آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

آیا کمر درد نشانه سرطان بیضه است؟

اگر فکر می کنید سرطان بیضه و کمردرد شما بهم مربوطند، مقاله زیر به شما در تشخیص این امر کمک می کند.

اگر چه سرطان بیضه در تمامی نقاط جهان به یک میزان شایع نیست، اما نمی ‌توان شیوع آن را نادیده گرفت. حدود 1 درصد از مردانی که در رده سنی بین 15 الی 35 سال قرار دارند، مبتلا به سرطان بیضه هستند.

این نوع تومور قوی که در یک یا هر دو بیضه رشد می کند و در صورت گسترش تومور به بقیه اندام ها، می ‌تواند موجب بروز درد در پایین کمر شود. در ادامه با برخی از علل غیر عادی کمردرد آشنا خواهید شد.

کمر درد معمولاً از علائم سرطان بیضه تلقی نمی‌ شود؛ زیرا به دلیل بروز علائم فیزیکی مختلف که حاکی از این مشکل هستند، کمر درد در این گونه موارد نادیده گرفته می‌ شود. مهم ترین علائم سرطان بیضه شامل ورم بیضه، قرمزی و همچنین درد در مراحل اولیه پیشرفت تومور می‌ شود.

کمر درد معمولاً زمانی بروز می یابد که سرطان به خارج از بیضه گسترش پیدا‌ کند.

در پژوهشی که در سال 1987 انجام شد، دو نوجوان دارای کمر درد مورد بررسی قرار گرفتند. پزشکان با توجه به این علائم دریافتند سرطان بیضه به بیرون از بیضه پیشرفت کرده است. در مطالعات آزمایشی اخیر که در سال 2014 با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 1987 انجام شده است حاکی از آن است کمر درد از علائم سرطان بیضه است.

چرا نباید کمردرد را نادیده گرفت؟

 در سال 1987 محققی به منظور برقراری ارتباط بین کمر درد و سرطان بیضه به ذکر دو پژوهش موردی پرداخت. مورد اول پسر بچه 17 ساله ای بود که کمر درد شدید وی در نتیجه دررفتگی دیسک بود. این درد به حدی شدید بود که وی را از انجام فعالیت باز داشت و در هنگام سرفه و عطسه نیز افزایش می یافت اما به دیگر قسمت های بدن پراکنده نشد.

حتی پس از یک ماه درمان، درد تشدید شد و همچنین باعث ضعف و بی حسی در قسمت چپ بدن شد. دوره دو هفته ای کشش عضلات نیز موجب بدتر شدن شرایط شد. عکس‌ برداری های نخاعی و عصبی حاکی از فشردگی در ناحیه پایین ستون فقرات بود.

در همین مرحله کیسه بیضه مورد بررسی قرار گرفت و در بیضه سمت چپ تومور مشاهده شد. زمانی که از فرد آزمایش خون گرفته شد وجود سلول های سرطانی که تا ریه ها پیشرفت کرده بودند تائید شد و به عنوان سرطان نوع چهار تشخیص داده شد. سپس شیمی درمانی به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان تجویز و برای پاک‌ سازی ریه ها از سرطان، عمل جراحی انجام گرفت که باعث بهبودی فرد شد.

مورد دوم پسر بچه 15 ساله ای بود که دچار کمر درد آزار دهنده ای بود. هیچ گونه علائم عصبی در کار نبود و ظرف چند هفته درد تشدید یافت و او را سست کرد. پزشک عمومی او را به کلینیک ارتوپدی ارجاع داد که با داروهای ضد عفونی غیر استروئیدی تحت درمان قرار گرفت. هر چند علائم کاسته نشد و درد بیشتر افزایش یافت.

سپس او برای درمان به پزشک روماتولوژیست ارجاع داده شد که البته باز هم تغییری دیده نشد. فیزیوتراپی و استراحت نیز تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد و باعث ضعیف تر شدن و کاهش وزن در وی شد. زمانی که در این مرحله کیسه بیضه او مورد بررسی قرار گرفت، تومور بزرگی در بیضه سمت چپ دیده شد.

نتایج آزمایش تکه برداری وجود سرطان بیضه را اثبات کرد. سونوگرافی شکمی، گسترش سرطان در کبد را نشان می ‌داد و نتیجه رادیوگرافی از سینه حاکی از رشد سلول های چندگانه سرطانی در ریه بود. متأسفانه این پسر علی رغم شیمی درمانی قوی نتوانست جان سالم به در ببرد.

بررسی دیگر در سال 2014 بر روی مرد 26 ساله ای انجام شد که به مدت یک سال دچار کمر درد بود. وی برای درمان کمردرد اقدام به انجام کایروپراکتیک‌ یا ماساژ مفاصل کرده بود اما نتیجه ای دریافت نکرده بود. بررسی بیشتر نشان داد درد در ناحیه پایین کمر به دلیل پیشرفت سرطان بیضه است که تومور در بیضه سمت راست قرار داشت.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. ۶ روزی هست ک پهلوم درد میکنه ولی شدت نداره فقط یوقتا داغ میشد الان اونجوری نیست. فقط کمی درد داره. فقط الان تو سرم‌احساس مورمور و یا خواب رفتگی داره. ادرار میومد خیلی تند ن. ولی اویشن و اب زیاد خوردم باز تند تند ادرار کردم. رنگ سفید یا زرد کمرنگ. دم صبح یکم‌پررنگ میشد. بعد از ادرار ک تموم میشد. بعضی وقتا ی سوزش خیلی کم حس میکنم. دلیلش چی میتونه باشه. ممنون میشم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خسته نباشید. راستش الان تقریبا دوهفته شده و سونوگرافی رفتم ولی از قسمت لگنچه نگرفت. ازمایش ادرار دادم ک‌جوابش فردا اماده میشه. ولی دیشب قسمت لگنچه راست درد گرفت ک البته درد بود خوب شد دوباره درد گرفته به پای راستمم میزنه. این‌منو ترسونده. اقای کرمی من پیاده روی ک میکنم میام ادرارم غلیظ میشه ولی بعد اب خوردن و دوباره تا دوساعت بعد رقیق میشه بعضی وقتا هم بیرنگه. فقط سوزش ندارم بجز یبار و وقتی ادرارم میگیره اولش یجورایی مثل سوزش ولی موقع ادرار اصلا سوزش ندارم
  3. تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خسته نباشید. راستش الان تقریبا دوهفته شده و سونوگرافی رفتم ولی از قسمت لگنچه نگرفت. ازمایش ادرار دادم ک‌جوابش فردا اماده میشه. ولی دیشب قسمت لگنچه راست درد گرفت ک البته درد بود خوب شد دوباره درد گرفته به پای راستمم میزنه. این‌منو ترسونده. اقای کرمی من پیاده روی ک میکنم میام ادرارم غلیظ میشه ولی بعد اب خوردن و دوباره تا دوساعت بعد رقیق میشه بعضی وقتا هم بیرنگه. فقط سوزش ندارم بجز یبار و وقتی ادرارم میگیره اولش یجورایی مثل سوزش ولی موقع ادرار اصلا سوزش ندارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی اوکی الان
  6. تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر به بیماری کرونا مربوط نمیشه منو خیلی ترسونده
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 25 ساله هستم 1 بار 12 سالگی جراحی واریکسل انجام دادم یک بار هم 1 سال نیم پیش به روش میکرسکپی بسیار نگران هستم پارسال هم برای سلامت رگ ها شما پنتوکسی فیلین توصیه کردید در حال حاظر هم خود سرانه ویتامین e مصرف میکنم 2 سوال داشتم الان رگهای برجسته ای روی بیضه وجود دارد خواستم بپرسم واریکسل است ؟؟؟؟ خیلی نگران شدم و این که میتونم پتوکسی فیلین مصرف کنم ؟ این رگ ها تیره هستند من چیکار میتونم کنم برای درمان ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من 20 ساله هستم
  به تازگی مشاهده کردم بیضه سمت راست پایین تر از بیضه چپ (حدود 2 سانت )قرار میگیره
  و این که جدیدا (یک یا دو هفته )هنگام ارضا شدن بیضه راست به سمت بالا و راست کیسه بیضه فشار وارد میکنه ولی درد نمیکنه و حالت عادی هم مشکلی ندارم فقط همون تفاوت سطح هستش
  و این که بعضی وقت ها یه حس تیر مانند خیلی خفیف در ناحیه کنار ناف دارم البته خیلی خیلی کمه ولی گفتم بگم شاید موضوعی باشه
  ممنون از وقتتون
  1. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   ..
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر یه نکته دیگه این ‌‌که سمت راست که پایین تره بعضی اوقات میبینم کیسه در قسمت چپ حالتی جمع شده مثل وقتی که هوا سرده و در قسمت راست نرم تر ولی نه کاملا شل میشه
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر اینم عکس
  4. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر این حالتی که تو عکس هست پیش میاد انگار بیضه چپ حرکت میکنه میره یکم پشت بیضه راست انگار جابه جا میشه
   نه دردی دارم نه حالت تهوع نه هیچ علامتی
   نمیدونم چیه
   ولی بیضه راست پایین تر میاد و پوسته دوطرف یکی ترم و یکی زیر میشه
   انگار یکم بیضه چپ میره پشت بیضه راست البته خیلی کم اتفاق افتاده
   انگار میخوان جا به جا بشن
   موقع ارضا هم بیضه راست انگار به سمت بالا فشار میاره، و حالت کیسه بیضه جوری میشه که بیضه ها از هم فاصله میگیرن
   چپ ک طبیعیه حالتش ولی راست انگار میخواد بچرخه یه حالت چرخش داره
   ولی هیج تورم یا درد و قرمزی نداره
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام سونو بیضه کنید بفرستید ببینم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما،من ۲۰ سال دارم.
  به‌خاطر بیماری کرونا؛ امکان مراجعه به پزشک رو نداشتم، و اخیرا ذهنم درگیر یک برامدگی سفید رنگ روی کیسه بیضم شد؛ اگر امکانش بود بفرمایید که این مورد خاصی هست یا خیر.
  —-
  یک لکه‌ی نسبتا کوچیک هم پشت کیسه‌ی بیضم دیدم، این رو هم لطفا اگر امکانش بود پاسخ بدید؛ سپاس از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   این اصلا جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر Arian چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند وقت هست روی آلت و بیضه جوش می زند سفید رنگ ولی دردو اذیت و...ندارد ولی از لحاظ ظاهر زشت می باشد الان ۳تا جوش شده جاهای مختلف .درمان دارد ممنون میشم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   عکس بفرستید
  2. تصویر کاربر Arian یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   فقط آقای دکتر قبلا یک قسمت دیگر جوش زده بود بعد از چند ماه خودش از بین رفت الان اینجا زده چند ماه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   اينها را با سركه سيب بشوريد
  4. تصویر کاربر Arian سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیلی ممنون لطف کردین، فقط یک سوال دیگر، چند سانت بالاتر موقع اصلاح بریده شده و گوشت اضافه در آمده این مشکل درست شدنی است؟؟ممنون میشم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   بشورید یک هفته بعد بفرمایید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من مدت دو هفته هست که یه درد خفیف در کمرم حس میکنم و الان چند روز میشه درد در بیضه چپ و راست دارم در کنار اینها یه درد خفیف در قسمت چپ و پایین شکم دارم که گاها با فشار دادن اون موضع احساس میکنم درد بیشتر در بیضه سمت چپ هست لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سونو کنید بفرستید
 • تصویر کاربر پیام دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده ۱/۵ سال پیش فتق سمت چپ و واریکوسل سمت چپ را عمل کردم ،اما ۳_۴ روزی است احساس سنگینی و درد نا مشخصی در سمت چپ نزدیک بیضه ها دارم ،چه مشکلی وجود دارد ؟!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   اين درد طبيعي است ودرمان قطعي ندارد
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  بيضه سمت راست من اقاي دكتر بعضي وقتا به صورت افقي قرار ميگيره ،بيضه سمت چپم پايين تر از حد معمول خود قرار ميگيره ،ميخواستم بدونم مشكلي است درمان چيه دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   این مرضی نیست
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده 1 سال پیش دچار سرطان بیضه راست شدم(سمینوم کلاسیک) و با جراحی بیضه خارج شد، همچنین تومر مارک های آلفا و بتا نرمال بود ولی LDH حدودا 600 شده بوده که بعد جراحی 160 شد و با سیتی اسکن و پت اسکن تشخیص دادن متاساز نزده و احتیاج به شیمی درمانی ندارم، هر 3 ماه دارم چک آپ میشم( سیتی اسکن و آزمایش خون) آخرین آزمایش خونم مربوط به هفته پیش میشه همه چی نرمال بود ولی چند روزه در پایین شکم و کیسه بیضه احساس درد خفیف و نامفهومی دارم، با معاینه سطحی خودم انجام دادم احساس توده یا بزرگی نکردم، آیا امکان داره این بیضه هم دچار تومور شده باشه یا نه؟ آقای دکتر خیلی نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر چکاب نرمال ایت جای نگررانی نیست
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. روز سومی هست که توی بیضه‌ها و زیر شکم یه درد دائمی دارم. بعضی‌وقتا بیشتر میشه ولی نرفته هنوز. از دیشب پهلوی چپم هم حالت گرفتگی داشت. فکر میکنم کلیه باشه مطمئن نیستم. که چند لحظه سمت راست هم درد گرفت. شدت درد کمه ولی خب بعد سه روز همچنان هست. ممنون میشم راهنمایی کنین. چون رفتن به بیمارستان هم با وجود کرونا خیلی مناسب نیست. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام. ممنون از پاسختون. دکتر عمومی رفتم و گفت سونوگرافی بدم. این نتیجه‌ش. واریکوسل خفیف دیده شده. دردم تو این چند روز کمتر شده ولی خب هست. الان درد پهلوها بیشتر از بیضه شده. دردم مال همین واریکوسله؟ همینجوری باید بمونم تا بعد عید؟
   بازم مرسی.
  3. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام. ممنون از پاسختون. دکتر عمومی رفتم و گفت سونوگرافی بدم. این نتیجه‌ش. واریکوسل خفیف دیده شده. دردم تو این چند روز کمتر شده ولی خب هست. الان درد پهلوها بیشتر از بیضه شده. دردم مال همین واریکوسله؟ همینجوری باید بمونم تا بعد عید؟
   بازم مرسی.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   از نظر من مشکلی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید