سنگ بزرگ تخم مرغی در مثانه

سنگ مثانه توده هایی سختی از مواد معدنی است که میتواند هنگامی که مثانه به طور کامل از ادرار خالی نباشد درون آن تشکیل شود.


علائم ایجاد سنگ مثانه چیست؟

سنگ های مثانه اگر به مقدار کافی کوچک باشند ممکن است هنگام ادرار کردن دفع شوند و هیچ علائمی ایجاد نکنند. اما بیشتر افرادی که سنگ های مثانه دارند علائمی به دلیل این که سنگ، دیواره مثانه را تحریک می کند یا جریان ادرار را مسدود می سازد تجربه می کنند. علائم معمول سنگ های مثانه شامل موارد زیر هستند:

✅ درد در پایین شکم، چیزی که اغلب میتواند شدید باشد (مردان همچنین ممکن است درد در اطراف یا درون آلت تناسلی خود داشته باشند)

✅ درد یا سختی هنگام ادرار کردن

✅ تکرر ادرار (به خصوص در شب)

✅ ادرار کدر یا تیره رنگ

✅ وجود خون در ادرار

بیشتر موارد سنگ های مثانه به دلیل ارتباط با بزرگی پروستات مردان 50 سال یا بالاتر را درگیر میکند. اما هم مردان و هم زنان میتوانند دچار سنگ های مثانه شوند.

این که کودکان دچار سنگ مثانه شوند نادر است. در کودکان، سنگ های مثانه می توانند منجربه شب ادراری شود، در بعضی از کودکان پسر ممکن است باعث نعوظ مانا، یک نعوظ اغلب دردناک که میتواند چند ساعت باقی بماند شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که هر یک از علائم بالا را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر درد در پایین شکم، تکرر ادرار یا وجود خون در ادرار داشتید. این علائم ممکن است لزوما به دلیل سنگ های مثانه ایجاد نشوند، اما نیاز است که مورد بررسی قرار  بگیرند.

احتمالا ابتدا آزمایش خون و ادرار انجام شود. آزمایش خون مشخص خواهد کرد که آیا درون مثانه شما عفونت وجود دارد یا خیر. مرحله بعدی گرفتن عکس اشعه ی ایکس از مثانه شما است. تمام انواع سنگ های مثانه به وضوح روی عکس اشعه ی ایکس مشخص نخواهند شد، از این رو نتیجه ی منفی اشعه ی ایکس همیشه به معنی عدم وجود سنگ نیست.

سنگ مثانه

اسکن سونوگرافی ممکن است به جای اشعه ی ایکس استفاده شود. همچنین سنگ مثانه می تواند توسط سیستوسکوپی مشخص شود. در سیستوسکوپی لوله ای نازک و فیبری که در سر آن چراغ و دوربین وجود دارد (سیستوسکوپ) به درون مجرای ادراری وارد میشود (لوله ای که ادرار را از بدن خارج میکند) و به مثانه می رسد.

دوربین تصاویر را روی صفحه نمایش پخش میکند، چیزی که توسط یک اورولوژ مشاهده میشود (کسی که در درمان بیماری های مثانه تخصص دارد).

علت ایجاد سنگ مثانه چیست؟

سنگ های مثانه معمولا هنگامی ایجاد میشوند که شما نتوانید تمام ادرارتان را تخلیه کنید. دلیل اصلی برای مردان بزرگی غده پروستات است که جریان ادرار را مسدود میکند.

اگر ادرار برای مدتی طولانی در مثانه باقی بماند، مواد شیمایی موجود در ادرار کریستال هایی ایجاد میکنند، چیزی که سخت شده و سنگ های مثانه را تشکیل می دهند.

درمان سنگ مثانه

معمولا برای خارج کردن سنگ ها از مثانه نیاز به جراحی است. متداول ترین فرآیند cystolitholapaxy است، چیزی که در آن لوله ای نازک (سیستوسکوپ) که در نوک آن دوربین وجود دارد برای یافتن سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از آن سیستوسکوپ از وسیله خرد کننده سنگ، لیزر یا سونوگرافی استفاده می کند تا سنگ را قبل از خارج کردن خرد کند.

وقتی ممکن باشد، مهم است که علت زمینه ای ایجاد سنگ مثانه درمان شود تا از ایجاد سنگ های مثانه جدید در آینده پیشگیری شود.

پیشگیری از سنگ مثانه

اگر شما سنگ مثانه داشته اید، ممکن است دوباره به آن دچار شوید. چیزهایی هستند که میتوانید برای پیشگیری از ایجاد دوباره آن ها انجام دهید.

برای جلوگیری از سنگ مثانه میتوان کار های زیر را  انجام دهید.

1- برای کاهش غلظت ادرارتان مایعات مصرفی خود را به روزی 2 تا 3 لیتر افزایش دهید.

2- مثانه خود را منظم و بدون تاخیر تخلیه کنید

3- 10 تا 20 ثانیه بعد از تلاش اولتان دوباره سعی کنید ادرار کنید (اگر در مرحله اول نمی توانید ادرار خود را به صورت کامل تخلیه کنید)؛ این کار ادرار کردن دوگانه نامیده میشود و به تخلیه موثرتر مثانه کمک میکند

4- از ایجاد یبوست پیشگیری کنید (ممکن است لاگزاتیو تجویز شود)

بیماری های مثانه

1- مثانه نوروژنیک

مثانه نوروژنیک مشکلی است که در آن اعصابی که مثانه را کنترل میکنند آسیب می بینند. این آسیب از تخلیه ی کامل مثانه جلوگیری میکند. این موضوع میتواند به دلیل آسیب به اعصاب نخاعی یا مشکلی که به سیستم عصبی آسیب رسانده است مانند بیماری اعصاب حرکتی یا اسپینا بیفیدا ایجاد شود.

بیشتر افرادی که مثانه نوروژنیک دارند نیاز به لوله ای به اسم کاتتر دارند که وارد مثانه شان شده و ادرار را تخلیه میکند. این فرآیند به اسم کاتترگذاری ادراری شناخته میشود.

گرچه کاتتر به صورت علمی موثر است، اغلب مقدار کمی ادرار درون مثانه باقی می ماند، چیزی که میتواند منجربه تشکیل سنگ های مثانه شود.

2- افتادگی مثانه

افتادگی مثانه مشکلی است که زنان را درگیر میکند، و زمانی ایجاد میشود که دیواره مثانه تضعیف شده و روی واژن بیافتد. این موضوع میتواند جریان خروجی ادرار از مثانه را مسدود کند.

افتادگی مثانه میتواند هنگام دوره های افزایش تنش مانند هنگام زایمان یا بلند کردن اجسام سنگین، یا هنگام زور زدن در موقع یبوست، ایجاد شود.

3- دیورتیکول مثانه

دیورتیکول مثانه کیسه هایی هستند که در دیواره مثانه ایجاد میشوند. اگر دیورتیکول های مثانه خیلی بزرگ شوند، میتوانند تخلیه کامل مثانه توسط فرد را مشکل کنند. دیورتیکول های مثانه میتوانند از بدو تولد یا به عنوان عارضه ای از عفونت یا بزرگی پروستات ایجاد شوند.

جراحی های مثانه

جراحی تقویت مثانه

جراحی تقویت مثانه چیزی است که در آن قسمتی از روده برداشته شده و به مثانه چسبانده میشوند تا آن را بزرگ تر کند. این کار ممکن است راهی موثر برای درمان نوعی از بی اختیاری ادرار به اسم بی اختیاری فوری باشد. اما این کار میتوانید گاهی عاملی برای ایجاد سنگ های مثانه باشد.

Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای

Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای متداول ترین روشی است که برای درمان بزرگسالانی که سنگ مثانه دارند استفاده میشود. جراح لوله ای کوچک و محکم که در انتهایش دوربین دارد (سیستوسکوپ) را به درون مجرای ادراری شما وارد کرده و آن را به مثانه شما می رساند. دوربین به یافتن مکان سنگ های مثانه کمک میکند.

لیزر سنگ مثانه

یک دستگاه خرد کننده، لیزر یا امواج فراصوت که از طریق سیستوسکوپ منتقل میشوند میتوانند استفاده شوند تا سنگ به قطعات کوچک تر شکسته شود، قطعاتی که میتوانند از طریق مایعات از مثانه شما دفع شوند. این درمان تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود، از این رو شما طی این درمان دردی احساس نخواهید کرد.

خطر ایجاد عفونت در طی این فرآیند وجود دارد، پس ممکن است به شما آنتی بیوتیک برای احتیاط داده شود. همچنین خطر کوچکی برای آسیب به مثانه وجود دارد.

سوپروبیک پوستی

این روش معمولا در کودکان برای پیشگیری از آسیب به مجرای ادراری استفاده میشود. همچنین این روش در بزرگسالانی که سنگ بزرگی دارند استفاده میشود. به جای وارد کردن لوله ای به مجرای ادراری، جراح برش کوچکی روی پوست در زیر شکم ایجاد میکند. بعد از آن برش دیگری روی مثانه ایجاد میشود و سنگ میتواند خارج شود. این روش با استفاده از بیهوشی عمومی انجام میشود.

جراحی باز

جراحی باز اغلب در مردانی که پروستات خیلی بزرگی دارند یا اگر سنگ خیلی بزرگ باشد، استفاده میشود. این روش شبیه به درمان قبلی است، فقط جراح برش بزرگ تری روی شکم و مثانه ایجاد میکند. این روش ممکن است با دیگر انواع جراحی ترکیب شود، مانند برداشت قسمتی یا تمام پروستات یا دیورتیکول مثانه.

عیب جراحی باز این است که باعث درد بیشتری بعد از جراحی شده و مدت بهبودی بیشتری نسبت به بقیه انواع جراحی ها دارد. اما درصورتی که سنگ مثانه بزرگ باشد این روش نیاز است. شما نیاز به استفاده از کاتتر تا یک یا دو روز بعد از این درمان دارید.

عوارض و مراقبت های بعد از جراحی سنگ مثانه چیست؟

متداول ترین عارضه جانبی جراحی های سنگ مثانع عفونت مثانه یا مجرای ادراری، که به اسم عفونت دستگاه ادراری شناخته میشود است. این عارضه در 1 نفر از هر 10 نفری که جراحی مثانه دارند ایجاد شده و معمولا میتواند توسط آنتی بیوتیک ها درمان شود. بعد از انجام Cystolitholapaxy از طریق مجرای ادرای یا Percutaneous suprapubic cystolitholapaxy، معمولا نیاز است که برای چند روز جهت بهبودی در بیمارستان بستری بمانید.

اگر جراحی باز داشته باشید، ممکن است چندین روز در بیمارستان بمانید تا به اندازه کافی خوب شوید و به خانه بازگردید. بعد از جراحی، از شما خواسته میشود که با عکس اشعه ایکس یا سی تی اسکن پیگیری شوید که مشاده کنند آیا تمام قطعات سنگ مثانه از مثانه خارج شده اند یا خیر.

درمان مشکلات زمینه ای

وقتی سنگ مثانه خارج شود، نیاز است که مشکل زمینه ای درمان شود تا از تشکیل سنگ های مثانه جدید پیشگیری شود.

1- بزرگی پروستات

بزرگ بودن پروستات میتواند با استفاده از داروهایی که به کاهش اندازه ی پروستات کمک میکنند درمان شود. این کار فشار روی مثانه را از بین می برد، و ادرار کردن را برای شما آسان تر میکند. اگر دارو ها عمل نکنند، جراحی نیاز است تا قسمتی یا تمام پروستات خارج شود.

2- مثانه نوروژنیک

مثانه نوروژنیک عدم توانایی در کنترل مثانه به دلیل آسیب عصبی است. اگر شما به سنگ مثانه دچار شدید و این مشکل را داشتید، نشانه ای از آن است که شما نیاز دارید تا راه تخلیه ادرارتان را تغییر دهید.

ممکن است نیاز داشته باشید که آموزش بیشتری برای قرار دادن کاتتر داشته داشته باشید یا ممکن است نیاز باشد نوع کاتترتان را تغییر دهید و از داروها استفاده کنید تا به کنترل مثانه تان کمک کنند.

3- افتادگی مثانه

بعضی از افرادی که به افتادگی مثانه مبتلا هستند میتوانند با دستگاهی به اسم پساری (pessary) درمان شوند. بسیاری طراحی شده است تا درون واژن قرار بگیرد و مثانه را در محل مناسبش نگه دارد. موارد جدی تر افتادگی مثانه ممکن است نیازمند جراحی برای تقویت و حمایت از دیواره مثانه داشته باشند.

4- دیورتیکول مثانه

اگر شما دیورتیکول مثانه دارید، ممکن است برای حذف آن ها نیاز به جراحی داشته باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی
3.1 (62.86%) 14 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر.
  جوانی 23 ساله هستم و مشکلم این هستش که مایع منی تا به حال از بدنم خارج نشده البته گاهی اوقات به خاطر دیدن برخی تصاویر تحریک کننده مایع بی رنگی به مقدار کمی خارج شده ولی نشونه هایی که برای منی گفته شده رو نداشته. در سن 6 سالگی هم عمل فتق مثانه انجام دادم و الان هم از سمت دیگه دچار فتق مثانه شدم. سوالم این هستش که این نشونه ها عادی هستن یا ناتوانی جنسی دارم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   باید معاینه شوید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمدحسین شنبه ۱۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بالای آلت تناسلی سمت راست من کمی پف دارد و وقتی زور میزنم بیشتر میشود تقریبا درست بغل و بالای سمت راست آلت تناسلی هیچ دردیم نداره علت چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   عكس
  2. تصویر کاربر محمدحسین دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام جواب ندادید جناب دکتر به سوالم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   گفتم عکسش را بفرستید نفرستادید
  4. تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
   بلدنیستم از اینجا بفرستم گرفتم فرستادم نمیدونم چرا نیومده فقط یه زره پف میکنه سمت راست بالای آلت وقتی زور میزنم از بچگیم اینطور هس نه درد داره نه چیزی
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  افتادگی مثانه دارم.چند دکتر دیگر که مراجعه کردم.گفتن سیبک کاملا بیرون زده وباید جراحی شوم.در ضمن افتادگی رحم هم دارم.برای من دکتر سونو و نوار مثانه نوشتن.
  1.آیا برای گرفتن نوار مثانه در کلینیک شما احتیاج به نوبت گیری هست.چقدر زمان نوبت طول میکشه.و آیا از بیمه نیروهای مسلح میتونم استفاده کنم.
  2.عمل جراحی من باید به غیر از دکتر اورولوژی همراه با دکتر زنان انجام بشه.
  3.آیا بیمارستان نیاکان بیمه نیروهای مسلح را قبول میکنند.
  ممنون از لطف شما🙏🙏🙏🙏 درضمن در صورت عمل تیم پزشکی شما با دکتر زنان هماهنگ میشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس از ۱۰ صبح
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید با توجه به نظریه های مختلف در مورد سن مناسب برای ختنه پسر در صورت سلامت کامل کدام گزینه مناسب میباشد دوران نوزادی یا بالای ۱ سالگی یا بالای ۲ سالگی با توجه به این که اکثرا بالای ۲ سال رو به دلیل باقی ماندن خاطره در ذهن کودک با بی هوشی توصیه میکنن و ایا زیر ۲ سالگی خطر تنگی مجرا وجود دارد یا ربطی به سن نداره با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   با تشکر از پاسخ شما و وقتی که برام گذاشتین فقط احتمال تنگی مجرا چقدر وجود دارد ایا بستگی به تبهر جراح دارد یا نه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   کم است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباسید آقای دکتر بابای من 71 سالشه وبادیدن خون خیلی زیاد درادرار به متخصص کلیه ومثانه مراجعه کردیم باسونوگرافی گفتن یه ضایعه 4در5 در مثانه دیده میشه که دکترش بالیزر این عملو انجام دادند وای بعد از عمل وجواب پاتولوزی گفتن که سزطان مثانه هست ودر پروستات نفوذ کرده و12روز بعد عما سی تی یکسن شد ونتیجه پاتالوزی و سی تی یکسن خدمتتون ارسال میکنک لطفا روش ادامه درمانو باتوجه به نتیجه بفرمایی وراهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ دی ۹۷( 9 ماه پیش)
 • تصویر کاربر نسرین چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادر78 ساله ای دارم شبها تا صبح 6 دفعه برای ادرار بیدار میشوند باتوجه به ارتروز شدیدی که دارند وبدون واکرد زمین میخورند برایش بسیار دشوار است که مکرر دستشویی برود دکتر کلیه بردیم قرص تولرین با یکی دیگه داد که اسمش خاطرم نیست یه مدت اونا رو خورد اثری نکرد هفته گذشته یه دکتر دیگه بردیم گفت فقط تولرین رو بخوره که هر 8 ساعت یکی باید بخوره ولی بازم اثر نکرده ایشون فقط شبها مشکل دارند ولی روزها راحت میخوابند و احتیاج به خالی کردن مثانه کمتره در ضمن آرمایش داده مشکلی نداره و سونوگرافی هم فقط دوتا کیست کوچک در کلیه نشون داده و چیز خاص دیگه نداره به منشیتون زنگ زدم گفت اول باید تست مثانه بشه سوالم اینه که بعداز تست مثانه نتیجه هرچی باشه ایا با دارو خوب خواد شد یا نه ؟در ضمن داروهای قلب هم میخورند مثل دیلتیازم روزی 2 عدد لوزامیکس روزی یک عدد نیترو کانتین روزی 2 عدد کن کور برای ضربان قلب روزی نصف قرص مسکن آلفن ایکس روزی یک عد و آسپیرین روزی یک عدد ویتامین ب 1 سیصد هم میخورند ممنونم راهنمییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   بايد نوار عصب مثانه بگيريد ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربر مهدي یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام واحترام اقاي دكتر در ادرار پدرم چند روزي بود خون مشاهده ميكردند وگاهي هم لخته كوچك به پزشك عمومي مراجعه كرديم برايشانن سنو گرافي وازمايش خون دادند اگر شماره تلفن تلگرام ويا واتس اپ داريد برايتان ارسال كنم چون در تهران نيستيم خدمت برسيم با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 11 ماه پیش)
   همينجا سونو گرافي از كليه ومثانه وا بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر سید جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من مردی 34 ساله هستم وزنم 100 کیلو و قدم 185 سانتی متر است که مدت زیادی است که تو رفتگی الت پیدا کردم که در مواقع نشستن بر روی صندلی مخصوصا صندلی ماشین وخم شدن مثل بستن بند کفش ویا رکوع و سجده در هنگام نماز انجام میشود که با صاف ایستادن و مالش الت بیرون می اید وبدون درد ولی اذار دهنده میباشد وکیسه بیضه هام بیشتر مواقع جمع است که قبلا اینجوری نبود و احساس میکنم کوتاهی الت پیدا کردم و بی میلی جنسی
  از شما خواهشمندم مرا راهنمایی کنید یا اگر دارویی هست برای درمان پیشنهاد فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   تمها وا ه درمان كاهش وزنتان است
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 32 ساله و متاهل هستم ..صبح زود با مثانه پر از خواب بیدار میشم و فورا به دستشویی میروم ..کمی که ادرار میکنم بقیه ادرام به صورت قطع و وصل بیرون میاد و و پرتاب اش کمتر میشود ..در نهایت قطع میشود و متوجه میشم که هنوز مثانه ام به طور کامل خالی نشده و اون ارامش بدن بعد از دفع ادرار ندارم ... و هیچگونه درد یا سوزش هم ندارم ادرام دو شاخه ای هم نمیشود لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید که چه مشکلی دارم و باید چیکار کنم .. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید بیایید بررسی ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من تکرر ادرار دارم کرنومتر گرفتم دقیق هر ساعت نیاز به رفتن ه دستشویی دارم و حجم ادرارم متوسط هست و بعضی موقع ها کم است و من متوجه و این در شرایط عادی هست.ولی اگه استرس بگیریم هر 10 دقیقه یا ربع ساعت نیاز به دستشویی رفتن پیدا میکنم و ادرام زیاد میشه موقع استرس خواستم بپرسم که برای معافیت پزشکی برم دکتر اول ببینه مشکل چیه یا مستقیم درخواست معافیت بدم.و درمان میشه این بیماری و چقدر طول میکشه دکتر هم رفتم و ازمایش ادرار انجام دادم و خون اما چیزی مشخص نشد نه عفونت و ...
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ باید جهت. تشخیص ودرمان تست ارودینامیک بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر