و در بیضه سمت چپ تومور مشاهده شد. زمانی که از فرد آزمایش خون گرفته شد وجود سلول های سرطانی که تا ریه ها پیشرفت کرده بودند تائید شد و به عنوان سرطان نوع چهار تشخیص داده شد. سپس شیمی درمانی به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان تجویز و برای پاک‌ سازی ریه ها از سرطان عمل جراحی انجام گرفت که باعث بهبودی فرد شد.

 

سرطان بیضه

 

مورد دوم پسر بچه 15 ساله ای بود که دچار کمر درد آزار دهنده ای بود. هیچ گونه علائم عصبی در کار نبود و ظرف چند هفته درد تشدید یافت و او را سست کرد. پزشک عمومی او را به کلینیک ارتوپدی ارجاع داد که با داروهای ضد عفونی غیر استروئیدی تحت درمان قرار گرفت. هر چند علائم کاسته نشد و درد بیشتر افزایش یافت.

سپس او برای درمان به پزشک روماتولوژیست ارجاع داده شد که البته باز هم تغییری دیده نشد. فیزیوتراپی و استراحت نیز تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد و باعث ضعیف تر شدن و کاهش وزن در وی شد. زمانی که در این مرحله کیسه بیضه او مورد بررسی قرار گرفت، تومور بزرگی در بیضه سمت چپ دیده شد.

نتایج آزمایش تکه برداری وجود سرطان بیضه را اثبات کرد. سونوگرافی شکمی، گسترش سرطان در کبد را نشان می ‌داد و نتیجه رادیوگرافی از سینه حاکی از رشد سلول های چندگانه سرطانی در ریه بود. متأسفانه این پسر علی رغم شیمی درمانی قوی نتوانست جان سالم به در ببرد.

بررسی دیگر در سال 2014 بر روی مرد 26 ساله ای انجام شد که به مدت یک سال دچار کمر درد بود. وی برای درمان کمردرد اقدام به انجام کایروپراکتیک‌ یا ماساژ مفاصل کرده بود اما نتیجه ای دریافت نکرده بود. بررسی بیشتر نشان داد درد در ناحیه پایین کمر به دلیل پیشرفت سرطان بیضه است که تومور در بیضه سمت راست قرار داشت.

بر اساس نتایج بررسی های انجام شده مردانی که دچار کمردرد هستند و فاقد علائمی مانند سنگینی، ورم و درد بیضه هستند، به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از پیشرفت سرطان باید به پزشک مراجعه نمایند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .دکتر من تغریبا چندین ساله لمس بیضم با درد همراه.نه همه جاش البته یه قسمتش تغریبا که نزدیک بدنه .خب من خیلی اهمیت ندادم تا امردز سرچ کردم اینترنت ببینم دلیلش چیه.حالت عادی درد اینا نداره تووهیچ شرایطی.بعد دقت کردم دیدم بیضه چپم دوبرابر بیضه سمت راستمه تقریبا.نگران شدم دکتر راهنماییم کنید خدایی نکرده چقد امکان داره سرطان باشه چقد عفونت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.حدود پنج سال هست که دارای کیست اپیدیدیم در بیضه چپ و راست هستم.آیا لازم هست هر شش ماه سونوگرافی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
 • تصویر کاربر همایون شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ؛ (38 ساله)
  من برای انجام لقاح مصنوعی 5 سال پیش بیوپسی بیضه شدم تا از آن برای (آی وی اف) استفاده کنند . یک ماه پیش برای سونوگرافی بیضه مراجعه کردم که گفتند در بیضه راستم (آنفارکت فوکال با احتمال زیاد) و (نئوپلاسم با احتمال کمتر) وجود دارد ، پزشک مربوطه هم برایم آزمایش خون سرطان بیضه نوشتند که خوشبختانه آزمایش نرمال بوده و مشکلی نبود .
  آیا امکان دارد در آینده تبدیل به سرطان بیضه بشه ؟
  خیلی استرس دارم ، دارم دیوانه میشم آقای دکتر . باوجود اینکه جواب آزمایش نرمال بود ولی نمی دونم چرا همش مغزم مشغوله . شما رو به خدا زود جواب بدین .
  البته پزشک اورولوژیست با معاینه بیضه گفت که اصلاً مشکلی ندارم و همه چیز طبیعیه و ضایعه ای قابل لمس یا توده قابل لمسی وجود ندارد .
  آیا من سالمم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر همایون سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر من نمونه برداری نشده ام ، نمونه ای که از بیضه ام برداشتن پنج سال پیش برای لقاح مصنوعی بود نه تشخیص بیماری !

   تا اینکه دو ماه پیش به علت درد بیضه چپ مراجعه کردم که در سونوگرافی مشخص شد واریکوسل بیضه چپ دارم .

   ولی برای بیضه راست نوشت که وجود آنفارکت فوکال با احتمال زیاد و نئوپلاسم با احتمال کم ، که پزشک اورولوژیست برایم آزمایش سرطان بیضه نوشتند که خوشبختانه آزمایش سالم بود .

   حتی دکتر هم بعد از معاینه دقیق بیضه گفتند که ضایعه یا توده ای اصلاً وجود ندارد و من سالم هستم و احتمالاً آنفارکت فوکالی که در بیضه توسط سونوگرافی تشخیص داده شده یا : محل نمونه برداری پنج سال پیشه و یا یک سرخرگ خشک شده هست و نمیتواند چیز مهمی باشد . فقط خواستم بدونم که آیا من واقعاً سالم هستم یا نه .
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 11 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پدرام شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من بیضه سمت چپم بزرگتر از سمت راست است ولی احساس درد ندارم .میخواسم بدونم طبیعیه یا باید مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام توی سونو زده بیضه چپ کوچیکتر وزده اسکرولیت ب دیامتر۱/۵mm میشه بگید چیه ؟خطرناک نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   مهم نيست
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  امروز بیضه سمت راستم تیر میکشید
  و وقتی میرم دستشویی بیضه سمت راست میاد بالا مثله ورم
  ولی در حالت عادی ورم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد
 • تصویر کاربر قدیر جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر و خدا قوت. حدود ۲ ماه پیش بر اثر درگیری و ضربه به قسمت آلت تناسلی دچار خونریزی از نوک آلت شدم که بلافاصله به پزشک مراجعه کردم بعد از معاینه پزشک برای من سونوگرافی از بیضه نوشت و پس از مشاهده جواب سونوگرافی اعلام کردند که بیضه ها سالم می باشند و خود آلت تناسلی نیز مشکلی ندارد من در خود آلتم هیچ دردی احساس نمی کنم اما بعد از آن احساس می کنم که انتهای آلت برآمدگی دارد و آلتم سفت و جمع می شود و هنگام نزدیکی به نعوظ نمی رسد. با توجه به اینکه برای چنین مشکلاتی باید در ۶ساعت اول اقدامی صورت گیرد آیا در صورت وجود مشکل قابل حل می باشد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دردشدیدموقع احساسی شدن وتخیله نشدن و چیکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل وایکوسل انجام دادم 5 روز بعد بیضه چپم که عمل کردم عفونت کرده و دکتر انتی بوتیک داده مصرف کنم ولی بیضه چپم خیلی بزرگ شده گ درد میکنه چکار کنم?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ازبچگی کجی آلت طوری هست که هنگام ادارپای سمت راست خیس میشود.حتما با دست بایستی تصحیح شود.با نزدیکی مشکلی ندارم.در مجالس عمونی دایم بایستی وضعیت آلتم را تنظیم کنم.پنجاه سالمه جدیدا حالت میوز آلت دارم.بیضه سما چپم بالتره و بیرون زده.درد ندارم.برای سه مورد فوق آیا درمان پذیرند.ممنون از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر