آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

آیا فکر میکنید که درد کمر شما ممکن است ربطی به سرطان بیضه داشته باشد؟ در این مقاله با آوردن چندین نمونه نشان داده شده که گاهی ممکن است این چنین باشد.

آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

اگرچه سرطان بیضه در تمامی نقاط جهان به یک میزان شایع نیست اما نمی ‌توان شیوع آن را نادیده گرفت. حدود 1 درصد از مردانی که در رده سنی بین 15 الی 35 سال قرار دارند، مبتلا به سرطان بیضه هستند. این نوع تومور قوی که در یک یا هر دو بیضه رشد می کند و در صورت گسترش تومور به بقیه اندام ها، می ‌تواند موجب بروز درد در پایین کمر شود. در ادامه با برخی از علل غیر عادی کمردرد آشنا خواهید شد.

کمر درد معمولاً از علائم سرطان بیضه تلقی نمی‌ شود؛ زیرا به دلیل بروز علائم فیزیکی مختلف که حاکی از این مشکل هستند، کمر درد در این گونه موارد نادیده گرفته می‌ شود. مهم ترین علائم سرطان بیضه شامل ورم بیضه، قرمزی و همچنین درد در مراحل اولیه پیشرفت تومور می‌ شود. کمر درد معمولاً زمانی بروز می یابد که سرطان به خارج از بیضه گسترش پیدا می‌ کند.

در پژوهشی که در سال 1987 انجام شد، دو نوجوان دارای کمر درد مورد بررسی قرار گرفتند. پزشکان با توجه به این علائم دریافتند سرطان بیضه به بیرون از بیضه پیشرفت کرده است. در مطالعات آزمایشی اخیر که در سال 2014 با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 1987 انجام شده است حاکی از آن است کمر درد از علائم سرطان بیضه است.

✅ چرا نباید کمردرد را نادیده گرفت؟

 در سال 1987 محققی به منظور برقراری ارتباط بین کمر درد و سرطان بیضه به ذکر دو پژوهش موردی پرداخت. مورد اول پسر بچه 17 ساله ای بود که کمر درد شدید وی در نتیجه دررفتگی دیسک بود. این درد به حدی شدید بود که وی را از انجام فعالیت باز داشت و در هنگام سرفه و عطسه نیز افزایش می یافت اما به دیگر قسمت های بدن پراکنده نشد.

حتی پس از یک ماه درمان درد تشدید شد و همچنین باعث ضعف و بی حسی در قسمت چپ بدن شد. دوره دو هفته ای کشش عضلات نیز موجب بدتر شدن شرایط شد. عکس‌ برداری های نخاعی و عصبی حاکی از فشردگی در ناحیه پایین ستون فقرات بود.

در همین مرحله کیسه بیضه مورد بررسی قرار گرفت و در بیضه سمت چپ تومور مشاهده شد. زمانی که از فرد آزمایش خون گرفته شد وجود سلول های سرطانی که تا ریه ها پیشرفت کرده بودند تائید شد و به عنوان سرطان نوع چهار تشخیص داده شد. سپس شیمی درمانی به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان تجویز و برای پاک‌ سازی ریه ها از سرطان عمل جراحی انجام گرفت که باعث بهبودی فرد شد.

 

سرطان بیضه

 

مورد دوم پسر بچه 15 ساله ای بود که دچار کمر درد آزار دهنده ای بود. هیچ گونه علائم عصبی در کار نبود و ظرف چند هفته درد تشدید یافت و او را سست کرد. پزشک عمومی او را به کلینیک ارتوپدی ارجاع داد که با داروهای ضد عفونی غیر استروئیدی تحت درمان قرار گرفت. هر چند علائم کاسته نشد و درد بیشتر افزایش یافت.

سپس او برای درمان به پزشک روماتولوژیست ارجاع داده شد که البته باز هم تغییری دیده نشد. فیزیوتراپی و استراحت نیز تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد و باعث ضعیف تر شدن و کاهش وزن در وی شد. زمانی که در این مرحله کیسه بیضه او مورد بررسی قرار گرفت، تومور بزرگی در بیضه سمت چپ دیده شد.

نتایج آزمایش تکه برداری وجود سرطان بیضه را اثبات کرد. سونوگرافی شکمی، گسترش سرطان در کبد را نشان می ‌داد و نتیجه رادیوگرافی از سینه حاکی از رشد سلول های چندگانه سرطانی در ریه بود. متأسفانه این پسر علی رغم شیمی درمانی قوی نتوانست جان سالم به در ببرد.

بررسی دیگر در سال 2014 بر روی مرد 26 ساله ای انجام شد که به مدت یک سال دچار کمر درد بود. وی برای درمان کمردرد اقدام به انجام کایروپراکتیک‌ یا ماساژ مفاصل کرده بود اما نتیجه ای دریافت نکرده بود. بررسی بیشتر نشان داد درد در ناحیه پایین کمر به دلیل پیشرفت سرطان بیضه است که تومور در بیضه سمت راست قرار داشت.

بر اساس نتایج بررسی های انجام شده مردانی که دچار کمردرد هستند و فاقد علائمی مانند سنگینی، ورم و درد بیضه هستند، به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از پیشرفت سرطان باید به پزشک مراجعه نمایند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

3.6 (71.67%) 12 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،چند روز پیش راجع به کوچکترشدن بیضه سمت راستم سوالی مطرح نمودم و جنابعلی فرمودین نیاز به معاینه داره یا عکس بفرستید چون من شهرستان هستم مجبورا عکس فرستادم ،لازم به ذکر هست داروهایی ک دکتر دادعبارتنداز ایبوپروفن 400 ک جز دوتا بیشتر استفاده نکردم و ناپروکسن 250و لووفلوکساسین500 ک سرموقع هردو رامصرف کردم اما نتیجه ای نگرفتم فقط درد ندارم البته جز گه گاهی ،ضما خارش شدید همان قسمت تحتاتی نزول بیضه و زیر پوست بیضه سمت راست همراه با کمی سفیدی مشاهده میشه ،بابت پاسخگویی از شما صمیمانه تشکرمیکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   باید سونو گرافی بفرستید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  احساس مي كنم بيضه هاي من در كيسه تغيير حالت داده بيضه چپم اومده جلوتر از بيضه راستم
  وقتي هم دست به بيضه هام مي زنم احساس مي كنم بيضه راستم به صورت أفقي هست و بيضه چپم عمودي
  يك مقدار نگران شدم، مي فرماييد دليلش چي هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   سونو کنید بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،حدود8 ماه هست ک بیضه سمت راستم درمیانه توقف نموده همانند بیضه سمت چپم نزول نمیکنه به طوری ک درحالت عادی ک پوست بیرونی بیضه اویزان هست بیضه سمت راستم خیلی بالاتراز بیضه سمت چپم قرارداره و همچنیین درد دارم اما ورم نکردههیچ وقت در کاهی زاد گاهی کم درهمان قسمت خارش و همراه با مقداری سفیدک رو پوست بیصه و کمی رو عورتم هم قبلا درقسمت تحتانی قزمز شدید شبیه زخم مشاهده شد ک درحال حاضرفقط جاش باپوست کناری متفاوت و به رنگ سفید شبیه سفیدک هست به دکتر مراجعه کردم انتی بیوتیک داد اما هیچ تعقیری مشاهده نشده کمی درد فقط چند روز اول کم شوده بود از دکتر محترم خواهش میکنم راهنماییم کنید و بفرمایید رو ناباروری تاثیر گذارهست؟ راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی خدمت اقای دکتر کرمی عزیز
  اقای دکتر ، من ۶ ماه پیش عمل واریکاسل انجام دادم ، الان چند وقت که اسپرم من خیلی کم شده و پرتابش هم ضعیف شده ، من تا حالا هم رابطه جنسی هم نداشتم ، با خود ارضایی فهمیدم این اتفاق افتاده ، یعنی مشکلی پیش امده است من اسپرمم خیلی کم‌شده ؟
  ممنون میشم توضیح کامل سپاس اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   شما بیخودی نگرانید ومشکلی نیست
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پرفسور كرمي :
  بنده حدود ٢٩ سال سن دارم، سؤال بنده از شما اين هست كه بيضه ها و كيسه بيضه بسيار كوچك و به سمت بالا مي رود و در اكثر مواقع حتي خود آلت نيز همين طور ، آيا اين مورد بيماري مي باشد يا خير و اينكه هيچگونه علائم درد يا موردي هم در ناحيه تناسلي يا بيضه وجود ندارد ، با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۳۷ ساله هستم
  یک هفته است عمل فتق هرنی اینگوال انجام دادم، الان درد زیادی تو بیضه سمت راست دارم
  دکتر گفته شورت تنگ بپوش خوبه میشه، چون شل شده و فشار اومده، ولی درد هنوز برطرف نشده، لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   به دکتر معا لج مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دو روز پیش واریکوسل چپ عمل کردم الان بیضه سمت چپم خیلی باد کرده .لطف کنید راهنمایی کنید ک طبیعیه یا مشکلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   بعد تز عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد،جناب اقاي دكتر بنده از همكاران داروساز شما هستم،بنده ٢٨ سال دارم و متأهل،قريب به دو سال پيش جراحي واريكوسل سمت راست گريد ٢ داشتم ،از چند ماه بعد درد در ناحيه ي بيضه ي سمت چپ هنگام فعاليت كاري و هيجانات داشتم كه بسيار زندگي مرا مختل كرده است،هنگام استراحت و فراغت اين درد وجود ندارد،اما هنگام فعاليت واسترس اين در سمت چپ بدن و بيضه ي چپ اغلب در ناحيه ي اپيديديم درد احساس ميشود، دوستان روانشناس اعلام به سايكو سوماتيك دارند،در طول روز بسيار احساس بدي دارم،خستگي مفرط ايجاد ميكند،تقاضاي عاجل براي درمان دارم قبلا هم اين سوال رو از شما پرسيدم فرمودين بيخيال باشم اما نشد،تقريبا هر روز درد در بيضه را تجربه ميكنم بسيار نگران تاثير اين در قواي جنسي و باروري خود ميباشم،لطفا راهنمايي فرماييد،سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر رضا جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   با سلام سوال بنده پاسخ داده نشده است
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   با سلام سوال بنده پاسخ داده نشده است
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
  4. تصویر کاربر رضا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   سپاس فراوان اقاي دكتر،اما بنده راديولوژي كه رفتم تشخيص واريكوسل ندادن گفتن اين درد بيضه عصبي ميتونه باشه كه در اثر استرس ايجاد ميشه،خواستم بدونم درمان دارويي خاصي نيست كه داشته باشه،لازم هست حضورا بيام خدمتتون؟به خاطر اينكه اين درد در طول روز بسيار آزاردهنده و خسته كنندست..سپاس فراوان
  5. تصویر کاربر رضا شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   سپاس فراوان اقاي دكتر،اما بنده راديولوژي كه رفتم تشخيص واريكوسل ندادن گفتن اين درد بيضه عصبي ميتونه باشه كه در اثر استرس ايجاد ميشه،خواستم بدونم درمان دارويي خاصي نيست كه داشته باشه،لازم هست حضورا بيام خدمتتون؟به خاطر اينكه اين درد در طول روز بسيار آزاردهنده و خسته كنندست..سپاس فراوان
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)
   این دردها منشا عصبی دارد ومهم نیست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر شوهرم تیر97 عمل تخلیه بیضه راست شدن که به علت وجود دوتا لنفادنوپاتی در شکم 18 جلسه رادیوتراپی شدن مرداد ماه، بعد از اون آذرماه عکس ریه و آزمایش خون و سونوی شکم شدن که همگی سالم بودن، اسفند آزمایش خون و معاینه شدن که آزمایش خون رو براتون ماهه قبل فرستادم گفتین درمان کامله، بازم براتون میفرستم، سوال من اینه آقای دکتر اسفند آزمایش خوب بود اما الان یه هفته هست که کمردرد داره شوهرم، به دکتر مراجعه کرد گفتن یک هفته دارو بخور خوب نشد بیا برای عکس و این چیزا، بنظرتون تو این مدت کم میشه پیشرفت زیاد داشته باشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ازمایش خوب است این درد ارتباطی به بیماری ندارد
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر من حدود 25 روز پیش موقع ورزش کردن(بشین پاشو) توی بیضه چپم تا سر آلتم دچار گرفتگی شدم٬ درست مثل گرفتن یه ماهیچه و فقظ موقعی که راست میکردم هم این درد وجود داشت
  بعد از یکی دو روز درد برطف شد اما بعد از اون نمیتونم دیگه راست کنم در حالی که تا قبل از این گرفتگی هیچ مشکلی نداشتم و با یه فکر ساده خیلی راحت میتونستم راست کنم بلافاصله
  اون حس تحریک شدن کامل هستش و ذره ای تغییر نکرده اما نمیتونم راست کنم
  الان فقط با خود ارضایی میتونم راست کنم
  البته این رو هم اضافه کنم که موقعی که موقعی که سعی میکنم با فکر کردن راست کنم از اون حالت خوابیدگی بیرون میاد اما اصلا راست نمیشه ولی موقعی که خوابیدم و التم روی شکمم هستش یا روی زمین افتاده موقع خوابیدن گاهی راست میشه
  ارضا هم میشم اما اون حس زمان ارضا شدن کم شده و همینطور میزان اسپرمم که فقط چند قطره هستش الان و همینطور فشار بیرون اومدن اسپرمم
  زمانی هم که میشینم یه حس گرفتگی خیلی ضعیفی داره این طناب هایی که بیضه رو نگه میدارن
  این رو هم اضافه بکنم که سمت چپ مثانه ام یکم ماهیچه های شکمم گرفته و یکم پایین تر از اون ماهیچه پام که میشه کنار بیضه چپم
  الان هم به خاطر این ماجرا شدیدا به هم ریختم و نگرانم و یه حس ترس دارم از اینکه مشکلی برام پیش بیاد اگه زمانی وارد رابطه ای بشم و برای بچه دار شدن به مشکل بخورم ممنون میشم اگه بتونید یه راهنمایی بکنید و یه مشاوره ای بدید
  من ازمایش اسپرم و خون و ادرار هم دادم که تصاویرش رو براتون میزارم
  دکتری که رفتم پیشش به خاطر اون قسمتی که توی تصویر یک دورش خط کشیده تشخیص عفونت داد و سه تا دارو و یه امپول تجویز کرده:
  کابرلین 0/5 کابرگولین (Caberlin 0/5 Cabergoline)
  سیپروتدr 250 سیپروفلوکاسین (Ciproted R 250 Ciprofloxacin)
  تادراکس 20 تادالافیل (Tadarex 20 Tadalafil)
  آمپول: Kukje Spectinomycin HCL inj.
  1. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   ببخشید من بالا گفتم توی بیضه چپم اما برعکس گفتم
   توی بیضه راستم مشکل پیش اومد
  2. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   این رو هم اضافه کنم الان که توجه کردم بیضه هام دیگه عرق هم نمیکنن
  3. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   بعد از مصرف این داروها که از دیروز شروع کردم الان التم یه حالت نیمه خواب داره
   دکتر گفت بعد از مصرف یکی از این داروها که یادم نیست کدومشونه میتونم راست کنم اما الان توی یه حالت نیمه خواب مونده
   نه راست میشه نه کامل میخوابه
   این مشکل رو قبل از مصرف این داروها هم داشتم و مشکلم هم همینه که یه مقدار از حالت خوابیدگی بیرون میاد التم اما اصلا راست نمیشه و حالا با مصرف این دارو ها الان تو حالت نیمه خواب مونده
  4. تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   الان که دقت کردم میبینم همین بیضه راستم که دچار گرفتگی شده کمی بالاتر از بیضه چپمه و پوست سمت بیضه راستمم کمی چروک شده
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات