آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

آیا فکر میکنید که درد کمر شما ممکن است ربطی به سرطان بیضه داشته باشد؟ در این مقاله با آوردن چندین نمونه نشان داده شده که گاهی ممکن است این چنین باشد.

آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

اگرچه سرطان بیضه در تمامی نقاط جهان به یک میزان شایع نیست اما نمی ‌توان شیوع آن را نادیده گرفت. حدود 1 درصد از مردانی که در رده سنی بین 15 الی 35 سال قرار دارند، مبتلا به سرطان بیضه هستند. این نوع تومور قوی که در یک یا هر دو بیضه رشد می کند و در صورت گسترش تومور به بقیه اندام ها، می ‌تواند موجب بروز درد در پایین کمر شود. در ادامه با برخی از علل غیر عادی کمردرد آشنا خواهید شد.

کمر درد معمولاً از علائم سرطان بیضه تلقی نمی‌ شود؛ زیرا به دلیل بروز علائم فیزیکی مختلف که حاکی از این مشکل هستند، کمر درد در این گونه موارد نادیده گرفته می‌ شود. مهم ترین علائم سرطان بیضه شامل ورم بیضه، قرمزی و همچنین درد در مراحل اولیه پیشرفت تومور می‌ شود. کمر درد معمولاً زمانی بروز می یابد که سرطان به خارج از بیضه گسترش پیدا می‌ کند.

در پژوهشی که در سال 1987 انجام شد، دو نوجوان دارای کمر درد مورد بررسی قرار گرفتند. پزشکان با توجه به این علائم دریافتند سرطان بیضه به بیرون از بیضه پیشرفت کرده است. در مطالعات آزمایشی اخیر که در سال 2014 با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 1987 انجام شده است حاکی از آن است کمر درد از علائم سرطان بیضه است.

✅ چرا نباید کمردرد را نادیده گرفت؟

 در سال 1987 محققی به منظور برقراری ارتباط بین کمر درد و سرطان بیضه به ذکر دو پژوهش موردی پرداخت. مورد اول پسر بچه 17 ساله ای بود که کمر درد شدید وی در نتیجه دررفتگی دیسک بود. این درد به حدی شدید بود که وی را از انجام فعالیت باز داشت و در هنگام سرفه و عطسه نیز افزایش می یافت اما به دیگر قسمت های بدن پراکنده نشد.

حتی پس از یک ماه درمان درد تشدید شد و همچنین باعث ضعف و بی حسی در قسمت چپ بدن شد. دوره دو هفته ای کشش عضلات نیز موجب بدتر شدن شرایط شد. عکس‌ برداری های نخاعی و عصبی حاکی از فشردگی در ناحیه پایین ستون فقرات بود.

در همین مرحله کیسه بیضه مورد بررسی قرار گرفت و در بیضه سمت چپ تومور مشاهده شد. زمانی که از فرد آزمایش خون گرفته شد وجود سلول های سرطانی که تا ریه ها پیشرفت کرده بودند تائید شد و به عنوان سرطان نوع چهار تشخیص داده شد. سپس شیمی درمانی به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان تجویز و برای پاک‌ سازی ریه ها از سرطان عمل جراحی انجام گرفت که باعث بهبودی فرد شد.

 

سرطان بیضه

 

مورد دوم پسر بچه 15 ساله ای بود که دچار کمر درد آزار دهنده ای بود. هیچ گونه علائم عصبی در کار نبود و ظرف چند هفته درد تشدید یافت و او را سست کرد. پزشک عمومی او را به کلینیک ارتوپدی ارجاع داد که با داروهای ضد عفونی غیر استروئیدی تحت درمان قرار گرفت. هر چند علائم کاسته نشد و درد بیشتر افزایش یافت.

سپس او برای درمان به پزشک روماتولوژیست ارجاع داده شد که البته باز هم تغییری دیده نشد. فیزیوتراپی و استراحت نیز تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد و باعث ضعیف تر شدن و کاهش وزن در وی شد. زمانی که در این مرحله کیسه بیضه او مورد بررسی قرار گرفت، تومور بزرگی در بیضه سمت چپ دیده شد.

نتایج آزمایش تکه برداری وجود سرطان بیضه را اثبات کرد. سونوگرافی شکمی، گسترش سرطان در کبد را نشان می ‌داد و نتیجه رادیوگرافی از سینه حاکی از رشد سلول های چندگانه سرطانی در ریه بود. متأسفانه این پسر علی رغم شیمی درمانی قوی نتوانست جان سالم به در ببرد.

بررسی دیگر در سال 2014 بر روی مرد 26 ساله ای انجام شد که به مدت یک سال دچار کمر درد بود. وی برای درمان کمردرد اقدام به انجام کایروپراکتیک‌ یا ماساژ مفاصل کرده بود اما نتیجه ای دریافت نکرده بود. بررسی بیشتر نشان داد درد در ناحیه پایین کمر به دلیل پیشرفت سرطان بیضه است که تومور در بیضه سمت راست قرار داشت.

بر اساس نتایج بررسی های انجام شده مردانی که دچار کمردرد هستند و فاقد علائمی مانند سنگینی، ورم و درد بیضه هستند، به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از پیشرفت سرطان باید به پزشک مراجعه نمایند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر کرمی سلام و عرض ادب
  اینجانب ۳۰ سال سن دارم پارسال درد بیضه چپ داشتم و با مراجعه به اورولوژ انتی بیوتیک و دارو تجویز نمودن و خوب شدم تا امسال که دوباره دو هفته ای هست که درد بیضه چپ و قسمت کشاله ران دارم و گاهی سوزش ادرار که همیشگی نیست و درد همان بیضه هنگام انزال.همچنین در سونوگرافی همه چی خوب بود فقط واریکوسل متوسط و وجود سنگ کلیه به قطر ۴ میل در قسمت تحتانی کلیه چپ بود که با مراجعه مجدد۶ امپول آمیکاسین و ۱آمپول جنتامایسین زدم وهمچنان درد و علائم را دارم.شهرستانم خدا خیر بهتون بده اگه منو راهنمایی کنین.سونوگرافی هم پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   02122642744. 02171062350
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز
  قریب به 6 ماهی است که درد بیضه راست ایجاد شده.این درد همیشگی نیست ودرهفته دو الی سه مرتبه رخ می دهدو بعداز چند ساعت برطرف می شود . هنگام راه رفتن زیاد، بلند کردن سنگینی ، نشستن روی صندلی طولانی مدت ، عوامل دیگری هستند که سریعا در من باعث درد بیضه می شوند
  هنگام درد بیضه راست ، مقداری متورم می شود . هیچ گونه کمر درد وسنگ کلیه هم ندارم . بعد از پایان درد به اندازه قبلی بازمیگردد.
  راهنمایی شما چیست ؟ نیاز به چه اقداماتی می باشم ؟
  بسیار متشکرم از راهنمایی های شما بزرگوار
  التماس دعا.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سونو کنید بفرستید ببینم

 • تصویر کاربر رشید سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند مدتیه بیضه سمت چپ تیر میکشه دردش خفیفه علت از چیه
  1. تصویر کاربر رشید یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   چند مدتیه بیضه سمت چپمتیر میکشه دردش خفیفه ورم یا قرمزی هم نداره علت از چیه خطر ناکه؟
  2. تصویر کاربر رشید یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   ربادربطهت
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سونوکنید بفرستید ببینم

  4. تصویر کاربر رشید دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر رفتیم سونو گفتن دقیقا سونو از کجا باشه فقط از بیضه یا جای دیگه؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   از بیضه ها

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 6سال هست یک مشکلی دارم که علی رغم پیگیری های فراوان نتیجه ای نگرفته و نا امید شده ام من یک درد در انتهای مقعد دارم و با انجام دو نوبت کلونوز کپی و ام آر آی و یک نوبت سیستوس کپی و معاینه های فراوان دکترهای گوارش وجراح واورولوگ وشرح مشکل و استفاده دارو های متنوع مشکل تشدید شده است مشکل من اینگونه هست که انتهای مقعدم متورم میشه و مجرای مدفوع رو تنگ میکنه و بعد از نزدیکی در این هنگام مدفوعی خلط مانند با سوزش فراوان دفع میکنم و این مشکل باعث نگرانی زیاد درمن شده و از لحاظ جنسی هم ضعیف شده ام ودر این مواقع با خوردن قرص مترونیدازول کمی بهتر میشوم.ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   درمان این نشستن در اب گرم وبیخیالی است 02122642744

 • تصویر کاربر پویا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هربار میرم سونو سایز بیضه رو یچیزی میزنن میخواستم بدونم باید به کدوم باید اعتماد کرد 2 سری اخر فایلش رو ارسال میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید این تغییرات تو سالای قبل هم بود میخواستم بدونم باید چیکار کنم من از 25 سالگی تا الان که 29 سالمه سالی یبار سونو میدم اصن نیاز هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام اینها خطای سونو است وشما نگران نباشید

 • تصویر کاربر ر.م یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  بنده چند وقتی هست که در قسمت بیضه و کشاله ران سمت چپ احساس درد میکنم، این اتفاق زمانی برام اتفاق افتاد که هنگام ارضا شدن تاخیر افتاد ۲،۳ بار و در بین این تاخیر دسشویی رفتم و ادرار داشتم و دوباره به رابطه برگشتم و ارضا شدم که این ارضا شدن با درد زیاد همراه بود، دو سه روز درد بدی داشتم و به متخصص مراجعه نمودم که گفتند عفونت کرده، در ضمن تب و علایم خاصی هم نداشتم و فقط درد زیادی داشتم در قسمت بیضه و همیشه بیضه هام حالت شل گونه بود،متخصص دو تا قرص بهم داد به اسم افلوکساسین ۲۰۰ و الفن ایکس ال ۱۰۰
  ،دارو به مدت ۱۰ روز مصرف کردم و بهتر شدم، البته کمی درد داشتم دوباره، دوباره هنگام رابطه یه کم درد داشتم و الان یه مقدار دردم دوباره شروع شده البته مثل بار اول نه و کمتر
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   در اب گرم بپشینید بهتر میشوید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،چند روز پیش راجع به کوچکترشدن بیضه سمت راستم سوالی مطرح نمودم و جنابعلی فرمودین نیاز به معاینه داره یا عکس بفرستید چون من شهرستان هستم مجبورا عکس فرستادم ،لازم به ذکر هست داروهایی ک دکتر دادعبارتنداز ایبوپروفن 400 ک جز دوتا بیشتر استفاده نکردم و ناپروکسن 250و لووفلوکساسین500 ک سرموقع هردو رامصرف کردم اما نتیجه ای نگرفتم فقط درد ندارم البته جز گه گاهی ،ضما خارش شدید همان قسمت تحتاتی نزول بیضه و زیر پوست بیضه سمت راست همراه با کمی سفیدی مشاهده میشه ،بابت پاسخگویی از شما صمیمانه تشکرمیکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   باید سونو گرافی بفرستید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  احساس مي كنم بيضه هاي من در كيسه تغيير حالت داده بيضه چپم اومده جلوتر از بيضه راستم
  وقتي هم دست به بيضه هام مي زنم احساس مي كنم بيضه راستم به صورت أفقي هست و بيضه چپم عمودي
  يك مقدار نگران شدم، مي فرماييد دليلش چي هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،حدود8 ماه هست ک بیضه سمت راستم درمیانه توقف نموده همانند بیضه سمت چپم نزول نمیکنه به طوری ک درحالت عادی ک پوست بیرونی بیضه اویزان هست بیضه سمت راستم خیلی بالاتراز بیضه سمت چپم قرارداره و همچنیین درد دارم اما ورم نکردههیچ وقت در کاهی زاد گاهی کم درهمان قسمت خارش و همراه با مقداری سفیدک رو پوست بیصه و کمی رو عورتم هم قبلا درقسمت تحتانی قزمز شدید شبیه زخم مشاهده شد ک درحال حاضرفقط جاش باپوست کناری متفاوت و به رنگ سفید شبیه سفیدک هست به دکتر مراجعه کردم انتی بیوتیک داد اما هیچ تعقیری مشاهده نشده کمی درد فقط چند روز اول کم شوده بود از دکتر محترم خواهش میکنم راهنماییم کنید و بفرمایید رو ناباروری تاثیر گذارهست؟ راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی خدمت اقای دکتر کرمی عزیز
  اقای دکتر ، من ۶ ماه پیش عمل واریکاسل انجام دادم ، الان چند وقت که اسپرم من خیلی کم شده و پرتابش هم ضعیف شده ، من تا حالا هم رابطه جنسی هم نداشتم ، با خود ارضایی فهمیدم این اتفاق افتاده ، یعنی مشکلی پیش امده است من اسپرمم خیلی کم‌شده ؟
  ممنون میشم توضیح کامل سپاس اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   شما بیخودی نگرانید ومشکلی نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر