آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

آیا فکر میکنید که درد کمر شما ممکن است ربطی به سرطان بیضه داشته باشد؟ در این مقاله با آوردن چندین نمونه نشان داده شده که گاهی ممکن است این چنین باشد.

آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟

اگرچه سرطان بیضه در تمامی نقاط جهان به یک میزان شایع نیست اما نمی ‌توان شیوع آن را نادیده گرفت. حدود 1 درصد از مردانی که در رده سنی بین 15 الی 35 سال قرار دارند، مبتلا به سرطان بیضه هستند. این نوع تومور قوی که در یک یا هر دو بیضه رشد می کند و در صورت گسترش تومور به بقیه اندام ها، می ‌تواند موجب بروز درد در پایین کمر شود. در ادامه با برخی از علل غیر عادی کمردرد آشنا خواهید شد.

کمر درد معمولاً از علائم سرطان بیضه تلقی نمی‌ شود؛ زیرا به دلیل بروز علائم فیزیکی مختلف که حاکی از این مشکل هستند، کمر درد در این گونه موارد نادیده گرفته می‌ شود. مهم ترین علائم سرطان بیضه شامل ورم بیضه، قرمزی و همچنین درد در مراحل اولیه پیشرفت تومور می‌ شود. کمر درد معمولاً زمانی بروز می یابد که سرطان به خارج از بیضه گسترش پیدا می‌ کند.

در پژوهشی که در سال 1987 انجام شد، دو نوجوان دارای کمر درد مورد بررسی قرار گرفتند. پزشکان با توجه به این علائم دریافتند سرطان بیضه به بیرون از بیضه پیشرفت کرده است. در مطالعات آزمایشی اخیر که در سال 2014 با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 1987 انجام شده است حاکی از آن است کمر درد از علائم سرطان بیضه است.

✅ چرا نباید کمردرد را نادیده گرفت؟

 در سال 1987 محققی به منظور برقراری ارتباط بین کمر درد و سرطان بیضه به ذکر دو پژوهش موردی پرداخت. مورد اول پسر بچه 17 ساله ای بود که کمر درد شدید وی در نتیجه دررفتگی دیسک بود. این درد به حدی شدید بود که وی را از انجام فعالیت باز داشت و در هنگام سرفه و عطسه نیز افزایش می یافت اما به دیگر قسمت های بدن پراکنده نشد.

حتی پس از یک ماه درمان درد تشدید شد و همچنین باعث ضعف و بی حسی در قسمت چپ بدن شد. دوره دو هفته ای کشش عضلات نیز موجب بدتر شدن شرایط شد. عکس‌ برداری های نخاعی و عصبی حاکی از فشردگی در ناحیه پایین ستون فقرات بود.

در همین مرحله کیسه بیضه مورد بررسی قرار گرفت و در بیضه سمت چپ تومور مشاهده شد. زمانی که از فرد آزمایش خون گرفته شد وجود سلول های سرطانی که تا ریه ها پیشرفت کرده بودند تائید شد و به عنوان سرطان نوع چهار تشخیص داده شد. سپس شیمی درمانی به منظور جلوگیری از پیشرفت سرطان تجویز و برای پاک‌ سازی ریه ها از سرطان عمل جراحی انجام گرفت که باعث بهبودی فرد شد.

 

سرطان بیضه

 

مورد دوم پسر بچه 15 ساله ای بود که دچار کمر درد آزار دهنده ای بود. هیچ گونه علائم عصبی در کار نبود و ظرف چند هفته درد تشدید یافت و او را سست کرد. پزشک عمومی او را به کلینیک ارتوپدی ارجاع داد که با داروهای ضد عفونی غیر استروئیدی تحت درمان قرار گرفت. هر چند علائم کاسته نشد و درد بیشتر افزایش یافت.

سپس او برای درمان به پزشک روماتولوژیست ارجاع داده شد که البته باز هم تغییری دیده نشد. فیزیوتراپی و استراحت نیز تغییری در وضعیت او ایجاد نکرد و باعث ضعیف تر شدن و کاهش وزن در وی شد. زمانی که در این مرحله کیسه بیضه او مورد بررسی قرار گرفت، تومور بزرگی در بیضه سمت چپ دیده شد.

نتایج آزمایش تکه برداری وجود سرطان بیضه را اثبات کرد. سونوگرافی شکمی، گسترش سرطان در کبد را نشان می ‌داد و نتیجه رادیوگرافی از سینه حاکی از رشد سلول های چندگانه سرطانی در ریه بود. متأسفانه این پسر علی رغم شیمی درمانی قوی نتوانست جان سالم به در ببرد.

بررسی دیگر در سال 2014 بر روی مرد 26 ساله ای انجام شد که به مدت یک سال دچار کمر درد بود. وی برای درمان کمردرد اقدام به انجام کایروپراکتیک‌ یا ماساژ مفاصل کرده بود اما نتیجه ای دریافت نکرده بود. بررسی بیشتر نشان داد درد در ناحیه پایین کمر به دلیل پیشرفت سرطان بیضه است که تومور در بیضه سمت راست قرار داشت.

بر اساس نتایج بررسی های انجام شده مردانی که دچار کمردرد هستند و فاقد علائمی مانند سنگینی، ورم و درد بیضه هستند، به منظور پیشگیری از عوارض ناشی از پیشرفت سرطان باید به پزشک مراجعه نمایند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

آیا درد های پایین کمر در مردان نشانه سرطان بیضه است؟
4.7 (93.33%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پدرام شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من بیضه سمت چپم بزرگتر از سمت راست است ولی احساس درد ندارم .میخواسم بدونم طبیعیه یا باید مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۱۶( 1 ماه پیش)
   سونو كنيد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۴۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  امروز بیضه سمت راستم تیر میکشید
  و وقتی میرم دستشویی بیضه سمت راست میاد بالا مثله ورم
  ولی در حالت عادی ورم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۴۰( 1 ماه پیش)
   سونو كنيد بفرستيد
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دردشدیدموقع احساسی شدن وتخیله نشدن و چیکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۰۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عمل وایکوسل انجام دادم 5 روز بعد بیضه چپم که عمل کردم عفونت کرده و دکتر انتی بوتیک داده مصرف کنم ولی بیضه چپم خیلی بزرگ شده گ درد میکنه چکار کنم?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۰۲( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ازبچگی کجی آلت طوری هست که هنگام ادارپای سمت راست خیس میشود.حتما با دست بایستی تصحیح شود.با نزدیکی مشکلی ندارم.در مجالس عمونی دایم بایستی وضعیت آلتم را تنظیم کنم.پنجاه سالمه جدیدا حالت میوز آلت دارم.بیضه سما چپم بالتره و بیرون زده.درد ندارم.برای سه مورد فوق آیا درمان پذیرند.ممنون از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۱( 2 ماه پیش)
   عکسش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پروفسور کرمی وقت بخیر، بنده خردادماه عمل هیدروسل انجام دادم ولی ورمش نخ.ابید و بیشتر هم شد و الان دوباره سونوگرافی دادم باز همون بیضه دچار هیدروسل شدید شده،آیا باید عمل کنم فوری یا که مشکل نداره چند ماه بعد اقدام کنم?شما طرف قرارداد با بیمه خدمات درمانی هستین?
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر abas جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،،نوزاد۲ ماهه ای که بیضه هایش مقداری بزرگ و آویزان هستند آیا جای نگرانی ومراجعه به دکتر دارد؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر پوریافرهادی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد عزیز من میخواستم ببینم وارکوسل من درجه چنده؟برای سربازی میخوام و اینکه شدیده؟باید زود عمل بشه یا میتونم نگه دارم فعلا؟!ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸( 3 ماه پیش)
   با معاینه مشخص میشود
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کرمی سوالم اینه که با توجه به این که اسپرم مرد در طول مدت عمر دائما در بدن ساخته و جایگزین میشه و مثل تخمک زن نیست که از اول ذخیره تخمک تا پایان عمر در تخمدان وجود دارد و بعدا ساخته نمیشود با توجه به این موضوع امکان پیوند بیضه برای مردی که به علت نداشتن اسپرم نابارور مطلق هست وجود دارد؟ واقعا هیچ راهکاری برای اینگونه موارد, وجود ندارد؟ متاسفانه همسرم ازواسپرم هست و ما رو از درمان ناامید کرده اند راهی وجود داره یا نه؟ امکان پیوند بیضه وجود داره یا نه؟؟؟ برای ادامه درمان به جواب این سوالات ازیه دکتر مورد اعتماد و متبحر نیاز دارم لطفا جواب بدید اگه شما هم بگید درمانی نداره با این گرانی با قرض و وام درگیر دوا و دکتر نشیم...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۸( 4 ماه پیش)
   در ایران پیوند ممنوع است راه دارویی نیست
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۲( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مدتی هست که فهمیدم بیضه چپم داره کوچیک میشه؛البته کوچیک شده اما از بین نرفته(شاید بشه گفت اندازش نصف شده)حالا واسه بیضه راستم نگرانم؛اگه بیضه راستم سالم باشه آیا واسه باروری دچار مشکل میشم؟اگه آتروفی ثانویه باشه آیا برگشتی در کار هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۲( 4 ماه پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر